PRUVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Noord-Korea vraagt de Ver. Naties om een „vredelievende regeling" Ernest Bevin onverwachts aan een hartaanval overleden KAN HET GESCHIL OVER IRIAN DOORBROKEN WORDEN? 0£ BILT Nederland zal uranium naar Noorwegen zenden. Brits-Nederlandse manoeuvres op komst. MARSHALL-HULP MISBRUIKT VOOR EXPORT NAAR RUSLAND Mr. Struycken gouverneur der Nederlandse Antillen. weer groenten naar Duitsland. (herwerk in de mijnen leverde 120.000 ton kolen op VOORSPELT: 194e Jaargang - N'o. 89 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie F van de Velde en F. B, den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4-55 p kw fr p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 April 195f ADVERTENTIEPRIJS 20 ct, per mm Minimum p, advertentie f 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f i.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro ar 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355 4 Iflncn (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102. Tern-uzen Brouwertjstr 2: Zlerlkzee N Bogerdstr C160 tel 79. Verrassing van Radio-P jong jang Tegenstellingen Moskou-Peking? De Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft via radio* Pjongjang de Ver. Naties verzocht om een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het verzoek was gebaseerd op de resoluties, die in No vember op het wereldvredescongres te Warschau werden aangenomen. Dit bericht van A.F.P. bevestigt geruchten, dat de communistische lei ders in Peking bereid zijn tot toenadering. Daarentegen schijnt Rusland's politiek gericht te z\jn op het voortzetten van de strijd in Korea. Volgens de Berlijnse correspondent van de N.R.C. heeft de hoofdredacteur van Tass in een artikel voor het Kremlin-bulletin gewaagd van de „gebrekkige waakzaamheid van de Chinese bondgenoot tegenover de listige imperialis tische politiek van de Ver. Staten". Zeer scherp wordt de weifelende houding van de Chinese leiders becriti- seerd. heeft Zaterdag het bevel van het Amerikaanse achtste leger in Korea overgenomen. Hij zei, dat hij zijn best zou doen om het vertrouwen van zijn meerderen en minderen te verdienen. Het bulletin is een interne publi catie voor de hoogste regenngs- en partijfunctionarissen in de Sowjet- Unie en voor de diplomatieke verte genwoordigers. President Truman zinspeelde Zon dag in een rede te Washington op verschil van mening tussen Moskou en Peking. „Onze standvastigheid in Korea stelt de dictatuur op een zware proef", zo zeide Truman. „Er beginnen al scheuren te komen in het communistische front". Truman critiseerde de Republikein se volgelingen van MacArthur met de volgende woorden: „Sommige mensen achten het winnen van een volgende verkiezing belangrijker dan het voorkomen van een derde we reldoorlog". MACARTHUR VERTROKKEN. Generaal MacArthur is Maandag morgen plaatselijke tijd tegen half acht per vliegtuig van Tokio naar de V. S. vertrokken. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door vijfduizend man van leger, vloot en luchtmacht der V. S. en tienduizend man Japanse po litie afgezet. Naar schatting waren een 500.000 Japanners op de been. Velen hadden reeds voor middernacht een plaats langs de weg ingenomen. De ge neraal was vergezeld van zijn vrouw en zijn zoontje. Bleek en met strakke lippen ging MacArthur het vliegtuig binnen De Japanse keizer Hirohito beeft Mac Arthur Zondag een afscheidsbe zoek gebracht Dit was de eerste keer, dat een Japanse vorst een bezoek bracht aan een buitenlander, die geen officiële functie bekleedt. Luitenant-generaal Ridgway, de nieuwe geallieerde opperbevelhebber, heeft Zaterdag te