PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesisch kabinet afgetreden D£ BILT Na wekenlange spanning viel de regeringscoalitie uiteen Kantlijn Vandaag MONTGOMERY WORDT EERSTE ASSISTENT VAN EISENHOWER STAKING IN PARIJS BREIDT ZICH UIT OVER HET LAND VOORSPELT: 19-te Jaargang - No. 68 Dagbiao uil8»vt vaD "rme Provinciale Zeeuwse courant. Direcue 8 van <Je Veine en F B den Boet Aai <>e Bagter Hootaiea Balliniiio Hl verv.; W ceertouwei en fci A Bossfiarrtt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per weeK i 4.55 o Uw ti p p t 4.80 per kw Losse nummert to cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Maart '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 Ct. p« mm Minimum p advertentie f 3.—. ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regel*» van 1-5 regels i 1.- Iedere regel meei 20 cent ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z.C. Middelburg. Bur Vllssingen Walst» att tso lei 2355 Ujnen ibgg 2861 of 21601 M'burg Lonaense Kaai 29. tel 2077 en 2 Goes L. Voratatr 63. tel 2475 (b.g.g 22281; Oostburg Pr. Maurltsstr 12. tel. 102; Terneuzen Brouweröstr. 2; Zierikzee N. Bogardstr C 160. tel OOK EEN CkISIS VAN 50 DAGEN De Indonesische minister-president, Moh. Natslr, heeft Dinsdag by presi dent Soekarno het ontslag van zijn kabinet ingediend. De president heeft de ontslagaanvraag aanvaard en het aftredende kabinet verzocht zich met de lopende zaken te behartigen. De kabinetscrisis in Indonesië volgde op de in de laatste weken toegenomen spanning tussen de regerings- en de op positiepartijen. Aanleiding tot de crisis was de houding van de Partai Indonesia Raya, die haar ministers verzocht had zich uit de regering terug te trekken. Deze party had critiek op de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Assaat. In een door het parle ment aangenomen motie Hadikoe- soemo was ontbinding van daerah- raden verlangd. Minister Assaat was het met deze motie niet eens en dien de zijn ontslag in. Natsir echter wei gerde dit ontslag te aanvaarden. Dinsdagochtend kon een aangekon digde zitting van het parlement niet doorgaan, omdat de leden van de na tionalistische partij, de P.N.I. en le den van de Masjoemi waren wegge bleven en daardoor het vereiste quo rum niet werd bereikt. Er waren de laatste weken vele stemmen opgegaan, ook in enkele kringen van de Masjoemi, om door het opnemen van de Partai Nasional Indonesia in de regering, de moeilijk heden te boven te komen. De P.N.I. wenste echter niet al leen in de regering te worden opge nomen, doch ook een verschuiving in de kabinetszetels en wijzigingen in Het rechtsradicale weekblad „Bur gerrecht" onthult deze week, dat de Sociaal Economische Raad, de toporganisatie voor de leiding van ons sociale en economische leven, ge start is met hetsteken van twee honderdduizend gulden in afbraak De S.E.R. heeft namelijk verleden jaar twee panden aan de Bezuiden- houtseweg te Den Haag gekocht voor 200.000. Een architect kreeg daarna opdracht om een verbouwingsplan te maken, dat echter niet aanvaard werd, omdat het gebouw na die verbouwing op 700.000 zou komen. Nu blijkt evenwel, dat de aange kochte panden op het uitbreidings plan Dudok staan en afgebroken moe ten worden. Resultaattwee ton be lastinggeld in het water. Want voor afbraak betaalt niemand de S.EJR. twee ton terug. Als de nieuwe regering er nu voor waakt, dat onze Sociaal Economische Raad zich niet voor dergelijke be dragen blameert, valt het met de prijs stijgingen misschien nog wel mee In Nederland is doelbewuste propa ganda voor emigratie een eis des tijds. Als wij geen Nederlanders exporteren, loopt de zaak vast. Gelukkig land, waar deze noodzaak niet aanwezig is. zal men zeggen. En toch ligt zo'n land in onze onmiddel