Atoom-spionnage in het Westen leverde Moskou alle geheimen VREEMDE Klaus Fuchs bleek de grooisie spion in de geschiedenis HAAGSE RECHTBANK STELDE NED. HERV. KERK IN HET GELIJK r OVERLEG OVER LOON EN PRIJS Van Vrouw ioi Vrouw BEETJE BEGRIP DONDERDAG 19 APRIL 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BALANS NA 5 JAREN Atoomgeheimenspionnageverraadvluchtarrestatie Het klinkt romantisch. Deze woorden leveren stof te over op voor een spannend filmscenario of een boeiende romanintrigue, voor verhandelin gen over de activiteit van de vyfde colonne of gedenkschriften van geheime agenten. Ontdaan van het romantische waas is echter zoals meestal ook hier de werkelijkheid ontstellend nuchter. Nu met de veroordeling van het echt- paar Rosenberg het doek is neergegaan van het voorlopig laatste bedryf in het Amerikaanse spionnage-drama rondom Fuchs kan de volgende ba lans worden opgemaakt: le. Er bestaan in feite geen atoom-»geheimen" meer. De Sowjet-Unle is in grote Ijjnen volkomen op de hoogte van de vorderingen in de atoom- physica, die sinds de oorlog in het Westen z\jn gemaakt. 3e. Het is vrijwel onmogelijk uitlekken van de resultaten der laboratorium proeven te voorkomen. Alles hangt af van de betrouwbaarheid der vele be trokken atoomgeleerden. Indien er enkele tussen zyn met stille, pro-Russi sche sympathieën is doorsmokkelen van gegevens via gladde agenten by- na kinderlyk eenvoudig. Tot de kruik breekt en de contra-spionnage kan ingrijpen. Het Comité voor Atoomenergie uit het Amerikaanse Congres heett een lang rapport gepubliceerd, getiteld „Sowjct-atoomspionnage". Het rap port geeft geen nieuwe feiten, maar groepeert de reeds bekende gegevens tot een samenvattend geheel, waar door een duidelijk beeld gegeven wordt van de Russische activiteit in de laatste jaren om volledig op de hoogte te komen van de vorderingen in het Westein van de ontwikkeling van de atoomenergie. De eerste acte van het spionnage- drama begon op een avond in het jaar 1945. Igor Gouzenko, een Russisch employé in de Sowjet-ambassade te Ottawa, deserteerde plotseling en meldde zich bij de Canadese politie. Zijn actetas zat vol papieren. Deze papieren waren zeer belastend voor de Britse atoomgeleerde dr. Allen Nunn May. een man. die kind aan huis was in het geheime laboratorium van de Universiteit te Chicago. In dat laboratorium waren uiterst be langrijke proefnemingen genomen met ketting-reacties. Dr. May beken de na langdurige ondervraging mon sters -235 en IJ-233, kleine hoeveel heden uranium, die hij uit het labora torium had gestolen, aan een Rus in Montreal te hebben overhandigd. Ook had hij voor de Russen een rapport geschreven over de resultaten van de laboratorium-proeven, voor zover hn daarvan op de hoogte was. May werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf. Tussen de spionnage-paperassen zat ook een notitieboekje, waarin de naam Fuchs gekrabbeld was. Nie mand echter dacht aanvankelijk aan de Duitse emigrant Klaus Fuchs. door Hitier uit zijn vaderland ver jaagd en thans een stille atoomge leerde. die een hoge post bekleedde in de Brits-Amerikaanse atoomraad DE TWEEDE ACTE De tweede acte begon vier jaar later. Klaus Fuchs werd in Engeland gearresteerd. Na moeizame arbeid werd hij door de contra-spionnage- dienst ontmaskerd als een van de grootste spionnen van alle tijden. In het rapport van de Congrescom missie staat: „Fuchs heeft meer schade aangericht dan welke andere spion ook in de geschiedenis van de ver. Staten" Hij was door zijn hoge functie op de hoogte van alle gehei men van het centrum voor atoom onderzoek in Los Alamos. Op de