Vordering van de herbouw in het oude Vlissingen HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP LUIDT DE NOODKLOK HET VRAAGSTUK VAN LONEN EN PRIJZEN Loonconflict bij Z.V-T.M. Snuif en wrijf I-7:131 -Il'l Landbouwer te Westdorpe onder tractor gedood Middelburgse dilettanten hadden Vlaamse gasten. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 20 APRIL 1951 WANNEER KOMT HET WEDEROPBOUW-FEEST Tal van plannen liggen gereed Eens zal het er toch van moeten komen, dat ln de verwoeste steden en dorpen van Nederland grote schoonmaak- en wederopbomv-feesten worden gehouden. Schoonmaakfeesten om de laatste oorlogsrestanten te verwijde ren en legeljjk aan de bezoekers de nieuw-geschllderde hulzen, de uitbot tende plantsoenen en de verbeterde straten en wegen te tonen. Wederop- bouwfeesten om aan te geven, dat het grootste „brok" arbeid achter de rug is. Wat VUssingen betreft, zou een groot schoonmaak-feest een soort Festival of Flushing ook dit voor jaar al nuttig kunnen werken, maar aan een wederopbouwfeest zijn we in deze stad nog met toe. Wel is er veel gebouwd meer zelfs dan pessimisten durfden hopen doch het vullen van de „lege ga ten" in de bebouwing verloopt lang zaam. Het gaat daarbij om particuliere herbouw en het is wel belangwek kend hier eens een overzicht te ge ven van wat op het stuk van de par ticuliere herbouw in Vlissingen werd bereikt. Vooraf moeten we even de aan dacht vestigen op een administratief „fijnigheidje". Er zijn namelijk in het oude deel van Vlissingen heel wat nieuwe ge vels verrezen, waardoor de schijn is gewekt, dat daar nieuwe panden wer den gebouwd. In werkelijkheid echter ging het meestal om „zwaar herstel" van een beschadigd pand, al was dat herstel soms zodanig, dat volledige nieuwbouw heel dicht werd bena derd. Administratief zijn dit geen geval len van herbouw, maar gevallen van „herstel oorlogsschade". DE LUST. Als totaal verwoeste panden, die herbouwd moeten of moesten worden, stonden te Vlissingen een acht hon derdtal op de lijst en van die panden zijn er nu circa 165 herbouwd. Het is zeker, dat we dit jaar niet de 400 zullen halen en dat getal zal toch als richtsnoer moeten dienen om de datum van het Vlissingse weder- opbouwfestival te bepalen. We moe ten dus met het wederopbouwfeest nog een paar jaar geduld hebben. HERBOUWDE BLOKKEN. Wandelend door het oude Vlissin gen in de voorjaarszonneschyn, zien we ongeveer 70 herbouwde panden aan d.e Gravestraat, Simon Stevin- straat, Oranjestraat en Marinestraat. In een ander stadsdeel merken we ook herbouwde blokken op: 6 panden aan de Bouwen Ewoutstraat, 13 aan de Clriverstraat en 5 aan het van Nis- penplein. Dan zyn er overal in de stad „individuele" herbouwgevallen: aan de Nieuwstraat, Boulevard Ban- kert, Paul Krugerstraat, Nieuwe Dijk, Badhuisstraat enz. doet prettig kender is die rommelige aan, maar r opwek van bouwwerken, die onderhanden zyn en er is heel wat onderhanden in Vlissin gen. IN WORDING. Hier volgt een lijstje van wat er ln wording is: 6 panden met 9 woningen aan de Wilhelminastraat, vijf panden, die 10 woningen en een bedrijf zullen bevatten, aan de Hobeinstraat, vijf panden met 10 woningen aan de Bou wen Ewoutstraat, zes woningen (met drie bedrijven) aan de Gravestraat, 6 panden die zeven woningen be vatten aan de Joost de Moorstraat, twee woningen met bedrijfsruimte aan de Bonedijkestraat, een woning met bedrijf aan het Groene Woud, drie woningen aan de Boul. de Ruyter, Advertentie BRIDGE-DRIVE TEN BATE VAN DE ..HAAK-1N-ACTIE" De drie Vlissingse bridgeclubs zul len een bridge-drive organiseren ten bate van