Ur VREEMDE KoubijüwKind DB3K ZEEWATER STROOMDE MET KRACHT HET ZWIN BINNEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP C.J.M.V.-werk in Zeeland. DE PAASDRUKTE VIEL BEST MEE IN ZEELAND!! GEREFORMEERDE JONGEREN VAN ZEELAND BIJEEN MOSSELZAAD KAN GEVIST WORDEN IN DE WESTER EEMS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT DINSDAG 27 MAART 1931 NIEUWE GEUL VOLDEED. 3000 M3 per minuut door de geul. Zaterdagmiddag hield een stevige N.W. wind het zeewater in de mond van de Westerschelde. De wit gekuifde golven rolden met kracht op de stranden van Retranchement en Cadzand, spatten daar uiteen, waarbü de witte vlokken schuim door het luchtruim zweefden. By de pasgegraven geul van liet Zwin aan de voet van de Belgische dui nen stond een groepje mannen, onder wie de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Hejjblom. Er was een zekere spanning merkbaar. Vrijdag was reeds het zeewater door de geul in het Zwin binnengestroomd, hoewel de geul toen nog niet geheel gereed was, maar nu was het giertjj en daar by was de wind zeer gunstig. Zou het werk, met zoveel zorg uitge voerd, aan zyn doel beantwoorden? Steeds hoger kwam het water en reeds lang voordat het hoogwaterpeil bereikt was, stroomde de geul vol en werd net water het natuurreservaat binnengestuwd. Geleidelijk werd de stroom krachtiger en spoedig trad de geul, die een breedte van 5 meter heeft, buiten haar oevers. In het Zwin vormde zich een grote water vlakte; de kreken konden het water niet meer verwerken en de schorren liepen onder. ONDER WATER. Wanneer wy, staande op de dijk ter hoogte van café Noordzee, het Zwin overzien, blykt niet alleen het Hol landse gedeelte van het Zwin blank te staan, maar ook een gedeelte van het Belgische. De vloed Dereikte een hoogte van meer dan drie meter bo ven N.A.P. Het bleek, dat het water met een snelheid van 3000 m3 per Advertentie D zult 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag muet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, hel bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die iiter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel, gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eiat Carter's T,evarp!U*tjej= Vervolg van i 1) Ds. van Wintei^.*» k leidde het bonds- onderwerp „VVec oaarheid" in. In deze spannende tyd, waarin de wereld zich koortsachtig bewapent en een groot deel van de mensen in een zekere angstpsychose verkeert, gaa1" het erom een keuze te doen tussen Baai en God. tussen zonde en genade Als soldate^ van Jezus Christus in Zyn Koninkrijk, "hebben wy, aldus spr.. te strijden tégen allerlei mach ten van deze tyd, als die van de angst, van de critiek en de macht van het verstand. Een Uno, een sterk geallieerd leger met de atoombom moeten ons naar het schijnt, de over winning verzekeren. David stond in de stryd tegen Goliath echter met een geestelijke wapenrusting. Zijn weerbaarheid werd gevormd door het schild van het geloof, net zwaard des geestes en de helm der zaligheid. Deze geestelijke wapenrusting zullen wij ook moeten aantrekken. Aan God was het laatste woord op Golgotha. Daar werd de stryd eens en voor al- tyd beslist. Daar werd de beslissende overwinning behaald. Wie zich daar om geestelijk bewapent, zal over winnen. Na deze rede van ds. Winterswijk zou men naar de Markt trekken, maar het was inmiddels gaan rege nen, en daarom werd afgezien van de slotsamenkomst met taptoe op de Grote Markt. Ds. W. de Goede, Vry. Evang. pre dikant te Wemeldinge, sprak in de kerk zijn slotwoord voor deze dag. Onder de titel ..En tochvoor uit" wekte hy de jongeren op. trots alle sombere vooruitzichten, voort tc gaan in sterk geloof. Door achter Jezus te gaan, zal het mogeiyk zijn vooruit te gaan. Met Christus zijn we allen meer dan overwinnaars. Met