Huiduitslag VOORTZETTING RESTAURATIE VAN MIDDELBURGS ABDIJ DDD.l De man met de honderdduizend VEERTIG JAAR WERKZAAM OP DE GRIFFIE DER RECHTBANK PUROL zu.vert en geneest huidwondjes HOOFDINSPECTEUR R. W. ZUUR TE TERNEUZEN JUBILEERDE Zwitsalejtenj WATERSCHAP SCHOUWEN HOUDT ONTVANGER-GRIFFIER Gemeentesecretaris van Oosterland jubileerde DEBRAIINE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 APRIL 1951 EEN NIEUW STADIUM Vleugels nabij Koor kerkhof worden kantoren van de Rijkswaterstaat Naar wy vernemen wordt zeer binnenkort een nieuw stadium bereikt in het herstel van het wereldberoemde Abdjjcomplex te Middelburg. Eer daags wordt namelijk begonnen met de restauratie van de vleugel aan het Koorkerkhof tegenover de Korte Giststraat en van de loodrecht daarop gelegen vleugel, in welke gebouwen de Rijkswaterstaat zijn kantoren zal vestigen. Geneesmiddel tegen ft huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en ft sterkt de huidweefsels. Zoals destijds gemeld, werden op de Rijksbegroting voor 1951 gelden uitgetrokken voor de restauratie van een gedeelte der Abdijgebouwen. Thans heeft de Rijksgebouwendienst een onderhandse aanbesteding ge houden, welke de navolgende inschrij vingen opleverde: firma D. Dekker Middelburg 175.500 (laagste in- schrnfster); fa. Van Dijk en Van der Sluys te Glesendam 177-000; D. van Mameren, Geldermalsen 177.000; I. Woudenberg en Zn. Middelburg 178.820; H. J. Jurriëns! Utrecht 181.600; D. Huurman Jr.. Delft 182.975 en fa. H. van Hees- wijk, Best 183.250. Bij deze be dragen zijn niet inbegrepen de kos ten van het leidekkerswerk, de le verantie van stenen, van de centrale verwarming en van de electrische installatie, zodat het gehele werk een uitgave van ruim twee ton zal vergen. In de vleugel aan het Koorkerk hof, waar één van de karakteristie ke, vierkante Abdijtorentjes met achtkantige spits in ere wordt her steld, komen gelijkvloers de teken zalen en daarboven de vertrekken voor de administratie van Rijkswa terstaat. De toegang tot de beide vleugels, die met elkaar in verbinding staan, bevindt zich aan de zijde van het Koorkerkhof en bestaat uit een ste nen trapje met bordes. Deze trap leidt naar de hal, van waaruit men alle vertrekken bereiken kan. In de tweede vleugel z|jn op de begane grond de werkkamers voor de tech nische ambtenaren en de toiletten ontworpen, op de verdieping de bu reaux van de hoofdingenieur-direc teur en de hoofdingenieur. EEN LEIEN DAK. De uitwendige restauratie bepaalt zich tot het inzetten van nieuwe ra men en het vervangen van vergane (Slot van pagina 1).- RAAK...- Ogenblikkelijk ging onze wielrij den- de reporter de auto na en een felle spurt ontwikkelde zich. Voorbijgan gers in de Walstraat waren op dat •moment, zonder het te weten, getui ge van een spannend en ongewoon •schouwspel: race van een wielrijder tegen een auto. In de nauwe Walstraat bleef de afstand tussen auto en fiets constant, maar in de Badhuisstraat werd deze al groter en groter en toen de taxi de Paul Krugerstraat indraai de, was de auto geheel verdwenen en daarmede ook de hoop voor de kran tenman, om op deze manier de adres sen aan de weet te komen. Maar nog gaf de vasthoudende reporter het niet op. Terwijl de taxi met de colleetrice van de Staatsloterij nog steeds van huis tot huis ging in Vlissingen, posteerde hij zich in de omgeving van haar huis, om de terugkomst van de auto af te wachten met het doel dan de chauffeur om inlichtingen te vra gen. v Het werd 6 uur, het werd 7 uur, maar geen auto. Eindelijk arriveerde mevr. v. d. Hulst aan haar woning, maar.... te voet. De pech was toen wel volkomen. Nóg was er een kans: de telefoon. Maar ook de tientallen telefoontjes leverden geen succes op. VREUGDE IN HET WOOLDHUIS. Eindelijk om kwart voor elf des avonds had een nieuwe informatie in zoverre succes, dat er een naam viel. Een goede relatie gaf de raad: Bel de, heer Verbeek van het Woold- huis