Een ontwikkelingsplan mag geen harnas zijn Ex-KNIL-milïiairen naar Walcheren. SLANKER BonKora AGRARISCHE ONTWIKKELING VAN NIEUW-GUINEA MOGELIJK Hengstenshow op Middelburgse Markt. Mevr. Goote te Vlissingen werd 101 jaar. FEESTELIJKE V00RJAARSMARKT IN HART VAN MIDDELBURG OPGRAVINGEN NIEUWERKERK a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1951. HET PLANOLOGISCH WERK IN ZEELAND Ir. M. A. de Vink sprak voor de Zeeuwse fruittelers In de komende tien jaar zal in Zeeland maximaal 1200 ha. grond nodig z\jn voor uitbreiding van de volkshuisvesting, het wegennet, vliegvelden en recreatiegebieden. Die grond zal dus onttrokken moeten worden aan zjjn huidige bestemming. Om verlies van grond te voorkomen is het nodig, dat er weldoordacht ontwikkelingsplannen worden opgesteld, die rechtskracht hebben. Zo'n plan mag echter geen harnas zijn. Het dient steeds aangepast te worden aan de omstandigheden. Zo is het streekplan Walcheren thans eigenlijk al verouderd en het ligt absoluut in de bedoeling er van tjjd tot t\jd wijzigingen in aan te brengen, wanneer die nodig mochten blyken. Deze verzekering gat de directeur van de Prov. Planologische Dienst, ir. M. A, de Vink, toen hij Donderdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes voor de Kring Zeekind van de Ned. Fruittelersorganisatie een lezing hield over het planologische werk in Zeeland. Spr. begon met een definitie te ge ven van de planologie of ruimtekun- de. Het is het indelen van de grond op dusdanige wijze, dat alle maat schappelijke belangen zo goed moge lijk worden behartigd en met elkaar in evenwicht worden gebracht. Daar elke belangengroep met zrjn eigen wensen komt, is het evenwel een zeer ondankbaar werk. Vervolgens ging ir. de Vink de his torische groei van de planologie na. In Zeeland werd vóór de oorlog het eerste streekplan van het gehele land, nl. voor de kuststrook van W. Z. Vlaanderen opgemaakt. Tijdens de bezetting is het Nationale Plan geko men en na verschillende wijzigingen is men thans toe aan een geheel nieu we ruimtekundige wet. welke los staat van de Woningwet. Met cijfers toonde spr. aan, dat de toeneming van de bevolkingsdicht heid een ruimtelijke ordening steeds meer wenselijk maakte. Van 19501970 zal in Nederland vermoedelijk 2400 ha. per jaar voor woningbouw e.d. nodig zijn, waarvoor 540 ongehuwde Ambonnezen in kampen te Middelburg en Vlissingen Naar wjj vernemen zullen begin April 540 ongehuwde 4mbonne/cn ex-K.N.I.L.-militairen in twee kampen van de Dienst Uitvoering Werken op Walcheren worden on dergebracht. Het kamp aan de Seis. weg te Middelburg zal 140'man her bergen, het kamp aan de Koudekerk- se weg te Vlissingen, 200 man. Op 4 April a.s. debarkeren tn ons land de opvarenden an het s s. Ro ma" Aan boord oevinden zien o.a. 500 ongehuwde Ambonnezen. Na de debarkatle gaan leze oud militairen naar het demobilisatiecentrum te Amersfoort, waar zij enige dagen zullen vertoeven. Vervolgens worden 160 man in kampen bij Steenwijk op genomen, de overigen komen naar Walcheren, waar zy vermoedelijk 6 of 7 April zullen arriveren. De lei ding van de DUW kon slechts met moeite de kampen te Middelburg en Vlissingen vrij maken en het moet dan ook uitgesloten worden geacht, dat in de naaste toekomst méér*A"al- cherse kampen beschikbaar zullen komen voor opname van gerepa.tr.- eerden. De Ambonnezen krygen voorlopig de ttfd te acclimatiseren. Er wordt zo spoedig mogelijk werkgelegenheid voor hen gezocht, tenvyl degenen, voor wie geen arb-id kan worden ge vonden. vermoedelijk in D.U.W.