het zingen van het 1ste cou plet van het bondslied, werd daarop deze geslaagde dag gesloten. minuut het Zwin binnenstroomde. Tot ruim twee uur na hoog water bleef de vioed doorzetten, daarna volgde de eb en stroomde het water weer terug naar zee. Ook dit geschiedde - met grote kracht, waardoor veel zand naar zee werd meegevoerd en de geul haar flinke diepte bleef behouden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is er nog meer zeewater het Zwin binnen gekomen, waardoor thans het natuur reservaat zich bijna tot aan het vliegveld uitstrekt. Men mag genist zeggen, dat het Zwin behouden is. De onder toezicht van Rykswaterstaat gegraven geul heeft thans een breedte gekregen van ongeveer 20 meter en is op de meeste plaatsen 1 tot 2 meter diep. Hoewel het in de bedoeling ligt om deze geul nog verder in orde te ma ken, kon nu toch reeds gezegd wor den. dat dit werk een groot succes geworden is en dat een kwestie, waarover nogal wat rumoer is ge weest, tot een oplossing is gebracht. Met voldoening mochten wy con stateren, dat ook de lozing van het zeewater uit het Zwin practisch rechtstreeks naar zee geschiedde. Er zjjn geen zijstroompjes in Oostelyke richting ontstaan. De door het Wa terschap het Vrije van Sluis aange legde dam, die de oorzaak is geweest van de van Belgische zijde gevoerde oppositie, beantwoordt volkomen aan de verwachtingen. Hoewel er Zater dag geen storm was, kwam het water toch bijzonder hoog. Welnu, ondanks deze hoge watex-stand bereikte het water nauwelyks de voet van de dam waarvoor reeds een flinke zandverho- ging is ontstaan. OOK NADELEN. r De hotel- en caféhouders in Cad zand zijn over de geul echter minder enthousiast en ondervonden tijdens de Paasdagen daarvan reeds nadeel. Immers, het is nu onmogelijk gewor den om langs het strand naar en van België te wandelen. Met Pasen waren er in Knocke reeds veel gasten, waarvan er verscheidene een wande ling naar Cadzand wilden maken, maar voor de geul werd hun een halt toegeroepen. Er zyn plannen in voor bereiding om een brug over de geul te maken. Kneepjens redt zijn leven. De heer A. Kneepjens, vertegenwoor diger in insectenpoeder, muggenolie, vliegeniym, rattenkruit en andere verdelgende middelen, was een man van levendige verbeeldingskracht. Zo opende hy nimmer de klerenkast, zonder te kijken of er wellicht achter een van zyn colbertjes een inbreker verdekt stond opgesteld. Ook stapte hy nooit in bed, zonder zich eerst even te bukken om te zien, of er onder het ledikant een Man met Laaghartige Bedoelingen verborgen lag. Op een nacht kwam de heer Kneepjens, wel niet dronken, maar toch inner) yk opgebeurd, thuis en be gaf zich zingend naar zijn slaapver trek. Ongetrouwd zynde wierp hy zijn kousen, bretellen en onderwolle tje zorgeloos de kamer rond en vloog, in zjjn haast om onder de dekens te komen, met één sprong zyn bed in, zonder eerst te kijken of er iemand onder lag. Hij maakte zich een hol letje en keek, knorrend van behage- lykheid, de duistere kamer in. Plot seling verstijfde hij van schrik. Want van onder zijn ledikant hoorde hij het zachte siypen van een mes. Nu was de heer Kneepjens tegen ongevallen verzekerd, maar toch kon hy een ge voel van onbehagelykheid niet van zich. afzetten. Hij bukte zich over de rand van het bed en keek midden in de verlopen gelaatstrekken van Loze Arie, een vooraanstaande figuur uit de Amsterdamse onderwereld. De heer Kneepjens bedacht zich geen ogenblik. Hij grabbelde zyn enigste pakje „North State" uit het nacht kastje en ?liet dit aan een touwtje omlaag zakken. „Is dit genoeg, Arie?" vroeg hy zacht. „Meneer", antwoordde de diep gezonken man, „daar lig ik nou al een uur naar te snakken". En zo geschiedde het, dat het leven van deze uitnemende vertegenwoordiger gespaard bleef. In "onveranderlijke