West-Duitsers leven nog steeds ver boven hun stand [vjJEElf PAKJES VOOR DE MILITAIREN 4$ée ons op Gefretp d Optochte Recreatie voor de militairen VRIJDAG 6 APRIL 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COVRANT 3 WEELDE IN EEN BEZET LAND. Minister van Financiën zit als gevolg daarvan met lege deviezenkas (Van onze correspondent). BONN, April. Wie langs de rijk gevulde étalages der winkels in de Bondsrepubliek loopt, zou werkelijk ifiet zeggen, dat West-Duitsland voor het eerst sinds het einde van de oorlog midden in een uiterst ernstige financiële crisis zit. De keus van binnen- en buitenlandse artikelen, waar over iedere buitenlandse bezoeker zich Teeds heeft verbaasd, is nog altyd onbeperkt. In de arme Bondsrepubliek, die de last van een verloren oorlog moet torsen, kan men zich nog steeds parfumeren met kostbare Franse reukwerken, men kan zich naar believen de weelde veroorloven van ananas te eten met slagroom; ja zelfs kreeft uit Noorwegen, kaviaar uit Rusland en escargots uit Frankrijk zijn in onbeperkte mate aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat iedereen nylons kan kopen uit Amerika of Zwit serland, terwijl voor de liefhebber van geestrijk vocht geen wens onver vuld behoeft te blijven. In een Duitse slijterij of delicates senzaak vindt men alles, wat de we reld op dit gebied produceert: de fijnste Franse likeuren, Schotse whisky, Amerikaanse gin, rum uit Jamaica, Russische wodka, Tsjechi sche sliwowits of pruimenjenever en Hollandse oude klare. In één woord geen enkele specialiteit, uit welk land ter wereld ook, behoeft op de Duitse tafel te ontbreken. Velen hebben zich reeds lang gele den de bekende vraag gesteld, wie dat alles zal betalen. De minister van economische zaken, Erhard noemde deze vragenstellers fantasieloze pes simisten. die tussen economie en een herberg geen verschil kennen. Hij wilde hiermede zeggen, dat men het economische leven van een land niet mag beschouwen uit het perspectief van de borreltafel. Dit is ongetwijfeld juist, maai* geeft geen antwoord op dè vraag, hoe het verschil tussen een economisch verantwoorde en een werkelijk bestaande levensstan daard kan worden weggewerkt Zelfs volslagen leken op economisch en fi nancieel gebied hebben telkens kun nen vaststellen, dat de Bondsrepu bliek ver boven haar stand leefde. In vergelijking met sommige landen, die de oorlog niet verloren hebben, baadde zy eigenlijk in weelde. Niet de pessimisten, maar de rea listen hebben inmiddels gelijk gekre- fen. De Bondsrepubliek heeft het rood van morgen reeds gisteren op- opgegeten en het heden met de toe komst betaald. Dit wil zeggen, dat de minister van financiën met een lege deviezenkas zit en de economi sche politiek van zyn collega van Economische Zaken niet meer kan betalen. In de maand Februari b.v. vloeiden iedere dag 9 millioen dol lar meer uit Schaffer's kas af dan er in kwamen. Dit zijn over de ge hele maand gerekend 212 millioen dollar. Het gevolg was een overijld stopzetten van afgifte van invoerver gunningen en van 1 Juni af het ver minderen van de invoer met 40%. Op het einde van dit jaar hoopt men dan zo ver te zijn, dat in- en uitvoer elkander min of meer in evenwicht houden. Voor de handelspartners der Bondsrepubliek betekent dit ln feite, dat 1951 voor hen een uitzonderlijk slecht jaar zal zijn. Voor vele arti kelen. die normaal hun weg naar Duitsland vonden, zal nu een ander afzetgebied gezocht moeten worden Tussen de minister van Economi sche Zaken. Erhard en zijn collega van Financiën, Schaffer, is inmiddels een scherp geschil gerezen over de vraag, wie van beide de belangrijkste portefeuille beheert. Schaffer meent, dat hy het