PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman tikt Generaal Mac Arthur op de vingers Tentoonstelling „Goede Kleding te Goes geopend De BILT OPPERBEVELHEBBER MOET ZICH ONTHOUDEN VAN POLITIEK Kantlijn AMERIKA PROTESTEERT TEGEN DE BOMBARDEMENTEN Vandaag Uitvoer naar Duitsland vandaag hervat MARSHALL-HULP AAN BELGIë WORDT OPGESCHORT Overval op postkantoor- houder Singapore neemt maatregelen Rayburn: „Wij verkeren in groot gevaar" 194e Jaargang - No. 84 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagter. HoofdretL G. Ballintgn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bossüardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f 4.55 p. kw fr p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 April 1951 Advertentieprijs 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .3rieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58-00. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 83. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Temeuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee: n. Bogerdstr. C 160. tel. 26. HARDE WOORDEN IN TOKIO Niet met terugroeping gedreigd. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, die Maandag in Tokio is aangekomen, heeft volgens gewoonlijk betrouwbare kringen een mondelinge boodschap van president Truman aan generaal MacArthur overgebracht. Aan MacArthur wordt opgedragen zich verder te onthouden van politieke uitspraken over Korea. Naar verluidt, heeft Truman Mac Arthur niet met terugroeping gedreigd. Hg heeft hem echter medegedeeld, dat zyn (MacArthur) positie precair is geworden als gevolg van ztfn ver klaring, waarin hij en volledige oorlog tegen China voorstelde als China niet tot een regeling inzake Korea wilde komen. Truman heeft MacArthur laten we ten, dat hij hem niet kon blyven steu nen als hij „internationaal stormcen- trum" bleef in aeze critieke tijd. Volgens welingelichte bron heeft Truman er op gewezen, dat hg MacArthur al meer dan eens had ver zocht geen politieke verklaringen af te leggen Desondanks was hij daar mee voortgegaan. Truman kon deze houding niet langer door de vingers zien met het oog op de invloed er van op Amerika's bondgenoten. Naar in Washington verluidt heeft president Truman besloten geen dis ciplinaire maatregel te nemen, die MacArthurs status als opperbevel- Dat de Nederlandse export naar Duitsland op zeer korte termijn hervat wordt, is ongetwijfeld een belangrijk succes. De vergader ring van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking heeft bewezen, dat er althans in dit lichaam ernst gemaakt wordt met de vaak hemelhoog verheven, maar zelden in practijk gebrachte samen werking. Zeer gunstig voor Neder land is, dat niet alleen de export naar Duitsland hervat wordt, maar dat ook Engeland ons bijspringt. Een dreigende ramp is door deze regeling afgewend. Minister Stikker mag deze uitslag ook als een persoonlijk succes be schouwen. Met veel geduld en tact heeft hg als voorzitter deze verga deringen geleid en Nederland heeft dus reden om dankbaar te zijn, dat Stikker minister van buitenlandse zaken is gebleven. Ware een ander voorzitter van de O.EJS S. geworden, dan was de kans niet denkbeeldig geweest, dat Ne derland heel wat minder goed uit de bus was gekomen. Nederlanders hebben ln eigen land altijd al de reputatie gehad, dat zy keurig nette mensen waren. Niet alleen zindelyk, maar ook net jes, dat wil zeggen: niet-crimineel. En eerlijk gezegd hebben wy ons de ogen uitgewreven, toen wij on langs lazen, dat het in Den Haag en Amsterdam wemelt van de clan destiene speelbanken en nu weer ontdekken, dat er in Nederland voetbalpools in overvloed zyn, waar eerzame huisvaders doodkalm hun complete kindertoeslag vergokken. Men kan daarom lachen. Men kan er de armen vertwyfeld om ten he mel heffen. Maar zo gaat het nu eenmaal als in het ene land verboden is, wat in het andere land de gewoonste zaak van de wereld is, ja, waarmede zelfs reclame wordt gemaakt. Gelooft iemand werkelgk dat de politie met een paar invallen en in beslagnemingen het spelen en de voetbalpools onderdrukt? Het tegendeel is waar. Verboden vruchten rmaken het best. Daarom achten wij een behoorlijke overheidsregeling altijd nog beter, dan het tegenwoordige