PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Debat over regeringsverklaring Marinemannen hebben een tehuis aan de wai in Vlissingen oe BILT H Kantlijn NEDERLANDSE KUSTVAARDER GERAAKTE IN BRAND OVEREENKOMST OVER HET PLAN SCHUMAN EINDELIJK GETEKEND Vrijsoraak voor Jo van Ammers-Kuüer. Aanslag op president Universiteit te Teheran. VOORSPELT! 194e Jaargang - No. 67 DagDiao uitga vt van at tinna Provinciale Zeeuwse courant Directie F van de Veide en F B deD öoet Adj W de fagter Hootdrea G Baltinttln PI verr.: W Leertouwei en a A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week 4.55 p (cw Ci DP 1-80 peT kw Losse nummer* 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Maart '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—, lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels i 1.— iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. But Vllssingen Walstr 5» «0 lei 2355 UJneD (b.gg 2861 of 21($0» M'burg Lonaense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2473 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr 12. teL 102; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zierlkzee N. Bogardstr C 160. tel 26. TWEEDE KAMER STEUNT KABINET IN DE PRIJSVERHOGINGEN WERD HET BEDRJFSLEVEN NIET GEKEND De Tweede Kamer heeft Maandag een aanvang gemaakt met de beraad slaging over de Zaterdag jl. afgelegde regeringsverklaring. Daarby bleek, dat zowel de C.H.U. als de V.V.D. hoewel er ministers van deze partyen In het nieuwe kabinet zitting namen, haar vryheid jegens het kabinet wensen te behouden. Aan het slot van de avondzitting dankte minister-president Drees degenen, die steun aan het kabinet toezegden. De minister-president zal Dinsdagmiddag te een uur de sprekers beantwoorden. Bij de aanvang van de zitting deelde de voorzitter mede, dat de heerRomme (KVP) de debatten niet zou bijwonen, daar hij dit in zijn kwa liteit van kabinetsformateur onjuist achtte. De heer Burger (Arb.) wees op de noodzaak van offers nu geweld uit het Oosten dreigt. Spreker meende, dat de politiek van de heer Oud op een jammerlijk en kostbaar fiasco is uitgelopen. De regeringscrisis is onnodig uit gelokt. Spreker verklaarde, dat de P.v.d. A aan de grens is gekomen van het volgen der KVP als deze op hoop van zegen flbuwe minister posten creëert. De vraag rijst of minister van den Brink niet een minder progressieve koers ge wenst acht. Wat Nieuw Guinea betreft drukte de regering zich zeer pessimistisch uit. Het regeringsprogram biedt een aan tal goede mogelijkheden, maar op de uitvoering komt het aan. Naar sprekers mening komt de arbeidsvrede in gevaar, als men niet terstond komt met een nieu we looxtronde. Het beleid zal goed moeten maken, wat in de regeringsverklaring ont breekt. De heer Schouten (AR) betoogde, dat hij geen bezwaar had tegen de algemene strekking van het rege- ringsprogram-Romme, maar dat van een zakelijke uitwerking daarvan geen sprake was. Spreker vroeg concrete mededelin gen over de bezuiniging van 150 millioen. elaas, de nieuwe regering heeft niet in de allereerste plaats de luxe bij de keel gegrepen, maar is gestart met een grote psychologi sche blunder: met een reeks prijsver hogingen van onmisbare levensmid delen. Is het wonder, dat de vakcentrales protesteren Wij zingen hier voor onze lezers geen nieuw lied. als w(j zeggen, dat ae levensbehoeften van iedereen zo lang mogelijk onaangetast moeten blijven, dat echter alles wat overbo dig is belast moet worden, totdat on ze betalingsbalans in evenwicht is, dat wil zeggen