-ver- band té werk worden gesteld. Studiebeurs voor een sociaal werker. Het Danske Selskab (Het Deen se Instituut) heeft een bijzonder nut tig iniatief genomen door voor 19511952 een beurs van 3000 Deen se kronen ter beschikking te stellen voor een studieverblijf van 5 6 maanden in Denemarken. De bedoe ling is, dat deze studiebeurs toevalt aan so.licitanten, die enige jaren practische ervaring hebben als soci aal werker (werkster) of op sociaal gebied, of op het gebied der volks ontwikkeling. Kennis van de Deense taal strekt tot aanbeveling. Wie ln aanmerking wenst te ko men voor deze studiebeurs, kan zich vóór 1 Mei melden b£ het Deense Instituut. Jan Luykenstraat 6, Am- sterdam-Z. Jaarvergadering Stichting „Nieuw Walcheren". De Donderdag te Middelburg ge houden jaarvergadering van de Stich ting Nieuw Walcheren stond bij af wezigheid van de voorzitter onder leiding van de vice-voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen. De jaarver slagen, waarvan wy elders melding maken, werden onveranderd goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren G. Ralllntyn, P. Blaauw en D. F. P. Hoegen werden herkozen. Huuradviescommissie voor Noord-Zeeland. Naar wij vernemen zijn benoemd in de huur-adviescommissie voor Noord-Zeeland, de heren J. Vriesen- dorp van Renesse (voorzitter), E. Overbosch, Zlerikzee (secretaris). Chr Peute Zlerikzee en F. Timmer man te Zierikzee. De benoeming van twee leden moet nog afkomen Het classicaal bestuur der Ned. Herv Kerk te Leiden heeft de acte Godsdienst onderwijs uitgereikt aan mej. M. C. van Sighem, voorheen te Westkapelle. niet steeds compensatie zal kunnen worden gevonden door inpoldering. Zuinigheid met cultuurgrond is daar om ten zeerste geboden. DE BEHOEFTE IN ZEELAND. Hoewel het verlies in Zeeland ogen schijnlijk nog niet zo groot is, door dat de bevolking de laatste eeuw hier met slechts 35 toenam, heeft de Prov. Plan. dienst berekend, dat in de eerste 10 jaar in Zeeland dit dan wel als maximum voor volkshuis vesting 182 ha. nodig zal zijn, voor uitbreiding en aanleg van industrie terreinen 515 ha., w.o. bijv. 133 ha. in Terneuzen, voor aanleg van wegen, kanalen en twee vliegvelden (Wal cheren en O. Z. Vlaanderen) 430 ha., uitbreiding actieve recreatie 60 ha. en passieve recreatie 20 ha. Het opmaken van ontwikkelings- filannen ter beperking van grondver- ies door een ordelijk gebruik, is daarom een noodzakelijkheid. In gro te lijnen schetste spr. voorts het tot standkomen van een dergelijk plan. Bjj de bespreking kwamen nog di verse vragen over het streekplan Walcheren naar voren, die door ir. de Vink werden beantwoord. JAARSTUKKEN. In deze jaarvergadering, welke door het gunstige weer niet zo dmk bezocht was als anders, werden vóór de lezing de jaarstukken behandeld. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, werd besloten deel te nemen aan de a.s. tentoonsteling van de Kring Z. Beveland-Oost van de Z.L.M. te Krabbendijke. Een N.F.O.-lid was door de verkeerspolitie gewaar schuwd. omdat hy' met een tractor reed waaraan een sproeimachine zon der rem was gekoppeld. Deze zaak werd m handen gegeven van ir. A. Groot van de landelijke organisatie, die deze kwestie in studie zal nemen. Het voorstel van de landelijke N.F.O. om de contributie van 10 op 12.50 te brengen, ontmoette in de vergade ring bezwaren, voor wat betreft de belangstellende leden. Uit het jaai-verslag van de secreta ris-penningmeester, de heer I. Ph. F. v. d. Plassche, bleek, dat het ledental 1525 bedraagt. Practiseh alle fruitte lers zijn thans lid. De provinciale zo wel als de plaatselijke afdelingen ont wikkelden een grote activiteit. Uit voerig werden in het verslag ook de oogstuitkomsten nagegaan. De finan ciële resultaten waren gemiddeld ma tig. Door de goede perenprijzen wa ren er echter ook kwekers, die een goed jaar hadden. De export van ap pels is een teleurstelling geworden. De kwaliteit viel over het algemeen