Weerbaar worden doorwerken Van Vrouw loi Vrouw Doe het geruisloos DE WIELEWAAL EN ZIJN NEST j Op 'l Mal je 70 jaar Rijkspostspaarbank DONDERDAG 22 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OVERSCHAKEUNG BURGERLIJKE OP MILITAIRE PRODUCTIE Voor 3 milliard aan opdrachten in ons land geplaatst Minister Van den Brink installeerde Adviesraad voor militaire productie. „Het Is het vaste voornemen van de regeling, dat ons land Ln de militai re en economische krachtsinspanning van de landen van het Atlantische Pact een belangrijke bijdrage zal leveren. Voor verschillende goederen is bereids nagegaan op welke wijze de Nederlandse Industrie zou kunnen deelnemen aan leveranties ten behoeve van de bondgenoten. Een aantal concrete voorstellen, welke betrekking hebben op de levering van „eigen lijke oorlogsgoederen", is door de Nederlandse regering gedaan. De om vang van dit aanbod, dat zich over meerdere jaren uitstrekt, bedraagt on geveer S milliard. In bepaalde bedrijfstakken zal de civiele productie in belangrijke mate door militaire moeten worden vervangen. Wij moeten weerbaar worden door werken". Met deze woorden Installeerde minister Van den Brink Woensdagmiddag in Den Haag de adviesraad voor de mi litaire productie. Na gewezen te hebben op de defen sieve Krachtsinspanning waartoe de vrije wereld heeft besloten, gaf de minister een overzicht van het eco nomisch herstel van Nederland sinds de bevrijding en besprak de interna tionale spanningen, welke de econo mische positie van ons land ingry- Send hebben veranderd. Deze ontwik- eling veroorzaakte een aanzienlijke verslechtering van de ruilvoet. Naast deze verslechtering komt nog de zorg voor het uitrusten van een modern bewapend leger. Het op de been houden van een ge mobiliseerde infanterie-divisie vergt Jaarlijks een bedrag van bijna 300 mil li oen. Deze nieuwe ontwikkeling stelt het Nederlandse volk voor een zware taak. Een extra last van 1 1V4 mN- liard wordt op onze schouders gelegd. Het streven naar verhoging van de Sroductiviteit is één der belangrijkste oeleinden van de regeringspolitiek. Het zal afhangen van de mate, waarin de productiviteit zal worden opgevoerd, in hoeverre een groter deel van de herbewapeningslast ten koste van de consumptie moet wor den gebracht. SPOED GEWENST. De Interna ti ons'e situatie brengt mede, dat op korte termijn een zo goed mogelijk leger ter beschikking moet staan. Het is veel beter op kor te termijn een krijgsmacht beschik baar te hebben, die op verantwoorde wijze haar taak kan vervullen, dan op langer zicht een leger op te bou wen, dat in bepaalde opzichten wel licht beter is, met het risico dat dit betere te laat komt. Ook in dit geval moet het betere in verband met de urgentie wijken voor het goede. De materieelvoorziening van de krijgsmacht eist, dat de industrie zo spoedig mogelijk op oorlogs-produc- tie overgaat, teneinde op tijd het ma terieel te kunnen leveren. Vervolgens besprak minister Van den Brink de coördinatie van het grondstoffengebruik. Het ligt voor de hand, dat bg een internationaal toe passingssysteem voor grondstoffen prioriteit zal worden verleend aan de productie van essentiële goederen. OVERSCHAKELING. De mate, waarin ln de toekomst een verdere overschakeling van ci viele op militaire productie zal moe ten plaats vinden, valt thans niet aan te geven. Evenwel dient er rekening mede te worden gehouden, dat deze omschakeling verder zal gaan dan thans wordt vermoed en wellicht verder dan thans voor mogelijk