Bevin's dood brengt Attlee in moeilijkheden I VREEMDE DE BORREL EN HET BIERTJE WORDEN DUURDER Vele schoolkinderen ziek m Amersfoort Studentenfeest leidde tot conflict. Be FEESTE VRIJDAG 20 APRIL 1951 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT Verkiezingen op komst in Engeland Steunpilaar in de strijd tegen Labour's linkervleugel weggevallen (Van onze correspondent). Londen, April De door Bevin's overlijden ontstane vacature van de kabinetspost van Lord Privy Seal (geheimzegelbewaarder), zal verande ringen nodig maken in de samenstelling van het Britse Kabinet. Verwacht wordt dat Attlee echter minstens tien dagen nodig zal hebben dit nieuwe probleem op te lossen. De algemene indruk is dat Chuter Ede, de minister van Binnenlandse Za ken en ieidei van het Lagerhuis, benoemd zal worden tot Lord Privy Seal en dan tegelijkertijd leider van het Lagerhuis zal blijven. Attlee's voornaamste moeilijkheid zou dan liggen in het vinden van een opvolger voor de post van Binnenlandse zaken. Een der meest genoemde namen in verband hiermede is die van Sir Hartly Shawcross, indien deze ten minste bereid zou zijn om zijn huidige post van Attorney-General op te geven. De benoeming van Shawcross tot minister van Binnenlandse Za ken zou volgens velen de ideale oplossing zijn. Met dit al is Attlee's taak verre van gemakkelijk. Bevin's dood heeft do wankele positie van zijn regering nog aanmerkelijk verzwakt. Niet wat Labour's nummerieke meerderheid in het Lagerhuis betreft, want aan de uitslag van de tussentijdse parle mentaire verkiezingen, die straks in East Woolwich gehouden moeten worden, hoeft niemand te twijfelen. Dit Oost-Londense arbeidersdistrict, waar Bevin in de algemene verkie zingen van verleden jaar een over weldigende meerderheid van ruim 12.000 stemmen op de conservatieve candidaat behaalde, zal stellig weer een Labour-man naar Westminster zenden. Nee, de verzwakking van Attlee's positie ligt in het feit, dat Bevin zijn sterkste steunpilaar was in de stille strijd tegen Labour's rusteloze linker vleugel. Tot nu toe was de ranj_ van Labour's rechtse en linl leider nog vrij evenwichtig geweest. Aan Attlee's zijde, op de rechtervleu gel, stonu altijd het onwrikbare trio Bevin, Morrison en Cripps. Thans is hier nog slechts het tweemanschap AttleeMorrison van over. Daarte genover staat nog steeds het volledi ge trio van de linkervleugel, bestaan de uit de machtige spil Aneurin Be- van (nu Arbeidsminister, vroeger Gezondsheidsminister)geflankeerd door de twee linkse intellectuelen, Harols Wilson, de 35-jarige Handels minister en de veelomstreden figuur van Oorlogsminister Strachey. AANWINST. Een sterke nieuwe aanwinst heeft Attlee echter in de energieke figuur van Gaitskell, de minister van Finan ciën. die verleden week door zijn be grotingsrede duidelijk blyk gaf tot Attlee s rechtervleugel te behoren. Zijn voorgestelde hefting van de hal ve pry's op brillen en gebitten was een directe uitdaging aan het adres van de machtige Aneurin Bevan. Het had zelfs weinig gescheeld of deze laatste was er vooi afgetreden. Twee dagen van te voren had Bevan nl. openlijk verklaard, dat hy af zou treden indien de nationale gezondheidsdienst niet geheel gratis zou blijven. Bevan trad echter niet at. Hij slikte de nederlaag, hoewel hij tijdens Gaitskell's rede met veel vertoon uit het Lagerhuis weg liep en zich naar Attlee's hospitaal begaf om zich bij de premier te be klagen. De overwinning bleef echter aan de jonge kanselier. Maar Attlee zal Bevin niet alleen in zijn strijd missen tegen de oproeri ge linkervleugel. Bevin's onschatbare waarde als bemiddelaar tussen de re gering en de vakbonden is niet te ver vangen. Zijn aanwezigheid in het Ka binet was voor de arbeiders een ga rantie dat de Labour Partij on danks een zesjarig bewind en het groeiende aantal jonge intellectuelen op de regeringsbanken - toch in de eerste plaats een arbeidersparty ge