NIEUWS UIT ZEELAND Regering wenst meer toezicht op het credieiwezen jT-genda Nieuwe begroting 1951 MARKTBERICHTEN WALCHEREN Een onge'uk zit in een klein hoekje VRIJDAG 20 APRIL 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Jaarvergadering „Stad en Lande" te Zierikzee. De vereniging ..Stad en Lande van Schouwen en Duiveland" zal^ haar jaarvergadering houden op 27 April a.s in de koffiekamer van de Con- cer'tzaal te Zierikzee, des avonds te acht uur. Behalve de jaarstukken en vervul ling van vacante bestuursplaatsen. zal aan de orde komen het bepalen van de datum voor de a.s. zomerver gadering te Haamstede. Voorts zal dr. J. Huizinga een cau serie houden over de betekenis van de opgravingen te Nieuwerkerk (Schutje). Marechaussee's haakten in. Het personeel der Koninklijke Ma rechaussee in Zeeland bracht een be drag van 140 bjjeen ten behoeve van het Koningin Wilhelminafonds. Dit bedrag zal via de „Haak in Ac tie" worden ingezonden. Critiek op Planologische Dienst in de raad van Baarland In de laatst gehouden vergadering van de raad van Baarland is critiek geuit op de Planologische Dienst. De raad, die een ontwerp-wijziging van het uitbreidingsplan behandelde, was van mening, dat de Planologische Dienst te makkelijk beschikt over goede cultuurgrond. Men achtte dit in deze tijd niet verantwoord. LEDENRAAD Z.V.U. UITGEBREID. De ledenraad der Zeeuwse Volks universiteit voor Middelburg en om geving, waarin zitting hebben mevr. Th. G. Edelman-Ghijsen (Domburg) en de heren P. van Giezen en ir. J. Visser, is uitgebreid door de benoe ming van mevr. J. Verspuy-Van de Hofstede, mevr. A. H. Brevet-Telders en de neren ir. Th. Heyblom, L. van der Hiele (Veere) en B. J. Francke. Vlissingen HET CHR. MILITAIR TEHUIS. Dinsdagavond 17 April was het weer gezellig druk in het Chr. Milt- Tehuis aan het Bellamypark te Vlissingen immers er waren weer 35 jongens van de opleiding bij de marine gekomen Ze werden hartelijk welkom geheten door de vlootpredikant Ds. E. Sneller waarna onder leiding van Ds Sneller hersengymnastiek en wedstrijden wer den gehouden. Vooral toen de vloot- aalmoezenier en de vloot-predikant ook aan de wedstrijd deelnamen, be reikte de vrolijkheid onder de Jantjes haar hoogtepunt. CHR. MANDOLINE VERENIGING „CON AMORE". In een overvolle zaal van het Concertgebouw er zal een tweede concert worden gegeven om de te leurgestelde bezoekers te gerieven trad Donderdagavond de Chr. Man dolinevereniging ..Con Amore" onder leiding van mej. J. P. Kuipers op. De presidente, mej. N. Sijtsma, sprak een kort openingswoord, waarin ze in het bijzonder de burgemeester van Vl'ssingen. mi. B. Kolff begroette. Er werd een goed verzorgd pro gramma uitgevoerd dat tal van aar dige nummers bevatte. We noemen in het bh'zonder Snaans° Dans van Rit ten en „U.ber den Wellen" van Ro sas. Daarbij viel da maatvastheid wel in het biizonder op. Het ontreden van de jeugdafdeling viri in de smaak bij het nubliek. Vro- Ink en fris k'o^ken de liederen door de zaal en uit de wrlze waarop het bekende ..Hoor "de muzikanten" van Stenz werd uitgevoerd, bleek ernstige studie. Na de nauze trad de bekende radio- eu ïodelzanaeres Olga T-owina op. Dat was het succes van de avond, moest na elk ontreden een toegiftie brengen, zo u;tv>undi<r was het an- plnus wfurmp? heer v'ott® levendige zang werd