PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beroepskeuze in Zeeland Bevan, de Britse Minister van Arbeid,! uit protest afgetreden DE PRINS WAS VRIJDAG TWEE UUR TELEFONIST 0£ BILT Chinezen bereiden groot tegenoffensief voor. Twee „atoomspionnen" in Argentinië gearresteerd Vogeler wordt vrijgelaten Rubberconferentie mislukt. ANTI-BRITSE DEMONSTRATIE VAN PERZISCHE STUDENTEN Overste Den Ouden posthuum geëerd Vandaag VOORSPELT: I94e Jaargang - No. 95 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer AdJ- W de Pagter Hooidreü G Balüntyn PI. verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p kw fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESHENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 April 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. pei - mm. Minimum p. advertentie f 3.- ing. mededelingen driemaal tark-: Kleine advertenties (max. 8 regels- van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C„ Middelburg Bur Vlissingen Walstr 58-50. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 er. 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Pr. Mauritsstr 12. teL 102; Femeuzen Brouwerjjstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. C^aOteL^G Linkervleugel roert zich Militaire uitgaven te hoog De Britse minister van Arbeid, Ameurin Bevan, is Zondag afgetreden. Bevan leidde de linkervleugel in het Labour-kabinet. Zoals onze Londense correspondent vorige week schreef, waren er ernstige verschillen van me ning gerezen tussen hem en z\jn collega's. Bevan was als minister van Gezondheid zfjn vorige post in het kabinet de schepper van het beraamde Nationale Gezondheidsplan, waardoor elke Brit vry medische hulp en medicamenten kreeg. De minister van Financiën, Gaitskell, besloot kortgeleden voortaan brillen en kunstgebitten te belasten en daar was Bevan tegen. Bovendien was Bevan het niet eens met de nieuwe regering. In de officiële mededeling van Se van's aftreden staat, dat de minister is afgetreden uit protest tegen de begroting, die hij verkeerd achtte op grond van de hoge militaire uitga ven. Verder verwierp hij de begro ting, omdat deze „prijsstijgingen als een middel tot vermindering van de consumptie door burgers" beoogt. Dit betekende volgens Bevan „een begin van het teniet doen van die sociale voorzieningen, waar de La bour-party bijzonder trots op is". Bevan nam zijn besluit Zaterdag na een onderhoud met minister-presi dent Attlee in een Londens zieken huis, waar Attlee herstellende is van een zweer aan de twaalfvingerige darm. Naar verluidt zal Bevan's aftreden geen grote portefeuille-wisseling ver oorzaken. Zeer binnenkort zullen de benoemingen van een nieuwe minis ter van Arbeid en van een nieuwe grootzegelbewaarder, welke functie wijlen Ernest Bevin bekleedde, wor den bekendgemaakt. In een brief aan Attlee, waarin hi] zijn aftreden bekend maakte, schreef Bevan o.a.: „De begroting is volgens mij verkeerd opgezet, omdat deze er niet in slaagt de lasten der uitgaven eerlijk over de verschillende klassen te verdelen. Zij is verkeerd, omdat zij gebaseerd is op militaire uitgaven voor het komende jaar op zulk een schaal, dat verspilling van gelden on vermijdelijk is". Bevan, die een zoon is van een mijn werker en zelf ook in de mijnen ge werkt heeft, werd vorige herfst met het grootste stemmenaantal, dat enig eandidaat op zich verenigde, gekozen tot lid van het nationale uitvoerend comité van de Labourpartij. SPOEDCONFERENTIE? Men verwacht te Londen, dat Be- vans aftreden het byeenroepen van een spocdconferentie der Labourpar tij ten gevolge zal hebben. Algemeen wordt aangenomen, dat de algemene verkiezingen er door zullen worden verhaast. Men acht de positie van de minister van Handel, Wilson, verzwakt, omdat volgens waarnemers Wilson het met Bevans critiek eens is. Mededeling van generaal van Fleet. Generaal James van Fleet, de nieu we bevelhebber van het Achtste Le ger, heeft Zondag verklaard, dat het gevaar van een groot communistisch tegen-offensief op het ogenblik groter is dan op enig ander ogenblik in de afgelopen weken. De Noordelyken hadden grote hoeveelheden troepen naar het Zuiden gedirigeerd en sche nen zich voor te bereiden op „de der de agressie-ronde". Volgens