wordt gehouden. Het Nederlandse volk weet, dat Zedenaposte's trokken op roof uit. De officier bij de Arnhemse recht bank, heeft tegen drie Nijmeegse jongelui een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Zij hebben gedurende April van het vorige iaar minder gunstig be kend staande buurten van Nijmegen onveilig gemaakt, door vrouwen en manspersonen met gummiknuppels af te rossen en zich de inhoud van handtasjes en portefeuilles toe te ei genen. In enkele gevallen bedroeg de buit honderden guldens. Aanvankelijk schijnt het de bedoe ling te zijn geweest van het drietal, om de strijd aan te binden met mis standen, die in de bedoelde buurten ergernis geven. Later bleek er echter buit te behalen en toen werd bero ving het hoofdmotief. Vakverenigingsleiders terug uit Amerika. Een groep van tien vakverenigings leiders, vertegenwoordigend het N.V. V., het C.N.V. en de K.A.B., die in het kader van het technische hulp programma van de E.C.A. een studie reis van zes weken door Amerika heeft gemaakt, is met de „Noordam" in ons land teruggekeerd. Bg aankomst vertelde de leider van de groep, H. Korte Jr., algemeen se cretaris van het N.V.V., dat ztj de be dreven niet technisch hebben bestu deerd, doch onderzocht hebben wat de overheid en de vakbeweging doen om de productiviteit te bevorderen. Hierover zullen de vakverenigings leiders een rapport schrijven ten be hoeve van de E.C.A., de contactgroep opvoering productiviteit en voor hun vakbonden. Geit bracht 5 jongen ter wereld De heer Th. Obdam in Zuidermeer (gemeente Berkhout) moet Dinsdag wei aan het sprookje „de wolf en de zeven geitjes" hebben gedacht, toen zijn tweejarige geit achter elkaar vgf jongen ter wereld bracht. De 27-jarige skiër Knut Hatle is ten gevolge van een val tijdens de te Narvik gehouden Noorse skl-kamploenschappen ia een ziekenhuis overleden. het zich moet inspannen ten behoeve van doeleinden, die niet in de eerste plaats materiële voordelen zullen af werpen. Het gaat in wezen om het behoud van geestelijke goederen. Nederland kan zelf veel maken, al dus de minister. De orders van de Nederlandse krijgsmacht aan het be drijfsleven in ons land zullen toene men. Van de zes milliard gulden, die voor de eerstvolgende vier jaren zijn uitgetrokken, komt 3 milliard in aanmerking om in het binnenland te worden geplaatst. Voor de „oneigen lijke oorlogsgoederen" zal op de bouwnijverheid en op de productie bedrijven van bouwmaterialen een belangrijk beroep worden gedaan. VERVAARDIGING OORLOGSGOEDEREN. Voor de vervaardiging van „eigen lijke oorlogsgoederen'r (wapenen, munitie e.d.) biedt de Nederlandse industrie geringere mogelijkheden dan ln verband met de omstandighe den wenselijk ware. Niettemin be schikt ons land over fabrieken, welke reeds in belangrijke mate militaire foederen van deze aard afleveren, n dit verband wees de minister op de scheepswerven, de Fokkerfabrie ken, de Hollandse signaal apparaten- fabrieken e.a. De artillerie inrichtingen zijn in samenwerking met bestaande Neder landse bedrijven in staat in de gehele lopende behoefte van de Nederlandse krijgsmacht aan handvuurwapenmu- nitie te voorzien. Aan de voorziening van artilleriemunitie wordt gewerkt. De productie van militaire voertui- fen m ons land begint op gang te omen. Dank zij de vestiging van Hispano Suiza te Breda zal ons land op korte termijn kunnen deelnemen aan de productie van snelvurende wapenen van 20 mm. voor Gloster Meteors. Ook de bij deze wapenen behorende munitie zal hier vervaardigd