PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Derde loonronde: vijf tot 200 gulden per procent jaar De bebossing van de duinen van Cadzand 06 BILT Kantlijn N.V.V. orgamsatie's zijn niet tevreden. DE 38ste BREEDTEGRAAD ZAL OVERSCHREDEN WORDEN Vandaag EERSTE GROEP AMB0NNESE MILITAIREN AANGEKOMEN 194e Jaargang - No. 70 Dag Dia o uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boei Adj W de Pagter Boofdred G BalüntUn Pi verv.i W- Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. i 4.55 p Uw fr p p t 4.80 per trw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Maart 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per mm Minimum p. advertentie f 3. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels II.- Iedere regel meer 7° cent ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 358300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 53—60 tel 2355 lijnen (b-g.g 2861 of 2160) M*burg. Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2824; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 22281, Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102: Terneuzen Brouwertjstr 2; Ziertltzee_N.J5ogardstr^^ VAN 19 MA *RT AF Nog overleg voor uitkeringen aan ouden van dagen, enz. Doorberekening alleen bij strikte noodzaak. De regering heeft besloten vla het College van Rtfksbemlddelaars een loonsverhoging van 5% voor te schrijven voor alle mannelijke en vrouwelij ke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, gehuwd zijn of kostwinner, en wier arbeidsverhoging is geregeld in een C. A. O. of binden de loonregeling. Voor mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gel den, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een groter loonsver hoging mag worden toegestaan dan 200 per jaar. Voor werknemers be neden 23 jaar niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. De verhoging geschiedt met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode van 19 Maart tot 31 Maart voor maandlonen). Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ern stige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stich ting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 31 Maart a.s. bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Gedurende de periode, dat het Colle ge nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toeken nen der loonsverhoging opgeschort. Indien het College het verzoek af wijst, moet de verhoging met terug werkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College een vergunning worden gegeven om een zelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C. A O. of bindende beschik king zijn geregeld. De positie van 't overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden gere geld. In aansluiting op het voorgaande overweegt de regering tevens te be vorderen. dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsrege ling) ook een verhoging wordt toege past. Omtrent deze verhodng is nog overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogeljjk zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen. In verband met deze beslissing acht de regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, ten einde de ontwikkeling van de ecor.o- De nieuwe loonronde is er! V\jf procent met een maximum van 200.Zoveel mogelijk zal de doorberekening van de lasten, die deze loonronde het bedrijfsleven oplegt, in de prijzen worden beperkt Maar het spreekt van zelf, dat de prijzen er door beinvloed zullen wor den. Het zou beter zijn geweest, als we deze loonronde niet nodig hadden ge had. Nu zij wel nodig bleek, stemt het tot troost, dat de minst draag- krachtigen er het grootste voordeel van zullen hebben. Met de loonronde is de versobering niet gedaan. En wij vermoeden zo. dat de versoberingsmaatregelen, die nog komende zijn, nog heel wat pen nen en gemoederen in beroering zul len brengen. Zo wordt er weer een Zondagsrij verbod overwogen, althans volgens de geruchten. Het middel schijnt ons erger dan de kwaal. De ervaring im mers heeft geleerd, dat zulk een ver bod voor de seizoenbedrijven een ramp betekent en dat de garagehou ders er een strop van je welste aan hebben. Duizenden in Nederland zijn door dit alles in rep en roer. Zo gaat het als er versoberd moet worden. Minister van den Brink heeft nu eindelijk, een jaar