PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groede en Nieuwvliet in hun groei belemmerd Gaitskell vraagt nieuwe offers van het Britse volk Vandaag D£ BILT Kantlijn Belgische Nationale Omroep weert Nederlandse musici Geheime besprekingen te Londen ..WATERLINIE" EEN MISLUKKING VOOR DE NOORDELIJKEN BEZOEK VAN Dr. ADENAUER AAN PARIJS VAN GROOT BELANG Staatlozen herkrijgen het Nederlanderschap VOORSPELT: |94e Jaargang - No. 85 Dagblad uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn PL verv.: W. Leertouwer en H. A BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 3? ct. per week t 4.55 p. lew. fr. p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag II April '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre# Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—80. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 20, tel. 2077 en 2924; Goes L. VorsU.tr, 63. teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Pr. Mauritsstr. 12, teL 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlerikzee: $4. Bogerdstr. C 160. teL 26. OPVOLGER VAN CRIPPS DIENT ZIJN EERSTE BEGROTING IN Verhoging van belastingen Defensie-uitgaven bedragen bijna 1500 millioen pond. I>e Britse minister van Financiën, Hugh Gaitskell, de opvolger van sir Stafford Cripps, heeft Dinsdag in het Lagerhuis zyn eerste begroting in. gediend. In zijn begrotingsredo wees Gaitskell zijn landgenoten er op, dat van hen nieuwe offers gevergd moeten worden. Ter betaling van de enor me uitgaven voor de herbewapening zal een extra bedrag van 260 millioen pond sterling moeten worden gevonden. De totale reeds begrote uitgaven voor het jaar 1951-1952 worden geraamd op 4500 millioen pond sterling. Gaitskell raamde de totale uitgaven voor 1951-'ö2 989 millioen hoger dan voor het lopende begrotingsjaar. De uitgaven voor defensie zouden in to taal 1490 millioen bedragen. De minister kondigde verhogingen aan van indirecte belastingen op luxe goederen en andere goederen. De om zetbelasting voor auto's en voor ra dio- en televisie-toestellen zal ver hoogd worden van een derde tot op tweederde van de waarde van deze producten. Ook de belasting op huis houdelijke apparaten voor gas er electriciteit zaü verhoogd worden. Verder zal de directe belasting op uitgekeerde winsten van maatschap pijen worden verhoogd van 30 tot 50 procent. Over de verhoging van de omzet- belastingen zeide minister Gaitskell, dat men het publiek van kopen wil afhouden. Als compensatie zal voor vele huishoudelijke artikelen, als keu kengerei, de omzetbelasting verval len. Andere belastingverhogingen heb ben betrekking op de toegangsprijzen voor bioscopen en op benzine, die on- Een van de dingen, waarbij ver- reweg de meeste Nederlanders nog nooit stil zullen hebben ge staan, is wel, dat te midden van ons allen, ongeveer 40.000 landgeno ten leefden, die hun Nederlander schap hadden verloren. Zij waren in vreemde krflgs- of staatsdienst ge gaan en daardoor hadden zij hun Nederlanderschap verspeeld. Ook hun vrouwen en kinderen verloren daardoor hun Nederlanderschap en werden statenloos en dat betekende in allerlei opzicht een zeer omvang rijke ambtelijke administratie bij alle voorkomende gelegenheden, het betekende, dat deze mensen niet naar zee konden en niet konden emigreren en dat zij goed beschouwd een aardig duitje van onze belas tinggelden kostten. Vandaar dat men tegen het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp om al deze mensen hun Nederlanderschap maar weer terug te geven, weinig bezwaren zal kun nen aanvoeren. De mensen, die des tijds in Spanje tegen Franco voch ten, vallen eronder. En ook de men sen die destijds aan het Oostfront hebben gestaan aan de kant van de „grootste Duitser van alle tijden." Tegen dat laatste kan men natuur lijk steekhoudende bezwaren aanvoe ren. Hun staatsburgerschap verviel hij wijze van strafmaatregel. Maar daar staat tegenover, dat het eigen lijk