NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE KERKNIEUWS MARKTBERICHTEN WALCHEREN jT-genda NATUURGENOT IN ZEELAIw SNIPPERS WOENSDAG 18 APRIL 1951- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Dinsdag te Middelburg ge houden algemene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen werden de jaarverslagen van sceretaris en penningmeester o-oedgekeurd. Uit het verslag van eerstgenoemde bleek, dat het Genoot schap 1 erelid, 16 directeuren en 478 leden telt, waarvan er 282 in Zeeland wonen. Het museum werd in 1950 be zocht door 1078 personen, tegen 1529 in 1949. Uit het financieel verslag bleek, dat de financiën - van het Ge nootschap zeer beperkt zijn. Tot bestuurslid werd in de vacature dr Fortgens gekozen ir. Th. Hey- blom De aftredende thesaurier, mr. J. H. C. Heyse werd herkozen. De voorzitter, dr. B. D. H. Telle- gen, hield tot slot een lezing over .Merkwaardige Waterschapsbelan- gen", waarin spr. de eigenaardige fi nanciële lasten opsomde, die in Ne derland door allerlei waterschappen moeten worden gedragen. Zo betaalt het Vrije van Sluis reeds sedert 1612 700 van het salaris van de N. H. predikant van Groede, 100 voor een ziekentrooster en 100 voor de koster. Het waterschap Stavenisse betaalt 77 per jaar aan de predi kant. In andere delen van het land betalen de waterschappen aan de po litie, hier en daar zelfs aan de weg- verlichting mede. Na de rondvraag volgde sluiting der bijeenkomst. Dief liet een pluizen spoor achter. Maandagmorgen bleek aan de uit voerder van het werk aan de Vlis- singse sluizen, dat er des nachts voor enige honderden guldens aan mate rialen ontvreemd was. Toen de politie een onderzoek instelde, vond ze eni- §e pluisjes van een juten zak. oortgelijke pluisjes bevonden zich ook op de plaats, waar de dief waarschijnlijk over het hek was ge klommen, evenals op de straatweg. Toen men het spoor volgde, kwam men tenslotte tn de tuin van een woning in het Havendorp terecht, waar ook weer enkele pluisjes la gen. Juist toen de politie binnekwam, was de bewoner bezig de materialen te verstoppen. Hij bekende volledig en werd voor de officier van justitie voorgeleid. Dit jaar ook „Floraliaplantjes bij de Vlissingse scholieren. Vorig jaar zijn te Middelburg door de afdeling Walcheren van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, in samenwer king met de Koninklijke Vereniging Uit het Volk—Door het Volk" aan een groot aantal leerlingen van scho len zgn. „Floralia-plantjes" uitge reikt Dit jaar wordt een dergelijke actie behalve te Middelburg, ook in Vlisslngen gevoerd. Daar de Bond van Buurtverenigingen „Vlisslngen en Oranje" heeft gemeend hieraan niet te kunnen medewerken, is de organi satie tot stand gekomen door recht streekse samenwerking van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde met de Vlissingse onder wijzers. Het blijkt, dat er onder ie leerlingen grote animo bestaat voor deze actie, zodat ruim 1000 plantjes konden worden uitgereikt. Aan het eind van de zomer zal een tentoon stelling worden gehouden, tijdens welke de mooiste planten bekroond zullen worden. Middelburg GEESTELIJK NIHILISME De heer H. Lips, hoofdbestuurder van liet Humanistisch Verbond, hield Zondagmorgen een toespraak voor de gemeenschap Middelburg in de bo venzaal van de Concert- en Gehoor zaal. Hjj besprak de gevolgen van de in het midden van de vorige eeuw ontstane secularisat-'e, d.w.z. het zich losmaken van de dogmata der Kerk. Veelal bleef een geestelijke heroriën tering achterwege, hetgeen tot een zeker geestelijk nihilisme heeft ge leid. Een economisch-maatschappe- lijk