te laat!, aan gekondigd. dat de Nederland se industrie ingeschakeld wordt bij de uitvoering van het bewapenings programma. Dat is goed. Zondebok generaal Kruis mag men de lof niet onthou den. dat hij daarvoor reeds geruime tijd geleden vurig heeft gepleit. Maar officiële molens malen langzaam en maanden zijn sedertdien verstre ken. Ook het Nederlandse bedrijfs leven heeft vele malen gevraagd om legerorders. In Den Haag was dan niemand, die antwoorden kon. Nu de industrie dan eindelijk inge schakeld zal worden, zijn de grond stoffen dusdanig gestegen, dat net Nederlandse volk een aantal extra veren zal moeten laten om op de wereldmarkt te kunnen kopen. Geen wonder, dat er onder die omstandigheden gemopperd wordt In ieder geval: geen goede beurt voor economische zaken. Willem Mengelberg is dood. Tientallen jaren werd hij door uuizenden verafgood als een der grootsten onder de groten Hij was een dirigent, zoals er ter we- ma slechts zelden gevonden wor den, een. die vele talenten had ont- mische toestand van c ind nader in beschouwing te neme Onder lei ding van de minister zonder porte feuille. prox. Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwerking van onderne mers en arbeiders de productiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbeiders in de resultaten dezer productieverhoging te doen delen. Voorts zal met de daarvoor in aan merking komende organisaties uit het bedrijfsleven overleg worden ge pleegd, teneinde de uit de loonsver hoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van genomen, dat van de zijde der werk gevers dit beroep volledig wordt on dersteund. In uitvoerige besprekingen is tus sen de regering en de Stichting van de Arbeid de invloed van dé stijging van de kosten van levensonderhoud onder ogen gezien. Algemeen werd het in de regeringsverklaring van 17 Maart ingenomen standpunt aan- vaard, dat het ongunstige verloop van de betalingsbalans, hetwelk een gevolg is van ae Internationale poli tieke ontwikkeling; en de daarmede samenhangende militaire inspanning, noopt tot een beperking van het ver bruik van investeringen. Deze nood zakelijke vermindering van het ver bruik werd door de regering ge steld op 5%. Hierby is nog niet in aanmerking genomen, dat in het bij zonder de recente moeiiykheden in 't handelsverkeer met Duitsland inmid dels opnieuw een ongunstiger situa tie hebben doen ontstaan. De hoofdbesturen der by het NW aangesloten bonden waren Donder dag te Utrecht in vergadering bjjeen. Na afloop werd een verklaring uit gegeven, waarin er op wordt gewe zen, dat de afschaffing, resp. vermin dering van de levenmiddelensubsidies, welke tot een plotselinge en aanzien lijke stijging der levensmiddelenprij- zen leidden, zonder enig overleg met het georganiseerde bedrijfsleven heeft plaats gevonden. Speculanten en hamsteraars heb ben de regering wat de levensniidde- lensubsidies betreft In een dwang positie gebracht, aangezien van re geringswege is nagelaten tijdig maatregelen op grond van de prijsop- drijvings- en hamsterwet te nemen en het daartoe nodige ambteiyke ap paraat op te bouwen. De thans reeds opgetreden en de nog te verwachten prijsstijgingen doen een toeneming van de kosten van het levensonderhoud per 1 April 1951 met rond tien procent sedert 1 September 1949 doen verwachten. De hoofdbesturen menen, dat men van regeringswege noch ten aanzien van de prgspolitiek noch ten aanzien van de investeringsl^perking noch ten aanzien van de inperking van niet- essentieel verbruik en van niet-essen- tiële import beréid is krachtig ge noeg in te grijpen om er voor te zor gen, dat alle groepen van de bevol- BESLISSING OVER KOREA Mogelijk halt langs de 39ste breedtegraad. Te elfder ure de troepen der V.N. hebben de 38ste breedtegraad vrywel bereikt hebben de mogendheden die deelnemen aan de gecombineerde ac tie in Korea overeenstemming bereikt over het passeren van de grensiyn. Hoewel een officiële verklaring over het resultaat van de te Washington gehouden besprekingen nog niet is uitgegeven, neemt men in de V.S. aan, dat de legers der V.N. op beperkte schaal de 38ste breedtegraad zullen pas seren ten einde in staat te zyn, in Noord-Korea (mogeiyk by de 39ste breed tegraad) een hechte linie te bouwen. Een bezetting van geheel Noord- Korea wordt niet oveiwogen. De op mars van