Co- De Russen hadden nog één belang rijke leemte in hun kennis: zij wisten niet op welke wijze plutonium te ma ken. Vermoedelijk is het manco in deze kennis thans aangevuld door Bruno Pontecorvo, de Britse geleerde van Italiaanse afkomst, die met vrouw en kinderen de wijk nam naar Finland en vandaar vermoedelijk zijn weg vond naar de Sowjet-Unie. Ponte corvo kende de geheimen van de pro- ductie van plutonium. Hij was een tijd lang medewerker bij het Cana dese centrum voor atoomonderzoek te Chalk River en verhuisde daarna naar Harwell, het Britse centrum. In het rapport van de Congrescommis sie staat: „Volgens sommige colle- fa's was Pontecorvo nog bekwamer an Fuchs. Hij heeft de geallieerde zaak bijna evenveel kwaad gedaan..." NETTEN OPGERUIMD? Het Russische spionnage-net had nog meer, hoewel minder belangrijke draden over de Ver. Staten. Aan de Stille Oceaankust organiseerde de communist Steve Nelson een cel in het bestralings-laboratorium in de Universiteit van Califomië. Een an dere groep opereerde rondom Chica go met de geleerde Clarence Hiskey als voornaamste bron van informa tie. In New York resideerde de hier boven genoemde Yakovlev. Het echt paar Rosenberg verschafte hem ge gevens over radar en electronen, ver zameld door Morton Sobell, een des kundige op dat gebied. Ethel en Julius Rosenberg zijn na een dramatische rechtszitting ter dood veroordeeld Sobell hoorde 30 jaar tegen zich eisen. Fuchs, Gold Greenglass, May. Pon tecorvozij hebben door hun ver raderlijk werk de Sovjet-Unie on schatbare diensten bewezen. Is na hun ontmaskering een eind gekompn aan de Sowjet-sp'onnage? Hebben de bezems van de F.B.I. de contra- spionnage alle netten wegge ruimd? Wie zal het zeggen. NIEUWE KERKORDE RECHTSGELDIG. Alle bezwaren werden afgewezen. De Haagse rechtbank behandelde Woensdag het proces tegen de Ned. Herv. Kerk. De rechtbank werd gepresideerd door mr. A. Ikman van Burck- Gelyk bekend eiste een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten, dat het besluit tot invoering van de kerkorde op 7 December 1950 door de generale synode genomen, in stryd werd verklaard met de reglementen der Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig ongeldig en onverbindend was. De rechtbank verklaarde de eisers niet ontvankelijk in hun vordering, voor zover deze was gegrond op be- weerdelyke onjuiste toepassing van artikel 20 der invoeringsbepalingen van het algemeen reglement der Ned. Herv. kerk. Hun overige eisen wer den verder als ongegrond ontzegd. Bovendien werden zij veroordeeld tot betaling in de kosten van het geding zynde 232.50. BEVOEGDHEID In de overwegingen merkte de rechtbank op, dat zij eerst een onder zoek naar de bevoegdheid had inge steld om van de onderhavige vorde ring kennis te nemen. De rechtbank overwoog, dat een kerkgenootschap naar burgerlijk recht een zedelijk lichaam is en als zodanig onderwor pen aan het gemene recht. Een kerk genootschap kan wel eigen reglemen ten hebben, doch slechts onder op perheerschappij van de algemene wet. Voor deze moeten bijzondere regelin gen, indien met de algemene wet in strijd, wijken. Dit brengt mee, dat de burgerlijke rechter ook beoordelen Ilimbia-universiteit werkte hij mee kan of een besluit is genomen in T, sti-rjd met de reglementen van de kerk of in stryd met de beginselen van zedelijkheid en goede trouw. De rechtbank is te deze dus bevoegd om van de ingestelde vorderingen kennis te nemen. aan een methode om U 235 vrij te maken. Hij kende alle denkbeelden om de atoombom te verbeteren en de theorieën over de waterstofbom. Door de bekentenissen van Fuchs kon de hand gelegd