PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zes weken respijt in Perzië om een „ramp" te voorkomen oe BILT Kantlijn Hoofdredacteur „Elsevier" beledigde prof. Schermerhorn INDIA TRACHT PEKING TOT ONDERHANDELEN TE BEWEGEN Herbewapening van West- Duitsland opgeschort MIDDENSTAND NIET TEVREDEN MET DE PRI.ISBESCHIKKING DE VELE REGEN VERMINDERDE ZOUTGEHALTE IN POLDERWATER Nederlandse Bank verhoogt het disconto. 194e Jaargang - No. 90 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintijn PI. verv.: V7 Leertouwex en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 455 p. kw. fr. p. p. t «-«0 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN wi.r Vlissineen Walstr 58-00. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. 63. tel. 2475 (b«. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102; Terneuzen: Brouwcrijatr^JSlerik^ Dinsdag 17 ApHI 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. p«X mm. Minimum p. advertentie f 3-— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau van <Ut Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Mldde-bur*. tel. 28 LANGDURIGE ONLUSTEN GEVREESD. Sow jet-Unie zal niet toestaan dat Engeland actief ingrijpt Indien de verschillen van mening tussen Engeland en Perzië over de Per zische olie niet binnen zes weken z$Jn bijgelegd, zou een ramp voor het ge hele midden-Oosten kunnen ontstaan. Aldus Is volgens Reuter in regerings kringen te Teheran verklaard naar aanleiding van de gespannen toestand in het oliegebied. De speciale olieeommlssic van het parlement heeft zes weken de tjjd ge. kregen om te onderzoeken langs welke weg de oliebronnen genationaliseerd kunnen worden. De gematigde Perzen hopen, dat in deze zes weken de ge moederen voldoende gekalmeerd zullen worden om een compromis mogelijk te maken Dit compromis zon moeten z(Jn: Het Perzische nationalisme be vredigen en tegelijkertijd de oliebelangen van de Westerse mogendheden veilig stellen. Te Abadan, het centrum van het oliegebied. waar een grote raffinade- rH van de Engels-Perzische oliemaat schappij is gevestigd, zijn 3200 van de 14.000 stakers weer aan het werk ge gaan. Slechts enkele tankschepen konden Maandag worden geladen. De 30 Amerikanen, die in Abadan ver bleven, hebben de stad verlaten. De Engelsen zijn gebleven. Getracht wordt, ook in andere de len van Perzië een stakingsbeweging te ontketenen. In Teheran probeerden Maandag sprekers de spoorwegarbei ders en arbeiders in de tabaksindus trie tot staking aan te zetten, tot dusver zonder succes. Onder de tapijtwevers te Katsjan, 500 km. ten Zuid-Oosten van Tehe ran, is wel een staking uitgebroken als gevolg van het ontslag van twee arbeiders. By een vechtpartij werden twee personen gedood Katsjan is voor de Perzen een heilige stad; er is no®" nooit een staking voorgekomen. De Perzische Senaat heeft Maan dag eenstemmig vertrouwen uitge- Drie Nederlandse dagbladen, De Telegraaf, De Volkskrant en Het Vrije Volk, hebben zóveel aan stoot genomen aan de benoeming van een zwaar gecompromitteerd Neder lander tot waamemend-kantonrech- ter te Amsterdam, -'at zij de gehele Velser-affaire weer eens uit het stof hebben gehaald en tegelijkertijd de zaak-Schallenberg, de zaak Menten en nog enkele andere duistere ge schiedenissen uit d° bezettingstijd en de tijd vlak daarna weer actueel heb ben gemaakt. zy stellen daarbij een aantal hooggeplaatste Nederlanders In gebreke en laten duidelijk uitko men. dat volgens hen bij de jongste kabinetsformatie de minister van justitie. Struycken. niet opnieuw in het kabinet werd ot-genomen en naar de Antillen werd gestuurd (waar hjj natuurlijk ongevaarlijk is), omdat hg voornemens was enkele