NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Middelburgs dilettanten- toneel hartelijk gehuldigd G0ESE RAAD BESLOOT TOT INSTELLING ZATERDAGMARKT MARKTBERICHTEN Houdt dat ro de gaten.... 't Is voor onze soldaten! Karei Lotsy kant zich scherp tegen prof-voetbal. Minister In 't Veld over het bouwprogramma DONDERDAG 19 APRIL 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT o No? steeds komen giften binnen voor het Chr. Militair Tehuis te Mid delburg langzaam maar zeker na deren wij de 7500 Vandaag kwam de stand op f 7219.93. N N. te O. zond 5. de collecte van de Chr. Knapenvereniging „Imma- nuël" te Rilland-Bath bracht 10 op terwijl als opbrengst van een collec te tijdens de bruiloft der familie Meyers—Ton te Serooskerke niet minder dan 22 werd afgedragen Ook thans zijn weer kerkelijke bijdra gen en opbrengsten van kerkcollectes te verantwoorden. De collecte in de Geref. kerk te Westkapelle. bracht 25.23 op de Herv. kerk te Driewe gen zond 10 evenals de Herv. kerk van St. Philipsland Tenslotte ont vingen wij van N.N. te* Oostburg 10 en van M. F. te Lewedorp f 3 90 de opbrengst van oud papier, dat deze milde gever ten bate van het tehuis ophaalde Hartelijk dank voor al deze giften wy wachten nu maar weer op de verrassing van de week, die ons, naar wij hopen, bereiken zal via giro 359300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland" te Middelburg. Mosselkwekers verkennen de Waddenzee. Van Bruinisse vertrokken twee schepen naar de Waddenzee om een onderzoek in te stellen naar de beste plaatsen voor het in cultuur geven van mosselpercelen en naar eventu eel aanwezige consumptie- of halfwas mosselen op de banken, die mogen worden bevist. Aan de mosselkwekers te Bruinisse zijn op de Waddenzee 12 percelen toe gewezen. Voor deze 12 percelen wa ren 35 liefhebbers- Deze kwekers hebben zich vrijwillig gecombineerd tot 11 groepen van 3 en 1 van 2 per sonen, die dus elk voor gezamenlijke rekening een perceel grond in exploi tatie zullen nemen. Van elk dezer groepen is nu een afgevaardigde naar de Waddenzee vertrokken, waar zn zullen worden voorgelicht do^r de Visserij-inspectie over de plaatsen waar wel en waar niet percelen mogen worden aange vraagd, alsmede naar vindplaatsen van consumptie-mosselen of mossel zaad. Natuurlijk wordt met spanning af gewacht, welke berichten deze ver kenningsschepen zullen meebrengen. Middelburg PROTESTANTISME IN ITALIË. In de Doopsgezinde kerk te Middel burg sprak ds. Ricca uit Florence over de ontwikkeling van het Pro testantisme in Italië. Hij wees er op, dat de Waldenzen dikwijls werden vervolgd en zelfs uit hun land wer den verbannen, doch steeds weer naar Italië terugkeerden. In 1855, toen Italië een liberaler regime kreeg, ontvingen zij grotere vrijheid en ver spreidden deze Protestanten zich over geheel Italië. Nabij het Vaticaan in Rome, werd zelfs een opleidingsschool voor predikanten gesticht. Deze Waldenzen waren sterk doordrongen van hun zendingsplicht. Een ommekeer ontstond, toen Mus solini zijn macht ontplooide. Sedert dien worden de Protestanten weer als tweede rangsburgers beschouwd, al dus ds. Ricca. die betoogde, dat men op velerlei manier tegengewerkt wordt. Hij vertelde, dat een zieken huis, waarvan de fundamenten reeds waren gelegd, niet mocht worden af gebouwd en gaf als zijn mening, dat de huidige regering van Italië zich ten om-echte christen-democratisch noemt. Ds. J. Risseeuw, predikant der Waals- Hervormde gemeente van Middelburg, sloot de bijeenkomst. SCHOOL J. KAMPIOENE IN GROEP A. Het geduld, dat