generaal van Fleet was de Chinese vertragingsactie van de af gelopen weken klaarblijkelijk een ma noeuvre om tijd te winnen. Al terug trekkende had de tegenstander vol doende weerstand geboden om een sneller oprukken van de verbonde nen te beletten. Generaal van Fleet weigerde in te gaan op de vraag of onder de huidi ge politieke omstandigheden een be slissing in de oorlog op Korea mo gelijk was. De Amerikaanse regering heeft ge weigerd commentaar te geven op een bericht dat generaal MacArthur een half jaar geleden zo zeker was van de overwinning in Korea, dat hij pre sident Truman zijn tweede divisie aanbood voor dienst in Europa. Tijdens het onderhoud tussen Tru man en MacArthur op het eiland Wake zou MacArthur dit aan Tru man hebben medegedeeld. De Argentijnse politie heeft Zater dag verklaard, dat zij „twee spionnen" heeft gearresteerd, die geheime docu menten over atoomenergie hadden ge stolen ten behoeve van een vreemde mogendheid. President Peron heeft op 24 Maart j.l. verklaard, dat Argentinië met suc ces bezig is met onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie. VERBOD HIELP NIET BLvANgewezen mynwerker Overeenkomst Hongaarse regering met Washington. Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die door een Hongaars ge rechtshof tot vyftien jaar gevange nisstraf Is veroordeeld op beschuldi ging van splonnage, zal worden vrij gelaten, aldus heeft het Hongaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. In een kort communiqué wordt ge zegd, dat onderhandelingen tussen de V.S. en Hongarije tot een overeen komst hadden geleid. De V.S. boden als compensatie aan verscheidene ge rechtvaardigde eisen van de Hon gaarse regering in te willigen, aldus ae mededeling. Vogeler werd samen met Edgar Sanders, een Brit, in 1949 gearres teerd. Zij werden in Februrari 1950 veroordeeld op beschuldiging van in dustriële spionnage en sabotage. Vo geler was vice-president van de „In ternational Telephone and Telegraph Corporation". Op het ogenblik van zyn arrestatie had hij het toezicht op de Hongaarse onderafdeling van de maatschappij te Boedapest. Mevrouw Vogeler heeft de afgelopen maanden onvermoeid geijverd voor de vrijla ting van haar man. Geen overeenstemming over verdeling en prijzen bereikt. De voornaamste rubberproduceren- de en consumerende landen hebben hun pogingen opgegeven om overeen stemming te bereiken over een even redige verdeling van de beschikbare rubber en grotere stabiliteit van de rubberprjjzen. De vertegenwoordigers van de re geringen der producerende en consu merende tanden, die sedert 9 April te Rome hebben geconfereerd, hebben Zaterdag hun besprekingen opge schort. Er werd geen datum vastge steld voor hervatting van de onder handelingen. In een officieel commu niqué werd medegedeeld, dat er grote moeilijkheden bleken te bestaan. Aan de conferentie werd deelgeno men door Engeland en zijn koloniën. Amerika, Frankrijk. Nederland, Ita lië, Canada. Ceylon, Indonesië, Thai land en Vietnam. In tegenwoordigheid van vele geno digden is Zaterdagmiddag het Rode Kruis Centrum in Drenthe, te Assen, officieel in gebruik genomen. Stoet van anderhalve kilometer lang Perzische studenten hebben Zondag in Teheran een stoet gevormd van 1 y2 km, die vanaf de universiteit door de hoofdstraten naar de parlements gebouwen trok en anti-Britse lenzen meevoerden. Zaterdagavond had het ministerie van Binnenlandse Zaken de voorgenomen betoging verboden. Vergeefs echter. Spandoeken en grote portretten van enkele van de 12 personen, die op 12 April by stakingsrelletjes werden gedood, werden meegevoerd. Met be hulp van luidsprekers werden de vol gende eisen luide gesteld: „Nationa lisatie van de olie-industrie^ „het vertrek van Britse oorlogsschepen uit de Perzische wateren" „ophef fing van de staat van beleg in het oliegebied van Choezi3tan" „vrij heid voor -politieke partijen" (de laat ste eis slaat op het verbod van de communistiscn georiënteerde Toedeh- partij door de regering). President Bierut van Polen in Berlijn President Bierut van Polen is in Berlijn aangekomen voor een bezoek. Bierut zal met Oostduitse leiders be sprekingen voeren en deelnemen aan feestelijkheden, gewijd aan de vriend schappelijke betrekkingen