Kano: stad van felle contrasten 0 Ver. Staten moeten pogen derde wereldoorlog te voorkomen VREEMDE r DE PRINS WERD IN CHILI BIJNA ONDER DE VOET GELOPEN EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK VRIJDAG 13 APRIL 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IN HET HARTJE VAN AFRIKA Kleine blanke samenleving ir inboorlingen-maatschappij (Van een speciale medewerker) Kano, ApriL Als de deur van het vliegtuig, dat my naar Kano in Noord-Nigerië bracht, geopend wordt, laait de warmte naar binnen. Op de gezichten van m^n medepassagiers tekent zich verbazing en ongeloof af over zülk een temperatuur, zó'n contrast met de koelte in de machine! Even later loop lk over het cementen platvorm naar het witte stationsge bouwtje dat ligt te blakeren ln de felle zon. Voor het eerst In m^n leven begrip ik de uitdrukking „wit-heet"! In de schaduw hangt een thermometer; ergens hoog op de schaal staat „Blood- lieat" „bloed-warmte" het kwik staat nog enkele graden hoger! Dit Is dus Afrika, het „donkere" werelddeel: deze warmte om tegen aan te leunen dus woestynhitte. Wél een schok om daar zomaar pardoes uit Europa ln neer te vallen! Later zal ik andere nieuwelingen afhalen en hetzelfde ongeloof op hün gezichten zien! En met de andere in- geburgerden zal ik grapjes maken: „Heet? Och neen, gisteravond hebben wij wat regen gehad en er is nu wel een beetje wind, wel lekker eigenlijk". Maar die tyd lijkt nog ver. Er staan zwarte politiemannen bij de ingang van het gebouwtje, keurig in uniform: khaki shirt, donkere kor te broek en donkere beenwindsels, waaronder de brede zwarte voeten, zonder schoenen, wat dwaas aandoen. Ik wordt afgehaald en wanneer alle formaliteiten vervuld zijn, rijden wij door een kaal, dor landschap naar" de „stad" Kano. Het is de droge tijd, de laatste regen viel zes maanden gele den en de roodbruine aarde ligt naakt te schroeien onder de laaiende tro- dorp: ronde oddt penzon. Wij komen door hutten van palen en modder, met rieten daken, naakte, spelende kin dertjes, vrouwen met aarden kruiken op het hoofd, met langzame gracieuse passen naar één van de bronnen schrijdend. Geiten, honden en schapen krioelen door elkaar en steken plot seling de weg over, zodat langzaam rijden geboden is. Op een open plek liggen kamelen dromerig in het zand naast de pakzadels, die hun gelei ders tot hoofdkussen dienen bij hun siësta. Wanneer ik mij opgefrist heb en wat onwennig in mijn witte korte broek, wit shirt en witte kniekousen de bar binnenstap, zit mijn metgezel onder een enorme ventilator achter een glas bier. „Ook een biertje?" en de zwarte barkeeper komt al met een grote flesHollands bier, als een onver wachte verassing in dit exotische land. „Het wordt hier bar veel ge dronken", zegt mijn metgezel, „Hol lands en Deens bier, dat de Engelsen boven hun eigen brouwsels prefere ren". Vertier blijkt er in Kano niet veel te zijn, daarvoor is de Europese ge meenschap te klein: totaal ongeveer 450 zielen. Merendeels Engelsen, ver der Fransen, Italianen. Grieken en een paar Hollanders. Een handjevol blanken tussen honderdduizenden negers. Wat doen deze mensen hier, dit handjevol blanken temidden van hon derdduizenden negers in het hartje van Afrika? In de eerste plaats zfln er velen in gouvernementsdienst: bestuursamb tenaren, doktoren, veeartsen en land bouwdeskundigen. De anderen zijn merendeels handelsmensen in dienst van diverse maatschappijen, die hier een bijzondere plaats innemen. GEEN TEMPO. Zo'n winkel, „store" geheten, Is eigenlijk niet veel meer dan een soort grote schuur, langs de straat ge bouwd. vanwaar men er binnenstapt aoor grote deuren, die altijd open staan, omdat ze tevens als ramen dienst doen. Het interieur is in twee- en gedeeld door een lage houten toon- pank; inboorlingen moeten aan deze kant van die afscheiding blijven; Europeanen