laatste woord moet heb ben, omdat hy voor de financiën moet zorgen. Erhard daartegenover beweert, dat Schftffer niets anders doet dan de deviezen beheren, die hij verdient. Daarom moet ook zijn stem doorslaggevend zijn. In feite gaat het in deze kwestie echter niet zozeer om de financiën dan wel om de eco nomische politiek, die wordt gevoerd. Schaffer is, zoals een goed minister vaji financiën betaamt, voor verso bering en hogere belastingen. Erhard is wel bereid de teugels van zyn eco nomisch beleid tijdelijk wat strakker aan te trekken, doch hij wil niets we ten van heffingen, die rechtstreeks in Schaffer's kas vloeien. Gaat de minister van Financiën de benodigde investeringen ter beschikking stellen, zo meent hij, dar beschrijdt men te vens de weg der koude socialisatie. En hiervan wil hy ln geen enkele om standigheid iets weten. Voor het nieuwe budgetjaar zullen ruim een milliard mark meer dan voorheen voor bezettingskosten ter beschikking moeten zijn. Hiermede zal Schaffer 6,6 milliard mark ter beschikking der geallieerden moeten houden. Op een persconferentie heeft hij inmiddels reeds verklaard, dat deze eis boven zijn vermogen ligt. Hy wil nu met de geallieerden gaan pra ten, of er niet een half milliard af kan. Wanneer deze bereid zouden zrjn hun kindermeisjes, bardames en dien stertjes uit eigen zak te betalen, dan zou volgens hem reeds een stap op de goede weg gezet zijn. Zijn verder verlanglijstje zal hij dan later wel indienen. (Nadruk verboden). In het Stedelyk Museum te Amsterdam zal van 6 tot 30 April een tentoon stelling worden gehouden van schilderden, die zijn ontstaan uit reizen van Nederlandse kunstschilders met schepen van de Koninklijke Marine. De tentoonstelling zal worden geopend door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. Het inrichten der expositie: o.m. wordt ook een model van het vllegdekschlp „Karei Doorman" tentoongesteld. VERHALEN Binnen afzienbare tijd zal het Brit se voetbalpubliek zijn favorieten mis schien in licht uitstralende shirts en broekjes op de velden zien evolueren. Er zijn namelijk veelbelovende proe ven gaande met een nieuw procédé, waarbij de stoffen behandeld worden met een verfsoort, die de eigenschap heeft om ook bij gewoon daglicht te fluoresceren. Dezelfde verf wordt al gebruikt voor het kleuren van de inkt waar mee sommige aanplakbiljetten be drukt zijn, zodat ze al op grote afstand de aandacht trekken. Sommigen me nen, dat zulke fluorescerende hemden en broekjes het volgen van een wed strijd voor het publiek zullen verge makkelijken, maar anderen staan er sceptisch tegenover. De praktijk zal moeten uitwijzen wie gelijk hebben. In de nacht werd het echtpaar M. te Venray opgeschrikt door gestom mel op de verdieping gelijkvloers. De heer des huizes vermande zich, schoot in de kleren en trok op de in dringer af, terwijl zijn echtgenote zich b(j het raam posteerde en trachtte de buren te alarmeren De heer M. kreeg contact met de insluiper en er speelden zich in het duister opwindende tonelen af, waar bij er van weerszijden zwaar met het lossen van revolverschoten werd ge dreigd. De heer M. slaagde er tenslotte in de „vijand" te overrompelen en tot zijn grote verbazing bleek het zijn eigen zoon te zijn. wijze van „grap" had deze een inbraak geënsceneerd, zulks blijkbaar onder invloed van de detective ver halen, die vader M. in zijn eigen boek handel rijkelijk voorhanden heeft. Vergeet Nieuw-Guinea niet! Ook de Koreamannen zijn er nog (Van onze speciale verslaggever) Er is heel veel, dat de Nederlandse soldaat op de slagvelden van Korea en in de oerwouden van Nieuw-Guinea moet ontberen. Daartoe behoort echter niet een echt-Nederlandse