de Haak-In-actie (kanker bestrijding). Het ligt in de bedoeling deze drive (voor viertallen en paren) te houden op Woensdagavond 2 Mei (de avond voor Hemelvaartdag) en eventueel een tweede op Vrijdag avond 11 Mei. Er is een commissie gevormd, waarvan dr. P. C. Kraan (namens het Zeeuwse comité voor het Wilhelminafonds) het voorzitter schap heeft aanvaard, en waarin voorts zitting hebben genomen me vrouw A. Detmar (Dames-Bridge club) en de heren A. van Iren („De Fles") en H. B. J. Knoop (Vliss. Bridgeclub). De zaal van het Strand- hotel is voor het goede doel ter be schikking gesteld en de kellners heb ben spontaan aangeboden deze avond hun bedieningsgeld voor de Haak-In- actie af te staan. Onverstandige daad van winkelier. STRAAT-OMELETTE VAN 200 EIEREN. Een C.C.D.-ambtenaar trof dezer dagen bij de winkelier L. te Goes een tweehonderd ongestempelde eieren aan. De man was in overtreding, zo dat de ambtenaar tot inbeslagname overging. Voordat hij echter kon ver trekken, nam de verbolgen winkelier de doos met eieren en deponeerde de ze op de straatstenen. Een glibberige massa was het enige wat overbleef van de kostelijke eitjes. De winkelier is met deze opstandige daad niet al leen de eieren kwijt, doch hjj zal zich daad niet al- i* kwijt, thans tevens voor de justitie te ver antwoorden hebben wegens het aan beslag onttrekken van goederen. met nog een viertal panden elders in de stad en het blok van 35 woningen, dat aan de Brcewaterstraat vrijwel gereed is, vormt dat een respectabele PLANNEN. Dit betreft de actuele bouw. Er is ook nog een reeks plannen geheel bouwklaar en die reeks is de moeite waard om haar even te vermelden: Negen panden (bevattende 27 wo ningen) aan de Boul. De Ruyter, 9 woningen aan de Joost de Moor straat, 2 aan de Verl. Paul Kruger straat, 2 woningen met bedrijven aan de Kenau Hasselaarstraat, een wo ning met bedrijf aan de Nieuwe Markt, zeven woningen in de omge ving van de Sportïaan, een zaken- pand met twee woningen aan de Ho- een vijftal woningen aan de aat, een bedrijfspand met woning aan de Breewaterstraat, een achttal woningen aan de Grote Markt, twee panden aan de Badhuisstraat en nog een pand (met drie woningen) aan dezelfde straat. Voor de herbouw op het Eiland is tenslotte een uitge werkt plan gereed, maar daar zal men dit jaar waarschijnlijk nog niet aan toe komen. Deze lyst is bemoedigend en wan neer zowel de hoge bouwkosten als de bouwstop van minister In 't Veld geen hanaen vol roet in de bouwerij maaltijd gooien, dan zal in het jaar 1951 de herbouw van het oude Vlis singen, weer aanmerkelijk vorderen. Hoofdbezwaar by deze herbouw is nog altijd de financiering. Wanneer we mededelen, dat van de nieuw ge bouwde panden sedert 1948 slechts een dertigtal particulier gefinancierd werd, dan is het wel duidelijk waar bij de herbouw de schoen wringt. Tot zover deze korte beschouwing over de particuliere herbouw in Vlis singen. DE WONINGBOUW VERENIGINGEN. Tenslotte dient nog even de activi teit van de woningbouwverenigingen in de nieuwe stad vermeld te worden, om ons overzicht van de bouwerij voor 1951 te Vlissingen compleet te maken. Behalve de Vereniging Volkshuis vesting wy gaven van haar nieuw ste complexen reeds een beschrijving bouwt op het ogenblik de Vereni ging Gemeenschappelijk Belang. Zy heeft 10 duplexvvoningen aan de Leeghwaterstraat onder de pannen en 4 zijn reeds uitgezet aan de Bloe- menlaan. Dan komen er nog 7 aan de Jozef Israëllaan, waarbij ook een particuliere winkel zal verrijzen. Zowel deze laatste bouwvereniging als de verenigingen St. Willibrord die pas 60 flatwoningen