mogen door het hekje, dat een zware „portier" al dadelijk bereidwillig by ons binnenkomen opendoet, stappen om zelf hun keuze te bepalen uit de goederen, die in rek ken langs de wand zijn opgestapeld. Van alles is er in zo'n winkel te koop: van horloges tot alcoholia, van kledingstukken tot lectuur, alles in bonte verscheidenheid tentoonge spreid. Winkelbedienden en klerken zijn al len inheems, alleen de leidende func ties worden door Europeanen ver vuld. Europeanen worden gewoonlijk bediend door de met het toezicht be laste blanke. De Europese penetratie in (kt ge bied is nog jong, slechts enkele tien tallen jaren oud en het laat zich ge makkelijk denken, welke problemen dit heeft geschapen in de inheemse samenleving, die al eeuwen dezelfde trage gang heeft. Zo'n klerk, die nu berekeningen maakt, het archief bij- R.K. burgemeesters. Donderdag werd in de raadzaal van Ngmegen op initiatief van het hoofd bestuur van de Algemene Katholieke Ambtenarenvereniging in Nederland (Arka) een vergadering gehouden ee? honderdtal katholieke bur- uit ons land' teneinde te een werkverband van ka- burgemeesters in de Arka. wm* een commissie be noemd van belanghebbenden. Deze moKelÜkheid en de wenselgkheid tot oprichting van een groep of werkverband van burge meesters. onderzoeken. VERHALEN I houdt of in een magazijn werkt, werd nog geboren in een klein dorpje in de binnenlanden en „emigreerde" naar een van de vele opgekomen handels centra. Dit werk, deze sfeer is hem vreemd. Hrj begrijpt van de Europese methoden, van het tempo en van de gedachten van de blanken geen sylla be, maar hg is getraind en zolang zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, redt hg het met zijn werk wel. Gaat er eens iets mis, dan be grijpt hij de blanke, die hem op ztjn tekortkomingen wijst, niet. Hij kijkt dan alleen maar vragend met zijn donkere melancholieke ogen, waar achter zijn gedachten slechts te raden zijn. Geen wonder, dat de Europea nen, die hier al jaren lang zitten, hun tempo en enthousiasme kwijtraakten, steeds weer doodlopen op de traag heid en in hun ogen de stomp zinnigheid van de zwarte massa. VERHOUDING GOED. De verhouding tussen de beide ras sen is vrij goed: onlusten komen vrij wel niet voor en in het algemeen er kent de inheemse de grotere capaci teiten van de blanke, die hij dan ook met respect behandelt. Overigens heeft de Afrikaan veel gevoel voor hiërarchie en superioriteit. Zo hebben zich in Kano twee wereld delen verenigd en 2iet men grote vrachtwagens naast pakezeltjes, mooie villa's naast lemen hutten, de modernste landbouwwerktuigen, de meest primitieve, die men zich kan voorstellen Een kleine blanke samenleving naast de grote middeleeuwse inboor lingen-maatschappij. Afrika, het „donkere" werelddeel? Neen, niet meer, maar wel een ge bied met de felste contrasten. (Nadruk verboden) VREEMDE VERHALEN Het was gisteren een zuur geval in Kiel. De president van het Westduitse parlement en vooraanstaande persoon lijkheden uit het visserijbedrijf hieven het glas op een succesvolle toekomst van de Duitse visserij toen het gezel schap bijeen was aan boord van het schip Schleswig. Na de eerste teug werden de gezich ten echter vaal van zuurte. De barman had de verkeerde fles gepakt en de heren azyn ingeschonken. Uit Amersfoort wordt een andere vreemde geschiedenis verhaald. Sinds October vorig jaar komt een Amersfoorts echtpaar zich elke avond oy het politiebureau melden en elke Sr!!?1 'erÜ0t het daar nachtverblijf, net echtpaar wilde zich destijds in de *55 eleaenstraat vestigen^ doch het naa geen vergunning en werd niet in ae woning toegelaten. En nog steeds m er geen huis beschikbaarVroeg vn ae morgen verlaat het echtpaar het bureau en gaat naar vrienden of ken- nwsen, tot de avond komt en de poli- weer voor onderdak moet zorgen. Tien uur vliegen van Amsterdam: het hartje van Afrika. Een karakteristieke vertegenwoor digster van Kano's geweldige Inheemse bevolking. Prinses Elizabeth ht Rome. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn per vliegtuig in Rome gearriveerd voor een particu lier bezoek van 14 dagen. Toen het koninklgk paar bovenaan de vlieg tuigtrap verscheen, werd het met ge juich begroet Naast vele Britse en Italiaanse autoriteiten was ook de Britse ambassadeur in Rome, sir Vic tor Mallet, ter verwelkoming aanwe zig. STORMACHTIGE ONTVANGST IN SANTIAGO. Rit door de hoofdstad In een postkoets. Duizenden Chllenen hebben Woensdag ln hun enthousiasme Prins Bern- hard, die een krans legde by bet monument van de bevrydingsheld Chig- gins, byna onder de voet gelopen. Na een parade door eenheden van de landmacht verbrak de menigte het cordon en stormde op de Prins en z\Jn gevolg af. Een man sloeg belde armen om de Prins en omhelsde hem waar- by hy zich uitputte in hoffelijkheden Jegens Nederland. Vele Chllenen wilden zijn voorbeeld volgen, doch de politie wist enige me ters terrein te winnen. Dit was ech ter niet voldoende om de Prins ruim te te laten om in zijn auto te stappen. Het gehele gevolg, een cameraman en een journalist Inbegrepen, vormde daarop een soort lijfwacht door een keten te vormen en zodoende enige ruimte te maken voor de Prins. Oudere Chilenen zeggen, zich niet een zo groot enthousiasme voor een buitenlandse gast te kunnen herinne ren. Overal waar Prins Bernhard ver schijnt staan duizenden langs de we gen, op balcons en daken. Des middags is de Prins in een plechtige zitting van de gemeenteraad van Santiago tot eregast verklaard waarna een tocht werd gemaakt naar de poloclub, waar het noen maal werd gebruikt. Deze rit zal de Prins nog lang heugen, want hg werd gemaakt in een met vier paarden be spannen postkoets waarin de Prins op de bovenste verdieping voorop had plaats genomen. Loeiende politiewa gens hielden de weg voor de uit vier koetsen bestaande stoet vrij. Het Ne derlandse publiek zal dit kleurrijke tafereel binnenkort kunnen zien om dat cameraman luitenant ter zee EEN VEELBELOVEND LAND Waarom het zo ver gezocht? (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, April. - Per jaar vertrekken duizenden mensen van Neder landse boerderyen naar overzeese landen. Zy gaan daarheen om voor zich en hun kinderen een nieuwe toekomst op te bouwen. Zg weten niet of zy de resultaten van hun werk zelf nog zullen genieten, maar zy hopen al thans voor hun kinderen ruimer armslag te zullen vinden. Het is daarom altyd met gemengde gevoelens, dat wy die schepen vol goede landgenoten zien vertrekken uit ons land, uit ons oude Europa. Hun kracht, Initiatief en energie zyn in zekere zin voor ons verloren en komen nu ten goede aan een nieuw werelddeel. Men vraagt zich wel eens af, waar om niet veel meer emigranten zich bezinnen op Frankrijk. Of soms on bekend ook onbemind maakt? Wel licht ligt de kwestie dieper en is het een gebrek aan vertrouwen, vertrou wen niet alleen in het oude Europa, maar een vaag gebrek aan vertrou wen soms in heel het wereldbestel, waarbij men maar hoopt, dat elke verandering van woonplaats ook een verbetering zal zgn. VELE VOORDELEN. Frankrgk echter biedt als emigra- tieland vele voordelen. Men kan zich zelfstandig vestigen na eerst zgn TRUMAN VERDEDIGDE ZIJN BELEID. De deur voor onderhandelen blijft open President Truinan heeft Woensdagavond, nog geen 24 uur nadat hy gene raal MacArthur van zjjn functie ontheven had. in een rede tot het Ameri kaanse volk verklaard, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten er op gericht was, een derde wereldoorlog te voorkomen. Tot dusverre was deze politiek geslaagd geweest. Het zou verkeerd, „tragisch verkeerd", zijn, zo vervolgde Truman, als de V. S. het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog ln Korea. Indien de communistische autori teiten zouden inzien dat zij de geal lieerde troepen op Korea niet kun nen verslaan, zou het roekeloos zgn de vyandelgkheden buiten Korea uit te breiden. Truman sprak de hoop uit, dat de Chinese communisten wel licht „de dwaasheid van het voort zetten van htm agressie" zouden in zien een een vreedzame regeling mogelijk zou zijn. In ieder geval was de deur „altijd open." Een werkeiyke vrede, aldus Tru man, zou bereikt kunnen worden door een regeling op de volgende voorwaarden 1. Staking van de vyandelgkheden. 