maar eens op! En nu weten wij niet, of de heer P. J. Verbeek werkelijk de griep heeft, of dat hij alleen van lastige vragen verschoond wilde blijven, maar z|jn echtgenote mompelde iets over met griep te bed.,.. Niettemin kwam de heer Verbeek aan de telefoon. En daar was inderdaad het nieuws: Het kwart lot van de f 100.000 was eigendom van de gérant, de chef-kok en twee kellners van Het Wooldhuis en dat er b|j het vernemen van het heuglijke nieuws vreugde heerste on der dit groepje spreekt vanzelf! Tussen de middag kwam het nieuws voor de radio, maar daar heb ben we niet naar geluisterd. Spoedig werden we echter opgebeld door iemand, die zich ons nummer meende te herinneren en het nummer voor de radio securiteitshalve had genoteerd. Wij naar de telefoon om in Den Haag bevestiging te vragen en gelukkig: het klopte als een bus. Dat we allemaal even bl|j waren, spreekt vanzelf. Wel ls een kwart van een kwart een zestiende, maar als dat Je zo van de f 100.000 In de schoot valt, is het vooral in deze t|jd toch altijd nog een mooi bedrag. En ledereen had onmiddellijk iets in zijn hoofd, dat h|j nu doen zou, kleren kopen, een meu belstuk aanschaffen en zo voort. Nie mand haalde gekke dingen in z|jn hoofd, niemand verbeeldde zich, dat hij plotseling millionnalr was geworden. Maar dankbaar voor het buitenkansje waren we. En wie zou dat ook niet z|Jn geweest. We hadden de voornaamste prijs winnaars te pakken gekregen. Hun ge zonde reactie deed weldadig aan. De met twintigjes gelukkigen, he laas, we hebben hen niet kunnen ach terhalen! goed bijpassende stenen, ap de niet welke in de loop 'der jaren bij res tauratiewerkzaamheden zijn aange bracht. De vloeren worden alle van beton-elementen samengesteld en de vleugels worden afgedekt met een nouten kap, waarop evenals op 't orenspitsje leien worden gelegd. H. de Lussanet de la Sablonière is de architect van dit restauratie plan. Hoewel het verheugend is, dat het herstel van de Abdijgebouwen einde lijk weer kan worden voortgezet, moet helaas geconstateerd worden^ dat het gedeelte, hetwelk thans on der handen wordt genomen, in ver gelijking met het gehele te restaure ren complex, buitengewoon klein is. Het is te hopen, dat het Rijk spoe dig gelegenheid vindt om grotere be dragen voor de Abdij-restauratie te voteren, aangezien de verwoeste ge bouwen onder invloed van weer en wind steeds meer vervallen en het herstelwerk dus steeds duurder en tijdrovender wordt. De heef P. Leys overleden In de ouderdom van bijna 90 jaar is te Baarland overleden, de heer Pie- ter Leys, jarenlang hoofd van de openbare school te Baarland. In 1930 legde Lij z|jn onderwijsfunctie neer wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. De heer Leys legde een veelzijdige belangstelling aan de dag voor het dorpsleven en stond bij ieder hoog in achting. Z|jn verdiensten werden officieel erkend door z|jn benoeming tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Nieuwe bodenplaats te Middelburg in gebru'k Maandagmorgen is de nieuwe bo denplaats te Middelburg, welke gele gen is aan de uitvalsweg naar Dom burg achter het stadhuis, in gebruik genomen. Aanvankelijk zou het tegenwoordi- fe Plein 1940 bodenplaats worden, och men is van dit plan afgestapt. Tot eind vorige week gebruikten de 34 vrachtrijders een tijdelijk boden huis aan de Schuifelstraat, die veel al vol stond met vrachtauto's, maar thans kunnen zij deze parkeren op het ruime plein bij de nieuwe weg. Z|j hebben bovendien de beschikking over de grote, solide loods, welke vroeger in gebruik was bij de steen houwers van de Stadhuis-restauratie en welke dienst zal blijven doen, tot dat het nieuwe bodenhuis gebouwd kan worden. In de loods heeft iedere vrachtrijder zijn eigen stapelruimte, terwijl er voorts een kantoortje is in gericht voor het bijhouden van de ad ministratie. Het spreekt vanzelf, dat de boden met deze verhuizing, die te vens een grote