Teuk BUURTVERENIGING „NIEUW- M1DDELBURG" IS ZEER ACTIEF! DÉBRAUINE LATE. DOCH RIJKE BLOEI TE VERWACHTEN HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE Z.V.T.M. KAPELLE'S KLEUTERSCHOOL WEER IN EIGEN GEBOUW Twee koeien in beslag genomen ONTGRAVINGSWERKZAAMHEDEN LEVEREN RESULTAAT OP HERSTEL UW ZENUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1951 Grond gepacht voor aanleg van een speelveld en bouw van een clubhuls. De buurtvereniging „Nieuw Middelburg", waarbij het merendeel der ge zinnen in deze wfllc van de Zeeuwse hoofdstad is aangesloten en die de laatste tyd een bijzonder grote en veelzijdige activiteit ontplooit, heeft van de gemeente een welland aan het Chocoladepad gepacht met de be doeling hiervan een speelveld te maken. Het zal geschikt worden gemaakt voor het beoefenen van sport en spel door de clubleden en zelfs wordt de mogelijkheid onderzocht om er een Sintelbaan op aan te leggen. Het bestuur van deze buurtvereni- nodig, want de gemeente heeft aan ging voert momenteel via de gemeen te onderhandelingen met de Rijks dienst Uitvoering Werken om de aanleg van het speelveld egalise ren, draineren, enz. in D.U.W.- verband uitgevoerd te krijgen. Helaas kunnen momenteel nog geen spijkers met koppen worden geslagen en heeft men niet het uitzicht, dat het veld reeds de komende zomer in ge bruik kan worden genomen, aange zien eerst het gemeentelijk sportvel denplan, waaronder ook dit terrein valt, gereed en door hogere instan ties goedgekeurd moet zijn. Inmiddels heeft de buurtvereni ging voor bekostiging van haar project een gift van vierduizend gulden ontvangen van de Stich ting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk en een gelijke som van de gemeente Middelburg. Vanzelfsprekend is men zeer Ingenomen met en dankbaar voor deze steun en sympathie. Overigens heeft men het geld hard (s erger dan pijnl J Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Motorrijder geslipt op de Vlissingse weg. Zondag zag een automobilist op de Nieuwe Vlissingse Weg een motor liggen en een eind verder een bewus teloze man. De politie was spoedig ter plaatse en nadat dokter van Koo- ten eerste hulp had verleend, werd de man naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht. Hij heeft een zware hersenschudding opgelopen. Zijn toe stand is zorgwekkend. Uit het onderzoek bleek, dat het slachtoffer, de 21-jarige H. uit Mid delburg even voor vier uur uit Mid delburg naar Vlissingen was vertrok ken. Tijdens een plensbui was H. met zijn motor geslipt. De nieuw watergang te Middelburg. BESTEK MOEST WOKDEN GEWIJZIGD Nog deze maand wordt een begin gemaakt met het graven van de nieuwe watergang langs de N. Vlis singse weg te Middelburg. Zoals ge meld wordt met de uitgegraven grond de oude watergang gedempt, waarna de Nieuwe Vlissingse weg verbreed kan worden. Het werk werd kortge leden aanbesteed, doch kon nog met worden gegund, aangezien het te duur zou worden. Naar wij vernemen is dit bezwaar thans ondervangen door het aanbrengen van een wijzi ging in het bestek. Men heeft nu 'n voorlopige overeenkomst gesloten met de Jaagste inschryfster, de firma Gebr. Geldof te Serooskerke (W.). Deze overeenkomst wordt definitief, zodra de minister er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. haar schenking de voorwaarde ver» bonden, dat op het veld een clubhuis wordt gebouwd en het verenigings bestuur heeft berekend, dat men voor de plaatsing van een degelijke barak wel ongeveer 5000.zal moeten neertellen. VRIJE TIJDS BESTEDING. Het clubhuis