worden. Tenslotte vestigde de minister de aandacht op het groot belang om mi litaire orders van andere landen te verkrijgen. De heer S. J. Twijnstra, voorzitter van de Adviesraad voor de militaire productie, beantwoordde de rede van de minister. Bloedproef in strijd met de wet? Mr. S. J. Timmenga uit Amsterdam heeft voor de Hoge Raad gepleit in een zaak, waarin de rechtbank te Amsterdam een veroordeling heeft uitgesproken tegen A. van der B. al daar. B. had een auto bestuurd onder invloed van sterke drank. De recht bank heeft bg dit vonnis mede geoor deeld op grond van de bekende oloed- proef. Een der door mr. Timmenga voor gedragen cassatiemiddelen klaagde er over dat de rechtbank bij haar be slissing gebruik heeft gemaakt van een dergelijk bewijsmiddel. Onze wet aldus pleiter omringt de ver dachte tgdens het vooronderzoek met de nodige waarborgen, omdat niet te kort zal worden gedaan aan zgn men selijke rechten, zoals beschreven in de grondwet. By de bloedproef onder zoekt men het lichaam en brengt de verdachte wonden toe. Dit achtte pleiter in stryd met de wet. Men staat deze methode toe, omdat zg een medische is, maar dan moet de bloed proef ook door een arts worden ver richt. Uit de woorden van het vonnis blgkt echter, dat de verbalisanten het bloed aftapten. Pleiter vroeg vernie tiging van het vonnis. Conclusie op 3 April. De wielewaal of goudmereL Standpunt van N.V.C. over lonen en prijzen. De Nederlandse Vakcentrale, een politiek onafhankelijke werknemers- centrale van in totaal ongeveer 21.000 leden, heeft in een schrijven aan de regering en de volksvertegen woordiging haar standpunt uiteenge zet ten aanzien van het probleem aer lonen en prijzen. Een nieuwe loonronde wordt door de vakcentrale ten sterkste ontraden, daar zg van mening is dat deze weer nieuwe prijsverhogingen tengevolge zal hebben. Eerder zullen de werknemers ge holpen zgn als de bijdragen aan de sociale voorzieningen ingevolge ziek tewet, ziekenfondsbesluit, vereve- nigsheffing en vacantietoeslag, die thans ongeveer 15 pet. van het loon uitmaken, omlaag gebracht worden. Behalve bovengenoemde maatrege len, verlangt de centrale van de rege ring een zo sterk mogeiyk beheerste prijspolitiek. Te Meppel ls de 20-Jarige J. Beuge ling uit An sen (gem. Ruinen) met zijn motor tegen een geparkeerde vrachtauto aangereden, en op slag gedood. Tuinbouw meest .kwetsbaar op export VERGADERING BUREAU TUINBOUWVEILINGEN. De heer M. Prins heeft Woensdag te Utrecht de algemene vergadering van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland geopend met een rede, waarin spr. de positie van de Nederlandse groenten- en fruitteler besprak. De heer Prins er kende, dat er in deze positie veel ver anderd en verbeterd is. De kwetsbaarheid van de tuinbouw is het gevaarlijkst op het punt van de afzet. De afzet naar de binnen landse markt vertoont een grote sta biliteit en er behoeft geen vrees te zyn voor ingrijpende verschuivingen in de voorziening daarvan. Heel an ders staat het met betrekking tot de exportgebieden. De groep van tuin- bouw-producten komt heel spoedig voor importbeperking in aanmerking en zo ontstaat er een situatie die voor de tuinbouw hoogst gevaariyk ge noemd moet worden, aldus spr. Appelteelt ln Indonesië. Sinds de ondergang van de djeruk- teelt tgdens de Japanse bezetting en de vgf daaropvolgende jaren is de aandacht van de bevolking meer gericht op de appelteelt, die meer voordelen oplevert. Tachtig procent van de djerukaanplant in de om geving