Sport en wedstrijden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 '"Vasenol ZATERDAGVOETBALLERS WORDEN GESELECTEERD MASJ0EMI EN P.N.I. SAMEN IN HET NIEUWE KABINET? ChefarineA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1951. VOETBAL Wilkes vroeg 360.000 voor vernieuwing contract. Faas Wilkes heeft een bedrag van 360.000 (zestig millioen lire) ge vraagd voor vernieuwing van zijn contract met de Milanese voetbalclub Internazionale, aldus wei'd door een van de bestuurders van de club aan A. P. meegedeeld. Het huidige contract van Wilkes loopt dit seizoen af. Volgens Milanese voetbalkringen zal dit bedrag niet door de club aanvaard worden. Het is het meest waarschijnlijk, dat er onderhandelingen gevoerd zul len worden en dat men tot een compromis zal komen. Kort geleden had Wilkes een be spreking met Juventus uit Turijn en er doen berichten de ronde, dat Wil kes plannen zou hebben naar deze club over te gaan. WIELRENNEN De Waal en Verhelst winnaars te Kloosierzande. Het wielerseizoen op de weg, dat Zondag te Kloosterzande is ingezet aan 31 candidaten. HANDBAL PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Wedstrijd programma voor 22 April District Zuid 2e klasse: Heren: E. M.MMarathon. DamesOlympus E.M.M. Afdeling Zeeland. Ie klasse: Da mes: Hellas IIWalcheren. Heren: VolhardingHellas II. 2e klasse: Heren: Marathon Hl- Hellas V: Volharding HE.M.M. II- Dames: Olympus II—Hellas III: De Zeeuwen II—Hellas IV. TURNEN Examens voorturner en voorturnster Z.E.B.R A. Op 20 Mei van vorig jaar gaven de heren P. J. Sturm en K. Kooy te Goes de eerste les voor opleiding tot het examen tweede en derde graad voorturner en voorturnster bij K.N G.V.-verenigingen. Men begon met 7 dames voor 2e graad, 6 heren 2e gr„ 27 dames 3e graad en 8 heren 3e graad. Afgevallen zijn twee dames en één heer 2e graad en acht dames en vijf heren 3e graad, terwijl één candidaat niet is opgekomen, zodat het examen kon worden afgenomen met een course voor amateurs en nieuwelingen, leverde een dubbele Zeeuwse uverwinning op. Bij de ama teurs ging de plaatselijke favoriet Eddy de Waal met de bloemen strij ken en bij de nieuwelingen was het de jonge veelbelovende Verhelst uit Axel. die de palmares kreeg. Bij de amateurs staken in de eerste ronden de Waar en Tarzan van Bree- nen reeds de lont in het kruitvat. Zij kregen gezelschap van Kees Oost hoek. Verwijmeren, v. d. Veeken de gevreesde Amsterdammer Witte- veen. Dit halve dozijn dwong de be slissing snel af. Van der Veeken, Van Breenen en Witteveen vielen door pech van de kopgroep af en alleen Witteveen zette moedig door. Hij zich op fraaie wijze opnieuw bij de leiders te voegen, die elkaar in een felle eindsprint de zege bekampten. Bij de nieuwelingen maakten Ver- helst, Lareyssen en Schoenmakers zich in de 3e ronde van de anderen los. Lareyssen viel door pech af en Verhelst reed Schoenmakers van zijn wiel om met flinke vooi'sprong te winnen. De uitslagen waren: amateui-s: 1. De Waal (Kloostex-zande) 106 km. in 2 uur 58 min.; 2. Witteveen (Amster dam); 3. Oosthoek ('s Heerenhoek) 4. J. Maas (Heerle); 5. Verwijmeren tTex-heijden). Nieuwelingen: 1. Vexhelst (Axel); 2. Schoenmakers (Blerick)3. La reyssen (Zundert); 4. Gunst (Goes); 5. Alonsius (Westdorpc). BOKSEN Randolph Turpin won weer door knock-out. De Britse en Europese middenge- wichtkampiocn Randolph Tui-pin be haalde te Birmingham een knock out zege in de tweede ronde op de Ame rikaan Billy Brown. Het gevecht was bepaald op" 30 ronden. De amateurkampioenschappen van Nederland. Voor een uitverkochte zaal