2. Het nemen van maatregelen om hervatting van de vyandelgkheden onmogelgk te maken en 3. het achterwege bljjven van „de agressie." Een regeling op deze basis zou de weg openen voor de eenwording van Korea en het terugtrekken van alle buitenlandse strydkrachten. In een uiteenzetting van de mili taire doeleinden in Korea zeide de president dat de V. S. streden om het hoofd te bieden aan „een schan- delnke agressie". „Wij moeten tegeiykertgd onze mi litaire actie zodanig voeren dat de veiligheid van onze troepen is ver zekerd. Dit is noodzakelijk willen zij de strijd kunnen voortzetten tot dat de vijand zijn meedogenloze po ging om de republiek van Korea te vernietigen opgeeft. Ons militaire doel is: de aanval af te slaan en de vrede herstellen." Indien de Amerikaanse strydkrach ten Mandsjoerije en China zouden bombarderen of Chinese nationalisti sche troepen zouden helpen by een landing op het Chinese vas teland, zouden de V. S. zeer ernstig gevaar lopen daardoor een algemene oorlog te ontketenen. Als wij dit zouden doen, zouden wij verwikkeld raken ln een ontzaglijk conflict op het vasteland van Azië en onze taak in de gehele wereld zou onnoemlijk veel zwaarder worden". „Wat zou de ambities van het Kremlin beter dienen dan wanneer onze strydkrachten in een groot scheepse oorlog met rood China ver wikkeld zouden raken?" zo vroeg Truman. Zweeds schip gestrand. De reddingsboot van Longhope ln Schotland heeft Donderdag 24 leden van de bemanning van de 8000 ton metende Zweedse tankboot „Oljaien" van boord gehaald. Er bevinden zich nog zestien leden van de bemanning aan boord. De tankboot, die eind Maart uit Curagao naar Stockholm vertrokken is. strandde Donderdagmorgen by een eiland in de Pentland Firth. Andere schepen doen pogingen, on- „Oljaren" te danks de storm, om de hulp te komen. Pokken en typhus In Korea. De openbare gezondheidsdienst van de V. S. heeft Donderdag te Washing ton meegedeeld, dat er in Noord-Ko- rea „omvangrijke" pokken- en typhus-epidemieèn zyn uitgebroken. Deze dienst voegde er aan toe, dat het station voor epidemiologische fh- lichtingen van de wereldgezond heidsorganisatie te Singapore dui zenden gevallen had gemeld onder de Noordelijke legers en de burgerbe volking in Noord-Korea. Verspreide pokken- en typhusge- vallen, minder dan 100 per week, wa ren gemeld onder de bevolking en vluchtelingen ln Zuid-Korea, aldus deze dienst. Onenigheid In B. en W. van 's-Graveland. De gemeenteraad van 's-Graveland heeft zich weer beziggehouden met een probleem, dat het statige dorp in beroering heeft gebracht: de contro verse, welke tussen de burgemeester, de beide wethouders en de raad is ontstaan. In een vorige raadszitting waren de beide wethouders afgetreden omdat zg het onmogelijk achtten in B. en W. samen te werken met de burgemees ter, die naar hun mening verschillen de besluiten, waarmee hij het niet eens is, niet uitvoert of op de lange baan schuift. Beide heren werden Woensdag avond door de raad herkozen, doch aanvaardden na het afleggen van een verklaring, de benoeming niet, zodat een nieuwe impasse ontstond. Tenslotte na een urenlang debat, nam de raad met algemene stemmen een door de heer Gabriel Smit inge diende motie aan, waarin o.a. drin gend bemiddeling bij het provinciaal