NIEUWS UIT ZEELAND Wat voor waer met Pasen? MARKTBERICHTEN WALCHEREN DE GOESE RAAD BESLOOT TOT OVERDR ACHT VAN DE BEURS E NAVO 1 ncr.-DfiRDAQ 22 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Haissiacbf in Zeeland. Vragen van Kamerlid. Op vragen van net l'weede Kamer lid btokvis (S.P.N.) in verband met het groot aantai niet gekeurde hu.s- slachtingen in de provincie Zeeland heeft de heer Joekea, minister van Sociale Zaken, mede namens de neei Mansholt, minister van Landbouw, schriftelijk het volgende geantwoord: Het is juist, dat er op .1 Januari 1950 in de provincie Zeeland 61 ge meenten met per. 1 Januari in totaal 154.492 inwoners waren, waarin 14.126 huisslachtingen niet werden gekeurd. Op 1 Januari 1951 waren er In de provincie Zeeland 30 gemeenten met per 1 Januari 1950 in totaal 88.010 inwoners, in welke gemeenten '8182 huisslaehtigen niet werden gekeurd. Het voornemen bestaat om met in gang van 1 October 1951 alle nog bestaande ontheffingen in de provin cie Zeeland, verleend op grond van het bepaalde in artikel 6a van de vleeskeuringswet in te trekken en geen nieuwe meer te verlenen. Gemeentesecretaris van Oosterlami jubileert. De gemeentesecretaris van Ooster- land, de heer C. J. Zoeter zal 1 April a.s. vijf en twintig jaar in dienst van deze gemeente zgn. De heer Zoeter werd 17 September 1900 te Bruinisse geboren en deed reeds in 1915 zijn in trede in de gemeente-secretarie als volontair. In 1917 werd hg ambte naar benoemd. Van 1924 tot 1926 was hjj ontvanger en in 1926 volgde hg de heer L. J. van Vessem op als gemeentesecretaris. De grenswijzigingen in West Zeeuwsch-V'aanderen. In verband met de indertijd door de gemeente Breskens aanhangig ge maakte grenswijziging tussen Bres kens en Groede hebben Ged. Staten van Zeeland aan de commissie tot her ziening van de gemeentegrenzen in West Zeeuwsch-Vlaanderen opdracht gegeven om op korte termijn een on derzoek in te stellen naar eventuele wijzigingen van de gemeentegrenzen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Vlissingen POSTDIENST OP GOEDE VRIJDAG. Op Goede Vrg'dag zal in Vlissingen slechts één briefbestelling en één pak'.-.cttenbestslling worden uitgevo.no 's Avonds tussen 17 en 18 uur zal ge legenheid bestaan om corresponden tie af te halen. De loketten zullen geopend zijn als op Zaterdag, dus tot 13 uur. Alle an dere diensten worden normaal uit gevoerd. GESLAAGD. G. H. Gillisse, J. J. Louis en K. J. Wicssncr, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaag den voor het diploma A scheepwerk- tuigkundige. Middelburq LEZING PROF. RÓLING VOOR DE Z.V.U. Woensdagmiddag hield prof. dr. E. V. A. Röling, hoogleraar aan de universiteit te Groningen in de klei ne zaal van de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg een lezing over „Shakespeare" voor de afdeling Mid delburg van de Z.V.U. Er is reeds veel geschreven en ge sproken over de grote Engelse dra maturg in verband met allerlei on derwerpen. Prof. Röling wilde het onderwerp in zijn causerie beperken tot „Shakespeare en het kwaad" en dit aan de hand van het drama Mac beth. Na een zeer beknopte weergave van de inhoud kwam prof. Röling tot de kern. nl. het goece en bet kwa de. dat bij Shakespeare zo dicht bij .eikaar staat: Fair is foul and foul is fair. Deze edele mens Macbeth, die. zo- ais Lady Macbeth zegt vol is van the milk of human kindness" komt zover, dat hg zgn koning vermoordt en, om aan de confrontatie van zijn misdaad waartoe hij slechts kon komen