bouwde en de bouwvereniging „Goed Wonen" die eveneens kort geleden 60 wonin gen gereed zag komen hebben plannen klaar, welke op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden, wan neer daarvoor bouwvolume beschik baar zou komen. Steun aan Ambonezen in Zeeland. De afdelingen in Zeeland van de Stichting ..Door de eeuwen trouw", hebben besloten op alle Zeeuwen een dringend beroep te doen om de Am bonezen in de kampen te Middelburg en Vlissingen te helpen aan lectuur, spelen, sportmatenaal en vooral snaarinstrumenten en de Ambonese gezinnen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan kinderkleertjes en speelgoed. Ook geldelijke bijdragen zijn welkom. Dezer dagen worden nadere bijzon derheden over deze actie bekend ge maakt. Te Vlissingen werd reeds een da mes-comité gevormd, dat deze inza meling voor de stad Vlissingen ver der zal organiseren en dat reeds een serie giften ontving, die direct naar de Ambonezen-kampen werden door gezonden. In dit dames-comité hebben zit ting mevr. Leertouwer, mevr. Krie- temeljcr, mevr. Veeren en mevr. Vas- mel. Viering Koninginnedag en Bevrijdingsdag te Middelburg. De Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" heeft thans het programma bekend ge maakt van de feestelijkheden, in Mid delburg ter gelegenheid van Konin- ginne-verjaardag (30 April). In het Schuttershof worden drie kindervoorstellingen gegeven, nl. om 11 uur, 1 uur en 3 uur. Het program ma wordt verzorgd door Rodi Roe- ters. 's Avonds geeft het Middel burgs Muziekkorps van 8 tot 10 urn- een concert op de Markt. Ook heeft de vereniging een feest programma samengesteld voor de Bevrijdingsdag (5 Mei), 's Middags om 2.30 uur begint een muzikale wandeling door het tamboers- en pij- percoips „Juliana" en om 4.30 uur geeft de Chr. Muziekvereniging O. N. D. A. een concert op de 'Markt. Er dreigt dit jaar een tekort Onder voorzitterschap van ds. C. D. Otte te Veere vergaderden Donder dag in de Prins van Oranje te Goes afgevaardigden van afdelingen van het Ned. Bijbelgenootschap in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant ter bespre king van de huidige nood van dit Genootschap. De voorzitter verwelkomde speciaal de heren mr. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, alg. secretaris en D. J. Coumou, adj. secretaris van het NJ3.G. Tot afgevaardigde naar de a.s. alg. vergadering van de Centrale Com missie Binnenland werd benoemd de voorzitter. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering zette de algemeen secretaris de verhouding van het N. B.G. tot de boekhandel uiteen. Oor spronkelijk was de boekhandel bij de verkoop van Bijbels van het N.B.G. niet ingeschakeld, maar in latere ja ren is daarin verandering gekomen. En dit wil het H.B. ook graag zo la ten. Het N.B.G. komt niet op het ter rein van de Bijbelverkoop aan parti culieren. Daarvoor krijgt de boekhan del 25 korting. Anders is het met de Bijbels voor de kerkeraden, het oudste afzetgebied van het N.B.G. Op deze verkoop legt het N.B.G. feitelijk geld toe, ook omdat de kerkeraden nog een zekere korting ontvangen. Daarna sprak de heer Baron Van Tuyll van Serooskerken over: „De huidige nood van het N.B.G." Advertentie. Secretaris N.V.V. sprak te Middelburg. De heer Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., hield op uitnodiging van de Middelburgse Bestuurders- bond in een overvolle Schuttershof zaal een met grote aandacht beluis terde causerie over het vraagstuk van lonen en prijzen. De heer Vermeulen betoogde, dat Nederland er medio 1950 goed voor stond. Men kon de financiën over zien en dank zij de