lijke nabijheid. Het heetBelgië. De Brusselse correspondent van „Het Vrije Volk" (P.v.d.A) wijst er n.l. op, dat België geen acuut emigratiepro bleem kent, dat Vlaanderen nog wel vele werklozen telt, maar dat Wallo nië reeds een tekort aan jonge arbei ders heeft en dus buitenlandse ar beidskrachten, vooral voor de mijnen, moet importeren en dat door een en ander het verschil van bevolkings structuur met Nederland goed gete kend wordt: „Er zijn ongetwijfeld ook Belgen, die naar Canada of Australië zullen willen emigreren. Een aantal land bouwersgezinnen heeft zich trouwens na de bevrijding in Canada gevestigd Door hen gaan ook familieleden en kennissen daarheen. Maar de drang naar emigratie is niet meer zo groot als vroeger, toen duizenden Vlaamse gezinnen hun geluk in Amerika giD- gen zoeken. Een soortgelijke drang kan men nog in zekere mate waarne men onder de ongeschoolde werklozen. Maar naar hen is ook in de overzeese landen geen vraag. De geschoolde ar beiders. die wel in de immigratielan den een goed onthaal zouden vinden kan men thans ook in België en in zijn kolonie best gebruiken. Er gaan in de Vlaamse pers stemmen op ten voordele van een systematische emi- gratiepolitiek naar Wallonië en naar de Congo, waar slechts 39.000 van de 52.000 Europeanen, die te midden van een inlandse bevolking van elf mil- lioen inwoners leven, Belgen zijn". Kort na elkaar nebben de Provin ciale V.V.V. en de Middelburg se V.V.V. hun jaarlijkse leden vergadering gehouden. Op beide bij eenkomsten bleek, dat, terwijl elders voor de bevordering van het tocris- £!LgeL I11 overvloed is, in Zeeland geldgebrek een der voornaamste hin- ♦«^?aAeii 1S om de 20 hoo£ nodige ac tiviteit te ontwikkelen. Onvoldoende beseft men in onze provincie, dat bij toerisme de kost Y°or ,de. battt Als de provincie niet meer dan 6000. voor Vreemdelingenverkeer uittrekt en de meer dan honderd Zeeuwse ge meenten het met hun allen lang niet tot dit bedrag brengen, dan deugt het regeringsprogramma. De rege ringspartijen daarentegen wensten verschuivingen in de zan van muta ties bij aanvulling van de opengeval len zetels. Door de opzegging van steun aan het kabinet door de Partai Indonesia Raja viel de basis van het kabinet weg. De regering steunde daarna nog slechts op de Masjoemi, de P.S.I. (socialistische partij), de democrati sche fractie, de Partai Indonesia Rakjat en de christelijke groeperin gen, hetgeen niet voldoende was om de vereiste meerderheid in het parle ment verzekerd te zien. De fractievoorzitter van de P.N.I.: de heer Sidik, deelde aan Aneta me de, dat tot de programmapunten die voor de P.N.I. essentieel zijn, beho ren: annulering van het Uniestatuut, intrekking van de omzetbelasting en opzegging van voor Indonesië nede- lige overeenkomst en van de R.T.C. Frankrijk wil conferentie over „landbouw-pool". Europese landen uitgenodigd. De Franse regering heeft besloten de Europese landen met inbegrip van Oostenrijk, Zwitserland en Portugal uit te nodigen tot een conferentie om te komen tot een Europese samenwer king op landbouwgebied naar het voorbeeld van het plan Schuman. Van Nederlandse zijde is destijds aan een dergelijk denkbeeld de naam plan- Mansholt gegeven. Verder heeft de Franse regering 0 April voorgesteld als datum voor een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der zes landen, aan gesloten bij het plan-Schuman. iets niet. Om dan nog nog maar te zwijgen over het feit. dat in Middel burg een middenstander die 10.