de verbonden troepen zou, volgens een informatie van een cor respondent van de Londense „Times" tot het smalste deel van het schier eiland, dus tot de 39ste breedtegraad, worden doorgezet, omdat hier de mo gelijkheden voor het aanleggen van een defensielinie uitgebreider ztjn dan by de 38ste breedtegraad. Een andere mogelijkheid is, dat de troepen der V.N. halt zullen houden by de grens om een verdere opmars over te laten aan de Zuid-Koreanen, die. hoewel onder commando van ge neraal MacArthur staande, niet tot de troepenmacht der V.N. pehoren. In dit verband Is het niet zonder be tekenis, dat de Zuid-Koreanen de voorhoede vormen van de verbonden strydmacht, die zich thans naby grens bevindt. In kringen van het geallieerde hoofdkwartier gelooft men nog steeds dat de Chinezen zich in Noord-Korea voorbereiden op een tegenoffensief. Van 't resultaat van zulk een offen sief zal het, vernacht men in genoem de kringen, afhangen, of Peking be reid is. aan onderhandelingen ter be ëindiging van het conflict deel te ne men. Een Amerikaanse pantsercolonne heeft Donderdagnamiddag de 38ste breedtegraad tot op 6 km genaderd. De colonne, die van Tsjoentsjon kwam. werd door een grote krater in vangen om mede te woekeren en die er inderdaad mede gewoekerd heeft. Wie staat, zie toe dat hg niet valle. Diep is de val geweest van dr Willem Mengelberg. Menige airne van geest toonde in de duisterste jaren van ons volks bestaan meer karaktervastheid, meer nationaal zelfrespect, dan deze gro te onder de groten. Verguisd in zyn vaderland, uitge stoten. vereenzaamd en verbitterd in zjjn vrywillige ballingschap heeft hy zyn laatste jaren gesleten. By zgn dood schokt de tragedie van zyn leven. Nog eenmaal dragen de schuwe vogels der herinnering de heugenis aan aan Mengelbergs stralend ver leden. Voortaan zal er de stilte zyn rondom zijn naam. Zijn betekenis als kunstenaar blijft onvergankelijk. de weg opgehouden en kwam onder sterk vijandelijk vuur. Na" een kort vuurgevecht trok de colonne teru£. Luchtverkenners melden bewegin gen van vyandeiyke troepen bg de 38ste breedtegi-aad, doch er werden geen vgandelgke troepenverplaatsin gen. naar het Noorden noch naar het Zuiden, waargenomen. Door tot nogtoe onbekende oorzaak brak in het perceel le Oosterparkstraat 174 te Amsterdam een ernstige brand uit, die aan de driejarige Mieneke Weuleraans het leven kostte. Elf mensen moesten uit de ramen of op naburi ge daken springen, waardoor enige van hen verwondingen hebben opgelopen en naar het O. L. Vrouwe gasthuis zyn gebracht. Foto boven: De brandweer tijdens het blussingswerk. Foto onder: Mevrouw Homan met haar twaalf jarig dochtertje, die naar beneden zyn.gesprongen en door buren opgevangen zijn. wordt de Franse roman- schryver en Nobelprijswinnaar Roger Martin du Gard, 70 jaar; is het 150 jaar geleden, dat Czaar Paul I van Rusland, een bewonderaar en bondge- noot van Napoleon werd ver- moord en opgevolgd door Czaar J Alexander X die ae vyand werd sic van Napoleon. Ons land telde per 1 Febr. 10.212.684 Inwoners. Het aantal inwoners van ons land was volgens de voorlopige cyfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek op 1 Februari van dit jaar land 85.116 huwelijken gesloten en 229.332 kinderen geboren, waarvan 3369 onwettig. Er overleden 75.534 mensen. Complot ontdekt tegen generaal Franco? Volgens de „Daily Express" zou in Barcelona een complot zgn ontdekt om generaal Franco te vermoorden. Vgftigduizend agenten en soldaten zouden door de straten %'an Barcelona patrouilleren, nadat het nieuws uit gelekt was. Bioscopen en theaters zyn gesloten en meer dan 4800 politieke „verdach ten" gearresteerd. De correspondent van Reuter in Spanje seinde, dat het bericht van de „Daily Express" volkomen on juist Is. In Barcelona is op 't ogen blik de toestand normaal. Er is ook geen censuur op de berichtgeving naar het buitenland. king haar draagkracht door de ver- bruiksbeperking zullen worden ge troffen. De vergadering stemt er mede in, dat onder deze omstandigheden dooi de N.V.V.