door uitschakeling van zijn geweten te ontkomen, pleegt hij de ene moord na de andere, nu echter juist met het doel zijn geweten uit te schakelen. Prof. Röling heeft in de practijk van het strafrecht geconstateerd, dat vele beklaagden, die een misdaad blijven ontkennen, dit vaak doen om dat zij het besef van de volle omvang van hun daad niet kunnen dragen. Vaak ten onrechte verklaart men de~e houding a's doortrapte schurk- achtigheid. Deze misdadigers hebben cphter het goede moeten onderdruk ken om daarna en dat is merk waardig in blinde drift hun daad te volvoeren. Een talrijk gehoor luisterde met grote aandacht naar deze uitsteken de causerie. Mevr. K. SmitsLouwe Koovmans lsidie prof. Röling namens de Z.V.U werkgroep Middelburg in en sprak na afloop woorden van dank. PREDIKBEURTEN VRIJDAG 23 MAART. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden 7 ds. Don; oiggexerxe l ds. Witteveen (H. A.); Do.iiourg v cis. v. wiilensv.aaru (H.A.); uapuige b cis. de Boer ivoor- bor. H.A.j; Kinve.Sitente 5.30 ds. Ot- te ------- A. Mi burg Uostkerk 10 ds. v. Voorst Va der, 7 os. v. Woerden (H.A.jCon certzaal 7 ds. Smits; Oost en West- Souburg 7.3U ds. Spijkerooer; Oost- kapelle 7 ds. Richaru; Ritthem 7 as. Muiler; Serooskerlce 7 ds v. d. Wina (H.A.)St. Laurens E. ds Keijzer (H. A.)Veere 7.30 cis. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Maas, 7.30 ds. Sickcsz (H.A.); Noorderkapel 7.30 cis. Kloosterman; Vrouwenpolder 7 ds. de Boer (Voorber. H.A.); West.- kapelle 2.80 en 7 (H.A.) ds. Oost hoek. Egilsc Wallone. Middelburg 7 du soir dans TEglise anglaise Monsieur le Pasteur J. Rissecuw. Geref. Kerk. Arnemuiden 7 ds. Veicihuijzen; Lomburg 7 ds. Pontier: Grüpskerke 7 ds. v. a. Schaaf; Kou- dekerke 7.30 ds. Eishout; Middelburg Hofplein 7 ds. Veldkamp; Noorder- kerk 7 ds. v. Til; Oostkapelle 7 dr. Oussoren. Serooskerke 7.30 ds. v. Wouv/e; St. Laurens 7 ds. Boon; Vlissingen 8 ds. Verschoor; Westka- pelle 7 leesd. Geref. Gem. Oostkapelle 7 leesd.; WeatUaoelle 7 leesd. Ciir. Gcref. Kerk, Middelburg 6 stud, de Vuijst; Vlissingen 8 stua. de Vuijst. Ver. Vrijz. Herv. Middelburg 7 ds. Msta; Vlissingen 7 ds. Klegn. Evang. Luth. Gem. Middelburg 22 Maart 7.30 ds. Johannes (H.A.); Vlissingen 7 30 ds. Johannes (H.A.). Doopsgez. Gem. Middelburg reen dienst; Vlissingen .30 ds. de Boer (HA.). Hst Kruisleger. Vlissingen 8 Evan- Selisatio samenkomst o.J.v. Stafkapt. akker. VOORLICHTINGSAVOND NED. VER. VAN SUIKERZIEKEN. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad en de Ned. Vereniging van Suikerzieken hield in het Schutters hof te Middelburg een voorlichtings avond, welke zeer druk bezocht was De avond werd geopend door de ge meentearts. de heer P. J. C. van der Slikke, die de aanwezigen, onder wie burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg, welkom heette. Dokter L. J. PL Brongers hield een inleiding over „Wat is suikerziekte en welke behandeling verlangt ze in de practijk?" Spr. zette het doel van de avond uiteen, waarbij hij opmerkte, dat aan de suikerpatiënten de aard van de ziekte duidelijk gemaakt moet worden. Zij moeten zich wat de voe ding betreft beperken, maar de moei lijkheden zijn niet onoverkomelijk wanneer de patiënten binnen de ge stelde grenzen leven. Voorts zette spr duidelijk de behandeling met dieet en t&diening van insuline uiteen. Dokter Brongers drong op zelfbeheersing aan. waar het het dieet betreft. Hierna sprak mej. D. J. ten Haaf, diëtiste van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad over: „Wat kun nen en mogen suikerzieken eten?" Na dat spreekster de uitvinding van de insuline had aangetipt, besprak zij de mogelijkheden van afwisseling in het dieet. Zij vestigde tenslotte de aan dacht op de dieet-cursussen. waarvan de eerste zal worden gehouden op 4 April te Middelburg. Drs. P. Theune, lid van het hoofd bestuur der N.V.S. hield een propa ganda-speech, met als onderwerp: ..Waarom bent U lid van de N.V.S.?" PAASWIJDING HERVORMDE VROUWENVERENIGING. De Hervormde Vrouwenvereniging te Middelburg, hield onder leiding van haar presidente, mevr. Don-Verboom, in de Bogardzaal een goed bezochte Paaswijdingsdienst. Het programma omvatte ondermeer een Paas-liturgie, die diepe indruk maakte, het lezen van op deze wijdingsdienst betrekking heb bende stukken en toepasselijke zang PR1JZENCOMMISSIE AAN DE SLAG. De Prijzencommissie te Middelburg is met haar werkzaamheden begon nen. Zij zal bemiddelend optreden m geval van geschillen over prijzen, zo wel tussen koper en verkoper van goe deren en diensten als tussen huurder of onderhuurder en verhuurder. Al leen klachten tegen malafide onderne mers. die niet tot bemiddeling bereid zijn, worden door haar doorgegeven aan de Economische Controle Dienst Klachten kunnen schriftelijk worden ingediend bij de secretaris, Poelen daeleweg 55 en mondeling iedere eer ste en derde Vrijdag van de maand, wanneer de commissie van 19.30 tot 21 uur zitting houdt in het gemeente huis aan de Wagenaarstraat. De eer ste zitting wordt gehouden op 6 April Oostkapelle L.J.G.. VERGADERING. De L.J.G. te Oostkapelle kwam de zer dagen in vergadering bijeen. De heer G. Poppe hield een inleiding ovei de vlasteelt. Daarna werd door een aantal leden een vraagpunt behan- i.e.u, v/aavueor versc:iiii_nc.e gecach- ten naar voren wenden gebracht, zo dat het een zeer leerzame avond werd. Koudekerke AFSCHEID VAN DE HEER G. VISSER. In een der schoollokalen der Herv Chr. School aan het Lange Weegje te Koudekerke werd, in tegenwoordig heid van het bestuur, oersoneel en leerlingen, afscheid genomen van meester G. Visser, die naar Noord- wükerhout vertrekt. De heer Chr. Schipper, hoofd der school dankte, mede namens de kinderen, voor het vele werk in de afgelopen vjjf jaren verricht. Spr. bood namens de kinde ren een boekwerk aan („Sprookjes van Grimm"). De voorzitter, ds. L. D. van Dpi. sprak woorden van dank en afscheid namens het bestuur, tot de schelden de onderwijzer en overhandigde even eens een boek („Sprookjes van An •Vsen"). Hierna sprak de onderwijzeres mevr. van Eldik. die haar dank be tuigde voor de prettige samenwer king. De heer Visser dankte mede na- rmns zgn vrouw, voor de hartelijke w orden, de goede wensen en de ge schenken. Hij herinnerde aan de goe fle geest die op school heerst. Met een stevige handdruk namer en afscheid van mevr. en meestei Visser, hun het beste toewensend in hu»i nieuwe woonplaats. Gapinge T-B.C.-ONDERZOEK. Te Gapinge hebben 379 inwoners zich laten doorlichten voor T.B.C.