PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse duikboot 200 voet in Het Kanaal diep Het Zeeuwse mosselbedrijf naar de Waddenzee w De BILT Kantlijn PLAN SCHIJMAN THANS GEHEEL TN KANNEN EN KRUIKEN GEEN REDEN TOT BOMBARDEREN BASES IN MANDSJ0ER1JF Spaarcampagne aangekondigd voor de Internationale dievenbende heeft interesse voor ons land. 194e Jaargang - No. 91 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintjtfn PI. verv.: \V. Leertouwer en H. A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. Kw. fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 April '5f ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. pee mm. Minimum p. advertentie f 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 28 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Midde'burg. Bur. Vllssingen Walstr 58—80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg; Pr. Mauritsstr. 12. teL 102; Terneuxen: Brouwerijstr. Zierihzee: N. Bogerdstr.C 160. teL26 NA DERTIG UUR CONTACT MET „AFFRAY". Onderzeeër vermoedelijk op de bodem vastgeraakt Tweehonderd schepen varen naar de onheilsplaats. Geheel Engeland heeft gisteren in spanning de berichten afgewacht over het lot van de Britse duikboot „Affray", die mot 75 man aan boord bijna 30 uur vermist werd in het KanaaL Men vreesde, dat de duikboot op een mijn was gelopen. In de afgelopen nacht om 1.50 uur deelde de Britse admiraliteit echter mede, dat er contact was gemaakt met de „Affray". De boot ligt op 300 voet onder het wateroppervlak. Blijkbaar is de onderzeeër op de bodem vastgeraakt. Men acht het mogelijk, dat duikers op genoemde diepte kun nen opereren. Alle schepen, die aan de opsporingswerkzaamheden deelne men, tweehonderd in^getal, hebben opdracht ontvangen zich naar de aan gegeven plaats te begeven. Vliegtuigen van de RAF vlogen gisteren voortdurend zigzagsge- wijze aan weerszijden van de ver- moedelijke route van de onderzee boot. Aan alle schepen in het Kanaal werd Dinsdag verzocht uit te kijken Het Duitse vrachtschip „Albert" zag Elders in dit numm uitvoerig melding welke liet lid dei lders in dit nummer maken wij uitvoerig melding van vragen, welke net lid der Provinciale Staten van Zeeland, jhr. mr. T. A. J W. Schorer, aan het college van Ge deputeerde Staten gesteld heeft met betrekking tot de herinrichting der Abdijgebouwen te Middelburg tot Provinciale Griffie. Tegelijkertijd pu bliceren wij daarbij uitvoerig het antwoord van Gedeputeerde Staten op deze vragen. Uit dit antwoord blijkt, dat de bouw van nieuwe gebouwen ten be hoeve van de Provinciale Griffie, on danks de in de loop der jaren bij her haling door de regering gedane toe zeggingen, niet door zaï gaan en dat de Grixfie zal worden gehuisvest in de te restaureren vroegere gebouwen. Bovendien echter blyict eruit, dat de Noordelijke vleugel van het Abdijcomplex, gelegen aan de Sint Pieterstraat, met zal worden her bouwd. Dit laatste betekent, dat het te recht beroemde Abdijcomplex, het enige iii Nederland, gedurende een reeas van jaren, zo met voor goed, geschonden zal bljjven. Dit is voor Midueiburg weinig min der dan ontstellend nieuws. Te ont stellender wordt uet, nu Gedeputeer de Staten er in hun antwoord aan de heer Schorer de aandacht op vesti gen, dat zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat het Rijk de gron den aan de Sint Pieterstraat, die be stemd waren voor een nieuw Griffie gebouw, zal verkavelen en voor ande re doeleinden gebruiken Zou dit geschieden, dan zou de ideale restauratie van de Abdij onmo gelijk worden. een olievlek 16 km. ten Noorden van Alderney, maar positieve aanwijzin gen leverde dit niet op. De commandant van de „Affray" is luitenant-ter-zee eerste klasse John Blackburn. Gedurende de oorlog werd hij onderscheiden met het kruis van verdiensten wegens moedig gedrag. Volgens deskundigen kan het schip zonder schadelijke gevolgen voor de bemanning 48 uur onder water blij ven. indien het geen ernstige schade heeft opgelopen. Iedere opvarende heeft een speciaal reddingspak, dat de vloot als standaarduitrusting heeft beschikbaar gesteld na het on geval met de „Truculent." In Januari 1950 zonk de Britse onderzeeboot „Truculent" in de mond van de Theems na een botsing met een