schandalen tot klaarheid te brengen. Genoegzaam is bekend, dat er tij dens de oorlog en na de bevrijding wonderiyke dingen zijn geschied. Mensen, die tijdens de oorlog met de Duitsers onder één hoedje speelden, ontpopten zich na de oorlog als voor aanstaande illegale werkers. Mensen, die de gehele oorlog goed waren ge weest, stonden bloot aan verdacht makingen. arrestatie, aanklachten... Het scheen allemaal zo te moeten zjjn, omdat in die jaren alles even verward was Maar men kan ervan verzekerd zijn dat verscheidene men sen op eervolle plaatsen zitten, die dat niet. verdienen en dat er omge keerd mensen ziin. die schromelijk onrechtvaardig behandeld werden, terwijl zij verdienen met onderschei ding te worden behandeld. In de meeste gevallen is daar niet veel aan te doen. Eerherstel verwer ven kost jaren engeld. Het aan tal dergenen die In arren moede het hoofd In de schoot hebben gelegd, is groot. Maar het is goed, dat enkele zaken van meer dan normale afmetingen niet vergeten wor- 1 den. In de Velser-af faire en de zaak- Menten spelen personen de hoofdrol, die de dood van vele illegale werkers I tydens de oorlog op hun geweten heb ben en die tijdig hun zwaai namen. I Na de oorlog zaten zy in PO.D. en 1 P.R.A. en zagen l*ans niet alleen hun eigen leitje schoon te wassen, maar bovendien een soort terreur uit te oefenen op degenen, die dit toch te gortig werd. Naar verluidt hebben de artikelen in de drie genoemde bladen veel stof doen opwaaien in regerings- en Ka merkringen. Deze bladen drongen aan op publicatie van het rapport- Versteegh dat zich met deze mate rie bezig houdt en nimmer aan de openbaarheid werd prjjs gegeven. Nu deze eis zo pertinent gesteld Is. zal de regering inderdaad moeilijk an ders kunnen doen, dan met feiten voor de dag komen Zij zal de namen van enkele met name geroemde, of voor insiders duidelijk aangewezen personen moeten zuiveren, of tot maatregelen tegen hen moeten over gaan. Want; wy hebben ais Nederlan ders nu wel versteld gestaan over wat in Amerika aan het licht werd gebracht, de laatste we ken over de misdadigheid van leiden de persoonlijkheden maar wy -mogen verlangen, dat van Nederland niet hetzelfde kan worden gezegd. Daarom hopen wtj. dat de regering hier krachtig doortast en over wie schuldig is Inderdaad het schuldig aal uitspreken. sproken in de regering van premier Hoessein Ala, RUSSISCH COMMENTAAR. De Sow jet-Unie zal niet gedogen, dat Britse strijdkrachten Perzisch grondgebied bezetten. Reeds de aan wezigheid van Britse oorlogsschepen in de Perzische Golf is een daad van agressie tegen de Sowjet-Unle. De Russische regering zal de vereiste maatregelen nemen om ontbranding van een oorlog in Perzië te verhinde ren. Deze zinsnede komt voor in een commentaar van de nieuwsdienst van het Russisch ministerie van Buiten landse Zaken. In de Russische commentaar wordt beweerd, dat Engelse agenten de sta king op touw hebben gezet om de voorwaarde te scheppen voor het in grepen van Britse troepen, wat men toch „al lang van plan is". De bezet ting van Perzië door Engelse contin genten heeft een ander doel dan al leen de verdediging van de olieterrei nen. Het is deel van een project, dat als einddoel heeft de oprichting van een aanvalsbasis tegen de Sowjet- Unie. f 100 boete geëist Voor het gerechtshof te Amster dam diende Maandagmiddag een zaak tegen de hoofdredacteur van het weekblad „Elsevier", de 36-jari- ge mr. G. B. J. HUtermann uit Am sterdam. die ervan wordt beschul digd in een artikel prof. Schermer hom te hebben beledigd. De gewraakte zinsnede stond in een hoofdartikel, dat als kop droeg: „Richtlijn voor het beleid Den Haag- Batavia en Lake Success" en luidde