Standaard .kwaliteit NA STORM, SNEEUW EN HAGEL Het veer Vlissingen-Breskens koh maar net het auto-vervoer aan Aanlokkelijk waren de weervoorspellingen niet voor de Paasdagen. Za terdagavond had het er alles van, dat de sombere werkelijkheid de voor spellingen nog zou overtreffen. Er gierde te tien uur zo'n felle Noordwester, dat de loodsdienst in de Wielingen en in het Oostgat gestaakt inoest worden. Vroege wandelaars en kerkgangers zagen op Paasmorgen in Zeeland te gen muren en trottoir-randen een mengsel van sneeuw en hagel opgehoopt en op sommige plaatsen lagen des middags nog die kille winterrestanten als een ijzige uitdaging aan de zoekers van voorjaarsvreugde. Maar de tweede Paasdag heeft veel goedgemaakt. Er was een wel dadige kalmte in de atmosfeer. Vriendeiyke zonnestralen verwarm den de aarde en de mensenharten. Tegen de middag was het op de we gen en paden van Zeeland een druk te van belang. Bij honderden trokken de wielryders. automobilisten en voet gangers er op uit om de lente te begroeten. De een klauterde op de vuurtoren van Westkapelle om m de middagklaarte een blik te werpen over het ontluikende Walcheren, de ander ging naar Groede waar ten ten en kramen geopend waren en de jaarlijkse kermis aanving. Duizenden bezochten de grote ieugdbijeenkomsten, die in Middel burg en Goes werden gehouden. De drukte op de veren Vlissingen Breskens en KruinlngenPerkpol- der is groot geweest. Zo druk was het autovervoer op de iyn VlissingenBreskens, dat men het in de uur-dienst niet geheel kon byhouden en er toch weer files van wachtende auto's ontstonden. Er waren wagens ~bij van Belgen, Fran sen, Zweden en Luxemburgers...... Twee referaten gehouden VERHALEN I Van Pythagoras naar het ballet was maar een kleine sprong voor het 14- jarige Engelse meisje Judith Sinclair, Toen het Zweedse Koninklijke Opera ballet in Londen moeilijkheden kreeg met de Engelse wetgeving en de jong ste ballerina niet mocht optreden, om- dat ze nog geen twaalf was, moest voor de elf-jarige Osa Hermansson dadelijk een vervangster worden ge zocht Ze werd gevonden op de Royal Academy of Dancing. Judith Sinclair had daar al vijf jaar les gehad. In twee dagen danste ze regelrecht naar de harten van het Zweedse gezelschap. Osa keek 's avonds collegiaal tussen de coulissen en bewonderde haar techniek. Olga bleef overdag normaal naar school gaan. Van ballet naar zang. De Zweedse zangeres Astrud Varany is onlangs begonnen met het bijeenbrengen van 750.000 dollar, be stemd als waarborgsom, die de Me tropolitan Opera in New York nodig heeft voor het volgende seizoen. Zij heeft zich daartoe aangeboden als baby-sitter. Prijs per avond 500 dol lar. Dat is erg veel, „maar", zei ze, „ik kan mijn stem zo gesluierd maken, dat de opstandigste baby bij mijn lie deren in slaap valt". Ze stelt slechts één voorwaarde: de baby moet beslist niet ouder zijn dan vijf jaar Over baby's geschreven. De actrice Anne Bauter heeft aan haar film maatschappij meegedeeld, dat zij de haar toebedeelde rol van aanstaande moeder niet zal kunnen spelen. De reden? In Juli a.s. verwacht zij een baby. Reeds vroeg was het druk in Mid delburg op Tweede Paasdag en voor al jonge mensen zag men. Dat waren de leden der afdeling Zeeland van de „Ned. Bond van Jongelingsvereni- gingen op Gereformeerde Grondslag". Van alle steden en dorpjes in Zeeland waren ze naar Middelburg gekomen om te luisteren r.aar wat er bespro ken en beslist zou worden. 