LOVE PARADE GEVANGENISSTRAFFEN VOOR BOTWSMOKKELAMS EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR NIJVERHEIDSSCHOLEN EE32H iroot defieestdcujetu! j.2.15 /oek (Aaagt UtJ wüdte&eA. LOGOMOTIEF RIJWIELEN a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1951 LUCRATIEF BEDRIJF Voor het eerst na tange tijd behandelde de BIjz. Politie rechter te Middelburg wee r economische delicten. Donderdag; behandelde de Bijzondere Politierechter voor het eerst na een lange onderbreking weer een aantal economische delicten. Ditmaal waren hoofdzakelijk overtreders van het Deviezenbeslult 1945 en smokkelaars gedagvaard. De eerste verdachte was de Mid delburgse handelaar in landbouw werktuigen J. A. de S., die in Juli van vorig jaar in IJzendyke een landbouwtractor ter waarde van ruim 6000.aan een Belgische boer had verkocht. Omdat hg voor deze transactie geen vergunning had van de Ned. Bank, werd aan de Belg een ongewoon lang betalingscrediet verleend, hetgeen volgens het Devie- zenbesluit 1945 niet is toegestaan. Op 9 Februari j.l. was de tractor nog niet betaald. De S. verklaarde, dat hij de tractor inderdaad had geleverd. Hy hAd dit gedaan omdat de Belgische boer en bovendien een notaris hem hadden verzekerd, dat de koper op zijn bezittingen to IJzendyke zou ko men wonen en daardoor ingezetene zou worden. Hy had de tractor reeds eerder geleverd, omdat de oogst voor de deur stond. De Officier eiste een geldboete van 300.— of 2 maanden hechtenis. Ofschoon de verdediger van verdachte voor vrijspraak pleit te, luidde het vonnis 250 of 2 maan den. P. E. de M* uit Breskens stond voor twee feiten terecht. Ten eerste had hy zonder vergunning, ten gunste van enkele Belgen, in Nederland eni ge betalingen verricht (tot een to taal van ong. 740.en bovendien zou hij by Sluis een bedrag van 25 clandestien over de grens hebben ge voerd. De M. gaf toe de betalingen verricht te hebben. Hij had echter op zich genomen de verpleegkosten, welke de Belgen voor de verpleging van een gezinslid in een Nederlands sanatorium maakten, geheel voor zijn rekening te nemen en volgens hem had hy daarvoor geen vergun ning nodig, aangezien hy geen vorde ring op de Beigen kreeg. Wat die 25.— betreft: hij zou bg het passe ren van de grens niet geweten heb ben, dat hy deze som nog bg zich had. Niettemin werd hg veroordeeld tot 50.of 20 dagen. CLANDESTIENE UITVOER Wegens overtreding van het Buiten- gew. Besluit Arbeidsverhoudingen werd de landarbeider J. M. M. uit Groede bij verstek veroordeeld tot 25.— of 10. dagen. De chauffeur P. H. de R. uit Yerseke kreeg wegens poging tot uitvoer van 500 Belgische francs een boete van 50.— (of 20 dagen) met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geld. Twee Bel gen, de draaier A. F. v. S. en de frai- ser I. R. te Antwerpen hadden ge tracht enige horloges Nederland bin nen te smokkelen. Dit kostte hen bei den 50.— of 20 dagen, terwgl de Adrertentte horloges verbeurd werden verklaard. De grossier E. P. H. E. te West- dorpe en de landarbeider G. V. te Zei- zate (B) werden belden wegens po ging tot clandestiene uitvoer van 450 kg, roomboter veroordeeld tot 50.