de voetbalkeien der lagere scholen van Middelburg en omliggende dorpen wekenlang moes ten oefenen ten gevolge van de on bespeelbaarheid der velden, is einde lijk beloond. Uitgelaten renden zij Woensdagmiddag het strijdperk aan de Nadorst binnen om elkaar vervol gens met veel pit en een enorme do sis enthousiasme te bekampen. Ook het weer werkte mede om dit voet balfestijn te doen slagen. School J. werd kampioene van Middelburg in de A-afdeling (jongens tot 12 jaar) LEZERS SCHRIJVEN... DE LEGE HUIZEN IN MIDDELBURG. In een artikel in uw blad wordt gezegd: „Toch staan er huizen leeg, omdat de eigenaren hun bezit niet bewoon baar maken". Dit mag juist zijn, maai* dan moet ook naar de oorzaak gezocht worden. De oorzaak is eenvoudig. In de eerste plaats heeft men de aanpassing van de huren aan de kos ten van levensonderhoud in Neder land bijkans 10 jaren tegen gehouden en daarna is een toeslag gekomen van slechts 15 voor gestegen on derhoudskosten. In België daarente- fen zijn de huren gestegen met 100 150 zodat daar te lande een ze kere tegemoetkoming wordt verleend voor de gestegen kosten van levens onderhoud. Hét is alsof men in Ne derland meent, dat huiseigenaren in tegenstelling met andere groepen der samenleving van de wind kun nen leven. Dat de in uw artikel ge schetste toestand moest komen, is van eigenaarszijde herhaaldelijk jD te vergeefs betoogd. De regering schaft wel haar eigen subsidies at doch handhaaft de subsidie, te geven £°?r. de hulsei&enaren ten bate van het loon en pryspeil, in de vorm van te lage huren. Bij de behandeling van het betref fende wetsontwerp heeft de minister erkend dat deze verhoging als ge middelde voor het gehele land an (le lage kant is, maar zo betoogde hjj, als de onderhoudskosten dalen, blij ven de 15 bestaan. In tegenstel ling met de verwachting van de mi nister zy"n deze kosten gestegen en zullen verder blijven stijgen Nu zijn behalve de grondbelasting de lasten voor de verhuurders op Walcheren gestegen van 14 in 1940 tot 9 per 100 belastbare opbrengst in 1950 voor Dijkgeschot polder Walcheren. Dat 15 dan on voldoende is, behoeft geen verder be toog. Voor Middelburg is de toestand uitzonderlijk slecht, omdat Middel burg's bevolkingsaccres, afgeschei den van de bevolkingsaanwas, door annexatie nauwelijks gestegen was. De nieuwbouw was dan ook tot 1940 betrekkelijk gering, en lientengevoi- £6,.was (behoudens de brand van 1940) het percentage oude en zeer oude gebouwen, vergeleken met b.v. Vhssingen, 2eer hoog. Wil men de huiseigenaren eer grief maken, dan zal men eerst moe ten beginnen ook hen een evenredige compensatie te geven, gelijk aan Jie van lonen, salarissen, pensioenen en door hen op te brengen lasten. Deze compensatie kan komen öf door d* verhogen, en de huurder* niet te laten parasiteren op de /er huurders, dan wel door een compen- in vorm van een toeslag, te dekken uit belastinggeld A. J. en moet Woensdag a.s. in Vlissingen uitkomen voor het kampioenschap van Walcheren. Enige scholen, die op 'Woensdag middagen les hebben, hadden voor deze gelegenheid vrij gekregen. Daar door konden ook de elftallen van de Chr. school 't Zand en de openbare lagere scholen te Arnemuiden on N.