Zweedse vrachtboot. Acht en veertig leden van de bemanning en 16 burgers, die zich aan boord be vonden, kwamen toen om het leven. De „Affray" is uitgerust met een snuiverapparaat. De boot werd op 12 April 1945 te water gelaten en was op 2 Mei 1946 afgebouwd. Het gebied waar de vermiste boot zich vermoedelijk bevindt ls opgege ven als midden in het Kanaal te Noordwesten van Cherbourg. De reddingspakken van de beman ning zijn lichtgevend, zodat zg in het donker waargenomen kunnen wonden. Dinsdagmorgen werd nog de kans aanwezig geacht, dat de onder zeeboot de instructies verkeerd had begrepen „Anglo-Iranian" wiligt eisen van stakers in. Van officiële zgde is Dinsdagmid dag te Teheran medegedeeld dat de Anglo-Iranian Oil Company" de eisen van de stakende arbeiders heeft ingewilligd. De toelagen, waarvan de uitbetaling op 22 Maart werd ge staakt, zullen weer worden toege kend. Een woordvoerder van het Perzi sche ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde Dinsdag, dat de sta king der arbeiders van de „Anglo- Iranian" „volkomen gerechtvaardigd" De Anglo-Iranian" heeft geen re kening gehouden met de geestesge steldheid der arbeiders en zij heeft hun eisen op materieel gebied niet willen inwilligen. De employé's der Britse olie-maatschappij hebben een uitdagende houding tegenover de sta kers aangenomen en zij hebben hen woedend gemaakt. Dit leidde tot de wanordelijkheden. g kunnen ons indenken, dat de financiële toestand, waarin Nederland verkeert, een be letsel vormt om op dit ogenblik nieu we Griffiegebouwen uit de grond te toveren. Wij Kunnen ons evenzeer in denken, dat, nu de noodzaak om de nog uestaande ruines in de allereerste plaats te restaureren van maand tot maand dwingender wordt, het Rjjk heett voorgeslagen om de Griffie dan maar weer in de vroegere ruimten onder te brengen. Wij zijn zelfs niet blind voor de goede zijden, die daar aan wellicht zitten. Maar enkele dingen lijken ons dan toch allernoodzakelijkst. Het gaat niet aan, dat het Rijk het Provinciaal Bestuur van Zeeland blijvend huisvest in ruimten, die vol- fens Gedeputeerde Staten onvoldoen- e zijn, geen uitbreiding toelaten en achterstaan bij die ir. andere provin cies. Van de regering had dus ver wacht moger worden, dat zij ten minste de toezegging had gedaan, dat zodra de omstandigheden zulks zou den gedogen, haar medewerking zou verlenen aan het verschaffen van een aan alle eisen voldoende Griffiehuis vesting. Evenmin Ijjkt het ons juist, dat het Rijk besluit om de plannen tot her bouw van de Noordelijke Abdijvleu gel niet uit te voerèn, zonder daar tegenover toezegging te doen, dat de terreinen, die hiertoe bestemd waren, niet verkaveld en voor andere doel einden bestemd zullen worden. Het minste wat verwacht ha. mo gen worden is, dat van rijkswege bin dend was toegezegd, dat zodra de middelen zulks toelaten, het gehele Abdijcomplex zal worden herbouwd en dat de terreinen, die destijds ont eigend werden ten behoeve van een gebouw voor de Provinciale Griffie voor herbouw van de Abdij bestemd zullen blijven. Het gaat immers niet aan, dat men een uniek monument der bouwkunst in Nederland voor goed geschonden laat, of de mogelijkheid laat bestaan, dat de meest wenselijke herbouw van de Noordvleugel in de toekomst uit gesloten zal zijn. Wij willen aan het provinciaal bestuur van Zeeland de lof niet onthouden, dat het met grote vasthoudendheid geijverd heeft voor volledige herbouw van de Ab- Ür' X?°r een nieuw gebouw voor de Provinciale Griffie. Het provin- DE LAATSTE HINDERNIS GENOMEN. Ministers in Parijs bereikten overeenstemming. Do ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg hebben Dinsdag te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge het plan.Schuman, dat voorziet in het onder één gemeenschappelijk beheer brengen van de steenkool- en staalindustrieën dezer zes landen. het einde van de Dinsdag ge- Frankrijk en West-Duitsland zullen verklaringen uitwisselen, waarin is vastgelegd, dat de zinsneden in het verdrag, die betrekking hebben op het Saargebied, op geen enkele wijze een permanente erkenning inhouden van de huidige status van dit gebied, waarover in een vredesverdrag met Duitsland moet worden beslist. Bij de aanvang der