beloond. Vermelden we nog dat er voor de -"Odice afwissèling was ge-orgd door het ontreden van een Hawaiïan-eng«mb'e en een Kroniuono-.troenle. Voorts was er een mordharmonlca-sneler die zichzelf heel vaardig on de euitaar begeleidde Dan brachf nog een kwartet een gne. de uitvoering van de o"vert„re Kaïif van van Roi«ld>eu. A °n het e'rd«» van het concert deelde mei. S"tsma mede. dat h°t pro^'a.mma Vrijdagavond herhaald wordt. Middelburq M A R KTKOOPLIEDEN WORDEN VERVOLGD. Naar wii vernemen zullen de stand houders, die tiidens de enige Wiken geladen gehouden Vooriaarsmarkt te Middelburg de. uitgifte van loten voor deelname aan een graHs ïoterri kon- pelden aan de verkoop van artikelen, ieder afzonderlijk vervolgd worden. TENTOONSTELLING IN STATEN ZAAL EEN SUCCES. De Woensdag- en Donderdagmid dag in de Statenzaal te Middelburg gehouden tentoonstelling van de vrouweiyke handwerken en annere voorwerpen, die als prijzen dienen voor de loterij ten bate van de stille armen. Is een zeer groot succes ge worden, ook financieel. Talrijke be zoekers en bezoeksters, onder wie zelfs Belgen, bezichtigden de exposi tie en de fraaie zaal en velen dron ken tevens een kopje thee voor het goede doel. Het staat reeds vast. dat de opbrengst van loterij en tentoon stelling aanzienlrik groter is dan in 1940. de vorige keer. dat deze actie werd gevoerd. Aan de vraag naar lo ten kon bij lange na niet worden vol- daan. MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Jublleumultvoc- rlng Middelburgs Dilettantentoneel „Meisjesgymnasium'8 uur; Chr Landbouw-winterschool; Eindles en diplomauitreiking, 2 uur; R.H.B.a. Adspirantenwedstrijden Medio, 7 uur; Statenzaal: Trekking loterij vrouwe lijke handwerken. 2 uur; Kunstmu seum: Tentoonstelling kindertekenin gen, 10.30—11.30 en 14—17,30 uur; Van Benthem en Jutting: Tentoonstelling toegepaste kunst, 9—6 uur; Electro ..Niemand de deur uit", (aJ.). 7 en 9.16 uur. Morgen Schuttershof: Uitvoering Mer curius t.b.v. blinden, 8 uur; Kunstmu seum: Tentoonstelling kindertekenin gen. 10.30-11.30 en 14-17.30 uur; Van Benthem en Jutting: Tentoonstelling toegepaste kunst, 9—6 uur. Electro „Niemand de deur uit", (aJ.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Bastogne" (14 j.>, 8 uur. Zondag Electro: „Niemand de deur uit", (a.1.1, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg; „Bastogne", (14 j.). 2.30 en 8 u. DE BAKFIETS IN HET WATER. Dezer dagen berichtten wij, dat de bakfiets van de kruier S. te Middel burg door onbekende oorzaak in het water langs de Houtkaai geraakte. Naar de heer S. ons mededeelde heb ben kwajongens vermoedelijk de rem los gezet en vervolgens de bakfiets een uuw gegeven. OPENBARE LES TECHNISCHE SCHOOL. De jaarlijkse openbare les van de Technische school en Machinisten- school te Middelburg blijkt in een be hoefte te voorzien. Het aantal bezoe kers was Donderdag overweldigend groot en het was in de leslokalen en op de gangen dan ook veel drukker dan tijdens de openbare les van vorig jaar. Vele ouders maakten van de ge legenheid gebruik om met de leraren over de vorderingen van hun kinde ren te spreken. Woensdagmiddag be zocht een groot aantal genodigden de school, onder wie vertegenwoordigers van de Kon. Mij. De Schelde" en de N.V. „De Vitrite Fabriek" en talrijke burgemeesters. TIEN SCHOLEN NEMEN DEEL AAN