- of 20 dagen en 1 maand gevangenis straf voorw. met een proeftyd van 2 jaar. E. moest de boter leveren aan een Belgische afnemer en om nog een extra winstje te maken, poogde hy de party te smokkelen, waarby V. hem behulpzaam was. In de nacht van 19 op 20 December j.l. hielden douane-ambtenaren te Sas van Gent drie personen aan, die ie der met 50 kg roomboter op hun rug op weg waren naar de grens. Geen hunner was ter zitting verschenen. De straatmakers A. J. v. C. en J. B. N. uit Sas van Gent werden by ver stek veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf, de schilder F. V. uit Eeklo (B) tot 75.of 30 dagen. De boter werd verbeurd verklaard. De bakkersknecht A. M. H. uit Krabbendgke werd veroordeeld tot 100.— of 30 dagen en 1 mnd. ge vangenisstraf voorw. met 2 jaar proeftyd, omdat hy z.g. volksbruin- brood te duur had verkocht. Steden-competitie Veilig Verkeer Teneinde ter bevordering van de verkeersveiligheid een ge zonde rivaliteit op te kunnen wekken, heeft de K.N.A.C. be sloten tot het in het leven roe pen van een jaariykse ver keersveiligheids-competitie van een aantal gemeenten in Nederland, waarby voorlopig is gedacht aan een indeling in groepen van de 77 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Voor Zeeland zouden hiertoe dus Vlissingen en Middelburg behoren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft daartoe alle medewerking toegezegd. Het Juridisch Economisch Ver keerstechnisch College (Ned. Juristenvereniging-K.N.A.C. zal hierbg als jury optreden. De K.N.A.C. heeft voor deze wedstrijd twee wisselbekers beschikbaar gesteld. Voorjaars-Kadervergadering Cbr. Besturenbonden De voorjaars-Kadervergadering van de Chr. Besturenbonden op Wal cheren van het Chr. Nat. Vakver bond zal ditmaal te Middelburg ge houden worden op Zaterdag 21 April, middags te 3 uur. De volgende punten zullen in be spreking komen: Het vraagstuk van lonen en pryzen in verband met de economische positie van Neder land: de P.B.O. en de S.E.R.; dë bedryfstaksgewyze organisatievor ming. De bespreking zal worden ingeleid door een lid van het dagelgks be stuur van het C.N.V. RAADSTUKKEN VLISSINGEN Nieuwe Chr. school in Nieuw Vlissingen. Moeilijke benoeming in Commissie van Toezicht L.O. De gemeenteraad van Vlissingen is tegen a.s. Vrijdagmiddag (30 Maart) bijeengeroepen ter behandeling van een agenda, die weliswaar veertig punten omvat, maar toch niet zo heel veel belangrijke zaken. In de eerste plaats is er een benoe ming voor de Commissie van Toezicht op het L.O. In een vorige vergadering benoemde de raad, in afwijking van de door B. en W. overgenomen aan beveling van de commissie zelf, ih plaats van de periodiek aftredende heer I. J. Luteyn benoemd de heer J. Kareis. Deze heeft thans bericht zyn benoeming in verband met de wijze, waarop zij tot stand gekomen is, niet te kunnen aanvaarden. De commissie en B. en W. bevelen nu opnieuw de benoeming van de heer Luteyn aan door deze als no. 1 op de voordracht te plaatsen; no. 2 is de heer P. H. Cor nells. Beide heren zyn, evenals de heer Kareis, onderwijzer aan de Bonedijke- school. EERVOL ONTSLAG G. WAGENVOORDE. Voorts stellen B. en W. voor aan de heer G. Wagenvoorde op diens ver zoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verlenen als direc teur van de gemeentelijke Dagschool Advertentie Zeeuwse Kring in Deventer kreeg nieuw bestuur De Zeeuwse Kring te Deventer laboreerde deze winter aan gebrek aan belangstelling van de zyde der leden. Er gingen stemmen op, de vereniging te ontbinden, terwijl het bestuur zelfs te kennen gaf en bloc te willen aftreden. Tenslotte werd nog door middel van een enquête de mening der Zeeuwen in Deven ter gevraagd. Toen bleek dat het grootste deel op het voortbestaan van de Zeeuwse Kring prijs stelde. Dezer dagen werd daarop een ver gadering gehouden, waarin besloten werd voort te