worden op en kele handlangers. Harry Gold uit Philadelphia, was de koerier, die het spionnage-materiaal van Fuchs naar Russische agenten expedieerde. Van Gold leidde het spoor naar het echt paar Rosenberg, naar Greenglas en naar de Russische spion Anatoli Yakovlev, voor de naam Russisch vice-consul in New York. Bij Yakoev kwamen de meeste spionnage-draden samen. David Greenglass. de enige Ame rikaan onder de spionnen, was voor de Russen van minder waarde, Hij leverde byzonderheden over de con structie van de atoombom, maar was wetenschappelijk veel minder re- schoold dan Fuchs, die algemene principes voor het atoom-onaerzoek doorgaf. V. VERHALEN De seinhuiswachter A. Blaauwbroek te Ermelo kocht enkele weken gele den op een boeldag voor een kwartje een oude viool met kist. Niemand wil de er overigens geld voor bieden. Toen wat later de nieuwe eigenaar zijn aanwinst nauwkeurig bekeek, zag hij tot zijn grote verrassing aan de binnenkant van het onderblad het eti ket van de grote vioolbouwer Stradi varius. Hij las: Antonius Stradivarius Cremonensis Facïebat Anno 1725. Het etiket bevat verder het merk van Stradivarius: twee concentrische cir kels met daarin de initialen van de bouwer en een kruis. Op de buiten kant van het onderblad stond nog in gebrand: Straduari. Experts zullen nu moeten uitmaken, of het een echte Stradivarius is Waarschijnlijk zal de heer Blaauw broek, als zovelen vóór hem ,zich roei een luchtkasteel gebouwd hebben. „Aan de zenuwen moet ik iets doen", dacht Walter Hiske, de trainer van het voetbalelftal Dillenburg, dat een beslissende wedstrijd moest spe len tegen Nieder scheld. Hij zocht een plaatselijke drogist op, die een drank je voor hem brouwde, maar zich ver giste in de verhoudingen, want toen de wedstrijd begon, stonden elf hevig geeuwende Dillenburg-spelers op het veld, dU volkomn futloos met 5—1 verloren. Nu zijn de trainer arogist nerveus. Wat de zaak zelf betreft, overwoog de rechtbank, d^t het hier gaat om een verschil van inzicht over de uit legging van artikel 20 der invoerings bepalingen van het algemeen regle ment, waarbij door gedaagde terecht is betoogd, dat artikel 23 der invoe- ringsbepalmgen rechtsgeldig bepaalt, dat bij geschillen over uitleg dier in voeringsbepalingen zal worden be slist door de commissie voor de recht spraak, bedoeld in de invoeringsbe paling 9 sub b. Niets zou eisers heb ben verhinderd bij de bevoegde ker kelijke instanties de wederinstelling dezer commissie of de benoeming van nieuwe leden te vragen, nu eisers hebben betoogd, dat zodanige com missie niet meer zou fungeren, ter- wyl eisers, indien zou zijn geweigerd aan deze gerechtvaardigde eisen te voldoen, dit punt aan een burgerlij ke rechter hadden kunnen voorleg gen. Nu het volkomen geoorloofd is, dat een zedelijk lichaam voor de uitleg van zijn reglementen een interne in stantie aanwijst, tegen wier beslis sing, indien deze in stryd met recht of wet zou zijn, altijd nog bij de ge wone rechter zou kunnen worden op gekomen. zijn de eisers thans niet ontvankelijk in hun vordering. De rechtbank voegt hieraan reeds thans toe, dat de door de Synode gevolgde procedure haar in alle op zichten juist voorkomt. DE BELIJDENIS De eisers hebben er zich over be klaagd, dat de Generale Synode in ar tikel 10 van de nieuwe kerkorde ten aanzien van de belijdenis bepalingen zou hebben opgenomen, die in stryd zouden zyn met de taakomschryving van de synode in artikel 1 der addi tionele artikelen van het algemeen reglement gegeven. De rechtbank overwoog hieromtrent, dat in die taakomschrijving ook voor zover m bedoeld artikel 1 bepaald is, dat