NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden Houdt dat ra de gaten.... 't Is voor onze soldaten! WALCHEREN NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR DE ZEEUWSE UIENTEELT Het elftal van Sao Paulo In Albanië zou een opstand zijn uitgebroken Nieuws DINSDAG 10 APRIL 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Plotseling is de stroom van giften voor het Chr. Militair Tehuis te Mid- delburg opgehouden te vloeien, de bekende groene giro-enveloppen he ten op zich wachten. VS' 0 vragen ons af: hoe kan dat? De afgelopen weken is in tal van kerken gecollecteerd doch blijkbaar maakt men geen haast met de afdracht van het ingezamelde eeld. Wat in het vat zit, verzuurt niet denkt men waarschijnlijk, doch daar staat tegenover, dat wij gaarne voort willen gaan met onze actie. Sinds de laatste verantwoording ontvingen wy als opbrengst van een collecte in de Geref. Kerk te Wisse- kerke 19.81, van mej, A. S. te Nis- se die collecteerde bij de thuiskomst van een uit Indonesië gerepatriëerde militair, 14.50 en van mej. L. V. te St. Laurens, die tijdens een verjaar dagfeestje een inzameling hield. 8 60 Voorts kwamen binnen van N. M. v. d. V. (COAK) 4, van J. M. (COAK) 3.50 en van G. R. te M. 2 De stand kwam dit weekeinde bp 6.374,18. o u En nu maar wachten op de bedra gen die in totaal minstens enige honderden guldens belopen welke nog moeten worden gestort. Wij gaan door met onze actie en zien gaarne Uw gift tegemoet on giro*359300 t-n. v. Prov. Zeeuwse Courant, Actie Bouw Militaire Tehuizen" te Middel burg. Faillissementen in Maart. In de afgelopen maand werden in Zeeland zes faillissementen uitgespro ken tegen één faillissement in Maart 1950- In totaal werden in ons land gedurende het eerste kwartaal van 1951 442 faillissementen uitgesproken tegen 392 in dezelfde periode van '50 STUDENTEN IN SLUIS. Zes studenten van het dispuut Sluis van de Technische Hogeschool te Delft hebben te Sluis opruimings werkzaamheden verricht aan de z.g. „Kaïyboei". De laatste dag traden enkele leden tot het dispuut toe, waartoe op sym bolische wyze bomen werden geplant. BLOEMBOLLENTEELT De firma H. S. van Waveren te Haamstede behaalde op de te Haar lem gehouden keuring van bloembol len met een inzending vervroegde Hollandse Irissen een schitterend re sultaat nl. een gouden medaille. In- fezonden waren de Irissen Prof. laauw. Verder White Perfection, de White van Vliet e" White Superior alle drie mooie witte Irissen. Ook waren ingezonden de blauwe H. C. v. Vliet en de gele Golden Harvest. Vol gens de jury allen van uitstekende kwaliteit. EXAMEN. Te Utrecht slaagde voor het seml- arts examen de heer G. Annot te Oostkapelle. Middelburg BRANDWEERLIEDEN CONTACTAVOND In de Bogardzaal te Middelburg belegde de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Lager Brandweerpersoneel een contact avond die werd bijgewoond door een groot aantal Walcherse brandweerlie den. De cabaretclub van de Goese brandweer gaf een aardige opvoering van de afwisselende cabaret-revue „De brandweer op stap door de we reld", waarmede het talrijk publiek zich uitstekendamuseerde. STEEN DES AANSTOOTS. Reeds geruime tijd ligt op het ge deelte van de Middelburgse Loskade tussen de oprit van de nieuwe orug en die van de Baily-hefbrug een sta pel stenen, welke voor velen, doch in het bijzonder voor de hotelhouders aan de Loskadé, een steen des aan stoots vormt. Deze. stapel, die veel weg heeft van een muur, biedt na melijk voor degenen, die de binnen stad