tussen Po len en Oost-Duitsland. Ook een Rus sische delegatie vergezelde de Poolse president. Na zijn aankomst begaf hij zich naar de residentie van Wilhelm Pieck. Overlijdensbericht van Pétain werd tegengesproken. Zaterdag verspreidde Reuter vanuit Parijs het bericht dat ex-maarschalk Petain was overleden. Een paar uur later werd dit bericht officieel tegen gesproken. Zondagmiddag heette het in een communiqué, dat de toestand van de patiënt verbeterd was. Journalisten hebben geen toegang tot het eiland Yeu, waar de maar schalk vertoeft. Jaarbeurs te Brussel geopend. De 25-ste internationale jaarbeurs van Brussel, die van 21 April tot 6 Mei in de eeuwfeestpaleizen wordt ge houden, is Zaterdag door burgemees ter van Meulenbroeck officieel ge opend. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van 105.000 vlerkante meter. Zes en twintig landen met in totaal 4210 inzendingen zijn vertegen woordigd. Opvallend is de sterke Westduitse deelneming aan deze jaar beurs, vooral van de zijde der indu- trie. Nederland heeft 160 inzendingen. Verscheidene sprekers oefenden critiek op 'de onlangs te Washington gevoerde Brits-Amerikaanse bespre kingen en spraken over „Amerikaan se inmenging in Perzische aangele genheden". Drie vooraanstaande Britse func- t.ionarissen, die vorige week Vrijdag door de Perische veiligheidsgroepen waren gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld na protesten van de Anglo- Iriaanse Oliemaatschappij. Zij waren in hechtenis genomen na het versprei den van vlugschriften door de olie- maatscharioi.i. waarin gezegd werd, dat de arbeiders, die aan het werk blijven gedurende de staking premies zouden onovangen. Na hun vrijlating werd verklaard, dat er een misver stand was geweest. Te Washington heeft generaal Douglas MacArthur het Amerikaanse Congres toegesproken. Alle Congresleden en toehoorders op de publieke tribune brachten de 71-jarige generaal een minutenlange ovatie, voordat hy zyn rede begon. MacArthur dankte voor het hem gebrachte hulde betoon. Regering over de Velser affaire Gerechtelijk vooronderzoek wordl bevorderd. Met betrekking: tot de z.g. Velser-af- falre. die in de laatste tyd sterk de publieke aandacht heeft getrokken, wordt van Regeringszijde medegedeeld, dat het rapport van de commiss'ie, die met het instellen van een onderzoek was belast, de z.g. commistde-Vcr- steegh, vertrouwelijk door de minister van justitie aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer is ter inzage gegeven. Tevens heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam de nodige maatregelen bevorderd tot het instellen van een gerechtelijk vooron derzoek. In aansluiting daarop zal de bur gemeester van de gemeente Velsen de nodige maatregelen tegen de daar voor in aanmerking komende- betrok kenen nemen, krachtens hel politic- ambtenarenreglement. Drie in één. Oostzaan zet de competitie voor het vinden van vreemdsoortige kippen eieren voort. Thans is er een kippen ei gevonden, dat behalve twee eier dooiers een normaai gevormd eitje in een aparte schaal bevat Het extra eitje woog 12 gram. Ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde By K.B. is de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, de in Korea gesneu velde commandant van het. Neder landse detachement, posthuum be noemd tot Ridder vierde, klasse der Militaire Willemsorde. Hy heeft de taak, welke hy vrijwillig op zich nam, met zeer veel beleid volbracht, waar door de naam van Nederland In het buitenland op uitstekende wyze werd hooggehouden. Steimende op de door hem en velen zyner soldaten in Indonesië opgedane ervaringen, heeft hy de daar gevolg de methode van bestrijding der gue rilla's op de meest juiste wyze aange past aan en toegepast in het oorlogs terrein in Korea. Hierdoor verwierf het detachement zich bijzondere roem, terwijl de toegepaste gevechtsme thode spoedig werd nagevolgd, het geen aan de gevechtsresultafen zeer ten goede is gekomen. Overste Den Ouden was doorlopend aanwezig in de voorste linie en ver toefde by voorkeur bij het meest be dreigde onderdeel van zijn detache ment. Door zijn persoonlijk voorbeeld van moed en voortvarendheid wist hij zyn troepen te bezielen tot de groot ste krachtsinspanning. Strijd om