gaan en te trachten zo spoedig mogeiyk weer een Zeeuw se avond te organiseren. Nadat alle bestuursleden hadden medegedeeld te willen aftreden, werd een nieuw be stuur gekozen. De vergadering koos tot voorzitter, de heer M. Geerse, die voorlopig voor een jaar zyn benoeming aanvaardde. Verder wer den in het bestuur gekozen de heren C. J. de Feyter, R. Boeye, J, A. Booy en mevr. E. van Welsum Boeye. Verbetering van de Walcherse zeewering. Donderdag werd in het Polderhuis te Middelburg door de Polder Wal cheren aanbesteed het vervangen van versleten glooiing van Belgische blok- steen met bijkomende werken op dé zeedijk in de Oostwatering. Et waren drie inschrijvers :K .W. Dekker, Vee- re, f 30.191; fa. J. A. van Seventer. Sliedrecht, f 31.890; D. van den Heu vel, Werkendam, f 32.980. Tevens werd aanbesteed het ver nieuwen en verbeteren van de steen glooiing aan de zeewering van de Westwatering der Polder Walcheren. Voor dit werk werd als volgt inge schreven: C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 9267; L. J. Dekker, Vlissingen. f 9600; Eland en Volker, Vlissingen, f 9615; Van de Herik's Aannemingsbedrijf, Sliedrecht, f 11.386; D. van den Heu vel. Werkendam, f 14.100. Onbewoonbare woningen te Vlissingen Drie worden bij wijze van proef hersteld Men zal zich ons artikel herinne ren over de slechte toestand tenge volge van de inundatie enz., waarin nog vele woningen in Tuindorp en Tuinstad te Vlissingen verkeren, ondanks de aangebrachte herstellin gen. Vanwege de dienst van Weder opbouw is hiernaar een onderzoek in gesteld. Naar wy vernemen, is thans besloten een drietal woningen in dit gedeelte opnieuw onderhanden te ne men, by wijze van proef. Mocht na verloop van tijd blijken, dat deze proef gestaagd is, zal onder het oog worden gezien, de andere daarvoor in aanmerking komende woningen eveneens te verbeteren. Ongetwijfeld zullen ook de financi ële consequenties hierbij een rol spe len. Wegverbetering op Walcheren Namens de Herverkavelingsdienst Walcheren werd Donderdagmiddag te Middelburg in het openbaar aanbe steed het verbeteren van de weg van •Grijpskerke naar de Provinciale weg van Zoutelande naar Biggekerke, bij het voormalige tolhuis te Zoutelande. Er werd voor dit werk als volgt inge schreven: Fa. Jan van 't Verlaat. Har- dinxveld, f 315.500; Gebr. Geldof. Se- rooskerke (W.), 336.900; J. D. Janse, Colijnsplaat, f 349.900; „De Oosthoek" Uden, f 358.700. Zuiveringsinstallatie voor Zuidzande aanbesteed Door het gemeentebestuur van Zuidzande werd onderhands aanbe steed de bouw van een zuiveringsin stallatie. Er waren 5 inschrijvingen, t.w. P. v. d. Sarde en den Exter, Breskens/Oostburg 32.500; L. v. d. Klippe te Vlissingen 31.300; L. v. d. Klippe en la Gasse te Vlissingen 30.000; P. B. Huberts te De Bilt 27.680; A. M. Dierings te Cadzand 24.830. De gunning werd aangehou den. Raad van Domburg behandelt Uitbreidingsplan en Streekplan Woensdagavond 2 uur, komt de ge meenteraad van Domburg byeen o.m. ter behandeling van het uitbreidings plan der gemeente en het Streekplan Walcheren. Ook komt de begroting van de Stichting „Badplaatsbelan- gen" aan de orde. VOORPROEFJE VAN DE PAASDRUKTE. De Ned. Spoorwegen hebben Don derdag reeds een voorproefje gehad van de Paasdrukte, doordat de mili tairen met Paasverlof huistoe gin gen. De trein uit Roosendaal, die om 12.10 uur in Middelburg moest arri veren, had vertraging en om deze in te lopen, werd besloten hem niet door te laten ryden naar Vlissingen. De passagiers voor Vlissingen, legden 't laatste gedeelte van hun reis per autobus af. Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige diploma A. de heer J. de Pagter. leerling van de De Ruij- terschool te Vlissingen. Advertentie „Slang-waterleiding" in Zuid-Beveland. Primeur in Rilland-Bath. De landbouwer J. Nieuwenhuizen te Rilland-Bath, wiens boerderg op 'n afstand van ca. 600 meter van de hoofdweg naar Goes is gelegen en tot dusverre was aangewezen op re genwater, heeft op een byzondere manier leidingwater gekregen. Een draad- en kabelfanriek uit Am sterdam heeft deze boerdery name lijk de primeur gegeven van een söort slang-waterleiding,die over 'n afstand van 600 meter binnen een uur tgds'werd aangelegd. Bovendien was deze leiding in die tyd aangesloten op de hoofdleiding en op het water systeem van de boerderg. Anders zouden hiervoor dagen nodig zyn. Deze nieuwe buigbare pijpleiding is genaamd „polytheenbuis", en is vol gens de fabrikant lichter dan water. De buis is vervaardigd uit materiaal, dat chemisch en biologisch onaan tastbaar is, bij bevriezing van hef er zich in bevindende water niet barst en zonder bezwaar een waterdruk van meer dan 30 atmosfeer ver draagt. Door* een van te voren gegraven 1 meter diepe groeve door het land werd de buis, (z.g. Draka-Tileenbuis) van een door een tractor getrokken haspel afgerold en door enkele man nen in de lange geul gelegd. Binnen een uur had de boerdery stromend water. Ir, H. Everwijn, hoofd Aig. Techn. Dienst P.Z.E.M. In de organisatie van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Electricitelts Maat- sohappy te Middelburg, is enige wy- ziging gekomen. Met ingang van 1 Maart j.l. is de afdeling Algemeen Technische Dienst onder de hoofdin genieur, Ir. H. Everwijn, gebracht, terwgl de afdeling Technische Dienst Districten, met uitzondering van de eilanden Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland, onder leiding staat van ir. A. P. Lindenbergh, die daartoe is overgekomen uit Temeu- zen. In verband met de belangrijkheid van het district Zeeuwsch-Vlaanderen is, met standplaats Temeuzen, voor de dagelijkse leiding aldaar aange wezen ir. J. M. Langebaerd. De heer Langebaerd voltooide zgn studie in 1934 en was, na enkele functies in ons land te hebben ver vuld, tot November 1950 werkzaam bij de N.V. Gebeo, het Gemeenschap- pelgk Electrieiteitsbedryf Bandoeng en Omstreken, Advertentie Onrustig;» gejaagdi Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren tJw zenuwen. Bouw van het Medisch Centrum gaat door. De verschillende kruisverenigingen e.d. hebben zich accoord verklaard met de nieuwe, vereenvoudigde opzet voor de bouw van een Medisch Cen trum te Goes. In de te vormen Stichting is rüimte gelaten voor een kruisvereniging wel ke te Goes nog niet bestaat, doch mo gelijk in de toekomst zal wensen toe te treden. De gemeenteraad zal nu nog moeten beslissen, voor wat het bad huis betreft. De nieuwe bouwplannen zijn Mid delburg reeds gepasseerd en liggen thans ter goedkeuring in Den Haag. In een Donderdag gehouden verga dering werd de Stichtingsakte opge steld en de verdeling van de bydragen voor elke deelnemende vereniging be sproken. Woningproductie in Januari was laag. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor ae Statistiek kwamen in Januari 2910 nieuwe woningen ge reed. Vorig jaar Januari werden 3447 woningen voltooid. Het betrekkelgk lage aantal ge reedgekomen woningen in de eerste maand van dit jaar is te wijten aan de vorstperiode in die maand. In Zeeland kwamen 106 woningen gereed, tegen 105 vorig jaar Janu ari. Het Nederlands instituut voor volkshuisvesting *en wederopbouw heeft zich met een brief tot de raad van ministers gewend, Het instituut meent tegén élke aan tasting van het woningbouw-pro- gramma met grote stelligheid te moeten opkomen. Ook onder de moei lijke economische omstandigheden van deze tijd, die tot grote soberheid dwingen, kan het woningbouwpro- gramma naar zijn overtuiging geen beperking verdragen. Zelfs bg een geringe vermindering van de jaar lijkse woningproductie zou deze te rugvallen tot het peil, dat aan de jaarlijkse toeneming van de woning behoefte beantwoordt, zonder dat van het geaccumuleerde tekort ook maar iets zou worden ingehaald. Kon. onderscheiding Bij Kon. Besluit is de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in zilver, verleend aan W. A. Lievense, commandant van de vrijwillige brandweer te Nieuwer- kerk (Z.) voor de Nijverheid en de gemeente lijke Avondschool voor Nijverheidson derwijs. NOG GEEN SUBSIDIE VOOR BOND VAN BUURTVERENI GINGEN. Hoewel B. en W. zeer sympathiek staan tegenover het werk van de Bond van Buurtverenigingen Oranje en Vlis singen, kunnen zij toch nog niet vol doen aan het verzoek om nog voor dit jaar aan deze bond een subsidie toe te kennen; de aanvrage werd nl. te laat ingediend. B. en W. verklaren zich echter gaarne bereid deze kwes tie by de voorbereiding van de be groting voor 1952 opnieuw onder het oog te zien. Nu de uitvoering van de Matthaeus- Passion als gevolg van de ziekte van de directeur van de Vlissingse Orato riumvereniging, de -heer Jan Kuiler, dit voorjaar niet kan doorgaan, stel len B. en W. voor te voldoen aan het verzoek van deze vereniging de toe- j gezegde, garantie voor deze uitvoering op te schorten tot 1952. De bouwkosten van de 154 woningen voor de woningbouwvereniging „Goed Wonen", waarvoor de gemeente in 1938 zich garant verklaarde voor een geldlening van f 470.000.is destijds meegevallen, zodat ruim f 24.109.38 overbleef. Thans stellen B. en W. voor goed te keuren, dat uit dit bedrag de aanschaffing en plaatsing van gasgey- sers voor woningen van „Goed Wo nen" worden gefinancierd. B. en W. stellen verder voor het gedeelte van de Aagje Dekenstraat en de Koningsweg, dat de P.Z.E.M. thans voor uitbreiding van haar kolenpark wil bestemmen, aan het openbare ver keer te onttrekken. Aan de buitenzij de va nde kolenlosinrichting zal door de P.Z.E.M. nu een 5 meter rijbaan worden aangelegd. In verband met de werkzaamheden is dit wéggedeelte thans tgdelijk voor alle verkeer af gesloten. NIEUWE CHRIST. SCHOOL Voorgesteld wordt aan de Vereni ging tot bevordering van Christelijk onderwijs de nodige gelden ter be schikking te stellen voor de bouw van een nieuwe school met vier lokalen in de omgeving van de President Roo- sevéltlaan, aangezien de aanvrage vol doet aan de door de wet gestelde eisen Voor de bouw van de openbare kleu terschool vragen B. en W. een aanvul lend crediet van f 6500.hetgeen no dig is in verband met de gestegen ma teriaalkosten. Het totaal bedrag komt nu op f 75.600.—. Aangezien de N.V. Muys en.de Win ters Bouw- en Aannemingsbedrijf waarschijnlijk tegen het einde van het jaar Vlissingen zal verlaten pu voor het bouwen van complexen montage- woningen in Zeeland geen bouwvolu me meer ter beschikking is, wenst deze N.V. de gronden, waarop haar betonfabriek aan het kanaal -is ge bouw van de gemeente te kopen. De bedoeling is hierdoor gemakkelijker een nieuwe gegadigde voor dit com plex te vinden. B. en W. stellen de raad voor bedoelde grond voor f 17.100.te verkopen. DUPLEXWONINGEN VOOR GEREPATRIEERDEN. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de Woningbouwver. „Gemeenschappe lijk Belang" voor f 12.177.50 te verko pen de grond, waarop acht duplex- woningen voor gerepatrieerden zullen worden gebouwd. De bouwkosten wor den geraamd op f 88.000.B. en W. stellen eveneens voor aan de woning bouwvereniging hiervoor de nodige voorschotten te verlenen. Een nieuwe aanwinst In de PARADE-serie, die bewijst hoe goed een clgaret van 75 ets. wel kan zijn. I. 0.75 Andere befaamde PARADE-merken Parade 1.0.80 Parade Mild 1.1 .- Gold Parade I. 1.20 Duikers onder de Nieuwe Vlissingse weg. AANBESTEDING TE MIDDELBURG. Donderdagmiddag werd namens de Herverkavelingsdienst Walcheren te Middelburg in het openbaar aanbe steed het opmaken van vier duikers in gewapend beton onder de Nieuwe Vlissingse weg te Middelburg, alsme de het opmaken van één duiker. Er werd in twee gedeelten inge schreven; het eerste bedrag behelst het opmaken van vier duikers, het tweede bedrag het opmaken van één duiker. De uitslag van de aanbeste ding luidde als volgt: L. J. Dekker, Vlissingen, f 99.000 en f 34,800; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 99.700 en f 36.000; J. A. v. Housselt, Bergen op Zoom, f 96.200 en f 37.394; A. J. Biyieven, Breda, f 95.140 en f 37.775; Jac. Vos, Tholen, f 100.500 en f 38.900; fa. J. van Wieringen, Alphen a. d. Rijn, f 96.782 en f 37.421: „De Oosthoek". Uden, f 112.800 en f 41.700; P. B. Huberts, De. Bilt, f 106.000 en f 38.500; L. v. d. Klippe en J. Lagasse, Vlissingen, f 95.400 en f 35.800; K. W. Dekker, Veere, f 95.456 en f 35.547. Advertentie PAASBROOD, EIEREN EN ORANJEBOOM BIER! Vijf-jarig knaapje dodelijk gewond. Werd door een aulo gegrepen. Donderdagmiddag is in de Spui straat te Vlissingen een 5-jarig jon getje aangereden en zodanig ver wond, dat het kind in zorgwekken de toestand naar het St. Joseplizie- kenhuis moést worden vervoerd. Het ventje had een steen naar een auto gegooid en 'iep hard weg, toen hy zag, dat de automobilist zgn wa gen liet stoppen en naar hem toe kwam. By het oversteken van de straat wist de knaap juist voor een andere auto weg te komen, doch werd door een hierachter rgdende wagen gegrepen. Hg liep een ernstige hoofdwonde op. Dokter L. P. Boone verleende eerste hulp. Kort na de opname in het zie kenhuis overleed het knaapje. Het eerste kievitsei in Zeeland gevonden. Donderdag heeft de heer M. Evers- dyk jachtopziener te Rilland Bath 't eerste kievitsei in Zeeland gevonden. Hy heeft het aan de burgemeester ter hand gesteld, die het zal opzenden aan de Commissaris der Koningin. 50 ton Franse zaaioesters. De aankoopcommissie voor Franse zaaioesters, die uit Frankryk is te ruggekeerd, zal binnenkort opnieuw daarheen gaan teneinde te trachten nog aankopen te doen in de Morbin- han. Tot nu toe werd in Noord-Bre- tagne ca. 50 ton Franse zaaioesters aangekocht. Arbeider dreigde schuur in brand te zulten steken De Politierechter te Middelburg behandelde de zaak tegen de 41-Jari- ge fabrieksarbeider Th. B. W.r die te roede de loondorser I. J. S. had ge dreigd diens schuur met landbouw werktuigen in brand te zullen ste ken. Om deze bedreiging kracht by te zetten, zou hy een brandende lu cifer gehouden hebben by het geo pende deksel van een tank met onge veer 6000 liter petroleum, welke zich onder de schuur bevond. Verdachte