Tokio tegenover journalisten verklaard: „Ik ben mij ten volle bewust van de reusachtige Gemengde commissie ingesteld. Op 12, 13 en 14 April hebben de vertegenwoordigers van de Noorse technische natuurwetenschappelijke researchraad (N.T-N.F.) en de Ne derlandse stichting voor fundamen teel onderzoek der materie (F.O M.) te Oslo vergaderd over de regeling van de samenwerking op het gebied van de atoomkern-energie. Onder goedkeuring van beide re geringen nebben N.T.N.F. en F-O.M. een contract gesloten, waarbij een gemengde commissie van de twee landen werd ingesteld om deze sa menwerking tot uitvoering te bren gen. De experimentele kernreactor te Kjeller nadert zijn voltooiing. Van Nederlandse kant zal voor deze reactor het benodigde uranium be schikbaar gesteld worden. Dit ura nium is afkomstig van een voorraad, die dank zij de vooruitziende blik van prof. dr. W. de Haas vóór de tweede wereldoorlog voor Nederland werd aangekocht. Deze voorraad is voldoende voor de reactor te Kieller. Het benodigde zware water de ge bouwen en de technische installatie zijn van Noorse zijde verschaft Tot leden van de gemengde commissie zijn benoemd, prof. dr Svein Rosseland van de universiteit te Oslo, voorzitter; ir. Odd Dahl te Bergen; N. Stephensen, wetenschap pelijk directeur van Norsk Hydro; prof. dr. H. A. Kramer, van de rijks universiteit te Lelden, plaatsvervan gend voorzitter; prof. dr. C. J. Bak ker, van de Gem. Universiteit te Amsterdam; prof. dr. J. Milatz, van de Rijks Universiteit te Utrecht. Britse raffinaderij te Abadan gesloten. Do raffinaderij van de Anglo-Ira- nian Oil Company te Abadan de grootste ter wereld is Zondag ge sloten. Volgens telefonische berich ten uit de stad, worden geen orders van binnenkomende tankschepen meer ontvangen. De politie heeft een gebouw bezet. De Perzische Senaat heeft de afkon diging van de staat van beleg in het petroleum-gebled van Zuid-Perzië eenstemmig goedgekeurd. "^gto-Tranian" meldt, dat met het oog op de gespannen toe stand in het oliecentrum Abadan enige Amerikaanse families op eigen Verzoek geëvacueerd zullen worden. verantwoordelijkheid, die ik thans te dragen heb. Met Gods hulp en inzet van mijn gehele persoonlijkheid zal ik alles in het werk stellen om mij zo goed mogelijk van mijn taak te kwjjten". Luitenant-generaal Ridgway was, toen hij deze verklaring aflegde, in een eenvoudig veldtenuo gekleed, ge completeerd door zijn onafscheide lijke handgranaat. Generaal-majoor James van Fleet Ampullen uit doktersauto gestolen. Onbevoegden hebben een auto van een Belgische arts, die zjjn wagen op de Hoogstraat te Bergen op Zoom had geparkeerd, opengebroken en ex- verschillende voorwerpen en geld uit ontvreemd, o.m. een 55-tal ampullen. Het is uiteraard van het grootste belang, dat de niet ongevaarlijke in houd dezer ampullen niet in handen komt van onbevoegden. De Commis saris van Politie van Bergen op Zoom roept de medewerking in van allen, die in staat zouden kunnen zijn in lichtingen te kunnen verschaffen. Te land, te zee en in de lucht. Ultimo April zullen Britse en Ne derlandse zee-, land- en luchtstrijd krachten deelnemen aan een gecom bineerde oefening, welke ongeveer drie dagen zal duren. Deze oefening „Achilles" werd ont worpen door de vlagofficier voor centraal West-Europa, vice-admix-aal R. Jaujard, en staat onder leiding van de commandant der zeemacht in Nedei-land, Schout bij Nacht C. W. Slot. De lichte kruiser „Tromp", twee Bi-itse torpedobootjagers, de fregat ten „Van Ewijek" en „Dubois en een aantal Britse en Nederlandse tor pedomotorboten, landingsvaartuigen en ander materieel zullen tezamen met eenheden van het korps Mari niers en van