dwaas is om juist voor aeze mensen nodeloos geld uit te geven. I Beter is het na zoveel jaren maar met de hand over het hart te strij ken. Daarom geloven wij niet, dat dit wetsontwerp in de Tweede Kamer op veel bezwaren zal stuiten. Zoals te voorzien was. is de reis van Prins Bemhard naar Ar gentinië niet met onverdeelde instemming door de Nederlandse pers begroet. Een onzer grote week bladen bracht een politieke prent uit, waarop men een Nederlandse hand een hoge onderscheiding ziet uitreiken aan de hand van Evita Pe- ron. Als achtergrond diende een aan flarden gescheurd exemplaar van het Argentijnse oppositieblad La Prensa. dat als kop het woord Libertad (Vrbhetd) droeg. Hetzelfde tmema wordt door het Onafh. Soc. Parool in een artikel aangesneden. Het blad heeft veel waardering voor de wijze, waarop Prins Bernhard zijn belangrijke mis sie in Zuid-Amerika vervult, ver wacht er veel succes van, meent ook, dat in dit reisplan Argentinië niet kon worden overgeslagen, maar acht dat er bij alle kweken van goodwill toch bepaalde grenzen getrokken moeten worden „By een officiële reis behoren ze ker bepaalde plichtplegingen, en wanneer men een dictator bezoekt zal men iets van zijn democratische ge voelens moeten kunnen onderdruk ken. Of echter onze regering er goed aan deed zóver te gaan, dat op een op haar verzoek ondernomen reis een lid van ons koninklijk huis de aller hoogste onderscheidingen uitreikte aan de vrouw van een staatshoofd, dat van een dictator in optima for ma met het blote oog niet is te on derscheiden. een vrouw, wier schil derachtigheid groter is dan haar lief de voor de vrijheid Men kan de beleefdheid tè ver drijven en volg°ns brede kringen van ons volk, worden de grenzen der goede smaak over schreden door deze decoraties op een ogenblik, waarop het gerucht om ..La Prensa" nog niet is gestorven". Tot zover het Parool. Men kan over deze kwestie van mening verschillen. Er zullen ongetwij feld mensen zijn, die opmerken, dat de gehele wereld in vrede en vriend schap leeft met Argentinië, dat de heer Peron bü iedere voorkomende geveer een penny per liter duurder zal worden. Verder Kondigde de minister een verhoging aan van het standaardta rief der inkomstenbelasting met 2.5 Êrocent van het belastbare inkomen. e zeer rijken krijgen een kleine ver lichting. Deze verlichting heeft be trekking op inkomens groter dan 20.000 pond sterling per jaar. De minister raamt, dat de uitga ven, die door belastingen gedekt moe ten worden, niet minder dan 4197 millioen pond sterling zullen bedra gen. VERHOGING OUDERDOMS PENSIOEN. Voorts kondigde Gaitskell aan, dat ondanks de herbewapening het we- kelykse bedrag voor ouderdomspen sioen verhoogd zal worden, "tiet ouderdomspensioen zal daardoor ko men op 30 shilling per week voor on- gehuwden en op 50 shilling per week voor echtparen. Voortaan zal voor bepaalde medi sche hulp in het kader van de natio nale gezondheidsdienst, die tot dus verre kosteloos verleend werd, moe ten worden betaald. Voor kunsttan den en vullen zal ongeveer de halve prijs betaald moeten worden. Het trekken van tanden zal echter koste loos blijven geschieden. Nederlandse musici zullen niet meer voor de Belgische radio kunnen optre den, zolang niet de nodige maatrege len zijn getroffen om ook de Belgi sche musici meer kansen te geven zich voor de Nederlandse microfoons te laten horen. Dit represaillebesluit, waartoe de Belgische Nationale Om roep aldus Het Parool met te- ?enzin is overgegaan, heeft alleen be- rekking op het optreden van uitvoe rende kunstenaars en niet op het ten gehore brengen van Nederlandse mu ziekwerken. Over hulp aan Tito. In Londen worden geheime bespre kingen tussen Amerikaanse en Britse functionarissen gehouden over het verzoek van Joego-Slavië om een le ning ten bedrage van ruim 40 mil lioen gulden van Engeland en een ten bedrage van 20 millioen dollar van de V.S. voor het aankopen van grond stoffen. Frankrijk