clandestiene gedoe, dat gepaard moet gaan met ernstige misstanden. Burgerrecht" (rechts-rad.) vecht als steeds tegen het pantser van verordeningen, voorschriften en bepalingen, waarin de moderne mens gedwongen wordt te leven; het ver keer kan als voorbeeld dienen, want steeds meer moet de automobilist ge hoorzamen aan automatische wenken, terwijl alles op een druk kruispunt veel beter zou lopen, als er in het ge heel geen aanwijzingen zouden wor den gegeven. „Alles wordt over-georganiseerd. Nauwelijks ontdekt men bij hoger hand de een of andere onvolkomen heid of men grijpt naar het wapen van de dwang en dat van het verbod. De mens krijgt de neiging om thuis maar lui in zijn stoel te gaan zitten, want zodra hij in actie komt, staat hij al met één been in de gevangenis en ontvangt hij op zijn mmst een gfiro- biljetje dat hem tot betalen maant. Men maakt het de mens onmogelyk om verantwoordelgkheid te dragen. Daarmede degradeert men hem en daardoor komt men voortdurend van kwaad tot erger. Het eeuwige „dat mag niet", prikkelt de meng tot het overtreden van wet en voorschrift, la er in dit land nog ergens een stukje natuurschoon, dan gaat er prikkel draad om heen en men moet „binnen de paden" blijven. Zo is het in geheel het maatschappelijke leven. Prikkel draad overal. Borden met verboden toegang by de vleet En de mens steeds meer verworden tot een num mer, dat in slaafse onderworpenheid 5*^". schikt en in een steeds groter wordende onverschillicheid de sa menleving laat ondergaan"» hebber in het Verre Oosten zou kun nen schokken. De vooraanstaande republikeinse senator William Knowland heeft zich ook in de controverse over MacAr thur gemengd. Volgens hem is de buitenlandse politiek van Amerika niet juist en moet Acheson verwij derd worden, niet MacArthur. FELLE ENGELSE REACTIES De Britse regering kan generaal MacArthur niet in toom houden, om dat hg in dienst staat van de Ameri kaanse regering en Engeland derhal ve geen instructies kan geven. Dit verklaarde Zondag de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, in een rede te South Shields. Ede betreurde het, dat Washington de generaal niet uitdrukkelijk had gezegd, dat hjj zich als militair bui ten de politiek diende te houden en slechts instructies had op te volgen. „WU zullen er voor moeten zorgen dat de V.N. verantwoordeiyk bljjven voor de oorlogsvoering in Korea en niet alleen een man, die door de V.N. in dienst genomen zou kunnen wor den" aldus Ede. De Franse ambassadeur te Washing ton heeft medegedeeld, dat de Franse regering met bezorgdheid kennis heeft genomen van de berichten, dat generaal MacArthur de bevoegdheid zou hebben gekregen Chinese verbin dingslijnen in Mandsjoerije te bom barderen. CHINEZEN ZETTEN WEGEN ONDER WATER ALs verdedigingsmaatregel hebben de Chinese troepen aan het centrale front in Korea de stuwen van het Hwatsjonreservoir geopend om de hoofdwegen naar het Noorden onder water te zetten. Vliegeniers rapporteerden, dat de Chinezen waarschijnlijk alleen de sluizen hebben geopend en niet de dam hebben opgeblazen. De Chinese maatregel zal geen gevaar opleveren voor de bruggen over de rivier de Han in het gebied van Seoel. Amerikaans zwaar geschut be schoot Maandag Tsjorwon, dat als 't centrale punt wordt beschouwd van de voorbereidingen der communisten voor him verwachte voorjaarsoffen sief. In de jongste frontberichten wordt gemeld dat de Chinezen in de Westelijke en centrale frontsectoren blijven terugtrekkende verbondenen hebben hier geen contact met hen. Landbouw beraadt zich over doorberekening. In de Stichting voor de Landbouw zijn besprekingen gaande over de kwestie van de doorberekening van de jongste loonsverhoging met 5%. HET ISRAËL1SCHE-SYR1SCHE GRENSGESCHIL Engeland en Frankrijk manen Israël en Syrië tot kalmte. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten by de Israëlische regering krach tig hebben geprotesteerd tegen het bombarderen van Syrische stellingen door de Israëlische luchtmacht. Ook Syrië is medegedeeld, dat de V.S. de grensincidenten tussen de landen ernstig neemt. Engeland en Frankrijk hebben Israël en Svrië geadviseerd zelfbe heersing te tonen bg het grensgeschil tussen beide landen. Duizenden studenten van de Syri sche universiteit en van religieuze instellingen hebben Maandag te Da mascus geprotesteerd tegen „de Is raëlische schendingen van de wapen stilstand". Syrië heeft de Veiligheidsraad ver zocht, spoedig bijeen te komen ten einde het Syrisch protest „tegen de Israëlische schendingen van de wa penstilstand" te behandelen. De schendingen bestonden uit: het vuren op burgerarbeiders in de gede militariseerde zone op Israëlisch ge bied bg Banat Jakoeb op 15 Maart en tussen 25 en 28 Maart 1951; het binnentrekken door Syrische strijd krachten der gedemilitariseerde zone op Israëlisch gebied tussen El Ham- ma en Khirbeth Tewfiq op 3 April en de actie van de Syrische strgdkrach- ten. die het vuur openden op Israëli sche politiemannen bii El Hamma op Israëlisch gebied op 4 April, waarby zeven politiemannen wenden gedood en drie gewond. Maandagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana de plechtige Verenigde vergadering van de beide afdelingen der Koninklyke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in het Trippenhuis te Amsterdam bijgewoond. De laatste maal, dat een regerend vorstin deze zitting bywoonde, was in 1904, toen H.M. Koningin Wilhelmina by de zitting tegenwoordig was. Op de foto v.l.n.r.: Dr. J. E. baron de Vos van Steemvyk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord Holland; Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; H.M. Koningin Juliana; Prof. Dr. A. J. Kluyver, Voorzitter van de afdeling Natuurkunde van de Akademie en Mr. A. de Roos, waar-nemend Burgemeester van Amsterdam. bestaat de Ernst Sillem hoeve te Lage Vuursche 25 jaar; viert de Ned. Kappersbond zjjn 60-jarig bestaan. Koningin en Prins in Juni naar Luxemburg. Naar Belga in Luxemburg ver neemt, zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zich op uit-, nodiging van de groothertogin van Luxemburg en px-ins Felix in Juni a.s. voor een officieel bezoek naar het Groot Hertogdom begeven. Als data van dit officiële bezpek worden genoemd 19, 20 en 21 Juni. Hoofdzakelijk groenten en uien. De bemiddelingscommissie van de O.E.E.C. te Parijs heeft besloten, een bedrag van 1 millioen dollar aan Ne derland beschikbaar te stellen voor de uitvoer van aan bederf onderhe. vige voedingsproducten naar West- Duitsland. Deze uitvoer zal hoofdzakelijk be trekking hebben op groenten en uien. De West-Duitse grens zal voor deze producten geopend worden zodra de douane uit Bonn dienaangaande in structies heeft ontvangen hetgeen in de loop van vandaag wordt verwacht. Het bedrag van 1 millioen dollar is in anticipatie aan Nederland be schikbaar gesteld. Over- het resteren de aan Nederland toekomende aan deel in de te verdelen 30 millioen dol lar zal deze week nader worden on derhandeld. AMERIKA ONTSTEMD Belgische onderneming liet beslag leggen op dollars, die bestemd waren voor herstel Griekse spoorwegen. De assistent van de administrateur van de E.C.A., Paul Porter, heeft Maandag bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten aan België hebben medegedeeld, dat de Marshall-hulp aan dat land zal worden opgeschort. MODESHOW VOOR DE PLATTELANDSVROUW Mevrouw de Casembroot sprak het openingswoord „Hoe weiuig dames bezitten een aangeboren talent om zich goed te kle den. Vooral voor hen, die de traditionele dracht aflegden ls het vaak moel- lyk een keuze te doen. waardoor het nieuwe soms zeer onbevredigend is. Daarom is het verheugend, dat men dit gevaar inziet en dat de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen door de organisatie van de landelijke ten toonstelling „Goede kleding" ook op dit gebied voorlichting wil geven. „Deze woorden sprak de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevrouw S. de Casembroot—baronesse v. d. Feltz Maandagavond by de of ficiële opening van de tentoonstelling „Goede kleding", welke voor Zee land tot en met Vr\Jdag in het Schuttershof te Goes wordt gehouden. Met deze woorden gaf mevrouw de gaan ten goede van alle pïattelands- Casembroot, die ere-voorzitster van de Zeeuwse afdeling, wel een zeer duidelijke uiteenzetting van het doel en tevens een beeld van deze reizen de expositie en modeshow. Deze eerste avond had een officieel tintje. Bij de opening kon mej. K. Dekker namens de provinciale ten toonstellingscommissie een grote