wer den in Bellevue te Amsterdam de fi nales van de amateurkampioenschap- pen van de Ned. Boksbond vex-werkt. De uitslagen luiden: Vedergewicht: Heinkcns (Gron.) w.o.p. van Hesling (Gron.). Lichtgewicht: Corman (Gron.) w. o.p. van Door (Rottex-dam). Zwaar weltergewicht: Bouwhuizen (Den Haag), w.o.p. van Slaap A'dam Half zwaargewicht: Schubart (Gr.) IiL de examencommissie hadden zitting de heren S. J. Klompe en J. Goedee te Goes, J. H. Bakker. K. de Vries, L. Bueninck en D. Larnpe te Middelburg, L. Soeting te Kruiningen en J. Becht te Bergen op Zoom, allen leraren M. O. In de tweede graad is aan één dame herexamen opgelegd. Geslaagd zyn de dames Blind-Jan- sen (V.T.V., Vlissixrgen), A. M. Schelling (Domburg). A. Schouwe- naar (WIK, Wemeldinge), A. Reijer- se (Astrow, Souburg). K. Lubsen (Mediobui'gum, Middelburg) en de heren L. Blind ((VTV, Vlissingen), D. P. Weststrate (VTV, Vlissingen), J. Hendrikx (Astrow, Souburg) en C. Gillissen (Astrow, Soubux-g). In de dei-de gx-aad zijn twee dames afgewezen en werd aan zes dames en één heer herexamen opgelegd. Ge slaagd zijn de dames P. Bouwense (Wilhelmina, Middelburg), M. Roelse, J. van der Welle en R. Roelse (Dom burg), C. de Baar (WIK Wemeldinge) J. Dagevos (WIK, Wemeldinge) C. Schot (Olympia, Tholen), C. Franje I ((Spax-ta, Kx-abbendijke), A. Zuidwcg (Atlas, Heinkenszand), C. Lokerse (Olympia, Kapelle) en M. van der Lirtden (Dreischor) en de heer J. L Vaane (Dx-eischor)Het herexamen wordt op 28 April te Goes gehouden. De uitslag werd bekend gemaakt tijdens een gezellige koffietafel. De cursusleiders werd dank gebi-acnt en door de cursisten een herinnering aangeboden. In September a.s. be gint een cursus voor opleiding eerste en tweede graad. MOTORSPORT Italiaanse coureur verongelukt. Bij een poging om de wereldsnel heidsrecords op de kilometer en cie mijl in de 125 cc klasse tc verbete ren, is de Italiaanse coui-eur Maggi Renato op de Via Appia ten Zuiden van Rome door slippen ten val geko men. Hij kreeg een schedelbreuk en is kort na zijn opneming in het zie kenhuis overleden. Koningin op het Congres Ver. Ned. gemeenten. Het congres van de vereniging van Nedex-landse gemeenten zal op 6 en 7 Juni a.s. tc Utrecht worden gehouden. Dit congres zal in het bij zonder gewijd zijn aan de herden king van de hondei-djarige werking van de gemeentewet. H M. de Koningin heeft toegezegd, dat ztf het congres xiiet alleen zal bezoeken doch het ook zal toespre ken. Ook de minlstex*-president zal er het woord voeren. SCHAKEN. Ook de 15e partij remise. De vijftiende partij van de schaak tweekamp tussen Botwinnik enBron- steln is na 33 zetten in remise ge ëindigd. De stand is thans 8—7 in het voordeel van Botwinnik. DUIVENSPORT WEDVLUCHT De P.V. „De Goese Zaterdagvlie gers" organiseerde Zaterdag een wed-- vlucht van Hulst. Prijswinnaars wa ren: 1. 15 M. de Pan; 2, 9. 11, 16 U. I. v. Bemden; 3, 13. 18 J. v. Hek ken; 4 F. Harjnk; 5, 7 Chr. Wijs; 6. Johan Hijmans; 8. 14, 19 G- de Pan; I 10. D. Wijs; 12. Wim van Hoorn; 17. I Jaap Boonman; 20. P. Amperse. I De „Willem Barendsz" In Amsterdam aangekomen. Om half acht Maandagavond voer Nederlands drijvende traanfabriek, de „Willem Barentsz", teruggekeerd van de Zuidpoolwatercn, na een kalme tocht van enkele uren door 't Noord zeekanaal, het afgesloten IJ van Amsterdam binnen. Bij het vallen van de duisternis zag het hoofdste delijke publiek op de gemeentelijke IJponten het schip, dat ons land ruim een half jaar geleden op 7 Octo ber 1950 had verlaten, achter het Centraal Station langs varen naar Nieuwendam, waar het een