hulp van Ame rika was het tijdstip aangebroken, dat begonnen kon worden met de verbetering van het levenspeil der arbeiders. Toen kwam de kirde in de kabel: het gewapend conflict in Ko rea. Potsdam, Atlantic Charter en Ver enigde Naties ten spyt ging Rusland zijn eigen weg en breidde zijn bewa pening nog verder uit, terwijl de Westerse landen deze juist beperk ten. In het Westen begreep men op de duur wel, dat alleen dan met de Sowjet-Unie viel te praten, indien men een ijzeren vuist kon tonen. Terzijde merkte de heer Vermeu len op, dat tien millioen Russische arbeiders zuchten in concentratie kampen en in de mynen en dat de levensstandaard van de werkman in de Sowjet-Unie zeer laag is. De herbewapening, waartoe de vrije Nieuwe conferentie Maandag a.s. Woensdag werd door het college van rijksbemiddelaars te 's Graven- hage een bespreking gehouden over het loonconflict bij de Zeeuwsch- Vlaamse Tramwegmaatschappij te Temeuzen. Daarbij was aanwezig de directeur van de Z.V.T.M., het bestuur van de Bedrijfsunie Vervoer en een vertegen woordiger van de Stichting van de Arbeid. Het hangende gescnil werd uitvoerig besproken. De vraag werd behandeld op welke loonregeling de beide loonbijslagen van 5% betaald zouden worden. Zoals men weet heeft de Z.V.T.M. het bedrijf overgeschakeld van tram op bus en de toepassing van de loon regeling voor het busbedrijf zou na deel brengen voor een bepaalde groep van het personeel. Het bleek, dat het college van rijksbemiddelaars juridisch advies had ingewonnen en op grond daar van het standpunt deelde, dat de di rectie der Z.V.T.M. innam. Een oplossing van het geschil werd niet bereikt. Men zal Maandag 23 April a.s. opnieuw bijeenkomen om dan te pogen een oplossing te vinden. De Bedrijfsunie Vervoer stelt zich op het standpunt, dat gestreefd moefc worden naar een aanvaardbare over- fangsregeling. De directie van de .V.T.M. bleek niet bereid voorschot op de tweemaal 5% loonbijslag te ge ven, nu Maandag a.s. de bespreking wordt voortgezet en vermoedelijk een definitieve oplossing zal worden gevonden. wereld besloot, had ook voor Neder land ernstige consequenties: de mi litaire uitgaven stegen met 500 millioen. Daar komt nog bij, dat de grondstoffenprljzen in het buitenland voortdurend stijgen, dat men in ne gen maanden tijds een ruilvoet-ver lies had van 800 millioen en dat de Marshall-hulp vermindert, aldus de heer Vermeulen. LANGER WERKEN HEEFT GEEN ZIN. Hy voerde aan, dat langere werk tijden geen besparing geven en dus geen zm hebben. Slechts de overheid kan besparingen tot stand brengen. Op de zgn. luxe-investeringen kan worden bezuinigd zonder dat de werkgelegenheid in gevaar komt. De regering decreteerde, zonder overleg met de Stichting van de Ar beid, een verbruiksbeperking van 5 doch men vergat volgens de spre ker, dat de arbeiders ondanks de loonsverhogingen gemiddeld 3 tekort komen. Vorige week zijn-de partijen door nadere onderhandelin gen tussen de regering en de Raad van Vakcentralen dichter, doch nog niet voldoende tot elkaar gekomen. Dinsdag j.l. werd opnieuw vergaderd en toen bleek, dat de regering nog iets verder aan de verlangens van de vakbeweging tegemoet wilde komen. UitdrukkelyK werd verklaard, dat, behoudens onvoorziene omstandighe den, de verbruiksbeperking niet meer zal mogen zyn dan 5 inclusief de reeds genoemde 3 Indien derhalve de kosten van levensonderhoud nog verder stijgen, wordt op een nader ie bepalen tydstip en manier een ruimere compensatie gegeven, met inachtneming van de eventuele ach terstand, welke sedert 1 April is ge bleken. De heer Vermeulen besloot