PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Mac Arthur zal Trumans beleid blijven bestrijden Het de zaaien vertraagd door aanhoudende regens D£ BILT Plannen voor een „triomfantelijke" terugkeer naar de Ver. Staten Kantlijn 100 Nederlanders terug uit Russische kampen DODELIJKE INSPUITING DOOR GROTE ONNAUWLETTENDHEID Vanc/aag SHELL-GR0EP LAAT 46 NIEUWE TANKBOTEN BOUWEN Landbouwers in Zeeland zijn ongerust VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 87 Dagblad uitgave van de ürrna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. 'G. Balllnltjn PI- verv-J W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f «.55 p. kw fr p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 April 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. .3rleven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur VUssingen VValstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Temeuzen Brouwerljstr. 2; Zlcrikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26. ALLE BESCHULDIGINGEN ONTKEND Be beroering in de Ver. Staten over het ontslag van generaal MacArthur is nog steeds gaande, vooral nu MacArthur te kennen heeft gegeven als ambteloos burger" de handschoen tegen president Truman te zullen op nemen. Mogelijk zal h\j reeds volgende week per vliegtuig naar de Ver. Staten terugkeren. De Hearst-pers en andere volgelingen van MacArthur hebben de gene raal uitgenodigd om een triomftocht in Los Angeles, Chicago en New York te houden als het signaal voor massale publieke demonstraties. Mac- Arthur heeft het voorstel in overweging en zal het waarschijnlijk aan vat den. Bü monde van zijn voornaamste po litieke adviseurs, generaal-majoor ontslag heeft Courtney Whitney, die ontsl o-evraagd, heeft MacArthur een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring tot zyn verdediging uit gegeven. Daarin ontkent de generaal punt voor punt zich schuldig te hebben ge maakt aan ongehoorzaamheid je gens degenen, die boven hem zyn ge steld. „De generaal is van oordeel, dat hij zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlijnen,-die hij ontvangen heeft, niet alleen de laatste tijd, doch gedurende zjjn gehele militaire dienst", aldus Whitney. MacArthur heeft te kennen gegeven, dat hij niet voornemens is zich verder buiten het geschil met president Truman en de Ver. Naties over de politiek in het Verre Oosten te houden. Volgens Whitney heeft men Mac Arthur nooit speciaal het afleggen van verklaringen over de Koreaanse oorlog en wat daarmee samenhangt belet en heeft Truman hem daaren tegen verzekerd, dat zyn bevoegd heid „vrijelijk over de Koreaanse oorlog te spreken" onbeperkt is. Al le verklaringen van de voormalige opperbevelhebber hadden uitsluitend betrekking op militaire aangelegen heden, die hij mocht en moest uit spreken. Hieronder valt ook de ver klaring van 24 Maart, toen de gene raal aandrong op een uitbreiding van de oorlog tegen China, tenzij de com munisten willen onderhandelen. Luitenant-generaal Ridgway is Donderdag in Tokio aangekomen om de functies van generaal MacArthur over te nemen. De voormalige bevel hebber was niet ter begroeting op het vliegveld aanwezig, toen generaal Ridgway, vergezeld van de minister van het Leger, Frank Pace arriveer de. Zij begaven zich onmiddellijk naar Mvoor de microfoon, „U moet eens iets schrijven over de overeenkomst tussen de conferentie van München in 1938 en het ontslag van generaal MacArthur Eerl\jk gezegd geloven wy niet, dat er enige overeenkomst is. München hebben wjj van zeer naby meebeleefd. Het was, hoe