DE SCHOOLTANDVERZORGING. Tien Middelburgse scholen met 20 klassen (eerste en tweede leerjaar) nemen thans deel aan de schooltand- verzorging, met een totaal van 500 leerlingen. Dit werd medegedeeld In een door de heer A. J. Berenpas ge presideerde vergadering van de Stich ting Schooltandverzorging in Middel burg. In het verslagjaar bedroeg het aan tal vullingen bij het eerste onderzoek 275 en bij het tweede 227, dat wil zeg gen, iets minder dan normaal. Bij het eerste onderzoek bleken 380 kinderen over een goed gebit te beschikken, bij het tweede 401 jongens en meisjes. Bij negen scholieren was het tandbederf reeds te ver gevorderd voor systema tische behandeling. Tenslotte kon. wat de cijfers betreft nog worden vermeld, dat dertien maal niet kon worden onderzocht we gens weerspannigheid. De samenwer king met de schoolhoofden is goed. ERNSTIGE AANRIJDING. Toen de 31-jarige wielrijder V. te Middelburg van de Jacob Catsstraat uit de Veerse Singel opreed, werd hij aangereden door een auto, die zich in de richting van het Molenwater be woog. V. kwam te vallen en liep een kaakbeenfractuur op. HU moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. ONTWERP-DIPLOMA NATIONALE RESERVE. Tijdens een Woensdag te Goes ge houden installatie- en propaganda- avond van de Nationale-Reserve. werd medegedeeld, dat het ontwerp-diplo- ma, ingezonden door de heer Jacob Bakker uit Middelburg, was gekozen voor geheel Nederland. Domburg GESLAAGD. De heer J. M. van der Bel te Dom burg slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexa- men Medicijnen. Arnemuiden AANBESTEDING. Door de Geref. Gemeente te Arne- muiden werd aanbesteed de bouw van een kerk, te bouwen aan de Spoor straat. Ingeschreven werd als volgt: J. K. Crucq te Amcmuiden 47,460; fa. Van Balen te Lewedorp 51.000; fa. De Rijk en Van Belzen te Middel burg 54.495; fa. Geense te Middel burg 55.380: fa. De Hamer te Ar- nemuiden 55.449; fa. Boone te Ar nemulden f 56.759; fa. Gilde en Van Schaik te Middelburg 57.294; fa. De Kam, Oostkapelle 58.294; fa. Allewijnse te Waarde 59.250: fa. Hells te Borssele 59.500; fa. Adri- aanse te Sint Laurens 59.950; fa. Orael te Arnemuiden 61.723. Aan J. K. Crucq te Arnemuiden werd als laagste inschrijver de bouw gegund. Veere OEFENING NAT. RESERVE. Maandagavond a.s. zal te Veere van 10 tot 11 uur de eerste velddienst oefening van de vrijwilligers van de Nat. Reserve worden gehouden. Aan deze oefening zal worden deelgeno men door vrijwilligers uit Veere, Vrouwenpolder en Serooskerke. VERGADERING GROENE KRUIS. Vrijdagavond 27 April zal In de bo venzaal van het „Lammetje" door Üe ver. „Het Groene Kruis", afd. Veerc- Gaplnge, de jaarvergadering worden gehouden. Uit Gapinge zal een extra- us rijden, die onderweg stopt. Koudekerke DE ORANJEVERENIGING. Door de toneelgroep te Koudeker ke, die het vorige jaar met groot succes het toneelstuk „Jacoba van Beieren" opvoerde, is ook dit jaar een historisch toneelstuk in studie genomen, n.l. „De Rode Pimpernel" aoor mr. H. M. Planten, geschreven naar het gelijknamige bekende boek van barones Orczv. Het stuk wordt opgevoerd voor leden van de Oranje vereniging op Maandag 30 April, de jaardag van H.M. de Koningin, te 8 uur, in het Verenigingsgebouw. Op Zaterdag 28 April, te 7.30 uur wordt een opvoering gegeven voor niet-leden en voor hen, die