tot Nederland even veel produceert als het verbruikt. De regering begint met het duur der maliën van de levensmiddelen; Op welke manier zij de luxe zal aantas ten zullen we later wel horen. Onlangs hebben wij aangedron gen op groter zuinigheid by de overheiusmstanties. Uit de le zerskring kwam toen een stem, die erop wees, dat met name ons onder wijs van jaar tot jaar meer kapitaal verslindt. Ook „De Telegraaf" (rechts-rad.) ziet bezuinigingsmogeljjkheden bij vele scholen, zonder aat ae kern van het onderwijs er door geschaad zou worden; talrijke kleine gymnasia, die schatten geld kosten, zouden met H.B.S.-en tot lycea kunnen samen smelten en aparte jongens- en meis jesscholen zouden tot gemengde scholen verenigd kunnen worden: „In Assen is een Gymnasium met 88 leerlingen en een R.H.B.S. met 238 leerlingen. In Breda zijn die getallen 85 en 230; in Dordrecht 85 en 471 (Gem. Lyceum)in Gorinchem 70 en 236; in 's-Hertogenbosch 80 en 170; in Middelburg 73 en 212; in Sneeli 48 en 293; in Tiel 63 en 168; in Zutphen 79 en 213; in Gouda 81 en 340. Men ziet: de genoemde Gymnasia hebben alle beneden de honderd leerlingen. Een groot percentage van onze leer lingen krijgt bovendien les van onbe voegden en slechts gedeelteiyk be voegden, omdat er geen leraren te vinden zyn, die aan de wettelijke eisen voldoen. Maar in Tiel heeft men 16 leraren voor 63 leerlingen; in Sneek 14 leraren voor 48 leerlingen; in Middelburg 15 leraren voor 73 leerlingen; in Maastricht 19 leraren voor 59 leerlingen; in Kampen aan het Geref. Gymnasium 15 leraren voor 66 leerlingen; in Zutphen 17 le raren voor 79 leerlingen. Wat deze laatste plaats aangaat, daar heeft men aan de H.B.S. 22 leraren voor 213 leerlingen, dus 5 leraren meer dan aan het Gymnasium en 134 leer lingen meer. Wie de practijk kent, begrijpt gemakkelijk hoe klein de klassen zijn aan deze scholen. Som mige beginnen op privaatlessen te gelijken". Nu is het duidelijk, dat een gymna siumopleiding grote voordelen biedt, boven een lyceumopleiding. Evenzeer is het duidelijk, dat de meeste steden hun gymnasium slechts zeer node missen. Speciaal in Zeeland, waar maar één gymnasium is. is het be houd van groot belang. Maar als men de kwestie landelijk bekijkt, moet er voor een arm land als het onze ook hier een en ander te bezuinigen zijn. Wat Nieuw Guinea betreft moet men voor verrassingen gevrywaard blijven. Het nu aan de orde stellen van de Schelde-Rijn-verbinding acht te spreker praematuur en inoppor tuun. De formatie van 't nieuwe ka binet noemde spreker zeer ernstig teleurstellend. Door het optreden van dr. Drees ontstaat een binding met het verleden. Met leedwezen heeft spreker gezien, dat de heer van Maar- seveen weer is opgenomen. Spreker constateerde, dat als men samenwerking met de A.R. wil, ex- meer nodig is dan aanbieden van een minister zonder portefeuille en een departement. Spreker verklaarde zich tenslotte bereid medewexiting te verlenen aan de regering waar dat maar enigszins mogelijk is. Het beleid zal principi eel zakelijk worden beoordeeld. De heer Stokman (KVP- betreurde de houding van de A.R.. De KVP heeft de grootste offers moeten bren gen. Spreker achtte het juist, dat de Nieuw Guinea-kwestïe blijft rusten. Spreker wilde nadere inlichtingen over de belastingvoorstellen en merk te op, dat de fracties vrij blijven in de beoordeling van de concretisering der punten uit het regeringspx-ogram. AMERIKA MOET BETALEN De heer Weiter (KNP) vroeg in lichtingen over de begrotingstekor ten. Het volk behoeft een