niet mee. De resultatenrekening van de Kring sloot over 1950 met een saldo van j 832.28. De balans gaf een to taalbedrag van 5133.18 aan, met een reservefonds van 4071.46. De begroting 1951 werd vastgesteld op een bedrag van 8700. Was uzoudt hst succes van de avond Is het uw dikte, die u altijd en overal in de weg zit? U kunt uw jeugdige lijn en char- m"a te levendigheid terug krijgen door een •kuur met de vloeibare BonKora. DUBBELE WERKING Het eerste, wat BonKora voor u doet, is het verhii deren van nieuwe vetvorming. Dit is direct merkbaar. De werkelijke oorzaak van zwaai lijvighe<d woidt bestreden door een proces van dehydratie, dat de schadelijke, giftige stoffen uit hit lichaam verjaagt Bo vendien lost BonKora het reeds in de weefsels opgehoopte vet geleidelijk op. GEEN HONGtRKUUR - GEEN GYM- NASTIbCHt MAR LING.. N - GEtN GEVAARLIJKE BES 1 ANDDELEN Een speciaal diiet is niet nodig. BonKora bevat geen gevaarlijke stoffen, thyreoids of klierextrncttnbet is absoluut veilig. Begin vandaag nog met BonKora. U zult bemerken dat ii zich prettige r, jeugdiger en opgewekter gevoelt naarmate uw hinderlijke dikte weg smelt. maakt u slank Flacon a j 2.80 bij apothekers en drogisten. Handelsonderneming PHAC0S, Voorburg Z.H. EXPERIMENT VAN f 2.5 MILLIOEN. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn sprak vcor gerepatriëerden in Middelburg. In een gistermiddag ln het Schuttershof te Middelburg gehouden propa- ganda-vergadering van de „Groot Nederlandse Actie" (Nieuw Guinea- actie), heeft dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn een plan van deze beweging ontvouwd voor snelle agrarische ontwikkeling van Noordelijk Nw..Guinea door Indische Nederlanders. Advertentie Nu beslissen als U geld wilt verdienen hoeft niet zomaar ge~ noegefi te nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profiteren van 10 procent korting op De Gruyter's margarineDat wordt nu, méér nog dan vroeger, een Voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteits - onzekerheid af, want De Gruyler heeft alleen de allerbeste volledig gevilaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkobp bovendien Dr. Feuilletau de Bruyn schetste allereerst de ontwikkeling van de politieke toestand in Indonesië en wees er daarbij op, dat de extreem- nationalisten steeds meer het heft in handen krijgen, hetgeen onverbid delijk betekent, dat er een einde komt aan de Nederlands-Indonesi sche Unie. Nederland staat mach teloos, imdat het geen enkel machts middel meer heeft. Inmiddels zit Nederland met-30,000 gezinnen van Indische Nederlanders. Wanneer men er van uitgaat, dat aan leder gezin per jaar 1500 ten koste moet worden gelegd (hetgeen zeker niet teveel is), wil dat zeggen, dat deze gerepatrieerden de Neder landse Staat jaarlijks 45 milUoen kosten. Of zy ingeschakeld kunnen worden in het arbeidsproces, hangt af van de hoeveelheden grondstof fen. die het buitenland wil -afstaan. De regering, aldus spr., weet, dat hst daarmee niet rooskleurig is ge steld en dringt dan ook by voort during aan op emigratie^ Zou Nieuw- Guinea daarvoor niet in aanmerking komen? De P. v. d. A. zegt nu: Stop geen millioenen in Nieuw-Gui- nea. Maar kost de huidige toestand dan geen millioenen?, zo vroèg spre ker. BEDRIJFSECONOMISCHE PROEF. Hij zette vervolgens uitvoerig uit een, dat een agrarische ontwikke ling van Nieuw-Guinea grote kans van slagen heeft. Spr. weet het mis lukken van vroegere kolonisatie-po gingen aan onwil en gebrek aan Tot de getoonde dieren behoorde nationale kampioen. Zes stoere Zeeuwse hengsten stonden gistermiddag met kleurige strikken in manen en staart te pronk op de Markt voor het Stadhuis te Middelburg. Ieder voorjaar worden namelijk tweemaal de beste hengsten