betreden en voor de gasten in de hotels een allesbehalve fraaie aan blik, terwijl bovendien de aanleg plaats van de toeristenboten der Yacht Holidays" achter de klamp verscholen gaat en de Engelse gasten om de barricade heen moeten lopen, willen zij het schip kunnen bereiken. De meeste critiek van de hotelhou ders richt zich echter tegen het feit, dat de klamp kostbare parkeerruim te, die zij zo dringend nodig hebben ten behoeve van hun cliëntele. in be slag neemt. Van de Dienst Gemeentewerken vernamen wij, dat er naar wordt ge streefd de stenen welke bestemd zijn voor de komende vernieuwing van de St. Pieterstraat zo spoedig mogelijk van deze plek op de Loska de te verwijderen. Dit kan echter eerst geschieden, wanneer een rege ling is getroffen voor de betaling van de vervoerskosten. Eén der hotelhouders maakte er tevens bezwaar tegen, dat iedere middag tussen 12 uur en half 1 aan het begin van de Loskade een file vrachtauto's staat geparkeerd. Deze colonne van allesbehalve sierlijke wagens, welke niet bepaald een schoon schouwspel vormt, verhindert de hotelgasten om hun auto's op de kade te parkeren. De Commissaris van Politie, wien wij dit bezwaar voorlegden, verklaarde, dat de hotel bezoekers uiteraard bij een parkeer verbod in het geheel met* gebaat zou den zijn. Wel zou men zich tot het college van B. en W. kunnen wenden met het verzoek, voor het eerste ge deelte van de Loskade een wachtver- bod voor vrachtauto's in te stellen. In verband met de veiligheid van het verkeer acht de politie het echter raadzamer, dat de vrachtauto's op de Loskade worden geparkeerd, in plaats van in de Stationstraat of op de Blauwedijk. SCHOOLVOETBAL ANDERMAAL UITGESTELD De schoolvoetbalwedstrijden te Mid delburg moesten reeds driemaal wor den uitgesteld in verband met de slechte conditie van de velden. Thans heeft men moeten besluiten de voor Woensdagmiddag as. vastgestelde wedstrijden tussen de elftallen van de lagere scholen andermaal een week te verschuiven. De jeugdige voetballers hopen vurig, dat van dit uitstel geen afstel komt: nog slechts enkele we ken scheiden hen van de finale voor Zeeland. Viissingen FEESTAVOND „PAUL KRUGERSTRAAT". Te Viissingen gaf de buurtvereni ging „Paul Krugerstraat e.o." haar jaarlijkse feestavond in het Concert gebouw. De voorzitter, de heer J. L. F. Smit, sprak een openingswoord en dankte allen, die nadden medege werkt tot het slagen van deze avond. Het toneelgezelschap „Onder Ons" uit Middelburg voerde op de klucht m 3 bedrijven met proloog „Harten op hol", dat zeer goed werd vertolkt door alle medespelenden. Na afloop van het toneelspel volg de gezellig samenzijn met medewer- Wfg van „The Silver Stars". Het bal Ipn door de heer G. Matthijs- doering van de dames- SS^?T?ilsiJs "L O D"n- rorinJL. 'V).rï1, 8 uur n.m., Con certgebouw, Vlisslng Kaarten bij HANDELSSCHOLIEREN HADDEN GEZELLIGE AVOND De leerlingenvereniging „Thalia" van de gemeentelijke middelbare han delsavondschool organiseerde een ge zellige avond in de grote zaal van het Concertgebouw te Viissingen. Het is een echt-gezellige avond geworden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. F. Le Clerq en een vriendelijk speechje van de direc teur der school, de heer A. Mets, kwamen de Zuidwesters uit Middel burg op het podium met een vlot ca baret-program, dat veel succes had. We zullen niet alle nummers afzon derlijk bespreken, maar vermelden even de „Klacht van de Lange Jan", die bijzonder werd gewaardeerd en het aardige stukje „Roodkapje". Bij het slot van de voorstelling sprak de heer Le Clercq hartelijke woorden van dank tot de Zuidwesters en over handigde hy bloemen aan mevrouw Kunst, de enige .dame, die bij deze voorstelling meewerkte. Tenslotte werd er nog geruimen tijd prettig gedanst op tonen van Anthon de Boer's dansorkest. Tydens de pauze werd een collecte gehouden voor de Haak-in-actie, die 50 opgebracht. PAARD MAAKTE SLACHTOFFER. Zaterdag sloeg door onverklaarba re oorzaak een voor een melkwagen gespannen paard op hol in de Simon Stevinstraat te Viissingen. Bij de Oranjestraat kwam het gespan in aanraking niet een invalidenwagen tje. De daarin gezeten 76-jarige de P.. een man zonder benen, werd uit de wagen gestoten en bekwam een ern stige hoofdwond. Het gespan kwam in de Hendrik straat tot stilstand doordat de wagen tegen een boom botste. De inhoud, bestaande uit melk, boter én eieren, werd over de straat geslingerd en be- dorven. De wagen werd geheel ver nield. Westkapelle HUIS VERKOCHT. Te Westkapelle werd bij inschrij ving verkocht het woonhuis no. 108 aan de Zuidstraat. Hoogste inschrijver was de heer A. Louwerse voor de som van f 3003. SCHEEPVAARTJBERICHTEN Viissingen gepasseerd naar Antwerpen: 8 April: Holendrecht van Zee naar Gent; Eems van Rouaan; Alkaid van Hamburg: Blommersdijk van Rotterdam; Prima van Londen naar Gennt; Schiedijk van Bre men; Meliskerk van Marseille. 9 April; Akkrumdijk van Amsterdam: Mentor van Haifa; Yssel van Hamburg; Coen van Zee Viissingen gepasseerd van Antwerpen: 8 April: Pr. Frederik Hendrik van Zee. Strljpe van Hamburg; Leersum van Hous ton U.S.A.; Rian van Bristol; Baarn van Rotterdam. 9 April: Averdijk van New York. Officiële publicaties MIDDELBURG. WIJZIGING POLITIE-VERORDENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat art. 29a van de Al gemene Politie-verordening bij raadsbe sluit van 12 Maart 1951 is gewijzigd en dat deze wijziging aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland is medegedeeld blijkens bun bericht van ontvangst van 28 Maart 1951, no. 814/159. 3e Afdeling. HINDERWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de verordening in gevolge art. 4 sub. 3e van de Hinderwet, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 Maart 1951 aan Gedeputeerde Staten van Zee land is medegedeeld blijkens hun bericht van ontvangst van 28 Maart 1951, no. 816/ 160, 3e afdeling. VERBOD UITVLIEGEN DUIVEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het vanaf heden tot l Juni 1951 verboden 1$ duiven te la ten uitvliegen (artikel 25 der Alg. Politie verordening der gemeente). ONTHEFFING BOUWVERORDENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door J. B. van Wuyckhuyse q.q. Mevr. Wed. School meester— Kryger ontheffing is verzocht van het bepaalde in artikel 26. lid 1. der bouwverordening voor het herbouwen van een café met bovenwoning aan de Herenstraat, kadastraal bekend in sectie C no. 2681 ged. Van 9 t.m. 21 April as. ligt dit verzoek ter inzage ter gemeente-secretarie, 2e af deling. Aagtekerke BEUKENBOMEN GEPLANT. Zaterdagmiddag werden te Aagte kerke. onder grote belangstelling, op het dorpsplein voor de ingang der kerk twee rode beukenbomen geplant door de Ambachtsheer van Aagte kerke, jhr. G. H. A. van Kinschot. De burgemeester, die de plechtigheid opende, sprak zijn voldoening uit over het feit. dat de Ambachtsheer hiermede de traditie van de door de inundatie verloren gegane Ambachts- heerlijke bomen weer in ere herstelde. Onaer de tonen van het Wilhelmus