als volgt: „De héér Schermerhorn vertegenwoordigt in Nederland de vijfde colonne van het Javaanse ex tremisme en wendt by voortduring al zjjn invloed aan op zijn partijge noten om af te wijken van de weg, die zij tot dusver met veel succes hebben afgelegd." De advocaat-generaal, mr. J. Fa- bius, zei in zijn requisitoir, dat hij geen moeite zou doen te trachten de verdachte ervan te overtuigen, dat door deze zinsnede de heer Schermer horn beledigd werd. Aan het slot van zijn requisitoir vroeg hij beves tiging van net vonnis van de poli tierechter; een geldboete van ƒ100. De president vroej* de verdachte: „Wilt U betogen, dat er in die tijd een vijfde colonne bestond en kunt U dat dan bewijzen?" De verdachte antwoordde op deze vraag ontkennend. Volgens senator Armstrong deelt Ridgway de denkbeelden van MacArthur. India heeft zich via diplomatieke kanalen opnieuw in verbinding ge. Steld met de Chinese regering te Peking om voorwaarden voor een eventu ele vreedzame regeling van het Koreaanse conflict te vernemen, aldus ver neemt Reuter uit New York. Te Lake Success is bevestigd, dat de Noordkoreaanse regering zich In een boodschap tot de Veiligheidsraad en het secretariaat-generaal van de V. N. heeft gewend met het verzoek om een vreedzame regeling. Het verzoek is met reserve ontvangen. De meeste diplomaten zijn van oordeel, dat het Noordkoreaanse aanbod vaag is en verduidelijking behoeft. De beide Amerikaanse senatoren, Armstrong en Dorn, zijn Maandag te Washington teruggekeerd na een be zoek van enkele weken aan Korea. Armstrong deelde mee, dat hy tien dagen voor het ontslag van MacAr thur een onderhoud met generaal Ridgway had gehad. Uit dit gesprek had hH de indruk gekregen, dat Ridg way MacArthurs visie op de in de Ko reaanse oorlog te volgen strategie in hoofdzaak deelt. Ridgway antwoord de ontkennend op een vraag of het mogelyk zou zijn de oorlog te winnen, indien deze tot Korea beperkt zou blijven. De Republikeinse Senator Ann- strong zei op grond van besprekingen met militaire leiders in Korea, Japan en met Tsjang Kai Tsjek de volgende militaire gedragslijn te willen aanbe velen. 1. Het zenden van een sterke Ame- Generaal James van Reet geen kans op offensief. De post voor de leden van de Amerikaanse Senaat te Washington heeft sedert het ontslag van Generaal MacArthur een geweldige omvang aange nomen. Het aantal postzakken, dat normaal 25 per dag bedraagt, Is geste gen tot 125 per dag en de beambten van de postdienst hebben dan ook de handen vol werk met het sorteren van de brieven. We zien hier twee van hen bezig met dit omvangrijk werk- Eerst conferentie „Grote Vier" afwachten. Reuter verneemt uit Bonn, dat de Westerse mogendheden voorlopig hun plannen om Westduitse militairen In te schakelen voor de verdediging van West-Europa hebben laten varen, totdat bekend Is of er een conferen tie der „Grote Vier" zal komen. 2\J streven er nu naar de Westduits© Industrie zoveel mogelijk In te scha kelen by de vervaardiging van arti kelen voor de Westeuropese verde diging. De periodieke bijeenkomsten van feallieerde en Westduitse militair® eskundlgen zullen echter voortgang vinden, daar men meent dat het be ëindigen hiervan door de Russen als een teken van zwakheid zou worden opgevat, vooral na het ontslag van MacArthur. De geallieerden zouden by het inschakelen der Westduits© Industrie by de productie voor de Westeuropese verdediging, niet zover willen gaan, dat zy West-Duitsland ook zouden toestaan oorlogsmateri aal te vervaardigen. Als tegenprestatie voor het zoveel mogeiyk gebruik maken van het Westduitse technische vernuft voor d« Westeuropese herbewapening zouden de geallieerden West-Duitsland