half uur later de trossen uitsmeet om te me ren aan de kade van het Amster damse tankopslagbedrijf Amatex. Hier zal de traan gelost eix voorlo pig opgeslagen worden. Nachtwaker bluste op z'n ééntje flinke brand. Inspecteur H. Schipper van de nachtveiligheidsdienst te Zaandam, ontdekte in de nacht van Donderdag op Vrijdag jl. brand in de fabriek van Jonk's wasbedrijf te Koog aan de Zaan. Dxüe uur lang heeft nij in z'n eentje gevochten tegen het tel kens weer oplaaiende vuur, zonder in staat te zijn alarm te slaan Veei'tien snelblussei's en een kool- zuurappai'aat heeft hij bij 'die strijd leeggespoten. Door zijn optreden is de fabriek voor een ramp bewaard ge bleven. 1 f at zegt de nieuwe wet? RECHTS HOUOEN Alle verkeer moet rechts hou den, zoveel als mogelijk is. Procuratiehouder bijkantoor van bank gearresteerd. Op aanwijzing van een ambtenaar van de algemene Rekenkamer is op vermoeden van fraude bij het bijkan toor der Amstei-damsche Bank N.V te Asten gearresteerd, de 57-jarige H. van O. te Helmond. Van O., die reeds meer dan veex*tig jaren bij de bankinstelling werkzaam is, hield gedurende drie dagen per week zitting te Asten. Bij een onver wacht conti'ólebezoek van een amb tenaar van de algemene Rekenka mer te Asten werden onregelmatighe den ontdekt en werd van O. in arrest gesteld. De onderdelen van de radiozender, door de Katholieken in Nederland aan de Paus aangeboden, zijn in Vaticaanstad aangekomen. Advertentie -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Pikant partijtje in Kloetinge. De selectie der Zaterdagvoetballers zal a.s. Zaterdag te Terncuzen ge schieden. De opstelling der elftallen hebben wfl reeds eerder gegeven. Uiter aard zijn er vele raadsels in de beide elftallen en het is juist met het doel deze raadsels op te lossen, dat deze wedstrijd gespeeld zal worden. Zo is er bijvoorbeeld van de Zeeuwsch-Vlaamse spelers al heel weinig te zeggen en zeker niet over hun optreden in het verband van samengestelde ploegen. Van de oude garde weet men zo het één en ander, docïi het is zeer de vraag hoe de spelers van Zeeuwsch Vlaamse clubs zich tussen het oude ge zelschap zuilen aanpassen. Gemakkelijk lijkt het ons voor de doelman van Rood, nl. Havertioek van Mevo uit Ziex-ikzee, ook een nieuwe ling, maar die zich geplaatst ziet achter een vertrouwde achterhoede met Priester (Nieuwdorp) en Henk Marijs (Ax-nemuiden). Trouwens ons lijkt de verdediging van Rood toch sterker dan die van Wit, waax'in drie debutanten zitten, omdat we naast Missu (Zaamslag) als doelman en Knol (Hoek) op de linksachter plaats ook Wisse van VCK een debutant mo gen noemen, daar hij wel in de voor hoede heeft gespeeld van het Zeeuws Zaterdagelftal, maar niet in' dc verdediging. Daartegenover staat, dat de middenlinie van Wit "een krachtiger indruk maakt, dan de ro de. Dit zal vooral vexdedigend nodig kunnen blijken, hetgeen aan de aan- DE KABINETSCRISIS IN 1NDQNESIË behaalde de mei. onidat zijn tegen-Slechts verschil van mening over de wijze, waarop het [<l anHor irlnoean iralH hffmlfeitrfl stander Klijssen weid afgekeui'd. Weltergewicht: Schuurmans (Rot terdam), w.o.p. van Di'eessens (Maasti-icht). Lichtweltergewicht: Piet van Kla veren (Rotlexdam), w.o.p. van Ruyter (Amsterdam. Middengewicht: Hagenaar (Am sterdam) wint door diskwalificatie in tweede ronde van Jansen. Vlieggewicht: Henk van der Zee (A'dam) w.o.p. van.de Rooy (A'dam). Bantamgewicht: Jan van der Zee (A'dam) w.o.p. van In den Berken (A'dam). Zwaargewicht: De pai-tij tussen Lin- neman (Amsterdam) en Dijkman (Amstex-dam) zal worden