werden vervolgens de bomen door de Ambachtsheer geplant, waarna deze dank bracht aan het gemeentebestuur en kerkvoogdij voor de medewerking, om zowel de bomen te planten als de leeuwtjes voor de ingang der kerk te mogen restaureren en met eigen wa penschilden te mogen versieren. De plaatselijke muziekvereniging zorgde voor de muzikale omlijsting. ZUID-BEVELAND Wolfaartsdijk OUDERVERENIGING Te Wolfaartsdijk werd opgericht de Oudervereniging van de openbare la gere school te Oud Sabbinge. Deze vereniging stelt zich ten doel, het be vorderen en in stand houden van het openbaar lager onderwijs in genoemd buurtschap. Ouders van leerlingen, oud-leerlingen en voorstanders van het openbaar onderwys kunnen lid worden. Het bestuur werd als volgt gekozen: Wethouder A. v. d. Vliet, voorzitter, H. Janse, secretaris, L. Schipper- penningmeester, Joh. Snoep en I. van Damme. Borssele De fanfarevereniging „Oefening Kweekt Kunst" te Borssele zal dit jaar haar 60-jarig bestaan vieren. Deze zomer zal een groot muziek feest worden georganiseerd, waar voor een feestcomité is benoemd Burgerlijke Stand AAGTEKERKE. Geboorten: J. DekkerP. Louws. a. Getrouwd: J. C. Maljaars, 24 j. en J. Melse, 20 j. BIGGEKERKE. Geboorten: A. de RidderK. L. Fran se, d. Getrouwd L. Wijkhuijs, 26 j. en N. Kleinepier. 25 j. Overleden A. Brasser. 71 j.. echtgen. van J. Wielemaker. OOSTKAPELLE. Geldofvan Rijn. d.. C. E. HofmanVol- Bevaüen CornellsseGeertse, mer, d. Overleden E. Wattel, 73 j„ wed. van A. Boone, E. de Visser, 83 j.. wed. van J. Coppoolse. Getrouwd Joh. Maljaars. 29 j. en M. H. Melse, 24 j., J. Wattel, 33 j. en L. de Visser, 26 J.. P. L. Stroo. 22 j. en E. de Ryke. 19 j. Ondertrouwd C. Boone, 24 j. en M. den Hollander, 23 j., L. B. E. van Hoo- genhuijze. 37 j. en E. A. M. Lantsheer, 30 j: MELIS KERKE. Bevallen: J. StrooVlieger, z. KOUDEKERKE. Bevallen: C. C. E. TouwPolderman, d.; J. VerhageVerhage, z.; P. S. Dinge- mansede Groot, z.; C. de KrooAar- noutse, z.; E. I. DonLeinweber, z.; E. BooneMarinusse, d. Getrouwd: F. J. Leijgraaff, 23 j. en F. A. Goossen, 24 j.; M. Everaars, 56 j. en B. B. Tollmann, 46 j. Overleden: W. C. Maas, 81 j.; L. Roose, 75 j., echtgenote van S. Dingemanse. Ondertrouwd: P. Nieuwdorp, 29 j. en C. Janse, 28 j.: W. Keur, 31 j. en E. van der Leek. 29 j. VEERE. Ondertrouwd: P. Touw, 29 j. en J. van Wallenburg, 21 j. Getrouwd; J. de Ridder. 26 j. en W. Besuyen. 24 j.; J. van der Stel. 24 j. en E. C. Minneboo. 24 j. Overleden. I. Onderdijk. 69 j. GRIJPSKERKE. Bevallen: A. van WinterswijkKooij, z. MINDER KOSTEN BETER PRODUCT Wisselvallige uitkomsten kunnen voorkomen worden Do ui is een speculatief gewas. De telers in Schouwen, Tholen, Oost- Zuid-Beveland en de Zak van Zuid-Beveland, weten hiervan rrtee te praten. Er is zeker geen landbouwproduct, waarmede zó „achter-de-markt-aan" wordt gezaaid, dan juist met de uien. Na een jaar van goede prijzen volgt een grote uitbreiding van het areaal met vaak lage pryzen, zodat liet volgende jaar weer een grote inkrimping van de uitzaai te zien is. Uit jarenlange proefnemingen van de Stichting Ned. Uienfederatie, is thans gebleken, dat door nieuwe methoden van teelt en bewaring de ui een product kan worden, dat veel minder risicokansen heeft en bovendien beter van kwaliteit is. Na een jaar met lage prijzen, zijn het niet uitsluitend de boeren, die hierop reageren met een mindere uit zaai, doch de arbeiders die in deel- bouw telen, gaan nog sterker op de prijzen af. Zo zouden dit jaar ver schillende