HET GAAT „KINDERZORG" GOED ONDANKS FINANCIëlE ZORGEN ENAVO&e $0* Pachtvermindering voor gedupeerde mosselkwekers. >,erta»'Wtend VREDESTEIN DIT JAAR VIEL ER MEER REGEN DAN IN EERSTE KWARTAAL 1951 SP0RTC0MMISSIE MIDDELBURG BESTAAT DERTIG JAAR OUDERLINGEN CONFERENTIE DER GEREF.-KERKEN ZEELAND DE ONTWIKKELING VAN GR0EDE EN NIEUWVLIET TOT BADPLAATS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL. 1951 JAARVERGADERING TE MIDDELBURG Debielen krijgen te Middelburg eigen tehuis. „Kinderzorg", de enige vereniging voor kinderbescherming in Zeeland, moge dan in deze moeilijke tyd financiële zorgen kennen, toch is er veel, dat ieder, wien de zorg voor het misdeelde en verwaarloosde kind ter harte gaat, tot dankbaarheid stemt. Er wordt naar gestreefd steeds meer kinde ren in gezinsverpleging op te nemen, er bestaat sinds vorig jaar een nauw contact met een psychiater en een paedagoog, eindelek verkeren alle ge bouwen in prima staat en voorts ligt het in de bedoeling het meisjeshuis te Middelburg te bestemmen tot debielen-Inrichting, die gescheiden wordt in een jongens- en een meisjesafdeling en aan het hoofd waarvan een des kundige komt te staan. Dit werd medegedeeld in het jaar verslag, dat de secretaris, ds. F. H. A. van der Wind, gistermorgen uit bracht in de jaarvergadering van de Vereniging „Kinderzorg". Deze bij eenkomst werd gehouden in het met bloemen opgefleurde gymnastieklo kaal van het tehuis te Middelburg en werd door talrijke predikanten en kerkeraadsleden uit ae provincie bij gewoond. Ook de oud-voorzitter, ds. A. de Vries, gaf met zjjn aanwezig heid blijk van zijn belangstelling. Na de gebruikelijke opening uitte de voorzitter, ds. G. H. van Willems- waard, zijn vreugde over het mede leven in de gemeenten met het werk van Kinderzorg". hetgeen blijkt uit de grote financiële steun, een steun, zoals geen enkele andere Kinderzorg- vereniging in ons land ontvangt. De voorzitter ging voorts na. welke ore- diking van de vereniging uit gaat; „zij doet de Schrift voor ons leven", zo zeide hij. In zijn jaarverslag maakte de se cretaris melding van de gunstige si tuatie in de tehuizen. Er wordt steeds voor gewaakt, dat de pupillen zich geen gestichtskmderen gaan voeten. Him aantal bedroeg eind 1949 219, eind vorig iasr 222. In M'dde'burg werden oo 31 December 1950 77 ion- gens en 28 meisjes vernield in Se- rooskerke 8 iongens en 37 me's^'es, in gezinnen 32 jongens en 38 meisies. Het a an tol ver^leegdagen was \rorig jaar 75.439. In het verslag werd ver der melding gemaakt van de vele moeite, die de penningmeester, de heer C. C. Mantz zich heeft getroost voor het verkrijgen van de zeer wel kome bouwsubajdie. groot f 120 000, van het Riik Ook werd medegedeeld, dat de heer J. A. de Vries uit Den Haag is benoemd tot administrateur, Veemarkthallen Rotterdam Vrijdag 13 April 266e Promoties bij Kon. Mij. „De Schelde". Tot hoofdingenieurs bij de Naam loze Vennootschap Koninklijk Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen zijr. benoemd ir. G. A. Kemper, ir. A. Mai kus. ir. A. de Vos en de heer M. F. Kok. Allen waren reeds in dienst van de N.V. Advertentie KING'S m M "still making friends" Zie dit niet over het hoofd King's Cross is meer waard dan ze kost!" Actie leidde tot succes. De actie van de Stichting voor de Zeeuwsche Visseryen om verminde ring van pacht te krügen voor die pachters van visserypercelen, die door het optreden van de mosselparasiet zijn gedupeerd, heeft tot succes ge leid. Door het Bestuur der Visseryen op de Zeeuwsche Stromen werd aan de kwekers bericht, dat ingévolge beschikkingen van