schare genodigden welkom heten in de feestelijk aangeklede Schutters hofzaal. In het bijzonder verwelkomde zij mevrouw de Casembroot, aan wie een ruiker bloemen werd aangeboden, burgemeester mr. W. C. ten Kate en zgn echtgenote, de voorzitter en de secretaris van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze en mr. J. F. G. Schlingemann en mevrouw G. DorstVos, die zoveel voor de voorbereidingen had gedaan en die van haar ziekte hersteld was. Ook zy ontving bloemen. Voorts heet te mej. Dekker welkom de landelijke secretaresse, mej. Brink en tal van vertegenwoordigsters van andere vrouwenorganisaties. Zij sprak de hoop uit, dat van deze tentoonstel ling een opvoedende kracht mag uit- vrouwen in Zeeland. Hierna verkreeg mevrouw de Ca sembroot het woord, die met de hier boven in het kort weergegeven toe spraak de opening verrichtte. HET DOEL. De voorzitster van de landelijke kledingscommissie, mevrouw Bakker Elema nam hierop de leiding van de avond in handen. In kort schetste gaf zij nog eens het doel der tentoon stelling aan, n.l. smaakverbetering op het gebied van kleding en uiter lijk, het goed leren besteden van het kleedgeld en de versterking van het gevoel van eigenwaarde by de plat telandsvrouw. Er is veel te bereiken voor de Ne derlandse plattelandsvrouw, wanneer zij critisch leert worden en haar kleedgeld goed besteedt. Ook haar uiterlg'k dient goed verzorgd te zgn. Hoe dit kan gebeuren, lieten de als mannequins fungerende leden van de Bond van Zeeuwse Plattelandsvrou wen zien. Met gratie en charme toon den zij een 35-tal modellen. Hierby trof men allerlei aan; van het vlotte de overalltje voor het melkmeisje, werk- en .middagjurk, mantels costuums, tot aan de geklede en de feestjapon toe. De gehele show bood voor elk wat wils en was geheel op de praktijk afgestemd, waarbij aan dacht was besteed aan diverse figu ren. Ook was er gedacht aan bijpassen de hoedjes en verdere accessoires. Wede door de deskundige voorlichting van mevrouw BakkerElema vol deed deze show volkomen aan haar doel. Ter afwisseling werden enkele korte inleidingen gehouden. Zo hield o.m. mevrouw Lens van Rijnv. d. Hoeven een praatje over de goede li chaamshouding en gaf mej. Brink en kele aanwgzingen voor een goede verzorging van gelaat, handen en voe ten. Een kleine demonstratie met drie vrijwilligsters gaf sprekende voorbeelden van goede en slechte ma- ke-up. SLOTWOORD Aan het slot van de show dankte mevrouw BakkerElema de Provin ciale tentoonstellingscommissie voor het vele werk, dat hier werd verzet. De voorzitster van de Zeeuwse Bond, mevrouw F. Kostense Kraak, sprak een algemeen dankwoord, bood me vrouw BakkerElema en mej. Brink een antiek Zeeuws souvenir aan en aan de dames Dekker, Mol, Huisman en Hirdes bloemen. Tenslotte was er gelegenheid de talryke fraai inge richte stands van Zeeuwse winkeliers en landelijke bedrgven te bezichti gen. Bespreking tussen regering en Stichting v. d. Arbeid. Maandagmorgen is onder leiding van de minister-president een bespre king gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoor digers van de Stichting van de Ar beid. De bespreking had betrekking op de vraagstukken van prijzen en lonen. De discussie zal begin volgen de week worden voortgezet. De Marshall-hulp zal dan pas her vat worden, wanneer een bevredigen de regeling tot stand is gekomen met betrekking tot een gerechtelijke be slaglegging door een particuliere Belgische onderneming op een bedrag van 7 millioen dollars aan gelden, die bestemd waren voor het herstel van de Griekse spoorwegen. Deze 7 mil lioen dollar, bestaande uit 6 miillpen dollars aan Marshallgelden en 1 mil lioen dollars van de Europese beta- lings Unie, waren bij een Belgische bank gedeponeerd voor de betaling van aan Griekenland te leveren rails. De Belgische maa'schappg had op de ze gelden beslag laten leggen in ver band met een 25 jaren oude schuld van de Griekse regering aan deze maatschappij. Paul Porter noemde het optreden van de Belgische regering, die de gerechtelijke actie gesteund had, „niet te verontschuldigen". Jongeman verdween met 225. Maandagmorgen vervoegde zich aan het postkantoor Stadskanaal een johge man, die aan de kantoorhouder vroeg hem voor vier bankbiljetten van honderd gulden