overge- bokst, omdat Linneman in de dei'de ronde wegens een oogblessui-e de strijd moest staken. GEWICHTHEFFEN Bram Charité haalde het niet meer. In het gebouw Amicitia. in Den Haag werden onder gx-ote belangstel ling de Nederlandse kampioenschap pen gewichtheffen eerste klasse ge houden. Over het algemeen werden uitstekende prestaties geleverd. Het hoogtepunt van de avond was de ver betering van het Nederlands record tweehandig stoten in het middenge wicht door de Bx*edenaar Smeekens. Toen het gewicht van 140 k.g. was afgeroepen ging de halter snel om hoog, de poging was gelukt. In de pauze werd echter medegedeeld dat na weging van de halter was geble ken dat Smeekens niet 140 k.g. had gestoten, doch 138.1 Tc.g- Het nieuwe ■Nederlandse record bedraagt dus Een ^opvallende prestatie werd voorts gclevei'd door de 57-jarige de Wolf van H.K.V. Haarlem, die in het extra vedergewicht voor de twaalfde maal de nationale titel behaalde. Nummer twee in deze klasse werd de achttienjarige Eindhovenaar Bell. Na de pauze kwamen de zwaarge wichten aan de beurt. Ook Bram Cha rité verscheen op het plankier, doch zijn drie pogingen (resp. 107,5, 112,5 en 115 k.g.) mislukten alle. Wel kx-eeg hij de halter voor de borst, maar hij slaagde er niet in het ge wicht omhoog te bx-engen. Teleux'ge- steld verdween hij in de kleedkamer. Kampioen werd Verheyen uit Den Haag (112,5, 112,5 en 145, totaal 370 k.g.). Unie-Statuut geliquideerd zou moeten worden. „Het is de onverdeelde mening van de Masjoemi dat aan de P.N.I. de eer worde gegeven een kabinet te vormen volgens de door de president gege ven opdracht. Het is geenszins de bedoeling van de Masjoemi om de kabi netsformateur in zijn werkzaamheden te bemoeilijken, noch minder om de pogingen van mr. Kaden Mas Sartono te doen falen", aldus verklaarde mr. Joesoef Wibisono in zyn kwaliteit van vice-voorzitter van de legislatieve raad van de Masjoemi in een onderhoud met Aneta's politieke correspon dent. Koit na de val van het kabinet Nat- sir verklaarde de algemeen voorzit ter van de P.N.I., de heer Sidik Djo- josoekarto tegenover de pers, dat teneinde tot een vruchtbare sa menwerking tussen de Masjoemi cn de P.N.I. te komèn, de P.N.I. be reid zou zijn alle in het parle ment ingediende moties gedurende de oppositie-periode te hei'zien. het geen een hoopgevende verklaxing was. Het verheugt de Masjoemi dan ook ten zeerste, dat de P.N.I. de mo tieHadikoesoemo tot ontbinding van daex-ah-raden, welke door het parlement werd aangenomen en het kabinet ten val heeft gebracht, zoda nig werd geïnterpreteerd, dat het standpunt van de Masjoemi in deze kwestie wordt benaderd. HET UNIE-STATUUT. Thans zyn stemmen opgegaan, die de Masjoemi in disscrediét trachten te brengen, door de bewering, dat de Masjoemi tegen annulering van het Unie-statuut zou ztfn en tegen een revisie van de R.T.C.—overeenkom sten. Geen enkele Masjoemi-leider en geen enkel Masjoemi-lid heeft in ge dachten de Unie tot het einde der dagen tc handhaven. Bij de behande ling van de motie-Koesnan was het een ieder bekend, dat het menings verschil tussen de oppositie en de re gering slechts lag in de wijze waar op het Unie-sfatuut geannuleerd dient te worden. De afgetreden regering (Masjoemi en andere regeringspartijen) achtte de conceptie van de P.N.I. te radi caal en was een voorstandster van geleidelijke annulering van het sta tuut en revisie van overeenkomsten, zonder dat de internationale positie van Indonesië hierdoor in gevaar zou kunnen worden gebracht, weshalve een staatscommissie ad hoe voor het weder in