Dinsdagochtend door de ministers gehouden vergade ring bestond verschil van mening over de wijze waarop de zes deelne mende landen in de controlerende or ganen, waarin het verdrag voorziet, vertegenwoordigd zouden zijn en over de wijze van stemming in deze orga nen. Een Franse woordvoerder zei- de, dat tenslotte overeen werd geko men dat het Hoge Gezagsorgaan ne gen leden zal tellen. Aan het einde van de Dinsdag ge houden besprekingen verklaarde de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker: Wij hebben ons werk voltooid. Woensdag moeten wij nog slechts enige komma's en punten in de over eengekomen tekst invoegen De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken Bech deelde mede dat het verdrag Woensdagavond zal worden getekend. Doorvechten of onderhandelen in Korea N.I.P.O. PEILDE DE OPINIE IN NEDERLAND. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft een onderzoek ingesteld naar de meningen over Korea. „Moeten de Ver. Naties in Korea blijven vechten totdat een beslissing is gevallen of moeten zij zo gauw mo gelijk door onderhandelingen een ein de maken aan de strijd?" luidde de eerste vraag. De antwoorden waren: Doorvech ten 20 einde aan de strijd maken 65 geen ooi-deel 15 De veelvuldigste antwoorden op de vraag: „Waarom onderhandelen?" waren: „is een zinloze strijd", „heb hekel aan vechten", „nooit beslissing door geweld", „zie er het nut niet van in", „sneuvelen voor niets", „hebben er geen belang bij" enz. De voorstanders van „doorvechten" motiveerden hun antwoord met: „niet toegeven aan de Russen", „anders be ginnen ze ergens anders", „commu nisme een pak slaag geven", „hen onze kracht laten zien „communis me uitroeien", „wereld vrijwaren voor geweld" enz. ciaal bestuur geraakte tenslotte in een dwangpositie. Toch wil het ons voorkomen, dat het laatste woord over deze aange legenheid hiermede niet gezegd mag zijn. De van rijkswege gedane toezeggin gen komen ons onvoldoende voor. Het gevaar, dat het Abdijcomplex loopt, moet ten spoedigste bezwo ren worden. De mogelijkheid daar toe ïykt ons zeker aanwezig, omdat immers nog steeds een gebouw voor Rijksdiensten in Middelburg op het programma staat. Geheel Zeeland, desnoods geheel Nederland, dient gealarmeerd te worden om te voorkomen, dat waar een trotse Abdijvleugel zou kunnen verrijzen een simpel halfsteensmuur- tje zal worden neergezet. Monumenten als de Abdij behoren tot het erfgoed der vaderen. Men moet er zuinig op zijn, men moet hen behoeden voor verval en ver minking. Dit houde men zich voor ogen! Problemen tussen Avlolanda, De Schelde en Fokker opgelost. Van gezaghebbende zijde verneemt het A.N.P., dat de vele problemen, die verbonden waren aan het ontbin den der fusie tussen de drie Neder landse vliegtuigfabrieken, Fokker, Aviolanda en De Schelde, thans in onderling overleg zijn opgelost. Het uitwerken der financiële resultaten is nog slechts een kwestie van cijferen en naar werd medegedeeld hoopt de Fokkerfabriek binnenkort met een balans over de resultaten der laatste vier jaar te komen. Engeland beheerst de golven niet meer. CHl'RCHILLS EIS AFGEWEZEN, De Britse regering heeft Dinsdag de eis van Winston Churchill, dat een Britse admiraal tot opperbevelhebber van de marine-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan zal worden be noemd, definitief verworpen. In een officiële nota aan de voorzitter van het Lagerhuis staat, dat de belangen van Engeland ook dan volkomen he- i veiligd zijn, wanneer een Amerikaan se admiraal met dit opperbevel wordt belast. „De Amerikaanse Marine be schikt over veel grotere hulpbronnen dan de Britse; zonder haar medewer king zou een nieuwe slag om de be heersing van de Atlantische Oceaan niet door Groot-Brittannië kunnen worden gewonnen". BRADLEY STEUNT TRUMAN. Spoedig einde strijd in Korea niet in zicht. ..c neraai Omar Bradley, chef van de Amerikaanse generale staf, heeft in een rede te Chicago het beleid van president Truman gesteund, hoewel liij de naam McArthur niet noemde en zeide zich niet op gebied van de buitenlandse politiek te zullen begeven. Bradley achtte het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoer^e voor alsnog ongerechtvaardigd en verzekerde, dat de Ver. Staten geen preven