verlaging van het levenspeil niet te aanvaar den indien de kosten der bewapening over de grens van het redelijke gaan. Naar zijn mening is de grens over- schreden. Amerika dient ae rekening j te betalen. De heer Tilanus (CHU) waardeer de de terugkeer van minister Drees en betreurde de weigering van de AR-partij. Spreker's partij voelt zich overigens niet gebonden. Krachtda dige bezuiniging is nodig, ook op kleinigheden. LOONSVERHOGING De heer Gortzak (CPN) merkte op, dat de kabinetscrisis niet is veroor zaakt door Oud, maar door Eisen hower. De regering zegt, dat zij vre de wil, maar zy Bewapent. Spreker wenste verhoging van lonen en sala rissen plus uitkeringen aan ouden van dagen enz. Ook wilde hfi de mi litaire dienst op twaalf maanden handhaven. De heer Oud (WD) bespi'ak uit voerig de kabinetscrisis. Spreker noemde het huidige kabinet sterker dan het vorige. Het leek spreker geen gezonde toestand, dat thans voor de tweede maal aan dr. Drees de leiding van een kant en klaar ge maakt kabinet wordt aangeboden. Sprekers fractie behoudt zich volle vryheid jegens dit kabinet. Ds. Zanat (St. G.) noemde de re geringsverklaring uiterst vaag. Be zuiniging is nodig. Over Nieuw Gui nea was spreker nog niet gerust. MINDER LENEN De heer Hofstra (PvdA) besprak het sluitend maken van het staats budget. Spreker zou liever meer uit belastingen willen halen, dan uit le ningen. De regeiingsverklariiig is in vage termen gesteld. Er is een te groot vertrouwen in indirecte maat regelen van financiële aard. Spreker drong aan op snel over leg inzake compensatie van de subsidieverklaring in de Ioonsec- tor. Verlaging der subsidie's dx*ukt voor- IN DE MACHINEKAMER GEROOKT. Vele schepen voeren te hulp. De Nederlandse kustvaarder „Bonaire", groot 500 ton en afkomstig uit Groninge'n is Maandag ten Westen van Dungeness in brand geraakt. Het schip was leeg op weg van Londen naar Bayonne. Vyf schepen begaven zich na de eerste radioseinen op weg naar het brandende vaartuig. Het Noorse s.s. „Knudsen" nam op 8 m(jl van Start Point de acht koppen tellende be manning aan boord. De machinekamer en hutten stonden toen reeds In lichter laaie. De „Bonaire" is in 1950 gebouwd. NA MAANDENLANGE BESPREKINGEN. Er komt een Europese, markt voor kolen en staal. Maandag is te Parijs de voorlopige overeenkomst over het plan-Schu- man geparafeerd door vertegenwoordigers van Nederland, België, Luxem burg, Frankryk, West-Duitsland en Italië. De overeenkomst beoogt het scheppen van een zeslandenmarkt voor kolen en staal onder leiding van een bovennationaal gezagsorgaan. Het.verdrag moet nog door de regerin gen worden ondertekend en door de parlementen geratificeerd. Herbert Morrison, die kort geleden Bevin opvolgde als Engelse minister van buitenlandse zaken. al op de mensen met lage inkomens. Spreker zegde in beginsel steun aan het regeringsprogram toe. De heer Andriessen (KVP) noemde de regeringsverklaring vaag voor wat betreft de sociale aspecten. Wat de prysvei-hogingen aangaat is helaas weer geen overleg gepleegd met het georganiseerde bedrijfsleven. Spreker vroeg intensief overleg en een program van concrete maatrege len. Tegen middernacht werd de zitting verdaagd, nadat minister Drees dank had gebracht aan degenen, die het kabinet steim toezegden. Het Franse vaartuig „Tarana", dat 347 ton meet, nam later het brandende schip op sleeptouw. Twee sleepboten voeren daarna naar de plaats van de ramp om de „Tarana" over te nemen. De Britse admirali teit gaf de „Dalsymple", die juist op de thuisreis was