- onderzoek De Raadhuiskwestie te Oostburg. Bij de aanvang van de Woensdag te Oostburg gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, burgemeester mr K. Hoekzema mede, dat de slotzitting vaa het rechtsgeding voor de B1VA contra ir. F. H. Klokke over de beiton- de raadhuiskwestie op 11 April a.s zaï worden gehouden. RAAD BIGGEKERKL Nieuwe school voor c.v.o. De raad van Biggekerke vergaderde, onder voorzitterschap van burgemees ter J. L. Dregmans. Vastgesteld werd een instructie voor de gemeentege neesheer. Bij de behandeling van de garantie-verklaring voor rente en af lossing van een geldlening, aan te gaan door de Stichting Rusthuizen Walche ren. vroeg de heer van Splunder of de inwoners van de gemeenten, die aan de garantie deelnemen^ nog be paalde rechten hebben.De voorzitter deelde mede, dat de inwoners van de ze gemeenten bij huisvesting in de rusthuizen voorrang hebben. Verder werd er op gewezen, dat de begroting van de rusthuizen door des kundigen was opgemaakt en dat men niet behoeft te vrezen voor onderbe zetting. Verder werd behandeld een voorstel van B. en W. om medewerking te ver lenen aan de vereniging voor Christe lijk Volksonderwijs voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. De heer P Polderman zeide, dat op grond van de L.O.-wet medewerking moest worden verleend en informeerde naar de bouwkosten. De burgemeester zeide. dat de bouwkosten met inbegrip van de grond begroot zijn op f 40.000. Er komt 25 voor rekening van de ge meente, doch men weet nog niet ovei welk bedrag dit percentage berekend zal worden. De heer Polderman had bezwaar tegen de plaats van de school, namelijk achter de pastorie. Hierin was echter geen verandering te bren gen. De heer Schout dankte B. en W voor de spontane medewerking. De heer P. Lampert was eveneens voor het voorstel, doch betreurde het dat de bouw van een nieuwe school nodig was. Hij had liever gezien, dat C.V.O en Gereformeerd Schoolonderwijs tot een fusie waren gekomen. Dan had men de bestaande school kunnen uit breiden en was nieuwbouw overbodig geweest. Dit zou voordelen hebben, opgeleverd voor de gemeente en ook voor het onderwijs in Biggekerke. Spreker betreurde het, dat de kinderen op 6-jarige leeftijd al in verschillende kerkelijke richtingen worden geleid. De voorzitter en de heren Meijers en van Splunder sloten zich volkomen bij de woorden van de heer Lampert aan. De voorzitter merkte nbg op, dat bij het overleg tussen G.S.O." en C.V.O geen principiële redenen in het geding waren geweest, doch dat de overeen stemming was afgestuit door bepaal de dorpsverhoudingen. Bij de rondvraag klaagde de heer Polderman over het politietoezicht bij begrafenissen. De burgemeester zegde toe hierin verandering te brengen. Voorts vond de heer Polderman de af zetting tussen het hof van de heer P Verhagen en de nieuw aan te leggen straat te leeg. De voorzitter zeide, dat hierin geen verandering zou worden gebracht. De heer van Splunder drong op bestrating van de Bakkersgang aan. Wanneer de begroting 1951 zal zijn goedgekeurd zal men overgaan tot ver legging van de Dorpsstraat. De stenen, die daarbij,^vrij komen zullen dan ge bruikt worden voor de Bakkersgan? Nadat verder nog enige punten waren besproken, sloot de voorzitter de ver gadering. CHR. HIST. KIESVERENIGING. De Chr. Hist. Kiesvereniging te Biggekerke hield haai- jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. Moens Az. De aftredende bestuursleden, de heren P. Lampert Pz. en M. Caljé, werden herkozen. Mr. Baron v. d. Feltz sprak over het huidige regeringsbeleid en de kabinetscrisis, waarna gelegenheid egeven werd tot vragen stellen, liervan werd door verschillende per sonen gebruik gemaakt. UIT HET ZAKENLEVEN. TEXTIELHANDEL JOZLASSE VERBOUWD. De zaak van de textielhandel fa. A. Joz.asse en Zoon aan de Nieuwe Burg te Middelburg, die na een in grijpende verbouwing Woensdag opnieuw voor het publiek werd ge opend, heeft een ware