bestuur van Noord Holland wordt verzocht omdat het onder deze om standigheden onmogeiyk is het be stuur der gemeente uit te oefenen als in het belang der gemeente noodza- keiyk moet worden geacht". In af wachting van deze bemiddeling wer den de beraadslagingen geschorst. Van Gelder verhoogt de papierproductie. Van Gelder Zonen N.V. kan haar papierproductie met een nieuwe ma chine opvoeren tot 200 duizend ton per jaar. Dit zal echter pas het geval zyn als de machine enige tyd in ge bruik is. De te verwachten leveranties en de voorraad grondstoffen zijn groot ge noeg om ae productiviteit volledig te benutten. In samenwerking met de andere Nederlandse papierfabrieken zal ge tracht worden de nacht van Zaterdag op Zondag weer in de werktyd op te nemen. Van Gelder Zonen N.V. stelde het dividend vast op 9 percent voor de gewone, 9 percent voor de preferente en 5 percent voor de prioriteitsaande len. kansen goed overwogen te hebben. Men kan zyn kapitaal in de vorm van goederen op veel ruimer schaal meenemen dan naar andere landen en bespaart grote sommen aan een lange reis en duizenden guldens, die men anders eerst moeizaam in loon dienst verwerven moet. Men blijft binnen het gebied van de oude Euro pese beschaving. De band met familieleden in het vaderland kan makkelijker behouden blijven. Men kan de plaats en de streek waar men zich wil vestigen tevoren en zonder al te hoge kosten zelf verkennen. OP PROEF. Men kan als het ware emigreren op proef, d.w.z.: Men kan een jaar als stagiare een leertijd en verken- ningstyd in het land doormaken zon der kosten. Juist deze laatste mogelijkheid wordt maar veel te weinig gebruikt en toch biedt deze enorme voordelen. Jonge mensen tot plm. 30 jaar kun nen dan, eventueel als wegbereiders voor het gezin, een of meer jaren op een boerderij geplaatst worden, bij Nederlanders of bij Fransen, waar zij zich kunnen inwerken in de bedryfs- voering, de mogelijkheden van een bepaalde streek, en waar zg vooral in taal, land en volk kunnen thuisraken. De Centrale Stichting Landbouw- emigratie en de met deze samenwer kende organisaties zijn bereid aan vragen door te geven aan de Neder landse instanties in Frankrijk, die in deze tijd van het jaar verscheidene zeer mooie aanbiedingen kimnen doen (vrije kost en inwoning, zakgeld en meestal ook een aardig maandloon). Voor het maken van een vierdaag se Inspectietocht door de drie Wes telijke zones en het voeren van be sprekingen met hoge Geallieerde be velhebbers vertoeft de Opperbevel hebber van de Strydkrachten van het Atlantisch Pact, Generaal D. D. DEisenhower, ln West Dnltsland. By z\jn aankomst op het Rijn-Main- vliegveld te Frankfort, waar hy met zyn privé-Constellation arriveerde, werd Generaal Eisenhower begroet door de Hoge Commissaris ln Duits land, John McCloy (rechts). Wassenburg de koets waarin hy ge zeten was gedurig naast die van de Prins liet ry'den. Hg heeft van deze historische rit opnamen gemaakt, die in het Nederlandse wereldnieuws zul len worden opgenomen. Een dame, achter het stuur van een auto, had zo naar de hoog gezeten Prins geke ken, dat zg het stuur vergat en een andere auto pardoes ramde. Op een hoog gebouw hadden zich tientallen op het dak verzameld en zwaaiden met de vlag der Ver. Naties. Een Chl- leens minister merkte op, dat het leek of de Chilenen meer royalisten dan republikeinen zyn. Het wereldgebeuren Wat zal Peking nu doen? Met het ontslag van generaal Mac Arthur is de zaak, waar het op 't op de gewezen opperbes hebber mag niet uit het oog worden verloren, dat hg als militair wel enige reden tot klagen had. De opgelegde beperkingen stellen de Chinezen in staat ongestoord hun verbindingsli nies te handhaven, in het achterland troepen te concentreren en materiaal aan te voeren. Mandsjoerye is taboe voor de luchtmacht, verder oprukken in Noord-Korea