zal echter goede diensten verrichten, niet alleen als verkleedlokaal voor voetballers, korfballers, enz., maar ook als on derkomen voor de diverse onderafde lingen van de thans 300 leden tellen de vereniging. De bewoners van „Nieuw Middelburg" geven er bljjk van hun vrjje tyd goed te besteden! Zy .stichtten ondermeer reeds een muziekclubje, een toneelvereniging, een reisvereniging die 80 leden telt en deze zomer vermoedelijk een tocht maakt naar Breda, Arnhem, Utrecht en Rotterdam enige voetbal- en turnclubs en een wandelclub, die met Pasen in Aardenburg een eerste prijs behaalde. In de wintermaanden zullen in het clublokaal natuurljjk ook allerlei spelletjes worden gedaan en zal er huisvlijt worden beoefend. Voorts ligt het in de bedoeling, dat de sa menwerkende Kruisverenigingen het in gebruik zullen nemen als consul tatiebureau voor zuigelingen uit „Nieuw-Middelburg". Ook wil men lezingen e.d- organiseren. Het is voorts vermeldenswaard, dat de Stichting „Nieuw Walcheren" heeft aangeboden om de beplanting van het speelveld voor haar rekening te nemen. VOOR DE JEUGD. De buurtvereniging heeft verder de beschikking kunnen krijgen over het Van Eepenpark, dat het domein wordt van de kleuters uit de wijk, die er zich ook zonder toezicht veilig en onbezorgd kunnen amuseren met een schommeltje, een paar wippen en hobbelpaarden en zich kunnen uit leven in een zandbak. Het bestuur voert tevens onderhan delingen met de eigenaar van de speeltuin annex Vogelpark aan de Veers weg, om te bereiken, dat de kinderen uit „Nieuw Middelburg" gratis de tuin kunnen bezoeken. Het bestuur zal dan jaarlijks een bepaald bedrag aan de eigenaar betalen, even als de buurtvereniging Veerseweg doet. De vereniging „Nieuw Middelburg" streeft er in de eerste plaats naar de culturele belangen van de buurt te behartigen en het bestuur rekent het zich tot zijn taak de wykgedachte te bevorderen. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat aan het ge stelde doel ten volle wordt voldaan! KERKNIFUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Zaandam (vacature J. Eikema) W. de Weerd te Nuis Nie- bert- Beroepen te Vlaardingen L. Kie vit te Putten; te Workum (2 vacatu res) D. J. Stalink te Noordwijker- hout en E. J. Beker te Voorhout; te Fijnaart P. de Bruyn te Workum; te Beerta T. Korporaal cand. t;e 's Gra- venhage; te Tiel D. Wolf son pred. voorganger Ned. Prot. Bond te Ede; te Randwijk J. H. Cirkel te Ede; te Blija J. R. Hanenburg cand. te Leeu warden; te Elburg en te Meerkerk B, Haverkamp te Sneek. Bedankt voor Kamperveen D. J. van der Graaf te Leerbroek. GEK. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee A. L. Bos te IJsselmonde; te Lewedorp R. Strijker cand. te Nijeveen; te Mln- nertsga te Den Post Overschilt en te Woldendorp J. Kuntz cand. te Assen. Aangenomen naar Monnikendam M. T. Minnema, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Herwijnen, Nu- mansdorp, Strijen, Wapenveld, Wilnis en voor Wons. Aangenomen naar St. Jacobiparo- chie C. Mak cand. te Beverwijk, die bedankte voor Drhber, Schettens en voor Stad aan 't Haringvliet. Aangenomen naar Haarlem A. B- C. Hofland te Emmen. Bedankt voor Watergraafsmeer Amsterdam O. K. Hart te Utrecht, Beroepbaar. De classis Rotterdam heeft preperatoir geexamineerd beroepbaar verklaard de heer J. J. Goumare te Rotterdam Z. cand. aan de Vrije Universiteit. GER. GEMEENTEN. Beroepen te Amsterdam C. C. van Dam te Werkendam; te Patterson 2e maal K. de Gier te Lisse. By' de Geref. Gemeente te Tholen is beroepen