- en St. Joosland op het veld komen. Vanzelfsprekend werd dit door de jeugdige Abe's op hoge prijs gesteld. Maandag en Dinsdag worden te Middelburg wedstrijden gespeeld door de scholieren van 15 en 16 jaar. EXAMEN WATERSCHAPS- ADMINLSJRATIE. De heer A. K- Kievit te Middel burg, adjunct-commies le Idasse ter Prov. Griffie van Zeeland, slaagde voor het te Utrecht gehouden exa men ter verkrijging van het door de Unie van Waterschapsbonden in Ne derland ingestelde diploma water schapsadministratie. VOORBEREIDING ROODE KRUIS-CAMPAGNE. Eind Mei, begin Juni a.s. voert 't Ne- derlandsche Roode Kruis in ons land een grootscheepse actie. Ook de af deling Middelburg is daarbij inge schakeld. Om deze actie voor te be reiden wordt Woensdagavond a.s, in de bovenzaal van de Schouwburg een bijeenkomst gehouden, waarvoor een aantal ingezetenen is uitgenodigd. VERENIGING „DE AMBACHTSSCHOOL" IN 1950. Verschenen is het jaarverslag over 1950 van de vereniging „De Am bachtsschool" te Middelburg. Hierin wordt vermeld, dat de plaatsing der gediplomeerde leerlingen van deze school en van de Machinistenschool een gunstig verloop had. Aan de vraag naar gediplomeerde leerlingen van de metselafdeling kon niet wor den voldaan. In het bestuur kwam geen veran dering. De vereniging telde 30 leden cn belangstellenden en de contribu ties bedroegen in totaal 93. Van de Teken-Academie en de N.V. De Vi- trite Fabiieken werd wederom een bedrag ontvangen voor het bekosti gen van uitgaven, welke het bestuur nuttig vindt en welke niet in de reke ning kunnen worden opgenomen. De nieuwe cursus begon met 416 leerlingen, waarvan 295 niet in Mid delburg wonen. De rekening en ver antwoording over 1950 geeft in debet en credit een totaal van 172.324,97. Aan schoolgelden werd ontvangen 13.482,75,. aan Rijkssubsidies 84.900 en aan gemeentesubsidies 42.782,20. Er is nog aan Rijkssub sidie te ontvangen een bedrag van 21.797,78, aan gemeentesubsidie een som van 2945,42. Vlissingen SLEUTELS GEVONDEN. De Commissaris van Politie te Vlis singen maakt bekend, dat de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bu reau zijn gedeponeerd lipssleutel, sleu telring met 7 sleutels, kinderportemon- naie met inhoud, bruine herenhand schoen, kinderwantjes, houten schopje, pikhouweel, doublé broche, pakje D. E. shag. geruite wollen herendas, huissleu tel cn dat inlichtingen zijn te bekomen over de adressen, waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen, te weten alpinomuts, riem fototoestel, mondharmo nica, 1 pakje met nieuwe zakdoeken, een paar witte gymschoenen, portemonnaie met inhoud, padvindersriem, gouden ringetje, dameshandschoen, zilveren ket ting met hanger, jute zak, sigarenaan steker, broche met vier witte stenen, ge blokte sjaal, mantelceintuur, kinderpor- temonnaie met spaarzegels, kinderwantje, actetas met schildersgereedschap en een paar zwarte motorhandschoenen. GEBOUW RODE KRUIS. De afdeling Vlissingen van het Ne derlandse Rode Kruis zal op 28 April het door de afdeling aangekochte ge bouw aan de Beursstraat 9 officieel in gebruik nemen. Arnemuiden METAALBEWERKERSBOND Door de afdeling Arnemuiden van de Christelijke Metaal Bewerkers- bond in Nederland werd een feeste lijke vergadering gehouden ter her denking van het 50 jarig bestaan de zer bond. De vergadering stond on der leiding van de heer A. Poortvliet. Door eigen leden werden twee toneel stukjes opgevoerd nl.: „Hannes wordt ingekwartierd" en ,,'t Nichtje van de Overste". De feestrede werd uitge sproken door de districtsbestuurder, de heer Lodder. In de pauze werd een verloting gehouden, welke een be drag opdracht van 100. De tweede voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Proolvink, sprak het slotwoord. TONEELVERENIGING OPGERICHT Te Arnemuiden is een toneelvereni ging opgericht, welke als naam „Ar- ne's Glorie" kreeg. Tot bestuursleden werden gekozen A. Poortvliet