tieve oorlog zullen voeren. Een spoedig einde van de Kore aanse oorlog zag de generaal niet in het verschiet. Bradley is de .eerste Amerikaanse militaire leider, die president Tru man in het openbaar steunt. Dinsdag is de tekst gepubliceerd van de brief, die de Noordkoreaan- se minister van Buitenlandse Zaken heeft gezonden aan de Ver. Naties. De toon geeft niet veel hoop op toenadering. In de brief komt o.a. de volgende passage voor: „Tot dusver hebben de Ver. Na ties geen maatregelen genomen naar aanleiding van het Noordkoreaanse protest om de misdaden van de Ame rikaanse interventionisten te ver minderen, welke niet alleen bij het Koreaanse volk, maar ook by de de mocratische gemeenschap van de ge hele wereld een oprechte veront waardiging hebben gewekt." Verder worden wreedheden opge somd, die de Amerikaanse strijd krachten in Korea begaan zouden hebben. Tenslotte wordt aangedrongen op het onmiddeliyk houden van een con ferentie van alle landen, die by het Koreaanse conflict betrokken zijn, en op de terugtrekking van alle bui tenlandse troepen. Over de strijd in Korea werd Dins dag gemeld: De verbonden troepen biyven lang zaam oprukken. Zy ontmoetten al leen licht tot matig verzet, afgezien van hier en daar korte doch herige tegenstand van de achterhoede der Noordelgken. Ten Zuidwesten van Jontsjop ver zetten de Noordelgken zich hethard- nekkigst. Zg willen de verbonden troepen hier afhouden van een be langrijke bevoorradingslijn. rydens het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan het landgoed van de President van Chili, Gonzalez Vidola, demonstreerden een aantal inwoners Prins Bernliard de Cueca, een zeer spectaculaire dans, waarby o.a. met een '.akdoek boven het hoofd wordt gezwaaid. De Prins kon de verleiding niet weerstaan om deze aantrekkelijke dans, die zeer populair ls, ook eens te proberen, en binnen enkele ogenblikken danste hg, luide aangemoedigd door de omstanders, met een Chilcens meisje de Cueca. Z.K.H. Prins Bernliard en Margota Loyola dansen, temidden van de enthousiaste omstanders, de Cueca. EEN T1JDELIKE VERPLAATSING De verhuizing reeds begonnen lu de Zeeuwse mosselkwekerswereld is de moed weer wat herleefd. Lk- visscryinspectie heeft voor de Zeeuwse vissers een veertigtal percelen in het Noorden beschikbaar gesteld, waarop zy dit jaar hun bedryf kunnen voortzetten. Enkele schepen uit Yerscke, Bruinisse, Zierikzee en Philippine zjjn reeds'naar het nieuwe werkterrein vertrokken om polshoogte te nemen op de toegewezen percelen. Waarschyniyk zullen volgende week de gronden officieel worden uitgegeven, waarop na Pinksteren de gehele vloot kan vertrekken. Wy spraken over deze verhuizing met enkele mosselkwekers. Over het algemeen is men vol goede moed. Wanneer de bedryfsuitkomsten goed zullen zgn, is men althans voorlopig voor een jaar uit de brand. Alleen de financiële kant van de zaak moet nog -eld worden, doch er is hoop dat lat in brde zal komen. Opdat al le gedupeerden gelijkelijk zullen pro fiteren wordt in combinatie gewerkt. Zo zullen de in -ie Yersekse Vereni ging van Mosselkwekers „Kwekers- belang" georganiseerde vissers met 26 vaartuigen naar het Noorden trek ken en daar in 5 groepen werkzaam zgn. De reed? daar aanwezige groep van tien Yersekse kwekers zal op de zelfde w$ze werken. DE WERKMETHODE De halfwasmosselen, welke op de nieuwe percelen worden uitgezaaid, moeten op zeer hoog gelegen banken onder Vlieland en Terschelling ge haald worden. Normaal vissen zal niet mogelijk zijn. Men zal gebruik moeten maken van de zolderbakken, die gehuurd worden. Voor het ove rige beschikt elke visser nog wel over voldoende rismateriaal. Wanneer al les goed verloopt, zullen de uit te zaaien mosselen, zgn. drielingen, reeds in October verkoopbaar zyn. Voor België zal mei. wellicht nog ge bruik kunnen maken van de Zeeuwse verwaterplaatsen, doch anders zal men zonodig verwa'erplaatsen in het Noorden aanleggen. Alleen zal het transport van de mosselen te land dan over een grotere afstand dienen te geschieden. Deze moeilijkheden zgn er echter om overwonnen te wor den. Hopelgk zal deze „verhuizing" ook slechts tijdelijk zgn. De vissers zullen om de veertien dagen naar hun woonplaats terugkeren. Wordt de parasiet