ds. H. Ligtenberg uit Rotterdam. BEVESTIGING EN INTREDE. Maandag 9 April arriveerde te St. Annaland de nieuwe predikant, ds. D. J. van Dijk met zijn gezin. De beves tiging en intrede zijn bepaald op Zonr dag 15 April ra Schilder bestal kamergenoot Zondag heeft de rige schilder bij de olitie een 21-ja- I.V. Kon. Mjj. De Schelde aangehouden, die zijn sïaap- kameraad besloten had. De bestolene miste vorige week een bankbiljet uit zijn slaapkamerkast. Daar elk spoor van de dader ontbrak, waarmerkte Vrijdag de politie de bankbiljetten van het loon van deze man. Toen hij Zaterdagmorgen opnieuw een bank biljet miste, werden de personen uit zijn omgeving gevisiteerd. De schil der bleek het biljet in zijn portefeuil le te hebben en hy bekende toen maar behulp van een valse sleutel vbgkq zijn kameraad bestolen te hebben. Met behulp van een valse sleutel had hij twee keer in de kast van zijn ka mergenoot ingebroken. Oesterkwekers werden het niet eens over bakkengoed. Te Yerseke werd een bespreking gehouden tussen de eigenaars van het oesterbakkengoed en de groep van kwekers, die zich bereid ver klaard hadden om het bakkengoed contant af te nemen tegen een door hen vast te stellen prijs. Helaas werd geen overeenstemming tussen de par tijen bereikt. De bezitters van het bakkengoed hadden als condities ge steld, 50 soort boven de maat van één gulden tegen een prijs van 20 per duizend, 25 middelsoort voor een prijs van 10 per duizend, alles te aanvaarden in bovengenoemde ver houding. Hierop wensten de adspi- rant-kopers niet in te gaan en stelden voor 17.50 per duizend stuks grote, en 12 voor de middelklasse, terwijl geen kleine zouden worden afgeno men, doch hiermede ging de andere partij niet accoord. Thans bestaat er gelegenheid voor een ieder om tegen door de leveranciers gestelde condi ties in te schryven op het bakken goed, dat dan op door het Bedrijf schap voor Visserijproducten te ver lenen crediet zal kunnen worden ge kocht. BINNENKORT BLOESEMPRACT Slecht weer werkt stagnerend. Er heerst nog een betrekkelijke rust in de Zeeuwse boomgaarden, maar 't een gedwongen rust. De steeds voortdurende regenval maakt de fruitte ler het werken onmogelyk en dat tenvjjl er voor de schurftbestrydlng drin gend gespoten moet worden. Toch valt er bedrijvigheid te bespeuren in boomgaarden, al Is het dan niet by de kweker, maar by de bomen: het voorjaar is toch eindelyk in aantocht. De bloemknopjes beginnen uit te lo pen en men mag venvachten dat eind-April.begin-Mei de Zeeuwse fruit teelt gebieden weer hun volle bloesempracht ten toon zullen spreiden. Het belooft dit jaar een rijke bloei te worden, met uitzondering van een aantal perenrassen, welke in vergelijking met de appels, minder gunstige voor uitzichten bieden. De tegenslag begon al met de win- terwerkzaamheden. Regen en nog eens regen, zodat vele dagen voor het winterwerk moesten worden af geschreven. Toch is men nog vrij aar dig klaar gekomen. Er is tamelyk veel gesnoeid, terwijl vooral rond Kapelle en in de Zak van Zuid Beve land vele verouderde rassen als Bel lefleur, Transparante de Croncel en Codlin Keswick zrjn gerooid. In to taal beloopt dit wel 30 k 40 ha. Voorts is er nogal wat omgeëint, hoe wel de meeste kwekers de oude bo men maai' liever geheel opruimden. De nieuwe aanplant beliep ongeveer 175 h.a. en ongetwyfeld zou deze uit breiding nog groter geweest zyn, wanneer het weer gunstiger was ge weest. Dank zij het feit, dat in Januari vry veel met V.B.C. gespoten i3, kon de winterbespuiting op practisch alle bedryven