-vertegenwoordigers de door de regering voorgestelde en in middels reeds afgekondigde 5 loonsverhoging ais onvoldoende van de hand werd gewezen. Met nadruk werd verklaai-d, dat het N.V.V. derhalve elke medeverant woordelijkheid voor de genomen re geringsbeslissing van de hand wijst. De actie voor ruimere compensatie zal onverminderd worden voortgezet, zulks by voorkeur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. De werkgeversopinie. De gezamenlgke centrale werkge versorganisaties deelden het volgen de mede: De werkgeversorganisaties achten productieverhoging eerste voorwaar de om het hoofd te bieden aan een verdere teruggang van het huidige welvaartspeil. Bg het thans afgesloten overleg hebben de werkgeversox-ganisaties 't standpunt ingenomen, dat maatrege len op het terrein van de locyipolitiek slechts dan tot het beoogde doel kun nen leiden indien tezelfder tgd te genover een loonsverhoging verhoog de productie staat. Nu aan de getrof fen regeringsbeslissing deze voor waarde niet is verbonden, vertrou wen de werkgeversorganisaties, dat het afgekondigde nieuwe overleg in zake productieverhoging op korte termgn tot tastbare resultaten zal leiden. Het beroep van de regering om alleen bij strikte noodzaak de kosten, welke uit de loonsverhoging voort vloeien door te berekenen, wordt van de zgde der werkgevers volledig gesteund. DEBARKAT1E IN REGEN EN SNEEUW Passagierslijst van „Kota Inten" was niet volledig Het troepentransportscbip „Kota Inten" is Donderdag met de eerste groep Ambonnese militairen uit Indonesië in Rotterdam aangekomen. De ontscheping vond plaats in regen en wind afgewisseld met natte sneeuw. Onder de 1025 repatrianten bevonden zich 998 Ambonnese militairen met vrouwen en kinderen. Alvorens de debarkatie een aan vang nam, las luitenant-generaal D. Buurman van Vreeden twee bood schappen voor, een namens de Konin gin en de andere namens de x-egeiing. De boodschap van H.M. heette de opvarenden welkom in ons land. H. M. sprak de hoop uit, dat de tgd, die zg hier zullen doorbrengen, een goede zal zijn. Tenslotte wees de boodschap erop, dat ons land in <jeze tgd begrip en toewgding van de mensen vraagt. In de boodschap van de regering werd de Ambonnese militairen ge vraagd zich te houden aan de maat regelen, die in hun belang zyn geno men. Over een bericht, als zouden er zich 67 verstekelingen aan boord hebben bevonden, kon luitenant-kolonel, W. E.C. Detinger, de commanderend of ficier troepen aan boord, het volgen de vertellen. De inscheping is nogal vlot gegaan en een bepaalde groep was wel inge scheept, doch de namen kwamen nog niet op de passagierslijst in ons lanc. voor. Een opgave hiervan is toen la ter naar ons land geseind. De C.O.T. gaf als zgn oordeel, dat hieraan mis schien te wgten zou zgn, dat er ge dacht was, dat dit verstekelingen zouden zgn. OUD PLAN EINDELIJK IN UITVOERING. Aantrekkelijkheid van mooi recreatiegebied wordt vergroot Reeds in 1935 bestonden er plannen tot bebossing van de Zeeuwsch- Vlaamse duinen. De omstandigheden waren toen zeer gunstig voor dit plan, omdat de gemeentebesturen te kampen hadden met het werkelozen- probleem en de Ned. Sierteeltcentrale een overschot aan plantsoen had. De directie van de Heide My. was bereid om kosteloos een plan te maken enz. enz. En toch is er van de uitvoering toen niets gekomen. Er moest toen de medewerking worden verkregen van de diverse polders, gemeente besturen en de Minister van Sociale Zaken en ook toen maalden de ambte. iyke molens nog nifet zo sneL Daarbjj stuitte men op een zeker conserva tisme en tenslotte kwam de mobilisatie en de oorlog, waardoor alles op de achtergrond werd geschoven. Intussen zyn de tyden veranderd. Cadzand heeft zich ontwikkeld tot één der bekendste badplaatsen van ons land; de polders zgn verenigd in één waterschap en aan het hoofd van de N.V. Mij. „De Kievittenpolder" staat de heer C. M. v. d. Broecke, die ook reeds in 1935 één van de stuwen de krachten van de bebossingscom missie was. Zeker, ook thans is niet allerwege medewerking onderbonden, is het conservatisme niet geheel verdwe nen, worden eigen belangetjes naar voren gebracht en het algemeen be lang uit het oog verloren, maar het feit dat de „Kievittenpolder" het ge heel financierde, was van het groot ste belang. „Staatsbosbeheer" maakte het plan en de Heide My. voerde het uit, of liever, voert het uit. omdat het werk nog niet geheel gereed is geko men. Vanaf Cadzand-Badhuis tot Cad- zand-Haven is op enkele percelen grond, gelegen aan de landzyde, een Bebossing geplant van els, esdoorn, berk, es, e.a., terwgl