verschijnsel dreigt dit nihilisme nog meer tot een passiviteit in opti ma forma te maken: in feite worden in alle grote industriële ondernemin gen en ook in andere organen, tot in de regering toe. de beslissingen, waarvan ons wel en wee afhangt, ge nomen door een zeer klein aantal mensen. Hierdoor wordt de verant woordelijkheid van het individu voor de collectiviteit steeds kleiner, terwijl juist door de voor-uitgang der tech niek die verantwoordelijkheid groter zou moeten worden. Deze tragiek van de tijd betekent een impasse, waaruit slechts de geestelijke ver dieping en bezinning van 't individu ons redden kan. Onmiddellijk daarna komt de verantwoordelijkheid. KEKKE RAAD GEREF. KERK MIDDELBURG Tot ouderling der Gereformeerde Kerk te Middelburg werden gekozen de heren I. van Noppen, I. Traas, C. W. Alewijnse, J. Besuijen, N. v. d. Linde, M. Jasperse. A. Pouwerd en L. Joosse. Tot diaken werden geko zen de heren P. G. Kamermans, C. Franse. M. J. Verspoor en C. den Hollander. BAKFIETS TE WATER. Dinsdagmiddag geraakte te Mid delburg de bakfiets van de kruier S. lu het water langs de Houlkade. S. had zijn voertuig even laten staan om zich aan een koele dronk te la ven en in die tijd is het vehikel door onbekende oorzaak doorgegleden. Met hulp van voorbijgangers werden bak fiets en lading weer op het droge gebracht. MIDDELBURG. Vandaas Schouwburg: Middelburgs Di lettantentoneel, jubileumuitvoering ..Meisjesgymnasium", 8 uur; Staten zaal Groenmarkt: Tentoonstelling vrouwelijke handwerken, 1517.30 u Kunstmuseum: Tentoonstelling kin dertekeningen, 10.30—11.30 en 14—17.30 uur; Van Benthem en Jutting: Ten toonstelling toegepaste kunst, 98 uur; Electro: „Abbott en Costello in Hollywood", (a. 1.), 7 en 0.15 uur. Morgen Schouwburg: Middelburgs Di- lettantentoneel, jubileumuitvocring „MelBjesgymnasium", 8 uur; Staten zaal Groenmarkt: Tentoonstelling vrouwelijke handwerken, 15—17.30 u.; Kunstmuseum: Tentoonstelling kin dertekeningen. 10.30—11.30 en 14— 17.30 uur; Van Benthem en Jutting. Tentoonstelling toegepaste kunst, 9— 6 uur; Schuttershof: Zendingsavond; Technische school en Machinisten- school: Openbare les, 1012 en 24 uur; Electro: Abbott en Costello in Hollywood", (a. 1.). 7 en 9.15 uur. AGENDA VLISSINGEN. Woensdag. st. Jacobskerk. Uitvoering „Der Messias', 8 uur. Alhambra: .Bittere zegepraal", 7 en 9 uur Luxor„Captain China", 8 uur. Donderdag. Concertgebouw: Christe lijke Mandolinevereniging met Olga Lowina, 8 uur. Bioscopen: zie Woens dag. MAQUETTE TENTOON GESTELD. In de étalage van de fa. Focus aan de Nieuwe Burg te Middelburg, wordt de maquette tentoongesteld van het nieuwe pensiontehuis „Ter Mantelinge", dat te Domburg wordt gebouwd in opdracht van de Stich ting Rusthuizen Walcheren. VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Directie en personeel van de Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" te Mid delburg hebben 100 bjjeen gebracht voor de „Haak-In"-actie ten bate van de kankerbestrijding. Vlissingen „SPORTVERENIGING „BELGISCH LOODSWEZEN" In aansluiting op ons bericht in de krant van Dinsdag over de oprichting van een „Sportvereniging Belgisch Loodswezen" delen wij nog mede, dat deze vereniging wordt gevormd door het administratief-, rede- en arbeids- personeel van Loodswezen te Vlissin- gen. Zoals bekend hebben de rivier en zeeloodsen een eigen sportvereni ging, die reeds enige jaren bestaat. HERVORMD VLISSINGEN. De Vlissingse Kerkbode is in een nieuwe vorm verschenen. Was het vroeger een weekblad van 2 pagina's, dat werd uitgegeven door de Ned Herv. predikanten, thans is het een veertiendaags blad geworden en het wordt onder de naam „Hervormd Vlissingen" uitgegeven voor. de Ned Herv. Kerk. Hoofdredacteur is ds. F. S. Kloosterman, die in zijn inleidend woord dank brengt" aan de afgetre den Kerkbode-redacteur ds. J. C. Sickesz. Het blad telt vier pagina's en het ziet er welverzorgd uit. De hoop bestaat, dat het nog eens zal uitgroeien tot een weekh1"'* van deze omvang. KLEUTERSCHOOL ALS SLAAPLOKAAL. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in de Kleuter school bij het Havendorp. Er werd niets vermist, waardoor de politie het vermoeden kreeg, dat een dak loze er de nacht had doorgebracht. Bjj onderzoek bleek, dat een jon gen van 18 jaar, die naar een feestje was geweest, toen hij te laat thuis kwam, de deur gesloten had ge vonden. Hij durfde toen niet meer aan te bellenen had in 'n gorden gewikkeld, 'n tukje gedaan in de school, nadat hij een ruit verbrijzeld had. GESLAAGDE AVOND VOOR DE AMBONEZEN IN D.U.W.-KAMP. Woensdag wend in het D.U.W.- kamp aan de Koudekerkseweg te Vlissingen een cabaretavond voor de Ambonezen aangeboden door de buurtvereniging „De Witte Buurt" waaraan het duo Wijnen en De Dreu belangloos voor de muzikale illustra tie zorgde. De avond werd geopend door de Ambonese soldaat A. O. Hukom, die allen hartelijk welkom heette, spe ciaal de commandant en de beheerder van het kamp, de heren A. G. J. van Boxtel en C. H. Terhorst en bij voorbaat dankte voor deze avond. Ook de voorzitter van de cabaret groep. de heer E. Boogaert, sprak nog een enkel woord. Daarna kwam de groep zelf op de planken. Zij bracht een reeks dol dwaze schetsen, die de zaal deed da veren van het lachen. Voor elke schets vertelde soIHaat A. A. Hukom in het kort de inhoud in het Maleis voor dat deel van de Ambonezen, die slecht Nederlands verstonden. Maar dat de avond een succes was, bleek wel uit de glundere, lachende gezich ten van de Ambonezen, In de pauze trad nog een Ambonees guitaar- orkestje op, met een verdienstelijke zanger. Aan het slot nam de voorzitter van de buurtvereniging, de heer J. G. Wassink nog het woord, en dankte soldaat A. O. Hukom nogmaals voor de prettige avond. Domburg HAAK-IN-ACTIE. Ook Domburg haakt in. Onder leiding van de lieer B. Goedbloed is een comité gevormd met het doel aan het Koningin Wilhelmina Kan kerfonds een flink bedrag to kunnen overschrijven. CONCERT. De muziekvereniging „Apollo" te Domburg, zal Zaterdag 21 April, des avonds 8 uur, een zaalconcert geven in „Wilhelmina". O. en W.-Souburg „DE MACHT VAN HET KLEINE' De vereniging „De Macht van het Kleine" te Souburg, geeft Vrijdag avond in „Rehobotfh" een filmavond. Volkshogeschool voor Zeeland In slot Haamstede De heer C. O. J. Hendrilcse heeft Dinsdagavond in een vergadering te Zierikzee van de afdeling Schouwen der Plattelandsvrouwen medegedeeld, dat de Volkshogeschool voor Zeeland vermoedelijk gevestigd zal worden in het slot Haamstede te Haamstede. Het slot is daartoe bereidwillig afge staan door de eigenaresse. De traditie getrouw, zal eind deze week te Sirjansland de Emmabloem- coUecte gehouden worden. HET BEVOLKINGSREGISTER. De gemeente Oost- en West-Sou burg heeft sedert eind Maart 1951 de beschikking over een S.g. „Leeftjjd- register" of ook wel genoemd „Chro nologische klapper op 't Bevolkings register", zodat thans naast de al- phabetisch-lexicografische volgorde ook gegevens uit 't Bevolkingsregis ter kunen worden verkregen volgens chronologische volgorde. Met de aanleg van dit register werd in Juni 1950 begonnen. Dit z.g. „Leef tijd-register" biedt de volgende mo gelijkheden: a. inschrijving