voorz., Betsy Siereveld, secretaresse en P. Koppejan, penningmeester. Koudekerke CHR. KLEUTERSCHOOL. Onder voorzitterschap van ds. L, D. van Bijl, werd te Koudekerke de jaarvergadering gehouden van de Chr. Kleuterschool. Het verslag over 1950 van de penningmeester, de heer J. Potappel, vermeldde een batig sal do, doch de begroting voor 1951 kon niet sluitend worden verkregen. Het hoofd der school, mej. C. Fran- cke, bracht verslag uit over de werk zaamheden in het afgelopen jaar. Er zijn thans 53 leerlingen, waarvan ver moedelijk twintig dit jaar naar de la gere school gaan. Mej. Francke gaf voorts, tezamen met haar assistente, mej. Aarnoutse, enige practische les sen. In de plaats van het afgetreden bestuurslid mej. A. M. Penny, werd met algemene stemmen benoemd, mevr. A. J. van Eldik. Mej. Penny werd dank gezegd voor haar arbeid ten behoeve van de vereniging. De secretaris, burgemeester J. L. Dreg- mans, sloot de vergadering met dank gebed. Burgerlijike Stand. VLISSINGEN. Bevallen: H. J. J. van Gllaf—Lemmers, d.; M. L. A. HermansHector, d.; N. van der Wijst—Horst, d.; A. Pieterson- Heesakkers, d.; J. C. Grotenboer—Mal- jers, d.; W. de LaatKieninger. z.; E. La gendijkSchroevers, z. Ondertrouwd: J. Schippers. 24 j. en P. J. B. Pleijte, 23 j.; H. Muilwijk, 19 J. en T. Brunke, 20 J. Overleden: M. Meulmeester, 58 j., echt genote van A. OHjslager. MIDDELBURG. Bevallen: A. Th. Trompv. d. Bos, z.; E. Bastiaanse—de Boer, d.; E. I. Sibbald —Eekhof. z.; C. Hoogedeure—Schoe. z.\ C. de VoogdBliek, z.; J. M. Trienekens Jorissen. d.; C. H. AppelPeeters. z.; W. BrouwerPouwelse. d.: M. V. Schen kenberg van Mieropde Kat, d.: C. van Rooijende Bakker, z. Ondertrouwd: A. Schouten. 24 j. en M. de Fouw, 19 j.; H. Verstraate, 28 j. en M. E. Kranendonk, 22 J,: P. A. van Keu len, 38 j. en P. F. Sir.kc. 34 j.: J. Hooft- man, 30 j. en J. G. Pelster. Overleden: J. Rotte, 8 j.; J. M. Wonder- gem, 3 weken; J. Goedbloed. 84 j., geh. met T. Goedbloed; M. Kerkhove, 77 Wedn. A. Jacobse. Getrouwd: A. J. Janssens, 27 j. en A. J. B. Boel, 24 j.; L. de Nood. 25 j. en S. Blaauw, 22 j.: F. W. Adriaansen, 27 J. en C. Kramer, 19 j. ARNEMUIDEN. Bevallen: E. Oosterling—Buijs, z.; F. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 17 April: Tu- bo van Antwerpen. Arent M. van Ant werpen. Irene van Antwerpen. Mies van Fremington, Nautilus van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 17 April: Akti Hill naar Casablanca, Mies naar Kopen hagen. 18 April: Arent M. naar Preston, Irene naar Helsingborg, Tubo naar Ko penhagen. Gepasseerd naar Antwerpen: 17 April Hoop van Londen. Tiny van Londen, Boschfontein van Bremen, Poortvliet van Noorwegen n. Gent, Mary van Londen, June van Zeebrugge n. Gent. Roepat van Amsterdam. Noordzee van Rotterdam. 18 April Remmert van Lissabon. Gepasseerd van Antwerpen: 17 April: Ni geria naar Lagos, Prins Alexander naar Rotterdam, Juno naar Rotterdam. 18 April Bestevaer naar Zee, Prins Willem Hl naar Rotterdam. Boogaard—Cornelisse. z.; J van Beek- van Belzen. z.; M. van BelzenMarijs, z.; A. van Belzen—van Belzen, d.; T. van Belzen—Wondergem, d.; M. v. d. Meul meester—van de Ketterij, d. Getrouwd: J. P. de Ridder. 22 j. en D de Nooijer. 19 j.; A. van Dalen, 28 j. en C. van Belzen. 20 j.; M. de Ridder, 24 j. en A. Crucq. 24 j.; P. Boone. 25 j. en P. de Hamer, 28 j WESTKAPELLE. Bevallen: J. v. VaardegemHeijt. z.; L. Peene—Melse, z.; W. Huibregtse—Roelse, z.: K. VerstraateLouwerse, d.; M. Ver hulstde Rijke. d. Ondertrouwd: P. Verhage, 54 j. en K. Louwerse, 45 j. Getrouwd: J. de Pagter, 24 j. en J. W. Minderhoud, 18 j.; J. Hendrikse, 28 j. en M. J. Kaland, 27 j.; J. P. Gabriëlse, 26 j. en K. de Kam, 24 J. Huibregtsen, 24 j. en J. Houmes, 24 j. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan. Terwyi wy elders melding maken van de buitengewoon geslaagde opvoe ring van Meisjesgymnasium, van Ladislaus Fodor, welke door het Middel, burgs Dilettanten Toneel gegeven wordt ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum, moge hier een korte weergave volgen van de hartelijke huldiging, welke dit gezelschap na afloop der voorstelling ten deel vleL Een zeer langdurig applaus be loonde na het einde der voorstelling actrices en acteurs voor hun presta ties. Nadat de medespelende dames bloemen hadden ontvangen, betrad al lereerst de burgemeester van Middel burg, mr. dr. N. Bolkestein, het to neel. In een geestig speechje vroeg spr. zich niet alleen naar aanleiding van het stuk af, of het nu de leer lingen zijn, die de leraren opvoeden, of de leraren, die de leerlingen op voeden, maar tevens aan welke zijde van het voetlicht het knapst toneel wordt gespeeld. Gaat het de werken de leden van HM.D.T. somwijlen niet als de apen in de dierentuin, die na het sluitingsuur dankbaar constate ren, dat de bezoekers naar hun kooien zijn teruggegaan De burgemeester zag zowaar kans in deze speech te onthullen, zulks in verband met de Abdykwestie, dat de gronden aan de Sint Pieterstraat wel door het rijk onteigend zijn, maar ten behoeve van de gemeente en deelde onder applaus mede, dat de gemeente nimmer zal toestaan, dat zjj voor andere doeleinden worden ge bruikt dan voor herbouw van de Abdy. (Waarmede natuurlijk her bouw van de Noordvleugel nog al lerminst een feit isRed.). Spr. uitte voorts zijn dankbaarheid als min naar van het toneel, dat in een stad als Middelburg een zo voortreffelijk dilettantentoneelgezelschap bestaat als H.M.D-T. Hij huldigde het gezel schap voor zijn op hoog peil staande prestaties en hing de heer L. A. Schenk als voorzitter een lauwer krans om de schouders. Hierna sprak mr. A. J. van der Weel namens de Huldigingscommissie, welke zich uit de Middelburgse en Vlissingse donateurs en bewonderaars had gevormd. In geestige bewoordin gen zinspeelde hij ook op de overeen komst tussen het leven vóór en achter NA LANGDURIGE BESPREKING. Voorstel over Medisch Centrum door B. en W. teruggenomen. Na breedvoerige discussies heeft de Goese raad Woensdagavond besloten tot het instellen van een Zaterdagmarkt van 4 tot 7 uur, voorlopig voor de tijd van één jaar. Een ander punt, dat een vrij langdurige bespreking uit lokte, was het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing voor een aan te gane lening ten behoeve van de Stichting Medisch Centrum en tot het voor rekening van de gemeente nemen van het exploitatietekort op het door deze stichting op te richten badhuis. Daar verschillende raadsleden de voorwaarden te summier achtten en meer zekerheid wensten, werd dit voorstel uitcindeiyk door B, en W. teruggenomen voor nader overleg. VEILING ZUID BEVELAND. 18 April. Groen .en Witlof A 24—28. Idem B 8—18. Rabarber 7—15. Prei 11—13. Stoof- sla 11—19. Wjjnpeen 6. Radijs 11. Kropsla A 1112. idem B 59,50. Violenplanten -4—4.10. Officiële publicaties. VLISSINGEN. DRANKWET. VERZOEK OM VERGUNNING. (VERLOF B). B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 38 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van H. Gijsel, wonende te Vlissingen, om verlof tot de verkoop van alcoholvrije drank (verlof B) voor gebruik ter plaatse van verkoop voor het ontspanningslokaal aan de Westerhavenweg no. 791; dat vanaf heden gedurende twee we ken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij B. en Wvoornoemd. Vlissingen, 16 April. 