op Maan dag 30 April niet kunnen komen. KERKNIEUWS. De Geref. Bond te Utrecht bijeen. In het gebouw voor kunsten en we tenschappen te Utrecht vergaderde Donderaag de Gereformeerde Bond tot veroreiding en verdediging van de waarheid in de Nederlands Her vormde (Gereformeerde) Kerk, onder voorzitterschap van prof. dr. J. Seve- rijn te Utrecht. In zijn openingswoord herinnerde prof. Severijn eraan, dat het nu 45 jaar geleden is, dat de bond gesticht werd. Ten aanzien van de nieuwe kerkor de zeide spr. dat de bond niet de me ning deelt, dat er niet zoveel zal ver anderen. Er is al zoveel veranderd. De Gereformeerde Bond heeft de nieuwe kerkorde dan ook onaan vaardbaar verklaard. Dat betekent, dat wij per 1 Mei onder een onaan vaardbare kerkorde staan, zeide spr. Dit betekent een bron van conflicten. Het is een ernstig feit, dat ernstig genomen moet worden en ons tot be zinning moet draven. Het hoofdbe stuur heeft reeds maatregelen geno men en overwogen, waarover men te zijner tijd in een ledenvergadering zal onderncnt worden. De positie van de Gereformeerde Bond zal onder de nieuwe kerkorde niet veelbelovend z\jn. Men was ver wend onder de orde van 1816, die vrij heid tot ontwikkeling bood. Er is re den tot pessimisme, want de N. H. Kerk is grondig veranderd. Maar een ding blijft over. dat is het geloof. De Here geve ons daarbij de kracht staande te blijven, aldus spr. Daarna heeft ds. H. Bout van Amersfoort gesproken over de zin van de belijdenis en het belijden. Na deze rede ontspon zich een uit gebreide gedachtenwisseling. BEVESTIGING EN INTREDE DS. F. J. DIELEMAN. Donderdagmiddag werd ds. F. J. Dieleman bevestigd als predikant van de Geref. Gemeente te Yerseke door ds. A. Stuivenberg van Nunspeet. De bevestiger sprak naar aanleiding van Joh. 1 68: „Er wa3 een mens van God gezonden". Aan de nieuwe leraat werd staande toegezongen Ps. 121 4. Des avonds deed ds. Dieleman zijn intrede met een predikatie over Openb. 23 16 en 17: „Ik, Jezus, heb mijn engel gezonden om ujieden deze dingen te getuigen in de gemeente". Na de predikatie vichtte ds. Diele man het woord tot zijn bevestiger, tot B. en VV van Yerseke, de aanwe zige predikanten, onder wie in het bijzonder ds. W. de Wit als vertegen woordiger van de Synode-Zuid, tot de kerkeraad van Yerseke, die spontane hulp gaf bij de overkomst van ds. Dieleman, tot de catechisanten, het schoolbestuur, het schoolpersoneel, de koster, de hulpkoster, de politie en de organist, tot de afgevaardigden van de classis Goes, van de kerkeraad te Borssele, de plaatselijke predikanten van de Herv. Kerk en de Evang. ge meente en tot prof. G. Wisse. De nieuwe predikant werd daarna toegesproken door de burgemeester van Yerseke namens de burgerlijke femeente, ds. W. de Wit namens de ynode-Zuid, ouderling van Zweeden voor de classis Goes, en tot slot door ouderling J. Waverijn namens de ker keraad van Yerseke. Staande werd aan ds. Dieleman toe gezongen Ps. 74 20. Na een slotwoord van ds. Dieleman werd geëindigd met dankgebed en het zingen van Ps. 122 3. GEREF. ZENDINGSBOND IN DE NED. HERV. KERK. De Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk organiseert een samen komst met correspondenten en afge vaardigden van hulpverenigingen in de Dietse Taveerne te Utrecht op Woensdag 25 April a.s. Het vijftig iarig bestaan van de