voor de dienstplicht; b. naleving leerplicht wet; c. uitvoering inentingswetd. nieuwe jaarklasse kiezers; e. opgave 14-jarigen aan de Raad van Arbeid; f. samenstelling leeftijdsopbouw be volking; g. opgaaf leeftijdsgroepen aan Gewestelijk Arbeidsbureau; h. toepassing; noodwet ouderdomsvoor ziening; i. verstrekkingen aan be paalde leeftijdsgroepen; j. vaststel ling vermoedelijke schoolbevolking in de nabije toekomst; k. vaststelling oudste inwoner. Hieronder volgen enige cijfers uit vorengenoemde punten a t/m k. a. 36 personen werden ingeschreven voor de dienstplicht; b. 110 kinderen, ©boren van 1 Oct. 1944 tot 1 Oct. 945 zulen dit jaar, ingevolge de leer- lichtwet, voor het eerst naar school gaan; c. Voor de uitvoering van de inentingswet komen in aanmerking: 134 kinderen geboren in 1950: 25 kin deren geboren sedert 1 Jan. '51; d. 63 Eersonen werden als „nieuwe jaar- lasse kiezers" aan de kiezerslijst toegevoegd; h. 563 personen zijn z.g. „ouden van dagen" vanaf 65 jaar en ouder; k. de oudste inwoner is: Cor- nelis Meijers, geboren 27 October 1859, gehuwd met: E. de Voogd, adres: Kanaalstraat no. 51. Vorenstaande gegevens worden thans in een kort ogenblik vastge steld, waar anders dagen werk voor nodig waren volgens de oude metho de, waarbij kaart voor kaart van het bevolkingsregister moest worden om geslagen, TWEEDE UITVOERING S.T.E.C. Evenals de eerste avond was ook Zaterdagavond de belangstelling voor het toneelstuk „Toen de storm be gon", opgevoerd door de S.T.E.C. te souburg een succes. Nadat het doek voor de laatste maal gevallen was, bleef men nog enige tijd in gezellig samenzijn bjjeen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 16 April: Kar- mas van Gent. 17 April: Akti Hill van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 16 April: Cornells van Barry Docks. Mizar van Londen. 17 April: Silvaplana van Rotter dam. Birmingham van Dover naar Gent. Vlier van Lissabon. Zeus van Yarmouth. Vlissingen vertrokken: 16 April: Hast III naar Kopenhagen. Sheilia s.b. naar Plymouth, Bonaire naar Rotterdam. 17 April: Kermas naar Narvik. Gepasseerd van Antwerpen: 16 April: Pelikaan naar zee. Grootekerk naar Am sterdam. Vrouwenpolder naar Rotter dam. Sumatra naar Kingslynn. 17 April: Victory naar Oslo. Bree Helle naar Bre men. Eendracht naar Rotterdam. Premiekeuringen stieren en vrouwelijk fokvee. Do Provinciale Commissie ter be vordering van Rijkswege van de Vee fokkerij heeft voor 1951 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee als volgt vastgesteld: 7 Mei: Veere. Vrouwenpolder, Se- rooskerke. 8 Mei: Grijpskerke, Meliskerke 9 Mei: Kruiningen, Yerseke, Hein- kenszand. 10 Mei: Wolphaartsdjjk, Wisse- kerke, Kortgene. 11 Mei: Philippine, Hoek. 16 Mei: Zaamslag, Ossenisse, Kloosterzande. 17 Mei: Absdale, Terhole, Nieuw- Namen. Graauw. 18 Mei: St. Jansteen, Zuiddorpe, Koewacht; 19 Mei: Axel. 21 Mei: Souburg, Rltthem, Middel burg 22 Mei: St. Laurens, Domburg. Oostkapelle. 23 Mei: Zoutelande, Aagtekerke. Westkapelle. 24 Mei: 's-H. Arendskerke, Bors- sele, 's-H. Abtskerke. 25 Mei: Oudelande. Kwadendamme, Goes. 28 Mei: Schoondljke, IJzendijke, Biervliet 29 Mei: Zuidzande, Nieuwvliet, Aardenburg. 30 Mei: Retranchement, Cadzand, Oostburg, 4 Juni: Nieuwland, Kleverskerke, Gapinge. 5 Juni: Koudekerke, Biggekerke. 6 Juni: Zierikzee, Moriaanshoofd, Burgh. 7 Juni: Kerkwerve, Brouwersha ven, Noordgouwe, Nieuwerkerk. 