DE IN LENTE BRACHT JONG LEVEN MIDDELBURGS DIERENPARK UITSTEKEND CONCERT VOOR WALCHERSE D.U.W.-ARBEIDERS ANTWERPEN-M0ER0TJK-KANAAL EEN POLITIEKE KWESTIE DAMPO EMIGRATIE DE V.V.V. IN SLUIS HEEFT Z0MERPLANNEN GEREED 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1951 DORADO VOOR DE JEUGD Tot de nieuwste aanwinsten behoren twee brutale, koddige aapjes De nieuwe lente heeft nieuw leven gebracht in het enige jaren geleden gestichte, by de jeugd buitengewoon geliefde vogelpark aan de Veerseweg te Middelburg. Een hemelsblauw parkietenechtpaar met. vergenoegde kraaloogjes koestert zijn jongen, een legertje donzige kuikens scharrelt bedrijvig rond in een verwarmd vertrek, er worden eieren bjj de vleet ge legd en een perzikboompje heeft wat schroomvallig zjjn tere, roze bruids toilet aangetrokken. Niet alleen de jonggeborenen, maar ook enige nieuwe gasten zijn liefderijk opgenomen In deze dlerentuln-in-mlniatuur; de druk ste, doch ook de meest komische van deze kostgangers zyn twee Congo- aapjes, die het voorjaar uitgelaten hebben begroet. De heer C. Joziasse, eigenaar van de tuin, pretendeert allerminst, dat htf Middelburg een tweede „Avifau na" heeft geschonken, maar hij is toch wel een beetje trots op zijn ver zameling gevleugelde vrienden en dat is begrijpelijk, want hij heeft een prachtige collectie vogels bijeen ge bracht. In het aardig aangelegde parkje met vruchtbomen, een goud- vissenvjjver en straks een schat aan rozen, ontmoet ge rondborstige slerdiüven, parkieten, dwerghoentjes, parmantige hanen, eenden, kalkoe nen, ganzen en de nieuwe aanwinsten, twee fraaie goudfazanten en enige talingeendjes. Ook bezit de heer Jo ziasse een papagaai en drie bekroon de, goedmoedige Engelse setters. Over enige tijd zal voorts de konij nenberg weer bevolkt worden. Niet alle vogels zijn thans reeds buiten; daarvoor is het nog te vroeg. Vanzelfsprekend worden ook de kui kentjes, 125 in getal en allemaal hen netjes, met grote zorg tegen koude behoed. Midden in het ruime hok, waar zü heen en weer dribbelen of in de rij staan om zich de buik rond te eten aan het voer in him ruifje, is een vreemd geconstrueerde, maar doelmatige kachel geplaatst De aap jes, twee hoogst brutale, bjjzonder grappige wezens, prefereren eveneens de warmte en in hun kooi brandt dan ook nog een petroleumkachel. De Pluimveevereniging Middelburg e.o. heeft achter in de tuin een mo del-kippenhok neergezet om te de- Zeeland's Economische Kroniek Verkeersproblemen (Slot van pag. 1). Het eerste deel van de Braakman inpoldering (totaal 1500 ha.) werd aanbesteed. Wij twjjfelen wat be langijker is: de uitbreiding van het lanabouw-areaal of de verkeersver- betering. De stagnatie bjj de veer dienst te Breskens thans door on voldoende capaciteit van de haven te Breskens deed veel stof opwaaien. Het eind hiervan is nog niet te zien, met alle nadelen vandien, o.m. voor het vreemdelingen-verkeer. De nieu we brug over het kanaal te Middel burg werd na zes lijdensjaren in ge bruik. genomen. De doorstroming van het verkeer naar Walcheren en west Zeeuwsch Vlaanderen is hiermede zeer gediend. In Temeuzen belegde het Provinciaal Bestuur een contact- vei gadering, waarin naar voren werd gebracht, dat de Nederlandse en Bel gische Spoorwegen ook hier een soe peler politiek volgen. Allereerst ten aanzien van het hoefyzerverkeer (Oost Zeeuwsch Vlaanderen-België- Roosendaal). Voorts wat betreft de voorkeurstarieven, die Temeuzen hersteld wil zien op voet van gelijk heid met de Belgische havens. Ten slotte dient het Kraanbedryf te Ter- neuzen beter te worden beheerd. Ver schillende busdiensten tussen Zeeuwsch Vlaanderen en België zul len worden uitgebreid n.l, op Knocke, Brugge, Gent en St. Niklaas. In Mid delburg werd een verkeerscommissie geïnstalleerd, die de verbindingen van geheel Zeeland met Middelburg zal bekijken. Dit zal de centrumfunc tie van de hoofdstad, die benadeeld wordt door de geografische splitsing van ons gewest, ten goede komen. De rijksweg van Nieuwerkerk naar Zijpe zal bjjna twébmaal zo breed worden. Thans heet deze weg de slechtste rijksweg van ons land. De verbinding met N.