de minister van Financiën en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, een pachtsomvermindering wordt verleend voor het jaar 1950/51, aan de kwekers wier inkomsten ongun stig ztfn beïnvloed door het optreden van de mosselparasiet. Geen pachtsomvermindering wordt verleend aan kwekers, die 80% of meer van hun standaardcapaciteits- cijfer hebben geleverd, terwjjl de ver mindering 1 2/3 bedraagt, voor elk procent dat minder dan 80% is afge leverd. Kwekers, die minder dan 20% hebben geleverd, worden geheel van betaling vrtjgesteld. Het juiste bedrag zal aan iedere kweker worden medegedeeld, nadat door het Aan- en Verkoopkantoor te Bergen op Zoom, de cijfers zijn bere kend. Mosselpercelen, welke in ge bruik zijn als oesterpercelen, vallen buiten deze regeling. waardoor de heer Mantz meer tijd krijgt voor het maken van propa ganda. KINDERZORG ZORGENKIND. „Kinderzorg is een zorgenkindje", aldus de penningmeester, toen hij het exploitatietekort van 49.762 toe lichtte. „Gelukkig leeft de vereniging in de harten van de Zeeuwen, die de kapitale som van 31.284 bijeen brachten". De heer Mantz bracht hen daarvoor dank en verklaarde, dat net aantal busjes nog moet worden uit gebreid. De uitgaven stegen van 193.000 in 1949'tot 252.000 in 1950. de ver- pleegprijs van 2,83 tot 3,80 per dag per kind. Nadat de penning meester décharge was verleend, richtte de voorzitter hartelijke woor den tot ds: De Vries, die hij dank bracht voor het vele belangrijke werk, dat hij voor „Kinderzorg" heeft ver richt. De directeur, de heer .1. A. v. d. Windt, deed enige modedelingen over de vorig jaar gevoerde actie tot uit breiding van de gezinsverpleging. Op twee advertenties ontving men 88 aanvragen, waarvan slechts vier uit Zeeland. Uiteindelijk bleken echter maar elf adressen bruikbaar te zijn. Bjj de bestuursverkiezing werden herkozen de heren R. Batten, ds. B. Breek, J. Jasperse. C. C. Mantz, ds. J. v. d. Graatf en D. Vleugel en ge kozen mevr. M. W. van der PeyY— Schuilwerve en de heren G. M. Breas, ds. H. M. Strating, ds. van Dijk en J. Adriaanse. DE MIDDAGVERGADERING, De drukbezochte middagvergade ring werd o.a. bijgewoond door de burgemeester, mr. N. Bolkestein, de Kinderrechter, mr. P. van Empel, de secretaris van de Voogdijraad, mr. A. M. J. Post Uiterweer, de adjunct-di recteur van de Stichting Zeeland mr. N. Hornstra, de Commissaris van Po litie, de heer M. A. Reneman en eni ge sociale werksters. Een bestuurslid van de onlangs op gerichte Vereniging van Oud-ver pleegden overhandigde de voorzitter een dankbaar aanvaarde gift van de oud-pupillen ter gelegenheid van het 45-jarig jubileum van „Kinderzorg", bestaande uit een bedrag van 100 ten behoeve van het fonds voor pad vindersuniformen en tenten. Ds. K. O. Finkensieper, directeur van de Heldring Gestichten te Zet ten. hield vervolgens een zeer boeien de lezing over de nieuwere inzichten in de verpleging van de z.g. onaan gepaste jeugd. Met grote nadruk hield hij zijn gehoor voor, dat het niet in de eerste plaats gaat om begrip pen als a-sociaal, criminaliteit, neu rose, doch om het kind zelf. Men moet zich niet afvragen: wat neeft het misdaan, doch: wat is het; noch: welke moeilijkheden geeft het, maar: welke moeilijkheden heeft het. Van bijzonder groot belang achtte de spreker de psychiatrische en psycho logische observatie van het kind. Hij noemde het voorts een probleem, dat in bepaalde gevallen kinderen hun eerste levensjaren in een gesticht doorbrengen; 'dit kan namelijk funest zijn voor hun verdere ontwikkeling, maar is helaas niet altijd te voorko men. Ds. Finkensiener behandelde een aantal nieuwe methoden by de ver pleging van de onaangepaste jeugd en gaf verscheidene voorbeelden. Na zijr. rede volgde een levendige discus sie. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van Gezang 130. U Kun» weer volop genieten van de y. qeionae en Bailey-brug te Middelburg moest weer dienst doen. Ten gevolge van een kleine storing in de stroomvoorziening heeft de nieuwe stationsbrug over het kanaal te Middelburg gistermiddag om streeks 6 uur enige tijd geen dierst kunnen doen. Direct vormden zich aan weerskanten van het kanaal lan ge file's auto's, wielrijders en voet gangers en dit was voor Rijkswater staat aanleiding om de Bailey-hef- brug weer in bedrijf te stellen. Na korte tijd kon het euvel worden ver holpen en kon het verkeer weer van de nieuwe brug gebruik maken. Advertentie EEN NAAM IN RUBBER - EEN NAT VOORJAAR Het zonnetje Het zich echter veel minder ziea Het voorjaar 1951 is niet bepaald plezierig. Regen en wind, hagelbuien en afen toe zelfs sneeuwvlagen wisselen elkaar af en maar zelden gebeurt het, dat het echte voorjaarszonnetje doorkomt- Er vvoidt gemopperd en geklaagd en vooral de land- en tuinbouw ondervinden veel last van deze ongewone weersomstandigheden. Het Is te nat. om buiten te werken, terwijl er toch zoveel gedaan moet worden. Wij hebben de neerslagcrjfers over de eerste drie maanden van 1951 van het Meteo-station te Vlissingen. die ons welwillend ter beschikking wer den gesteld door het R.N.M.I. in Den Bilt, eens vergeleken met de cijfers over deze periode van het vorig jaar en daarbij kwamen wij tot vry grote %'erschillen. Het begon al in Januari. Dit jaar werd te Vlissingen in Ja nuari een neerslag geregistreerd van 66.9 millimeter, aat wil dus zeggen dat er ruim 6 liter water viel op één vierkante meter. Hoe was het nu in Januari 1950? Toen was de neerslag slechts 39,6 millimeter, wat dus neer kwam op byna vier liter water per m2. Het verschil in neerslag tussen beide maanden bedraagt dus ruim twee liter per m2. Op 1 na. bouwland is in Zeeland in Januari 1951 dus 200 liter meer water terecht gekomen dan in Januari van het vorig jaar! Voor Februari liggen de cyfers gun stiger, want toen werd in 1951 58 millimeter geregistreerd en in 1950 75 mm. In Maart echter is het ver schil tussen 1950 en 1951 weer zeer ongunstig. Dit jaar noteerde Vlissin gen in Maart een neerslag van 71 8 millimeter tegen slechts 21.1 millime ter in Maart 1950. Hier bedraagt dus het verschil niet minder dan 50,7 millimeter of 6 liter per m2. Elke ha. land had dus in Maart van dit jaar 500 liter meer water te verwer ken dan vorig jaar. Wanneer men de cijfers van de eerste drie maanden van 1951 by elkaar optelt, komt men aan een neerslag van 196,7 millimeter tegen 135.7 millimeter in het eerste kwartaal 1950. zodat er dit jaar 61 mm. meer water is gevallen tydens de eerste drie maanden dan in dezelf de periode van vorig jaar. Geen won der, dat er in land- en tuinbouwkrm- gen geklaagd wordt, dat het zo'n „nat Het Irene-fonds. Sedert enige tijd werkt het Irene- fonds ook in Zeeland. Het Irenefonds wil in geheel Nederland culturele verzorging en ontspanning bieden aan zieken, die in ziekenhuizen, ge stichten enz. verpleegd worden. Er wordt lectuur verspreid, er wor den films vertoond, kleinkunst-voor- stelllngen, concerten enz. gegeven. Tal van artisten hebben zich be reid verklaard zonder enig honora rium op te treden, maar wel zijn er bedragen nodig voor het vervoer van deze medewerkers. Wat Zeeland betreft profiteerden reeds het Kindersanatorium te Oost- kapelle, twee