boeren, die in de deelbouw telen, wel een grotere oppervlakte uien willen hebben, wanneer de ar beiders er maar voor te krijgen zou den zijn. Enkele boeren houden dit gewas voor eigen rekening schoon, terwyl daarnaast de uien voor een belangrijk gedeelte geteeld worden op de kleine bedrijven met eigen personeel. Het bezwaar is echter steeds, dat de post arbeid in dit zeer arbeids intensieve gewas aanzienlijk is. zo dat bij lage prijzen snel verliezen worden geleden. Wat is hieraan te doen? De uien werden vroeger gezaaid op een rijafstand van 15 cm en in be paalde delen van Zeeland is dit nóg het geval. Over het algemeen be draagt de rijafstand tegenwoordig 20 cm. De Stichting Ned. Uienfederatie heeft de laatste vier jaren echter proeven genomen met rijafstanden van 22%. 25, 27% en 30 cm. Hier bij is men tot de conclusie gekomen, dat een afstand van 30 cm voor de practijk nog verantwoord is, doch dat bij een afstand van 27% cm geen enkele opbrengstdepressie dreigt, terwijl ook de sortering er niet on gunstig door wordt beïnvloed. Men dient echter wel te bedenken, dat 'n zelfde hoeveelheid zaad per ha moet worden gebruikt. ARBEIDSBESPARING Het grote voordeel van een wijdere rijafstand is nl., dat een veel grotere oppervlakte met de machine geschof feld kan worden. Bij een afstand van 15 cm is dit twee-derde, doch bij 30 cm vijf-zesde van de oppervlakte. De wiedkosten kunnen dus aanmerkelijk gedrukt worden, terwijl bovendien door meer uien in de ry, het onkruid minder kans krygt. Dit handwerk kan nog verder teruggedrongen wor den, wanneer chemische onkruidbe- stryding wordt toegepast. Ook hier mede zijn de laatste tien jaren zeer uitvoerige proeven genomen. Met verdund zwavelzuur zijn zowel bij de zilver-, winter- en zaaiuien alle ver wachtingen verre overtroffen. Eerst beschikte men niet over een geschik te machine, doch thans kan de indu strie een machine van zuurvast ma teriaal aanbieden, welke binnen het bereik ligt van de loonwerker en zelfs voor grote bedreven economisch verantwoord is. Wanneer de bespui ting (8 1. sterk zuur per 100 1. water) 6 tot 10 dagen na de zaai plaats vindt, is men er van verzekerd, dat de uien schoon boven komen. Zodra dc uien 810 cm groot zijn, kan een tweede bespuiting worden toegepast, waarby practisch alle voorkomende onkruiden vernietigd worden. Alleen de grasachtige on kruiden zijn minder gevoelig. De kosten van wieden worden door deze bespuitingen tot 'n minimum terug gebracht, vooral wanneer op de gro tere bedrijven bovendien nog met een lichte wieltrekker geschoffeld kan worden. Ook op het gebied van het bewaren van uien zyn grote veranderingen te venvachten. De thans gebruikte ren is duur in aanschaf en kan moeilijk vorstvrö gehouden worden. De put heeft het nadeel, dat er grote hoe veelheden goed stro voor nodig zijn, welke door de gewyzigde oogstme- thode van de granen steeds moeilij ker te krijgen zijn. Bovendien loopt de kleur van de uien aanmerkelijk terug, de houdbaarheid gaat sterk achteruit en vooral bij zwakke uien zijn de verliezen groot. Het bewaren in met nachtlucht gekoelde bewaar plaatsen heeft zulke gunstige resul taten opgeleverd, dat aangenomen kan worden, dat binnen enkele ja ren de rennen en putten verdwenen zullen zijn. Bij het opslaan in de be waarplaatsen behoeven de uien, ge zien de ervaring van 1950, ook niet volkomen droog te zijn. Met ventila toren kunnen de vochtige uien in enkele dagen voldoende gedroogd worden. Ook dit kan bij de oogst 'n aanzienlijke