na een tocht door de Middellandse Zee, opdracht naar de brandende kustvaarder te steve nen. In het gebied waar de „Bonaire" ronddreef was de zee vrij kalm. De reder van de „Bonaire" deelde mee, dat de brand ontstaan moet zijn door het breken van het „dagting- glaasje", een onderdeel van de olie stookinrichting, dat met gasolie ge vuld was. In 'n kort telefoongesprek, dat de kapitein aan boord van de De grote Duitse kolen- en staal- trusts zullen ontbonden worden in 24 onafhankelijke ondernemingen, waar van de grootste 2 millioen ton staal per jaar zal produceren. De West- duitse liolenverkooporganisatie, waarin de verkoop van alle Duitse kolen geconcentreerd was, zal gelei delijk geliquideerd worden. Het ligt in de bedoeling, dat zij op 1 October 1952 geheel verdwenen zal zijn. Er moet tussen de deelnemende regeringen nog besprekingen worden gevoerd over de omvang van het stemrecht in het gezagsorgaan. Het is mogelijk, dat de Westduitse Republiek, Frankrijk en Italië meer stemrecht zullen krijgen dan België, Nederland en Luxemburg. De Bene- lux-landen hebben voorgesteld om, als tegenwicht tegen de overheersen de positie van Frankrijk, Duitsland en Italië, de organisatie te Luik te ves tigen. Van Duitse zijde werd Trier als vestigingsplaats genoemd. De Duitse gedelegeerde bij de on derhandelingen, prof. Hallstein, zei. de Maandag in een rede voor dt Duitse radio: De buitengewone kamer van de Amsterdamse rechtbank, heeft Maan dag de 66-jarige schrijfster Jo van Ammers-Kliller vrijgesproken van de beschuldiging van overtreding van het verbod tot uitoefening van het beroep van schrijfster. Tot deze beslissing was de recht bank gekomen na overweging, dat onder uitoefening van beroep als schrijfster moet worden verstaan het schrijven van boeken e.d. tegen be taling. De rechtbank was van me ning, dat niet bewezen was, dat ver dachte enige betaling heeft genoten als vrucht van de uitgave van de ro man „Dorstig Paradijs". Veertien dagen geleden was een geldboete van 1000.sub. vier maanden geëist. Het eerste kievitsei? De heer G. Klok te Lunteren, heeft in de gemeente Barneveld, een kie vitsei gevonden en het de Koningin aangeboden, in de hoop dat het 't eerste kievitsei van dit jaar is. Elf studenten In ziekenhuis. Elf Nederlandse studenten moesten Zondag in het ziekenhuis van Chamo- nix worden opgenomen, omdat zich symptomen van vleesvergiftiging bij hen voordeden na een maaltijd in een herberg van een bergsport-vereniging Niemand van hen verkeert in levens gevaar. Ook twaalf Franse en zeven Duitse collega's moesten naar dit zie kenhuis. De basis van de thans geparafeer de overeenkomst is, dat er voor kolen en staal een gemeenschappelijke Eu ropese markt gevormd wordt, een economisch gebied van een grootte, die vergeleken kan worden met de omvang van het Amerikaanse econo mische gebied. Zoals er tot dusverre in het binnenland der afzonderlijke staten geen douanerechten of han- delsbepei'kingen bestonden voor ko len of staal, zo vervallen thans ook alle douanerechten en handelsbeper kingen voor de gemeenschappelijke Europese markt. Wraakneming van student? Een Perzische student heeft Maan dagochtend een aanslag gepleegd op de president van de universiteit te Teheran, dr. Zangoenek. Zangoenek was minister van Onderwys in het kabinet van generaal Razmara, die kortgeleden vermoord werd. De aanslag gebeurde op de trappen van de universiteit. Het slachtoffer kreeg een kogel in de buik, maar ver keert niet in levensgevaar. De student is gearresteerd. Hij zou een