ziekenhuizen te Goes en de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom van het werk, dat het Ire ne-fonds doet. Binnenkort worden in een aantal plaatsen in Zeeland openluchtvoor stellingen gegeven van Industrie films. De onderneming, die deze films vertoont, zal daarbij ook propaganda maken voor het Irene-fonds om de arbeid van dat fonds meer bekend te maken. In de toekomst zullen dan ln ver scheidene plaatsen propaganda- gaderingen voor het fonds worden belegd. maand Februari 28,7 De stand voor Maart was géïijk in 1950 en 1951: 40,6 Gemiddeld was er dus in het eerste kwartaal 1951 24 van de dag zon. Een vrij grote tegenstel ling tot het eerste kwartaal 19o0, toen scheen de zon gemiddeld 32 van de dag Vergadering „Schoolmuseum". De jaarvergadering van de vereni ging „Schoolmuseum" zal Zaterdag 5 Mei te Middelburg worden gehou den. In de morgenvergadering spreekt de heer B. J. J. R. Walrecht te Bieze- linge over: „Onze provincie als bron yoor het biologisch onderwys op de scholen", waarna 's middags prof. dr. Minnaert te Utrecht „De natuur kunde in het vrije veld" behandeld. GREEP IN DE HISTORIE Zij ontplooide een grote activiteit! De zeer actieve Commissie van Beheer over de gemeentelijke sportter reinen te Middelburg, beter bekend als „De Sportcommissie" zonder meer heeft de drie kruisjes bereikt. Omdat het zilveren jubileum destijds niet is gevierd, heeft men het besluit genomen het 30-jarig bestaan zy het op bescheiden wyze te herdenken. Daartoe houdt het college van B. W. Vrydagmiddag in hot Stadhuis aan de Markt een bijeenkomst met de commissie, waarvan twee ledf**, te weten voorzitter W. L. Heyboer en secretaris L. J. Geers, het S0-jarig jubileum méévieren. Laatstgenoemde verschafte ons enige gegevens uit het archief van de Sportcommissie, die op 1 April 1921 werd geïnstalleerd en toen be stond uit de heren mr. Joh. Adriaan se die tot voorzitter werd geko zen J. Onderdyk, W. L. Heyboer, C. Helder en L. J. Geers. De heer Heyboer werd penningmeester, de heer Geers secretaris. Twee maanden later werd de heer W. de Graaf be noemd tot directeur. Op 1 October 1921 werd het ter rein officieel door de Commissie der Koningin geopend en werdén de drie- jaarlykse examens van alle Rgks groepen in Zeeland en gymnastiek- en athletiekdemonstraties gehouden. Hélaas, op 22 Juni 1922 was het voetbalveld reeds onbespeelbaar: de grond moest rust krjjgen. De tennis- sers in Middelburg konden echter juichen, want op 25 October van dat jaar konden de twee, op voorstel van de commissie aangelegde tennisba nen, die samen 6500 hadden gekost, in gebruik worden genomen. WISSELPRIJZEN INGESTELD In 1923 werd het voetbalveld weer onder handen genomen en r jaar later werd het middenveld, y-drai- neerd. In Mei 1925 stelde da sport commissie twee wisselprijzen in, na- meiyk een zilveren bal en een zilve ren beker, voor een toumooi tussen Middelburgse voetbalclubs, die toen talrijker waren dan thans. Aan het tournooi namen deel Zeelandla, Mid delburg, Walcheren, Stavast en DE- TO. Zeelandia won de bal (de eerste pry's), Walcheren dé beker, die als De kwestie van het afval water in Zeeuwsch Vlaanderen. Tijdens het bezoek van de Commis saris der Koningin in Zeeland, ;hr. mr. A. F. C. de Casembroot aan St- Jansteen op 18 April a.s. zal in het gemeentehuis aldaar een bespreking worden gehouden over het probleem der lozing van afvalwater der vlas- industrie in Oost-Zeeuwsch Vlaande ren. Hieraan zal behalve door jhr. de Casembroot worden deelgenomen door een deputatie van de vlassers- verenigingen te Koewacht en Sint Jansteen