klein geld te ge ven. Hg nam een portefeuille uit zijn zak om daaruit de biljetten te voor- schgn te halen, terwgl de kantoor houder hem voor honderd gulden klein geud uittelde. De jonge man vroeg daarop of de kantoorhouder hem nog voor 1 postzegels vV'ilde geven. Toen de man zich omdraaide deed de jonge man een greep in het geld en maakte zich uit de voeten. Hij verloor onderweg enkele bankbil jetten, maar zag nog kans met 1 225 buiten te komen. Daar stapte hij in een personenauto, waarmee hg weg reed in de richting van Nieuw-Pekela. Opslagplaatsen voor atoom bommen in Lybië? Amerika, Engeland en Frankrijk treffen voorbereidingen voor het aan leggen van grote ondergrondse atoombomopslagplaatsen in Lybië, al dus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". „Een Amerikaanse basis zal worden aangelegd in de marmer groeven van Sidi Nassar", aldus het blad. Er zou zich reeds een belangrijk aantal straalvliegtuigen in Lybië be vinden. De Franse militaire autoritei ten waren bezig met de aanleg van bases in Fezzan, terwijl Engeland en Amerika onderhandelingen voeren ting 20.000 Libyeërs zouden by de zan naar West Soedan. Naar schat- over de aanleg van een weg van Fez uitvoering van de Amerikaanse mili taire projecten betrokken zijn. In verband met behandeling zaak-Bertha Hertogh. De politie te Singapore heeft Maan dag oefeningen gehouden, teneinde voorbereid te zyn bij mogeiyke on rust tydens de behandeling van de zaak-Bertha Hertogh voor het hof van appèl op a-s. Maandag. Maandag zal de raadsman van de „echtgenoot" en de pleegmoeder van Bertha Hertogh om uitstel verzoeken tot de derde week in Mei. opdat de zaak zou kunnen worden behandeld door een vooraanstaand advocaat, sir Roland Braddcll, die nog in Enge land vertoeft. TWIJFEL In bevoegde Belgische kringen be twijfelde men of de Amerikaanse ver klaring, volgens welke de Marshall hulp aan België is stopgezet, werd afgelegd zoals ze is medegedeeld, daar de Amerikaanse woordvoerder geen rekening hield met het bestaan van de scheiding der machten in Bel gië. De Belgische regering, zo zegt men kon de inbeslagneming door een Bel- f ische particuliere onderneming van e gelden der Griekse regering, schuldenares ten aanzien van deze onderneming, niet opheffen. Zodra het beslag was uitgesproken had de Belgische regering haar goede dien sten aangeboden om het geschil door besprekingen te regelen, en een min nelijke schikking te treffen. Amerikaanse militaire aankopen in Europa. Het Amerikaanse leger zal waar schijnlijk voor 12 millioen dollars aan gestandaardiseerde legergoederen van Europese fabrikanten kopen. Met deze aankopen, waarvoor in dollars zal worden betaald, zullen de leveran ties van Amerikaanse firma's worden aangevuld. De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben de productiemo gelijkheden van 250 Europese firma's onderzocht en offertes gevraagd voor aanzienlgke hoeveelheden dekens, ka toenen beddelakens en slopen enz. De voorzitter van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn. heeft Maandag op een pers conferentie gezegd, dat de Sowj et- Unie „op vele plaatsen" troepencon centraties opbouwt. Hij voegde hier aan toe: „Wij verkeren in groot ge vaar". Over de troepenconcentraties zei Baybum: „Waar deze troepen wor den samengetrokken kan ik niet Dre- cies vertellen. Ik heb mijn inlichtin gen echter uit de beste bron". Geen vorderingen. PLAATSVERVANGERS ZETTEN HUN AGENDA-BESPREKINGEN VOORT. De plaatsvervangers der minister van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Parijs hebben Maandag hun agendabesprekingen voortgezet. Een Westelgke woordvoerder ver klaarde dat de bgeenkomst onvrucht baar was geweest en dat het „een slechte dag" was geweest. Geen der partyen diende nieuwe voorstellen in. De besprekingen con centreerden zich opnieuw op de kwes tie der vermindering der bewapening. Belgische benzineprijs verhoogd. De prijs van de benzine is met in gang van Maandag op 5 fr. 40 per li ter gebracht hetgeen een prgsverho- ging van 10 centimes per liter bete- VOORSPELTi NOORD-WE STER BUIEN. De Bilt voorspelt: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige en langs de kust tndelrjk harde Noord-Weste lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1