keer betrapt zyn toen hij bij een examen, afgenomen door dr. Zangoe nek, zat te spieken. Men onderzoekt thans of de student in verbinding stond met de communistische Toe- deh-partij of met Islamietische fana tici. Wittebrood 4 cent per 800 gram duurder. Verwacht wordt, dat de bakkers spoedig van hun organisaties een ad vies zullen krijgen omtrent de nieuwe prijs van het z.g. „vrije wittebrood". Het zal waarschijnlijk om een prijs verhoging van 4 cent per brood van 800 gram gaan. Luxe broodjes, be schuit, koek, e.d. zullen naar evenre digheid in prijs verhoogd worden. Op de banketprijzen heeft het duur der worden van het meel minder in vloed; wel telt hier natuurlijk ook de verhoogde suikerprijs mee. Men wijst er in bakkerskringen nog op, dat de meelprijs voor het gewone brood van 24.40 tot 27.70 per 100 kg. is gestegen, die voor wittebrood van 35.30 tot 42.30. Troepen staan gereed aan de Joegoslavische grens. VERKLARING VAN" AMERIKAANSE AMBASSADEUR. De ambassadeur der V. S. in Joego slavië, George Allen, heeft te Wash ington verklaard, dat de troepen der Oosc-Europese staten gereed staan aan de Joegoslavische grens. Hij verzekerde, dat „de enig over blijvende vraag is, wanneer de machthebbers van het Kremlin het bevel zullen geven om de strijd te be- finnen". Allen zei, dat hét feit dat talin nog niet het bevel had gege ven Joegoslavië binnen te trekken, inhield, dat „vastberadenheid en een gezonde defensie tegenwoordig zeer overtuigende argumenten zijn in het belang van de vrede". Hij was exvan overtuigd, dat de Joegoslaven „zullen vechten, onver schillig wie de aanvallers zouden zijn of in welke vorm de aanval komt". Ook „olle-moellijikheden" In Irak te verwachten. Als gevolg van de gebeurtenissen in Perzië begint thans ook in Irak de oppositie tegen de Westerse invloed op de petroleumproductie de kop op te steken. Sjansall, een der leiders van de nationalistische pai-tij in Irak heeft de premier gevraagd of de Iraakse regering denkt aan nationali satie van de Iraakse olie-industrie in vex-band met „de moedige daad" in Perzië. Olieconcessies zijn in handen van de „Ix-aakse petroleummaatschappij waarvan Nederlandse, Franse, Britse en Amerikaanse groepen gelykelyk vrijwel alle aandelen hebben. Sjansall drong er op aan, dat de buitenlandse oliemaatschappijen zou den ophouden met „het uitplunderen van het Iraakse volk". De productie van de voornaamste olievelden te Kirkoek, waar het hoofdkwartier van de „Iraakse pe troleum maatschappij" is gevestigd, is in een jaar verdubbeld, aldus is Zondag bekend geworden. „Knudsen" met de ieder heeft ge- vderd, sprak de kapitein als zyn ver moeden uit, dat er in de machineka mer gerookt is. De „Knudsen" met aan boord de be manning van de „Bonaire", heeft te gen het einde van de avond koers naar Pernis gezet. Na elf jaar weer open Defaitisten kregen toch ongelijk „Elf j'aar hebben we het geloof bewaard, dat de Marine in Vlissingen terug zou komen. We hebben er voor gevochten, ook toen „Den Haag" zei, dat we maar moesten ophouden. We hebben ons huis bewaard en verdedigd tegen- over Duitsers, N.S.B.