gereed komen. Op zichzelf is het tegenwoordig niet zo erg meer. wanneer de winterbespuitingen niet uitgevoerd kunnen worden, daar men thans over Parathion beschikt, waar mee in het voorjaar de luizenaantas ting welke thans veel groter is Het standpunt van de werknemers en van de directie. Nog geen overeenstemming, In verband met het dreigende ar beidsconflict by de Zeeuwsch Vlaam se Tramwegmaatschappij, waarbij ongeveer 150 personeelsleden betrok ken zijn. vernemen wij van de zijde der werknemers het volgende: Het huidige geschil loopt over de uitbetaling van de twee loonbijslagen van 5%, die in September van het vorige jaar en in Maart jl. door de regering werden toegestaan. Tot uit betaling van de eerste bijslag was de directie der Z.V.T.M. wel genegen, aldus de werknemers, doch dan op basis van de loonregeling voor weg- vervoerpersoneel. Sinds de zomer van het vorige jaar is nl. het personeel der Z.V.T.M., dat tot die tijd viel on der de arbeidsvoorwaarden voor het tramvervoer, ingedeeld bij het weg vervoer. Dit bracht mee, dat het per soneel, dat tot op dat ogenblik in zijn f eheel voor de stamplaats-classifica- ie in de vierde klasse was ingedeeld, INTOCHT VAN 86 KLEUTERS Vernieuwd en gemoderniseerd. In 1940 werd het gemeentehuis te Kapelle verwoest en daarom moest het gemeentebestuur tydeiyk onderdak gebracht worden in het gebouw van de Chr. Kleuterschool, die op haar beurt weer een tijdeiyk onderdak vond in het gebouw Obadja. Kort geleden kwam het nieuwe gemeentehuis gereed en toen kon na ja ren de kleuterschool weer de beschikking krygen over het eigen gebouw. Alvorens het gebouw voor de kleuters te heropenen, heeft het bestuur van de school het op grondige wyze laten verbeteren en gedeelteiyk ver nieuwen. Het is nu een fris en modern schoolgebouw geworden met grote ramen, leuke lokalen, aardige nieuwe meubelen, kortom een gebouw en een meu bilering, waarop Kapelle trots kan zyn. Maandagmiddag te vier uur waren het bestuur, leden en genodigden bh- eengekomen in het gebouw Obadja voor de officiële opening. De voorzit ter, de heer D. Sandée, herinnerde er aan, dat ds. A- Scheele, die het initi atief nam tot de oprichting van de school, de heropening niet meer mocht meemaken. Hij overleed kort geleden. Spr. begroette de talryke genodigden onder wie de oud-leidster van de school mevr. J. De Prezvan Willigen, die 18 jaar aan het hoofd stond. Er was moed voor nodig om tot de verbouwing te besluiten, maar geluk kig droeg de gemeente 1500.by. Toch is het bestuur nog niet voldaan, want de onkosten zyn groot TAL VAN SPREKERS. Verscheidene sprekers en spreek sters voerden daarna het woord. Bur gemeester H. G- van Suijlekom dank te het bestuur namens de gemeente voor het gebruik, dat de gemeente heeft mogen maken van het school gebouw en uitte gelukwensen in ver band met de geslaagde verbouwing. Mocht het Rijk dit jaar niet beslui ten tot subsidiëring van de kleuter scholen, dan zal het gemeentebestuur deze kwestie onder het oog zien. Mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs wees er op, dat het nieuwe gebouw voldoet in vele opzichten. Daarna spraken nog de oud-voorzitter, de heer S. P. Groen- leer en namens de ouders de heer C. J. Huissoon. De laatste overhandigde een enveloppe met ruim 300.als geschenk van de ouders. Als Hervormd predikant sprak ds. J. Jebbink, als Geref. predikant ds. J. v. d. Leek, als bestuurslid van de kleuterschool te Biezelinge, de heer C. Traas Sr. en als onderwyzeres mej. Massa. Mevr. de Prez, de oud-leidster, her