zal Joego-Slavië voorzien van benodigdheden voor het fabrice ren van lichte wapenen en artillerie, Amerikanen krijgen meer belangstelling voor fietsen. De Nederlandse rijwielindustrie heeft nooit een afzetgebied kunnen veroveren in de Ver. Staten. Het is evenwel niet uitgesloten, dat er in deze toestand nog eens verandering zal komen. Men fietst in Amerika namelijk steeds meer, hetgeen o.a. verband houdt met het duurder worden van het autorijden. Vooral in „vlakke" staten als Connecticut ziet men te genwoordig veel fietsen. Het rijwiel- tourisme begint er op dreef te komen. Een combinatie van Amerikaanse warenhuizen heeft nu. om aan de ge stadig groeiende vraag te kunnen voldoen, besloten de mogelijkheid te onderzoeken om in Europa 100.000 fietsen te bestellen. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse fabrikanten hier geen gras over hebben laten groeien. Dinsdag werden in het vrachtruim van een stratocruiser drie splinternieuwe sportkarretjes, twee heren- en één damesfiets, ingeladen, met bestem ming New York. Deze rijwielen wer den verzonden als monsters van de gecombineerde Nederlandse rywieifa- brieken. Op Vrijdag 25 Mei zal in de Koninklijke "VHaamse Opera te Ant werpen het Concertgebouworkest uit Amsterdam een galaconcert ge ven. DE STRIJD IN KOREA Hevige gevechten ten Oosten van de Sojang. Het water van de rivier Poechan Is gisteren weer gezakt, nadat het ten gevolge van het openen der sluizen van het reservoir by Hwatsjon 120 cen timeter gestegen was. Dit betekent, aldus Reuter, dat de „waterlinie" een mislukking voor de Noordelijken is geworden. SLOTBESPREKINGEN „PLAN SCHUMAN" Duitse volk hoopt op een tijdperk van vrede in een Europese federatie". Vandaag wordt de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, in Parijs verwacht voor do laatste besprekingen over het Plan Schuman met de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Dit eerste bezoek in vredestijd sedert twintig jaar van een Duitse kanse lier, wordt in Parijs verderreikend geacht dan het afhandelen van het ver drag. Dr. Adenauer wordt in Parijs beschouwd als de leidende Duitse voor stander van een Frans-Duitse toenadering. Een groot aantal Duitse journa listen is reeds in de Franse hoofdstad aangekomen. In een radiotoespraak zei de bonds kanselier, dat hij met een zekere ont roering de reis naar Parijs ondernam. Hij geloofde, dat de bijeenkomst in Parijs werkelijk een geschiedkundige betekenis voor de vrede in Europa zou hebben. Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland zou een be slissende voorwaarde zijn voor de vereniging van Europa. De moeilijk heden zouden overwonnen kunnen worden, als beide landen een gedeel te van hun nationale souvereiniteit overdragen aan een bovennationale federatie. Het Plan-Schuman verwer kelijkt een dergelijke oplossing, aldus Adenauer. Voorts verklaarde Adenauer, dat hij niet naar Parijs zou reizen, wan neer hy niet geloofde, dat de Bonds dag het Plan-Schuman zou ratifice ren. „Het Duitse volk hoopt, na de misslag van een nationalistische poli tiek, op een tijdperk van vrede in een Europese federatie," aldus Adenauer. Oostelijk van de Sojang. een zij rivier van de Poechan, zijn Amerika nen in hevige gevechten gewikkeld met sterke eenheden der Noordelij ken. De communisten blijven de drie hoek Hwatsjon-Tsjerwon-Koemhwa versterken voor het voorjaarsoffen sief waarop men rekent. Piloten der V.N. hebben gisteravond bijna 2000 voertuigen in Zuidelijke richting zien j trekken, komende van bevoorradings centra in Noord-Korea. De commu nisten reden langs weinig gebruikte kleine wegen en vermeden de hoofd wegen. Twaalf Amerikaanse „Sabros" heb ben ten Zuiden van Sinoeidjoe, een belangrijk spoorweg- en wegen knooppunt aan de Mandsjoerijse grens, een gevecht geleverd met acht Noordelijke jagers. In 24 uur werden bijna duizend vluchten gemaakt. De piloten verkla ren onder meer vijf tanks en onge veer 250 