verbetering betekent, zeer in hun nopjes zijn. Mosselvissers naar Delfzijl. Een groot aantal mosselvaartuigen uit Yerseke is naar Delfzijl vertrok ken om mosselzaad te vissen, tenein de dit op de schoongemaakte perce len uit te zaaien. Het is te hopen, dat deze poging zal slagen en de mossel parasiet minder verwoestingen zal aanrichten nu er ruimer gezaaid zal worden. MIDDELBURGS MUZIEKKORPS HEEFT TIJDELIJK ANDERE DIRECTEUR. Aan de directeur van het Middel burgs Muziekkorps, de heer Joh. H. Caro, is drie maanden ziekteverlof toegekend. De heer P. de Rooy te Vlissingen is tot z|jn vervanger be noemd. Eerste steen gelegd voor Asyl te Middelburg Maandagmiddag heeft het erelid van de Zeeuwse vereniging tot Be scherming van Dieren „Dieren in nood", mevr. L. C. van Hoek-van Hoek te Middelburg, in tegenwoor digheid van een klein aantal genodig den, de eerste steen gelegd voor het nieuwe dierenasyl van de vereniging, dat thans op het zg. klein industrie terrein nabij het Oud Amemuids Voetpad verrijst. Vóór deze kleine plechtigheid hield de voorzitter der vereniging, de heer J. E. Witte, een korte toespraak, waarin hij allen, die aan de bouw medewerken, doch in het bijzonder de architect, de heer L. Beije, en de aan nemer, de heer J. M. Goedemondt, dank bracht. H|j releveerde de voor geschiedenis van de bouw en over- handigde de werklieden als blijk van waardering een enveloppe met in houd. Men hoopt het asyl eind Juni a.s. in gebruik te kunnen nemen. Gedenkplaat in gebouw der stoombootdiensten Hedenmiddag om 3 uur wordt in het nieuwe kantoorgebouw van de Provinciale Stoombootdiensten te Vlissingen een gedenkplaat onthuld, waarop de namen staan van de per soneelsleden, die in de oorlog zijn om gekomen. RADERTJE IN HET UURWERK De heer C. J. Kooman te Middelburg hartelijk gehuldigd De heer C. J. Kooman te Middel burg werd Maandag op hartelijke wij ze gehuldigd in veroand met het feit, dat hij op 1 April veertig jaar als ambtenaar werkzaam was op de grif fie van de Arrondissementsrechtbank in de Zeeuwse hoofdstad. De jubilaris werd per auto van huis afgehaald. Op de griffie, waar het voltallige personeel verzameld was, werd hrj toegesproken door de grif fier, rar. J. A. E. Rink, die de recht bank vergeleek met een uurwerk en de ambtenaren met de raderen: wan neer deze goed werken, loopt het uur werk zonder haperen. De heer Koo man was steeds één van die voor treffelijke, harde werkers en is bo vendien na een veertigjarige dienst tijd nog altijd flink en actief. Het komt niet aan op de grootte van de taak. maar op de wijze, waarop men de arbeid verricht, aldus mr. Rink, die er tenslotte op wees, dat de jubi laris met voldoening op zijn loopbaan terug kan zien. De kreeltenyisserij in Zeeland De kreeftenvisser|jvereniging „Yer seke" heeft besloten, om, nu per 1 April de kreeftenvisser|j weer is ge opend, gedurende de maand April de gehele vangst aan de plaatselijke ireeftenhandelaren te verkopen te len de dagprijzen, die gelden voor Ie uit Noorwegen te importeren kreeften. GESLAAGD. Voor het diploma 3de stuurman grote handelsvaart slaagde de heer K. Beswerüa, leerling van de de Ruy- terschool te Vlissingen. GEEN JOUANE AAN DE GRENS Autoriteiten en ondergescb'kten bereidden hem een hartelijke huldiging Tal van autobussen hadden Maandagmiddag* een groot gezelschap amb tenaren van Invoerrechten en Accijnzen uit alle delen van Zeeuwseh- Vlaanderen en hun dames naar Axel gebracht, om in een massale feest avond er waren niet minder dan 420 personen opgekomen de hoofd inspecteur-titulair, de heer R. W. Zuur, te huldigen in verband met diens zilveren jubileum bij de Rijksbelastingdienst. Men zou zelfs kunnen den ken, dat de smokkelaars deze middag en avond vr|j spel hadden, maar dat was toch niet het geval: de Kon. Marcehaussée had voor deze gelegenheid de taak van de douaniers overgenomen en men kan er zeker van zijn, dat z|j er een eer in heeft