versnapering. Waar de soldaat ook mag verblyven, hoe ver ook van de bewoonde wereld, hoe moeilijk hij soms te bereiken is, regelmatig bereikt hem een pakketje met Nederlandse spullen. Niet alleen, dat de inhoud ervan zyn dagelijks leven wat veraangenaamt; hij vindt hierin ook het bewijs, dat men hem in Nederland nog niet verge ten is. De Afdeling Overzeese zaken van Men hoopt op die avonden de stem de RA.O. (Recreatie en Algemene men van een aantal vaders, moeders, Ontwikkeling) van de Koninklijke vrouwen, verloofden en kinderen op Landmacht, gevestigd in de Nieuwe de zwarte schijf vast te leggen, welke Frederikskazerne in Den Haag .ver- naar Korea zal worden yerzonden. zorgt 5000 van deze pakketten in de Het werk van de Afdeling Overzee- maand. Op haar rust o.m. de taak te se Zaken is veelomvattend. Op het zorgen voor de samenstelling van deze bureau aan de van Alkemadelaan in Welfarepakketten en er op toe te zien. dat zij hun bestemming bereiken. Daartoe werkt de afdeling samen met het Rijksinkoopbureau, dat de artikelen door zijn experts laat opko pen bij de fabrikanten. Een Welfare-pakket, dat de mili tair in Nieuw-Guinea twee maal per maand ontvangt, bevat 6 tinnetjes sigaretten, chocolade, een blikje shagtabak met vloeitjes, 2 stukken zeep, een tube tandpasta, limonade- poeder en soms een tandenborstel of een ander surprisetje. DE KOSTEN De militair in Nieuw-Guinea be taalt hiervoor 10 De Korea-vrywil- ligers ontvangen dit pakket niet. want zij zijn geheel en al in de kost bij het Amerikaanse leger, dat er voor zorgt, dat de mannen niets te kort komen aan snoepgoed, rokerij en al dergelijke kleine zaken, waaraan een mens behoefte kan hebben. De Afdeling Overzeese Zaken stuurt de Korea-vrywilligers echter wel regel matig echt-Hollandse dingen, bijv. kranten en tijdschriften. Binnenkort zal begonnen worden met het voorbe reiden van de Kerstpakketten voor de mannen in Korea. Daarmee kan haast niet vroeg genoeg begonnen worden. Van de Nederlandse fabrie ken naar de soldaten aan het front is een langdurige er moeilijke reis. De afdeling Overzeese Zaken van de RA.O. zorgt ook voor de verpak king en verzending van geschenken aan de militairen overzee. Hierbij en ook anderszins wordt nauw samen gewerkt met het Katholiek Thuis front en het Protestants Christelijk Thuisfront. De afdeling wil immers zijn het coördinerend lichaam voor de welzijnsverzorging voor de militai ren, die ver van huis hun plicht doen. CONTACTAVONDEN VOOR FAMILIELEDEN Zo verleent het ook medewerking aan mevrouw Den Ouden, echtgeno te van de gesneuvelde commandant van het Korea-detachement en aan mevrouw Eeckhout. echtgenote van de tegenwoordige commandant, die tezamen werkzaam zijn ten behoeve van de familieleden van de Korea mannen en eventueel klachten pogen weg te nemen. Binnenkort zullen in verscheidene steden van ons land, te beginnen in Den Haag, contactavon den voor familieleden van de militai ren in Korea worden georganiseerd Gouden De Ruyter-medaille voor mr. J. J. Oyevaar Tijdens een plechtigheid in Den Haag heeft de minister van Water staat, de heer H. H. Wemmers, Woensdagmorgen de „De Ruyter-me daille" in goud op de borst gespeld van mr. J. J. Oyevaar, directeur-ge neraal van Scheepvaart. De „De Ruyter-medaille" wordt by Kon. Besluit uitgei*eikt aan hen, die zich ten behoeve van de Koopvaardij byzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Mr. J. j. Oyevaar is, zowel in de regeringskringen als in de scheep vaartwereld, algemeen bekend als een eerste autoriteit op scheepvaart gebied. Zhn verdiensten voor de Koopvaardij van ons land liggen in de eerste plaats in de gedurfde en geslaagde reconstructiepolitiek