-ers en ook tegenover defaitisten in eigen kring. Maar nu we ons tehuis „De Meerpaal" dan eindelek weer voor de Marinemannen kunnen openstellen, zjj we verheugd en dankbaar, dat we hebben kunnen vol houden." Met deze woorden, waarin hy tevens een beeld gaf van de stryd, welke Vlissingen heeft moeten voeren om zyn oude rechten als Marinestad aan de Scheldemond erkend te krijgen, heropende de voorzitter van de ver eniging „Christelijk Tehuis voor militairen van de Land. en Zeemacht", ds. J. S. Hartjes, gisteravond het oude militaire tehuis aan het Bellamypark, dat nu do voor de Marine zeker zinryke naam „De Meerpaal" heeft gekre. gen. Het was op deze openingsavond al direct een echt gezeilige Boel in dit eerste Maxine-tehuis aan de Vlissin- se wal. Natuurlijk: er waren veel autoriteiten en officiële vertegen- woordigers, maar ook de jongens van de Maxine waren in grote ge tale opgekomen en vooral toen het officiële gedeelte eenmaal was afge werkt, was de stemming al spoedig prima. Burgemeester Kolff wijdde sa men met overste de Graaff het bil jart in, de dominé speelde met de Pater een partytje tafeltennis, er werd gesjoeld, gedamd, gekaart, zelfs geschoten en onder het genot van een kopje koffie of een glaasje bier vloog de eerste avond om. De Jantjes van de „Flores" en de „Heemskerck" hadden inderdaad een tehuis in Vlis singen gevonden en Vader en Moe der van Damme, die hun sporen al by de wederopbouwarbelders hebben verdiend, zullen er wel voor zorgen, dat zH zich weldra ook helemaal thuis" zullen voelen. Natuurlyk moest er aan de gezel ligheid een kleine officiële plechtig heid voorafgaan, maar de sprekers hebben er voor gezoi'gd, dat deze geen schade kon doen aan het eigen- lyke doel: een prettig samenzyn van de marinemannen. Ds. Hartjes vexwelkomde eerst de eregasten: overste W. H. de Graaff, commandant Maritieme Middelen Zeeland, burgemeester mr. B. Kolff, wethouder w. Poppe, de gemeentese cretaris, de heer A. de Beijl, officie ren, onderofficieren en manschappen van de Marine, vertegenwoordigers van verschillende kerkeraden en het Leger des Heils, de brigade-comman dant der Kon. Maréchaussee, enz. Spreker herdacht de marinemensen, die in de oorlog het hoogste offer brachten, in het bijzonder de mannen van de „Bulgia", die in de haven van Vlissingen onderging, en dankte ten slotte allen, die him krachten heb ben gegeven voor de terugkeer van dé Marine en de heropening van het Chiïstelijk Militair Tehuis. Burgemeester Kolff vergeleek de Marine met een groot gezin, dat nu zijn intrek neemt in een huis, en zei- de dankbaar te zyn, dat het particu lier initiatief bij machte is geweest reeds zo spoedig iets voor dit gezin te doen. Spreker was er van over tuigd, dat het bestuur er in zal sla gen ook de moeilykheden, welke het ongetwijfeld nog in de toekomst op zijn weg zal vinden, te overwinnen. Namens het gemeentebestuur en de burgerjj rtep de burgemeester de Ma rine een hartelijk welkom toe. De vlootpredikant, ds. E. Sneller, zeidc zich te gevoelen als Ruth, de Moabitische, die in het land de ach tergebleven aren en sprietjes mocht plukken. De vorige sprekers hebben gelukkig ook een paar van de spriet jes voor mij achtergelaten, aldus ds. Sneller en ik verwelkom hier dus nog in het bijzonder mijn collega's „Pater Spriet" en ook „spriet Ventevogel", zonder wie wij nu dit tehuis zeker nog niet zouden hebben. Ook de Vader van het tehuis, de heer van Damrae, en bootsman A. Braam (namens de Vereniging van beroepsschepelingen by de Zeemacht spraken nog een kort woord, waarbij de laatste ae vorming van een Vlis- sings afdelingsbestuur aankondigde. Laatste spreker was overste W. H. de Graaff, die zeide buitengewoon dankbaar te zyn, dat de heer Vente vogel en zyn medewerkers er zo on gelofelijk snel in zijn geslaagd dit tehuis te openen. Overste de Graaff hoopte, dat velen van zijn mannen regelmatig de weg naar „De Meer paal" zullen weten te vinden en wek te dezen op er 'n echt gezellig tehuis van tc maken. i DRAMA UIT BEZETTINGS TIJD VOOR DE RECHTBANK, Tegen ex-S.D.