wordt tegengegaan om de toestand niet te verergeren. Deze situatie doet denken aan de twee politionele acties in Indonesië. De legerleiding wilde de opgedragen taak volledig ten uitvoer brengen en de tegenstand geheel breken, inter nationale druk en binnenlandse poli tieke overwegingen leidden tot or ders, die door de bevelvoerende gene raals node aanvaard werden en ook onder de troepen niet erg gunstig ontvangen werden. Militair gezien ia de beste verdediging het offensief en het doel van de acties het toebrengen van de beslissende slag. MacArthur kreeg evenmin als destyds generaal Spoor de vrgheid zijn strategische gaven ten volle te ontplooien en een volledig gebruik te maken van de hem ter beschikking staande militai re macht. President Truman heeft in zyn jongste radiorede twee redenen aan gevoerd voor de remmen, die hy zyn bevelhebbers in Korea heeft aange legd. De eerste is het voorkomen van een derde wereldoorlog en de tweede de mogelijkheid, dat een vreedzame regeling voor het conflict wordt ge vonden. Wat dat laatste betreft zgn er twee visies, waarvan niemand kan zeggen welke de juiste is. Velen menen, dat het een illusie is tegen de harde fei ten in te hopen, dat op een goede dag Mao bereid zal zijn tot het sluiten van een wapenstilstand. De Chinese communisten zullen alleen tot onder handelen bereid zijn, zo wordt aange voerd, indien zij hard worden aange pakt en ondubbelzinnige nederlagen op de fronten te incasseren krygen. In de Oosterse mentaliteit wordt elke aarzeling en bereidheid tot concessies uitgelegd als bewgs van zwakheid, als aanmoediging om op de ingesla gen weg voort te gaan en te overvra gen. Volgens deze redenering is er geen andere keus dan doorvechten tot de Chinezen zelf de diplomatieke voelhoorns uitsteken. In de andere visie wordt het tegen overgestelde verondersteld, nameiyk, dat een gematigde houding de Chine zen bereidwilliger zal maken voor een regeling. De Chinezen koesteren door historische oorzaken diep wantrou wen jegens de bedoelingen van het Westen en vooral ook jegens Ameri ka. De Peking-communisten zgn niet vergeten, dat de Amerikanen jaren lang Tsjang Kal Tsjek hebben ge steund, en thans erkenning van hun bewind weigeren, toelating tot de Ver. Naties tegengaan en Formosa practisch bezetten. Zg hebben weinig vertrouwen in de Amerikaanse be doelingen, zien de Ver. Staten als de „contra-revolutionnaire" macht by uitnemendheid en worden daardoor steeds meer naar Moskou gedreven. Volgens deze redenering is het ver standiger meer gehoor te geven aan de roepstem van India en ae zaak in Korea uitermate voorzichtig aan te pakken. Waarby dan nog komt de vrees, dat een algemene oorlog tegen China een uitputtende en materiaal verslindende strijd zal worden, die weinig uitzicht biedt op beslissende slagen en Moskou als lachende derde laat. Waartoe zal de Oosterse gedach- tengang na MacArthurs ontslag lei den? Tot halsstarrig weigeren om te praten of tot grotere geneigdheid om te onderhandelen. Voor president Truman hangt van de Chinese reactie veel af. Een rege ling in Korea zou zgn prestige enorm doen stygen en hem in zyn algemeen beleid volkomen in het gelijk stellen. Mocht blijken, dat de Chinezen door het geval MacArthur slechts gestijfd zyn ln hun houding, dan zal dat als een nieuw bewijs worden gezien, dat met een bedachtzame politiek tegen over de communisten niets te berei ken valt. In de ogen van het Ameri kaanse publiek zou dat voor Truman een fiasco, voor MacArthur een tri omf zijn. Is het te veel gezegd, dat Mao thans het lot van Truman by de presidentsverkiezingen volgend Jaar in handen heeft? De Haak-in-actie. In de 27e week van de „Haak in actie", die door de N.C.R.V. is opge zet ten bate van de kankerbestrijding is men ruim over de 600.000 geko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5