8 Juni: St. Annaland, Stavenisse. St. Maartensdijk, Tholen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de K.I-stieren voor Walcheren getoond worden op de keuring te Middelburg (21 Mei) en voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen te Kloosterzande (16 Mei). BENOEMING. De heer D. N. Spaan te Kortenhoef bij Hilversum is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere school in Rilland-Bath. DE SNIJDENDE StESSEN. Ook bomen en struiken hebben eigenaars Zoals steeds bedoelde Zwerfmans ook In zijn laatste artikel over de lente, die op zich liet wachten, do lezers te dienen, door te wijzen op de schoon heid der bottende takken. Niet alleen Zwerfmans kent de schoonheid daarvan, zoals wel bleek uit z\jn aanhaling van het werk der Oosterse kunstenaars. Ook komt het April nummer van een onzer tijdschriften uit met een bloelende tak op de oor pagina. Het genieten van alle schoonheid moet echter, dit is een eerste eis, ge speend blijven van vandalisme ten op zichte van eens anders eigendommen Jammer genoeg geschiedt dit niet steeds en de waarschuwing daarvoor van Zwerfmans (als in genoemd ar tikel) heeft blijkbaar niet op ieder de gewenste uitwerking gehad. Een onzer lezers meldt ons ver regaand vandalisme, gepleegd op zijn bezittingen in Oostkapelle. Op een buitengoed aldaar werden van Iaaghanende takken van kastanje bomen (en die afhangende takken geven aan deze boomsoort juist een bijzondere schoonheid) zóveel takken afgesneden, dat de ergenis daarover de eigenaar er over does denken ze te rooien. Dit is een ongehoord schandaal en Zwerfmans moet de verantwoordelijk heid daarvoor beslist afwijzen. Elk jaar (ook zonder Zwerfmans' ar tikelen) worden clandestien grote bos sen wilgenkatjes gesneden op verbo den terrein, om die in de stad te ver handelen (zoals ook met de kastanje knoppen geschiedde). Reeds jaren lang moeten de bos wachters der Staatsbossen in de herfst waken tegen het weghalen van karre- vrachten scheuten van de Amerikaan se eik, omdat die door de bloemisten worden opgekocht, om bouquetten chrysanten met hun fraai blad aan te vullen. Ds. A. Graves van Willenswaard te Apeldoorn 75 jaar. Zondag 22 April a.s. hoopt ds. A. Graves van Willenswaard, emeritus predikant van de Ned. Herv. Ge meente te Rhehen en thans wonende te Apeldoorn, zijn 75ste verjaardag te vieren. Ds. van Willenswaard. die 22 April 1876 te Schoonhoven werd geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Kampen en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na dat cand. van' Willenswaard 30 Octo ber 1902 door het Provinciaal kerk bestuur van Zeeland was toegelaten tot de Evangeliebediening in ae Ned. Herv. kerk, verbond hjj zich 3 Mei van het daaropvolgend jaar, na voor af te zijn bevestigd door zijn broer, wijlen ds P. van willenswaard, des tijds predikant te Krimpen a. d. IJs- sel, aan zijn eerste gemeente Gou- driaan (classis Dordrecht). In 1911 verwisselde de jubilaris deze gemeen te met die van Nieuwolda (classis Winschoten), vanwaar hij in 1919 naar Oost- en West-Souburg vertrok. 14 Maart 1926 verbond ds. van Wil lenswaard zich aan zijn vierde en laatste gemeente Rhenen, die hij heeft gediend tot 30 December 1943. toen hem na ruim 40 volbrachte dienstjaren door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht emeritaat werd verleend. 2 jaar na zijn emeri taat vestigde de jubilaris zich met terwoon te Apeldoorn, waar hij nog werkzaam is geweest als hulppredi ker in de wijk van ds. J. J. C. Karres. In de jaren, die ds. van Willens waard te Oost- en West-Souburg heeft gestaan, werd door hem in 1922 VEILING ZUID-BEVELAND. 