van de Koopvaardijvloot na de bevryding, zo zeide minister Werners by de uit reiking van de gouden medaille. Dezelfde medaille in zilver ontvin gen ir. P. van Overbeek uit Den Haag, scheepsbouwkundig ingenieur bij de Kon. Rotterdamse Lloyd, kapi tein J. Smit uit Hoorn, gezagvoerder bij de N.V. Stoomvaartmy. „Oostzee" en luitenant ter zee eerste klasse Kon. Marine reserve, oud-stuurman ter koopvaardij, J. H. van de Weyer. Aangezien de heer Van de Weyer in het Verre Oosten is, nam zyn echtge note de onderscheiding in ontvangst. Den Haag is het dan ook voortdurend druk. De telefoon rinkelt ontelbare malen per dag. Men voert er gesprek ken met douane, met de P-T.T., met het Ryksinkoopbureau, men maakt er plannen en men confereert. Alles om Nederlandse mannen er gens in een Oosterse jungle of in de bergen van Korea prettige ogenblik ken te bezorgen. Er is een verzoek binnengekomen om sokken in de Wel farepakketten te verpakken. Men heeft in Nieuw-Guinea blykbaar meer sokken nodig, dan de dienst verstrek ken kan. Onmiddellijk wordt overlegd, hoe men aan dit verlangen tegemoet kan komen. Nieuw-Guinea vraagt ook of de welzijnsverzorging niet een winkel voor militairen zou kunnen openen, waar men zaken kan kopen, die het practische en sobere leger niet verstrekt. Zoiets kost veel geld en veel moeite. Om maar Iets te noe men: wat wordt de prijs van de arti kelen in die winkel na verscheping uit Nederland? Wat binnen de grens van het menselyke vermogen ligt én wat Nederlands lichte schatkist toe laat, word gedaan. (Nadruk verboden) Eerste Kamer nam wetsontwerpen aan De Eerste Kamer heeft Woensdag een aantal wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming en zonder debat aangenomen. Hieronder bevonden zich o.m. de wet op de walvisvangst, de wyziging van de Kinderbyslagwet en de goedkeuring van het verdrag van 7 Jan. '50 tussen Frankryk en Nederland inzake sociale zekerheid. Tevoren was de heer F. Wibaut (PvdA) geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer. „Stem van Amerika" krijgt geen nieuwe zenders Een commissie uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft de post van 97.5 millioen dollar, be stemd voor de wereldomroep „De stem van Amerika" met 90 ver minderd. Indien dit besluit aanvaard wordt, zal het bouwen van vier nieuwe ster ke kortegolf-zenders en negen zen ders voor heruitzending, niet door gaan. 'n Paer mense uut onze ge meente, die waere 'n kere nae Antwerpe 'ewist en dae zaege ze'n optochte Zo mooi! Zo groot! En zo lank en afyn, ze rochte d'r nie over uut'epraet toe ze t'uuskwaeme. En toe d'r bie ons wee's 'n feeste mog weze, vo'n onof'an- kelek'eidsdag of zo, toe zei deze: zu'me bie ons ok is 'n optochte inmekaore zette? Jae, dae waere wè lief'ebbers vo, ma'oe doeje dat? 'n Optoch te.' Je kan toch nie zoma 'n bitje zot an'eklekd deu 't durp kuiere en achteranmekaore? Nee, nee, zeië die as't wete konne; je moe wa voo'stelle of uutbeelde! Je kan de geschiedenis van oos eige durp verbeelde, van d'eeste beweuwers, tot noe toe. Dae kom van aolles bie te pas, Spanjole en soldaote van Napo leon, ridders, magistraete, afyn van aolles! Jae, jae, ma oe kom je an die kostumes, vroge d'r 'n paer, wan 'ure das vee te duur! Da maeke me zelf, zei d'r een, 'n 'elm van kerton mee zilver papier beplakt is ok mooi en ie zit ruum zo lekker as iezer ge looft et ma! En je kan 'n eele karre vol mee verklêêde mense rondrië, paer- den en karren ons aoltied wè. En fietse ka'je versiere en je paerd en je'n eige! Dus feitelek aolles! En 'n ieder goeng an de gank, alleenig of mee'n groepje. Ma ons durp is ma klein en a'r weune ma weineg mense en je kan 'n ieder ma vo één persoon laete meedoe in zo'n optochte! Da was vee jammer, wan d'r waere d'r bie die as aolles wè wouwe weze! En dae gae nie! Die van 't meziek mochte blaeze dus die was j'a kwiet vo wat aors. 