de Koninklijke Land macht beschietingen en amphibische operaties uitvoeren. Nederlandse vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst en de lucht strijdkrachten zullen steun verlenen uit de lucht en luchtaanvallen uit voeren. Handgranaat gedemonteerd. Zondagmorgen heeft een 54-jarige ai-beider op de zolder van zijn woning te Amsterdam een 10.5 cm. lucht doelgranaat, die hjj op deze zolder zou hebben gevonden, met een bei tel bewei-kt. Het projectiel ontplofte, waardoor de man zulke ernstige ver wondingen aan zijn linkerhand op liep, dat deze vermoedelijk zal moe ten worden geamputeerd. Groot schandaal Internationaal complot van industriëlen. Britse en Amerikaanse ambtenaren in Berlijn hebben een groot interna tionaal complot ontdekt van industriëlen, die strategisch belangrijke goe deren via Oost-Dultsland aan de Sowjet-Unie leveren. Do organisatie heeft een kapitaal van 240 millioen gulden en wordt geleid door de Oostenrijker Johann Haselbruger. Een groot aantal firma's hebben fondsen van het plan Marshall gebruikt om goederen te vervaardigen voor export naar het Oosten. Het moment, waarop Abe Lenstra tijdens de wedstrijd Nederland—België het vierde Nederlandse doelpunt maakte. Van links naar rechts Carré, Daenen (wanhopig uitvallend!), ValUant (no. 3), Valet en Van Auwera. Bij de sluikhandel zyn behalve Duitse ook Zwitserse, Belgische, Oos tenrijkse en Nederlandse firma's be trokken. Een Amerikaanse Senaats commissie heeft vertegenwoordigers naar Duitsland gezonden om een rap port op te stellen. De directies van de grote staalbe drijven in het Ruhrgebied hebben hun mensen al naar West-Berlijn gezon den om te trachten een openlijk schandaal te voorkomen, zo wordt van geallieerde zijde te Berlijn ver klaard. Aan vooraanstaande personen in de industrie en aan leden van de Berlijnse Senaat was verzocht te trachten de zaak in de doofpot te stoppen. De toegestane export van staal naar Oost-Duitsland is bij verdrag vastgesteld op 300.000 ton, maar Britse functionarissen te Berlijn zeg gen, dat de jaarlijkse export gestegen is tot ongeveer 1.200.000 ton. Het vervoer geschiedde langs drie routes: 1. Rechtstreeks per spoor door de Sowjet-zóne; 2. door Nederland en dan over zee naar de Baltische lan den, en 3. van West-Duïtsland via Oostenrijk naar Oost-Duitsland. Een Britse woordvoerder zeide: De export van staal naar Oost- Duitsland en van daar verder, heeft tot gevolg, dat de West-Duitse in dustrie de Britse en Amerikaanse or ders niet tijdig kan uitvoeren en dat wij op onze eigen markt verslagen worden door het land, waartegen we ons bewapenen. Oud-minister van Justitie. Bij K.B. no. 6 van 13 April is mr, A. A. M. Struycken benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Mr. A. A. M. Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hij studeerde rechten te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn doctoraal examen. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Breda en werd in 1935 lid van de gemeen teraad voor de Katholieke Staats partij. In 1937 wérd hij fractie-voor zitter voor deze partij. In 1938 werd hij lid van de Prov. Staten in Noord-Brabant. In 1941 kreeg hij de leiding van de sociale dienst van N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda. Van 4 Mei 1942 tot December 1942 zat mr. Stx-uycken als gijzelaar te St. Michelsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in November 1944 wethouder van financiën en bedrij ven. Van 8 Juli 1950 tot 24 Jan. 1951 was mr. Struycken minister van jus titie. Koningin en Prinsesjes zagen Snip en Snap. Zaterdagavond is de Nederlandse Revue (de Snip en Snap-revue) op getreden voor de