men de dramatische ge beurtenissen uit die dagen achteraf ook beoordeelt, op dat moment een laatste poging om de vrede te redden. Het was een smadelijke poging, het was een knieval voor de Duitse dicta tor. Iedereen had de wrange weten schap, dat de vrede gered werd door verraad aan het Tsjechische volk. Maar dis Hitier, wat allerminst uitge sloten was, na München eens inge bonden had en de vrede bijvoorbeeld eens tien jaar bewaard was geble ven? De kans is groot, dat men dan de wrange bijsmaak op de koop toe zou hebben genomen. Het ontslag van MacArthur is zeer zeker geen capitulatie. Niemand heeft het ontslag van MacArthur ge- eist. Hier ging het slechts om het wegwerken van een contrast tussen een generaal, die al te drieste en ge vaarlijke verklaringen aflegde en een president, die door deze generaal niet gehoorzaamd werd. Wij geloven niet, dat de Ameri kaanse politiek inzake Korea een ver andering zal ondergaan. Wel zullen de vijandelijkheden zo mogelijk door onderhandelingen worden beëindigd, maar zolang de Noord Koreanen en de Chinezen vechten, zal ook Ameri ka, zullen ook de Verenigde Naties moeten blijven strijden. Dit is een feit, waarvan zowel Tru man en Acheson terdege doordron gen zijn, evenals trouwens Engeland. De vrede wordt met het ontslag van MacArthur zeker niet gered. Daarom valt het ons moeilijk om in het ontslag van MacArthur een over eenkomst te zien met de conferentie van München. In ieder geval werd hier niemand opgeofferd. Behalve MacArthur. Die andere wegen had kunnen bewande len dan de door hem gekozene. Acht en dertig doden aan brom fietsers op de Nederlandse we gen, 1500 ongevallenHet is niet schokkend. De A.N.W.B. heeft de bromfietsers nu eens nadrukkelijk gewaar schuwd, dat zij voorzichtigheid moe ten betrachten. Een bromfiets is een nets, waarop men niet behoeft te trappen, maar geen motorrijwiel. Wie de bromfiets als motorrijwiel ge bruikt. schept risico voor zichzelf èn anderen. Bovendien wijst de practijk hit dat vele bromfietsers niet vol doende ervaring bezitten voor snel verkeer Daarom juichen wy het ini tiatief van de A.N.W.B. toe. De bromfietsers moeten voorzichtig zijn! de Amerikaanse ambassade om al daar MacArthur te ontmoeten. De beide generaals hadden een on derhoud, dat ruim een uur duurde. Na afloop weigerde Ridgway enig commentaar te geven. Hij vertrok onmiddellijk weer per vliegtuig naar Korea. Zijn verblijf in Japan had slechts drie uur geduurd. MOSKOU's REACTIE. Radio-Moskou heeft het ontslag van MacArthur als volgt medege deeld: „Op bevel van president Tru man is MacArthur ontheven van zyn functie van opperbevelhebber in het Verre Oosten. De pers heeft de reden van zgn ontslag niet medegedeeld. Men neemt aan, dat MacArthur ont slagen is wegens zijn onbekwaamheid om de situatie in Korea het hoofd te bieden". In de Russische bladen worden de redenen voor het ontslag verzwegen. In de Europese communistische pers wordt geschreven over „een overwinning van het vredeskamp. Donderdagavond laat werd te Wash ington bekend, dat generaal Douglas MacArthur Maandag a.s. uit Tokio za Ivertrekken. Conferentie over plan- Schuman begonnen. Aantrekkelijk voorstel. De filmproducer Tom Mc Gowan uit Hollywood heeft ge neraal MacArthur telegrafisch gevraagd, of hy de hoofdrol wil spelen in een Film ..The Spuare Needie" bver een officier uit de tweede wereldoorlog, wiens militair optreden wordt belem merd door politieke richtlijnen uit Washington. McGowan heeft MacArthur hiervoor drie duizend dollar per week aange boden. „De beroemde schrijver Samuel Taylor zal de rol her,- zien, opdat zij onze geliefde ge neraal volkomen waardig zij", aldus het telegram. Binnenkort aankomst in Berlijn. Van officiële Russische zyde te Berlyn is aan de Nederlandse mili taire missie daar medegedeeld, dat binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Ne derlanders venvacht mag worden. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de zes lan den, die aan het plan-Schuman deel- I nemen, is Donderdagmiddag op het I .Van Russische zijde is medewer- Franse ministerie van Buitenlandse i king toegezegd om deze groep, die Zaken begonnen. I vermoedelijk uit ca. honderd man zal Even voor de opening van de con- bestaan, via Helmstedt rechtstreeks ferentie ontving dr. Adenauer, de aaj\ Nederlandse autoriteiten over Westduitse bondskanselier, een tele- i te dragem 1 r»p 4 Ni gram van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John Mc Cloy Deze deed Adenauer zyn beste wensen toekomen ter gelegenheid van diens deelneming aan de conferentie. „Ik vertrouw dat uw bezoek het ge- gin zal zijn van een periode van meer begrip en vrede onder de Europese volken". TWEE VERPLEEGSTERS STONDEN TERECHT Verkeerde vloeistof in bakje gegoten. Twee verpleegsters van het R.K. Ziekenhuis te Groningen hadden zich Donderdagmiddag voor de Arrondissementsrechtbank te Groningen te ver antwoorden voor het veroorzaken van dood door schuld. Voor deze zaak be stond een enorme-, belangstelling, vooral van medische züde. Op 19 December van het vorig jaar kregen de verpleegsters opdracht om de specialist voor oor-, neus- en keelziekten te assisteren bij het ver wijderen van amandelen. De patiën te was een zestienjarig meisje uit Groningen, dat bij aankomst in de operatiezaal volgens de getuigenver klaringen zeer opgewekt en gezond was. De verpleegster die thans te recht stond, heeft een zihnetabakje fevuld met pantocaine 2 procent in e veronderstelling, dat het novocaine 1 procent was. De specialist, die de operatie verrichtte zoog vier maal zyn injectiespuit met deze vloeistof vol en diende de patiënte een dosis van deze stof in de nabyheid van de amandelen toe. Nog voor de operatie overleed het kind tengevolge van het opnemen van een dodelijke dosis van pantocaine. De zuster had op een comfoortje een vloeistof gevonden, waarvan de kleur overeenkwam met die van no vocaine. De kroes die door de hoofd zuster op het comfoortje was ge plaatst, bevatte echter pantocaine. Het kroesje was niet voorzien van een etiket. Zuster S. gaf toe zich schuldig te hebben gemaakt aan een grote on- nauwlettendheid. De hoofdzuster ver klaarde ter zitting, dat zij inderdaad op die bewuste dag pantocaine had gekookt. Zy had het iets langer dan normaal op het comfoortje laten staan, doch zag hierin geen grove fout. Honderden transport ondernemers protesteerden BENZTNEBELASTIN G „KRANKZINNIG". Het anders zo rustige Voorhout in Den Haag was Donderdag veranderd in een overvol parkeerterrein. Hon derden transportondernemers uit alle delen van het land waren naar Den Haag gekomen om te protesteren te- fen de nieuwe verhoging (30 van e motorrytuigenbelasting. De Nati onale .Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport had deze protestvergadering belegd in „Pulchri Studio De belangstelling 'was echter zo groot, dat er in het naby gelegen gebouw „Diligentia nog een zaal bij gehuurd moest wor den om alle transportondernemers onderdak te brengen. In „Pulchri Studio" liet de heer E. van Donke laar voorzitter van de N.O.B., felle critiek horen op de belastingen op het wegvervoer. De huidige benzine belasting van iedere honderd gul den die een vervoerder aan benzine uitgeeft, vloeien 55 gulden in de wordt de Franse vice-pre mier René Pleven 50 jaar. is het 10 jaar geleden, dat tussen Rusland en Japan een nlet-aanvalspact werd geslo ten. schatkist noemde hy „krankzin nig". In zyn requisitoir verklaarde de of ficier van Justitie, dat hier uiteraard van opzet geen sprake is geweest. Hij zocht de grondoorzaak van dit geval in het landelijk gebrek aan verpleegsters en overbelasting van het personeel in ziekenhuizen in het algemeen. Hy achtte zuster S. even wel schuldig, omdat zij wist, dat niet-geëtiketeerde flesjes of kroesjes pantocaine bevatten. Voorts mocht zij niet aan het comfoor komen zon der toestemming van de hoofdzuster. De officier eiste vier dagen voor- waardelyke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Bij zuster M. achtte hy geen grove schuld of on achtzaamheid aanwezig. Hij vroeg voor deze verdachte vryspraak. Op 4 November vorig jaar kwam ook een dergelijke groep uit Russi sche krygsgevangenschap ontslagen Nederlanders in Berlyn aan. De namen der thans vrygelaten Nederlanders zijn nog niet bekend. Nadere gegevens zullen zo spoedig mogeiyk worden gepubliceerd. Besprekingen Nederlandse en Noorse atoomgeleerden. In Oslo ziin Donderdagmorgen be sprekingen begonnen tussen Noorse ■en Nederlandse atoomgeleerden over de voorgestelde Noors-Nederlandse samenwerking inzake de atoomsplit singsoven, welke het Noorse ministe rie van Defensie te Kjeller gebouwd heeft. Van Nederlandse zyde nemen aan de besprekingen deel: prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden prof. dr. J M. W. Milatz uit Utrecht, prof. dr. G. J. Bakker van de Gemeentelyke Uni versiteit van Amsterdam en J. H. Bannier, directeur van de Nederland se Organisatie voor Zuiver-Weten- schappelyk Onderzoek. Vrydag zullen de Nederlandse be zoekers een bezoek brengen aan het laboratorium te Kjeller. Zy zuüen worden vergezeld door leden van de Noorse raad voor onderzoek en de bekende Britse natuurkundige sir Edward Appleton. die op het ogen blik lezingen houdt in Noorwegen. De atoomspl'tsingsoven is voorna- melyk bedoeld voor onderzoekingen en het produceren van isotopen voor medisch gebruik. Op 21 Mei Vlaggetjesdag. Volgens een besluit van de reders vereniging zal op 22 Mei de helft van de haringvloot uitvaren. De rest ver trekt een week later. Voorlopig mag slechts met maximaal 70 netten wor den gevist. De traditionele Vlagge tjesdag wordt dus dit jaar gehouden op 21 Mei. Onder auspiciën van de Konlnkiyke School voor Naaldwerk wordt ln het St. James-paleis te Londen een tentoonstelling gehouden van de kronings gewaden, die door de Engelse koning en andere leden van de Konlnkiyke familie gedragen werden. Deze gewaden werden op de Koninklijke School voor Naaldwerk geborduurd. Mejuffrouw Beams, secretaresse der school, bezig met het arrangeren der voorwerpen ln de troonzaal van het palels. De expositie zal gedurende verscheidene weken voor het publiek toeganke- iyk zyn. 450 MILLIOEN AAN OPDRACHTEN Belangrijke opdrachten aan Nederlandse werven. De Sheli-groep heeft een groot bouwprogramma aangekondigd voor 41 tankers van elk 18.000 ton laadvermogen en 5 supertankers van 28 000 ton. De bouwkosten zullen totaal ongeveer 450 millioen gulden bedragen. Vijf tien schepen worden in Nederland gebouwd en 31 op Engelse werven. Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, procuratiehouder van de Bataafse Petroleummy-, heeft op een perscon ferentie enkele bijzonderheden ver strekt over de nieuwe schepen. Van het programma zullen door Wilton Feyenoord twee 18.000 tons turbo electrische schepen worden ge bouwd en twee 18.000 tons enkel schroefs turbineschepen. De Rotterdamse Droogdok My. en de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Mij. in Amsterdam bouwen ie der vier 18.000 tons enkelschroefs- turbine schepen en de laatste boven dien één 28.000 tons turbineschip. Bij P. Smit Jr., Rotterdam is een order geplaatst voor twee 18.000 tons tankers. Alle schepen zijn van ge heel nieuw type en worden volgens EEN BEETJE ZONNESCHIJN GEVRAAGD Regcneu, dat het dit voorjaar heeft gedaan, regenenPypestelen met de koppen er aan! Vele Zeeuwse boeren zyn onder die grote regenval pessimistisch geworden .De landeryen zyn op tal van plaatsen onbegaan baar, zodat aan zaaien niet te denken valt. Vooral voor die gronden, welke met zeewater geïnundeerd waren, ziet het er somber uit. Door dc zwakke structuur van deze gronden konden ze de inwerking van de grote hoeveelheden water niet goed weerstaan. Dat er schade geleden wordt, staat voor sommigen reeds vast, maar toch ls er vooralsnog geen reden om in het zwartste pessimisme te vervallen. Wanneer de weersomstandigheden in de komende maanden gunstig zijn, kan de opbrengst van de gewassen zich nog ten goede keren. gezaaid zal worden, dan oorspronke- De wintertarwe welke op tyd ge zaaid werd op gronden waar de ont watering behooriyk was, staat goed. Voor de tyd van het jaar is het ge was thans nog wel klein, doch wan neer op korte termyn gunstig weer volgt, kan een heel goede opbrengst verwacht worden. Duidelijke ver schillen zyn reeds waar te nemen tussen de percelen welke op thd met stikstof bemest zyn en die. welke de ze bemesting te laat ontvingen. Van de te laat gezaaide tarwe staan en kele percelen zeer slecht. Enkele zelfs zo, dat zy uitgereden zyn of nog zullen worden. Het winterkoolzaad staat er even eens vry goed voor. De ontwikkeling blyft iets achter in vergelijking met normale jaren. In de nieuwe Zuid- Sloepolder staat dit gewas voor het merendeel zeer goed. Alleen op de percelen langs ae Sloedam en de laag gelegen slikken is het mislukt. Zo nodig, zal ln deze polder de be- stryding van koolzaadglans- en snuit- kevers geschieden met een door Prins Bernhard beschikbaar gesteld vliegtuig. De stand van de karwy is ook zeer bevredigend. VOORJAAR S GRANEN Nu d voorjaarsgranen. In de nieuwe polders zyn deze reeds voor een groot gedeelte gezaaid. Gezien het weer valt de opkomst erg mee. Voor de oude polders, speciaal de inundatie- gebieden, wordt het voor het zaaien van zomergranen reeds aan de late kant. Voor zomertarwe is de goede zaaityd verstreken. Voor de gerst en de haver is het eigenlyk ook reeds wat laat. Indien eenter spoedig gezaaid kan worden, is de kans op een redelijke opbrengst nog wel aanwezig. DE MAIS De mais profiteert eigenlyk wel enigszins van de ongunstige weers omstandigheden. De oppervlakte welke men in Zeeland met dit be- trekkelyk nieuwe gewas wilde be zaaien. was reeds vry groot. Door het verlaten van de zaaiperiode voor de gewassen in het algemeen wint de mais echter nog steeds aan belang stelling. Indien voldoende zaaizaad beschikbaar is, kan men er daarom wel op rekenen dat er nog meer mais lijk het plan was. BLAUWMAANZAAD Het blauwmaanzaad is een van de gewassen, welke zeer sterk reageren op vroeg zaaien. Iedere boer weet uit ervaring, dat by laat zaaien de opbrengst minimaal is. Bovendien heeft men voor een goede opkomst van het fyne blauwmaanzaad een goede structuur nodig. Daar