-man kwamen nieuwe feiten aan het licht. Acht jaar geleden werd een joodse kapper in de Jordaan te Amsterdam door vijf schoten uit revolvers van twee S.D.-agenten getroffen, toen hij trachtte zijn oude vader en moeder op een onderduikadres onder te bren gen. De oudjes wisten na de schiet- party te ontkomen; de kapper werd zwaargewond naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Met volledige me dewerking van een dokter en enkele verpleegsters in dit ziekenhuis, werd de gewonde kapper na een week „ontvoerd" naar een nieuw onder duikadres, waar hij zyn ouders terug zag. Alle moeite echter heeft weinig mogen baten. Zes weken later werd de kapper opnieuw gearresteerd en in een poging om iets voor hun zoon te doen, meldden zijn ouders zich vrywillig by de S.D. Zowel de zoon als de ouders zyn in Duitsland omge komen Na de bevrijding werden de twee S.D.-agenten veroordeeld tot interne ring. Eén van hen werd in 1948 op vriie voeten gesteld. Eerst geruime tyd na zyn invrij- heidsstelling kwam de schietpartij de justitie ter ore en opnieuw werd te gen de S.D.-man een vervolging in gesteld. Maandag stond hij terecht, zyn collega is nog steed3 gedeti neerd. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Dx-abbe, eiste wegens poging tot doodslag, gepleegd met de bedoe ling de kapper aan de vyand uit te leveren, 4 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. In zyn laatste woord zeide ver dachte, dat de Duitsera het hem kwalyk zouden hebben genomen, wanneer de arrestant ontvlucht was. De uitspraak is bepaald op 2 April a.s. Gas- en electriclteitsstaking in Parijs. De vakverenigingen van de em ployes in de Paryse Gas- en Elec- triciteitsbedryven hebben een onmid dellijk ingaande staking uitgeroepen. Zy wensen hogere salarissen. Deze vervoersstaking zal zich waarachijnlyk uitbreiden tot buiten de stad en mogelijk tot andere indus trieën. Premier Queuille heeft een kabinetsvergadering bijeengeroepen teneinde de arbeidssituatie te bespre ken. 17-jarig meisje aan het hoofd van dievenbende. Een met een revolver bewapend 17- jarig meisje is Zondagavond te Oslo gearresteerd. Zy wordt ervan be schuldigd als leidster te zyn opgetre den van een aantal jongens en meis jes, allen jonger dan zeventien jaar, die ongeveer twintig autodiefstallen hebben gepleegd. De bende was goed georganiseerd; haar leden beschikten over werktuigen om auto's open te breken en op gang te brengen. Hopeloze discussies van de plaatsvervangers. In de Maandag gehouden vergade ring van de plaatsvervangers der Gro te Vier te Parijs is weer gedebatteerd over het Russische en het Westerse standpunt betreffende Duitsland. Parodi (de Franse voorzitter) zeide, dat Gromyko uitgeweid had over de overeenkomst van Potsdam doch dat hij slechts vluchtig over de Koreaanse kwestie had heengelopen. De kloof tussen het Westerse en het Russische standpunt was zo wijd, dat men niet tot een overbrugging komen kon door te spreken over de stof zelve. Indien men op de huidige voet voortging, al dus Parodi, zou de conferentie van plaatsvervangers slechts gebruikt wor den voor het uitwisselen van be schuldigingen en tegenbeschuldigin- gen. NOORDELIJKE WIND. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Matige, later vry krachtige wind uit Noordelyke richtingen. Zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en plaatselyk enkele buien. Iets kouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1