bleven was, met een politiek waar de arbeiders vertrouwen in hadden. Bevin was het levende symbool van de gehele Labourbeweging. Hij sprak nog steeds de stoere taal van een ar beider en was er trots op er nog altijd als een arbeider uit te zien. Wat dat betrof was hij de laatste vertegen woordiger der oude Labourgarde. Vergeleken met hem leek de bruisen de ex-mijnwerker Aneurin Bevan toch altijd nog een half verstadste mid denstander! Ernest Bevin echter VERHALEN Ons land heeft na de bevrijding zijn „Canadese periode" gekend, in de omgeving van de Engelse plaats Mar gate is de vrouwelijke jeugd op 't ogenblik midden in een „Amerikaan se periode". Margate zit namelijk vol leden van de Amerikaanse luchtmacht, die daar tijdelijk gestationneerd zijn en dat trekt de meisjes als een mag neetDe ouders van de meisjes in Margate zijn niet erg ingenomen met de G. I.-koorts, die vrijwel alle jonge dames langs de kuststrook heeft aan getast. De nog schoolgaande dochters doen geen huiswerk meer en zij zijn niet meer thuis te houden. Nauwelijks hebben zij de laatste hap van haar avondmaaltijd naar binnen geslokt of zij trekken haar beste japonnetje aan en zijn op weg naar de danszaal. Ook de jongens in Margate en om streken hebben een hekel gekregen aan de Yanks De meisjes zelf zeggen, dat de Yanks veel hoffelijker zijn dan de Engelse jongelui, dat zij een inte ressante conversatie voeren en er veel kraniger uitzien in hun mooie unifor men. De jongens steken het op de du re dollars. Dat is geen sportieve strijd meer. „Die lui noemen zich nota bene onze bondgenoten" was de verbitterde uitroep van een jongeman uit Marga te. De bandleiders hebben zich op de omstandigheden ingesteld en spelen J'jn just a girl the G. I's left behind". bleef de man van het volk. Met zyn dood hebben de vakbonden hun sterkste stem in het Kabinet verlo ren. Hun invloed op de regering zal daardoor ongetwijfeld aanmerkelijk verminderen. Inmiddels is een groot deel der Britse pers van oordeel dat Bevin's dood vervroegde algemene verkiezin gen zal veroorzaken. De meest ge noemde maand is October a.s. Bevin was de grootste tegenstan der van een vervroegde verkiezing geweest en had Attlee herhaaldelijk op de nadelen hiervan gewezen. Aneurin Bevan, die de uitvoering van het zware bewapeningsprogramma liever op de schouders van de conser vatieven zag afgeschoven, is oen voorstander van e*i onmiddellijke verkiezing. Gezien de huidige vlees- en andere schaarsten en de grote on tevredenheid der huisvrouwen, zou dit momenteel dan ook vrij zeker op een Labour-nederlaag uitlopen. Zo Aneurin Bevan zijn zin door wil drijven, heeft hij een pasklaar wapen in zijn handen. Een eventuele neder laag over enig punt van Gaitskell's begroting bijvoorbeeld door een stemprotest van Labour's linkervleu gel over de voorgestelde prijsheffing op brillen en gebitten zou onmid dellijke verkiezingen tengevolge heb ben. Op Attlee, die in een Londens hospitaal reeds drie weken lang in behandeling is voor zijn maagkwaal, rust thans de zware taak om nu, zon der de steun van de invloedrijke Er- nest Bevin, weerstand te blijven bie den aan de eisen van Bevan's steeds onrustiger wordende linkervleugel. TWEEDE KAMER. Accijnsverhoging als uitvloeisel van de Benelux. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het verdrag tot uni ficatie van accijnzen en van het waarborgrccht, dat op 18 Februari 1950 in Den Haag tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten is, heeft Don derdagmiddag in de Tweede Kamer veel discussie uitgelokt. De verhoging van enkele accijnzen, als uitvloeisel van het verdrag, zal voor Nederland een meerdere opbrengst van in totaal 28 millioen gulden opleveren. Die verhoging betreft vooral het gedistilleerd, tabak en benzine. Aangezien op de beide laatstgenoemde goederen reeds een verhoogd accyns wordt geheven, besteedden de afgevaardigden voornamelijk hun aandacht aan het