innerde aan de opening van de i #cbool nu 25 jaar geleden. Het huidi ge gebouw betekent een grote verbe tering. Nadat de heer Sandée alle sprekers en spreeksters had bedankt, nodigde hij mevr. de Prez uit de openings plechtigheid te verrichten door de schooldeur voor de genodigden te openen. Allen bezichtigden daarna het fraaie gebouw, waarin vandaag 86 kleuters hun Intocht zullen doen. He laas konden een 20 tal leerlingen niet geplaatst worden, omdat er voor hen geen ruimte was. Volksdans weekend op Hdenesse. Zaterdag en Zondag jl. werd op Hedenesse een druk bezocht volks dans weekend gehouden. Er waren deelnemers uit geheel Wést Zeeuwsch Vlaanderen, doch ook uit Goes en Vlissingen. Dank zy de voortreffelijke leiding van de wika's Hiensch uit Schoondyke en Veenhoven uit Goes, was het mogeiyk om de 45 deelne mers in twee groepen en ook samen te laten volksdansen. Het programma werd afgewisseld met zang. Zondagmiddag werd een discussie gehouden over vragen die te voren m een bus waren gedepo neerd. Zondagmorgen werd ter kerke gegaan in Cadzana. De avondsluiting en de morgenwijding werden door de jeugd zelf verzorgd. Bestemd voor frauduleuze uitvoer. De douane te Clinge nam twee koeien in beslag ter waarde van 1300, bestemd voor frauduleuze uit voer. De smokkelaars wisten in de duisternis te ontkomen. daarna met uitzondering van Terneu- zen, Sas van Gent en Breskens, tot de 5de klasse werd gerekend. De werknemers gingen met het stand punt der directie niet accoord, doch ofschoon het college van Rijksbemid delaars en de Stichting van de Arbeid zich met de kwestie bemoeiden, is men nog niet tot een oplossing hier voor kunnen geraken. Volgens werknemers werd voor de tweede loonbyslag door de Neder landse Vereniging van Transporton dernemingen, de N.V.T.O., waarbij ook de Z.V.T.M. is aangesloten, dis pensatie aangevraagd, doch niet ver kregen. Desondanks blijft de directie der Z.V.T.M. weigeren deze bijslag uit te betalen. Dit alles heeft de hoofdbesturen der drie bij de Be- dryfsunie- vervoer aangesloten orga nisaties, de R.K. Bond voor vervoer personeel „St. Raphael", de Pro testants-Christelijke Bond van Ver voerpersoneel en de Nederlandse Vereniging van Spoor- Tram- en Buspersoneel, doen besluiten een per soneelsvergadering uit te schryven. HET STANDPUNT VAN DE DIRECTIE De directeur der Z.V.T.M., ir. J. F. Denie deelde ons mede, dat de di rectie der Z.V.T.M. ten volle bereid is de twee loonbyslagen uit te beta len, doch dan op basis van de lande- lyke loonregeling voor het wegver voer, waartoe ook het personeel der. Z.V.T.M. behoort. Dit standpunt, al dus de heer Denie wordt tenvolle door de Rijksbemiddelaars gedeeld. De der Z.V.T.M. ziet niet in, waarom bij haar maatschappij andere arbeids voorwaarden zouden moeten gelden, dan bij analoge bedryven of bij con currerende toerwagenondememingen. dan vorig jaar de kop kan wor den ingedrukt. DE B LOEI VE RW ACHTINGEN. De ontwikkeling van de gewassen is iets later dan normaal. Terwijl byv. in andere jaren de eerste bloempjes van de vroege re krozen reeds in Fe bruari werden waargenomen, was dit thans eerst op het eind van Maart. De bloei zal daarom over het alge meen een paai' weken later zijn, on geveer eind Aprilbegin Mei. De fruitkweker ziet dit echter niet ais een bezwaar. Integendeel, het biedt zelfs voordelen. De achterstand in snoei en bespuitingen kon nu wat worden ingelopen, terwijl de kans op nachtvorst tijdens de bloei ook min der wordt. De knopvorming van de appels is zodanig, dat een rijke bloei