-Beveland zal voor Schouwen- Duiveland dus aanmerkelijk worden verbeterd. Men ziet hoe belangrijk de verkeersaderen ztfn voor de economi sche ontwikkeling. VISSERIJ. De visserij-resultaten blijven mager. De aanvoer van de Zeeuwse stromen in Dec. 1950 bedroeg 1.156.000 (Dec. 1949: 1.795.000) waarvan 966.000 oesters (Dec. 1/49: 1.103.000). De mosselvisserjj behoeft geen onderne mingsbelasting te betalen. Deze troost is wel zeer schraal. Erkend moet n.l. worden, dat deze tak van bestaan door een parasiet te gronde is gegaan. In een protestvergadering te Goes heeft men aangedrongen op financiële rijkssteun, nu de aangetas te percelen moeten worden schoonge- vist. Behalve de grote hypotheken, die het oorlogsherstel en de moderni sering met zich meebrachten, blijven ook de lonen en onkosten voor brand stof zwaar op de mosselbedrijven drukken, terwijl rendement nog lang niet in zicht is. De overschakeling op het vissen van bliek, ijle haring en schelpen (collecteurs voor de oesterbroedval) leverde geen resultaat op. Ondertus sen is toestemming verkregen om in de Wester Eems mosselzaad te gaan vissen, teneinde de schoongeviste percelen weer te exploiteren. De toe wijzingen zijn echter klein. Frankrijk heeft om de ramp te vergroten ook de invoer van gezonde mosselen verboden. Deze gezonde Deense, Duitse en Waddenzee-mosselen wa ren ten koste van grote bedragen uitgezet om de Franse markt tegen over Deense concurrentie te behou den! Thans dreigt ook gevaar voor de oester, waartegen echter afdoende ontsmettingsmiddelen bekend zijn. RECREATIE. Tenslotte zü met het oog op de naderende zomer gewezen op de goede vorderingen, die de bebossing in de duinen van Cadzand maakt. monstreren, dat men ook in kleine tuinen zeer goed pluimvee kan hou den. Het is ongeveer twee bij één me ter groot en het nachthok vormt één geheel met de ren. TEVENS SPEELTUIN. Voor de jeugd is deze dierenverza meling amusant èn leerzaam, maar zij raakt er natuurlijk vrij spoedig op uitgekeken. Toch zal geen enkle jon gen en geen enkel meisje zich een moment vervelen, want de heer Jozi asse heeft nog veel meer attracties voor hen in petto. Twee-derde ge deelte van het grote terrein is name lijk speeltuin, die de kinderen keus voldoende biedt. Er zyn talrijke schommels, ook voor kleuters en voor ■ehele families, rekstokken, een glij- >aan, lachspiegels, een grote zand bak met springtoren, een echte kabel baan met kooien aan een staaldraad, vjjf tentjes, waarin de jeugd beschut is tegen wind en regen, een voetbal veldje, een draaimolen, een hindernis- baantje, banen voor het ringsteken enz. Het wrak van een afgedankte auto is een prachtig stuk speelgoed voor de jongens, die zich ook kunnen verbeelden chauffeur te zijn in enige omgebouwde motor-zijspannen. Deze speeltuin is ook in gebruik leden gratis toegang hebben. Deze vereniging bekostigde eveneens de zandbak. Met Pasen werd dit aanmerkelijk uitgebreide klnder-dorado voor het eerst weer opengesteld. Het werd toen bezocht door vijfhonderd jon- rens en meisjes, hetgeen wel bewijst, lat het enige dierenpark-ahnex speel tuin in Zeeland in een behoefte voor ziet. Advertentie. Overhemden met vaste boord trubenjjs of slap, met of zonder reserveboord, alle kleuren, van 11.95 tot 21.75. St. Jacobsstr. 