gesteld er voor te zorgen, dat de grens even goed bewaakt bleef als anders het geval is. Het jubileumfeest begon 's mid dags in Terneuzen, de standplaats van de jubilaris, die met zijn echt genote in Hotel „Rotterdam" recipi eerde. Daar z|jn autoriteiten uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost, zo goed als West, beiden de hand ko men drukken en al werd er tijdens deze receptie geen toespraak gehou den, de lange reeks van namen in 't gastenboek zal voor de jubilaris tot in lengte van jaren een tastbaar be wijs blijven van de brede waardering, welke men voor hem heeft, als mens èn als ambtenaar. Wij deden uit deze lange reeks slechts een enkele greep en noteer den de aanwezigheid van de burge meesters mr. P. H. W. F. Tellegen van Terneuzen, R. A. J. den Boer van Sas van Gent, A. F. Hanssens van Hoek en mr. K. Hoekzema van Oost burg. De heren' L. F. du Bois, lid van de Prov. Staten, mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter, mr. H. van der Belt, griffier van het Kan tongerecht, de districtscommandant van de Rijkspolitie in Zeeland, over ste G. H. van Helden, kapitein L. Stoorvogel, de districtscommandant der Kon. Maréchaussée, kapitein W. H. van Haersma Buma, de hoofdin- Senieur van d, Rijkswaterstaat, lr. van der Kerk, de Rijkshavenmees ter, de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, de voorzitter en de se- cretris van de Kamer van Koophan del voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heren C. A. L. Horstman en A. Hen- drikse, en een deputatie van de Bel gische Dienst der Douane, met aan het hoofd de directeur der Douane te Gent, de heer N. Vermaire. Deze Belgische deputatie bood de heer en mevrouw Zuur een boekwerk en een bloemstuk aan. Overigens waren er nog zéér vele bloemstukken, die de receptiezaal 'n buitengewoon feestelijk aanzien ga ven. DE FEESTAVOND TE AXEL In „Het Centrum" te Axel volgde de huldigings-feestavond „door en voor" de ambtenaren van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen. Hier is de jubilaris wèl toegesproken door een aantal sprekers, die allen getuig den van de grote sympathie, welke men niet alleen in ambtelijke kring, maar ook bij handel, scheepvaart en industrie heeft voor de persoon van de zilveren jubilaris. Eerste spreker was de heer C. A. Takken, directeur der Rijksbelastingen en Domeinen te Breda, die gevolgd werd door de heer P. J. van Soest, plaatsvervangend Inspecteur te Terneuzen. Deze bood namens het gehele personeel der in spectie een fraaie lederen foto-al bum aan, waarin niet minder dan 320 foto's uit Zeeuwsch-Vlaanderen, het ambtsgebied van de heer Zuur. Vervolgens spraken nog de heren R. M. van den* Berge, inspecteur der Directe Belastingen, L. J. M. Mazai- rac, ontvanger der belastingen te Terneuzen, J. C. Orlebeke, chef de bureau, W. Bakker, hoofd van de afd. omzetbelasting en A. Hamerlinck, sectiechef te Hulst. De jubilaris sprak een woord van dank, waarna velen nog gebruik maakten van de gelegenheid om de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Dit gedeelte van de huldiging werd op prettige w|jze afgewisseld met zang door een koortje o.l.v. de heer A. J. Eekman, die ook de speciale gelegenheidsteksten had geschreven. AL ZUUR. Het feest werd besloten met een cabaretprogramma, dat door de men sen van Invoerrechten en Accijnzen zelf werd samengesteld en uitge voerd. „Het is al Zuur, wat de klok slaat" luidde de ondertitel van deze kostelijke en met veel humor ge schreven en ten tonele gebrachte cabaret-revue. En zo was het: tal van aardige scènes en liedjes brach ten de dienst en zijn jubilerende chef ten tonele en het behoeft geen nader betoog, dat alle aanwezigen, de ju bilaris en zijn familie inbegrepen, zich kostelijk hebben geamuseerd. Tot ver na middernacht bleef men nadien nog gènoegel|jk bijeen. HUISVLIJT- TENTOONSTELLING Tenslotte moet nog gemeld worden, dat in een bovenzaal van het Cen