in Zeeland bedwongen, dan zullen de kwekers niets liever doen dan weer op de hen vertrouwde Zeeuwse wateren werken. NIET TE VROEG JUICHEN Onder de mosselkwekers leeft trou wens reeds een zeker optimisme wat betreft de toestand op de Zeeuwse percelen. Er zouden in de weinige overgebleven mosselen reeds minder parasieten voorkomen dan vorig jaar. Bovendien merkt men op, dat er thans In de slokdarm van ac mosse len een zgn. „glasaaltje" voorkomt, dat vorig jaar werd gemist. Volgens de oude telers zou dit laatste een aanwyzing zgn, dat de mosselen weer gezond zgn. Naar ons van weten- schhppelgke zyde werd medegedeeld, moet men echter voorzichtig zyn met het trekken van deze conclusies. Het aantal parasieten in de Zeeuw se mosselen is nog even groot dan in het vorige jaar. Door de lage tem peratuur van het water zgn de para sieten echter minder actief geweest. De weinige mosselen welke er nog zijn, verkeren zodoende in een aan- zienlgk betere conditie. Er zal echter afgewacht dienen te worden, hoe de ontwikkeling zal zyn, wemneer de temperatuur gaat stijgen. Het door de kwekers genoemde glas aaltje, is de kristalsteel, een gelatineachtige staaf welke een onderdeel vormt van de spgsverteringsorganen en die by een gezonde mossel goed zichtbaar moet zyn. Intussen wordt nog hard gewerkt om een middel tot bestrgding van de parasiet te vinden. Afwachten biyft dus de boodschap. Initiatief van minister In 't Veld. Op een bgeenkomst van de afdeling Rotterdam van de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond, vertelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, dat hg met zijn collega van Finan ciën, had gesproken over spaarcam- pagnes onder de bevolking ter bevor dering van de woningbouw. Daarover zal, aldus de minister, binnenkort worden overlegd met de Nationale Woningraad, de Ver. van Nederlandse Gemeenten, het Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting, de Stichting van de Arbeid, de voor zitter van de Spaarraad en vertegen woordigers uit de bankwereld. Ook had de minister enkele sugges ties gekregen, die hg het overdenken waard vond. Zo had men hem voor gesteld om alle arbeiders op te wek ken enkele uren over te werken en de werkgevers om deze verdiensten met eenzelfde bedrag aan te vullen, zodat een bedrag van 30 h 40 millioen gul den bijeen gebracht zou kunnen wor den voor de woningbouw. Verder had men hem voorgesteld jonge mensen te laten sparen en deze dan voorrang te geven bij het toewyzen van een woning. PolKie-instanties gewaarschuwd. De criminele voorlichtingsdienst in Den Haag heeft alle politie-instanties in Nederland gewaarschuwd voor een 49 man tellende internationale die venbende. Deze bende, hoofdzakelijk uit Hongaren bestaand, is kortgele den in Oostenryk en West-Duitsland gesignaleerd en mogelijk zal zy bin nenkort in ons land opduiken. De bendeleden interesseren zich vooral voor hotels, juwelierszaken, winkels in fotoartikelen enz. De leden van deze bende, mannen zowel als vrouwen, wekken de in druk welgestelde buitenlanders te zgn. Zg zgn naar de laatste mode gekleed en maken by voorkeur ge bruik van gehuurde personenauto's. De bende gaat er in groepen van maximaal zeven man op uit. Op straat verdelen zy zich in groepjes van twee en drie man. Al wande lende kijken zij uit naar een voor hun doel geschikte winkel. Ontdek ken zij er een, dan gaan twee ben deleden, meestal een man en een vrouw, naar binnen. De anderen stel len zich op voor de étalages om te zien of er in de winkel veel perso neel staat. Als dit het geval is, gaan ook zg een voor een naar binnen. Daardoor ontstaat er in de zaak een plotselinge drukte, die het personeel het overzicht over de „klanten" doet verliezen en van deze verwarring maakt een der bendeleden gebruik om een kostbaar voorwerp te ste len. Zodra hg de zaak heeft verla ten, beginnen de andere „kopers" minder belangstelling te tonen voor 'e goedei de hen getoonde verlaten de zaak. deren en ook zy VOORSPELT: HOGERE MIDDAGTEMPE- RATUREN. Geldig tot Woensdagavond: Droog weer met in de loop van de dag toenemende bewolking. Over wegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Hogere middagtempera- turen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1