de synode deze zal moeten uitvoeren •»in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en staande op de bodem der belijdenisschriften", niets con creets is te lezen over het resultaat, waartoe de synode ten aanzien van de belijdenis en/of het belijden zou moeten komen en dat dit resultaat, dat zich voor zover het de leer der kerk betreft aan beoordeling door de burgerlijke rechter onttrekt, alleen aanleiding kan geven tot burgerlijk rech*svprschil, voor zover is gesteld. de I dat het als besluit onreglementair zou zyn genomen of als zodanig in strijd zou zyn met zedelykheid en goede trouw. Ten aanzien van de eerste stelling, heeft de rechtbank reeds beslist, dat eisers zich hiervoor hadden kunnen wenden tot de com missie voor rechtspraak der synode, terwijl ten aan ien van strijd met ze delijkheid en goede trouw niets ter zake dienende door eisers is gesteld, veel minder bewezen. Naar he't oorueel van de rechtbank staat het niet anders met de klacht van de eisers wat betreft het verle nen van autorisatie en approbatie voor het beroepen van predikanten afhankelijk van het voldoen aan de voor de gemeente vastgestelde finan ciële verplichtingèn. Posthume onderscheiding voor Overste den Ouden. De opperbevelhebber van het Zuid- Koreaanse leger heeft aan luitenant kolonel Den Ouden, de op 12 Febru ari by Hoengsong gesneuvelde com mandant van het Nederlandse batal jon, posthuum de „distinguished mili tary service medal second class" toe gekend. In het begeleidende document wordt gezegd: „Luitenant-kolonel Marinus den Ouden van de Nederlandse gre nadiers van het Nederlandse bataljon der strydkrachten van de Ver. Naties in Korea heeft op 12 Februari 1951 in gevechten tegen de vyand by Hoeng song moed getoond. Zyn moed, zijn hoedanigheden als opperbevelhebber en zijn onverschrokkenheid zyn eer vol voor zyn persoon, voor Nederland en de strydkrachten van de Ver. Na ties". De „Van Galen" lost 21 April de „Evertsen" af. Vandaag wordt de torpedoboot ja ger Van Galen" te Hongkong ver wacht. Zaterdag zal het schip zyn taak als onderdeel van de zeestrijd- krachten der Ver. Naties in het. Ver re Oosten overnemen van de torpe- dobootjager „Evertsen" welke bo dem op 24 April de thuisreis naar Nederland zal aanvaarden. VERBRUIKSBEPERKING VAN 5 Ruimere compensatie mogelijk? Op Dinsdag 11 April fci onder leiding van de minister-president, opnieuw een bespreking gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en ver tegenwoordigers van de Stichting va n de Arbeid over de lonen en prij zen. De discussie had vooral betrekking op de vraag, op welke wtfze ver dere prijsstijgingen kunnen worden voorkomen en welke situatie zou ont staan ten aanzien van dé lonen, indien dit onverhoopt niet of niet ten volle mogeiyk zou biyken. De regering heeft zich daarby op het standpunt gesteld, dat behou dens een verdere verslechtering der economische omstandigheden de verbruiksbeperking niet meer dan 5% zal dienen te bedragen. Derhalve komt, indien een meer duurzame overschrijding der ver bruiksbeperking van 5% zou plaats vinden. op een nader in overleg met de Stichting van de Arbeid te be palen tijdstip en in een nader te be palen vorm. een ruimere compensa tie in aanmerking met inachtneming van de dan eventueel gebleken ach terstand. Afgesproken werd in verband hier mede dat in het contact tussen de in terdepartementale commissie voor de loon- en pryspolitiek en De Stichting De enig overgebleven stadspoort in Hoorn, de uit 1578 daterende „Ooster poort" met de ervoor liggende brug, die van veel oudere datum Is, zjjn thans geheel gerestaureerd. Deze monumenten