beschouwing nemen van het Unie-statuut tussen Nederland en In donesië werd ingesteld. Waarom zou den wfl niet het geduld hebben om de resultaten van deze commissie af te wachten, aldus mr. Wibosono. Met betrekking tot de portefeuilles voor het minister-presidentschap en buitenlandse zaken verklaarde mr. Wibisono, dat de Masjoemi deze ze tels onvoorwaardelijk opeist. De Mas joemi is er niet van overtuigd, dat het regei-ingsbeleid stipt zal worden uit gevoerd indien genoemde portefeuil les in handen komen van pax-tyen. die uit de aard der zaak het niet ge heel eens zijn met het te voeren be leid. val geen goed zal doen en een zware taak op de schouders der witte bin. nenspelers legt. Deze nu is dit volko men toevertrouwd en daai'om hebben we van de rode voorhoede, aangeno men dat la Grand (Nieuwdorp), wiens meespelen wel twijfelachtig schijnt te zyn, van de partij is, toch nog goede vex-wachtingen. De rode aanvallers vox-men een onbekend ge zelschap, dat zich nog volkomen moet inspelen, hetgeen met een middenli nie van niet al te hoog gehalte ach ter zich, wel eens uiterst moeilijk kon blijken te zijn. Alles bij elkaar' geno men heeft de Keuzecommissie de zaak o.i. wel goed bekeken-en de spe lers zodanig over de beide elftallen verdeeld, dat de krachten der ver schillende linies aai-dig tegen elkaar opwegen, maar dat men tevens een zeer goed oordeel zal kunnen vormen over net aanpassingsvermogen dei- debutanten, die zich ongetwijfeld voor onverwachte moeilijkheden ge plaatst zullen zien. Het blijft voet balwet zijn ongewisse karakter en daarom valt van een voetbalwedstrijd weinig te voorspellen, maar toch ge loven, we, dat zich hier een aax-dig" strijcl kan ontwikkelen, waarvan i Zaterdagse voetbalenthousiasten kun nen genieten en waarvan de lagere Zondagvoetballers zelfs nog wel kun nen leren. DE COMPETITIE. Enkele tweede klasse competitie- wedstx-yden staan ondanks de selectie op het programma en één daai-van kan een di*iftij dat Rillandia stellen van de Zaterdag geleden ne- dei-laag. TWEEDE KLASSE B. Rillandia II is best in staat Kloe tinge II weer twee punten afhandig te maken, hetgeen Krabbendijkes po sitie aanmerkelijk zou verfraaien. In tussen moet dat op Kloetingse grond tig partijtje worden, om- t II zich zou kunnen her- 'n enkel tablet doet wonderen TEGEN PUNENEN GRIEP. 20 Ubl«tt«n 75 c altijd nog gebeuren en kan het ook heel anders uitkomen. Wolf aartsdijk II ontvangt Veei-e II en de gasten zullen zeker twee puntjes komen bx-engen. TWEEDE KLASSE C. Minder pikant en met minder vraagtekens werkt de C-afdeling de ze week, waar op de vingers is na te gaan waar de punten heen zullen gaan. Arnemuiden II geeft ze vast niet weg aan Serooskex-ke II. RCS I zou danig tegenvallen als de Meeu wen enige kans kreeg en Nieuwdorp II moet in staat zyn VCK II te klop pen, hoewel die Koudekerkenaren te genwoordig wat mans zijn. TWEEDE KLASSE E. Kloetinge III gaat Hoek II twee winstpunten aanbieden en de Hoek- sen zullen deze vlot incassex-en. ZONDAGCOMPETITIE. Ie KLASSE A. Er is voor Walchex-en hoegenaamd geen kans winst te behalen tegen Hansw. Boys. De Nooi-mannen kun nen zich een flink eind omhoog wer- ken, indien de vex-wachte overwinning tegen Lewed. Boys een feit wordt. Ie KLASSE C. Ziex-ikzee III lijkt ons niet in staat Bui-gh van de titel af te houden. Winnen de bezoekers dan is het kam pioenschap practisch binnen, aange zien Dreischor, dat naar de hekken, sluiter vrij zeker om de volle winst gaat. in het gunstigste geval dan nog gelijk met Bnrgh kan komen. Daax-- toe is dan echter nodig dat Bui-gh geen enkel punt meer haalt uit 3 wedstryden en Dreischor zijn dan nog restei'ende7 wedstryden wint, ZATERDAGPROGRAMMA. 