trum door de ambtenaren een huis- vlijttentoonstelling was ingericht, welke zeer veel belangstelling trok. Er waren dan ook tal van fraaie werkstukken te bewonderen, waar van speciaal een keurig, nog „in aan bouw" zijnd model van de „Willem Ruys", (van de de hand de heer F. v. d. Berkhof), en een serie pente keningen en schilderijen van de he ren Staal, van Roemburg en Romein- sen, vermelding verdienen. Zeeuwse schoenwinkeliers bijeen Maandagmiddag kwam de Zeeuwse schoenwinkeliersvereniging in hotel Centraal te Goes in vergadering bij een onder voorzitterschap van de heer J. H. van Kampen uit Oostburg. De heer C. J. Vergouw uit Amster dam, van de Vakgroep Detailhandel schoenen, besprak hier het prijzen- complex van het ogenblik. De grote prijsstijgingen zijn nog niet geheel tot in de detailhandel doorgewerkt, doch in verband met de toenemende kos ten van de bedrijven zal het steeds noodzakelijker worden, dat de detail handel zich beperkingen gaat opleg gen in voorraad en soorten artikelen, teneinde met het beschikbare be drijfskapitaal te kunnen bl|jven rond komen. Hierna wees de secretaris van de Nat. Ver. v. Schoenwinkeliers, mr. A. A. Bouman uit Amsterdam, op 't be lang van de organisatie. Met het oog op de komende P.B.O. is een zo krach tig mogelijk vrije organisatie zeer ge wenst. Op beide inleidingen volgde een drukke bespreking. Nadat nog diver se interne zaken waran behandeld, schetste de heer Van Houten Jr. uit Middelburg voorts nog de plaats van de Zeeuwse schoenwinkel iers. Het ls meer dan ooit noodzakelijk dat de winkeliers in deze provincie contact met elkaar houden en in kleine kring hun problemen bespreken, opdat de bestuursleden-uit de diverse delen een en ander in de Zeeuwse vereniging naar voren kunnen brengen. Ook werd de suggestie gedaan, om de va- cantie van de Zeeuwse schoenwinke- liers regionaal te regelen. met de tekenstift Namens de bureelambtenaren wer den vervolgens enige boeken over handigd. De heer W. F. Wiessner bood namens de collega's een recep- tieboek aan, waarin hij tal van grap pige gebeurtenissen uit de loopbaan van de jubilaris Éjf|| had vastgelegd. De heer Kooman werd ook hartelijk toegesproken namens de ambtenaren van het parket van de Officier van Justitie, van het Kantongerecht en van de Rijkspolitie, waarna wederom geschenken werden overhandigd. IN DE RAADKAMER, In de raadkamer van de Recht bank, waax de meeste leden van het college waren verenigd, richtte de president, mr. C. R. F. van Roggen, het woord tot de heer Kooman en prees diens accurate werkwijze. Uit naam van het college bood hij hem enige kistjes Ontroerd dankte de jubila sprekers voor hun hartelijke woorden en fraaie geschenken. Hij bracht de dag verder door in de familiekring en hield 's middags te zijnen huize een receptie. Uit net drukke bezoek bleek wel, dat de heer Kooman een bekende figuur is in Middelburg. Ve len kwamen hem gelukwensen en hij mocht talrijke bloemstukken en an dere geschenken in ontvangst nemen. Ook eén zyner oud-leerlingen, die bij na 40 jaar geleden pianoles van hem had genoten h raison van één kwart je per uur, had haar oude leermeester niet vergeten en zond hem een harte lijke felicitatie.. Voorstel om tot splitsing van deze functies over te gaan, verworpen In de vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen, welke Maandagmiddag in 's Landskamer te Zierikzee werd gehouden, is geruime t||d gediscussieerd over de opvolging van de ontvanger-griffier, de heer P. A. G. van Dijk, die over enige maa nden met pensioen gaat. Het bleek, dat de heer R. Gerritsen, die daarby door enige van zijn mede-hoofdingelanden gesteund werd, voorstander was van splitsing dezer functie, iets waar tegen de voorzitter, de heer J. Klompe, zich verzette. Het voorstel van de heer Gerritsen werd tenslotte met meerderheid van stemmen verworpen, zodat het waterschap Schouwen de functies van griffier en ontvanger