van Nederlandse bouw kunst, die de schoonheid van het stadje in sterke mate tot uitdrukking doen komen, zullen ongetwijfeld de bewondering trekken van de vele tou- risten, die een bezoek aan Hoorn brengen. Wedden, dat er al menig lezer es meermalen naar het opschrift van deze kolom heeft gegluurd, nieuwsgierig naar de uitslag van onze kleine enquête om trent de vraag: Wal toefen toy van elkaar? Zijn er al brieven op gekomen, en ivat. hebben die dan onthuld? De brieven zijn gekomen, dat verzeker ik u (vrouioen mogen graag schrij- ven, hoe druk zij het ook heb ben), en er waren respectabel dikke enveloppen bij. Maar des- alniettemin zit ik lichtelijk met de handen in het haar. Want vrouwen zetten iemand, gelukkig, altijd weer voor ver rassingen. Als u nu denkt dal die lange epistels vol stonden met uitgesponnen verhalen over huiselijke, financiële of econo mische moeilijkhedeti, verbon den aan bepaalde beroepen; en over al de zorgen die deze voor de vrouw meebrengen dan hebt u het glad mis. Ik vis drie brieven uit de stapel de andere volgen te zijner tijd die heel karakter istiek zijn voor de vrouwelijke mentaliteit. Welnu, wat deze vrouwen mij schrijven, raakt maar heel zijdelings de moei lijkheden van haar materieel bestaan. Die zijn er bij de boerin zo goed als bij de vrouw van de ogenschijnlijk floreren de middenstander maar zij leggen volstrekt niet het zwaar ste gewicht in de schaal. Wat deze vrouwen kwelt en haar leven zwaar maakt zijn niet de zorgen over: wat zullen wij eten en waarmede zullen wij ons kleden? maar: er is zo weinig begrip bij de mensen. Zij oordelen zo oppervlakkig, zij kijken gemakshalve altijd maar naar de schoonschijnende buitenkant en zeggen: Jij?, jij hebt het maar goed, jij komt nog niets te kort en jij bent al tijd zo flink. Ach, zucht de boerenvrouw die door haar dokter op dieet is gesteld en nu lang niet meer zo kan aanpakken: zij moesten eens weten wat het is om van anderen afhankelijk te zijn. Om niet meer een volledige tnerk- kracht te zijn in het bedrijf dat je hart en ziel heeft dat je met je man samen hebt opgebouwd en drijvende gehouden. Zij moesten eens weten, hoe veel zorgen je hebt, zucht de jonge vrouw van een veel oude re echtgenoot, die nóg een goe de betrekking heeft, maar bin nen afzienbare tijd aan zijn veel ze klein pensioen toe is. Zy moesten eens weten, hoe ik stu deer en blok om een paar di ploma's te halen, om straks by te kunnen verdienen, als toy aan dat pensioen toe zyn. Hoe ik dat dubbele aanpakken alléén ver werken moet, hoe moe ik soms ben en hoe ik verlangen kan naar eens één dag nietsdoen, uitrusten in een ligstoel op een grasveld. Zij moesten eens weten, ver zucht de moeder van een groot gezin, die haar hele huwelijks leven lang de lasten en zorgen alleen heeft gedragen: hoe mij al die drukte begint te vermoei en. Ik ben altijd op de been ge bleven omdat het moestde zorg Qm de kinderen joeg mij voort en ik kan nu eenmaal niet te- Alleen maar een gen een slordig en verwaar loosd huishouden. Ik heb het altijd klaargespeeld om het hoofd boven water te houden, geestelijk en materieel: ik heb ziekten en tegenslagen en ver driet om mijn man, die dronk eji in zijn dronken buien als 'n beest tekeer ging, alleen ge dragen. Nu zijn wij door het ergste heen, de kinderen zijn groot en voor de grootste helft onderdak, de jongsten hebben mij nog nodig maar daar ben ik dankbaar voor. Als de mensen nu maar eens begrepen dat ik niet alles meer kan. Dat ik óók wel eens rust wil hebben, niet elke Zondag het huis vol met kinderen en schoonkinderen en klein grut. Zij zijn mij allemaal even lief