1951. VLISSINGEN. HINDERWET. VERGUNNING VERLEEND. B. en W. van Vlissingen, gelet op art, 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 10 April 1951 aan de N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Zeeland" te Vlissingen op de daarbij gestelde voorwaarden vergun ning is verleend tot de oprichting van een Inrichting voor machinale houtbewer king. smederij, bankwerker!), zeilmake rij, enz. waarin 20 electromotoren met een vermogen van i 70 PJC. zullen worden gebezigd op het perceel gelegen aan de Buitenhaven. Vlissingen, U April 1931. VEILING KAPELLE. 18 AprlL Appels Jonathan 3167. Goudreinetten 2947. Zure Bellefleur 18—27. Blombards Calville 33—44. Winterscheer 20—35. Stek- appels 10—18. Peren: St. Rémy 49—52, Bergamotten 49. Gieser Wildeman 54— 58. Franstsca Borgia 34—50. Groenten: Spinazie 5568. Witlof 15— 33. Rabarber 18. Rode kool 21. Prei 12. Radijs 9.50—12. Kropsla 8.5015. VEILING KRABBENDLTKE. 18 April. Appels Jonathan 1647. Winterscheer 12—51. Appels (verpakt) Jonathan 61 -72. VEEMARKT ROTTERDAM. Van 16 en 17 April 1951. Aanvoer in totaal 7595 dieren. Aangevoerd werden 3296 stuks rund vee (waarvan naar schatting 1508 vette koeien en 1788 stuks gebruiksvee), 55 vette kalveren; 245 graskalveren; 2289 nuchtere kalveren; 872 varkens; 515 big gen; 151 paarden; 10 veulens: 62 schapen. 39 zuig lammeren; 61 bokken of geiten. Vette koeien prijs per kg. le kw. 255 283, 2e kw. 235—255, 3e kw. 200—230. Vette kalveren prijs per kg. le kw. 260- 3Q0, 2e kw. 230—260, 3e kw. 220—230. Prijs In ct. p. kg en gld. p. st. le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 330 230 150 N. kalveren 50 45 40 Varkens 1. g. 184 180 174 Biggen 40 35 25 Slachtpaarden 210 200 185 Schapen Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeier. Vaarzen Pinken Bij de vaststelling van de notulen legde de heer De Roo (V.V.D.) een korte verklaring af. Bij de discussies over de Beurskwestie in de vorige vergadering, had dit raadslid zijn in stemming betuigd met opmerkingen van andere raadsleden, dat het be treurd moest worden, dat er een anti- politieke actie uit was voortgevloeid. De heer De Roo zeide dit te veroor delen, ook wanneer partijgenoten zich hieraan schuldig gemaakt zouden heb ben. Hij heeft hiermee echter niet ge zegd, dat bijv. de heren Franken en Constandse zich aan een dergelijke anti-Katholieke actie hebben schuldig gemaakt. Nadat enkele kleine voorstellen zonder meer waren aanvaard, kwam het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing voor de lening ten behoeve van het Medisch Centrum en het voor rekening der gemeente ne men van het exploitatietekort op het op te richten badhuis in behandeling. De heer Visscher (Arb.) juichte dit voorstel in principe toe, doch achtte de voorwaarden te summier. De ge meente dient toch wel zekere waar borgen te krijgen- Voorts wees hij op de wet, welke de mogelijkheid tot samenwerking opent Ook de heer De Roo (V.VJD.), hoewel principieel voorstander, vond de financiële basis wel wat gevaarlijk. Hij achtte de af- schrijvingspolitiek ook zwevende. Hij wilde zien, dat de diverse verenigin gen de toegezegde 6000 per jaar ga randeerden voor de gestelde 50 jaar De gemeente gaat te ver, wanneer rij volkomen aansprakelijk wordt voor het tekort, terwijl zij weinig te zeg gen heeft. Ook moet de raad wijzigin gen in de begrotingen kunnen aan brengen. De heer Zuidema (A.R.) kwam de exploitatie-opzet ook wat geflatteerd voor. De heer Vroome (K.V.P.) on derschreef de gemaakte opmerkingen en wees nog op de onvolledigheid van de voorgelegde stichtingsakte, terwijl de heer Merison (Midd.) meende dat de uitgetrokken post van 2000 voor de badmeester wel aan de lage kant is, daar het onmogelijk is dat deze zelfde man tegelijk nog volledig als concierge van het Medisch Centrum zou kunnen optreden. 