en vertegenwoordigers der by deze kwestie betrokken instellin gen. voorjaar" is. want elke vierkante me ter van de Zeeuwse bodem kreeg ruim 6 liter water meer dan in het voor jaar 1950. HET ZONNET JE. Hoe was het nu met de zonne schijn? Ook hier zijn -de cijfers voor dit jaar ongunstiger dan in 1950. In Januari* "1951 was er gemiddeld 13.5 van de dag zonneschyn, in Januari 1950 scheen het zonnetje ge middeld 26.9 van de dag. Februari 1951 lever de 20,3 zonneschyn perl> Medegedeeld werd, dat als advi- dag, doch Jiet^ jaai daarvoor gaf de geurg zoucjen optreden ds. H. Veld- Twee referaten gehouden. In de Bogardzaal te Middelburg kwamen de ouderlingen van de Gerei. Kerken in Zeeland bijeen onder leiding van ouderling J. J. Boon uit Bergen op Zoom. De voorzitter kon een groot aantal bezoekers welkom heten op deze 29ste conferentie. Aangevangen werd met het zingen van Ps. 122:1 en 3 in de berijming van ds. Hasper, waarna 1 Cor. 3 werd gelezen en de heer Boon voorging in gebed. seurs zouden optreden kamp van Middelburg en ds. A, Ver schoor van Vlissingen. Biykens het financieel verslag van de penningmeester, de heer F. Coen van Wolphaartsdijk, was er slechts een saldo van 109,08, zodat het niet mogelyk is een najaarsconferentie te Onjuistheden ln betoog van burgemeester. De directeur van het Bureau van de Provinciale Planologische Dienst verzoekt ons met betrekking tot het in ons nummer van Woensdag 11 April voorkomende interview met de burgemeester en de VW-voorzitter over „Groede en Nieuwvliet in hun groei belemmerd" het volgende te willen opnemen. Hoewel voor ambtenaren of overheids organisaties een courant niet de ge- eigende plaats is om onderling ver schil van inzicht of gevoelens van ontstemming aan, elkaar duideiyk te maken, daarvoor bestaan andere we gen, wil ik hier enkele onjuistheden welke genoemd artikel de burge meester van Groede in de mond legt rechtzetten, 1. De bedoelde ingezetene van Groe de heeft by de Planologische Dienst uitsluitend een verzoek ingediend om een aantal zomerhuisjes op het ten behoeve van de dykaanleg afgegra ven duinterrein te Groede te mogen bouwen. Dit is niet afgewezen. Het bureau van de PJP.D. heeft de ze ingezetene zowel als de heer Ho» te medegedeeld dit plan zeer toe te juichen De Vaste Commissie van de P.P.D. zal ln haar vergadering van 26 April a.s. onder nadere goedkeu ring van Gedeputeerde Staten hier over haar oordeel moeten uitspre ken. 2. Het ls niet juist, dat de zomer huisjes geheel aan de bouwvoor- "iriften voldoen. he- [ngen nemen die de bouw van zomerhuisjes moge lijk maken of om een afzonderlijke zonierhulsverordening in het leven te roepen. (Dit is trouwens ook te Nieuwvliet het geval). schri 3. Door de Vaste Commissie van de PP.D. is in haar vergadering van 2 October 1950 besloten zich accoord te verklaren met het bestemmen van een terrein voor zomerhuisjes te Nieuwvliet, hetgeen de voorzitter van de V.V.V., tevens .ambtenaar ter Se cretarie aldaar mondeling door my is medegedeeld. Door de activiteit van de voorzit ter van deze V.V.V. kon hiervoor het bedoelde terrein in de Adonispolder worden gekozen. Op 5 April jL heeft het Bureau van de P.P.D. dan ook aan de burgemees ter van Groede (tevens burgemees ter van Nieuwvliet) geschreven: „Hierby bericht ik U dat de heren N.N. van mijn bureau de terreinen van toekomstige bebou wing met zomerhuizen in Uw ge meenten Groede en Nieuwvliet d.d. 3 dezer hebben opgenomen. Ik hoop U binnenkort van beide terreinen een schetsontwerp "ter nadere over weging op te zenden". Voor de vrees „dat de PP.D. ook hiervoor