voertuigen beschadigd of vernietigd te hebben. De troepen der Verenigde Naties blijven in het centrale front naar Hwatsjon oprukken. Ook de fabrieksmeisjes bij Verkade in staking. Dinsdagmiddag is ook bij de Ver kades fabrieken te Zaandam een staking uitgebroken. Na het schaft uur bleken een aantal ongeveer honderd fabrieksmeisjes niet be reid te arbeid te hervatten. De staking is ontstaan nadat in eerste instantie door een deel van het pei'soneel was geëist, dat Verka de geen besmet werk zou verrichten. De directie deelde mede, dat dit niet geschiedde en toen kwam de eis van 5 pet. loonsverhoging voor alle le den van het personeel ongeacht de leeftijd boven de reeds toegekende 5 pet. loonsverhoging. Bij Verkade werken in totaal 850 vrouwelijke en 800 mannelijke werk nemers. Oefensmaldeel no. 5 gevormd. De lichte kruiser „Tramp", de fre- fatten „Dubois" en „Van Ewijck" en e onderzeeboot „Zwaardvis", zullen tot een oefensmaldeel, het smaldeel no. 5, worden verenigd, waaraan op 1 Mei nog de onderzeeboot „Zeehond" zal worden toegevoegd. Dit smaldeel wordt gevormd met het doel, door veelvuldig oefenen, tot een aan de practyk getoetste tacti sche bekwaamheid te geraken. Maandag 16 April, zal Schout bij Nacht A. de Booy aan boord van Hr. Ms. „Tromp" het bevel over het dan in de parkhaven te Rotterdam liggen de smaldeel 5 aanvaarden. Geen brandjes meer op de „Oldenbarnevelt". Naar liet A.N.P. radio-telegrafisch van één der opvarenden van de „Jo- han van Oldenbarnevelt" heeft ver- Ie- I nomen, hebben zich aan boord van dit emigrantenschip geen brandjes meer voorgedaan sinds net schip voor de tweede maal IJmuiden heeft ver laten. De „Johan van Oldenbarne velt" bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. Prins Bernhard vertrok naar Chili. Prins Bernhard is Dinsdagmorgen per vliegtuig uit Buenos Aires naar Chili vertrokken. De bestemming van de Prins was Santiago. Hij maakte de reis met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. Wolprijzen in Australië dalen nog steeds. Bij de Dinsdag gehouden wolvei ling te Adelaide in Australië daal den de prijzen met 15 vergeleken met de vorige maand. Deze daling was ln overeenstemming met de si tuatie te Sydney, waar de noterin- fen voor grove wol daalden met 0 Op de veiling te Adelaide waren geen Amerikaanse kopers aanwezig. Zij hebben zich van ae Autralische wolveilingen teruggetrokken in af wachting van de resultaten van de wolconferentie te Washington, welke de prijzen wellicht nog meer zal doen dalen. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker zal zich eveneens vandaag naar Pa rijs begeven om daar aan de slotbe- sprekingen over het „Plan Schuman" deel te nemen. herdenkt notaris D. v. d. Velde te Tholen zijn 40-jarig ambtsjubileum. bestaat het officiële mu ziekcorps van Dordrecht het tamboers- en pijperscorps Ju- bal 40 jaar. gelegenheid ridderorders ontvangt van alle mogelijke naties en dat het dus niet aan Nederland is om een afwekende houding aan te nemen. Het is zelfs de vraag, of Prins Bernhard wel met lege handen aan had kunnen komen. Wij hopen Burgemeester en V.V.V.-voorzitter over ambtelijke tegenwerking Badplaatsplannen een Illusie gebleken. „Het is om er moedeloos onder te worden. Bijna elke postbestelling brengt aanvragen om hotel-of pensionruimte en steeds opnieuw moeten wij deze verzoeken afwijzen, omdat er geen plaats is". Aldus verklaarde ons de actieve voorzitter van de V.V.V. te Groede, de heer P. M. Hoste. En dan te weten dat er zoveel mogelijkheden zijn om ln Groede een vreemdelingen industrie te ontwikkelen, aangepast aan het land- en streekeigen. eenmaal aan Argentinië een klant te krijgen. Maar dat het blote feit zelve schrij nend is voor vele Nederlanders, het is begrijpelijk. Overigens, het moet gezegd; Zuid- Amerika is Europa niet. Revoluties zijn er een even normaal vei-schijnsel als in Nederland een fikse regenbui. Als wij goed zijn ingelicht, regeert er