deze de eerste dagen niet verwacht kan wor den, mag mei\ gerust zeggen, dat de tijd van zaaien voor dit gewas voor- by is. Er is nog blauwmaanzaad uit gezaaid, zodat we deze zomer weinig velden met de schilderachtige papa verbloem zullen zien. VLAS Over het vlas valt momenteel nog moeilijk een oordeel uit te spreken. Het vlas dat voor de regen gezaaid weid, komt wel wat dun doch vrij goed boven. De kleur valt veelal mee. Volgens oude boeren heeft het koude, gure weer niet zo'n ongun stige invloed, zolang de plantjes klein zyn. In het begin van het voorjaar hadden zeer veel boeren plannen om een grote oppervlakte vlas uit te zaaien. Vele percelen hebben echter zodanig geleden, dat de grond de eerste weken niet geschikt zal zyn voor deze cultuur. Verschillende boe ren zullen daarom genoodzaakt wor den hun bouwplan te wijzigen. Daar goed vlas bovendien niet te laat ge zaaid mag worden, zal het weer spoe dig moeten verbeteren om dit gewas nog met succes te kunnen telen. ERWTEN Voor erwten, die bovendien een vroege zaai vereisen, zullen vele per celen dit jaar minder geschikt zyn. De stambomen worden meestal Iaat gezaaid, zodat men hiermee nog wel -oldoende tyd heeft. (Vervolg op pag. 2). een door de Shell ontworpen stand aardisatie systeem gebouwd. Van het bouwbedrag van 450 mil lioen zal ongeveer een derde in Ne derland worden besteed. Het bouw programma zal geheel uit de inkom sten van de Shellgroep worden gefi nancierd. Er komt dus geen emissie. De Shell beschikt op het ogenblik over een eigen en gecharterde vloot van 4.5 millioen ton, waarvan een half millioen onder Nederlandse vlag vaart. Het nieuwbouwprogramma is niet geheel en al een uitbreiding, om dat enige oudere en minder efficiente schepen op den duur uit de vaart ge nomen zullen worden. Naar voorlopi ge schatting zal op de nieuwe schepen in totaal een bemanning van 14 officieren en 38 manschappen no dig zyn. In de meeste der 18.000 tons tan kers wordt een nieuwe, aan het aard- olievervoer aangepaste in Engeland ontworpen stoomturbine voor aan drijving toegepast. Deze zal door Ne derlandse bedrijven in licentie worden gebouwd. Van belang is, dat men voor brandstof van Diesel op zware olie overgaat. De accommodatie op deze schepen zal zodanig zyn, dat alle volwassenen hun privé-hut zullen hebben. Op het achterdek komen rook- en eetsalons voor officieren en onderofficieren. Daarboven zyn de manschappen ge huisvest- Nieuwe orders van de Duitse koopvaardij. Naar uit Hamburg wordt verno men. zijn sedert de opheffing van de snelheids- en tonnagebeperkingen voor de Duitse scheepsbouw, aan de Noordduitse werven reeds nieuwe op drachten voor de bouw van in totaal 200.000 ton scheepsruimte gegeven. De „Noordduitse Lloyd" heeft zeven- schepen van 10.000 ton in bestelling gegeven, de „Hapag" vier turbine vrachtschepen van 10.000 ton en drie motorvrachtschepen van 8000 ton. Al deze schepen zullen een snelheid van zestien zeemijlen krijgen en daarmee de concurrentie op ae internationale lynvaart het hoofd kunnen bieden. Onlusten in Zuid-Perzië. De minister-president van Perzië Hoessein Ala heeft Donderdagavond meegedeeld, dat in het Zuidperzische oliegebied van Abadan bh .onlusten een Perzische vrouw werd gedood en drie Engelsen werden gedood of ge wond. Hy gaf de communisten dc schuld van de ongeregeldheden. ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Krachtige tot harde wind en in het Noorden tyde- lijk wellicht stormachtige Zuid-Wes- telyke wind. Iets kouder dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1