bond zal daar herdacht worden. Tijdens de avondbijeenkomst in de Domkerk zal o.m. het woord worden fevoerd door ds. D. J. van Dijk van int Annaland. De collecte voor de Simavi bracht In Grijpskerke f 170.55 op. Wij komen steeds dieper In de put. (Door onze economische medewerker) Eindelijk in de minister van Financiën over de brug gekomen met zijn bezuinigingen. Edoch, wij worden niet alleen verbiyd met een voorstel tot bezuinigingen maar tegelijkertijd worden wjj opgeschrikt door een stel ex tra uitgaven, waardoor het totale tekort (dat sedert de indiening van de begroting in September en de daaropaanslultende brief van de minister aan de Tweede Kamer reeds 660 millioen be lroeg) uitgegroeid ié tot 785 millioen. Oftewel 125 millioen meer. Er zijn inderdaad bezuinigingen be reikt ten bedrage van 219 millioen. Zelfs rekent de Minister ons voor, dat de opbrengst van de belastingen voor 1951 361 millioen meer zal zijn (incl. 66 millioen wegens te ver wachten extra bate in 1951 van de thans aanhangig gemaakte belas tingherzieningen). De begroting gaat er dus t.o.v. die, ingediend in Sep tember 1950, 580 millioen op voor uit. Doch nu komen de extra uitgaven, waarmee in September 1950 nog geen rekening was gehouden en die niet minder dan 705 millioen belo pen. Het verschil is dus precies het reeds genoemde bedrag van 125 millioen. Waaraan hebben w(J die „vooruit gang"'van 219 millioen te danken. Heus niet aan echte bezuinigingen, aan inkrimpingen op de uitgaven. Want men heeft ook de oorspronke lijke raming herzien door bepaalde uitgaven later te laten plaats vin den dan oorspronkelijk bedoeld was Maar is nu weer gauw te herstellen Nieuwste ontdekking voor de lijne was Uw kind is in de modder gevallen! Een ogenblikje aan Uw aandacht ontsnapt en roets... daar lag hij. Vuil van top tot teen. Zijn nieuw gebreid pakje is onherkenbaar smerig. Niet meer schoon te krijgen, denkt U spij tig. Of misschien wél schoon, maar dan is het mooie er af. Menige moe der slaakt deze verzuchting, als zij de kleertjes van haar woelwaters be kijkt en ziet hoe er weer een vlek op het nieuwe broekje van haar jong ste zit en op dat leuke gebreide jurkje van haar schoolgaande doch tertje. Voor al deze huismoeders is de nieuwste ontdekking op wasge- bied een ware uitkomst Jaren van intensief onderzoek waren nodig, voordat het „Castella Wolwas" met het „Kleur Actief" gevonden werd, waardoor nu de fijnste wollen goede ren en de vuilste kleertjes van kin deren weer als nieuw uit de was te voorschijn komen. Alkalivrije „Castel la Wolwas" is speciaal gemaakt voor al dat fijne goed, dat de verstandige huisvrouw reeds instinctmatig buiten de gezinswas houdt: wollen kinder- kleertjes. lingerie, jumpers, zijden blouses, kousen en al die honderd fijne en tere dingen, die by het toilet van de vrouw behoren. Een uitkomst voor de vrouwen, die tot nog toe wol en zijde met een bang hart in het sop onderdompelen. (b.v. de werkloosheidsuitkering zal pas 1 October a.s. ingaan voordeel 16 millioen; de oorlogsslachtoffers krijgen hun vergoeding voor bedrrjfs- en nuisraadschade later voordeel 40 millioen) en ten slotte door voorgenomen maatregelen achterwe ge te laten. Het beeld is hiervan als volgt: reële bezuiniging 117 mill. 53 c/o herz. raming 83 38 achterwege laten voorgenomen maatregelen 19 9 Totaal.. 