's-Mor- gens werd in de Bogardzaal de huis- houdeiyke vergadering gehouden. De notulen, de diverse jaarversla gen, een voorstel om de volgende jaarvergadering in Bergen op Zoom te houden, ze werden allen goedge keurd. De aftredende leden van net moderamen, de heren P. Boon Jr. en M. G. Meeuwsen werden herkozen. Van de candidaten voor primuslid Bondsbestuur werd de heer G. Koole gekozen en de heer J. J. Tevel herko zen, evenais de heer P. Boon Jr., voor secundus lid Bondsbestuur. In de middag werd de vergadering voortgezet in de Noorderkerk. De voorzitter, de heer Jacq. de Smit, her- I opende de byeenkomst en heette in i het byzonder de sprekers, de heer A. Kuiper en ds. D. van der Meulen welkom. De Commissaris der Konin- was tot zijn leedwezen verhin- OP ALLE TERREIN. gin v derd. De heer Kuiper sprak in een vuri- ;e rede tot de jongeren over „Op Alle Aerrein". De titel was slechts een fragment uit een gedachte, zei de heer Kuiper, de gedachte dat wij op elk terrein van ons leven naar God zullen leven. Dit is niet een onder werp dat alleen maar voor Tweede Paasdag betekenis heeft, maar voor altyd. Deze laatste gedachte klonk door in de hele toespraak van de heer Kuiper. Hy zei verder, dat hy de laat ste tijd een verval in het Gerefor meerde geloofsleven had geconsta teerd. Men gaat uit gewoonte naar de kerk; er zyn slechts weinigen die actief deelnèmen aan het kerkleven. Som migen, zelfs dominees, weten niet eens meer waarom ze Gereformeerd Advertentie Wrijf Vides VapoRub flink op keel, bom en rug. Ze voorkomt Jat de maag van streek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlicb- k ring, omdat ze de verkoud- —hciii rechtstreeks bestrijdt. zyn. Hy lichtte met duideiyke voorbeel den toe, (m ai'beid, huis, wetenschap, kunst) dat men in alles de souverei- niteit van God moet erkennen. Reeds by Calvijn was die gedachte er. Aan het eind van zyn rede kwam nog de Doorbraakgedachte ter spra ke. DRIEMAAL DE STEM. Na het zingen van een lied kwam ds. van der Meulen aan het woord. Zyn onderwerp: „Driemaal de stem van Transjordanië" behandelde hy zowel boeiend als geestig. Achtereenvolgens liet hy een Trans- jordaniër van tegenwoordig en twee uit het bybelse tijdperk tot de jonge- lui spreken De eerste man uitte een felle aanklacht aan het adres van de Joden, die op het ogenblik al 25 jaar bezig zijn de Arabieren van huis en hof te verjagen. Ook de twee oybelse Transjordani- ers plaatste ds. Van der Meulen be halve in hun eigen ook in onze tyd, waardoor hy leerrijke gevolgtrekkin gen kon maken. Zelfs was er een Duitse wagen aan wezig! De algemene indruk in de kust plaatsen was, dat het met het toe ristenbezoek best meeviel. Het was meer, dan men aanvankelyk had durven hopen. In Vlissingen trad in een der restaurants zelfs de bekende pianist Peter Kellenbach op en het viel al lemaal erg mee. Het bezoek was druk en de stemming opgewekt. Wel licht de voorbode van een goed sei zoen? Uit Knocke vernemen wij, dat daar op tweede Paasdag een overstelpen de drukte heerste! De straten waren vrywel versperd met auto's. Ook an dere plaatsen langs de Belgische kust meldden druk bezoek! Padvinder viel van een bunker. Maandagmiddag is by oefeningen, die een padvindersgroep uit Terneu- zen hield in de duinen bij Breskens, de 14-jarige padvinder M. de D. van een 5 meter hoge bunker gevallen. De knaap brak een pols en liep een vrij ernstige hoofdwonde op. Na door dokter Eggink uit Schoondijke te zyn behandeld, is de jongen per auto naar hst ziekenhuis te Oostburg over gebracht. Klok R.K. kenk Middelburg overgedragen. Te Middelburg werd Zondag de grote luidklok van de Rooms Kath. Kerk door het klokkencomité aan het Kerkbestuur overgedragen. Hierbij werd het woord gevoerd door de voorzitter van dit comité, de heer L. J. van 't Westende, die een overzicht gaf van de geschiedenis der parochie gedurende de laatste tien jaren. Spr. deed de toezegging, dat het comité verder zal voortwerken voor de an dere 2 klokken. Pastoor Snel aan vaardde het geschenk namens het kerkbestuur. Advertentie Aanbestedingen. Te Middelburg werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stallen