Nanno Meinders begonnen. Voor het Amer. districtshoofd te Bre men is Vrijdag de felle juridische stryd begonnen om het bezit van de achtjarige Nanno Meinders tussen zjjn moeder, mevr. J. Meinders uit Assen, en zijn Duitse pleegmoeder, Frau Gerda ullner. Beiden verklaar den, dat zy de jongen meer dan iets anders ter wereld liefhadden en dat zy tot het bittere einde om hem zou den blijven vechten. Het Hof heeft besloten, dat het „zo spoedig mogelijk" een gemeenschap pelijke voogd voor de jongen zal be noemen. Het ziet er naar uit, dat het laatste woord over de persoon van de ze voogd nog niet gesproken is. „SPREEKTUNOG?" Eindelijk kwam de Koningin aan de lijn Prins Bemhard fungeerde Vrydagavond als telefonist In Barlloche In het Argentijnse merengebied, waar hy enige dagen vacantie houdt na zijn bezoeken in de afgelopen weken. De Argentijnse minister van P.T.T. had namelijk alle leden van het gevolg van de prins een gesprek aange boden met hun familieleden in Nederland, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Het gehele gezelschap zat derhalve 's avonds in de kamer van de prins rond de telefoon. De telefoondienst in Nederland, die tevoren gewaarschuwd was, had ken nelijk goed werk gedaan, want de ad judant van de prins, luitenant ter zee Eibers, kreeg zyn Amerikaanse vrouw aan de lijn die juist kennissen in Hilversum bezocht. Het gesprek van de Prins met Soestdijk wilde niet vlotten. De Ko ningin moet in Nederland zeker twee uur hebben zitten wachten na de aankondiging van het gesprek. De Prins nam derhalve de taak op zich om de echtgenoten, moeders én va ders aan te kondigen, dat de mannen of zoons aan het toestel kwamen. Als een der laatsten kwam eindelijk ko- ninging Juliana aan de lyn. De Prins kon de Koningin vertellen, dat zijn gezondheid niets meer te wensen overlaat. Veder overreed zijn kind. In Zuidbarge (gemeente Emmen) gebeurde Vrijdag een tragisch onge val. De heer V., die met een tractor en aanhangwagen langs zijn woning reed, stemde er in toe, dat zijn drie-jarig dochtertje in de cabine meereed. Toen hij op de plaats van bestemming was aangekomen, ontdekte hij, dat het kind was verdwenen. Naar later bleek, is het tijdens de rit uit de cabine ge vallen en onder de aanhangwagen te recht gekomen. Het meisje moet op slag gedood zijn. VERBITTERING IN ISOLEMENT Zal er een centrale organisatie komen met drie bureaux? Op uitnodiging van een voorlopig werkcomité kwam Zaterdagmiddag een groot aantal personen uit protestantse kring, uit de organisaties van Chr. Onderwijzers, uit Chr. Vrouwenorganisaties en uit de kringen der Chr. organisaties van werkgevers, middenstanders en werknemers, in het C.J.M.V.-gebouw te Goes byeen om te spreken over een te stichten Chris telijk bureau voor Beroepskeuze. De vergadering werd geopend door de heer H. C. van Donk, hoofd der Chr. Ulo-school te Goes, die in zyn openingswoord er aan herinnerde, dat deze zaak reeds eerder in Chr. On derwijskringen aan de orde is ge weest en in enkele vergaderingen is besproken. Toen is een werkcomité gevormd uit personen van diverse kerkeiyke richting en uit allerlei maatschappelijke kringen, dat deze vergadering heeft voorbereid en con cept-statuten voor een te vormen stichting heeft opgesteld. Daarna gaf spr. een schema aan voor de besprekingen van deze mid dag. De volgende vragen dienen be antwoord te worden: Zyn we over tuigd dat beroepskeuze voor onze jeugd noodzakelijk is? Wat denkt U van Christelyke beroepskeuze? Hoe deze in de practyk te organiseren? Wat de eerste vraag betreft, wees spr. op de moeilijkheden van de be roepskeuze voor onze kinderen en op het gevaar, om uit sleur of hoogmoed een verkeerde keuze te doen, waar door het kind, vaak voor zyn gehele -leven geduDeerd wordt. Er moet goe de voorlichting komen en de kinde ren moeten op wetenschappelijk ver antwoorde wyze worden getest. Van een neutraal bureau kan niet worden verwacht, dat het let op de geestelijke factoren. Daarom dient de adviserende paedagoog, psycho loog of psychiater, een Christen te zyn. De beroepskeuze moet naar de levensbeschouwing zyn. NOODZAKELIJK De eerste vraag (die naar de nood zakelijkheid van beroepskeuze voor onze jeugd), werd door alle aanwezi gen bevestigend