— per jaar aan de V.V.V. offert met gouden letters in het contributieboek genoteerd staat. De gevolgen blijven niet uit. Als de K.L.M. drukwerk over Walcheren ...is het 75 jaar geleden, dat het Athenaeum in Amsterdam werd omgezet in een gemeen- J telijke universiteit; ...wordt de Zwitserse beeld- houwer Edouard-Marcel San- doz te Parns 70 jaar. Staat van beleg afgekondigd in Teheran. De Perzische Senaat heeft het be sluit tot nationalisatie van de olie bronnen goedgekeurd. De Senaat heeft verder het voor stel om de grote coupures uit de geldcirculatie te nemen, aangenomen. De bankbiljetten zullen door kleinere vervangen worden. Men hoopt, dat vele grote biljetten niet zullen wor den ingeleverd. Deze maatregel werd genomen, om het hoofd te kunnen bieden aan een financiële crisis, tengevolge waarvan de ambtenaren niet uitbetaald kon den worden. In verband met de moord op de vroe gere Perzische premier generaal Raz- mara en de aanslag op dr Abdoel Zangoeneh heeft de Sjah voor de tijd van twee maanden in Teheran de staat van beleg afgekondigd. Een avondklok is ingesteld. Nieuwe „atoomproeven" bij Eniwetok. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat een groot project „wordt uitgevoerd" op het proefne- mingsgebied van Eniwetok in de Stil le Oceaan. In de verklaring wordt er aan toe gevoegd, dat uit veiligheidsoverwe gingen geen andere schepen of vlieg tuigen dan bij de proefneming be trokken, binnen de gevaren-zöne rond Eniwetok mogen komen. Van de scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. liep met goed gevolg te water het motortankschip „San Lorenzo", het derde van de vier motortankschepen voor de Argentijnse regering. Toestand in Albanië zou gespannen zijn. Sowjet-missie vergroot. Het Italiaanse regeringsorgaan „II Popoio" meldt, dat in geheel Albanië een noodtoestand is uitgeroepen, inge volge de ontploffing van een tijdbom onder een verhoog waarop Russische en Albanese personaliteiten bjj een troepenschouw hadden plaats geno men. Ei* zouden hierbij 17 personen ge dood zijn geworden. Na de aanslag zouden 40 personen aangehouden ge worden zün en terechtgesteld. Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de Sow jet-Unie haar missie in Albanië bijna verdubbeld om de Sow jet-con trole over de communistische mario nettenregering te verscherpen. Volgens deze correspondent is de Sowjet-missie, die oorspronkelijk on geveer 3000 man telde, met meer dan 2000 versterkt, die over zee uit Roe menië zijn gekomen. De 38ste breedtegraad bijna bereikt. Meer dan een dozijn divisies van de Ver. Naties trekken voorwaarts over de breedte van het Koreaanse schier eiland, het door de communisten be zette gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verkleinend tot een strook van minder dan 25 km.De juiste posities van de verbonden troepen worden om redenen van veiligheid niet bekend gemaakt Amerikanen welen weinig van ons land af. De Fransen trouwens idem. Op verzoek van het NIPO, het Ned. Instituut voor de publieke opinie, hebben het Franse en het Ameri kaanse Gallup-instituut onderzocht wat men in Frankrijk en Amerika van ons land afweet. Een der vra gen was: Denkt U, dat Nederland een democratische regeringsvorm heeft of niet? Van de ondervraagde in de V.S. antwoordde 39% „wel een democra tie", 28% meende van niet, 33% heeft er geen idee van. gen, over de gehele wereld verspreiden wil, dan moet medewerking worden geweigerd, omdat er geen geld in Middelburg gaat om in deze toe stand verandering te brengen con tact met de middenstand opnemen. Daarmee komt men er evenwel niet. Ook de provincie en de gemeentebe sturen zullen dieper in de buidel moe ten tasten, ondanks alle versobering. En de V.V.V.'s zullen tijdig moeten aandringen op meer subsidie. Zeeland kèn de vreemcjelingenin- dustrie niet missen. Als de toeristen wegblijven is Zeeland in last. Maar laat dan de oorzaak in ieder geval niet zijn, dat de belanghebbenden in gebreke bleven hun penning te offe ren. Ook in Frankrijk, zo dichtbij gele- in ons land gering. 