arbeidsbesparing geven. By bewaring tot half Maart kun nen de verliezen tot een derde wor den teruggebracht, onder alle weers omstandigheden kunnen de uien in- prima conditie worden afgeleverd en doordat inregenen en bevriezen wordt voorkomen, zal de kleur en kwaliteit ook aanmerkelijk beter zijn. Wil men de uien langer bewaren, zonder dat daarbij de kwaliteit ach teruitgaat, dan kan niet met een be waarplaats met nachtkoeling worden volstaan. De uien dienen in dergelij ke gevallen reeds in het najaar in een koelhuis te worden opgeslagen. Invoering van een wijdere plantaf- stand hetgeen de deelbouw zal doen verminderen, waarover de ar beidersbonden niet zullen treuren en het gebruik van bewaarplaatsen met nachtkoeling zal dus een be hoorlijke kostenverlaging en een be ter product tot resultaat hebben. En wat vooral ook van belang is: de naam van dit Nederlandse product op de buitenlandse markt zal dit on getwijfeld zeer ten goede komen. Het omzetverloop in de detailhandel Blijkens de gegevens, die door het Economisch Instituut voor de Mid denstand zijn gepubliceerd, was de omzetbeweging in de verschillende branches van detailhandel en am bacht in Febi'uari j.l. geenszins ge lijk. In de meeste branches vertoonden de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een kleine te- 'aarnaast kan echter worden ge constateerd, dat ln enkele takken van Januari op Februari een min of meer belangrijke omzetstijging is op getreden. Dit was o.a. het geval in de detailhandel in schoeisel, die in meubelen en aanverwante artikelen, het kruideniersbedrijf en het rijwiel- bedrijf. Eensdeels kan deze omzet- vermeerdering worden toegeschreven aan ingetreden prijsverhogingen. Anderdeels was ln de genoemde branches duidelijk waar te nemen, dat de vrees voor nog verdere prijs stijgingen een deel van het publiek tot kopen aanzette. K. Lotsy chef de mission voor Helsinki. Het bestuur van het Nederlanasch Olympisch Comité heeft de heer Lot sy* benoemd tot chef de mission van de Nederlandse ploeg, welke zal wor den afgevaardigd naar de Olympische Spelen van Helsinki 1952. Op voordiacht van het N.O.C. heeft het organisatie-comité van Helsinki tot olympisch attaché voor Nederland benoemd, de heer D. C. F. van Een denburg, in de Finse hoofdstad woon achtig. VOETBAL Het elftal van Sao Paulo. dat Woensdag 11 April a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een lichtwedstrijd speelt tegen het Neder lands B-elftal, is als volgt samenge steld Doel: Mario achter: Mauro en Mendonca; midden: Omirim, Alfredo en Noronha; voor: Bibe, Zizinho, De- cio, Durval en Nivio. Reserves: Leo- nidas. Oswaldo, Saverio en Alcinlo. Mauro, Noronha, Zizinho en Nivio hebben allen één of meer wedstrijden in het Braziliaanse elftal achter de rug. Zizinho en Nivio maken de Euro pese tournee van Sao Paulo als gas ten mede. Zn speien in de ploeg van Bangui uit Rio de Janeiro. By de aankomst van de Braziliaan se spelers in Nederland deed zich een vergissing voor. De spelers arriveer den des avonds in Amsterdam op het station, waar niemand aanwezig was. De K.N.V.B. officials en de Brazi- liaase leider van het gezelschap ston den op het station in Den Haag te wachten Tenslotte is het gezelschap toch nog tijdig in het hotel te Noordwijk gearriveerd, waar plaats was bespro ken. In Amsterdam was in de hotels geen plaats voor de voetballers. Möhring hangt voetbalschoenen aan de wilgen. Henny Möhring, die zesmaal in het Nederlands elftal heeft gespeeld en vijftien jaar in het