25, Vlissingen. Kapper dreigde met geladen pistool HIJ KREEG VIER MAANDEN VOORWAARDELIJK Voor de Politierechter te Middel burg stond de 84-jarige kapper A. Ch. Z. uit Arnemuiden terecht, die op 13 Februari j.l. in dronken toe stand in zijn woonplaats een wacht meester van de Rijkspolitie en enige andere inwoners met een geladen pistool had bedreigd. De verdachte legde een bekentenis af. Hij verklaarde op de bewuste dag teveel te hebben gedronken, maar kon zich niet meer herinneren, wat hy precies met het pistool had uitge voerd. De Politierechter was van oordeel, dat in deze zaak verzachtende om standigheden aanwezig zijn en ver oordeelde de kapper tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en enige bijzondere voorwaarden. De voorlopige hechtenis, waarin, Z. zich sedert 14 Februari bevond, werd on middellijk opgeheven. Besmettelijke ziekten in Zeeland, In de week van 25 tot en met 31 Maart kwam in de provincie Zeeland een geval van besmettelijke ziekte voor en wel een geval van diphtherie te Middelburg. GESLAAGD EXPERIMENT Minister In 't Veld woonde de avond bij Nederlands Kamer Symphonie- orkest o.l.v. Sam Swaap Het concert, dat gisteravond voor de DUW-arbeiders uit de Walcherse kampen in het Concertgebouw te Vlis singen werd gegeven door het Neder lands Kamer Symphonie-orkest, onder leiding van Sam Swaap, was een ex periment: Zouden de arbeiders dit soort muziek weten te waarderen of niet? Men behoefde niet lang in het onzekere over de uitslag van deze proefneming te verkeren, want reeds na het begin stona vast, dat dit ex periment volkomen zou slagen! Van het eerste ogenblik af, waarop Sam Swaap zijn plaats voor de dirigenten lessenaar had ingenomen en zijn toe lichting begon, was er contact tussen podium en publiek. Daarmee was al veel gewonnen, want deze mensen uit de kampen vormden een aanvan kelijk sceptisch gestemd auditorium. Zü lieten echter spoedig alle terug- houdenheid varen en genoten bijzon der van de muziek, die door Swaap en zijn mensen ten gehore werd ge bracht. Het openingswoord werd gesproken door de heer M. J. van Poelje, secre taris van de Provinciale Commissie voor Cultureel werk in de Arbeiders kampen, die in het bijzonder welkom heette de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in Veld en de voorzitter van de landelijke commissie Cultureel werk, de heer D. van Staveren. HET CONCERT. Het orkest leverde deze avond wer kelijk uitstekend werk. Er werd be zield gespeeld en met name de Sym- phonie nr. 13 van Haydn kreeg een prachtige uitvoering. De ouverture m«t ongeëvenaarde geneeskracht „Semiramis" van Rossini en de ouver ture „Wilhelm Teil" van dezelfde com ponist brillante „vuurwerkmuziek" wisten groot enthousiasme bij het publiek op te wekken. De toelichting van Sam Swaap was eenvoudig en be grijpelijk en droeg er niet weinig toe bij om de avond te doen slagen. Wan neer men enige woorden van critiek wil laten horen, dan moet het zijn op de uitvoering van de „Prélude le Déluge" van Saint Saëns, waarin en kele overigens onbetekenende oneffenheden voorkwamen. Nadat het concert met het „Wilhelmus" was be sloten bracht een der arbeiders in een vlot toespraakje dirigent en musici hartelijk dank voor de mooie avond, Sara Swaap antwoordde hierop met enkele welgekozen woorden. INDRUKKEN. Na afloop vroegen wij enkele be zoekers naar hun indrukken: Arbeider kamp Biggekerke: „Ik zet de radio altijd af voor zware muziek, maar dit was heel anders en veel mooier. Je moet er eigenlijk met je neus boven op zitten!" Arbeider kamp Souburg: „De toe lichting, zie je, daar heb je een hoop aan." Dirigent Sam Swaap: „Prettig werk. Je hebt van te voren een angstig ge voel omdat je niet weet of het zal luk ken. De reactie hier was prachtig". Voorzitter D. van Staveren: „De mensen zyn enthousiaster dan in de Noordoostpolder, waar we de eerste concerten gaven". Minister mr. J. in t Veld: „Een groot succes. We moeten er mee door gaan. De sfeer was buitengewoon goed". (de K.) GENT EN LUIK WACHTEN Oplossing door