van Walcheren aan de fokkers ge toond, opdat deze de kwaliteiten van de verschillende dieren kunnen onder zoeken en vergelyl'en. De animo voor de fokkerij groeit sterk op Walcheren, zo verzekerde ons een „insider." Aanvankelijk ver minderde de belangstelling onder de invloed van de voortschrijdende land bouw mechanisatie, maar door de on zekere Internationale toestand e de stijgende kansen op oorlog nam de Interesse voor het paard weer toe en zyn de prijzen behoorlijk „aan getrokken." Het gistermiddag getoonde materi aal was zeer goed en de belangstel ling hiervoor groot. Vooral de forse stier „Nico van de Heibloem", die vorig jaar zowel het kampioenschap van Zeeland als dat van Nederland behaalde, trok bijzonder veel kekers Voorts konden de echte paarden kenners genieten van de aanblik van enkele afstammelingen van de voor malige nationale kampioen Nico van Mclo. Bezoek van Commissaris der Koningin. „Het is maar een moppen-vei-jaar dag. maak er dus maar niks Djjzon- ders van" had oma Goote gezegd. Toen wij echter gistermiddag ie ka mer binnenstapten, waar de 101-ja- rige temidden van familieleden was gezeten, bleek dat zij overladep was. met geschenken en bloemen. Bloemen van B en W. van Vlissingen die van hun belangstelling bovendien blijk gaven, door het bezoek van enkele wethouders en de gemeente-secretaris. Voorts waren er bloemen van de buurtvereniging en van vele vrienden en bekenden. Ook de post had haar niet vergeten en oma Goote zei: „Ik zal weer heel wat brieven te beantwoorden hebben". Want dat doet zy nog altijd zelf. Dat zij nog steeds een goed geheugen heeft, bleek uit de vele herinneringen, die zij zo terloops ophaalde. Met haar 101 jaren, maakte oma Goote zich op haar verjaardag nog bezorgd of ieder wel z'n deel kreeg bij het ronddienen van de lekkernijen. Ze staat nóg midden in het actuele leven! 's Avonds werd de krasse 101-jarige vereerd met een bezoek van de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Duitse kustvaarder aan de grond bij Bath. Donderdagmorgen is de Duitse kustvaarder „Zuversicht", die op wei was van Antwerpen naar Rostocl met een lading ijzer, nabij Bath op de plaat van Saeftinge aan de grond gelopen. Het scheepje werd des avonds vlot getrokken door de sleepboot „Schel de" van de firma Mtiller uit Ter- neuzen. Het bleek evenwel, dat het schip lekkage hafl opgelopen, vermoedelijk door een defect aan dé betonnen bo dem. De bemanning stond gepakt en ge zakt klaar om het zinkende schip te verlaten, maar zH behoefde daar toe niet over te gaan, want de sleep boot kon tijdig een pomp in werking brengén. Met de pompende sleepboot langs zij is de „Zuversicht" ter-'"** Antwerpen teruggekeerd. medewerking van de regering, ge brek aan leiding en gebrek aan een afzetmarkt. De „Groot Nederlandse Actie" Wenst, dat de regering millioen gulden uittrekt voor het volgende experiment. Men begint een koloni satie aan de kust met 200 mensen, die ieder 12 ha. te bewerken krijgen, verdeeld in S ha. akkerland, 4 ha. weide en 2 ha. boomcultures. Het akkerland wordt tweemaal per jaar bebouwd, zodat men dus eigenlijk bedrijven heeft van 18 ha Het hout wordt gerooid en gaat naar een za gerij om vervolgens rechtstreeks via Hawaii naai' San Francisco te wor den geëxporteerd. Mocht inderdaad blyken, dat de bedrijfseconomische proef gunstige resultaten oplevert, dan zou een prospectus kunnen wor gden uitgegeven' voor verdere ontgin ningen ten behoeve van. kolonisten- bedrijven. waardoor het mogelijk zou zijn-om daarvoor in binnen- en bui tenland de nodige credieten te ver krijgen. VELE MOGELIJKHEDEN. Nieuw-Guinea biedt vele mogelijk heden, méér dan Suriname, dat ligt ln de dode hoek van het wereldver keer. Er is goede grond genoeg, er