en welkom, en ik zet huis en hart altijd weer open, maar zij rekenen daar zo van zelfsprekend op. Bij moeder kan alles, moeder is nog zo flink, die hebben wij nog nooit moe of in de put gezien. Maar bij wie kan moeder eens uitrus ten? Wie heeft er eens begrip voor moeders eenzaamheid en behoefte aan medelevenZij glimlachen óm mij, de ouderen en de jongeren, en zij zeggen om strijd, zo gemakkelijk en kortzichtig: Kom, kom, laat dan maar eens wat liggen, het be hoeft allemaal niet zo in de puntjes, leer maar eens wat overgeven. Alsof je dat zo maar kunt en alsof het daarom alleen gaat. Als er toch maar eens één een beetje begrip toonde. Maar zij kijken allemaal naar de buitenkant. Een beetje begrip. Dat is alles, wat deze vrouwen zo hemels breed onderling verschillend in milieu, ontwikkeling en over tuiging van de medemens vragen. Niemand behoeft haar lasten te verlichten, niemand behoeft een hand uit te steken om haar metterdaad te helpen. Alle drie zijn 't sterke naturen, hard voor zichzelf, maar zacht voor alles wat haar hulp en steun nodig heeft. Zij hebben alle drie van jongs af aan ge ploeterd, zich door de moeilijk heden heen geslagen, zwijgend haar plicht gedaan en het laats: om zichzelf gedacht. Maar nu zij alle drie, door ziekte, door af wezigheid van man of kinderen, op zichzelf, op het kleine eiland van haar eigen diepste wezen worden teruggeworpen, nu strekken zij af en toe, be schaamd bijna, een tastende hand naar een medemens uit en fluisteren: Als je alleen maar begreep hoe ik snak naar een beetje medeleven dat zou mij al zoveel helpen. En omdat er niemand was, die die tasten de hand drukte daarom heb ben zy alle drie eindelijk de pen gegrepen en haar hart uitge stort tegenover een wildvreem de: zelfs het opschrijven van haar klacht deed al zo goed Een beetje begrip is dat zo moeilijk om op te brengen? Elk mens, ook. de ogenschijn lijk gelukkigste en meest be voorrechte, is gevangen in zijn eigeneenzaamheid. Als wij toch eens afleerden om die bedrieglijke buitenkant voor het ware bestaan te hou den. Als wij eens, eenvoudig en hartelijk, zonder stille jaloezie, zonder ongeduld om over eigen moeilijkheden te beginnen, dal beetje begrip voor de ander leerden opbrengen. Als toy al leen maar de kunst verstonden eens één ogenblik in andermans schoenen te staan hoeveel draaglijker zouden wij elkaar 't leven maken. SASKIA. van de Arbeid nader zal worden be zien of en op welke wHze een eventu ele ruimere compensatie zal geschic- den. Amerikaanse zeemacht in Bremershaven. Amerikaanse marine-kringen heb ben Dinsdag medegedeeld, dat de V.'S. in Bremerhaven een zeemacht opbouwen als tegenhanger van de Volkspolitie in de Oostzee. Vier mijnenvegers van 600 ton zyn reeds in dienst, alsmede kotters en torpedoboten. Het zün vroegere Duit se schepen, die opgeknapt zyn en op nieuw uitgerust. Zij worden door de Amerikaanse Marine onderhouden, doch zyn voor tachtig procent door voormalige leden van de Duitse mari ne bemand. Gokken In Engeland niet zo ernstig. Een Britse koninklijke commissie van onderzoek heeft in een rapport over wedden, loterijen en spelen ver klaard, dat het spelen in Engeland geen rechtstreekse oorzaak tot ern stige misdaden vormt. De commissie is niet van oordeel, dat gokken het karakter of het gezinsleven ernstige schade berokkent. He» wereldgebeuren Zes ministers werden het eens Parys is sinds enkele jaren als di plomatiek centrum ln Europa de uit verkoren stad voor internationale conferenties. Dat houdt deels verband met de aantrekkingskracht, die de lichtstad op velen uitoefent ook op de diplomaten deels is dat een ge