42% der Fransen meent, dat wjj hier democratie hebben. Vijftien procent der volwassen Fransen zegt: „geen democratie in Nederland. 43% weet het niet. Ons land telt meer inwoners dan Amerikanen en Fransen denken. „Hoeveel inwoners heeft Nederland ongeveer?" vroegen de opinie-onder zoekers in Frankrijk en de V.S. In Amerika noemde slechts 11% het juiste cijfer (circa 10 millioen) en in Frankrijk 11%. In Amerika schat te 29% minder dan 4 millioen, in Frankrijk 7%. Bijna de helft van de Amerikanen en 30% van de Fransen had er geen idee van. Wanneer Fransen en Amerikanen over Nederland lezen of horen den ken zij aan een kleiner volk dan wjj in werkelijkheid zijn. De meeste men sen in beide landen weten niet, dat wjj in Nederland democratie kennen. Auto met vier kinderen in het water Allen konden worden gered. Maandagmiddag nam de heer P. uit de Van Beverninkstraat te 's-Gravenhage vier nichtjes neefjes, oud 9, 7, 6 en 4 jaar. mee voor een autoritje. Op de Toussaintkade kon P. zyn wagen niet starten weshalve hij de motor met de slinger wilde aanslaan. Dit lukte hem ook, doch zodra de motor draaide reed de wagen pardoes het water- van de Toussaintkade in. Vermoed wordt, dat een van de kinderen op het ogenblik, dat zijn oom de motor aansloeg, de wagen in de eerste ver snelling heeft gezet en op het gaspe daal heeft gedrukt. Met behulp van twee voorbygan- fers gelukte het spoedig het schuif- ak van de auto te openen en de kin deren in veiligheid te brengen. Be halve dat de redders en de kinderen er door de modder van de Toussaint kade als morianen uitzagen, had het ongeval geen ernstige gevolgen. Minister van den Brink installeer! Adviesraad Voor de militaire productie. Minister van den Brink zal van daag de adviesraad voor de militai re productie installeren. Bij deze in stallatie zal de minister een belang rijke rede houden, welke van 18.30 19.00 uur over belde Nederlandse zenders zal worden uitgezonden. Slechts een meerderheid van 3 stemmen voor Engelse regering De Engelse regering heeft in het Lagerhuis bij de stemming over een nieuwe monetaire overeenkomst met Egypte slechts een meerderheid van 3 stemmen behaald. De uitslag der stemming was 294291. Te Zürlch ls een „onafhankelijke com munistische partij" gevormd, die los van het Kremlin staat. Binnenkort zullen de eerste groepen van dienstplichtigen, die in aanmerldng komen voor de herhalingsoefeningen, worden opgeroepen voor de oefencentra, t.w. het kamp naby Oirschot, dat reeds gedeelteiyk gebouwd was en thans wordt afgebouwd en het geheel nieuw opgerichte kamp „De Wittenberg" naby Stroe. Dit laatste kamp biedt ruimte aan 8200 man, die hier gedurende vier weken hun herhalingsoefeningen volgen. Foto boven: Een overzicht van het kamp „De Wittenberg"; aan de barak* ken wordt thans de laatste hand gelegd. Foto onder: De In aanbouw zyn de «ni veringsinstallatie van „De Wittenberg" ATLANTISCHE VERDEDIGING GEORGANISEERD. Nieuwe bevelhebbers benoemd bij de West-Europese defensie. Generaal Eisenhower heeft Dinsdag per communiqué mededeling gedaan van de benoeming van veldmaarschalk Montgomery tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de Atlantische strydmacht. Montgomery wordt daar mee de voornaamste assistent van de opperbevelhebber, belast met organl- satlewerk. De Franse generaal Juin wordt commandant van de Westerse grondstrijdkrachten. De Franse admiraal Jaujard wordt admiraal voor midden-Europa. Hoofdluchtmaarschalk sir Hugh Saunders, opperbevelhebber van de West-europese luchtstrijdkrachten, wordt Eisenhowers plaatsvervanger voor de luchtmacht. Luitenant-generaal Norstad, sedert 1950 opperbevelhebber van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa, wordt opperbevelhebber van de geal