is petroleum, er zijn ook nikkel- en chroomertsen en goud gevonden. De moeilijkheid is, dat men weinig kan uitrichten, zolang de toekomstige status van dit gebied niet is bepaald. Dr. Feuilletau de Bruyn wees nog op de morele verplichtingen van Nederland tegenover de Indische Nederlanders. Hij wilde echter geen beroep doen op de edelmoedigheid, doch op het zakelijk instinct; het is voordeliger de Indische Nederlan ders ginds aan het werk te zetten, dan. ze in ons land te onderhouden, zo meende hij. Na deze causerie werd nog een aantal vragen gesteld Verscheidene aanwezigen gaven zich op als lid van de „Groot Nederlandse Actie", die thans ook een afdeling op Wal cheren heeft. FLEURIG SCHOUWSPEL Duizenden kijkers en kopers, onder wie de eerste Engelsen en Belgen. Op de vier hoeken van do Markt te Middelburg wapperde gisteren de drie kleur en alle kraampjes waren vrolyk versierd met kleurige vlaggetjes: voor de eerste maal na de oorlog werd een voorjaarsmarkt gehouden, met een gratis verloting ais speciale attractie. Vooral in de middaguren was het bezoek bijzonder groot en het was verheugend, dat zich onder de dui zenden ltykers en kopers ook een aantal vreemdelingen bevond. Zij waren de eersten van de stroom van toeristen, die het komende seizoen op de Don derdagen naar de Zeeuwse hoofdstad zullen komen om te genieten van het fleurig schouwspel, dat de Middelburgse markt wereldberoemd heeft ge maakt. Toen de in de bezettingsjaren naar de Dam geëvacueerde weekmarkt te- fen het einde van de oorlog slonk tot wee of drie kraampjes, waren er mensen, die somber voorspelden, dat zij nooit meer zou worden, wat zy geweest was. Deze pessimisten heb ben wel ongelijk gekregen! Na de be vrijding werd op kleine schaal op nieuw begonnen en geleidelijk aan breidde zich het aantal kramen uit, in die mate zelfs, dat het de mark- meester wel eens hoofdbrekens kost te om alle gegadigden een plaatsje te geven. Al spoedig bleek voorts, dat de roem van de Middelburgse markt ook buiten Zeeland en over onze grenzen niet getaand was: De laatste zomers hebben honderdduizenden vreemdelingen de smalle „straatjes" tussen de tientallen stalletjes betre den. Hoewel de kalender gisteren nog maar 29 Maart wees, hoewel de tem peratuur nog allesbehalve aange naam was en de vacantie voor de meesten onzer nog ver in het ver schiet ligt, gaf voor het eerst weer een (zrj het nog klein) aantal toeris ten acte de présence. W(i zagen En gelse dames Walcherse kinderen in klederdracht fotograferen, Belgische paters het stadhuis bewonderen, Zui derburen in glimmende autobussen de binnenstad inrijden, Engelse school meisjes met haar traditionele baret ten en Engelse schooljongetjes met hun even onvermijdelijke petjes in troepen langs de kramen slenteren, dames uit 'Drenthe bontgekleurde zijden stoffen betasten. Het nieuwe parkeerterrein tussen Markt en Zus terstraat stond vol met auto's en het zal de marktkooplieden aangenaam hebben getroffen, dat hun voorjaars markt ook kopers uit Zeeuwsch- Vlaanderen en van de Bevelanden had aangelokt. GOED OP DREEF. De Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, die Motie van wantrouwen tegen wethouder. PRINCIPIËLE BEZWAREN TEGEN- HULDIGING AAGTEKERKE'S JUBILERENDE BURGEMEESTER In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Aagtekerke diende één der wet houders, de heer P. de Visser, een motie van wantrouwen in. welke ge richt was tegen de wethouder de heer F, Wisse (S.G.P.). De heer De Visser verklaarde na mens alle raadsleden met uitzonde ring van d» heer J. Melse, „dat zij ten aanrten van het beleid van de heer Wisse ten zeerste gekrenkt zijn in het vertrouwen, hem b\1 zjjn ver kiezing geschonken en dat hij de Raad in zijn diepste wezen