verwacht kan worden. De pruimen en kersen staan er eveneens goed voor, terwyl het klein fruit als aardbeien, fram bozen, bessen en bramen evenmin te wensen overlaat. Alleen de peren zul len het bij de bloei wat laten zitten. Er is wel een rijkere bloei dan vorig jaar te wachten, doch in vergelyking met de appels, komen zij toch wat achtei'. Hiermee is uiteraard dit geld trouwens voor alle gewassen nog niets te vooi'spellen over een rij ke of minder x-yke oogst. Hierover kan eerst na de vxnxchtzetting met iets meer zekerheid gesproken wor den. Over de nxinder goede bloeivooruit- zichten van de peren wordt vooral geklaagd bij de Clapps Favorite, de Précose de Trevoux, de Triumph de Vienne welke vorig jaar een volle dige misoogst gaf de Beuré Har dy en de St. Rémy. De Doyenné de Cornice en Bonne Louise d'Avranches zijn plaatselijk slecht. De Comtesse de Pax is, welke voi'ig jaar een slech te oogst opleverde, doet thans even als de Conference, overal een goede bloei verwachten. Het praatje over het weer dreigt eentonig te worden. Ook voor de groenteteelt in de volle grond is het weer ongunstig geweest. De gi'ond was te nat en te koud om vroegtijdig te kunnen zaaien en planten, zodat gerekend zal moeten worden op een latere vooi'ziening met voorjaars- groenten en vroege aardappelen. Al leen dë lichtere gronden, byv; rond Oostkapelle en Dombux-g hebben min- der last ondex-vonden. Ook de glas cultures hebben achterstand. Hier was het niet de vele regen, doch meer het tekort aan zonnewarmte, dat het plaatmateriaal, komkommers, toma ten e.d. een langzame ontwikkeling gaf. Afwachten is verder de boodschap. Het zal toch wel één maai mooi weer worden. Voor de land- en tuin bouw valt dit wachten.echter dubbel moeilijk. TONEEL Molière's Vrek. NIEUWE INSPECTRICE NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij Kon. Besluit is benoemd tot in spectrice van het nyverheidsonder- wijs in de Zuidelyke provinciën, me juffrouw D. Lommen, directrice der huishoudschool aan de Lenculenstvaat te Maastricht. Zy volgt hiex-mede mej. Micliels op, die in Januai'i 1.1. in de omgeving van Eindhoven door een ongeval om het leven kwam. IN „SCHUTJE" WORDT GESPIT Tufstenen muurfragment aangetroffen. Anthropologisch onderzoek. Het Rotterdams Toneel voor de Zeeuwse Volksuniversiteit. Zjj, die zich de voortreffeiyke op. voex-ingen herinneren, wexke destyds voor <Te Z.V.U. gegeven werden van Tartuffe, zullen ongetwijfeld met be langstelling uitgezien hebben naar deze opvoering van een ander mees. tei"werk van Molière, „De Vrek", dat de eeuwen door overal ter wereld een vaste versehyning is op het reper- toii'e en telkens weer opnieuw, aan genomen althans, dat een acteur van formaat de hoofdrol speelt, lauweren oogst. Molière neemt in dit stuk de men selijke hebzucht op de korrel. Zijn hoofdfiguur, Harpagon, is dermate de slaaf van zijn geld, dat hy het ge- luk, ja zelfs het leven van de zijnen liever zou offeren dan zijn geld. Bjj menige schrijver zou zulk een ge stalte ontaarden in een nauwelijks aanvaardbax-e karikatuur. Bij een meester als Molièi'e evenwel behoudt Harpagon, zelfs in een biysnel, zo ontzaglijk veel menselyks. blyft hij zo volkomen psychologisch verant woord, dat in de bijtende spot van de Franse toneeldichter zyn ondertoon I van ernst overheerst. Zomin als men de figuur van Tartuffe zal vergeten, zomin vergeet men de Vrek. Het is voor degenen, die rondom deze hoofdfiguur nun rol hebben U spelen niet prettig, dat het er eigen- lyk slechts matig toe doet, of zjj knappe