gedistilleerd. Hierop gaat de accijns omhoog van 320.per hl. van 50 tot 475.en op 1 Januari 1953 nogmaals tot 596. De anti-revolutionnaire Tweede Ka merfractie is er in het algemeen voor geporteerd om uit de genotmiddelen aan belasting te halen, wat maar mo gelijk is, verklaarde de heer C. van den Heuvel (A.R.). Maar hij wilde, dat de regering verantwoord te werk gaat, op dat geen clandestiene distil leerderijen ontstaan, die gevaarlijk zjjn voor de volksgezondheid vanwe ge hun dubieuze drankjes. Het was zijn wens, dat de accijns verhoging niet ingaat, voordat Bene lux volledig in werking treedt. Weinig met de heer v. d. Heuvel van mening verschilden de heren Hof- stra van de P.v.d.A. en Lucas van de K.V.P. Eerstgenoemde vond het een schande, dat nog elk jaar 600 millioen gulden door ons volk wordt uitgege ven voor alcoholhoudende dranken. De heer Lucas had toch wel enkele bezwaren. Hij vond de accijnzen aan de hoge kant. Ook de christelijk-historische heer v. d. Wetering opperde bedenkingen tegen de hoogte van de accijnzen. Hij vroeg de regering de kwestie van de exportbevordering in studie te nemen. België noemt de accijnsverhoging van 320.— via het tussentarief van 475.— tot f 596.„zeer matig". De heer Ritmeester van de V.V.D. vond deze kwalificatie op zijn minst aan twijfel onderhevig. Hij kon zich erme de verenigen, dat de accijns op ge slacht wordt opgeheven, dat die op zout verdwijnt en die op suiker ver mindert. De communistische heer Hoogcar- spel, die toch al bitter weinig voor Benelux voelt, kon zijn instemming met de accijnsverhoging, die uit Be nelux voortvloeit en het leven der ar beiders opnieuw duurder maakt, niet betuigen. Hij oefende critiek op het wetsontwerp uit, die echter door de minister van Financiën, prof. mr. Lief tin ck, werd teruggewezen, omdat het enige doel van het ontwerp niet is zoals de heer Hoogearspel het deed .voorkomen de accyns op het gedis tilleerd te verhogen. De strekking van het ontwerp is om tussen de Be- nelux-landen tot een gelijkschakeling van de accijnzen te geraken. Hy streeft ernaar, zo verklaarde hij, de unificatie van de omzetbelasting zo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. De bewindsman was slechts kort aan het woord. Vrijdagmiddag zal hij de verschillende sprekers van repliek dienen. Onbekende vorm van influenza. In Amersfoort lijden op het ogen blik enige honderden kinderen aan een ogenscliljnIlj"k vreemdsoortige ziekte. Enige weken geleden open baarde zich deze ziekte het eerst op een lagere school te Amersfoort, waar zowel kinderen als onderwijzers er de dupe van werden. Het aantal absenten op deze school steeg tengevolge van deze ziekte zelfs tot meer aan honderd. De ver schijnselen zijn koarts, onpasselijk heid, hoofdpijn, stijfheid in de benen en ook wel in de nek en schouderge wrichten. In veel gevallen gaat de ziekte gepaard met niezen en licht ontstoken ogen. De directeur van de Geneeskundige Dienst, de heer dr. W. J. van der Hooft, achtte het raadzaam prof dr. J. D. Verlinde uit Leiden, van de ziekteverschijnselen op de hoogte te stellen. Het onderzoek leverde een g< ru8tstellend resultaat op. Uit n< Na een verblijf van 14 jaar bulten Amerika is generaal Douglas MaeAr thur In het land teruggekeerd. De generaal reisde met zijn viermotorig vliegtuig „Bataan". Op het internationale vliegveld van San Francisco stonden duizenden mensen ter verwelkoming, terwijl ook by het hotel, waar generaal MaeArthur zijn intrek heeft genomen, een enorme menigte zyn aankomst afwachtte. De telefoto toont v.Ln.r. generaal Douglas MaeAr thur, zijn zoon Arthur MaeArthur en mevrouw MaeArthur. Schuin achter de generaal de gouverneur van Calif >rnië, Earl Warn en de burgemeester van San Francisco, Elmer Robinson. (TJplefoto). „Isola Beila" naar Vogelpark. Het conflict in de Utrechtse uni versitaire wereld, dat ontstaan is toen de R.K. Studentenver. „Veritas" als bijdrage tot de a.s. lustrumfees