van Batoe is verdwenen. Het appelzaad, voor het eerst in 1925 uit Holland ingevoerd, is thans over geheel Batoe verspreid. Men houdt zich voornamelgk bezig met de z.g. „Rome Beaty" en „Astra- char" soorten. De appelbomen kun nen alleen gedijen op hoogten van 700 tot 1000 meter. Het verschil met het buitenland is, dat de Indonesi sche appel tweemaal zo zwaar is en harder. *s het u ook opgevallen, op- I lettende lezeressen, dat er 'n kleine kentering ten goede in de mannelijke mentaliteit is waar te nemen? Ik mag na tuurlijk geen hei! roepen voor wij goed en wel over de brug zijn, maar ik zou toch zo zeg gen, dat Mijnheer de Man iets verstandiger gaat worden. Immers in vorige jaren om deze tijd waren de flauwe mop- .jes niet van de lucht. In de krant en door de radio werd „de schoonmakende vrouw" aan één stuk door op de hak genomen. Zó leuk de mannen konden er eenvoudig niet genoeg van krijgen. Het woord „schoon" schijnt bij hen een diepgewor telde aversie wakker te roepen denk maar eens aan de arme schoonmoeder, die het ook altijd moet ontgelden. De psychiaters moeten dat maar eens nazoeken: het zal waarschijnlijk een restant van een minderwaardigheidscom plex zijn uit de tijd, toen hun moeder placht te dreigen met een grondige inspectie van hun nagels en oren na de Zaterdagse wasbeurt- Maar dit jaar het blijft merkwaardig stil. Geen mop- jes met een Sinterklaasbaard over mannen, die doodmoe van hun werk thuis komend over emmers sop in de vestibule struikelen, hun schone sokken uit de krantenbak opdelven, zichzelf thee in de keuken moe ten inschenken en hun luie stoel in de achtértuin ontdekken. Ach, u weet het wel, het kan niet zó afgezaagd en afgekloven zijn, of er wordt elk jaar op nieuw met frisse moed om ge schaterd. En nu deze weldadige 3tilte, op papier en in de aether. Hoe komt dat zo opeens? Heb ben zij de oppositie opgegeven of zijn wij verstandiger gewor den? Laten wij onszelf niet weg gooien en hel laatste aannemen: tenslotte hadden zij: sst! komt u wat dichterbij ook wel een ietsje-pietsje gelijk. Dat de schoonmaak niet helemaal kan afgeschaft worden: dat moeten zij maar slikken. Als zij het niet geloven, laat dan uw winterse vitrages maar eens een nachtje in de soda staan. Compleet ta bakswater, heren, wat er af komt. Nee, na zes maanden ka chel stoken, dichte ramen en royale porties regen en sneeuw moet er wel het een en ander worden opgeredderd. Madr, dat opredderen behoeft heus niet meer te geschieden in de trant ran onze geplaagde grootmoeders. Die verheugden zich nog in het bezit van over gordijnen, met kwasten en por- tiêres, dubbele vitrages, lancas ter rolgordijnen, meubilair met gedraaide poten en het uitbun digste lofwerk, étagères met duizend-en-één-prulletjes, wan den vol schilderijen en lappen en bedden met hemels. Dat zij, met haar twee „booien" plus werkvrouw, plus bellekind, het huis een maandlang grondig raagden, sopten, lapten en boen den, was eenvoudig een droevi ge noodzaak. Maar wij, met onze meubel tjes recht-toe recht-aan, zuide lijke haarden, afwasbare lampe- kappen, frisse vloermatten en simpele gordijnen wij behoe ven er toch werkelijk geen hui selijke drama's voor te riskeren om onze spulletjes in het voor jaar weer fris en toonbaar te krijgen. Als wij het proces :wat beleidvol en practisch aanpak ken, blijft het zelfs voor onze eigen man en kroost een myste rie hoe omstreeks Pasen al die gordijnen opeens zo helder ko- men en al die meubels er zo ge noeglijk blinkend uitzien. Er