ver enigd zal houden. Alle hoofdingelanden waren aan wezig, met uitzondering van de heer B. M. Hoogenboom, die door ziekte verhinderd was. De vergadering verenigde zich, na dat in de notulen op verzoek van de heren C. M. Moolenburgh en R. Ger ritsen, een kleine wijziging was aan gebracht, met een voorstel tot ver breding van de inlaagdijk langs de Elaauwers- en Heertjcsinlaag. De heer F. van den Bout verklaarde zich hier aanvankelijk wel tegen, maai' toen de waterbouwkundige, de heer T. B. van der Straaten,-' had toegelicht, dat ondanks de afgraving de d|jk toch behoorlijk boven hoog water blijft, verenigde de vergade ring zich met het voorstel. De kosten z|jn op 13.050 begroot. ONT V ANGER-GRIFFIER Enige hamerstukken werden zon der discussie afgewerkt en daarna kwam het voorstel wederom over te gaan tot de benopming van een Ont vanger-Griffier aan de orde. De heer Gerritsen vroeg een nadere motive ring van het voorstel en kreeg van de voorzitter te horen, dat het dage lijks bestuur zich in de vorige verga dering niet heeft gebonden, waarop h|j op zijn beurt weer naar een ver gadering van December 1950 ver wees. Tenslotte gaf de huidige func tionaris, de heer Van D|jk, op ver zoek van de heer Gerritsen en met toestemming van de voorzitter z|jn mening over de aan de orde zijnde kwestie. De heer Van Dijk betoogde, dat de werkzaamheden sterk zijn toegenomen en dat het werk voor één man te veel is geworden. De voor zitter verklaarde dit oordeel van geen gewicht te achten; het kon z.i. niet objectief zijn. De heer P. M. Panny meende, dat er over enige tijd weer minder werk zal z|jn, terwijl de heren A. M. den Boer en P. Verbeek zich als voor standers van splitsing uitspraken. De heer Moolenburgh zag er echter weer geen heil in. Nadat de heer J. Vriesendorp er nog voor had gepielt, dat de nieuwe functionaris in geen geval nevenfunc ties mag vervullen, werd het voorstel tot splitsing verworpen. Na enige discussie werd tenslotte het salaris bepaald op 5500 met twee jaarlijkse verhogingen van 250. Het voorstel van het dagelijks bestuur luidde aanvankelijk 5000 met v|jf verhogingen van 100, doch dit werd met succes door de heren Gerritsen en Moolenburgh bestreden. Bepaald werd, dat voorkeur zal wor den gegeven aan een candidaat, die in het bezit van het Unie-diploma is. VERBETERING VAN WEGEN Bij het voorstel tot vastleggen van verschillende wegen ontstond een kort debat over de kosten. De heer Moolenburgh vroeg of de prijsstijging hier geen spaak in het wiel zal ste- Ouderllngenconferentie Geref. Kerk Zeeland De 29ste Zeeuwse Ouderlingencon ferentie der Geref. kerken zal dit jaar gehouden worden te Middelburg op Woensdag 11 April a.s., in de Bogard- zaal. De heer J. J. Boon te Bergen op Zoom zal op deze bijeenkomst refere ren over: „Predikant en Ouderling" en ds. G. Brinkman te Amsterdam over: „Heden en toekomst van onze Ger. Kerken". Als adviseurs zullen optre den Ds. H. Veldkamp te Middelburg en Ds. A. Verschoor te Vlissingen. De heer C. J. Soeier hartelijk gehuldigd In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad is Maandag middag de lieer C. J. Soeter geliul- ken en of het dagelijks bestuur meent te zullen slagen met het afsluiten van een geldlening. De kosten zijn in totaal op ruim 120.000 geraamd en hiervan wil het dag. bestuur 50.000 lenen en de rest uit de lo pende dienst betalen. De voorzitter erkende, dat het moeilijk zal zijn, maar had toch wel enig vertrouwen te zullen slagen. Met name de Taay- ersweg en de Verseputseweg blyken moeilijke problemen op te leveren; de rechttrekking van de Taatjersweg brengt grote kosten met zich. Jhr. A. van Citters wees er in dit ver band op, dat goede wegen een hogere productie bevorderen. Op grond hier van moet toch iets te bereiken zijn. Nadat de voorzitter nog de steun had gevraagd van de hoofdingelan den in deze moeilijke kwestie, ging de vergadering accoord met 't voorstel. Een