volg van de activiteit der Franse re gering by het ontwerpen van plan nen en bij pogingen om ontspanning te brengen in de internationale situa tie. De afgelopen dagen zyn er twee conferenties aan de gang geweest, die bepaald niet erg tot de verbeelding van het publiek spreken. De eerste is die van de plaatsvervangers Gro- myko, Jessup, Davies en Paroai, be last met het opstellen van een agen da voor een bijeenkoms* van hun chefs, de Grote Vier. De heren zyn al toe aan hun 32ste vergadering zonder dat tot dusver klinkende resultaten zyn geboekt. Hun discussies missen zozeer elke prikkel tot belangstel ling. dat zelfs de journalisten in de omgeving van het Pal ais Rose er ge makkelijke dagen van nemen. De andere conferentie is die van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Nederland, België en Luxemburg over het plan Schuman. Ook voor de ze bijeenkomst is de belangstelling slechts gering geweest. De Paryse bladen wydden nauwelyks enkele re gels aan de besprekingen. Het plan- Schuman immers is zo zoetjes aan doodgeschreven, terwyl de lange duur van de onderhandelingen de interesse gestaag verflauwd heeft- Do onder handelingen zyn geschied ln drie fa sen. Eerst hebben de deskundigen van de verschillende deelnemende staten de opzet besproken. Benodigde tyd: ongeveer zeven maanden. Ver volgens kwamen de ministers bijeen om by enkele onderdelen de puntjes od de i te zetten en door een hard- tekening hun zegen te geven aan het werk van de experts. Die tweede fase is nu afgesloten. Er deden zich weliswaar nog vele moeilijkheden voor, maar zoals men heeft kunnen lezen werd tenslotte volledige over eenstemming bereikt. Thans is de derde fase ingegaan: de parlementen van de zes landen zullen het tot stand gekomen ver drag moeten ratificeren. Moeilykhe- den worden daarbij niet voorzien. Het is gebruik geworden, dat de volksver tegenwoordigers op 't stuk van inter nationale overeenkomsten zich by de feiten neerleggen en hun regeringen getrouw hun fiat geven. Enig ge murmel en critiek vindt zelden weer slag in de stemming. Alleen in Duitsland en in Belgie is oppositie van belang te verwach ten. De Westduitse socialisten trek ken al wekenlang fel van leer tegen het plan-Schuman, dat zij voorstel len als een grote nationale neder laag. Als we de heer Schumacher moeten geloven, hebben de West- Europese landen de Duitsers een po litieke kool van jewelste gestoofd. De noeste vlijt en het vernuft van de Duitsers by" het scheppen van een zo goedkoop mogelijke yzer- en staalindustrie zou misbruikt worden om de landen met hogere productie kosten voor concurrentie te vrijwa ren. Trouwens, ook vele Duitse indu striëlen zyn niet byster geestdriftig over het plan. In België zyn er soort- gelyke bezwaren. Gevreesd wordt, dat aan de belangen van de Belgi sche zware industrie getornd zal worden. Indien volgens verwachting alle betrokken parlementen tenslotte het plan zullen accepteren, kan het stel sel om één grote West-Europese markt voor de staal- en steenkool industrie te scheppen over enkele maanden in werking treden. Grote schokken zal dat niet geven. Eerst over enkele jaren, na geleidelijke doorwerking van de opzet, zullen eventueel de vruchten geplukt kun nen worden in de vorm van een ra tioneler oroductie en lagere pryzen. Het is in elk geval verheugend, dat na alle mooie woorden over de een heid van Europa, thans ook daden worden verricht. Al is het voorlopig nog maar alleen voor de productie en afzet van steenkool en staal, een klein onderdeel van die eenheid staat i op het punt hercikt te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5