zijn blijkbaar al heel wat huisvrouwen die .van deze mo derne, volstrekt geruisloze en menslievende schoonmaakme- thode de slag beet hebben. Voor une zich in dezen nog niet he lemaal bevrijd hebben van de grootmoederlijke traditie, wil ik hier, uit oprechte naasten liefde, een rijtje goede raadge vingen laten volgen uit eigen en ander er ervaring, alles ter voor. koming van gehavende zenu wen en gederailleerde gezins- vrede Mochten er lezeressen zijn, die dit lijstje weten aan te vullen, laten zij vooral niet ver zuimen tot nut van het alge meen mij dat te schrijven. U begint, de gewoonte getrouw, in Maart ongeveer met de vlie ring. Uitnemend maar als u nu eens in Januari alvast de kasten onder handen nam? En dan niet de hele inhoud roets rats op tafel uitstrooien, maar listig op uw gemak plank voor plank, elke dag één. U zult zien hoe snel u gestadig vordert, en hoeveel meer dit animeert dan de chaos uan zo'n leeggestorte arke Noachs in één keer. Wees dan meteen eens héél streng en doe alles, wat u niet meer te pas komt, in een grote solide doos. Wij vrouwen bewa ren veel te veel vodjes, lapjes, prulletjes, restantjes van het ene jaar op het andere, zonder er ooit enig pleizier van te heb ben. De bezweringsformule: „Het kan nog eens tepas ko men", blijkt diktqijls onwaar en bezorgt ons een berg last. Bo vendien is zo'n doos met voor u onbruikbaare afval dikwijls nog heel wat waard, vooral als het wollen en katoenen lapjes, papier of metalen betreft. Geef de doos mee aan een ophaal dienst of verkoop de inhoud: dan zijn er twee partijen mee gebaat. Pas hetzelfde recept toe op uw vliering, dikwijls een op slagplaats van de meest nutte loze en wonderlijke zaken. Houd er één lappenkist op na met de restanten van kleren, die nog gedragen worden. Zet oude boeken en tijdschriften niet zo maar neer, maar maak er handige pakken van, waarop u een lijstje met de inhoudsop gave plakt. Het bespaart u ein deloos uitkloppen en afstoffen. Heeft u veel ramen met de zelfde afmetingen, zoals vaak op een bovenverdieping het ge val is, maakt u dan van goed kope vitrage één stel gordijnen er bij, zodat u bijvoorbeeld el ke maand een raam van schcme bekleding kunt voorzien zonder dat het iemand opvalt Plak in alle laden, kisten, dozen, een lijstje, dat de inhoud vermeldt. U behoeft dan nooit als een ver twijfelde fox terrier te delven naar een paar wanten of een verstellapje. Neem 't houtwerk af met een sopje van een alkali- vrij wasmiddel, dat geeft geen strepen en bespaart u nalap- pen met spons en zeem. Doe nooit een kamer in één dag, maar heb de moed om de deur op slot te doen en morgen ver der te gaan. Bespaar uzelf ook tijd door eens iets gemakkelijks en toch smakelijks klaar te maken: wat dat betreft geeft het Voorlich tingsbureau van de Voedings raad een genoeglijk foldertje uit, dat u voor zes cent heel wat stoofschotels en restverwerkin- gen leert. En tenslotte, met uw welne men, het paasei van Columbus: als u kasten en laden hebt in geruimd, voorkomt dan nieuwe schoonmaakbeurten door ze or delijk te houden. Hoe onno zel vanzelfsprekend klinkt dat en hoe vaak zondigen wij er tegen, u zo goed als SASKIA. KARAKTERISTIEKE FLU IT ROEP Een echte zomervogel Zoals de grauwe klauwier, waarover ik in een vorige bijdrage schreef, door zijn levenswijze en nestbouw gebonden is aan struik en stru weel, zo zijn de verblijfsvoorwaarden voor de wielewaal of goudmerel bomen en bos. Hoewel waarschijnlijk schaarser voorkomend dan eerst genoemde, is toch