219 mill. 100 Het is dus te mooi uitgedrukt om te spreken van 219 millioen aan bezuinigingen. Wat w(j thans z.g. be zuinigen, komt er volgend jaar weer extra by. Nu nog een enkel woord over die extra uitgaven van 705 millioen. Hiervan gaat weg voor militaire za ken liefst 466 millioen, zodat in 1951 voor deze sector liefst 1500 millioen zal worden betaald. Het to taal van onze uitgaven in 1951 is 5318 millioen: Mars eist hier dus plm. 28 van op. Vatten wy nu alle cijfers samen, dan blijkt dat wij in 1951 zullen: uitgeven 5318 millioen ontvangen 4533 Er bljjft dus een tekort van Resumerende: 785 millioen. NIEUW VOORBEELD VAN CONJUNCTUURPOLITIEK. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer Ingediend. (Door onze economische medewerker) Er is een principieel verschil tussen de regeringen, welke wy vóór 1940 hadden en die, welke wfl n& de bevrijding kregen. De vooroorlogse ministe ries waren op het terrein van de conjunctuurpolitiek, dus ten opzichte van de schommelingen in ons economische leven met z\jn goede en slechte jaren, met zijn crises en zijn werkloosheid, geheel passief. Daarom zagen wy dat er na 1930 te hooi en te gras we.d ingegrepen, dat er nu eens wat voor de landbouw werd gedaan en dan weer voor de werk- loosheidbestryding, enz. Er zat Ln deze politiek echter geep lyn. Hoe anders is het beeld n& 1945. Afgezien van de politieke doelstellingen der diverse regeringen, moeten wy erkennen dat zy zich principieel bewust zijn, dat wy de conjunctuurschommelingen maar niet als een natuurramp over ons land heen moeten' laten gaan. Men staat nó 1945 principieel op het standpunt, dat er wat aan gedaan kan worden; dat de conjunctuurschom melingen dan al niet geheel voorkomen maar toch zeker wel verzwakt kunnen worden; dat de ernstige malaise door een welbewust ingrypen zo gauw mogelyk uit de wereld geholpen kan worden. Wy kennen vele maatr-ïgelen, die tezamen de wapens vormen voor de moderne conjunctuurspolitiek. De overheid kan in een hausse veel be lasting heffen en die bijeengegaarde sommen in een malaise (of baisse) gebruiken; zij moet dan ook een hoe veelheid werkgelegenheidsobjecten klaar hebben om met dit geld men sen werk te verschaffen en dus ook om het in elkaar gezakte economi sche apparaat op te pompen (de Amerikaan spreekt van pumps pri ming). Zy kan ook de geldcirculatie be ïnvloeden door in een tijd van opgang te voorkomen, dat er teveel geld in circulatie komt en dat daardoor de prijzen gaan stijgen, terwijl zy in een tyd van malaise, als luist alles in prns gaat dalen en er bijgevolg te weinig geld in omloop is. kan probe ren meer geld in het verkeer te bren gen. Het uitgangspunt is dus. dat het engezond is als er teveel geld in om loop is, maar ook als er te weinig geld circuleert. WETSONTWERP INGEDIEND Als onderdeel van deze conjunc tuurpolitiek en in het bijzonder van haar wil om juist de geldbeweging zó te kunnen beïnvloeden, dat de con- OR AN JE VERENIGIN G De Oranjevereniging te Koudeker ke houdt hedenavond te acht uur in de kleine zaal van het Ver enigingsgebouw haar jaarvergade ring. Aan de orde komen de gebrui kelijke jaarstukken. Aftredend zyn de bestuursleden W. P. Roose en P. J. Terwoert, die beiden herkiesbaar zijn. Biggekerke BOUW WOONHUIS AANBESTEED. De architecte. de Stichting „Bouw bureau voor de landbouw