eerste elftal van Sportclub Enschede, heeft, aldus Het Handelsblad, besloten dit seizoen als zijn laatste te beschouwen. Möhring, die een sportzaak in Enschede heeft, wordt tevens trainer van de Voetbal vereniging Oldenzaal. B1LJARTEI J. v. d. Velde kampioen. De biljartwedstrijden om het kam pioenschap, Hoofdklasse libre van Walcheren en Zuid-Beveland, die ge houden werden in café Verhulst te Viissingen, zijn geëindigd. Kampioen werd J. v. d. Velde te Viissingen van de biljartvereniging A.B.C. Tweede werd P. Baarends uit Goes van A.l.M.; 3. J. Iseboud, Viis singen (A.B.V.); 4. Goudkuil, Goes, (A!l.M.): 5. Harting, Viissingen (A. B.C.)6. Reynhout, Middelburg (A. L.M.); 7. Locnhout, Viissingen (A.B, V.) en 8. Kesteloo, Viissingen (A.B. C.). De correspondent van de ..Daily Telegraph" te Triest beschrijft het gehele gebied ten Zuiden van de hoofdstad van Albanië, Tirana, als „een groot slagveld". Hij beroept zich hiervoor op berichten van leden van „de Republikeinse verzetsbewe ging van Albanië", die het land in het geheim hadden verlaten en zich naar hun ergens in Europa geves tigd hoofdkwartier" hadden bege ven. Er zou in Albanië een opstand zijn uitgebroken na „pogingen van het regiem van generaal Hod ja om de bevolking te terroriseren". Mobiele „volksrechtbanken" in pantserwa gens veroordelen „Titoïsten, fas cisten en dergelijke verraders" tot de geeseldood. De vonnissen werden ter plaatse voltrokken. Een voor malige kolonel van het Albanese le ger Baraktara die aan het hoofd zou staan van 5000 tot 6000 verzets lieden, had onmiddellijk tegenmaat regelen genomen. Door de regering uitgezonden troepen werden terug geslagen en gehele eenheden waren naar de partisanen overgelopen. Omroepverenigingen opnieuw in het gelijk gesteld De vier omroepverenigingen zijn in het korte geding tegen de Stichting „Het Radioprogramma" opnieuw in het gelyk gesteld. Naar bekend hadden de omroep verenigingen geëist, dat de Stichting op straffe van betaling van een dwangsom gedwongen zou worden tot stopzetting van de uitgave van het weekblad „Het Radioprogramma", waarin de programma's der vier om roepverenigingen in verkorte vorm werden afgedrukt. In de overwegin- fen van het vonnis wordt vermeld, at sedert 1934 in een aantal korte gedingen de verschillende presidenten steeds tot de conclusie zijn gekomen, dat dc radioprogramma's beschermd worden door de Nederlandse auteurs wet en niet mogen worden beschouwd als nieuwstijdingen. In het onderha vige geval achtte de president van de Amsterdamse Rechtbank het niet no dig af te wijken van deze vorige von nissen. in een Noiedop Zaterdag a.s. zat uit Rotterdam tiet ss „Volendam' van de Holland—Amerika Lyn voor zyn derde emigrantenreis naar Canada vertrekken. Ongeveer 1550 per sonen zullen de reis naar Quebec aan vangen. President Auriol heeft Maandag, ver gezeld van zyn echtgenote per vliegtuig Montreal verlaten om naar Frankryk te rug te keren. Ex-maarschalk Petaiu. gewezen hoofd van de regering van Vichy, lijdt thans aan Iongcongefctie. De toestand is de laat ste 48 uur verergerd. Zondagcompetitie met drie wedstrijden. Van de 62 vastgestelde voetbal wedstrijden in de afd. Zeeland vond er voor de Zondagcompetitie slechts een drietal doorgang. Lewed. Boys en Volharding 32 speelden gelijk (11), terwyl Burgh korte metten maakte met Renesse (07). Ook de reserves van Burgh trokken tegen die van Renesse aan het langste eind. Bij de junioren won Wemeldinge van Riliandia (34) en Hontenisse stuurde de