met op te merken, dat regering en Stichting van de Arbeid nader over leg zullen plegen over het tydstip, wanneer en de wijze, waarop de com pensatie dient te worden gegeven. Rioolsleuf te Biervliet stortte ln. EEN ARBEIDER GEWOND. Voor het leggen der riolering te Biervliet» was m de Hoogstraat een sleuf gegraven van ongeveer twee m. diep. Plotseling begon de uitgegraven grond te schuiven, terwijl de sleuf- wand afbrokkelde. De arbeider J. van der Broeke uit het Krabbegat te Bier vliet kon niet tydig wegkomen en werd door het vallende gesteente en de grond tegen de kanf van de sleuf gedruJt. Toeschietende arbeiders ver losten hem uit zyn zeer benarde po sitie en droegen v. d. B. een woning binnen. Dpkter Hage liet het slacht offer per ziekenauto naar Oostburg vervoeren, waar hy met inwendige kneuzingen werd opgenomen in het ziekenhuis. De sleuf was over een lengte van ongeveer tien meter inge stort. Men mag van geluk smeken, dat er toevallig weinif arbeiders in dit deel van de sleuf bezig waren. Streekplan Walcheren weer ter spnke. GEMEENTEBESTUURDERS VER GADERDEN TE ST. LAURENS. Donderdagmiddag werd in het Ver enigingsgebouw te St. Laurens vóór de tweede maal een vergadering van Walcherse gemeentebestuurders ge houden ter bespreking van het ont- werp-Streekplan Walcheren. In de vorige bijeenkomst werden talrijke bezwaren tegen dit plan naar voren gebracht en werd besloten deze ter kennis te brengen van de Provin ciale Planologische Dienst voor Zee land en de Commissie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw. Voor de Donderdag gehouden be sloten vergadering waren ondermeer ir. M. de Vink, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst en een vertegenwoordiger van de Commissie Grondgebruik uitgenodigd. De be zwaren werden uitvoerig behandeld en de conclusies, welke in het Streek plan zyn vervat, punt voor punt be sproken, hetgeen zeker voor beide partyen verhelderend heeft gewerkt. Aan het slot van deze tweede ver- gadering, die niet zo druk was be zocht als de eerste, werd besloten dezer dagen een communiqué uit te teven, waarin iets wordt meciege- eeld over de conclusies, waartoe men is gekomen. 1 IN INDONESIË. Eerst behandelde spr. het werk in en voor Indonesië. Het werk van de Bybelvertaling in de Indonesische ta len kost veel. Voorheen ontving het N.B.G. daarvoor subsidie van het In dische Gouvernement, maar dit is veranderd. Dank zy de hulp van de Geref. Zendingsbond en de Zending van de Geref. Kerken kunnen de taal geleerden dr. v. d. Veen en dr. Onvlee weer worden uitgezonden. Maar dr. Swellengrebel, die van Bali moest ver trekken, zal waarschynlyk by de ver taling-Bode worden ingeschakeld. Ook voor het Chinese vertaalwerk wordt voorbereidend werk verricht, dat geheel voor rekening van het N. B.G. komt. De achterstand in het ver taalwerk, ontstaan door de dood van ds Bode, moet worden Ingehaald. Voor de vertaling in het Indonesisch zal een tweede taalgeleerde moeten worden benoemd. Gezien de economische omstandig heden zou Bybelse lectuur in Indone sië cadeau moeten worden gegeven, maar dat kan niet, gezien de enorm gestegen kosten van palier en druk ken. Wel zal er op moeten worden toegelegd en de lectuur in gevange nissen en kampen zal gratis verstrekt moeten worden. Gelukkig zyn er ook enkele licht punten. Zo wil de kleine Soenda-kerk op West-Java zelf Evangelisten-col porteurs opleiden. Nu zijn er mensen, die dit werk in Indonesië willen stopzetten. Maar dat mag niet. Wy moeten er de Bybel biy- ven brengen. IX NEDERLAND. Ook in Nederland zyn vèranderih» gen opgetreden. De uitgave