arbitrage? Het Brusselse blad „Lc Soir" heeft enkele dagen geleden een artikel ge- publloeerd van de Luikse socialistische senator prof. De Housse, waarin deze een oplossing voorstelt om de Benelux uit de impasse van de kanalen- kwestie te helpen. Hy herinnert er in dit verband aan, dat In 1949 tussen Gent, Luik en Antwerpen een soort gentlemen's agreement tot stand kwam, waarbü de drie steden zich onderling verbonden om tegenover Ne- derland een blok te vormen. Gent en Luik kunnen echter niet eeuwig op een oplossing blijven hopen, zo schryft De Housse, en hy ziet daarin een reden, om de besprekingen met Nederland te hervatten. Indien dit niet het geval zou zfln, aldus betoogt hy, zal er noch van de economische unie, noch van het Moerdykkanaal, noch van de ophef fing van de stop van Ternaaien ook maar iets komen. Dertig jaren erva ring van mislukte pogingen om tot een vergelijk te k,omen, zouden ons moeten hebben geleerd, dat het stre ven naar een oplossing van deze pro blemen op grond van een politiek ac- coord een ijdele hoop is, aldus schrij ver. Prof.'De Housse stelt daarom een regeling voor, welke moet steu nen op de uitspraak van een college van arbiters, waarvan de leden zeer oordeelkundig zouden moeten worden aangewezen. België zou bovendien zijn toestemming om de Benelux ver der te ontwikkelen van de aanvaar ding door Nederland van de uit spraak van dit college afhankelijk kunnen maken. Naar „De Nieuwe Gids" (België) in kringen, die nauw contact onderhou den met de commissie van Cauwe- laertSteenberghe, verneemt, bevat het voorstel van prof. De Housse in zich zelf reeds tegenstrijdigheden, af gezien nog van het feit, dat schrijver blijkbaar slechts een Luiks standpunt inneemt. De arbiters van een college zouden de problemen slechts op grond van historisch gegroeide feiten kunnen beoordelen, en in die zin een biliyke oplossing kunnen voorstellen. Indien, zoals prof. De Housse, naar het schy'nt, beweert, de juridische gronden ontbreken, of indien deze te onzeker zün om een politieke oplos sing te vinden voor net Belgisch Nederlands geschil, dan is ook een oplossing door arbiters daarmede in Advertentie Gewestelijke VARA-vergadering Zondag a.s. wordt te Vlissingen Jn hotel Dekker, Bellamypark, de jaar vergadering gehouden van het district Zeeland der V.A.R.A. Op de agenda komen de gewone jaarstukken voor. Namens 't hoofdbestuur zal de heer J. W. Lebon voor de Zeeuwse V.A.R.A- bestuurders het omroeprapport en het jaarverslag toelichten. De heer A. J. Wynands te Hans- weert, voorzitter van het district, is 25 jaar aan de V.A.R.A.-afdeling ver bonden als bestuurder, welk feit ze ker niet onopgemerkt zal voorbijgaan. tegenspraak, kringen op. lands geschil is dat zo merkt men in deze Het BelgischNeder lands geschil is een politiek probleem, dient opgelost te worde zin van de toekomstige Intiemere mamm gië in het~kader van de Benelux. De- verhoudingen van Nederland en Bei- ze politieke oplossing, aldus wordt in het licht gesteld, moet door verant woordelijke regeringen, die het oog op de toekomst gericht hebben, be reikt worden. Bepro«fdr hulp bij verkoudheid voor V». det, Moedei eo kind Vijftig jaar in dienst van de Spoorwegen De heer A Dieleman, stationschef van de N.S. te Terneuzen, zal op 1 Mei a.s. 50 jaar in dienst van de Spoorwe gen zijn, uiteraard vrijwel geheel doorgebracht in dienst der voormalige Spoorweg-Mij. Mechelen—Terneuzen. Naar ons werd medegedeeld zal dit jubileum op grootse wijze worden ge vierd. Ere-penning van stad Goes uitgereikt. Ten huize van oud-notaris Joh. Pi laar had Woensdagmiddag een korte plechtigheid plaats. In tegenwoordig heid van het voltallige college van B. en W. van Goes, heeft de burgemees ter, mr. W. C. ten Kate, met een kor te toespraak de onlangs door de raad toegekende ere-penning