metamorphose i dergaan. De winkelruimte is aan zienlijk vergroot en werd zeer mo dern en smaakvol ingericht met op vallende vitrines, fraaie toonbanken, een doelmatige verlichting en een groot aantal vakken voor het uit stallen van de textielgoederen. Ach ter de verkoopruimte bevindt zich een glazen kantoortje en de boven verdieping is bestemd tot magazijn. De geheel vernieuwde zaak trok op de dag van de heropening talrijke kijkers en kopers, terwijl er nauwe lijks ruimte genoeg was om alle bloemstukken, die de firma had mo gen ontvangen, een plaatsje te geven. Die knagende Bbenmatlsehe pijnen ln al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten Die oorzaak is als regel onzulvei bloed Begin daarom een Krusctivn- kuur Wonderlijk - die aansporende werking dei zes mineralen zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuive- rende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven Ais lever nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem ge smoord. Neem dièrom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter Officiële publicaties O. EN W.-SOUBURG. SLUITING GBMEENTE-BUREAUX. Het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat de ge meente-secretarie alsmede het kantoot van de gemeente-ontvanger en van de woningdienst op Zaterdag 24 Maart 1951 en de 3e Paasdag voor het publiek zijn gesloten. Aangiften "an geboorten en overlijden kunner. op e dagen plaats lebben des j voormiddag! aissea 9 en Luu Zwingeul bijna gereed. Bezoek van jhr. mr A. F. C. de Casembroot. In hotel „de Blanke top" te Cad- zand werd Woensdag een bestuurs vergadering gehouden van de Stich ting het Zeeuwse Landschap onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin ln Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Na afloop van deze vergadering werd door het be stuur in gezelschap van vertegen woordigers der Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en Heide Mij., als mede de burgemeester van Cad- zand en Retranchement een bezoek gebracht aan het Zwin, waar de werkzaamheden aan de geul in ogen schouw werden genomen. De Commissaris liet zich uitvoerig inlichten over de mogelijkheid tot 't behoud van dit natuurreservaat, wel ke mogelijkheid thans veel groter is geworden. De geul, die onder toezicht van de Rijkswaterstaat door de Hei demaatschappij in DUW-verband wordt gegraven, hoopt men Vrijdag a.s. gereed te hebben. Over een leng te van ruim 500 meter is er thans n watergang gegraven, die loopt vanaf de schorren tot diep op het strand. De geul is van kruin tot kruin on geveer 15 meter breed en heeft een behoorlijke diepte, zodat het zeewa ter voldoende ruimte heeft om zowel in als uit het Zwin te komen. Tenein de te voorkomen dat de geul door het zand weer zou dicht stuiven zijn er aan de Zuid-West en aan de West zijde, juist op Belgisch grondgebied schermen van rijsthout geplaatst, welke schermen reeds nu hebben be wezen goede diensten te verrichten. Maandag a.s verwacht men, dat het zeewater de geul en ook het Zwin zal binnenstromen. Dan zijn er name lijk springvloeden, dat wil zeggen, dat h'et zeewater een bijzonder hoge stand zal bereiken. Wanneer dan de wind gunstig zal zijn (West of Noordwest) is er alle kans. dat het in- en uitstromende zeewater het thans door mensenhanden vervaar digde werk, zal voltoöiien en in stand zal houden. NIET 8 TEGEN 7 STEMMEN Felle en lange discussie's Na urenlange felbewogen discussies heeft Woensdagavond de Goese ge meenteraad beslist over