in Zeeland' te Middelburg, besteedde onderhands aan de bouw van een woonhuis voor de heer Z. Roelse te Biggekerke. Er werd als volgt ingeschreven: W Schreyenberg, Biggekerke. f 17.795; Fa. J. Huysman en Zonen. Koudeker ke. f 18.220; Fa. J. de Kroo en Zonen. Koudekerke. f 18.225: J. Goedb1n«'V Biggekerke, f 18.305. jimctuurgolven worden afgezwakt, heeft de regering thans een wetsont werp ingediend op het toezicht op het credietwezen. Wh zullen ons niet teveel verdie pen in de wyze, waarop dit toezicht wordt uitgeoefend. Alle handelsban ken. boerenleenbanken, spaarbanken en commisslonnairs komen onder contróle te staan; zy alle moeten in een register worden ingeschreven, waarbij de handelsbanken dan op straffe van nlet-inschrijving een mi nimum bedrag aan eigen middelen moeten bezitten. CONTROLE OP G IR AAI GELD. Maar wat, zo za! men vragen, heeft nu dit bankwezen te maken met de geldbeweging en dus met de con junctuurschommelingen? Wel, de banken kunnen aan derden credieten geven en als de geldnemer daarover beschikt via een bankoverschrljving. UITGAVEN Gewone uitgaven Kapitaalsuitgaven met aflopend karakter Nadelig saldo landbouw-egalisatiefonds Gewone kapitaalsuitgaven 1) de begroting is nog slechter ge worden, dan wy in September 1950 hoorden; 2) een deel van de bezuinigingen blüken te berusten op uitstel van exe cutie; 3) de loden last van militaire zaken biykt veel zwaarder te zyn, dan ons voor ogen was gehouden; 4) er is een schrikbarend begro tingstekort en hoewel dit op papier wordt gedekt, is het zeer de vraag, of het zal lukken die 785 millioen nog eens extra uit ons volk te pom pen. Lukt dit niet, dan leidt dat on- herroepeiyk via de uitgifte van schat kistpapier tot geldschepping, dus tot sterkere inflatoire spanningen en dus totprysstyging. BEGROTING 1951. Oorspronkeiyke Thans ingediende begroting begroting in millioenen guldens 3311 666 220 635 4832 4172 Inkomsten Stygingstekort dus 125 Tekort 660 Uitgaven stijgen met 53184832 millioen) Dit is te danken aan extra uitgaven 705 millioen „Bezuiniging" op voorgenomen uitgaven 219 millioen 3642 677 175 824 5318 785 486 millioen Nadelig saldo Ontvangsten nemen toe met 486 millioen Reële achteruitgang 361 milliocix 125 millioen EIERVEELING MIDDELBURG. 19 April. Sortering I: Min. prijs voor pluimvee houders f 1.58 per kg. Vuilschalige 2 cent per ei minder .Winkelprijs per 100 stuks 16. klasse 0; l 15 klasse 1; f 14 klasse 2; f 13 klasse 3: t 12 klasse 4; f 11 klasse 5; f 10 klasse 6; 9 klasse 7; f 8 klasse 8. Wielercours op Hemelvaartsdag te Vlissingen. De wielerclub „Scheldemond" or ganiseert op Hemelvaartsdag in Vlis singen een wielercours over een tra cé, dat zal leiden door Paul Kruger- straat, Hobeinstraat, Glacisstraat, Van Dishoeckstraat en SingeL Het was natuurlijk niet doenlijk op een drukke dag als de Hemelvaartsdag nu eenmaal pleegt te zyn, een ge deelte van de Boulevard voor een dergeiyke wedstrijd af te sluiten, doch men heeft nu een ander ge- -- - - schikt parcours gevonden, waarbij als hij dus een schuld betaalt door het verkeer over parallel wegen kan een girobiljet af te geven op de bank. dan ontstaat er z g. giraal geld. Hoe meer credieten de banken dus geven, hoe meer giraalgeld er kan komen, dat op zijn beurt weer de prys kan opdrijven en de conjunctuurgolf on nodig hoog kan