17 April. Appels voor export: Jonathan 57—70, Golden Delicious 48—63. Bramley Seed ling 44.90—46.40. Appels verpakt Jonathan 6470, Gol den Delicious 5070. Gewone veiling: Bramly Seedling 26— 1.40, Goudreinetten 3039.90, Golden Delicious 2953, Jonathan 3250, Pomme Orange 55, Appels (stek) 1020. Groenten Witlof A 20—31, idem B 19 —23, Spinazie 5669. Rabarber 1316, Prei 8—14. Uien 1.50—8, Bloemkool A 81, idem B 52—60. idem C 28. Kropsla A 12—13. idem B 9—11, idem C 8—10. Ra dijs 16. CENTRALE VEILINGSVERENIGING ZIERIKZEE. Van 16 April. Witlof 10—25: Spinazie 61 —69: Andijvie 50—56; Rabarber 27—32; Stoofsla 32—35: Peen 9—9.50; Prei 10-12, alles per 100 kg.; Kropsla 617, per 100 krop. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kippeneieren tot a.s. Zaterdag i 1.58 per kg. Voor vuilschaligè en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren. Grote kipeieren 8& et., kleine kipeieren 6 cent. Ganseleren 20 cent. UIENVE1LING THOLEN. 17 April. Bonken 8.01—8.20, Gewone 8.01—8.20. Drielingen 2.60. Aanvoer 13 ton. VEILING ST. ANNALAND. Uien. middelsoort, 7.50. Aanvoer 10 ton. VISMIJN VEERE. Export garnalen, aanvoer 331 l;g., 132 140; Schar, aanvoer 46 kg.. 40; Bot, aanvoer 16 kg., 4113; Rog, aanvoer 25 kg.. 37—38. Voor het te Middelburg afgonomen muziekonderwijs volgens de methode Gehrcls. slaagde dezer dagen mej. A. M. M. Thomaes, onderwijzeres te Aar denburg. 0 De Paascollecte der Ned. Herv. Kerk te Koudekerke en 't Zand bracht f 680.— De collecte ten bate van Simavi heeft te Vrouwenpolder f 24.08 opgebracht. Over het le kwartaal 1951 werden te Drelschor 2 runderen. 1 kalf en 57 var kens op de gemeente-secretarie te Drei- schor ter keuring aangegeven. FILMS VAN DE WEEK Bittere zegepraal. Bittere zegepraal (Paid in full) van William Dieterle. De beproevingen van een jonge vrouw, die door haar zuster wordt overschaduwd, worden geschilderd in deze film, die goed gespeeld wordt, doch waarvan sommige situaties de nimmer de verhaaltjes in „Libelle" en „Margriet" lezende heren wel wat geforceerd zullen lijken. Dieterle zorgde voor enige dramatische scè- ne's, die menige bezoekster naar de zakdoek zal doen grijpen. Lizabeth Scott, Diana Lynn, Robert Cum- mings. (Alhambra, Vlissingen). Abbott en Costello in Hollywood van S. Sylvan Simon. Het was een aardig idee de dikke en de dunne komiek ditmaal eens hun waasheden te laten verkopen in Amerika's filmmetropool, die zjj eerst in de rol van kappersbedienden, vervolgens als figuranten en daarna zelfs als managers, geducht op stel ten zetten. Bud Abbott, Lou Costello, Frances Rafferty. (Electro, Middel burg). Captain China van Lewis R. Foster. Een kloeke kapitein weet in deze actievolle film enige vfianden van de wet onschadelijk te maken, maar het heeft heel wat voeten in de aarde voordat hij er in slaagt zich tegen over de buitenwereld te rehabiliteren: onverdiend werd namelijk zijn repu tatie bezoedeld. De toeschouwer be leeft enige fikse gevechten, alsmede een goed nagebootste typhoon. John Pavne, Gail Russell. (Luxor, Vlissin gen). te West-Souburg een Chr. school de „Marnixschool" gesticht. Naast zijn gewone ambtswerk had ds. van Willenswaard als liefhebberij de studie voor kerkelijke oudheid kunde. Zo publiceerde hij in de Vlis singse Courant een serie artikelen over Oost-Souburg. In Rhenen ver scheen van zijn hand de brochure „Korte beschrijving van de Kunera- kerk te Rhenen en weergave van de Kuneralegende" Na zijn emeritaat werd de jubilaris met ingang van 1 Januari 1948 ge kozen tot voorzitter van het college van kerkvoogden te Rhenen. Ds. van Willenswaard heeft daardoor een be langrijk aandeel gehad in de restau ratie en herbouw van het interieur van de Kunerakerk, die door de grote brand in September 1934 zwaar ge