de goudmerel bij het grote publiek zeker meer be kend. De bouwstoffen van het goudme- relnest bestaan, als bij de meeste vogels, uit dode plantenvezels, maar als er schapen in de buurt lopen, die aan meidoorns en prik keldraad allicht grote of kleine plukken wol achterlaten, dan benut de vogel deze zachte bouwstof zeer zeker. Verder kan men er nog al lerlei toevallige bijkomstigheden in verwerkt vinden: touwtjes, lintjes, papiersnippers en derg. Een werke lijk zingen als van merel en lijster hoort men van de goudmerel niet; zgn geluid is meer een fluitroep, zó karakteristiek echter, dat men het van stonden af vast in 't gehoor heeft. Het ls een melodieuze roep, steeds met dezelfde stembuiging er in. Met enige oefening kan men het zóver getrouw nabootsen, dat de vogel, die men hoort en nabootst, er op afkomt en tot op weinige me ters afstands van de bewerker na dert. Noordgouwe. J. V. De naam wielewaal heb ik zelf uit de boeken geleerd. In mijn om geving sprak men uitsluitend van goudmerel. De vogel komt, wat bouw en grootte betreft, inderdaad overeen met de ons allen bekende zwarte lijster of merel; het vele en heldere geel in het verenkleed heeft er goudmerel van gemaakt Intus sen wordt de wielewaal wetenschap pelijk helemaal niet bij de lijsters ingedeeld. Als broedvogel komt hij in ons land vrij algemeen voor, maar niet in groten getale. Hij is gehecht aan bepaalde broedplaat sen. Jaren achtereen zal men hem in hetzelfde bos of op dezelfde bui tenplaats aantreffen. Het mannetje dan is in hoofdzaak hooggeel ge kleurd; vleugels en staart zijn zwart, behalve de buitenste staart- pennen, die nog gedeeltelijk geel zijn, wat bij uitgespreide staart zichtbaar wordt, terwijl elke vleu gel in het zwart nog een gele vlek heeft. Bij het wijfje is het geel min der opvallend, meer naar groen toe, het zwart eigenlijk donker grijs groen. De wielewaal is een echte zomervogel. Hij komt eerst begin Mei, terwijl hij eind Juli reeds be gint te trekken en te zwerven. Na half Augustus ziet of hoort men hem niet meer. In drie maanden tijds moet hij dus zijn nest bouwen en de jongen grootbrengen. Het legsel telt drie tot vijf fraaie, con trastrijk getekende eieren: helder glanzend witte schalen met donkere vlekken, aan zwart af. KUNSTIG NEST. Is de goudmerel om zgn schitte rende verentooi al een graag ge ziene gast, hg is zeker niet minder merkwaardig om het kunstige nest, dat hg bouwt. Ik herinner me een avond in mijn jongenstijd, dat het hele knapengilde van het dorp uit liep, om het nest van een goudme rel te zien, dat hoog in de kruin van een iepeboom „hing". Ja, 't hing aan een tak, zeiden de des kundigen, als een mandje. Ik ver wachtte dus ook een hengseltje en zo wijs bleef ik, naief genoeg, tot ik dan enkele jaren later van de jachtopziener een goudmerelnest kreeg, dat hg in de nazomer uit een boom gesneden had. Van een heng seltje was heus geen sprake, maar toch hing het nest. 't Was beves tigd geweest aan een splitsing, een gaffel van een horizontaal afstaan de tak, waarop het niet stond, maar waaraan het hing, de randen met kunstig vlecht- en knoopwerk be vestigd aan de twee takken van de gaffeL Bijna 4 mi'lioen spaarbankboekjes Het zal op 1 April a.s. 70 jaar gele den zijn dat de Rijkspostspaarbank werd opgericht. Reeds omstreeks 1895 waren er meer dan een half millioen boekjes in omloop. Geleidelgk nam dit aantal toe. In de jaren 1903 en 1926 werden resp. de 1 en 2 millioen bereikt. Thans bedraagt het aantal rekenin gen circa 3.8 