voetbalvereniging van net Koninklijk Paleis te Soest- dijk. De voorstelling werd bijge woond door H. M. de Koningin en de beide oudste Prinsesjes. DE DEUR WEER OPEN Prof. Soepomo acht het huidige gezag van Nederland over Nieuw-Guinea onwettig. Naar aanleiding van de verklaring van minister-president dr. W. Drees in de Eerste Kamer, heeft prof. mr. Soepomo, president van de Universiteit van Indonesia en voorzitter van de Commissie tot het weder in beschou wing nemen van de tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkom sten, aan Aueta medegedeeld, dat deze verklaring de deur heeft geopend voor het doorbreken van de Impasse In het geschil inzake West-Irian. In dien niet alleen de Party van de Arbeid, doch de Nederlandse regering met goedvinden van het Nederlandse parlement bereid zou zjjn de besprekingen inzake Irian te hervatten op basis van de bereidheid tot overdracht van de souvereiniteit over West-Irian aan Indonesië, waarbjj de voorwaarden van die souvereiniteitsoverdraeht op die conferentie zonden worden besproken, dient de Indonesische regering een dergelijke bereidheid niet af te wflzen, aldus prof. Soepomo. De verklaring van dr. Drees dient nauwkeurig door het toekomstige ka binet bestudeerd te worden. Prof. Soepomo herhaalde, dat, volgens het handvest van de souvereiniteitsover draeht, Indonesië, nu het jaar van de Nederlandse gezagshandhaving over Irian vei-streken is, het recht heeft overdracht van de souvereiniteit over West-Irian te eisen. Hij zéide, dat op een conferentie tussen Nederland en Indonesië dus niet het al of niet over dragen van de souvereiniteit lean worden besproken, aangezien dit al geregeld is in art. 1 van het hand- Een groot verlies ERNEST BEVIN Engeland betreurt het heengaan van een vereerde figuur Ernest Bevin, tot voor kort Brits minister van Buitenlandse Zaken, is Zaterdagavond na een hartaanval in z(jn huls te Londen overleden. Zater dagmiddag werd hjj plotseling onwel. Zijn dokter werd ontboden en ook zyn echtgenote, die niet thuis was, werd gewaarschuwd. Om 18.00 stierf Bevin. Vorige maand werd h\j 70 jaar. Het laatste jaar liet Bevins gezondheid te wensen over. Hij moest tweemaal worden geopereerd en kreeg later long ontsteking. Het stoffelijk overschot zal Woensdag worden gecremeerd* Alleen fami lie, vrienden en naaste medewerkers zullen hierbj) tegenwoordig zijn. 1 levensloop zou in de Ver. Staten een voorbeeld zijn van een „succesvolle" carrière, het geheel door eigen ener gie en volharding opklimmen tot een van de hoogste en verantwoordolijk- ste posten in het land. Streven naar eer en succes, naar stijging op de sociale ladder, is ech ter niet de drijfveer geweest in Be vins leven. Hem heeft in de eerste filaats steeds voor ogen gestaan, met nzet van zijn volle persoonlijkheid, de belangen 'te verdedigen van de Britse arbeiders, in wier dienst hij zich had gesteld en later die van het land, dat hem tot minister had ge roepen. Hoe hoog ook zijn functie, steeds ig Ernie" de gewone man ge bleven, die tot de arbeiders in .iun eigen taal sprak en zich met flair »n bonhomie in alle kringen bewoog. Toen Bevin in 1945 tot minister van Buitenlandse Zaken werd be noemd, zullen vele Britse diplomaten even de wenkbrauwen hebben ge fronst. Bevin mocht zich dan ais vakvereni gingsman bekwaamheid in het onder-; Het overlijden van Bevin wordt bij na overal ter wereld diep betreurd. Een groot aantal staatsheden heeft enkele woorden gewijd aan zyn nage dachtenis. Clement Attlee, de Britse premier, zeide: „Het land heeft een groot staatsman verloren en de Labourbe- weging een leider, waar zy trots op was. Persoonlijk betreur ik het ver- lies van een