de Beurskwestie. welke ln zo ruime kring de ge moederen heeft bezig gehouden. Met 8—7 stemmen (tegen C.U., A.R. en Middenstandspartij) werd besloten de graanbeurs ln erfpacht over te dra gen aan de heer L. 1. Verwer. Voordat deze beslissing uit de bus kwam, vond een gedachtemvlsseling plaats waaraan vrijwel alle raadsleden deelnamen en waarbij verschillende spr.'s er hun misnoegen over nitspraken dat deze zaak in 't politieke vaar water was geraakt en volgens hen tot zeer laakbare geruchten aanleiding heeft gegeven. Voordat het voorstel lot het in erfpacht geven in stemming kwam, werd het voorstel van de meerderheid van B. en VV. om afwijzend op het verzoek te beschikken, met dezelfde stemmenverhouding verworpen. De termijn van uitgifte, welke in het ontwerp op 40 jaar was gesteld, werd op voorstel van de financiële commissie op 30 jaar gebracht, nadat een voorstel-Sepers om voor 25 jaar te verpachten was verworpen. DE CANON. Wat betreft de jaarlijkse canon, die gesteld was op f 0.50 per m2, werd een voorstel-van Melle van f 10, voorstel Sepers van f 7.50, 'n voorstel-Zuidema van f 5, verworpen. Uiteindelijk werd op voorstel van de heer Vermaire met algemene stemmen besloten de canon op f 1 te brengen. Hierna werden nog Advertentie Het is ditmaal wel een zeer vroege Pasen en al hebben wij kans op een mild lentezonnetje er kan nog wel eens een Maartse bui tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feestvreugde verhogen door Uw ge zin te tracteren op een heerlijk kopje pittige Paarsmerk-Koffie van Nie- meijer dit maakt van elke dag een feestdagEn U geniet dan dubbel, want zonder kosten spaart U met Niemeijer's waardepunten (ook op de pakjes Gala-Thee en Princess-Thee) het prachtige „Saflra '-tafelbestek bij elkaar. Voor een betrekkelijk ge ring aantal punten kunt u al een mooi stuk „Safira" krijgen. Een briefkaart aan Th. Niemeijer N.V., afdeling Geschenken, te Gro ningen en U ontvangt per omgaande de geschenkenlijst franco thuis. De deelnemers aan de grote Nie meijer prijsvraag, worden verzocht nog even geduld te hebben, daar we gens een overstelpend aantal inzen dingen de uitslag eerst na Pasen be kend kan worden gemaakt. ONGEVAL MET BENZINEBRAN DER. Toen de rijwielhandelaar C. Strijd te Wolphaartsdijk bg zijn werk ge bruik maakte van een benzinelamp, sloeg plotseling een grote vlam uit dit apparaat. Hij wierp het branden de apparaat buiten zijn werkplaats, waarbij hij brandwonden aan beide armen opliep, zodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te 's Grevelduin—Kapelle B. Haverkamp te Veene, die bedank te voor Klundert; te Marken K A. Abelsma Jr., cand. te Amsterdam. Bedankt voor Ternaard H. Stolk te Scheveningenvoor Sneek J. G. Bakhuizen te Hardenberg. GEK. KERKEN. Door de Classis Middelburg is peremtoir geëxamineerd en toege laten tot ae Dienst des Woords en der Sacramenten, cand. J. Spoelstra te Meeden, beroepen predikant te Gapinge. Tweetal te Groningen: D. A. Zijl stra te Amersfoort en J. Ribberink te Hecrde. Beroepen te Murmerwoude W. C. P. den Beer te Vorden, te Water graafsmeer-Amsterdam O. K. Harl te Utrecht; te Haarlem A. B. C. Hof land te Emmen; te Wolfaartsdijk en I jcv/edorp N. Korenhoff. cand. tè Lei den, Aangenomen naar Breda K. Tals ma, res. legerpr. te Utrecht .'ieaanlrt /oomshoop L. Kwak- kelstein te Putten. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Oostkapelle cand.' J. van Leeuwen te Amsterdam. GEREF. KERK (Art. 31 O.K.O.) Tweetal te Zalk en Veecate: L Moes te Blokzijl en P. Plaatsman te Zuidbroek. Apjigenomen naar Kampen J. O. Mulder te Hattum; naar Maastricht T. O. F. van Kamp te Alblasserdam. BENOEMING IN DE NED. HERV. KERK. In de plaats van de heren J. Alle- wijn en J. Jonker, resp. voorzitter en secretaris van het college van ouder- 'ingen der Ned. Hervormde gemeente Middelburg, die als zodanig ontslag hadden genomen, werden tot praeses, resp. scriba van het college gekozen de heren B. G. Schermdhs en P. J Vergouwe. Tot jeugdouderling werd in de plaats van dr. J. M. H. Fernhout gekozen de heer J. van der Windt, di recteur van „Kinderzorg". enkele wijzigingen in de voorwaarden aangebracht, waarna tot slot 's nachts om één uur besloten werd tot het in erfpacht geven onder de ge-stelde voor waarden. nadat goedkeuring zal zijn verkregen van Ged. Staten. Op enkele kleinere voorstellen, wel ke voordien nog in behandeling kwa men, komen wij morgen nader terug. VEEMARKT ROTTERDAM. Van 19 en 20 Maart 1951. Aanvoer ln totaal 7699 dieren. Aangevoerd werden 3180 «tuks rund vee. waarvan naar schatting 1523 vette koeien en 1657 stuks gebruiksvee; 282 kal veren. waarvan naar schatting 80 veite kalveren en 202 graskalveren: 2512 nuch tere kalveren: 899 varkens: 487 biggen: 164 paarden; 6 veulens; 110 schapen; 25 zuig.ammeren: 34 bokken of geiten. Vette koeien prijs per kg. le kw. 250— 280, 2e kw. 230—250, 3e kw. 200—230. Vette kalveren prijs per kg. le kw. 280— 300, 2e kw. 230—260, 3e kw. 220—230. Prijs in ct. p. kg. ln gld. p. st le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 325 225 150 Nuchtere kalveren 50 45 40 Varkens 1. g. 180 176 170 Biggen 40 35 25 Sl.paarden 205 195 180 Schapen 160 125 85 Kalf koeien 1025 800 700 Melkkoeien 1025 800 T00 Vare koeien 650 550 500 Vaarzen 675 600 500 Pinken 475 400 325 VEILING ROTTERDAM. Van 20 Maart. Groenten: Andijvie 0.65; Kroten 4.30—14.40: Rode kool 6.50—14; Ge le kool 6.108.30: Waspeen 0.240.27: Gro- te peen 3.10—6; Prei 8-15; Selderij 2.10- 3.80: Knolselderij 7.30-16.80: Spinazie 0.37 —0.51: Spruiten 0.17—0.67; Uien 2.10—6.20. Witlof 0.17-0.37; Veldsla 0.64—0.71. Fruit. Appelen- Golden Delicious 24- 38'; Goudrelnette 25—41: laxton's Superbe 21—55; Peren- Clapps Favorite 0.43. VISMIJN VEERE. 21 Maart: Export garnalen 1224 kg 1.10 -1.48. Schar 274 kg 16—30. Bot 244 kg 18—27. Grote tong 5 kg 1-20-1.48 Rog 66 kg 17—46. Kabeljouw 2 kg 1.40. Onge sorteerd 24 kg 2025. Alles per kg VEILING KAPELLE. 21 Maart: Appels: Jonathan 20—07 Goudreinetten 2338. Golden Delicious 21—54. Zure Bellefleur 16—29. Sterappel 12—27. Winston 1837. Ermgaard 51. üoll. zoet 3845. Stekappels 1021. Peren. St. Etemy 11—41. Gieser Wilde man 52—54. Kleipeer 2748. Fran&isca Borgia 32—39. Souvenir du Vageur 42— 45. Comtesse de Paris 2030. Diversen Noten 1.40—1.60. Narcissen 17 per bos. Groenten - Spinazie 69—76. Snijsla 6980. Prei 15—18. Witlof 33—36. Breekpeen 3—4. Uien 3.504. Rabarber 37. Spruitkool 32. Rode kool 11. Sjalotten 5.50—12. Alles per 100 kg, bos of stuks. VEILING KRABBENDIJKE. 21 Maart. Gewone veiling: Appels ver pakt Jonathan 41—62. Appels, los: Golden Delicious 2046. Goudreinetten 17—35. Jo nathan 2042. Peren: Gieser Wildeman 49—54. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 21 Maart: Groenten: Spinazie 51—57 Spruiten 31—55. Veldsla 1 57. ld. afw. 4- 950. Snijsla 49—50. Witlof A 30—35. ld. B 28—31. id. stek 14—21. Kroten 6. Wynpeen 14. Prei 8—12. Witte kool 7. Sav. kool 11. Aardappelen 10—11. Sjalotten 4. Knol selderij 850, alles per 100 kg, bos of stuks VEILING BERGEN OP ZOOM. Spruiten A II 51—66; Witlof A 28—34. id B 1625: Prei 8—14: Boere kool IS IS; Sav kool 23—28; Kroten 6—7; Sla per stuk 13: Veldsla kg 64: Andijvie 67: Ra dijs p. bos 11: Schorseneren 15—18; Witte kool 8—11. BIER-NOTERINGEN BERGEN OP ZOOM De A.VJ4. eiercommissle heeft de con sumptieprijs voor eieren vanaf Vrijdag 23 Maart a.s. a!s volgt genoteerd- Prijs klasse I 17; prijsklas» e U 16; prijsklasse III ]5: prijsklasse IV 14. LEZERS SCHRIJVEN Opheffing van gymnasia of lycea? In verband met het stuk uit de Te legraaf, dat in de Prov. Z. Courant 20 Maart geciteerd is, zou ik gaar ne het voigende willen opmerken. Het aantal leraren, dat aan 'n school verbonden is, Is volkomen irrelevant. Het gaat slechts om het aantal les uren. Verreweg de meeste docenten nu vinden aan een gymnasia geen volledige dagtaak, doch geven er slechts enige lesuren, en wel in com binatie met hun hoofdbetrekking, zo b.v. in Middelburg aan de Kijks Kweekschool, de R.H.B.S. of de Han delsschool. De docenten, die geen z.g, gecombineerde betrekking hebben, worden slechts gehonoreerd naar het aantal lesuren, dat z(j werkelijk ge ven. Een predikant, die b.v. 2 uur Hebreeuws aan een gymnasium geeft geniet slechts honorarium voor deze 2 lesuren. Degenen, die aan een gym nasium wél een volledige dagtaak hebben dit zijn in hoofdzaak de classici zouden ook bg combinatie van het gymnasium met de R.H.E.S, ter plaatse hun volledige betrekking aan het nieuw te vormen Lyceum moéten behouden. De voorstelling van zaken, alsof het docentencorps aan de gymnasia overbezet zou zijn, is geheel met de feiten in strijd. Wat de Lycea betreft, da&r vindt men juist de gymnasiale miniatuur afdelingen met klassen van drie of vier leerlingen, die o.i. voor ophef fing in aaninerking komen. Men zet de zaak op zijn kop. als men eerst grote sommen uitgeeft om nieuwe scholen op te richten naast de reeds bestaande, en dan de oude inrichtin gen zou gaan opheffen. H. W. FORTGENS Rector Gymnasium,Middelburg Ziekenfondswet bijna gereed. Naar wij ve. nomen is de reeds lang toegezegde ziekenfondswet thans bg het departement van sociale zaken in concept gereed. Britse Mosquito ;n de Noordzee gestort. Het vliegtuig, dat Dinsdagnacht nabij de kust van Essex in Engeland in zee stortte, was een Mosquito van de Britse luchtmacht. Een reddings boot van de R.A.F. heeft Woensdag de Ijjken gevonden van de piloot en de navigator. U.S.A. vroeg schepen terug van Rusland. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie een Amerikaanse eis, tot onmiddellijke terugzending van 670 schepen van de hand heeft gewe zen. Het betreft hier schepen, die vol gens de Lend-lease in de oorlog aan de Sowjet-Unie ter beschikking waren gesteld De Sowjet-Unie had by de besprekingen over deze kwestie een nota aan Amerika overhandigd, waar in de Verenigde Staten beschuldigd worden van schending van een be'of te om de schepen aan de Sowjet-Unie te verkopen. In de Sowjet-nota wordt verklaard, dat de Verenigde Staten de schepen niet nodig hebben. Amerika heeft kort geleden surplus-schepen aan verschei dene Zuid-Amerikaanse en andere landen verkocht. Advertentie Morgen, Goede vrijdag, BIJZONDERE PAASYEILINo met een keurcollectie automobie len in de Veemarkthallen te Rot terdam van 'l 5 «P 7- 9 uur. f AMSTERDAM I ROTTERDAM MAANDAGS wOCNSOAGS IS, VRIJDAGS [HET DE BEKENDE.. ENAVQhGARANTIE'J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3