2e KLASSE B. Kloetinge II—Rillandia II; Wol- faartsdijk IIVeere II. 2e KLASSE C. Ax-nemuiden IISerooskerke n; R. CS IMeeuwen I; V.C.K. IINieuw dorp II. 2e KLASSE E. Kloetinge III—Hoek II. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ie klasse A. Hansw. Boys IWal cheren I; Noormannen ILewed. Boys I. Ie klasse C. Zierikzee HIBurgh I; Zonnemaix-e IDreischor I. Res. Ie klasse A. E.M.M. IIHoh- tenisse II; Robur nHulst II; IJzen- dijke IIYerseke H. Res. Ie klasse B. Aardenburg II Zeeuwen III; Goes IIIVlissingen in; Oostburg HMiddelburg IH; Zeelandia IILuctor II. Res. Ie klasse C. Sluiskil IIRia W II 2e klasse A. Hansw. Boys IIZee landia IH; Middelburg IVKruinin gen H; Vlissingen IVKwadendam- me I. 2e klasse B. Middelburg VBres- kens III; Gx-oede IIRetranchement I. 2e klasse C. Tex-neuzen TVCorn Boys ni; Vogelwaarde II—Rapen burg II. 2e klasse D. S.V.O.W.K. I—Burgh H. 3e klasse B. Breskens IVScnoon- dijke II. He) wereldgebeuren Om de olie Zoals te voorzien was is de moord op de Perzische premier Razmara byna twee maanden geleden, inlei ding geweest tot een gespannen toe stand in het rykste olieland van het Midden-Oosten, een toestand, die zo wel in Londen als in Teheran be zorgdheid heeft gewekt. Sinds voxig jaar staat Korea voortdurend in het centrum van de internationale be- langstelling alsof het bezit van dit schiereiland een zaak van leven en dood is voor het Westen Dat is geenszins het geval. Economisch en strategisch is Korea van onderge schikt belang. Er wordt verwoed ge vochten om prestige-ovex-wegingen, omdat bewezen moet worden, dat verdere expansie van het communis me niet meer geduld wordt én agres sie voortaan op krachtig vex-zet zal stuiten. Met Perzië is het een ander geval. Het bezit van dit gebied is vanwege de olie wel een zaak op leven en dood het strategisch belang van het Mid den-Oosten kan vrijwel niet onder schat worden. Het is wel om deze re den, dat zowel de Sowjet-Unie als de Westei-se landen in Perzië omzichtig handelen. Een gewapend conflict in dat gebied zou moeilijk, zoals in Ko rea het geval is, gclocaliseerd kun nen worden, maar byna zeker tot een derde wei-eldoox-log leiden. Het is al te simpel de huidige onrust in Perzië toe te schrijven aan com munistische stokerij. Tal van andere factoren spelen een rol. Perzië is een achterlijk land met een zwak bewind, schrille tegenstellingen tussen rijk dom en armoede en een feodale tra ditie. Het nationalisme, dat mede ge voed wordt door fanatieke Moslim- secten, heeft de laatste jaren veld gewonnen. Een gevolg daai-van is ge weest de nationalisatie van de olie-in dustrie, althans het besluit daartoe. De uitvoering is moeilyk, want de Perzen, zelf bezitten noch het kapi taal, noch de technici, noch de be kwame employe's om de oliebx-onnen zelf te exploiteren en bovendien heeft de Brits-Perzische oliemaatschappij by overeenkomst x-echten verkregen, die niet door een pennestreek onge daan gemaakt kunnen worden. De leidende kaste van grootgrond bezitters in Perzië ziet dat heel goecl in en heeft de afgelopen weken te genover Engeland een gematigde 1 houding aangenomen. Diverse bezoe ken van de Britse ambassadeur in Te heran aan Perzische ministers zijn niet zonder resultaat gebleven. De re gering heeft krachtig ingrijpen aan gekondigd tegen onlusten in het olie- gebied, de gouverneur van de roer- ge px-ovincie Khuzistan ontslagen en militaire bevelhebbers in het gebied* rondom de Perzische Golf