van de stad Goes aan de heer Pilaar uitgereikt. Oud-notaris Pilaar bracht daarop vriendelijk dank voor de hem ver leende onderscheiding. Kertk van EUewoutsdijk nadert voltooiing De bouw van de nieuwe kerk te El- lewoutsdijk is thans zover gevorderd, dat met de inrichting kan worden be gonnen. Woensdag zijn de eerste meu belen gearriveerd. Verwacht wordt dat half April de banken en de kansel geplaatst zullen zijn, zodat vermoede lijk eind van deze maand of begin Mei, het kerkgebouw in gebruik kan worden genomen. GUNNING Het bouwen van een openbare lagere school in 't uitbreidingsplan „Oost" te Goes werd gegund aan de laagste inschryver, Aannemersbe drijf W. Blaas te Tholen, voor de som van 87.750. Militairen ontscheept te Vlissingen 60 man uit de West Donderdagmorgen 11 uur arriveer de op de rede van Vlissingen het mo torschip „Willemstad" van de. Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, welke o.m. zestig militairen Onder comman do van de eerste luitenant H. van Oderkerk uit Curasao en Aruba aanbracht. Zij behoren tot verscheide ne onderdelen en hadden een twee jaar in do West gediend. Dank zy het gunstige weer was het mogelijk om hen op de rede te debarkeren. Daar toe was de sleepboot „Van Woel- deren" van de Steenkolen-Handels vereniging uitgevai'en, en op deze boot werd overgestapt. Nog op de „Willemstad" controleerde de dou ane reeds de bagage en toen de „Van Woelderen" om 12.00 uur aan de bui tenhaven meerde, konden de repatri anten vrijwel terstond in de gereed staande auto's en bussen naar hun woonplaatsen vertrekken. Over het verbluf aar. boord was men uiterst tevreden. Een zevental overweegt dienstneming bij het vrywilligersba- taljon in Korea. Christelijke Schooldag te Goes Vrydag 25 Mei a.s. zal in het Schut tershof te Goes de jaarlijkse Zeeuw se Schooldag van de Schoolraad wor den gehouden. Deze dag zal ditmaal een byzonder aantrekkelijk karakter hebben, daar er een grote tentoon stelling van leermiddelen, school- meubelen e.d. aan wordt verbonden. Verwacht wordt, dat personeel en bestuursleden van alle Zeeuwse Christelijke scholen van kleuter scholen tot Lyceum hier tegen woordig zulen zijn. Nadat de inspecteur van het L.O., de heer C. Kuiper te Goes, des mor gens de tentoonstelling officieel ge opend zal hebben, volgt de ochtend vergadering. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, zal de heer P. Jouwsma, hoofd var de C.V.O. school te Enschedé en 2e voorzitter van de grote landelijke Chi\ ondex-wijzers organisatie, een lezing houden over „Roeping en taak van het V.G.L.O.". Des middags houdt prof. dr. K. Dyk uit Amsterdam een rede over „De pastorale zorg van het onderwijs". Schip voer op havendam te Zierikzee Donderdagavond zeven uur voer het motorschip „Grudma", schipper A. v. Groezen, domicilie te Made, geladen met steen voor de Provinciale Water staat, bij het binnenvaren van de ha ven te Zierikzee op de Oostdam. Het schip maakte hierdoor veel water. Bij aankomst in de haven is het schip aan de grond gezet en is men onmiddellijk overgegaan met lossen In de vissersschepen Z.Z. 20, Z.Z. 24 en Z.Z. 5. Oesterkwekers kunnen hun bakkengoed niet kwijt VANDAAG VERGADERING VAN DE V.E.B.O. Vandaag zal In hotel „De Ooster- beurs" te Yerscke een algemene ver gadering worden gehouden van de V.E.B.O. ter bespreking van de nood zakelijke sanering van het oesterbe- drijf. Het gaat daarbij om de vraag wat gedaan rnoet worden met gróte partyen zgn. bakkengoed, die bü de kwekers aanwezig zijn en die onver koopbaar zün gebleken. Militair vliegtuig bij Rilland-Bath neergestort De piloot licht gewond In de omgeving van Rilland-Bath is Donderdagmorgen omstreeks elf uur een lesvliegtulg, dat van de vliegbasis Woensdrecht was opgeste- I gen, neergestort en virjjwel volledig vernield. De piloot, de