in de gemeente Breskens. Er werd ingeschreven als volgt: fa. A. Rogiers te Philippine 39.400; fa. F. J. Petri te Vlissingen 37.659; fa. J. van Gorsel, Scherpenisse 37.400; fa. A. en J. Visser, Breskens 37.055; fa. Vic. A. Verstraete, Hoofdplaat 36.950. Voorts werd aanbesteed de bouw van een hangar met ingebouwde stallen in de gemeente Breskens. Er werd ingeschreven als volgt: fa. Vic. A. Verstraete, Hoofdplaat 23.100; fa. J. van Gorsel, Scherpenisse 22.405; fa. A. en J. Visser, Bres kens 19.949; fa. F. J. Petri, Vlissin gen 18.971. Door het Architecten Bureau J. B. van Wuijkhuljse te Middelburg is voor reke ning van N.V. M. de Dreu Co. aanbe steed het bouwen van een Showroom met twee bovenwoningen te Middelburg. In geschreven werd als volgt: Fa. K. J. van Loo, Middelburg f 69.900; Fa. C. v. d. Klippe, VUssingen 69J500; Fa. de Rijk. Middelburg 68.930; Fa. Gebr.- Jansen. Nisse 68.000: Fa. M. F. Goedemondt Zn., Goes 67.300; Firma J. de Kok, Goes 66.408» Fa. J. M. Goe demondt, Vlissingen 66.200: Fa. J. van Koeveringe, Schore 64.890; Fa. D. v. d. Poel, Oudelande 64.290; Fa. J. in 't Veld. Dordrecht 63-300; Fa. Stoppels. Middelburg 62.800; Fa. van Almkerk. Middelburg 62.000; Fa. Franse, Middel burg 61.900; Fa. van Wierlngo, Oostka- pelle 61.800; Fa. de Rijk en van Belzen. Middelburg 61.750; Fa. do Rijk en Min- derhoud. Middelburg 61.560; Fa. Ge- schiere, Middelburg 61.450; Fa. F. J. Petri. Vlissingen 57.981. De krant zit vol nare berichten. Van drukkende, duurdere plichten. Een TIPJE van BOOTZ Veranderd voetstoots De zure en lange gezichten. Inz. Hr. W. M„ Den Haag, ontv. 1 fl. TIP KERKNIEUWS Afscheid ds. H. J. J. Keijzer. Te St. Laurens nam ds. Keyzer af scheid van de Ned. Herv. gemeente met een predicatie over Joh. 16 33 „Deze dingen heb ik tot u gesproken, opdat gij in Mij vrede hebt. In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goeden moed. Ik heb de wereld overwonnen". Nog eenmaal stelde ds. Keyzer zijn gemeente voor de overwinning van Jezus Christus en sprak aan de hand van zijn tekst achtereenvolgens over: 1. Het deelhebben aan de vrede in Christus 2. De wereld, dat is het leven, los van God. en de verdruk king die een mens iijdt omdat hy weet, dat hy mede tot die wereld be hoort en 3e. de goede moed in het weten dat Jezus Christus de wereld heeft overwonnen. Drie en een half jaar, zo zei ds. Keyzer, heb ik in preek, sacramenten, in zieken- en huisbezoek, mogen spreken over de geheimenissen van liet heil, dat God ons geeft in Christus. Daarna zong het kleinkoor o.l.v. de heer S. Sanders enkele verzen van Gez. 298. De scheidende predikant werd toe gesproken door burgemeester J. W. van 't Hoff namens net gemeentebe stuur, ds. Don namens Classicaal Be stuur, ringpredlkanten en als vriend, de president-kerkvoogd, J. W. Da- vidse namens kerkvoogdy. die ook mevr. Keyzer als presidente van de Vrouwenvereniging dankte voor haar werk: ouderling P. J. den Boeft na mens gemeente, verenigingen en ker- keraad, de consulent ds. Pynacker Hordijk en de burgemeester van Ar- nemuiden waar ds. Keijzer een groot deel van zijn ambtsperiode consulent was. Staande zong de gemeente haar herder Gez. 94 toe, waarna ds. Key zer in een kort woord allen dankte. In de consistorie namen zeer velen met een handdruk* afscheid van mevr. en ds. Keijzer. Zondag 1 April zal ds. Keyzer zich verbinden aan zyn nieuwe gemeente Maasland. DS. B. BAKS BED ANKT VOOR BEROEP. Nadat Zondagmorgen in de kerk diensten te Middelburg kon worden medegedeeld, dat ds. B. Baks te Ca- nelle a. d. IJssel het beroen naar de Ned. Herv. gemeente te Middelburg had aangenomen kwam Maandag morgen telegrafisch bericht binnen, dat ds. Baks alsnog bedankte voor het beroep. DS. VELDKAMP SPRAK OP GEREF. TOOGDAG. Op de tweede Paasdag in de Klop persingelkerk