aan de agenda toegevoegd voorstel om de verlaten waterleiding bij Keri.werve voor 1 de massa aan deze gemeente te verkopen, werd zonder discussie aanvaard. RONDVRAAG B|j de rondvraag kwamen tenslotte nog enkele punten ter sprake. Aan de heer Van den Bout deelde de voorzitter mede, dat de kwestie van de uitbetaling voor de onteigeningen in handen van het kadaster is. Over twee maanden is men met de Osse klaar. De heer Van der Straaten. water bouwkundige, deelde mede, dat een klein mankement aan de Unkerpomp van het gemaal spoedig verholpen zal zijn: de kosten hiervan worden be groot op 1800. Op een vraag van de heer Moolen burgh deelde de heer Van der Straa ten voorts nog mede, dat er reeds enige proeven z|jn genomen naar de verzilting op Schouwen. Tc z|jner tijd zal er een rapport verschijnen. Op een andere vraag van de heer Mo- lenburgh deelde de voorzitter mede. dat men volgende winter met de ruilverkaveling in de Westhoek ge reed hoopt te komen. Tenslotte dankte de heer Vriesen dorp namens alle hoofdingelanden de heer Van der Straaten voor de uit stekende voorlichting, door deze ge geven tydens de rondrit, welke in de morgenuren werd gemaakt langs uit gevoerde of in uitvoering zijnde wer- digd m verband met z|jn zilveren ju bileum als secretaris der gemeente Oosterland. Burgemeester A. C. van der Have wag zeer verheugd by deze bijzondere raadsvergadering zoveol pubiioitc be langstelling te mogen constateren. Spr. pryst zich nog steeds gelukkig destijds te hebben medegewerkt aan de benoeming van de heer Soeter, met wie hij al die jaren zo prettig heeft samengewerkt. Hy tekende de jubilaris als een self-made man, die door zyn taaie volharding een amb tenaar is geworden, wiens adviezen door velen zeer worden gewaardeerd. Als jubileumgeschenk bood de burge meester de heer Soeter een fraai stel mimi-tafeltjes aan. Hierna volgde een reeks van spre kers. Wethouder C. M. Zeyler wenste de jubilaris geluk, waarna de heer W. Geuze namens het secretarie-per soneel een fraaie ets van de Zierik- zeese toren aanbod. De heer W. van den Berge, burgemeester van Brui- nisse, offreerde oen boekwerk en de ontvanger van Oosterland, de heer J. M. de Waal, schetste in een humoris tisch toespraakje de verdiensten van de jubilerende secretaris. Tenslotte sprak burgemeester van der Have nog namens de Vereniging van Bur- femeesters en Secretarissen op chouwen-Duiveland. De jubilaris liet in zijn dankwoord zyn loopbaan nog eens de revue pas seren. Hij herinnerde er aan hoe h|j in 1916 als ambtenaar werd benoemd op een salaris van 100 per jaar. Ge lukkig is dat later wel wat heter ge worden. Spr. zeide graag nog vele ja ren samen met de raadsleden en de ambtenaren, in het belang van Oos terland te willen werken, dankte in het bijzonder de ambtenaar W. Geu ze en ook de gemeentebode en het personeel van de Centrale Dienst, en eindigde met z|Jn dank uit te spreken jegens God. die hem de gezondheid en de kracht schonk om zyn taak te vervullen. Advertentie vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle E^en afdoende werking van het -=== r beroemde huidgeneesmiddel Koninklijke onderscheidingen. Bij K.B. is verleend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heer M. Kole te 's-Heer Arendskérke, landarbeider op de hofstede Domeinplaat aldaar. De eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is bij K.B. verleend aan de heer P. Bustraan, chef-drukker bij de boek-, courant- en handelsdrukkerij vJi. J. J. van der Peijl te Yerseke. ZIEKEN- EN ONDERSTEUNINGS FONDS VLISSINGEN. Dezer dagen zal het 60 jaar geleden zijn, dat het R.K. Zieken- en Onder steuningsfonds, onderafd. K.A.B. te Vlissingen, werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan zal het be stuur van genoemde vereniging a.s. Zondag 8 April, van 11.30—1.00 uur re cipiëren in het verenigingsgebouw, Beursstraat S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2