'n Boerezeun wou wè ridder weze mee laerze en 'n lange speer en zo wouwe ze wè drie of vier baantjes En dan de verdélienge van de rolle, da was ok ies 'oor! Wan 'n los waérkman zei; ik wille gin „Jan Boezeroen" spele, dat k m'n eele leven a' gedae, lap. mien ma's meneer weze, daer è'k noe's meer aordig'eid in! En de burgers die wouwe ok wè 'n bitje 'oogerop, dus gene- raoltje spele of vo Prins, da was vo'ulder wee antrekkelek. En minder dan burgemeester, sche pen of magistaet, konne ze vo d'r eige gevoel nie weze! De gemeenteraedsleje waere deu de weeke a'ooge kaerels, dus die mochte vo ulder fesoen minstens fermielje van de Prins van Oranje weze! Da ze dae glad nie op trokke, deerden gin mens. Den Burgemeester mog in z'n ambt bluve, wan de stoet zou lanst et gemeente'uus gae om z'n eige te laete zie, dus dae mog iemand stae kieke en as't even kon eigelek meer as één! Wan dae stoenge me aneens vo 'n nieuwe moeielek'eidet pebliek! Da was d'r glad nie!! Aolleman en iederendeen dee mee an den optocht, dus b'aol- ve de ouwe van daege en eele kleine guus, was d'r gin mens om nae dien Stoet te kieke! En om no'e zo mooi uutgedost deu ons eige durp te lope en dan gin mens om d'r nae te kie ke, das toch ok zowat En de postmeester zei: ik doen mee van eiges, ma ik wille dien optocht toch ok zie verbie- komme! 'oe moet dat dan? Ik lope achterin de stoet 'k g'oore, aenoe das awèl'. Ma ik wille de rest ok zie, weetje! Toe kwam onzen Burgemees ter mee'n reuze idee, en ie zei me laete de stoet 't enden van 'n doodlopende wegtomkere en op d'eigeste pad terug komme! Dan kan 'n ieder den eelen stoet zie van est toe'ende, en dan is d'r ok pebliek, wan da bin je zelf vomekander. Zo, zo zei den wefouwer; dus me bin pebliek en stoet imper- -J**************-****** sant! Ei'je noe ooit zo'ies g'oore? En i$ de pad wè breed genoegt vo zo'n dubbelde stoet? En waer moe me kere? Enne, waer gae me nae toe? Of lope me in 'n kriengetje rond? En kan da zoma? Wan oe lank is die stoet? Ik bedoele; as de kop noe an- sluut bie de staerte, dan kun me wè bluve lope. Of stoppe me op'n bepaelde plekke? En as de kop bie 't gemeente'uuse is moe dan de rest, ma in de ziestraet- jes bluve stae? En oe wete me dat et ofgelope is? Man ouw op', zei de meester, da zu me wèzie, je doe nie aors as moeielek'ede verzinne. De goeie bedoelienge is ok wat xuaerd 'oor! En 'n ieder krieg z'n volgnommertje en me slute ach teranmekaore an. En as 't saemen stelle van de stoet 'n bitje lank duurt, aenoe wat dan nog? 't Is zeumer 'oor en 'tgaet om de leufe ok nog. Afyn, eindelienge was den groten dag dan angebroke! Prachteg weer, en aollemaele liepe ze deumekaore! D'r was gin kop'of stae ft an te zie. Ma de meester klom op z'n taefel, keek in z'n pampiere en riep: Jewannes! jie 'ierzo, enne Stad'ouwer wullem den vierden gaet daer is in de goskante stae! En Jaontje-me-kind, wién bin jie ok wee? O, jae, Keuneginne Sophiao geloo'k daezo. gaet op dien karre zitte nest Krien. En 'éla dae. Napoleon op je paerd bluve! Aors kan 'k d"r gin oog op ouwe, en doet je sï- gerel weg a'me gae rië! Enne, wacht even, joengers, nie vech- te dae! Zo riep 'n tege'n me troos en 'n Batavier die as aol- lebei nest Mxentje wouwe lope, die as volges d'r 'oepelrolcke uut 'n totael aore eeuw was, en niks mee die twee te maeke kon Ma ten lange leste stoenge ze dan toch op esteld, taemelek or- dentelek en toe de meziek be gon te toetere ivouwe z'aneens aollemaele aerm an arm gae'os- se! Ma Meester riep: loslaete! 