ten een eigen openluchtspel („Isola Bella" door mr. Jan Derks), wilde opvoeren, heeft er tenslotte toe ge leid. dat de katholieke studenten hun aandeel in het feest tot buiten de mu ren van de oude Domstad hebben moeten verplaatsen. Het aanbod van Veritas werd nu eenmaal in bepaalde Universitaire kringen weinig op prijs gesteld op grond van de overweging, dat vo'gens traditie 't Utrechts Studenten-Corps de feesten organiseert. Het feit. dat tegenwoordig nog geen tiende deel van de studenten in het Corps geor ganiseerd is. vermocht daarin geen verandering te brengen. De universi taire autoriteiten en met hen ook Utrecht's burgemeester, wensten geen plaats aan andere studenten verenigingen in te ruimen en „Veri tas" kreeg nul op het rekest by haar verzoek om haar het terrein m het Wilhelminapark voor het openlucht spel van mr. Derks af te staan. Nu zal ..Isola Bella" in het vogelpark ..Avifauna" te Alphen aan de Rijn tot uitvoering komen. In een belangrijk gedeelte van de studentenwereld is men weinig ge sticht over deze gang van zaken. Donderdag is de drogisterij „Hob- bema" in de Hobbemastraat in Den Haag, uitgebrand. _r. aet bloedonderzoek trok men nl. de con clusie, dat er sprake is van influen- za-virus. De verschijnselen zijn ech ter van andere aard dan bij de griep. De ziekte is nog al besmettelijk. Wordt een kind ziek. dan zijn snel daarop ook de andere familieleden aangetast. Na een koortspenode knapt de patiënt wat op. om dan op nieuw goed ziek te worden. De ziek te duurt ongeveer tien dagen. Geluk- klg deden zich tot nu toe geen com plicaties voor en is het hoogtepunt van de epidemie al bereikt. 1 UlimHimimmHltHHIHHHlWlllttlHlltlHHHIHIHHHmimHHHIIHHHftMBBBBBTBIi De mense mochte d'r eige nie kwaed kunne maeke, da zou vee' schille vo'n lederendeen! Wan kwaed maeke da doe me aol net op 't verkeerde oge- b lik. Jae; feitelek bin aolle oge- blikke vo kwaed maeke ver keerd. ma da zie me laeter pas. Ik d'r temisten nog nooit fes goeds van gezie, vo heen van de twl kante. Wè vee aoke- leg'heid! En dan vo' aolle kante. En zo liep et bie ons op 't durp is 'n kére, wa'k julder noe gae vertélle. As de Keuneginne verjaert, dan maeke ons dae aol- tied zo'n bitje feeste van. Noe nie zo 'eél vee' daerom 'oor Ma toch; de vlag uut, de schoolguus, zwaer onder 't oranje, zienge vo 't Gemeente' uus vaoderlandse liedere, en de Burgemeester spreekt aolle be langstellende toe en wiest op de beteekenisse van den dag. En nae drie kere 'oerao vo de Keu neginne, gae de guus gauw op de limmenaode mee krentebol- le of, en naedien begunt op 'n weië, sport en spil vo 'joenic en oud. 's Aeves gae de meziek rond mee fakkels deu 't durp en aolle die as d'r zin in lope zo'n bit je d'r achteran 't 'osse! En 't eindegt vo den eenen in 'n caféen den aoeren naer' uus. En ik wete nie oe 't bie julder gaet, mae bie ons is d'r dan ok nog 't soortement spil da nooit op 't programma staet en toch aoltied wee opdukelt, en dat is: kieze, falderalderiere enz. enz. 'n Bitje eentoneg en vo'n be- paelde leeftied enzo, ma 't gaet er nooit 'eelemaele uut. En da's noe de feeste bie ons.' Mae noe zeie B. en W. tegen- mekaore: a'me noe's wat aors deëvo de veranderienge! Wa zouwe julder dienke van 'n meziekuutvoeringe boven op den toren! Dat me nog nooit e' g'aod en da ka je 'k weet nie 'oeverre 'oore! As 't nie 't ard icaoit temisten. Jae, da was wee iwat aors ee! En zo as da gaet; den eenen was der voo en den aoren von et ma vee zot. En 't ende van 't lied was, da ze 't dan toch ma doe zouwe En jae 'oor op Keu- neginnedag klauterde en strom pelde 't 'eele meziekgezelschap de ronde steene trappen op, ie der mee z'n instrement bie z'n. Bovengekomme kon den eenen beter deu' 't luuk as den aoren, ma mee wa vrienge en perse kwaeme ze toch aol op den to- rentranse. En wien d'r 'n scheure in broek of jas ao', bénoe die ao 'pech g'aod, geweunweg! Den groten trom kon d'r nie