Vogelwaarde-junioren met lege handen naar huis terug (50). STANDENLI J STEN ZATERDAGVOETBAL. le KLASSE Nieuwdon» 18—30 Arnemuiden 15—23 Kloetinge 16—22 Kapelle 16—19 Riliandia 18—19 Krabbendyke 15—14 Wemeldinge 17—14 V.C.K. 15—11 Col. Boys 18—9 Wolfaartsdijk 18—5 2e KLASSE A. Serooskerke 15—23 Veere 15—17 Wissekerke 15—17 Kats 16—15 's Heer Hendrikskinderen 1615 Bevelanders 15—14 S.V.D. 16—14 Mevo 12—13 Nieuwland 14—6 2e KLASSE B. Riliandia ii 15—23 Krabbendijke ii 15—23 Kloetinge ii 13—22 Wolfaartsdijk H 15—18 Col. Boys ii 17—16 Kapelle H 16—15 Wemeldinge ii 18—13 Bevelanders ii 16—8 Veere ii 14—7 Mevo ii 15—3 z 2e i KLASSE C Arnemuiden ii 14—25 's Heer Arendskerke ii 14—25 V.C.K. n 9—12 Nieuwdorp ii 13—12 R.C.S. 8—9 Serooskerke ii 11—9 Meeuwen i 13—8 V.S.C. i 12—5 Nieuwland ii 14—1 2e KLASSE D. Hoek i 12—20 Zaamslag 12—16 Tern. Boys 12—16 Driewegen 12—14 Spui 12—13 Beren 12— 3 A.Z.V.V. 12— 2 2 w.p- in mindering. KORFBAL KORFBALUITSLAGEN. le klasse: S.S.S.Vios 10 (kwar tier voor het einde wegens regen ge staakt). 2e klasse: OlympiaZeelandia 22 3e klasse: Elto—de Poel 04. ZWEMMEN Geertje Wielema verbetert Nederlands record. Geertje Wielema verbeterde Maan dagavond te Hilversum 't Nederlands record op de 500 m. vrije slag. Zij bleef 3,3 sec. onder het 16 jaar oude record, dat op naam stond van Wil ly den Ouden. Geertje Wielema maakte een tijd van 6 min. 45,1 sec. GYMNASTIEK GOEDE PRESTATIE VAN MEVR. A. HARMSEX-v. d. KUIJL In de Concertzaal te Haarlem wer den Zondag jl. de kampioenschappen van Nederland van het K.N.G.V. verricht. Aan deze wedstrijden nam na vele jaren weer een Zeeuwse da me deel nl. mevr. A. Harmsen-v. d. Kuyl van Volharding te Goes. Tydens selectiewedstrijden te Vaals in Maart van dit jaar verwierf zij de kam pioenstitel van het Zuiden. Op de kampioenschappen tc Haarlem sloeg mevr. A. Harmsen-v. d. Kuijl een al leszins bevredigend figuur. Zij werd 28ste met 70,2 punten. Brits-Amerikaanse olie- besprekingen aan de gang WASHINGTON DRINGT AAN OP GEMATIGDHEID. Maandag zijn te Washington de aangekondigde geheime Britse-Ame rikaanse oliebesprekingen begonnen. Het hoofddoel der besprekingen is te verzekeren dat men verzekerd blijft van de aanvoer van Perzische olie ondanks het besluit van de Perzi sche volksvertegenwoordiging om de olie-industrie in Perzië te nationali seren. Men verwacht te Washington dat de Amerikaanse delegatie er bij de Engelsen op aan zal dringen een verzoeningsgezinde houding tegen over het Perzische streven aan te nemen en in beginsel in te stemmen met nationalisatie der Perzische olie- Industrie. Voorts zou Engeland zijn aanbe volen ln te stemmen met een over eenkomst tussen de „Anglo-Iranian Oil Company" en de Perzische rege ring, waarbij de maatschappij de olie zal -vinnen, raffineren en ver kopen en Perzië de helft van de op brengst krijgt. De Perzische regering heeft in middels geantwoord op de Britse protestnota tegen de nationalisatie In de antwoord-nota wordt gezegd dat Perzië alleen met de Anglo^ Iraanse oliemaatschappij te maken heeft. Deze maatschappij wordt ver weten. dat zij geen aandacht heeft geschonken aan gerechtvaardigde Perzische eisen. Het resultaat is, dat de Perzische volksvertegenwoordi ging eenstemmig het principe van nationalisatie heeft goedgekeurd Een speciale commissie bestudeert nu, hoe het plan verwezenlijkt kan worden, aldus de nota. en de Per zische regering kan niets anders doen dan het resultaat hiervan af wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3