teisterd was. Ds. A. de Voogd te Delft 40 jaar predikant. Maandag 23 April a.s. zal het 40 jaar zjjn geleden, dat ds. A. de Voogd van Delft het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. de Voogd verbond zich 2£ April 1911, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. L. C. Schuller tot Peursum van Amsterdam, aan zijn eerste meente Purmerland en den lip (c sis Edam), van waar hij in Januari 1915 naar Oosterhaule (classis Hee renveen) vertrok. In verband met zijn benoeming tot predikant Evan gelist bij de vereniging van Chr. Be langen te Assen, kreeg ds. de Voogd met ingang van 31 Januari 1922 eer vol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. Hier leidde de jubilaris de eerste besprekingen tot het opnemen van deze vereniging in kerkelijk ver band. In 1924 kwam ds. de Voogd weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en verbond zich 24 December van dat jaar aan de Ned. Herv. Gemeente te Vlissin gen. 18 October 1931 deed de jubila ris zijn intree te Delft, waar hft werd bevestigd door ds. A. K. Straatsma van 's-Gravenhage. Ds. de Voogd, die lid is geweest van het classicaal bestuur van Mid delburg en van dat van 's-Graven hage, is momenteel voorzitter van het classicaal bestuur van Delft NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Andel, J. R. Hanenburg. cand. te Leeuwarden, die bedankte vodr Blija, Kooten en voor Zijpe. .Aangenomen naar Schiedam J. D. Smits te Veenhuizen. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Borssele: K. Heer schap te Wageningen. Waar zijn onze schepen Aalsdijk 17 te Houston. Amstelland 16 dwars Recife (uit.). Bali 17 te Colombo (th.). Barendrecht 17 te Abadan. Blitar 16 te Marseille (th.). Bloemfontein p. 16 Finist. (uit). Castelbianco p. 17 Malta (th.). Delft 16 v. Pimentel n. Manta. Dorsetshire 17 v. Port Said (th.). Grootekerk 17 te Amsterdam. Groote Beer p. 19 Pt. de Galle n. Suez. Kcdoc 17 te Padang. Kota Inten 17 te Port Said (uit.). Laagkerk 17 te Calcutta v. R'dam. Leerdam p. 16 Wight n. New York. Lindekerk 17 te Port Said. Loppersum p. 16 Wight (uit.). Maasland 16 Rio de Jan. n. Recife. Maas 17 nan. te Pau Prince verw. Madoera 18 van. te IJmuiden verw. Malea p. 17 Str. Ormuz. Odysseus 16 te Amsterdam. Papendrecht 16 te etlaS .dn Rondo 16 te Singapore. Rossum p. 16 Wight n. Ccuta. Slbajak p. 17 v. Gibraltar n. R'dam. Somersetshire 17 te Colombo. Stentor p. 17 Malta n. Antwerpen. Tankhaven m 17 te Singapore verw. Tibla p. 16 Kp. St. Rocque n. Curacao. Titus p. 17 Dover n. R'dam. Waterland 16 te Hamburg n. A'dam. W. Ruys 17 te Colombo. De schrijver heelt in zijn artikel over bottende takken dan ook met op zet gewezen op het snocihout, dat in een vaas geplaatst een evengroot ge not biedt, als de takken van moedwil lig vernielde struiken. Groter, want men kan er met een gerust geweten van genieten. Zwerfmans heeft ook bottende kastanjeknoppen thuis, gesneden van snoeihout en hij hoopt, dat de lezers die ze thuis hebben er met een even gerust geweten naar kunnen kijken. OOK WILDE PLANTEN. De straks genoemde eigenaar heeft reeds vele onaangename ervaringen op dit gebied, ook met het roven van wilde planten uit zijn bossen en zelfs van het voor zijn neus wegkapen van de eetbare paddenstoelen uit zijn weiden. Zwerfmans vleit zich, juist door zijn artikelen te komen tot een meer aan fatsoen gebonden wijze van genieten van natuurschoon. Via het snoeihout heeft hij de snijlust van het grote pu bliek dan ook een andere weg van be vrediging gewezen. Hij verwacht op grond van een eer der behaald succes goede resultaten. Hij nam kennis