deu' dus die liete ze op de trap- pe stae! Van boven en benee mog d'r eest machtig vee gebes- joerd 'orre, wan 'n ieder zag ze fermielje stae' en de muzekante gaeve 'n arden toeter op ulder instrement en ma zwaoieü Of an ze op 'n stomboot stoenge die as nae' Indie of zo zou gae! Benee op 't pleintje stroomden 't pleblielc saeme; B. en W. en de raed, en 'n ieder die as 't oore wou. Ze zaete op bange- tjes rond 'n gosperke. Aolleman in z'n goeie goed en voren-an neturelek den Burge meester en fermielje, z'n gaste, vriende en kennisse. L tl JIHHHUHHHHnifll Boven an de rélienge kwam den dirigent nae voren en die wou ies zegge. Ma ie stoeng nog a' óóge, dus ie mog z'n stemme nog a' vee uutzette! En da dee 'n ok wè, ma 'n bitje as me gedocht aodde. Wan zo as 'n nae' voren kwam; woei z'n 'oed of en die kwam in 'n klein ziestraetje terechte, vjaeras de jeugd d'r trék mee begon te voetballe. Da konhe ons nie zie, benee op 't groentje, ma den dirigent van boven of wè! En ie wier aneens vee kwaed'. En mee 'n bulderende stemme brulden van boven of: „mispun- te"! „lamzakke"! „wacht ma.' A' k julder in mien 'anden kriegel" Js dat 'n menier om 'n ander z'n goed te rinnewére!" Schaeme mochte je je 'n eige! Smeerlappe dat je binneü! En zo goeng 't ma deu', wat was dien vent kwaed En Burgemeester stoeng op en gieng naer 'uus, de wet'ouwers. liepe rood an, de mense keke verschrokke van den eenen nae den aoren en begonne weg te trekken, nae' de grond kie kende, en ze vonne 't 'eel erg! Eén van de raedslede liep as 'n 'aes de trappen op om te zeg ge dat 'n toch zó nie kon deu gae', en jae' oor dat ielp! Zoma aneens zette de meziek in: „Wilt 'ede noe trede vo God den 'Eere"! en da's 'n prachtig stik, zei noe zellef en ze speel den 't nog-goed ok en 't kloenk mooi zo van boven of! Zodoende kwaeme d'r zo zachtjes an wee wat mense te rug, en 't wier toch nog 'n mooi feeste, mee 't Wilhelmus tot slot en aolle mense klapten in d'r 'ande ok nog. Zodoende wil ik ma zegge dat 'n mens z'n eige nog nie 's kwaed kan maeke as 'n wilt, ma, dat 'n de gelegent'eid d'r vo moet uutzoéke. Of, nie kwaed 'orre! Ma jae, oe gaet dat eè? Ik bin ik et zellef ok toè BESPIEGHELAER. Het wereldgebeuren Onderhandelen of vechten? Hoe betrekkelijk de waarde van een ooinie-onderzoek ook is, soms zyn de uitkomsten interessant. Zo heeft het N.I.P.O. kortgeleden een onderzoek ingesteld naar de meningen onder het Nederlandse volk over de kwestie Korea. De enqueteurs lieten de on dervraagden kiezen tussen twee standpunten: Doorvechten volgens de methode MaeArthur of onderhande len. Een meerderheid sprak zich uit voor het laatste, waaruit dus zou blij ken, dat de vechtlust in ons land nog niet op zulk een hoge temperatuur is gekomen als in de Ver. Staten. De motivering van de antwoorden stond begrijpelijkerwijs op het peil van de bittertafel. „Houd niet van vechter.", zei een deel der „onderhandelaars", „communisten een pak slaag geven", zei een deel der „vechters". Daarmee is het onderzoek meteen veroordeeld als aardig, maar vrij nutteloos. Niet temin is in wezen ook de tegenstel ling tussen militairen en diolomaten, tussen de Republikeinen in ae V.S. en de Democraten, tussen de aanhan gers van MaeArthur en hen. die het beleid van Truman verdedigen, die van onderhandelen of doorvechten tot desnoods in Mandsjoerije toe. Er wordt daarbij vaak een kleinig heid over het hoofd gezien, namelyk dat een regeling van het conflict meer nog van de Chinezen dan van de geallieerden afhangt. Wat helpt, een aanbod tot onderhandelen indien de Chinezen het naast zich neerleggen? Op een tweede misverstand berust de vaak uitgesproken opmerking, dat de oorlog in Korea gewonnen moet wor den. Wat is daaronder te verstaan? Wanneer kan de strijd in Korea als „gewonnen" worden beschouwd? In dien het gehele gebied van het schier eiland bezet is? Indien de Chinese bases in Mandsjoerije plat gebombar deerd zijn Indien het