zeer goede vriend en een trouwe collega van buitengewone be kwaamheid". Herbert Morrison, de opvolger van Bevin: „De socialistische beweging in de gehele wereld rouwt om zyn over lijden. Bevin was een groot man". Winston Churchill: „Een moedig man is van ons weggegaan. Hy neemt een plaats in onder de grote ministers van Buitenlandse Zaken van ons land". Ernest Bevin, wiens overlijden thans door zovelen wordt betreurd, Iwas een van die weinig grote socia listische leiders, die uit de arbeiders klasse zelf zijn voortgekomen. Zijn handelen hebben aangekweekt, aan diplomatieke gepolystheid in toon en manieren ontbrak het hem en hoe zou deze man zyn weg vinden in de doolhof der intrigues van de inter nationale politiek Met de Britse mi nisters van Buitenlandse Zaken uit het verleden, goed geklede ex-leer lingen van de deftige „Public schools" vormde Bevin als voormalig boeren knecht met provinciaals accent en vierkante manieren wel een grote te genstelling. ZIJN SPOREN VERDIEND. Bevin had toen echter reeds zijn sporen in de regering verdiend. In 1940 immei-s koos Churchill voor zyn oorlogskabinet hem als minister van Arbeid, omdat hg in hem een man zag, die het vertrouwen van de ar beiders genoot. Bevin wist 25 milhoen Britten te mobiliseren in de velschil lende takken van „nationale dien sten". Voor het eerst in Engeiands geschiedenis werden vrouwen opge roepen. De nieuwe minister deed zyn uiterste best voor de verzorging van het welzyn der arbeiders, voor wie overal cantines, rusthuizen en tehui zen werden ingericht. Terstónd na zijn overgang naar het Foreign Office in 1945 moest Bevin deelnemen aan de onderhandelingen in Potsdam, die voorlopig over het lot van Duitsland zouden beslissen. Als leider van de Britse delegatie bij de V.N., kreeg hy met het ene wereld probleem na het andere te maken. Bevin sloeg zich krachtig door de moeilijkheden heen. Een enkele maal viel hij wel eens uit de diplomatieke toon, "bijv. toen hy de Amerikanen „geldschieters" noemde en Bidault, de toenmalige Franse collega, als een „aardig kereltje" betitelde. {vervolg op blz. 91 vest, doch alleen de voorwaarden van die overdracht. Het huidige gezag van Nederland over Irian is onwettig; dit is overtre ding van het handvest, zo zeide hy. Of overtreding van het handvest door de Indonesische regering aan het Hof van Arbitrage der Nederlands-Indo nesische Unie zal worden voorgelegd, is een zaak van het nieuwe kabinet. Maar nog geen fruit. De Nederlandse groentenexport naar Duitsland mag met ingang van vandaag worden hervat. Vanmorgen zal voor deze export dus voor het eerst geveild kunnen worden. De export zal in de eerste plaats sla en voorts spinazie, komkommers, uien en bewaarkool uit Noord-Hol land omvatten. Fruit is bjj deze uit voer niet toegelaten. Tijdens een bespreking met de Mijn- industrieraad op 18 Januari j.l. deed de minister van economische zaken een beroep op de werknemers en werkgevers in de mijnindustrie om gezamenlijk een snel ter beschikking komende bydrage te leveren voor de opvoering van de kolenproductie- Aan dit verzoek werd gevolg gege ven en de regering stelt met erken- teiy'kheid vast, dat de extra inspan ning, welke alle bedryfsgenoten in de mynindustrie zich sedert 27 Ja nuari gedurende 10 Zaterdagen heb ben getroost, een gunstig resultaat heeft gehad. De meeropbrengst aan kolen bedroeg over aeze periode circa 120.000 ton. VEEL WIND. Geldig tot Maandagavond: Matige tot krachtige en in het Noorden tijdelijk harde Zuid-Weste lijke wind. Overwegend zwaar be wolkt met voornamelijk ln de Noor delijke helft van het land af en toe enige regen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1