afgezet. De stakingen in Abadan, waardoor de grote raffinaderij van de Anglo-Ira- nian is stilgelegd: en de onrust in an dere gebieden is deels 'n gevolg van de algemene ontevredenheid onder de massa van het volk. Die ontevreden heid wondt geexploiteerd door de Toedeh-partij, een beweging met sterk communistische inslag, die op Russische steun kan rekenen. Moskou past hier de bekende tac tiek toe: het aanwakkex-en van lang durige onlusten die de pro ductie op de Perzische olievelden zo lang en zoveel mogeiyk bemoei lijken en 't scheppen van 'n vijandige gezindheid tussen Perzen en buiten landers. Aldus ontstaat het gebx-uike- lyke beeld. De Westerse landen steu nen op de veelal corrupte en conser vatieve heersende groepen, de Rus sen exploiteren de ontevredenheid van de overheerste groepen. Doel is in beide gevallen de contx-öle over de olie. De Britse regering staat voor een zeer delicate taak. Indien de Perzi sche regering de toestand in de ex centrisch gelegen provincies niet meester kan blijven, zou ingrijpen van Britse troepen schier onvermijdelijk zijn. Dat zou echter de Sowjets een voorwendsel geven de Noordelijke provincies van Perzië te bezetten. Veel hangt af van het gezonde in zicht van de Perzische regeerders en van de shah en van de bereidheid om een steriel conservatisme te la ten varen voor althans enige hervor mingsgezindheid. Als de Perzische re gering zo zwak en corrupt blyft als thans het geval is, staan op lange termijn de kansen voor Moskou niet slecht. Advertentie. VOOR GEVOELIGE VOETEN 48. Totdat Piet Potlood op een bepaald ogen blik zó opgewonden raakte, dat hij bijna zijn even wicht verloor. Hij draaide zich om en schreeuwde, terwijl hy met dc schecpskijker zwaaide. „Ja, ja, het is 'm. Het móét hem zijn. Ik zie nu heel dui delijk dat het een zwemmer is. En kyk eens even: Hy zit nu al vlak onder de Engelse kust. Als dat Jimmy niet is, laat ik me hangen. Het kan niet missen, want hy is de enige die de tocht heeft durven ondernemen zonder van een remorqueur gebruik te maken. Op zijn beurt wierp de kaptein ook een blik door de scheepskyker. „Ik zie duide lijk, dat het een zwemmer is", bromde hij en hij nam nu zelf het stuurrad over om nog scherper koers tc kunnen houden. Ten prooi aan de heftig ste gemoedsbewegingen, bleef Piet Potlood zonder onderbreken door de scheepskyker turen. Toen wendde hy zich weer om. „Ik vraag my af, of wy hem nog op tijd kunnen inhalen!" riep hij. „Hy nadert de branding al. Als het zo doorgaat, is hij er eerder dan wij!" Werkt mee aan vacantiespreiding. (Van oxxze Haagse redacteur). Nu de zomer in het verschiet ligt en plannen voor de vacantie gemaakt worden, is van veel belang gedurende welke periode men van een jaar hard werken wil uitrusten. Ouders met schoolgaande kinderen zullen hun va cantie zoveel mogelijk gelyktijdig met die van hun spruiten nemen. Anderen hebben wat meer x-uimtc bij het kiezexx van de juiste weken. Onder deze laatste categorie maakt het Bureau Vacantiespreiding op het ogenblik een intensieve propaganda. Aangezien èn het land èn de vacan- tiegangers zelf zeer gediend zijn met een juiste bepaling van de tyd, waar in men volledig van zyn vry'neid kan genieten, brengen wy de drie punten onder de aandacht, die het Bui'cau als richtsnoer heeft opgesteld; 1. Laat de drukke weken aan hen, die door school of bedrijf gebonden zyn. 2 Neem uw vacantie vóór half Juli of nk Augustus. 3. Dan hebt U meer rust, meer ruimte, meer reisgelegenheid en U werkt mee aan vacantiespreiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6