van de nieuwe vertaling zal aan de financiën zware eisen stellen. Dit jaar dreigt er een tekort. En mag het zover komen? Er zijn in zeer vele gezinnen in Ne derland financiële zorgen. Maar dur ven wij te zeggen, dat onze Christe lijke actie moet worden stopgezet? Er is, Gode zy dankr in vele kerken offerbereidheid. Het moet aan de mensen duidelijk worden gemaakt, dat het N.B.G. dringend meer steun nodig heeft. MEER LEDEN. Na de pauze sprak de heer D. J. Coumou over de vraag: Hoe komen wij uit de nood? - Spr. beklemtoonde, dat wij by het beantwoorden van deze vraag altijd niet in de moeilijkheden zitten. Van September tot April j.l. zyn er phn. 6000 nieuwe leden en contribu anten bijgekomen, maar helaas be dankten er ongeveer 4000. Spr. deed een krachtig beroep op de afdelingsbesturen. Er is door het Hoofdbestuur een nieuwe werfbrief opgesteld. Laten al le afdelingsbesturen daarmede wer ken. Overal dienen propaganda-commls- sies te worden benoemd. Alleen in Zeeland kan het aantal leden en con tribuanten zeker met 4 a 5000 toene men. Nadat nog een bespreking was ge volgd, werd deze vergadering met dankgebed door de heer Baron van Tuyll gesloten. Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met .„yjOUD t>ehrr Automobilist reed op vier wielrijdsters. EEN DODE, TWEE ZWAARGEWONDEN Donderdagavond half zes kwam uit de richting Roosendaal rijdende naar Bergen op Zoom een personenauto bestuurd door de heer de H., verte genwoordiger van een fabriek uit Schiedam. Plotseling schoot de wagen van het rechterweg-gedeelte naar de linker zijde van de weg, kwam op het rij wielpad terecht, waar vier wielrijd sters reden en botste tenslotte tegen een boom. Een der wielrijdsters het waren alle vier meisjes van de Stoomwassery De Zoom uit Bergen op Zoom werd op slag gedood, namelijk mej. H. Ma- rynisse uit Roosendaal. Twee liepen zware inwendige kneu zingen en een schedelbasisfractuur op. zy werden naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De vierde kwam er met enige ontvellingen van af. De bestuurder, die in zijn auto be kneld zat, bleek nogal over stuur te zyn. Hij had bovendien een armfrac- tuur en enige lichte kneuzingen op gelopen. Ook hy werd in het zieken huis opgenomen. De toedracht van het ongeval, dat gebeurde terwijl de rijweg geheel vrij was, is nog niet vastgesteld. De politie denkt aan een defect van de stuurinrichting of ver blinding van de bestuurder door de laagstaande zon. BANK VOOR ZEELAND N.V. Donderdag werd in hotel „Centraal", Goes, de gewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Bank voor Zeeland N.V. gehouden. De jaarstukken werden goedge keurd. De directie werd dank ge bracht voor het gehouden beheer en de Raad van Commissarissen voor het toezicht. De voldoening werd uit gesproken over de gunstige gang van zaken bij de bank. Voorts werd de winst aangewend, overeenstemming het voorstel van de directie. Tot commissaris werd herbenoemd de heer J. A. P. Hoogeweegen te 's Grayenhage. Het voertuig sloeg achterover De 47-Jarige landbouwer M. van Hecke te Westdorpe reed een trac tor over zyn land. Hy stuurde het voertuig een soort delf je over. Het af dalen bracht geen moeilijkheden, maar bij het optrekken tegen de schuine wand sloeg de tractor ach terover. Hy kwam onder het voertuig terecht en werd vrijwel op slag gedood. Oude getrouwe hulpkrachten gehuldigd. Ook de tweede jubileum-uitvoering van Het Middelburgs Dilettanten To- weer terug vallen op de afdelingen neel, gisteravond in de Schouwburg j-g->-«gegeven, is een grandioos succes ge-» worden. Andermaal werd op voor treffelijke wyze