100 180 140 1050 825 1050 825 675 575 525 675 600 500 475 400 325 42-51. Burgemeester Ten Kate antwoord de, dat men de mogelijkheid van sa menwerking minder aantrekkelijk vond, daar men de zaak bever in de privaatrechtelijke, dan in de publiek rechtelijke sfeer hield. De stichtings akte is voorlopig. Nadat weth. Roose de opvattingen van B. en W. nog na der bad toegelicht en enkele sprekers in tweede instantie het woord hadden gevoerd, werd het voorstel terugge nomen voor het plegen van nader overleg met het voorlopige bestuur van de Stichting. het voetlicht, eveneens warme hulde brengend aan de prestaties van H.M. D.T. en namens de donateurs en de N.V. Middelburgse Schouwburg een kostbare geluidsinstallatie als hulde blijk aanbiedend. Namens het Schouwburgbestuur sprak de heer F. A. Adriaanse, het jubilerende gezelschap huldigend als de beste klant van de Schouwburg en namens de Z.V.U. hartelijke waarde ring uitsprekend voor de wijze, waar op H.M.D.T. zijn culturele taak ver vult. De heer L. A. Schenk, voorzitter van H.M.D.T., dankte de sprekers voor hun woorden en geschenken en legde de belofte af, dat H.M.D.T. in de toekomst met onverminderde ani mo voort zal gaan op de sedert een kwarteeuw bewandelde weg. VEILING ROTTERDAM. Van 17 April. Groenten: Andijvie 0.31 -0.76; Gele kool 14.40—17,90; Waspeen 0.18—0.36; Grote peen 8^014; Prei 0.11 —0.18; Rabarber 025—0.31; Radijs 0.11— 0.15; Selderij 320—5.70; Knolselderij 7— 23; Sla 8.80—1620; Spinazie 0.42—0.73; Uien 520—12; Witlof 0.17-0,44; sjalotten 8.60—11 60. Fruit: Appelen: Goudrelnetta 3051: Jonathan 28—57; Peren: Clapps Favorite K.N.V.B. moet het amateurisme handhaven. Op een persconferentie in Den Haag heeft de voorzitter van de K. N. V. B., de heer K. J. J. Lotsy, zich scherp gekant tegen elke vorm van professionalisme in ons land. Hij hekelde principieel een gekwan- sel van spelers, zoals dat in de prof wereld gebeurt. De werknemer, ir casu de speler, is niet eens vrij om van betrekking te veranderen. Met cijfers toonde de bondsvoorzitter aan, dat de gemiddelde inkomsten van een eerste klasclub in Nederland onge veer 25.000 bedragen, waaruit men zelfs geen premiestelsel zou kunnen betalen. Met voorbeelden uit Zuid- Amerika haalde spr. aan, toj; welke verdwazing de sport als beroep, als theater, als show leidt, waarbij hij speciaal de excessen, welke zich in dit opzicht bij de laatste wereldkam pioenschappen in Brazilië hadden voorgedaan, naar voren bracht. De heer Lotsy kwam tot de con clusie, dat het amateurisme in de K. N. V. B. gehandhaafd moet blijven. Vriendschappelijke match Middelburg-Goes. Zaterdagavond om 6 uur wordt op het Nadorstterrein te Middelburg een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Middelburg I en Goes I. BOKSEN Luc van Dam sloeg Man- op punten. In een partij over 10 ronden heeft de Nederlandse middengewichtkam- pioen Luc van Dam met een zeer gro te puntenvoorsprong op punten ge wonnen van de Australische half- zwaargewicht Jackie Marr. Van Dam woog 72 kg. tegen de Australiër 76,5 kg. Beperking in bouwsector mag