had ruzie gekregen met S., die zyn werkgever was, omdat de ze er diverse malen aanmerking op had gemaakt, dat W. te laat op het werk verscheen. Deze voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat hg tydens het voorval dronken was geweest. De Officier eiste een ge vangenisstraf voor de tijd van vier weken. De verdediger voerde aan, dat S. niet heeft gezien, dat verdachte de lucifer by de tank hield, zodat het volgens hem wel niet zo'n vaart zal- hebben gelopen met dat „bedreigd gevoelen Hy bepleitte clementie. De uitspraak luidde één maand gevange nisstraf voorwaardeiyk met twee jaar proeftyd. Eerste buitenlandse jacht in Vlissingse haven. Het eerste buitenlandse jacht is dit jaar al byzonder vroeg in de Vlissingse haven binnengevallen. Het deed namelijk gisteren Vlissingen aan en het had als „bemanning" vier dames. Blijkbaar kordate vrouwen, want ze hadden vrij slecht weer moe ten trotseren om Vlissingen te be reiken. Prof. dr. P. H. Moerkerken overleden. Middelburger van geboorte. De schryver P. H. van Moerkerken, oud-hoogleraar aan de Rijks Acade mie van Beeldende Kunsten, Is Woensdagavond te Amsterdam, in de ouderdom van 74 jaar, aan een be roerte overleden. Pieter Hendrik van Moerkerken is te Middelburg geboren. Hg had reeds vroeg een grote liefde voor de beel dende kunst en werd leerling van prof. A. J. der Kinderen, maar we gens zyn slecht gezichtsvermogen moest hij het tekenen en schilderen opgeven en besloot hy zich aan de letterkunde te wyden. Hij studeerde Nederlandse letteren te Utrecht en promoveerde daar in 1904 cum laude op een proefschrift: „De satire in de Nederlandse kunst der Middeleeu wen". Van 1904—1921 was hy leraar aan de H.B.S. te Haarlem, daarna hoogleraar aan de Rgksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam in de iconografie en Symboliek, van 19341940 waarnemend directeur. In 1943 legde hij zyn ambt neer. Van Moerkerken schreef verzen, drama's, romans en essays. Van zijn romans noemen wy „De ondergang van het dorp" (1913), „De Bevry- ders"" (1914), „De Gedachte der Tij den" (19141924), „André Campo's witte rozen (1917), „De historie en het droomgezicht over den prins en den moordenaar" (1930), „De wil der Goden" (1933). Van zijn historische geschriften de biografische schets: „Adriaan Koerbach, een stryder voor het vrije denken" (1948) en „Achter het Mombakkes" (1950). De reeks romans „De Gedachte der Tijden" is onlangs herdrukt. Elk van de zes delen dezer roman- serie bedoelt de „gedachte" van enig historisch tijdvak te verbeelden zo danig, dat als algemene „gedachte dér tijden" daaruit te voorschijn komt „het streven der mensen naar eenheid-van-maatschappg, organisa tie van de staat, welvaart, vreedzame arbeid, kortom naar vrijheid en ge luk". Deze serie wordt algemeen be schouwd als van zeer bijzondere bete kenis. Oostzijde Middelburgse Mankt wordt volgebouwd Dezer dagen zal begonnen worden met de bouw van twee grote zaken- panden (kantoorgebouwen) aan de Markt te Middelburg. Wanneer deze panden welke naast elkaar wor den opgetrokken tussen de parfume rie Fibbe en de garage Blaas ge reed zgn, zal eindelgk ook de Oost- zyde van het plein volgebouwd zijn. In het grootste pand, dat een frontbreedte krggt van 19 meter, zal de Nederlandse Middenstands- bank, die momenteel aan de Station straat is gevestigd, haar intrek ne men. Daarnaast "komt het thans in een houten barak ondergebrachte kantoor van de N.V. Stoomtram Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2