lieerde luchtmacht in de centrale sector van West-Europa. Admiraal sir Patrick Brind, vroe gere opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, wordt op perbevelhebber in de Noordelijke sec tor van West-Europa. Zijn voornaamste ondergeschikten zullen zijn: Luitenant-generaal Wil- GOLF VAN SOCIALE ONRUST Vakbonden eisen hogere lonen. Het leven in Parys is thans gedeelteiyk verlamd door stakingen by de bussen, de metro, de electriciteit en het gasbedryf. De gasstaklng is onmid- dellijk algeheel geworden. De arbeiders by de electriciteitsbedrijven begon nen Maandagnacht de fabrieken in groten getale te verlaten. De staking by de metro begint zich tot de hoofdiynen van de spoorwegen uit te breiden, hetgeen by voortzetting degenen, die met Pasen Parijs willen bereiken, in moeiiykheden zou kunnen brengen. De vrachtautochauffeurs, die voedsel naar de centrale markten van Parijs brengen, zijn voor onbepaalde tyd een algehele staking begonnen. Te Nantes zijn de metaalarbeiders voor 24 uur in algehele staking gegaan. In de grote textielcentra in Noord-Oost-Frankrijk worden verschillende stakingen voor bereid. Ook onder de taxichauffeurs, straatvegers en vuilnismannen te Pa rys is een staking begonnen. Het Franse kabinet kon Maandag avond niet tot overeenstemming ko men over de middelen om een eind te maken aan de stakingen voor hoger loon In verband met de toenemende kosten van levensonderhoud. Honder den telegrammen van vakbonden en fabrieken worden aan het bureau van de minister-president bezorgd, waarin solidariteit met de stakers wordt uit gedrukt. Felle brand te Amsterdam. Te Amsterdam is een woning aan de Jodenbreestraat geheel uitgebrand, waardoor drie gezinnen dakloos wer den. De vermoedelijke oorzaak ligt waarschijnlijk in het gebruik van was benzine by een open vuur. De staking dreigt zich over geheel Frankrijk uit te breiden, waardoor de regering gedwongen zou worden tot spoedige ingrijpende beslissingen. President Auriol is Dinsdag per auto naar Nantes gereden om zich in te schepen voor zijn bezoek aan de Ver. Staten. De treinreis kon vanwege de staking niet doorgaan. De moraal van de Amerikaanse onderwereld. Volgens de beschryving van de vroegere burgemeester van New York, William o'Dwyer, bestaat er een rechtbank in de onderwereld, die doodvonnissen velt over hen die de gangstermoraal overtreden. Voorts bestaan er onderwereld-troepen, die door één man geleid worden. Hy ver telde de senaats-commissie, die een onderzoek instelt naar mogeiyke banden tussen politiek en onderwe reld, dat de gangster-rechtbanken gewooniyk 's nachts zitting houden, en dat „er in bepaalde gebieden van het land mensen zijn, die de bevelen van deze rechtbanken uitvoeren. Erj is maar één bevel: dood, executie". helm von Tangen—Hans teen (55 j.) nu chef-staf van het Noorse leger, als commandant van de geallieerde landstrijdkrachten in Noorwegen. Luitenant-generaal Ebbe Gortz (55 jaar), van het Deense leger, als commandant van de geallieerde landstrijdkrachten in Denemarken en generaal-m&joor Robert Taylor (49 jaar), nu hoofd van de inlichtingen dienst by de commandant van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Duitsland, als bevelhebber van de ge allieerde luchtmacht, in de Noordeiy- ke sector van West-Europa. Eisenhower wyst er op dat hy op een latere datum zyn commando-or ganisatie voor de Zuidelyke sector van West-Europa zal bekendmaken, en dat het commando van de land- strydkrachten in dit gebied zal wor den toevertrouwd aan een Italiaan se generaal. Door de jongste benoemingen wordt de verdediging van West-Europa rond drie geografische gebieden Noord, Midden en Zuid, georgani seerd. luchtrace Engeland- Nienw Zeeland. Er zal een luchtrace LondenNieuw Zeeland worden