meer vryheid willen geven op het gebied van de burger-luch'vaart. De West duitsers zouden het volledige beheer krijgen over hun vliegvelden. Werkster verbrand. By een brand Maandagmiddag in een automobiel- en motorhandel te Slikkerveer is de 59-jarige mevrouw Lodder om het leven gekomen. Zy was werkster by de heer de Vries en bezig om met benzine een vloer kleed schoon te maken, terwyl veel flessen benzine in de nabijheid ston den. Toen de brand ontstond had de vrouw geen gelegenheid meer om de woning te verlaten. De woning en de garage gingen verloren. Gewonden uit Korea terug. Maandagmiddag zyn wederom en kele gewonde militairen van het Ned. detachement Ver. Naties in Neder land aangekomen. Zij arriveerden per Brits militair vliegtuig op een vlieg veld in Engeland en werden vandaar per vliegtuig der Ned. luchtstryd- krachten naar Nederland overge bracht. Het zyn de ie luit. F. C. Govers utt. Dc Bijt, de soldaat A. G. de Groot uit Amsterdam en de sergeant Fr. Verhagen uit Eindhoven. rikaanse militaire missie naar Formosa om de Chinese nationa listische militairen aldaar op te leiden, zodat zy een landingspo ging op het Chinese vasteland kunnen uitvoeren. 2. Het, tezamen met de Chinese na tionalistische autoriteiten, uit werken van plannen om het ter hoogte van Zuid-China gelegen eiland Hainan te heroveren, opdat dit als basis kan worden gebruikt voor aanvallen op China zelf. 3. Het blokkeren van de gehele Chi nese kust. 4. Het inzetten van de Amerikaanse luchtmacht voor het vernietigen van de bases der communisten in Mandsjoerye en het stuk bombar deren van de wegen en spoorwe gen rondom de Mandsjoeryse hoofdstad Moeküen. 5. Het verlenen van hulp door de Ver. Staten aan de guerillera's der Chinese nationalisten die thans de communisten in China zelf bestrij den. 6. Hel zenden van een symbolische strydmacht der Chinese nationa listen naar Korea. (Dit zyn vrywel woordelyk de denk beelden van MacArthur). De commissie voor de strydkrach- ten van de Amerikaanse Senaat be gint Woensdag met het horen van deskundigen over de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, zy had ook MacArthur uitgenodigd voor haar te verschynen. MacArthur, die Maandag te Hono- loeloe is aangekomen, zal Donderdag het Congres toespreken. De republikeinen in de Amerikaan se Senaat hebben zich Maandag met algemene stemmen uitgesproken voor een grondig onderzoek naar de bui tenlandse en militaire politiek van president Truman. SPOEDVERGADERING IN UTRECHT. Dr. Tobimening dat er „nog best wat af kan" Is ongegrond. Maandag heeft de commissie van overleg van de Middenstandsvakoen- tralen een bestuurderspoedvergadering gehouden, waarvoor grote belang stelling bestond. In een resolutie werd met nadruk gewezen op de groeien de liquiditeitsmoeiljjkheden In tal van ondernemingen. Aangedrongen wordt op verruiming van de credietvcrlening. Na een openingsrede door de voor zitter van de commissie van overleg, de heer J. A. Koops te Venlo, hield dr. E. J. Tobi een beschouwing over de prijspolitiek In de detailhandel. Een aantal deskundigen" zette de si tuatie uiteen in de verschillende bran ches. De heer Koops zeide, dat de be schikking ten aanzien van de pryzen in zijn kringen weinig waardering heeft gevonden. De middenstand is bereid net zyne er toe bij te dragen, dat de pryzen zo laag mogelyk wor den gehouden. Maar de middenstand is er anderzijds van overtuigd, dat de door de regering gekozen weg van een algemene prijsbeschikking en van algemene richtlynen niet de juiste is. De vakcentralen erkennen de nood zaak van sanering van het midden- standsbedryfsleven, maar deze zal dienen te geschieden langs de weg van