te Haarlem gehouden toogdag van de Bond van Meisjes verenigingen op Geref. grondslag en van de Ned. Bond van van Jonge lingsverenigingen on Geref. grond slag. sprak ds. H. Veldkamp, Gorcf. AFSCHEID EN INTREDE DS. F. DIELEMAN. Ds. F. Dieleman hoopt 10 April a.s., des avonds te 7 uur, afscheid te ne men als predikant der. Ger. Gem. van Borssele, om op 19 Maart in trede te doen in Yerseke, waar hij bevestigd zal worden door ds. A. van Stuyvenberg van Nunspeet, NED. HERV. KERK. Beroepen te Melisand W. Kranen donkdonk te Hagestein. GEREF. KERKEN. Beroepen te Poewoeredjo in samen werking met de zendende kerk van Heeg, ar. A. G. Honig, missionnair predikant, woonachtig te Amster dam, die dit beroep ook heeft aange nomen. Aangenomen naar Tweede Exloër- mond, N. Korenhoff. cand. te Leiden, die bedankte voor Geesteren-Gelse- laar. Grijpskerke, Houwerzyi, Lewe- dorp, Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ril land Bath en voor Wolfaartsdyk. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Scheveningen, ds. J. C. van Ravenswaay te Zaam- slag. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Borssele ds. M. Heer schap van Wageningen. predikant te Middelburg, over de be tekenis van Pasen voor heden en toekomst. JUBILEUM DR. K. IL E. GRAVEMEYER. In verband met het feit, dat het 22 April a.s. 40 jaar geleden zal zyn, dat ar. K. H. E. Gravemeyer, alge meen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, het predikambt aanvaardde, heeft zich onder presidium van dr. W. J. de Wilde te 's Gravenhage, een comité gevormd, dat hem een geschenk zal aanbieden. In dit comité hebben o.m. ook zitting genomen de ministers prof. mr. P. Lieftinck en mr. H. Mul- derye. De jubilaris is voornemens om Zondagavond 22 April in de Grote kerk een gedachtenisrede te houden en Maandag 23 April d.a.v. in het ge bouw van de Generale Synode aan de Carnegielaan te recipiëren. Proef met uitzetten in de Oosterschelde Het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom heeft thans aan de raosselkwekers de regeling bekend gemaakt, van het vissen van het mosselzaad in de Wester Eems dat onder de mosselkwekers zal worden gedistribueerd, teneinde een proef te nemen zoals die door dr. P. Korringa, de bioloog van het Instituut voor Vlsseryonderzoek, wordt ge wenst. Alle mosselkwekers, die de be> schikking hebben over een schoonge- vist perceel in Zeeland, komen In aanmerking voor het rissen op mos selzaad of halfwasmosselen in de Wester Eems en het uitzaaien op schoongeriste percelen in Zeeland. Met het oog op de uiterst sterke stromen ter plaatse, die vooral met de z.g. giertyen nog in kracht zul len toenemen, zal op de dagen rond 8 April niet mogen worden gevist Dit houdt mede verband met het feit, dat de beschikbare hoeveelheid mosselzaad zeer klein en het aanwe zige zaad zeer licht ls, zodat alles moet worden gedaan, om verlies van zaad te voorkomen. Om een zo rechtvaardig mogeiyke verdeling van het beschikbare zaad te verkregen, zullen per dag 20 25 vaartuigen op een bepaald gedeel te van de Bank mogen vissen, vis- iogelyk dat de dagen zullen zyn 2 3, 4 en 5 April en daarna nog emge dagen in de week van 9 tot 14 April. Daar de vermoedelijke hoeveelheid mosselzaad ongeveer 30.000 tonnen bedraagt en het gezameniyke standaardcapaci- teitscyfer van alle Zeeuwse kwekers ongeveer 500.000 tonnen, krygt iede re kweker 6 van zyn sttcc. Teneinde zo economisch mot te werken, wordt aangeraden dat kwekers zich zullen combineren, ten einde voor gezameniyke rekening te varen, te vissen en uit te zaaien Voor standaardcapaciteitscijfers be neden bv. 5000 tonnen is Individueel werken natuurlhk niet aan te beve len. De vergoeding voor het halen van dit mosselzaad is 1,60 per ton. Bij loting zal de volgorde worden aangewezen, waarin door