in de duinen, vanzelfsprekend aan de achterzgde, een lage beplanting komt van mei doorn, steedoorn, vlier, duindoorn e.a. By de bebossing is byzondere aan dacht geschonken aan die plaatsen waar huizen staan of gebouwd zullen worden. Zowel aan de achterzgde van hotel „Noordzee" als het in aanbouw zgnde hotel „De Schelde" zal zich in de toekomst een aardig bos ontwik kelen met wandelpaden, hetgeen on getwijfeld voor de badgasten een grote attractie zal zgn. In totaal wordt er 6 ha. bebost, waax-voor ongeveer 60.000 planten nodig zyn. Getracht wordt ook een beplanting aan te brengen voor de bunkers, om deze ontsieringen op de duur aan het oog te onttrekken. Daax*voor is nodig dat er eerst een bescherming wordt aangebracht van rgshout, om de groei te bevorderen. EXPERIMENT. Op verschillende plaatsen is de be planting een experiment. Ten eerste met het oog op de zeewind, maar te vens omdat de grond op meerdere Slaatsen erg zanderig is. Gelukkig ïyken de duinen bijzonder kalkhou- dend, wat de groei zal bevorderen. Ongetwyfeld zullen niet alle planten in leven biyven, maar daarop is gere kend. Wanneer de helft en op sommi ge plaatsen desnoods een derde het doet, mag het plan geslaagd ge noemd worden. Reeds worden maatregelen getrof fen voor het onderhoud, waarvoor een flinke post wordt uitgetrokken. Men hoopt door deze beplanting niet alleen het natuurschoon te verhogen, maar tevens ook tussen het Badhuis en het Haventje een vogelstand te kweken. De lente is gekomen en reeds staat het zomerseizoen voor de deur. Ve len. zeer velen zullen ook dit jaar in Cadzand genieten van zee en duin. Meerdere jonge plantjes beginnen reeds uit te botten. Zg zyn echter nog teer en daarom willen wij een ernstig beroep doen op alle bezoekers van Cadzand, de beplanting te spa ren. Het troepenschip „Atlantis" wordt hedenmiddag met een tweede groep Ambonnese militairen met hun ge zinnen in ons land verwacht. KORTE PREDICATIE GOEDE VRIJDAG En die voorbij gingen lasterden Hem. Marcus 15 29. Laten we het maar eerlijk zeggen: het is ook om te lasteren en te spotten wat er op Golgotha geschiedt Het op schrift boven het kruis, Jezus de Na- zarener,- de koning der Joden, is ook al spot. De Joden ergerden er zich aan, omdat tevens met hen werd ge spot. Hij die de koninklijke waardig heid en nog wel die, welke ver boven alle aardse koningsschap uitgaat, de Messiaanse waardigheid voor zichzelf opeiste, hangt nu te verkommeren en te verbloeden als een misdadiger aan het kruis. De Evangelist ziet in dit alles de vervulling van de Schrift ,Jlij was veracht, de onwaardigste onder de mensen, een man van smarten, ver zocht in krankheid. Hij was veracht, en wij hebben Hem niet geacht". Het lijden van Christus Jezus aan het kruis is geweest zoals alle gekrui sigden geleden hebben en de laster die er was rondom Hem, is een smaad, die in deze wereld in zo'n geval voor de hand ligt Alleen het feit dat dit alles is „opdat de Schriften vervuld zouden worden", brengt het lijden ran Jezus Christus op een geheel ander plan. In al die laster en spot ligt voor Jezus een verzoeking van het kruis af te komen, gedaante en heerlijkheid aan te nemen en zich tot koning te laten uitroepen in plaats van een spot koning te zijn. Zijn grote tegenstan der, de duivel, heeft altijd maar één bedoeling gehad, nl. Hem van het kruis af te houden dat Hij Zijn ganse leven op aarde, maar in het bijzonder die laatste dag gedragen heeft. Dat was Zijn zending in deze wereld. Zo wilde de Vader in de Hemelen het Het Christelijk geloof is het geloof in de onbegeerde, de belasterde, de bespotte, de verachte Man van Smar ten. Tegenover Hem plaatsen ook wij ons altijd weer aan de zijde van hen, die Hem niet hebben geacht tot dat wij zien hoe deze Zoon des Mensen, opdat de Schrift vervuld zou worden, onze weg is gegaan, tot het bit tere einde en zelfs als een belasterde en bespotte misdadiger gestorven is. Hij heeft met ons willen zijn in alle nood en oordeel. Voor een wereld, diep verloren, Geeft God zijnen Eengeboren. H. VOORSPELT: REGEN EN WIND. Geldig tot Vrijdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Krach tige tot harde en in de Noordelijke helft van het land tijdelijk stormach tige Zuidwestelijke tot Westelijk» wiad, vrij zacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1