leerling-vlieger Schel lens, afkomstig uit Kampen, werd niet ernstig gewond aan het gelaat; hy had een wond boven het oog en vermoedelijk een gebroken neusbeen. Nadat dokter Nauninga eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het militair hospitaal te Breda overgebracht. Het ongeval is waarschijnlylc te wijten aan hoogteverlies, waardoor het toestel zo laag kwam, dat de piloot het niet meer kon optrekken. Hét stox*tte neer in het land van de landbouwer L. Bruinzeel. naar wiens woning de gewonde vlieger onder toezicht van dokter Nannlnga werd overgebracht. Een militaire ambu lance vervoerde hem later naar Bre da. Het toestel was totaal vernield. Het wei-d terstond bewaakt door de Rykspolitie van Rilland tot een ploeg van de Technische Dienst van de vliegbasis arriveerde om de resten te demonteren en naar Woensdx-echt over te bx-engen. Advertentie. Cursussen voor Kennis van Land en Volk Huishouding Vaktaal ENGELS - SPAANS - PORTUGEES STICHTING PRAKTISCHE EMIGRANTEN VOORBEREIDING i.o. Singel 98, Amsterdam, TeL 43545. Inlichtingen voor Middelburg e.o. van 59 uur n.m. bij: J. B. DEKKER, KASTANJELAAN 7, MIDDELBURG KUNST De Zondaar OPVOERING DOOR ONDERLING KUNSTGENOT, GOES. De Nederlandse toneelschrijver, mr. J. H. Penning, verdiept zich in zijn spel „De Zondaar" in de problemen, die ontstaan, als een onschuldig we gens bedriegelijke bankbreuk veroor deelde man, wegens zijn goed gedrag in de gevangenis, vervroegd ontslagen wordt en totaal onverwacht in zijn huis terugkeert. Die problemen zyn inderdaad niet gering. Zyn vrouw heeft zich van hem laten scheiden en is hertrouwd met zijn beste vriend. Die vriend heeft een minder zuiver geweten, dan de on schuldig veroordeelde en kan de ver rassende terugkeer dus allerminst als een verrassing waarderen. De zoon heeft zich verloofd en de vader is op het verlovingsfeest een verre van wel kome gast. De schone schijn van aller lei dingen valt eensklaps weg, de har de realiteit komt voor de dag en het is in de grond van de zaak maar goed, dat de onschuldig veroordeelde zich in zijn cel een vervaarlijke portie le venswijsheid en mildheid van hart heeft eigen gemaakt, ja, zo ver boven de onaangename dingen des levens staat, dat hij de wijste partij kiest en gaat, zoals hij gekomen is. Het stuk vertellen (met weglating van de ontknopingsdetails) is tevens de zwakke kanten ervan aan het licht brengen. De levenswijsheid en bet milde hart van Ton Rijers sr. zyn wat al te schoon, ook het leven en het ka rakter der anderen te toneelmatig. Maar dat een stuk, óm dit gegeven en mét deze karakters, een paar sterke speelrollen bevat en dus „toneel" is, zal niemand kunnen ontkennen, hoe zeer dit toneel dan ook toneel bbjft en geen werkelykheid wordt. De beste rol was die van Ton Rijers en dr. H. J. Doeleman gaf er een ver tolking van, die grote bewondering afdwong. In lange tijd kreeg deze waardevolle kracht van Onderling Kunstgenot" niet zo"n sterke rol en nu hij die kreeg, trok hij alle registers uit en toonde zich in zijn volle kracht. Alleen zün spel al maakte de avond goed. De rol van Karei Kervel, zyn beste vriend, die met zijn vrouw ge trouwd is, werd gespeeld door de heer A. D. Constandse. Een toneelrot met zijn routine slaat zich natuurlijk door lastige problemen met verve heen en deze rol bood lastige problemen. Dat de Kervelfiguur aanvaardbaar werd, is een niet geringe prestatie, waar voor de heer Constandse alle lof toe komt. De andere herenrollen waren zwak ker bezet Ir. Franke kon als Rijers jr. zijn draai niet vinden, bleef te onge varieerd, te gewrongen. Zyn spel miste natuurlijkheid. Hetzelfde geldt voor de heer P. Komijn, die het trou wens het lastigst had van allemaal als Vorster, de procuratiehouder van Rijers. Met één uitzondering leden de da mes vermoedelijk aan premièrekoorts. Noch