georganiseerd door de raad voor internationale luchtwedstrij- den te Canterbury (Nieuw Zeeland). Zy zal samenvallen met een interna tionale tentoonstelling, die tussen Oc tober 1953 en April 1954 te Christ- church gehouden zal worden. De race zal omstreeks 10 October 1953 beginnen en bestaan uit een snel heids- en een handicaprace. Er zyn twee prijzen van 10.000 pohd sterling uitgeloofd. De rest van de pry zen zal gelijk verdeeld worden on der de andere winnaars van beide wedstrijden. De route loopt over Basra, Calcutta en Singapore tot een punt aan de Oostkust van Australië en van daar naar Christchurch. Vier internationale luchtvaartmaat schappijen hebben voorlopig ingeschre ven voor de handicaprace. Het zyn de British European Airways Corpora tion, de British Overseas Airways Cor poration, de K.L.M. en de Quantas Empire Airways. De Algemene Vergadering der V.N. heeft besloten haar volgende zitting, beginnende 6 November, te Parys te houden. Te middernacht is de Franse pre sident, Vincent Auriol, op de „He de France" uit le Havre naar Amerika vertrokken. Koningin en drie Prinsesjes weer naar Sankt Anton. Met de Konlnklyke trein zullen Woensdagmorgen van Soestdyk naar Sankt Anton reizen de drie prinses jes Beatrix, Irene en Margriet. Ge durende haar Paasvacantie zullen zy in dit oord van wintersport vertoe ven. H. M. de Koningin is voornemens Prins Bernhard by zyn vertrek naar Zuid-Amerika op 24 Maart a.s. te vergezellen tot Zürich en vandaar door te reizen naar Sankt Anton, waar zy enkele dagen in gezelschap van haar drie ouaste dochters van de wintersport hoopt te genieten. Prinses Beatrix naar Lyceum te Soestdijk. Prinses Beatrix zal na de Paasva cantie de „werkplaats" van C. Boeke verlaten en voortgezet onderwys gaan volgen op een te Soestdijk te stichten school. Daar wordt met een eerste klasse begonnen, maar de be doeling is, dat deze school in de ko mende jaren tot een volledig lyceum zal uitgroeien. De leiding hiervan hebben de Koningin en de Prins op gedragen aan dr. J. A. v. d. Hake, oud-rector van het Lyceum te Baarn. Prof. dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar in de paedagogiek aan de Amsterdamse Universiteit, wordt als paedagogisch adviseur aan de nieu we inrichting verbonden. Het onder wys in de vakken zal worden gege ven door docenten van verschillende scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwys in de omgeving van Soestdyk. PRIJSBEHEERS1NG EN BEPERKING LUXE VERBRUIK Rede C.N.V.-voorziHei. Als de regering nalaat maatrege len te nemen, die leiden tot een wer- kelyke prysbeheerslng en tot be perking van het luxe verbruik, is de vakbeweging verplicht de weg van de loonsverhoging te volgen. Deze loonsverhoging zal, indien ze kan worden doorberekend in de pryzen, weer leiden tot prys ver hoging, waar door nieuwe loonsverhoging moet volgen. Deze weg voert ons volk naar de ondergang. Aldus de voor zitter van het C.N.V., de heer Rup- pert, in een rede over de loon- en pryspolitiek, welke hij Maandag avond voor de radio hield. Het C.N.V.-bestuur heeft zich daarom uitgesproken, dat de te vra gen loonsverhoging afhankelijk moet zijn van het antwoord op de vraag, of de regering bereid is doeltreffen de maatregelen te nemen, ten eerste op het gebied van de prijsbeheer- sing en ten tweede ten aanzien van de beperking van luxe. In dit ver band wees spr. op het onnodig auto- ryden, speciaal op Zondag, op het hoge drankverbruik en op het veel vuldig kopen van snoep en van luxe rookartikelen. Tot deze en dergelyke luxe uitgaven zal de beperking van het verbruik in de eerste plaats ge zocht moeten worden. AFNEMEND BUnG. Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, wei nig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1