maken. Daarom wil de regering nu via de Nederlandse Bank op deze gestes controle uitoefenen. Daarom krygt de circulatiebank de wettelijke be voegdheid voor elke bank vast te stellen, hoeveel credlet zij mag geven Zo zyn er nog vele voorschriften opgesomd, waaraan do credietverle- nende oreranen zullen worden onder worpen. En passant bieden die maat- regelen ook de schuldeisers, zij die hun geld deposito bti een bank heb ben geplaatst, wat meer zekerheid omdat de banken behoed worden voor een al te buitensporige bedryfsvoe- ring. Doch in het centrum blijft staan de contröle op het credietwezen en daar mee op de coniiino*!i'ircehOTn»Hng Dat de prys voor dit Ingrijpen het min of meer aan hinden en voeten binden van de banken enz. Is. zal wellicht door menigeen erg hoog worden opgenomen Vooral als men er aan twijfelt of het Inderdaad wel mogelijk Is om de eoninnctnnrgolven af te zwakken. De moderne economen acM«n zulks echter wel het geval en dat de regering er ook zo over denkt, bewjjst dit wetsontwerp. wor'r,~- -'mgeleid. VOETBAL WIJZIGING SELECTIE-ELFTALLEN ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Zowel in de samenstelling van het elftal Rood als van Wit voor de op Zaterdag a.s. te Terneuzen te houden Selectiewedstryd is een wijziging aangebracht. By Rood is rechtshalf Tramper vervangen door de Spui- speler P. Schuitvlot. BH Wit wordt de midvoorplaats, door het niet spe len van la Grand, Ingenomen door J. D. Ganseman van Kapellè. Aanvoer der is van Dalen (Kloetlnge). Aan de lyst vein reserves is toegevoegd J. Langeraar (Kloetinge). KORFBAL WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Ie kl. A: Swift 1 BKC; Vios— Tjoba; Scampolo—Togo. 2e kl.: Eendracht- Zeelandla; Vol harding- Olvmpia; Swift 2—Madjoe. 3e kl. A: De Poel—Vopo; ODS— Scampolo 2. 3e kl. B: Olympia 2- Top; Tjoba 2 -Vitesse; VKVSwift 3. 3e kl. C: Stormvogels 2Fort una; SVG-Atlas: AKCKVL. Adsp. A: Scampolo—Togo; Vopo— SSS: Zeelandia- de PoeL Adsp. B: OLS SouburgSwift b; Aladjoe—VKV. EIERNOTERINGEN. De A. V. M. eiercommissie heeft de consumptieprijs voor eieren van af ne- den 20 April als volgt genoteerd: prijsklasse I 0.15; idem II f 0.14; idem Dl 0.13; idem IV f 0.12. VEILING 8T. ANNALAND. De velling te Sint Annaland is voorlopig gesloten, totdat de vroege aardappelen aan de markt komen. Dinsdag werd er voor bet laatst ge veild. GRAANMARKT 5T. MAARTENSDIJK. 19 ApriL Tarwe 24—24.50, gerst 40—44. haver 40 —43, kl. erwten 40—43, schokkers 43— 46, bruine bonen 40—45. blauw maanzaad 180. koolzaad 57. VISMIJN TB VEERE. 19 April. Export garnalen, aanvoer 1460 kg., 63 79. Schar, aanvoer 1220 kg.. 16—28. Bot. aanvoer 1480 kg.. 10—18. Middel tong. aanvoer 9 kg.. 1.17—1.14. Rog. aanvoer 173 kg.. 16—35. Ongesorteerde vis, aanv. 5 kg.. 1.17. Nagekomen Advertentie. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig smartelnk lHden, na voorzien te zyn van de H.H. Sacra menten der Sterve.iJen. onze innig geliefde Echtgenote, Moeder. Behuwd- en Grootmoe der PAULINA LOUISA VAN DAELE. Echtgenote van LOUIS VROONLAND, in de leeftijd van 60 jaar. Haar dienbedroefde Echtgenoot, Kin deren en Kleinkin deren. Vlissingen. 19 April '51 Verk. Quakk.str. 112 De gezongen uitvaart dienst zal plaats heb- oo Maandag 23 Anril. te 9 uur, in de O.L.V. kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3