millioen. Na de bevrijding deden de monetai re maatregelen van 1945 een grote stroom van millioenen toevloeien, waarna in de volgende laren de te rugbetalingen wederom de overhand kregen. Tengevolge van een en ander bereikte het inleggerstegoed de aan zienlijke hoogte van 1.8 milliard in 1945. Thans bedraagt het 1.3 mil liard. De betekenis van de Rg'kspost- spaarbank als spaarbank biykt dui- deiyk Indien men bedenkt, dat het totaal tegoed der inleggers in Janu ari jl. met circa 30 millioen werd ver hoogd door bgschryving van de over 1950 gekweekte rente. Het door de inleggers bijeenge brachte kapitaal, dat thans met de in de loop der jaren gekweekte re serve ongeveer 1.5 milliard be- draagt, is steeds ten algemene nutte aangewend en hoofazakelnk in staats, en gemeenteschuld belegd. Daar ontbloeide vanochtend in ons knusse zaaltje (waar juist een paar peuterzaakjes waren aigedaan) plot seling 'n debat over de internationale politiek tussen Huibertje W., oud 36 jaren, huisvrouw van Pieter D. (in de hoofdrol als verdachte) en Lena P., oud 34 laren, huisvrouw van Wil lem de G. (als goede tweede in de rol van beledigde). De concentratiekam pen, de genaderegen der Amerikanen en de champagne van meneer Krupp kwamen er aan te pas, alsmede de persoonlijke, vriendschappelgke nei gingen, die Lena in de nieuwe-orde- tgd had getoond jegens een soldaat van Hitiers Armee. Het scheen aanvankelgk een con- fectiezaakje van eenvoudige beledi ging. Huibertje had tot Lena gezegd: „Ga naar je moffen-Hannes met z'n kaklawaai, lellebel". En ze gaf zulks, bevend van emotie voor ae rechter staande, grif toe....„want de waarheid mag gezech" De rechter bracht haar 'n andere waarheid onder het oog, gelijk die geschreven staat in het Wetboek van Strafrecht, maar de griezelig-lange en breekbaar-magere huisvrouw schokte de schonkige schouders in haar paarse nopjesjurk en zei: „Ze heeft er spek van gevrete De beledigde, een forse dragonder met oorbellen als kerkklokken en een hoed als 'n zolderschuit, gaf een lij- zige beschrijving van 't veelsoortig trameiant, dat ze met haar buur vrouw placht te hebben. Op de dag van het felle treffen hadden haar we derzijdse kinderen elkaar bekogeld met koolstronken en dierlijke mest. „Ik zei alleen maar tege me jonges: maak je hande niet vuil Maar de magere betoogde: „Je liegt dat je barst"! hetgeen de rech ter een schrobbering ontlokte waar geen woord Frans bg was En de dragonder lijsde voort. Die Duitser was een pleegzoon geweest van haar vroegere mevrouw zaliger„waar ik nege jaar fesoendelijk met goed getuigschrift heb gediend en dat fcenne alle vrouwe niet segge". Nou affgn, die jonge was óók een mens maar bar tegen Hitier. „Hy spoegde d'r gewoonweg op en die knul kwam dan wel 's een bakkie drinke hale". „Mefrou had koffie en wy maar sur- regaat slobbere(Interruptie van Huibertje, gehamer van de Kadi). „As mense onder mekaar kon ik geen haat op die man koestere en dan mag d'r niet gesproke worde van lel lebel", zei Lena. „Ik heb me eer. Sjursjil heb ze nou weer nodig voor de Rus „Gutgut, nou doe Stalin 't ln ze broek De rechter sloot de discussie met een kras veto, gaf ernstige vermanin- f;en en legde Huibertje een boete van wintig gulden op. Zg nam het laat ste woord met een politiek credo van wyde strekking: „De fasjiste komme an de hoogste boom". Maar Lena stak haar tong uit. En de brigadier hield uitnodigend de zaaldeur open. hoffelgk als gold het vorstinnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7