organisatie, rationalisatie, eco nomische en bedrijfstechnische voor lichting en ontwikkeling. Dr. Tobi betoogde met uitgewerkte cyfervoorbeelden dat de prjizenbe- schikking voor de detailhandel een verlaging van de beloning van de on dernemer kan medebrengen. Er zyn takken van kleinhandel waar de toegestane verhoging van 3 van de brutomarge voldoende is en andere, waar deze beslist te gering is om de gestegen kosten op te van gen. Hieruit biykt naar zyn mening al dadeiyk, dat het over één kam scheren van alle detailhandelsbran- POLDER WALCHEREN IN 1950 Slechts weinig stormschade aangericht. Onder invloed van de vele regen daalde het zoutgehalte In het polderwa ter van Walcheren gedurende de laatste maanden van het vorig jaar aan zienlek en in December werd voor het eerst na de Inundatie een lager zout gehalte bereikt dan het gemiddelde voor dezelfde maand In de jaren 1941 1944. Dit was een rechtstreeks gevolg van de grote regenval. De normale toestand is echter nog niet teruggekeerd, aldus staat vermeld In het heden verschenen jaarverslag van de Polder Walcheren over 1950. Generaal-majoor James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het acht ste Amerikaanse leger, verklaarde Maandag tot journalisten de com munisten zullen geen kans krijgen een offensief te beginnen dat een ernstige bedreiging zou vormen voor de posities der verbonden legers in Korea. ..Ik zou persoonlijk gaarne een nieuw offensief der communisten zien", verklaarde hy. .daar dat ons in de gelegenheid zou stellen meer Chinezen bulten gevecht te stellen". De wyzigingen in de afwatering ten gevolge van de herverkavelingswerk zaamheden werden verder uitgebreid. Daarbij'bleek het, beter dan voorheen, mogelijk om vooral gedurende de zo mer het water overal op het meest gewenste peil te houden. In het tyd- vak van 29 October t.e.m. 19 Decem ber viel riet minder dan 283 milime- ter regen, dit is meer dan het dubbe le van de normale hoeveelheid, maar desondanks kwamen in de beide af- wateringsgebieden ten Oosten van het Kanaal door Walcheren geen ern stige en langdurige peiloverschrydin- gen voor. In een groot gedeelte van net gebied ten Westen van het ka naal kon by gebrek aan voldoende vermogen van het gemaal Boreel de waterstand niet meer worden be heerst. Binnenkort wordt echter een derde pomp in het gemaal opgesteld. Eén der belangrijkste gebeurtenis sen voor de Polder in 1950 was de opening van het herbouwde Polder huis te Middelburg. In verband met de onmogeiykheld om een aantal noodzakelyke millioenenwerken te fi nancieren, herinnerde men de minis ter van Verkeer en Waterstaat nog eens aan zyn toezegging, dat ernstig naar een oplossing voor de moeilyk- neden van Walcheren zou worden ge streefd. Met de voltooiing van de werken aan de Westkapelse zeedyk eindigde de sedert de inundatie on dervonden hulp van Rykswaterstaat by de uitvoering van werken aan de zeewering. GESCHILLEN. In 1950 beëindigde een dading het geding over de schadevaring door de ..Caritas". De ongewenste toestand, dat de aansprakelykheid van de re der beperkt is tot een som van 50 per m3 netto-inhoud van het schip, heeft de aandacht van de ministers van Waterstaat en Justitie. Het Polderbestuur verleende de ge meente Arnerauiden toestemming voor de tyd van vier jaar om onder bepaalde voorwaarden afvalwater te lozen uit een te stichten rioolwater zuiveringsinstallatie op de Arnemuid- se watergang. Het gemeentebestuur tekende echter van dit besluit beroep aan by G. S., omdat het deze regeling onaanvaardbaar achtte. Ged. Staten deden uitspraak in het sedert 1938 hangende geschil met de achterlig gende polders over verhoging van uitwateringsgelden in verband met