toneelspelers zijn. Zij hebbec geen andei'e taak dan de situatie t« scheppen, die het karakter van dt hoofdpersoon moeten belichten. Zr lang zij maar niet te kort schieten, sterk te kort schieten, behoudt het stuk volledig zyn charme. Want er is een en al actie op de planken, de kwinkslagen wisselen elkander in snel tempo af. er is kleur en fleur van stijl- en smaakvolle costumes en slechts voor luttele se conden ontbreekt Harpagon onder degenen, die hun rol spelen. Wonder* baarlyk is steeds weer de ontdekkine, hoe voortreffelyk klassieke toneel stukken gebouwd zbn, hoeveel meer actie zij vaak bezitten, dan menig modern spel! Wat waren de kwaliteiten van de opvoering, die het Rotterdams Toneel van De Vrek in Zeeland brengt? Ko Ai-noldi vertolkt de rol van Harpagon de vrek, de glorie van Ne derlands beste toneelspelers. Hy doet dat voortreffelijk, zonder terug te gi'ijpen op het voorbeeld van voorgan. gers, in eigen stijl. Men kan zich een aangrijpender Harpagon indenken, men zal zich wellicht een Harpagon herinnei'en, die sterker gechargeerd was. Ax-noldi legt het accent, het ko mische in zyn rol niet verwaarlozend, vooral op het menselyke element en maakt er daardoor een creatie van, die in de Nederlandse toneelhistorie zeker een plaats zal blyven innemen. Naast hem spelen Elly Prinsen Geerlings. Mieke Flink, Katja Ernst, Eli Blom, Frans Vorstman, Kees Brusse en Ad Noyons verdienstelijke bijrollen in dit niet minder dan vijf tien personen eisende stuk. De ande ren staan te kort op de planken om enig oordeel over hen te kunnen vei len. Voortreffelijk zijn de röpe van Lücx'ën Arriaua. -ae de costumes van Ch. Duim, alsmeae de prozavertaling van Anna Blaman. Het publiek was vol waardering voor stuk en spel en hetzelfde zal zonder twyfel hedenavond in Vlissin gen en morgen in Middelburg het ge val zyn. G. B. De ontgravlngswerkzaamheden te Nieuwerkerk op Schouwen („Schut je"), worden met kracht voortgezet. Men heeft thans reeds resultaten bereikt, die aan de vexwachtingen beantwoorden. Zo kan men zich nu een beeld vormen van de omvang van de kerk en toren uit de gothi- sche periode, die hier vroeger heb ben gestaan. Tevens heeft men een klein muurfragment van tufsteen aangetroffen, dat zou kunnen wy- zen op een kapel uit de Romaanse tijd. Daardoor zou tevens de naam geving van dit vroegere dorp ver klaard kunnen worden, nameiyk op dezelfde wijze als het ontstaan van de naam van Nieuwex-kerk op Duiveland kan worden uitgelegd. Dit laatste Nieuwei'kerk namelijk wordt ln een charter van de aarts bisschop van Keulen „Nova Eccle sia" genoemd, in tegenstellixig tot Ouwerkerk, dat als Antiqua Eccle sia" wordt betiteld. In Nieuwerkerk op Duiveland zyn er gegevens, die er op whzen, dat aan de platte Ka- pelse dyk eerst een kapel heeft ge staan, terwyi er ook aanwyzlngen zyn, die duiden op bewoning. De aanduiding van de plaats der kerk is dus tot naam van het dorp ge worden. Op dezelfde wyze kan wel licht ook de naam van het voorma lig dorp op Schouwen worden ver klaard. Bovendien zijn op een teke ning van C. Pronk uit 1743 enkele muurresten van de vroegere gothi- sche kerk te zien, verbonden met de toen nog bestaande toren. Het tuf stenen muurfragmer.tje, dat aange troffen werd ten Zuiden van de plaats, waar de toi'en heeft gestaan, zou kunnen betekenen, dat de nieu we gothische kerk is gebouwd, ter wijl de oude Romaanse kapel nog in gebruik was. NIEUWE PUT. Men heeft nu een 12 x 12 m2 grote put opgezet aan de Noord- zyde van de plaats, waar kerk en toi-en hebben