geen staatshoofd langer dan een jaar, als hij zich aan de wetten der zuivere democratie houdt. En evenzeer: me nig Zuid-Amerikaans land dankt zijn betekenis en zijn welvaart juist aan een goede dictator. Zoals ook Portu gal er zijn rust en zijn welvaart aan dankt. De bekende Franse historicus Jacques Bainville zegt in één van zijn werken, dat een goede dictatuur be ter is dan een slechte democratie. Maar hij voegt er aan toe, dat men er beter aan doet het met de dicta tuur niet te proberen, vóór de demo cratie haar onbruikbaarheid volko men heeft bewezen. Misschien was dat in Zuid-Amerika I meentebestuur de gegeven mogelijl. het geval. heden uit te buiten, daarbij ge- Daar is allereerst het brede en uit gestrekte strand en de mooie duinen, gelegen aan de drukbevaren Schelde- monding, waar de grootste zeesche pen vlak onder de kust passeren. Vlak daarachter een zeldzaam na tuurschoon van bloeiende schorren, doorkruist door enkele visrijke kre ken. De Hertenkamp, op slechts kor te afstand gelegen van het duin, trekt reeds jaarlijks duizenden bezoe kers en vormt voor Groede een bij zondere attractie. Voeg hierbij de goede verbindingen met Walcheren en de Belgische kust en men zal moeten erkennen, dat vele gunstige factoren aanwezig zijn om van Groede'een badplaatsje te maken voor hen, die rust prefereren boven drukte. AMBTELIJKE BEMOEIENIS. Waarom worden deze kansen niet benut? Deze vraag stelden wij aan de burgemeester van Groede en Nieuw vliet, de heer J. C. Everaars. Geloof maar, aldus de burgemeester, dat het gemeentebestuur ten zeerste geïn teresseerd is bij de ontwikkeling van Groede als badplaats. Meer dan vijf jaar tracht het ge- ;lnk- schraagd door de honderden verzoe ken betreffende pension- en hotelge legenheid en de bouw hiervan, bene vens de talloze aanvragen o.m. voor zomerhuisjes of het verschaffen van logies op andere wijze. Al deze parti culiere initiatieven, die zoveel tot het bereiken van het gestelde, zij het be perkte,' doel hadden kunnen bijdragen, moeten worden teniet gedaan. In vijf jaar werd geen enkel resultaat be reikt. En dat alles door de stroeve werking van de ambtelijke bemoeie nis van de Provinciale Planologische Dienst, aldus de burgemeester. De natuur moet ongerept blijven. Het heeft de grootste moeite gekost om tot herbouw te komen van een be scheiden café-restaurant vèr achter het duin, terwijl het een grote attrac tie zou zijn geworden, wanneer men dit restaurant op het duin had kun nen bouwen. Zomerhuisjes zijn bij de P.P.D. taboe, deze zouden het land schap te veel ontsieren. Het inrichten van bunkers voor zomerverblijf is verboden, hoewel deze bunkers er een verzoek in om toestemming voor het bouwen van 8 k 10 zomerhuisjes, die geheel aan de bouwvoorschriften voldoen, op een terrein achter het duin, een terrein dat thans braak ligt en de omgeving niet weinig ont sierd. Afgewezen! Deze adspirant-bouwer zou wel en kele zomerhuisjes mogen bouwen op een teri'ein achter een dijk, die loopt naar de zeewering. Een terrein dat geheel is afgegraven voor drjkaanleg en dus geheel bouwrijp gemaakt zou moeten worden. „Het Vrije van Sluis" wil dit terrein gebruiken voor het bouwen van arbeiderswoningen, maar dat is natuurlijk helemaal uit den bo ze. En zo worden dus twee instanties die willen bouwen, tegengewerkt. De man van de zomerhuisjes toont initia tief, is bereid het braakliggende ter rein geheel op te knappen en te be planten, wat het aanzien van de om geving niet weinig zou verhogen. „Het Vrije van Sluis" wil ter plaatse een aantal arbeiderswoningen voor de dijkwerkers, opdat die dan bij hun werk wonen, wat economischer is. Mag niet! OOK NIEUWVLIET. De moeilijkheden van Groede gel den in dezelfde mate voor Nieuwvliet. Ook hier geen enkele medewerking. Het bestuur van de Adonispolder is thans bereid een perceeltje weiland te verkopen voor de bouw van enkele zomerhuisjes, achter het duin. Wy vrezen dat de P.P.D. ook