de stichting van het gemaal te RItthem. Daarbij werd deze polders een extra bydrage in de bemalingskosten van 1,50 per na. per jaar opgelegd. De meeste Polderbesturen zouaen hierte gen beroep by de Kroon hebben aan getekend. Ook in 1950 was de technische dienst ingeschakeld by de herverka- velmgswerkzaamheden. De ingenieur ontwierp voorts een plan voor een net van voetpaden door en langs de dui nen bh' Zoutelande. De financiering van de herstelwer ken bleef grote zorgen baren, maar de afrekening der kosten van herstel werken met Landbouwherstel kwam nagenoeg gereed. Een totaal-bedrag van 4.605.729 werd gedeclareerd en ontvangen werd 3.865.197. Op 1 Ja nuari 1951 bedroeg de schuldenlast der Polder 3.136.436, het jaar daar voor 3.213.407. WEINIG STORMSCHADE. Men bleef voor zware, langdurige stormen gespaard, zodat de schaden redeiyk zyn gebleven. In Oost- en Westwatering ontstond in het geheel geen stormschade. De verplaatsing van de duin voet ging voort; aan het Zuiderstrand van de Noordwatering werd 0.64 m. gewonnen, aan het Noorderstrand ging 3,24 m. verloren, in de Oostwatering werd 1,67 m. ge wonnen. De hoogwaterlyn verplaat ste zich sedert 1949 aan het Zuider strand 4,68 m. duinwaarts, aan het Noorderatrand 8,07 m. duinwaarts en m de Oostwatering 26 m. zeewaarts. Een deel van de straatwegen, welke de Polder voorheen onderhield, werd namens de HarverkavelirvscommisSie verbeterd ot vervangen ches, zoals de beschikking doet, on juist moet worden geacht. De opvatting, dat er by de winke liers „best wat af kan", mist volgens dr. Tobi elke grond. Hy verwees naar verzamelde cyfers waaruit blykt, dat niet minder dan 38 van de midden stand hier te lande uit hun bedrijf een inkomen trokken beneden ae 2500.'s jaars en 40 van 2500 tot 5000. Wanneer men nu bedenkt, aldus dr. Tobi, dat een inkomen van 5000 nog niet gelijk staat met 2000 vooroorlogse guldens en dat uit dit inkomen ook nog moet worden ge zorgd voor dekking van risico's, re serveringen voor nieuwe aanschaffin gen en moderniseringen, kan men toch moeilijk volhouden dat er „nog best wat af kan". Stijging van één procent. De Nederlandsche Bank heeft be kend gemaakt, dat zy met ingang van 17 April 1951 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisselconto 4 Promessendisconto 4% Rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen: voor particulieren 5% voor anderen 4% Onder particulieren zyn te verstaan; alle natuurlyke en rechtsnersonen en de leden van een der bedrijfsgroepen handelsbanken, landbouwcredietban- ken en effectenhandel, of van de vak groep algemene spaarbanken of de vakgroep valutamakelaars en discon tohandelaren. Tot dusver waren de tarieven als volgt: Wisselconto 3 9J-, promessen- disconto 3% voorschotten in rek. courant voor beide 3 Va De laatste maal. dat de Nederland sche Bank wyziging bracht in haar rentetarieven was per 26 September 1950. In financiële kringen te Amster dam werd over de jongste verhoging naar aanleiding van het disconto met een vol procent opgemerkt: Een for se stijging, waarop niemand was voorbereid. Ook deze tariefsverande ring moet gezien worden in het kader van de pogingen tot beperking van het bankcrediet. De Prins op 28 April terug in ons land. Op Zaterdag 28 April a.s. te 10.35 uur zal Prins Bernhard van zyn foodwillreis naar Zuld-Amerika op chiphol terugkeren. VOORSPELT! WISSELEND BEW OLKT. Geldig tot Dinsdagavond; Wisselend bewolkt met slechts en kele verspreid voorkomende buien. Langs de Waddenkust mogelijk af en toe harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Iets kou der. voornameiyk in de Zuidoosteltf* ke helft van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1