gestaan, welke put ge deeltelijk ,,n de kerk" ligt. De anthropologische vondsten zullen waarschyniyk beperkt blyven tot het fedeelte van de put, dat binnen dc erk ligt. Immers aan de Noord Westzijde van kerk en toren wer den alleen diegenen begx*aven, die als misdadigers waren geëxecuteerd en zy, die zelf hun leven hadden ver kort. Uiteraard kwamen belde groe pen op een dorp als Nieuwerkerk niet veel voor. In de kerk zal ho- penlyk weer het nodige anthropolo gisch materiaal te voorschyn ko men er zyn reeds vele stoffelijke resten geborgen dat een waarde volle schakel zal zijn in de keten van uitgebreid anthropologisch on derzoek der bevolkingsgroepen. Ondanks de veelheid in geschrif ten over anthropologisch© bevol kingstypen, die Zeeland hebben be woond in de voorgaande eeuwen, is men heden nog ver van een juiste vi sie op de oorspronkelijke verdeling van de verschillende mensenrassen in het begin onzer j artelling, zodat van het vóór deze periode liggend tydvak nog heel weinig bekend is. Wat tot heden in Nieuwerkerk aan het licht kwam, waren over wegend rondschedeligen. Dit kan den kenmerk zyn van- een alpino!d ty&„ hoopt ook scherven te vinden van Pinkdox*fer aardewerk. Dit zou een bevestiging kunnen inhouden van de datering. Huldiging van spoorweg ambtenaar te Axel. De heer J. van Haver te Axel werd Zaterdag op 64-jarige leeftijd gepen- sionneerd, na een diensttijd van bijna 49 jaren. Op 13 Mei 1902 kwam de heer van Haver in dienst van de Spoorweg Mij. MechelenTerneuzen. In Maart 1907 vertrok hij naar Duitsland tot October 1911. Daarna kwam hij weer in dienst van de Mij. Mechelen—Terneuzen tot 15 Juli 1916. Van af die datum was hij in vaste dienst bij de Z.V.T.M. als lijn- opzichter. Vanzelfsprekend heeft het de heer van Haver, die in heel Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen be kend staat als „de chef van de tram", Zaterdag niet aan belangstelling ont broken. Een gedeelte van de dag werd in huiselijke kring doorgebracht. Verder werd de heer Van Haver op het hoofd bureau der Z.V/T.M. te Terneuzen ont boden, waar hem met zeer waarderen- de woorden een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Tallozen brachten de heer van Ha ver thuis een bezoek. Des avonds bracht de harmonie „Concordia" een serenade, waarbij de voorzitter der harmonie, de heer J. Blok, het woord voerde. Ook werden gelukwensen ovei'gebracht door de heer R. v. d. Berg. voorzitter der afdeling Axel van „St Raphaël" (vervoer-personeel) en door de voorzitter der K.A.B., afdeling Axel,, de heer E. Maas. De zoon van de jubilaris, de heer Fr. van Haver, dankte allen voor de tref fende en waarderende woorden. Personeel Raad van Arbeid Middelburg „haakte in", j Het personeel van de Raad van Ar beid te Middelburg heeft 215 byeen- gebracht voor de „Haak In"-actie j ten bate van de kankerbestrijding. Herstel Uw zenuwen met Nerva- Nova, het moderne, krachtig wer kende en aangenaam smakende voed sel voor Uw zenuwstelsel. Voor wie ls Nex-va-Nova het aangewezen mid del? Voor allen, die zich lichameiyk of geesteiyk slap voelen door zenuw uitputting, lichamelijke of geestelijke zwakte, lusteloosheid, depressies, voor en na zware operaties, na ziek ten tot spoedig herstel van krachten. Nerva-Nova bevat stoffen, die als bouwstenen fungeren voor het ze nuwstelsel en voor het lichaam in het algemeen. Nerva-Nova is klinisch be proefd. 1 21 en 2,70 p. verp. by apothekers en drogisten. NtRVA-NOVA Het voedsel voor het zenuwstelsel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2