hiervoor de toestemming zal weigeren. Op deze wijze wordt het onmogelijk gemaakt deze mooie kuststrook op verant woorde wijze te exploiteren. Naar de burgemeester van Groede en Nieuwvliet ons verzekerde, heeft over 20 jaar nog zullen staan, daar hij thans besloten zijn pogingen om voor het afbreken geen geld disponi- wat te bereiken gestaakt, omdat het bel is. Een aanvraag voor het bou- I niet doenlijk is op deze wijze verder wen van een woning op een bunker, te werken. De „overwinning" in deze werd verontwaardigd afgewezen. is dus volkomen aan de Provinciale Een ingezetene van Groede diendePlanologische Dienst! Vrije middag toegestaan op Nationale Feestdag. Bij beschikking van het College van Rijksbemiddelaars is het aan ae werkgevers toegestaan op Nationale Feestdag vanaf één uur 's middags vrijaf te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen met in min dering worden gebracht op de va- cantie. Prinses Wilhelmina krijgt en geeft een nieuwe reddingsboot. De My. Nederland zal aan Prinses Wilhelmina een reddingboot ten ge schenke geven. Zij heeft te kennen gegeven de boot over te dragen aan ae Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij. Bom ontploft te Rome. In een gebouw bij het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken te Rome is gisteravond een bom ont ploft. Onmiddellijk na de ontploffing trok de politie een cordon om het ge bouw, waarin ook het kantoor van dc eerste-minister is gevestigd. Er is nog geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken. Pétain buiten levensgevaar. In de gezondheidstoestand van ex- maarschalk Pétain, die ernstig ziek is en voor wiens leven werd gevreesd, is thans enige verbetering gekomen. Zijn toestand zou niet levensgevaar lijk meer zijn. Pétain is 95 jaar en ver-blijft op het eiland Yeu. Het gaat om oud-Spanje-strijders, oud S.S.-ers enz. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om een groot aantal staatlozen in ons land het Nederlanderschap terug te geven. Het gaat hier om Nederlanders, die sinds I Januari 193t> het Nederlan derschap verloren wegens het zich vrijwillig begeven in vreemde krijgs- of staatsdienst, voornamelijk das om vrijwilligers in .de Spaanse bur geroorlog en de tweede wereldoor log. Indien zij hun hoofdverblijf in het Koninkrijk hebben, worden zij op grond van artikel één van het inge diende wetsontwerp automatisch weer Nederlander. Dat geldt ook voor hun vrouwen, gewezen vrouwen en uit het huwelijk geboren kinde ren. In de memorie van Toelichting wordt het aantal staatlozen op 20.000 geschat. Dat brengt omvang rijke en kostbare administratieve besognes met zich. De betrokken staatlozen kunnen niet worden uitgewezen, omdat geen land ter wereld hen behoeft te ont vangen. Op de zeevaart kunnen ze niet werkzaam zijn, omdat monster boekjes hun niet worden verstrekt Bij gebreke van een Nederlands pas poort is emigratie naar elders uit gesloten. Als vreemdelingen in wet telijke zin behoeven ze om te ver blijven een verblijfs-, om in dienst te treden een arbeidsvergunning. Voor de werkgever brengt dit admi nistratieve rompslomp en zekere kosten mede, terwijl daardoor op ge zette tijden weder eens de aandacht wordt gevestigd ophet abnormaal statuut van de betrokkenen. Jarenlang is de bepaling betref fende 't verlies van het Nederlander schap door vreemde krijgs- of staatsdienst sporadisch tot gelding gekomen. Zelfs gedurende de eerste wereldoorlog heeft zij niet tot aan merkelijk verlies van Nederlander schap geleid. Eerst de Spaanse burgeroorlog en de tweede wereldoorlog hebben op kleiner en groter schaal geleid tot de vorming van het contingent staatlozen. OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen, maar voor al aanvankelijk ook enkele buien. Krachtige tot matige en aanvanke lijk langs de Waddenkust nog nu en dan harde wind tussen Noord-West en Zuid-West, iets minder koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1