communistisch bêwind in China ten val is gebracht? Indien de geallieerde troepen tot in Moskou zijn opgerukt? Deze laatste absurde vraag bewijst meteen, dat van winnen of verliezen geen sprake kan zijn, tenzij men bereid is Korea als dp start voor een derde wereld oorlog te aanvaarden. Als dat niet zo is, dient duidelijk geformuleerd te worden, wat de geallieerden in Korea willen bereiken en dat is tot dusver niet gebeurd. In alle officiële redevoeringen over het doel van de strijd in Korea wor den vaagheden verkocht als ,,eer. strijd voor behoud van de vrede", „af straffing van agressie" enz., zonder dat er bij verteld wordt, wanneer die strijd als geëindigd kan worden be schouwd of de afstraffing als vol tooid. Wat dat bc/reft staat MaeArthur sterker dan ivuman. Hy weet wat hy wil en hij kent zijn doeleinden. Tru man weet alleen wat hy niet wil, na melyk een derde wereldoorlog (zeer terecht overigens) maar blijft onze ker by het positief formuleren van de Amerikaanse politiek in Azië. Dat is ook ae reden waarom de pu blieke opinie in de Ver. Staten onge duldig wordt en zich afvraagt, waar om zovele Amerikanen in Korea moe ten sneuvelen. Dat is de reden, waar om in Congres en Senaat aangedron gen wordt op een onderzoek naar de Azië-politiek. En hoe staat het aan de andere zij de Naar welke doeleinden streven de Chinezen? Mao Tse Toeng heeft daarover niemand in het onzekere gelaten. Moskou en Peking wensen de Amerikanen geheel uit Korea te verdrijven en er een communistisch regiem te installeren. Nu dit militair onmogelijk is gebleken schynen er tegenstellingen te zijn ontstaan tus sen Chinezen en Russen, ook hier de tegenstelling „doorvechten of onder handelen". Moskou, dat zelf buiten schot zit, wil naar uit de commentaren in de communistische pers valt op te ma lven, het vuur in Korea gaande hou den. Peking voelt, gezien de militaire druk, wel voor een regeling ter liqui datie van het door de Noord-Korea- nen begonnen avontuur. Het is nog niet duidelijk of de communistische leiders al tot een beslissing zijn geko men. Weliswaar heeft de Noord-Ko- reaanse regering per brief een „vre desoproep" gedaan aan de Ver. Na ties, maar de grimmige, arrogante toon van de brief, voorspelt weinig succes. De conclusie is, dat de toestand in Korea, ondanks het ontslag van Mae Arthur nog even verward en onduide lijk is als drie maanden geleden. De genen, die geen antwoord gaven op de vragen van de N.LP.O.-enqueteurs, omdat de zaak veel te eenvoudig werd voorgesteld, kozen de wijste party. Maatregelen tegen corruptie In Indonesië. Op het Indonesisch ministerie van Economische Zaken worden plannen uitgewerkt om corruptie bij ambte naren te bestrijden. Het hoofd van het directoraat voor handel, dr. Saroso zeide tot een ver slaggever van Aneta, dat hij de ver halen en geruchten kende over om koopbaarheid van ambtenaren en van gevallen, waarin tegen betaling van steekpenningen, bepaalde licenties worden toegewezen. „Corruptie is er overal ter wereld. Het is echter veelal een kwestie van wat eerder was, de kip of het ei. Indien de handel niet tot het ont staan van corruptie medewerkt en geen extratjes geeft aan ambtena ren, zou de verleiding geringer zijn." De psychologische werking van de verhalen en geruchten noemde dr. Saroso uitermate ernstig en demora liserend. Hij zeide, dat de overheid liet zal aarzelen om ambtenaren, iie zich misdragen, op staande voet te ontslaan. Men moet echter met bewijzen komen. DE DISCONTO-VERHOGING VAN DE NED. BANK. Zoals bericht heeft de Nederlandse Bank het disconto voor particulieren verhoogt tot 5% Er zij opgewezen, dat de Staat der Nederlanden in dit geval buiten de qualificatie „particulieren" valt. De Franse regering heeft de heer P. J. S. Serrarens. secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakver bond, benoemd tot officier in het Le gioen van Eer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5