niet tot werkloosheid leiden. De afdeling Rotterdam van de Al gemene Nederlandse Bouwarbeiders - bond had een bijeenkomst belegd in het Rotterdamse Beursgebouw, waar-in het woord werd gevoerd dooi de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld. Hij zeide, dat het bouwprogramma, dat 1700 millioen gulden bedraagt, een belangrijk deel van de investerin gen uitmaakt. Bij de kabinetsforma tie is overeengekomen, dat op het bouwprogramma 300 millioen moet worden bezuinigd. Hierna kwam mr. in 't Veld op de vraag of de beperking van het bouw programma zou leiden tot werkloos heid in de bouwvakken. In geld uit- fedrukt zal het eindcijfer van het ouwprogramma 1951 door de hogere bouwkosten gelyk liggen met het ge realiseerde cyfer over 1950. Spr. zei de nauwlettend te zullen toezien, dat er geen storingen in het bouwvak zul len optreden, Zijn er streken, waar zich een meer dan normale werkloos heid zal openbaren, dan meende de minister daar te kunnen helpen met het geven van toewijzingen. Over de z.g. vrije sector verklaar de de minister, dat hij deze nog enige tyd de vrijheid zal laten behouden, zodat dit jaar in deze sector nog wel 8000 woningen gebouwd zullen wor den Hond sloeg alarm toen zijn baas verdronk. Woensdagmiddag begaf de zoon van molenaar Raaymakers te Neder- wetten (N. Br.) zich met zijn hond naar de sluis bjj de ouderlijke woning om daar werkzaamheden te verrich ten. Hij is daarby klaarblijkelijk voorover gevallen en in een draai kolk terecht gekomen. Dc hond rende naar de molen en alarmeerde de fa milie door zijn geblaf. Direct trok men op onderzoek uit en de hond bracht de familie naar de plaats des onheils. Tot grote ontsteltenis zag de vader van het slachtoffer klompen en een pet op het water dry'ven. Ver- feefs werden reddingspogingen on- ernomen. De drenkeling werd niet gevonden. R. was 40 jaar en ongehuwd. Messerschmidt aan het werk bij Johannesburg. Volgens berichten in de Zuid- Afrikaanse pers is Willy Messer schmidt, Hitiers ontwerper van ge vechtsvliegtuigen, voornemens een grote vliegtuigfabriek by Johannes burg te bouwen. De regering van Zuid-Afrika zou aan dit plan reeds haar goedkeuring hebben gehecht. Driehonderd deskundigen zouden uit Duitsland naar Zuid-Afrika komen. Assistent accountant verduisterde effecten. De 44-jarige assistent accountant W. L. Th. uit Delft, die op een ac countantskantoor in Den Haag werk zaam is, heeft zich schuldig gemaakt aan de verduistering van zes effec ten met een nominale waarde van 6000, ten nadele van een juwelier. Deze verduistering werd voorafge gaan door een geldlening van 5400. Th. is in arrest gesteld. KERKNIEUWS. Particuliere Synode Zuid der Geref. Gemeenten vergadert te Middelburg. Volgende week Woensdag om 9.30 uur hoopt de Particuliere Synode Zuid van de Geref. Gemeenten in Middel burg te vergaderen. De avond te vo ren zal ds. Mallan uit Bruinisse een bidstond leiden in het kerkgebouw der Geref. Gemeente in de Segeer- straat DS. W. S. H. VAN DALEN. Ds. W. S. Hugo van Dalen, Ned. Herv. pred. te Colijnsplaat. werd uit genodigd voor de Arbeid onder Bui tenkerkelijken „Zuiderkapel" te Haarlem drie lezingen te houden over „Het leed van de moderne mens". Te Brussel sprak ds. van Dalen op uitnodiging voor het „Institut Bibli- que" over onderwerpen voor psycho logische aard. Ook gaf hij mkele les sen aan de studenten van dat Insti tuut. Hem werd tevens verzocht op bepaalde tijdstippen in de komende cursusperioaen enkele gast-lessen te blijven geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7