'Osse da doe me vanaeven wè! En eel de stoet goeng netjes lanst 't geemeente'uus, waer ge- lokkeg den Burgemeester vo wa lozees en kennisse ao gezurgd! Zodoende was der toch nog wa bekicks. A'gouw liepe ze lanst de bu- iewege, waer de koeie ver- schrokke en an 't 'obbele goeii ge, toe 'n paer Prinse lilleke brulle gaeve. En toe: omdraoie, en dae ktoam de stoet, de stoet tege! Da was pas leutig! D'r wier mach tig vee^gebezjoerd en gelache, over en were! En 'n ieder von z'n eige 'eel geweun, ma aol d'aore d'r staepelzot uutzie! Dus wat dat anbelangt, net as in 't geweune leve. En wat of de Prins van Oran je riep tege 'n echt boerinnetje, da za'k ma nie vertelle, ze kreeg d'r 'n kleur van, ok 'n echten'. En 'n paer waetergeuze krege dost en konne nie verbie 't café gae, zonder even binne te wip- pe! Even laeter kwaeme ze an 'olie om d'r plekke wee in te neme, ma ze vergiste d'r eige en kwaem noe bie de daomes van de rederlekerskaemer terechte. En die vonne 't wè gezélleg, dus bleve ze daer ma. En vee te gouw waere ze 4 kere deu 't durp gekomme en da was wè genoegt, dus riep Meester; je worre bedankt en me gae naer uus! En in minder dan gin tied liep aolles deumekaore. 's Aeves was 't danse en in de gelagkaemer wiere ok nog re- devoerienge g'ouwe, en den eenen zeurden nog 'arder as den aoren! Ma da was de schuld van den Kastelein, zo zeide deze te gen 'ulder vrouwen 's aeves. Wan ie schoenk eiken keer in, nèt as ze wouwe zegge: noe stop ik d'r mee! En de naoren dag aodde d'r vee pi ene in d'r 'aere! Ma gelokkeg bin d'r 'aerienge geschaepe! Dus zodoende. BESPIEGHELAER. UiiiuiKuiiiiiiuiniii Hei, wereldgebeuren Generaal von Falkenhausen Het geval von Falkenhausen heeft in België een onaangenaam staartje gehad als gevolg van de wel grenze loze brutaliteit van deze voormalige Wehrmachtsgeneraal, tydens de be zetting militair gouverneur by onze Zuiderburen. De voorgeschiedenis is bekend. Zes jaar na de bevryding werd von Falkenhausen eindelijk voor een militair gerechtshof berecht en op grond van inbreuken tegen het internationaal recht tot een betrek kelijk lichte straf veroordeeld. Barmhartigheid, of wat daar voor doorgaat, heeft ook de Belgische re gering parten gespeeld. De minister van justitie heeft de bevoegdheid, veroordeelde vreemdelingen over de giens te zetten en hun straf op te schorten of eventueel kwijt te schel den. Prompt heeft de minister van deze bevoegdheid gebruik gemaakt en von Falkenhausen de vrijheid ge geven naar de Heimat terug te Ke ren. Wie verwachtte, dat de generaal met de stille trom zou vertrekken, teneinde de rest van zyn tot dusver welbesteed leven als rustig burger in een klein stadje te slijten, vergist zich in de Pruisische mentaliteit De heer von Falkenhausen kwam eerst op het denkbeeld by aankomst te Aken een hatelykheid te lanceren als dank voor de betoonde barmhar tigheid. In het gouden boek van de douane schreef hij in het Latyn „Ondankbaar België, gy zult myn ge beente niet bezitten", een in dit geval even hooghartige als zinloze spreuk. Op zijn eerste persconferentie hij is blykbaar zeer gesteld op publici teit vertelde hij de journalisten in Brussel goed behandeld te zyn. Al leen enkele „linkse elementen" had den zich niet zo fatsoenlijk tegenover hem gedragen. Daarby heeft von Falkenhausen het niet gelaten. De generaal is in enkele interviews in het verleden gaan roe ren en heeft daarby sensationele „onthullingen" gedaan. Volgens zijn verklaringen hebben in 1940 Pierlot en Spaak, destijds premier en minis ter van Buitenlandse zaken, de Duit se regering samenwerking aangebo den. Pas nadat Hitier dit aanbod terzyde had gelegd, besloten zy naar