van dit succes, doordat een plantenminnaar hem dit meedeel de, als aanmoediging om met zijn ar tikelen door te gaan. DE JUISTE OPVATTING! Deze lezer hoorde toevallig, hoe een andere lezer iemand, die blauwe zee distels wilde plukken, waarschuwde met: „Die mag je niet plukken, die zijn zeldzaam. Daar heeft Zwerfmans over geschreven!" Juist die kant moeten we op. We moeten Zeelands schoonheden leren kennen en waarderen. Wie ver nield neemt de waarde weg- Niet al leen voor anderen, maar ook voor zichzelf. Of Zwerfmans dit beweert of niet, doet er niet veel toe. Maar iemand moet er mee beginnen en waarom dan niet hij. „Meneer Zwerfmans", zei een eenvoudig winkelier tegen me; „Ik lees je stukjes graag. Reken er op, ik trek altijd met je mee". 't Zou jammer zijn, als deze prettige tochtjes met de lezers zouden moeten worden gestaakt, omdat onverant woordelijke of misschien slecht lezen de personen, last gingen bezorgen aan eigenaars van natuurschoon, die nota bene aan Zwerfmans toestemming ge ven hun terreinen te betreden en daar door voor de lezers het onmogelijke mogelijk maken. Lezers, eerbied voor ons mooie Zee land en dus: handen af van eens an ders eigendommen. En voorts.tot weerziens op onze volgende tocht. BAREND ZWERFMANS. Eerste Kamer keurde wetsontwerpen goed. BEVIS HERDACHT. Bij de aanvang der vergadering van de Eerste Kamer, gistermiddag, neeft de voorzitter, prof. mr. R. Kranen burg, een herdenkingsrede uitgespro ken in verband met het overlijden van Ernest Be vin. Ons land heeft in Bevin een goed vriend verloren, aldus prof. Kranenburg. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Van Maarsseveen, sloot zich namens de regering bjj de woor den van prof. Kranenburg aan. Vervolgens nam de Eerste Kamer o.m. de volgende wetsontwerpen aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet tropen- en molestrisico militai ren, het wetsontwerp betreffende de indeling van de eilanden Vlieland en Terschelling by de provincie Fries land, het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 der Staatsmij nen in Limburg en het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 2 Juni 1948 te Parijs gesloten verdrag tot regeling der rechten en verplichtin gen van Nederland en Frankrijk ten aanzien van wederzijdse onderdanen, die zich naar een der beide landen be geven om aldaar arbeid te verrichten. Gratie verleend. Bij K. B. is gratie verleend aan G. C. van Bree, die tot de doodstraf veroordeeld werd bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. V. B. was lid van de Deutsche Abwehrstelle en is in dit verband betrokken geweest bij het oprollen van twee illegale groepen. Vader en zoon zaten bewusteloos aan tafel. Het dienstmeisje van de heren D. te Hoogeveen trof Maandagmorgen beide heren sprakeloos, zittend aan een tafel, nog wel tekenen van leven gevend Vader D. zat in zijn leuning stoel, de zoon op ©en gewone stoel. De patiënten werden naar een zie kenhuis vervoerd. Gedacht wordt aan kolendampvergiftiging. Beiden ver keren nog steeds in bewusteloze toe stand. Het vreemde geval bljjeef on opgemerkt, omdat het dienstmeisje des Zondags niet in betrekking is. De V.S. stellen Perzië gerust. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft meegedeeld, dat in een memo randum aan de Perzische ambassa deur te Washington het doel van de EngelsAmerikaanse besprekingen over de oliekwestie is uiteengezet. In het memorandum wordt gezegd, dat iedere vrees van de Perzische rege ring met betrekking tot deze bespre kingen ongegrond is, aldus Acheson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7