heeft ge krenkt door zijn houding, waartegen zij dan ook ten sterkste protesteren". De motie was niet ondertekend door de heer Melse. aangezien deze zich er niet ten volle mee kon ver enigen. Deze zomer zal de burgemeester van Aagtekerke de heer J hosse laar. zijn 2>--jarig ambtsjubileum vie ren. Het ligt in de bedoeling van de Raad om hem in verband hiermee te huldigen, doch de heer Wisse heeft zich hiertegen om principiële rede nen verzet. Mensenrassen in Zeeland Onderzoek op oud kerkhof. Sinds Dinsdag is er in de oude dorpskern van Nleuvverkerk op Duiveland een belangryk onderzoek gaande. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek ving namelyk aan met de gedeeltelijke opgraving van het oude kerkhof. Een tiental arbeiders verrichten het graafwerk onder toe zicht van dr. Huiziuga met diens assistent de heer Van Vinken. De opgraving wordt verricht vol gens de methode van prof dr. A. E. van Giffen, de vroegere directeur van deze diénst. Zyn systeem wordt thans in vrijwel geheel Europa toegepast. Overigens is er onder de nieuwe di recteur van deze dienst, dr. P. Gla- zema 'n zoverre enige verandering merkbaar dat de anthropologic wat meer op ae voorgrond treedt de ar- meer op de voorgrond treedt naast de archeologie. De huidige systematische ontgra ving zal wellicht enig nieuw in zicht verschaffen in de vraag, wel ke mensenrassen ieze streek vroeger bewoond hebben. Het merkwaardige ls namelijk, dat de anthropologen een duidelijk onder scheid menen te zien tussen de be volking van hst oude Zeeland boven de Oosterschelde en die van beneden deze zeearm. Om deze veronderstelling nader te Veertig jaar in dienst der Spoorwegen De heer J. Dieleman, stationschef te Axel, herdacht de dag waarop hy 40 jaar geleden in dienst van de Spoorwegen trad. De heer Dieleman was voor zijn diensttijd bij N.S. in tenslotte naar dienst van de Spoorwegmij. Meche- 1 lenTerneuzen. toetsen wordt de ontgraving op het kerkhof verricht. Men begon met een sleuf te maken die 1.50 meter diep is en waarvan de bodem zo ongeveer ligt op het woonvlak van de eerste cultuurdragers. De sleuf loopt in de richting Oost- West. Men hoopt de fundamenten van de vroegere kerk te vinden en reeds werden skeletdelen aangetrof fen van stoffelijke overschotten, die op dit oude kerkhof begraven wer den. Met grote belangstelling volgen niet alleen de bewoners van deze streek het opgravingswerk, maar ook in wetenschappelijke kringen ziet men geïnteresseerd toe want de resulta ten kunnen veelbetekenend zijn. Yerseke en Kruiningen „haakten in". In het „Haak In"-programma van de N.C.R V.. deelde de directeur van het postkantoor te Yerseke, de heer WIttenburg, het resultaat mede van een in deze gemeente georganiseer de „Haak In -actie ten bate van de kankerbestrijding. In totaal werd in Yerseke 3107 ingezameld. Te Kruiningen bracht een zelfde actie 2087,18 op. De gift van Yerseke fing vergezeld van een vaatje oes- ers. het initiatief tot de voorjaarsmarkt had genomen, heeft daaraan veel ge noegen beleefd, temeer, daar 't weer meewerkte. Het was een echt fees telijke markt, waarop goede zaken werden gedaan. Het leek, alsof de kooplieden nog meer plezier dan ge woonlijk in hun arbeid hadden en de kwinkslagen waren niet van de lucht. Ook de befaamde standwerkers, in dit milieu beter bekend als de „zwemmers", waren weer goed op dreef en hadden voortdurend een gro te kring van geamuseerde belang stellenden om zich heen. Met een ver bazingwekkende flux de bouche pre zen zij him waren aan en hun radheid van tong verleidde menige kijker om in de beurs te tasten. De zon liet zich van tijd tot tijd zien en blonk dan in de nieuwe, hel-gekleui'de landbouw trekkers, de Walcherse boeren waren bedrijvig op hun