mevr. N. Geysen, noch mevr. v. d. Have, kwamen echt lós. Er was te weinig bewogenheid, alles bleef te veel toneel. Mevr. Klompe daarentegen liet zien. dat ook bijrollen knap gespeeld kunnen worden. Haar dlenstboderol was weldadig vlot. Maar zoals gezegd: het kan vanavond met de rollen van de echtgenote van Rijers en zijn toe komstige schoondochter beter gesteld zijn. Wij verwachten dat zelfs. De heer G. Dekker had de rol van inspecteur van politie en kweet zich goed van zijn niet lastige taak. De regie van de heer H. J. Molhoek was goed. Er was beweging, er waren geen merkbare fouten en er zat een keurig tempo in de opvoering. Het dé cor was goed geënsceneerd, maar de wanden blyven natuurlijk te kaal. De grimeur Maup Bakvis verdient een compliment voor de knappe grime van dr. Doeleman en de goede type ring van de andere figuren. Als geheel was het een goede op voering, omdat de hoofdrol, zoals ge zegd, zeer knap werd vertolkt en al les om de hoofdfiguur draalt. Er was dan ook langdurig applaus en Ons Ge noegen kan voldaan op deze avond terugblikken. G. B. De Uienexport Op het kanaal door Zuid-Beveland werd de coaster Jo en Jaba geladen met uien voor Engeland. Hiermee zal de export naar dit land afgelopen zijn. Er zijn nog wel grote partyen aanwezig, doch het is te voorzien dat daarvan veel niet op de markt zal komen. VOOR BELGEN EN NEDERLANDERS! De zomerplannen, geprojecteerd door de V.V.V. uit Sluis, verkeren thans in een vergevorderd stadium. De gunstige ligging en de goede communica tiemiddelen met het Belgische West Vlaanderen geven alle aanleiding om in het gebied boven onze grote rivieren hierop te attenderen. Velen willen n.l. een bezoek aan de Belgische kust brengen of aan Brugge. Vaak zien ze hierbij op tegen de in het algemeen duurdere levensstandaard in België. Verbiyf te Sluis, hetzij in hotel, hetzij 111 pension, zou voor deze mensen financieel heel wat voordeliger uitkomen en de V.V.V. zal nu trachten dit Idee onder de bevolking veld te doen winnen. Een belangryke gebeurtenis is het in gebruik nemen van de molen. Naar het zich laat aanzien zal deze medio Juni klaar zün. Evenals vroeger wordt deze molen tegen een nog na der vast te stellen tarief voor het publiek toegankelyk gesteld. Door zijn grote hoogte en zün gunstige lig ging vlak by een deel van de oude stadswallen verwacht men dat velen een lclimpartytje naar boven zullen wagen om van de ballustrade het fraaie uitzicht te bewonderen. WANDELTOCHTEN De jaarlijkse wandeltochten zijn eveneens geprojecteerd en wel de week na de kennis op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juni. Daar de Zon dagwandeltocht voor een groot ge deelte over Belgisch gebied voert, be staat hiex-voor op Walcheren grote belangstelling. In ruime mate zal by reisbureaux in Blankenberghe, Oostende, Knocke enz. de aandacht op Sluis als touris- tencentrum gevestigd worden, Op een drietal punten in de gemeen te worden borden geplaatst waar het fehele programma zal worden gepu- iiceera. Aan de in Sluis bestaande verenigingen zal verzocht worden, in samenwerking met V.V.V,, op deze borden hun zomerprogramma te pu bliceren. MUSEUM Van niet minder belang is het in gebruik nemen van een nieuw inge richt museum. Tegelijkertijd wordt er een tijdelyke tentoonstelling inge richt van het oudheidkundig bodem onderzoek. Het studentencentrum te St. Anna ter Muiden trekt ook in be paalde kringen meer en meer de be langstelling. Voorlopig richt de grote stroom zioh alleen op Zondagen naar Sluis, waar de vele Belgische automobilis ten dan hun vertier zoeken, doch de komende maanden verdachten de zakenmensen dat ze mee "zullen pro fiteren van de grote stroom die ge durende de weekdagen in de Belgi sche badcentra hun vermaak r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2