voor een tot de laat ste plaats bezette zaal het toneelstuk Meisjesgymnasium gespeeld. Deze tweede avond bevonden zich onder de toeschouwers twee kopstukken van het Vlaamse amateurtoneel, te weten de hóren Alb. de Frenne, algemeen voorzitter van de Kon. Maatschappij „De Melomanen", de voornaamste en meest actieve vereniging voor toneel- en declamatiekunst in Gent en M. van Vlaenderen, lid van het Advies comité van deskundigen op toneelge bied. Na afloop van de voorstelling ga ven zij uiting aan hun grote bewon dering voor deze inderdaad .vlekke loze opvoering. „De Melomanen" geven op 9 Mei a.s. in Middelburg voor de jubileren de vereniging een gastvoorstelling van het bekroonde stuk „De bazui nen van Jericho", hetgeen een toneel avond van allure belooft te worden. Zo worden ook pp het terrein van het dilettanten-toneel de banden tus sen Zeeland en Vlaanderen nauwer aangehaald. Werd Woensdagavond H.M.D.T. ge huldigd, ditmaal huldigde het be stuur ónderen en dat op zeer harte- lyke wijze. Nadat het publiek de ac teurs en actrices met een warm ap en haar besturen. Als deze actief zijn, valt er heel wat te bereiken. Dat blykt telkens, ook in Zeeland. Er zyn helaas ook minder actieve afdelingen. Er zijn afdelingen, waar het be stuur soms ja-en achtereen onvoltal lig blijft. Ja het komt voor dat éón persoon alle functies in zich verenigt. Wanneer alle afdelingsbesturen ac tief waren geweest, zouden we nu Marine-parade op Koninginnedag Saluutbatterij zal in Vlissingen's haven 101 schoten lossen Nu de Marine in Vlissingen is te ruggekeerd, krijgen de Vlissingers op Koninginnedag voor het eerst ook weer het schouwspel van een marine- parade te genieten. De commandant Maritieme Middelen, overste W. H. de Graaff, zal op Maandag 30 April, 's morgens om elf uur, op de Stenen Bear de marine-manschappen een pa rade afnemen in tegenwoordigheid van een aantal militaire en burgerlij ke autoriteiten. Aan deze parade wordt medewerking'verleend door de Kon. Harmonie „Ons Genoegen". De dagelijkse vlaggenpafade aan boord van Iir. Ms. „Jacob van Heems- kerek" heeft die dag natuurlijk een bijzonder karakter. Om 9 uur wordt daarna door de saluutbatterij aan boord van de „Jacob van Heems- kerek" het eerste deel van het Saluut (33 schoten) gelost, waarna Overste de Graaff de bemanning van de „Ja cob van Heemskerck" en de „Flores" zal toespreken. De manschappen mar cheren dan naar de Stenen Beer voor de parade. Om 12 urn- volgt het tweede deel van het Saluut (35 schoten) en 's middags om 5 uur het derde deel (weer 33 schoten). plaus had beloond en deze bloemen in ontvangst hadden genomen, richt te de voorzitter, de heer L. A. Schenk met het motto: het is zaliger te ge ven, dan te ontvangen, het woord tot vijf oude getrouwe assistenten van H.M.D.T. de juffouw van de vestiai re, mevr. de wed. C. M. Heusden Reyers, die vroeger in het buffet stond en de spelers met moederiyke zorg omgaf, de zeer actieve en cu rate bureaulist, de heer G. C. Reyers, de toneelmeester, de heer A. Schel- lings, de electrlcien, de heer C. W. Heren en de sppoost, de heer A. Goedhart. De heer Schenk uitte de wens, dat zij nog lang getuigen mo gen zijn van het optreden der vere niging en bood hun een souvemir aan. Rest nog te vermelden, dat de voor stelling van Woensdag ook werd bij gewoond door de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zyn echtgenote en dat jhr. de Casembroot ln de pauze tegenover de acteurs en actrices biyk gaf van zyn grote waardering en laatstgenoemden trac- teerden op een doos bonbons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2