vaste plek bij café De Vriendschap en de uitstallingen van de bloemenkooplieden toonden aan, dat het, sneeuw- en hagelbuien ten spijt, toch werkelijk lente is ge worden. Alle bezoekei's, die op de markt in kopen deden, ontvingen een lot, dat zij, voorzien van naam en adres, in een grote trommel moesten werpen. De marktkooplieden hadden fraaie cadeaux beschikbaar gesteld: de hoofdprijs vormde een damesrijwiel. Het behoeft geen betoom, dat de blik ken bus tegen het tijdstip, dat de vlaggen werden inaehaald én de kra men werden afgebroken, boordevol lootjes zat! Landbouwwerii werd vertraagd. Door de vele regens en het koude weer der laatste weken is het werk op het land zeer vertraagd. Eens te meer blijkt weer, wat een schade de inun datie aan de grond gedaan heeft, want op de meeste plaatsen blijft het water op het land staan en door deskundi gen werd ons verzekerd, dat de struc tuur van de grond, door de natte win ter, thans slechter is dan ln 1918. De wintertarwe kwam de winter goed door, maar staat toch niet zo gunstig als vorige jaren. KUNST Liederen-recital Gérard Souzay. VOLMAAKT Z.V.U.-CONCERT TE MIDDELBURG. Bijna ademloos heeft gisteravond een klein publiek in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal geluisterd naar de bariton Gérard Souzay, die hier op sublieme wyze de liedkunst diende. Frankrijk kan zich er op be roemen begenadigde liederencompo- nisten te hebben voortgebracht b.v. een Fauré, een Debussy en een Ra- vel het kan er ook trots op zijn grote vocalisten te bezitten, die deze prachige liederen kunnen vertolken. Zangers als Panzéra en Bemac zijn op dit terrein de scheppers van een grote traditie en hun liéderenrecitals werden in de loop der jaren tot gro te artistieke evenementen. Deze tra ditie wordt thans voortgezet door Ge rard Souzay, die gisteravond een zo volmaakte zangkunst deed horen, dat hij reeds na het eerste nummer van zijn programma door het opgetogen publiek werd teruggeroepen. In de eerste plaats maakte deze nog jonge zanger indruk als vertol ker van het Franse lied. of beter gezegd: van het lied, dat geboren is uit de Latijnse cultuur. Hij zong wel iswaar ook Duitse liederen, namelijk van Schubert en als toegift een Standchen van Brahms, maar hier scheen het alsof Souzay niet die grootheid bereikte, die men kon op merken bij de Franse en Italiaanse werken. Het leek alsof deze overi- fens perfect gezongen liederen in ouzay's vertolking iets kunstmatigs kregen, waardoor zil niet zo direct aanspraken. Een uitzondering hier op maakte Schubert's „Doppelg&n- ger", dat zeer aangrijpend werd ge zongen. Het prachtige gave geluld van deze Franse bariton kon men vooral be wonderen in het a capella gezongen „Douce dame jolie", doch zyn artis tieke gaven kwamen vooral tot uiting in een der Balladen van Villon (De bussy), als toegift voor de pauze ge zongen. In het tweede deel van het concert maakte Ravel's Cyclus „Don Quichotte" grote indruk. Wie dit recital in zijn geheel over ziet, zal moeilijk „hoogtepunten" kun nen aanwijzen om de eenvoudige re den, dat de gehele avond zich op eenzelfde hoog niveau bewoog. Ar tistiek moge er wellicht een kleine schommeling aan te wjjzen zijn men denke b.v aan Schubert tech nisch was alles volmaakt Was het daarom wonder, dat het publiek Sou zay een ovatie bereidde op een wijze, die slechts zelden een kunstenaar te Middelburg te beurt valt. Terecht werd in deze hulde de pianiste Jacqueline Bonneau betrokken, om dat zij haar zingende collega voor treffelijk begeleidde. Voor beide ar- tisten waren er bloemen: Hollandse tulpen. Souzay dankte met Debussy, Brahms en Berlioz (Sérénade de Me- phistophélès uit „Damnation de Faust"). de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2