Engeland uit te wijken om daar de strijd voort te zetten. De „volle waar heid" zou onaangenaam zyn voor menig thans actief Belgisch politicus, zei von Falkenhausen. En zo Is de paradoxale figuur ont staan van een Nazi-generaal, die po litici uit een land, waar hij tijdens de bezetting de scepter heeft ge zwaaid, beschuldigt van defaitisme en landverraad, van poging tot col laboratie. Spaaks commentaar was kort en bondig „Van A tot Z ver zonnen". Pierlot liet zich in gelijke zin uit. In de Belgische pers is het geval druk besproken en alle kranten scharen zich zonder voorbehoud ach ter Spaak en Pierlot. „La Libre Belgique" is nog gema tigd en schreef „Indien de generaal geen nadere bewijzen kan aanvoeren voor zijn ernstige beschuldigingen, had hy beter gedaan te zwijgen en op de aehtergrond te blijven". Veel feller is het Katholieke blad „La Metropole", dat onder het opschrift ..Von Falkenhausen, misdadiger en afperser" schreef „Indien er onder ons zijn. die sedert de Duitse neder laag geloofd hebben aan de legende, dat de aanhangers van Hitier zich be wust zijn van de bedreven misdaden, dan is him door het voorbeeld, dat Hitiers vroegere vertegenwoordiger in België heeft gegeven, deze illusie wel ontnomen". Het blad betoogt dan verder, dat de Belgen mans genoeg zijn de zaken zelf te regelen en geen advies nodig hebben van een individu, „wiens handen bevlekt zijn met het bloed van onze martelaren". Hierop sluit wel aan de jongste uit spraak 'van sir Hartley Shawcross. bekend als openbaar aanklager bij de processen te Neurenberg. Hij waar schuwde deze week Men kan de zaak der geallieerden op 't ogenblik geen slechtere dienst bewijzen dan door de Nazi's schoon te wassen van hetgeen zij vroeger bedreven Jhebben. Daardoor wordt de herleving aan gemoedigd van die krachten, die wij juist voorgoed wilden vernietigen. Wordt niet langer betaald door het Rijk. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, April. De R.A.O., Re creatie en Algemene Ontwikkeling van de Koninklijke Landmacht zal binnenkort geheel" worden gereorga niseerd. Deze dienst, die zich bezig houdt met de vrye-tydsbesteding van de militair, wil men financieel onaf hankelijk maken van 's Rijks schat kist. Het is in deze tyd erg moeilyk om uit de begroting van het ministe rie van oorlog meer geld ter beschik king te krijgen voor doeleinden, die niet direct de materiële oorlogsin spanning ten goede komen. Dit blykt o.m. uit de opheffing van het week blad voor de Nederlandse militair „Het Lichtspoor". Wil men echter het doen en laten van de soldaat in zijn vrije tyd in goede banen leiden, dan moet hiervoor geld beschikbaar zijn. Naar wij vernemen, zullen de winsten, die de Cadi en de Welzijns verzorging maken, besteed worden om andere kosten, zoals die voor sportbenodigdheden, het huren van toneel- en revuegezelschappen te dekken. Deze winsten zyn immers geen gelden toebehorend aan het Rijk; zrj blijven het eigendom van de militairen. Men hoopt een en ander zo te kunnen regelen, dat men het werk van de R.A.O. op het huidige peil zal kunnen houden en het wel licht zelfs nog zal kunnen uitbreiden, zonder dat men de soldaat meer moet vragen voor zijn cadi-rantsoen (si garetten, snoepgoed enz.) en wel zijnsverzorging en zonder een beroep te doen op Rrjksgelden. Bij K.B. zijn de oud-minister van Justitie, mr. A. A. Struycken en de oud staatssecretaris van Economische Zaken W. C. L. van der Grinten benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij K.B. is voorts de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W, Spitzen, benoemd tot commandeur ln cc orde van Oranje-Nassau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5