toestemming zal weigeren" bestond dus sinds 2 October 1950 geen enkele aanleiding. Tenslotte nog de algemene opmer king dat de PP.D. niets kan weige ren of toegestaan; dit is aan Gedepu teerde Staten voorbehouden. In vele gevallen is op een beslissing van G. S„dan nog beroep op de kroon moge- 1<)k. Overigens wordt een „overwinning' van wie dan ook nimmer behaald door middel van onwaarheden. Hier valt slechts verlies te boeken; verlies voor de publieke zaak door onwaar achtig gv-schrh'f en verlies van zelf respect voor degene die de onwaar heden verkondigt. Ir. M. de Vink houden. Algemeen werd het echter wenselijk geacht tweemaal per jaar byeen te komen, maar dan zullen de kerken hun bydragen iets moeten verhogen. Dit zal aan de kerken wor den medegedeeld. midc Óp het houden van een Zaterdag- iddagconferentie te Goes in het a.s. tweede prijs fungeerde. Het tour nooi leverde overigens een batig sal do op van 80, voor die tyd een flin ke som! In 1935 werd de staantribune in ge bruik genomen, maar twee jaar later was er weer een tegenvaller: de pas gelegde drains in het eerste veld ble ken niet te werken. De Heidemaat schappij was eerst na afloop van het karwei tot de ontdekking gekomen, dat de grond te vet was In 1939 leed de commissie een zwaar verlies door het overlijden van de heer Jan Onderdyk, die er als wethouder zitting in had gehad en die zich er zeer veel werk voor had getroost. DUITSE PLAGERIJEN In de oorlogsjaren werd men na- tuurlyk op alle mogelijke manieren door de Duitsers geplaagd. Reeds kort na de komst van ae bezetters namen deze het Nadorstterrein ge deeltelijk en in 1942 geheel in gebruik terwijl men ook werd weggejaagd van het veld by de Meelfabriek. Toen resteerde nog „Modderoord", maar wanneer het in de kraam van de Duitsers te pas kwam, werd men ook daarvan verdreven, ook al was een wedstryd aan de gang. In Juni 1945 werd het terrein bij de Meelfabriek provisorisch weer "bespeelbaar ge maakt »twee jaar later moest men het afstaan), maar de Nadorst en „Modderoord" stonden nog onder water E'j e velden kwamen ln 1947 weer in gebruik. Het daaropvolgend jaar overleed mr. Adriaanse, wiens plaats «Yor de heer Heyboer werd ingenomen en konden andermaal twee tennisbanen geopend worden. Jammer genoeg zijn op dit tydstip de plannen voor een nieuw sportvel dencomplex nog niet in het stadium van uitvoering; zjj zijn zelfs nog niet gereed. Zo blyft de jubilerende com missie het mooiste geschenk voor lopig onthouden. Alle sportvrien den in Middelburg hopen echter van harte, dat het zeer spoedig alsnog kan worden aangeboden! Advertentie najaar werd veel prijsgestéld. Met de mogelijkheid de conferentie ook eens in Zierikzee of Ternéuzen te houden, zal gerekend worden. PREDIKANT EN OUDERLING. De heer J. J. Boom refereerde daarna over „Predikant en ouaer- ling". Er zit aan dit onderwerp een principiële en een practische kant. Spr. noemde een pred'k-ambt profe tisch. dat van de ouderling koninklijk en dat van diake" oriesteriyk. Toch zyn de ambten gelijk. Spr. ging nader in op de samen werking tussen predikant en ouder ling by het regeren der kerk. Van zelfsprekend treedt de predikant het meest op de voorgrond by prediking en bezoek. Ook de ouderlingen heb ben evenwel een belangrijke taak by het doen van huisbezoek. Zij dienen op de hoogte te zyn van het kerkelijk leven en moeten een op studie gefun deerd oordeel bezitten ln classicale of andere vergaderingen. Breedvoerig ging de heer Boon in op andere punten van samenwerking tussen predikant en ouderling om zifn boelende rede te eindigen met te wijzen op de grote Vervuiler van het ambt namelbk Jezus Christus, die zyn dienaren daartoe de kracht geeft. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering werd ds. G. Brinkman* Geref. predikant te Amsterdam, verwelkomd, wiens va der gedurende vier jaren predikant te Vlissingen was. Ds. Brinkman sprak over: „Heden en toekomst van onze Gereformeerde Kerken". Velen noemen de toestand van die kerken thans bedroevend. Er ls scheuring en krakeel. De grote helden uit het verloden. o.a. dr. Kuyper en prof. Bavinck, zijn heengegaan en er zijn geen vervangers. De jeugd wordt bedreigd door de tydgeest er is twij fel in het geloofsleven, er Is critiek, dat de Geref. Kerken zich teveel af- zydig houden en weigeren met andere kerken samen te werken. Spr. wees er op, dat wij leven in een tyd van crisis en verwarring. Hij herinnerde aan de doorbraak m de Hervormde kerk en aan het ontstaan van de „vrygemaakte kerken", waar men gebondener is dan ooit. DE RIJKE ZEGEN. Toch moeten wij ons wachten voor Vijftig jaar muziek te Dreischor. Te Dreischor werd het vyftig Jarig bestaan gevierd van de harmonie „Crescendo" met een receptie,-waar bij vele sprekers het woord voerden en de jubilerende vereniging harte lijk geluk wensten met dit gouden jubileum. Na het openingswoord door de voorzitter, sprak de vice voorzitter, de- heer Beekman. Deze huldigde de heer Verjaal omdat hy reeds vijftig jaar de voorzittershamer van „Cres cendo" hanteert. Spreker bood hem een aandenken aan. Burgemeester A. H. Vermeulen sprak namens het ge meentebestuur en wees er op, dat „Crescendo" by de inwoners van Dreischor een grote plaats inneemt. De burgemeester bood de vereniging een plant aan. Hierna spraken afge vaardigden van diverse verenigingen en organisaties, o.a. de Vlassex-sbond, Oranjevereniging, „Nut en Genoe gen", Herv. Kerkkoor enz. Het mu ziekgezelschap „Kunst en Eer", uit Zierikzee bracht haar zustervereni ging een muzikale hulde, waarby de voorzitter van „Kunst en Eer", de heer R. Gerritsen in welgekozen woorden „Crescendo" gelukwensten. De heer Verjaal, voorzitter van deze vereniging, dankte. Hierna werd nog een muzikale wandeling door het dorp gemaakt. Advertentie §J "cigarettes IM een zwartgallige stemming en zien op de ryke zegen, welke God nog in de Geref. Kerken geeft. E>r is een bloeiende Vrije Universiteit. Het werk der Bybelvertaling gaat voort, waar in de Geref. een belangrijk aandeel hebben. Er is een belangrijk Jeugd centrum en de Zendingsarbeid bloeit. Vreemden bewonderen de Geref. ker ken in ons land om haar grote acti viteit. Er ls zeker geen reden zich te verheffen, doch gelukkig mag er nog veel góeds geconstateerd worden. Ëpr. gaf vervolgens verschillende practische wenken voor de ouderlin gen. waarin vooral de jeugd een gro te plaats dient in te nemen. wanneer de Geref. kerken zich ln de toekomst houden aan Gods Woord, is er geen gevaar voor haai- bestaan. Dc historie bewijst dit. Tijdens de 80- jarige oorlog bedroeg het aantal Geref. slechts 10 in de 17e eeuw was de helft van Nederland Gerefor meerd en dit bleef zo totdat het ra tionalisme en liberalisme in de 18e eeuw de kerk binnensloop. De nieuwe opbloei kwam in de vorige eeuw, door Reveil. Afscheiding en Doleantie. Het licht van Gods Woord scheen weer in volle helderheid. God zal zyn kerk bew-aren, zolang deze zal prediken het zuivere Evangelie van Christus. Óp beide referaten volgde een drukke bespreking, waarna de. ook door vele predikanten bygewoonde, conferentie te ruim 4 uur door ds. Brinkman met gebed werd gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2