de vaar tuigen, die zich daarvoor opgeven mag worden gevist. KUNST Bach's Mattheus-Passion in de Nederlandse vertaling. De uitvoering van de Mattheüs-Pas- sion te Axel. Zaterdagavond in de Ge reformeerde Kerk, was voor Zeeland een belangrijke gebeurtenis, omdat hét Bach-werk ditmaal werd gezongen in de veel-omstreden vertaling van Jan Engelman. Tot dusver was de kennis making met deze Nederlandse tekst in dit gewest slechts mogelijk door mid del van het tekstboekje, dat uiteraard geen volledig beeld geeft van de prac- tische bruikbaarheid der vertaling. Wij willen hier niet ingaan op de vraag of een Nederlandse- Mattheüs- Passie al dan niet noodzakelijk is» doch alleen trachten vast' té stellen ha 1 deze Axelse uitvoering door het Haar- j lem's Oratoriumkoor onder leiding van Piet van Egmond, of Jan Engelman's werk in de practijk voldoet. Welnu, Zaterdagavond is gebleken, dat deze vertaling bruikbaar is, zeer bruikbaar zelfs. In de eerste plaats om dat er bijna geen verschil is op te merken tussen bouw en samenstelling van de Nederlandse tekst enerzijds en het Duitse origineel anderzijds. Ac centverschuivingen doen zich vrywel niet voor, zodat de verhouding van woord en toon onaangetast is geble- jven. Sommige passages zijn zelfs fel- jler en realistischer geworden en j slechts een enkele maal voelt men de Nederlandse tekst als een verarming. Maarnu de grote consequen tie van deze Mattheüs-Passie: Diege nen, die zich geroepen voelen om Bach's werk in onze landstaal te zin gen, dienen te weten, dat elk vergrijp tegen de uitspraak bij het Duits minder opvallend nu onbarmhartig aan het licht komt; dat alle valse pa thos in de Nederlandse tekst nog be lachelijker klinkt dan in de -Duitse; dat dus een dergelijke uitvoering, spe ciaal wat de tekst betreft, nog gron diger, nog degelijker en nog zorgvul- 'diger dient te worden voorbereid dan leen vertolking in de Duitse taal. En t hieraan schortte Zaterdag nogal een l en ander, met name bij de heren-so listen. Zowel de tenor Henk Meyer als iHenk Driessen en Emile Linssen, bei den bas, leverden nonchalant werk, omdat zij steeds weer vergissingen be gingen en Duits wilden zingen. Zo werd er bijvoorbeeld in plaats van „trok daarop zijn zwaard uit" gezongen: „Reckete het zwaard uit" (vgl. Duitse tekst: „Reckete die Hand aus"). Een ander voorbeeld :„Meln 'vriend lnplaats van „Mijn vrienden zo was er meer. Dergelijke slordigheden,, die uitsluitend te wijten zyn aan on voldoende voorbereiding en aan ge dachteloos zingen, zyn niet tolerabel en ten sterkste af te keuren! De twee dames-solisten waren, evenals het koor, beter voor hun taak berekend. De uitvoering zelf was vooral in het eerste deel alleszins acceptabel. Van Egmond hield vast aan een strakke lijn, doch begon in het tweede deel met meer kleur in nuancering en tem pi te werken, zoals men dat van hem gewoon is. De uitvoerenden werden allen gehandicapt door de minder goede acoustiek van de kerk er was niet de minste resonans waar door alle onvolkomenheden direct opvielen. Van de vocalo solisten zong de alt Leni Henning uitstekend, de sopraan Maartje Kliffen daarentegen bleef be neden de maat. Henk Meyer gaf in het begin een zwakke vertolking van de Evangelisten-partij, doch wist zich te herstellen. De Christus-partij werd gezongen door Henk Driessen en de bas-aria's door Emile Linssen. Het Nederlands Kamer Symphonie-orkest zorgde voor een goede begeleiding. Tenslotte moet worden vermeld, dat het werk (helaas!) sterk werd gecou peerd, waardoor bij de solisten een maal een misverstand ontstond. Zo is deze Axelse uitvoering onge twijfeld voor Zeeland van belang ge weest, maar nog niet ideaal. Ook h»t gebruik van de Nederlandse vert-^-*1 dient geleerd te worded de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2