beantwoord. Over het antwoord op de tweede vraag (wat denkt U van Christelij ke beroepskeuze?), waren de menin gen meer verdeeld. De heer Plooy te Goes had tegen de geprojecteerde richtlynen enkele bezwaren. Wy moeten aldus spr. dit niet als Christenen alleen op touw gaan zetten en ons gaan isole ren. maar wy moeten veelmeer het leven ingaan en onze Chr. levensover tuiging uitdragen. Wy moeten het zout der aarde zijn en het zout niet van de spijze scheiden. De heren Rutten te Middelburg, Goudzwaard te Goes, .van Belle te Heinkenszand, de voorzitter en de heer Bakker uit Vlissingen, bestre den de heer Plooy. De heer Rutten merkte o.a. op, dat de hoogste func tie die een kind heeft, de religieuze functie is en daarvoor heeft een neu traal bureau geen oog. De heer Plooy wilde zich niet be palen tot een Chr. bureau, dat ook andere kinderen toelaat, maar stre ven naar samenwerking met andere groepen. De voorzitter noemde dit een uto pie. De R.K. willen een eigen bureau en samengaan met andere groepen, stuit op practische moeilijkheden. Van humanistisch zijde wil men trou wens ook een eigen bureau. tJÊN ORGANISATIE Ds Odé te Goes erkende, dat in iso lement een kracht en een zegen kan schuilen, maar het kan ook verbitte ring brengen onder andere groepen. Maar het voorstel van de heel Ploosy is te naïef. Er komt een R.K, en eéb neutraal bureau en alleen al op grond van practische overwegingen la een Chr. bureau gewenst. Maai* spr. voel de het meest voor een vereniging voor school- en beroepskeuze, waar van drie bureaux (een neutraal, een R.K. en een Christeiyk bureau), uit gaan. Dan zal men ook gemakkelij ker entrée krygen by de overheid. Beroepskeuze is iets. dat veel geld kost en op technisch gebied ls sa menwerking best mogelijk. Verder pleitte spr om doublures te voorkomen voor contact met de Hervormde Stichting voor GeesteHjke Volksge zondheid en met de commissie die de oprichting van een Medisch Op voedkundig Bureau bestudeerd. Ds Hartjes te Vlissingen keurde het af. dat de Ned. Herv. groep (Christelijk Volksonderwijs), by de (vervolg op bis. 2) De verbindingen waren over het geheel zeer bevredigend. Binnen twee uur hadden negen leden van het ge zelschap met hun huis gesproken. Het bezoek, dat Prins Bemhard de afgelopen week aan Chili bracht, is een groot succes geworden. De Prins heeft de sympathie voor Nederland nog vergroot en heeft, naar één zij ner begeleiders verklaarde, „een sfeer weten te scheppen, waarin de zaken, die moeten en kunnen worden opgelost, in de toekomst een grote re kans van slagen hebben". Prins Bernhard brengt thans enige dagen vacantie door in het schilder achtige Argentijnse merengebied. Hy bewoont het fraaiste hotel van deze omgeving en heeft volop gelegenheid tot zeilen, vissen en paardrijden. Hij werd in Port Varas door de dorpsbe woners en de kleine Nederlandse ko lonie zeer hartelijk ontvangen. De Prins sprak geruime tijd met de 66- jarige Brigida Amtz, die in Neder land is geboren en reeds 44 jaar in het merengebied woont. Zij heeft vroeger in Rotterdam gewoond en vernam eerst nu, dat de straat, waar aan de ouderlyke woning stond, bij het bombardement van 1940 werd verwoest. is het feestdag van St. Joris; viert dr. K. H. E. Grave- meyer, algemeen gedelegeerde der Ned. Herv. Kerk, zyn 40- jarig ambtsjubileum. Botsing te Glasgow tussen treinen met voetbal- enthousiasten. Een speciale trein met voetbalen thousiasten, die op weg waren naar de wedstrijd voor de Schotse Cup Fi nal, is nabij het station van Glasgow op een andere speciale trein met voetbalenthousiasten gereden. Drie personen kwamen om het leven en vijftig personen werden licht ge wond. Het achterste rijtuig van de stil staande trein werd in elkaar gescho ven en kwam terecht op een trein, die op een ander spoor stond. Rover wachtte in woonschuit In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een 68-jarige bewoner van een woonschuit in de Pruisengracht te Amsterdam beroofd. Toen hy om streeks half twee thuis kwam, werd hy door een onbekende met een met zand gevulde kous bewusteloos ge slagen en vervolgens beroofd van zyn portefeuille, waarin zich een bedrag -an 800 bevond. ZONNIG WEER. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1