NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN Sport en wedstrijden Minister in 't Veld sprak te Middelburg WALCHEREN MEER BELANGSTELLING VOOR DE GEZONDHEIDSDIENST DIEREN Botwinnik maakte met moeite remise Koninklijk Paar nam grote parade af Auto te water gereden in Rotterdam Westelijke bezettingskosten 1,13 milliard hoger ZATERDAG 17 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 l Als algemeen voorzitter van „Humanitas". In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg hield de vereniging Hu- manitas, afd. Middelburg, een propa- ganda-vergadering. In deze bijeen komst, welke geopend werd door de afdelingsvoorzitter, de heer A. J. Eerenpas, sprak de algemeen voor zitter van Humanitas, mr. dr. J. In 't Veld, over het doel en streven van deze vereniging. Minister In 't Veld begon met er op te wijzen, dat reeds aan het einde van de vorige eeuw aan weldadigheid en armenzorg werd gedaan. Dit werk <ring meestal uit van de kerk. Met de voortgang van de industrialisatie nam echter het aantal buitenkerke lijken gestadig toe en daarom deed zich al spoedig de behoefte gevoelen aan een organisatie voor steunverle ning aan deze categorie van ons volk. De sociale wetten hadden wel enige verbetering gebracht, maar deze richtten zich meer op de sociale toe standen en behalve materiële steun, was er ook steun op geestelijk en ze delijk gebied nodig. Er moest meer onderstand komen, die op de mens zelve gericht was. Hierdoor kon te vens de geestkracht verstrekt wor den, iets wat in deze tijd juist erg nodig is. Mr. dr. In 't Veld stelde vast, dat de vereniging Humanitas juist in die lichting werkt en dan speciaal voor de buitenkerkelijken. Bij deze vereni ging staat dé levensbeschouwing op de achtergrond. De spreker gaf een korte beschouwing over het humanis me en waarschuwde tenslotte tegen de alom heersende apathie en angst stemming. Ook het verantwoorde- lykheidsgevoel mag niet verloren gaan. Minister In 't Veld besloot met een oproep om medewerking te verlenen aan Humanitas. De begaafde voordrachtskunstena res Wanda Reumer zegde vóór de pauze enkele gedichten van Hooi-nik, Stuiveling, Verwey en mevr. Roland Holst. Ook na de pauze wist zij haar gehoor met een speciaal voor deze avond ontworpen programma, bijzon der te boeien. Vlissingen KATH. GEZINSZORG VLISSINGEN De ver. „Kath. Gezinszorg" te Vlis singen hield Woensdagavond een le denvergadering in het Bondsgebouw Beurstraat 3. Over de verrichte arbeid geduren de het tijdvak 1 October1 Maart werden verslagen uitgebracht door mevr. RuigJoosten en de heer M. J. Corveleijn. Het gevoerde bestuurs beleid werd goedgekeurd. De voorzitter, de heer F. Schets, was erkentelijk voor dit vertrouwen en hij dankte de dames die met de ge zinszorg zijn belast voor haar ge waardeerde arbeid. VERGADERING WIT-GELE KRUIS De afd. Vlissingen van het Wit-Gele Kruis hield een ledenvergadering, te vens propaganda-avond. Het woord werd gevoerd door de heer Schelf hout als lid van het Provinciaal be stuur en dr. Bartels uit Utrecht. Beide sprekers belichtten het nood zakelijke werk der Kruisverenigingen op treffende wijze. Pastoor Ouwen- dijk spi'ak als geestelijk adviseur 'n propagandistisch woord. Als be stuurslid werd mevr. Hiltenburg ge- FILMS VAN DE WEEK Zo begint het leven. Zo begint het leven (Vi vil ha'et barn) van Alice O'Fredericks en Lau Lauritsen. Een heel simpel verhaaltje over 'n jong echtpaar, dat naar het schijnt geen kinderen zal krijgen en tenslotte toch zrjn wens vervuld ziet, ligt ten grondslag aan deze eenvoudige, maar treffende, diep-menselijke Deense film. Zij behandelt openhartig, maar tevens met grote eerbied huwelijks problemen, die gewoonlijk ten gevol ge van valse schaamte maar liever verzwegen worden, zij laat tevens als apothese het grootste gebeu ren in het gezin, de geboorte van een nieuwe wereldburger, zien. Tegen dit laatste is van sommige zijden bezwaar gemaakt: men neemt het standpunt in, dat een zo intieme belevenis niet op het bioscoopscherm thuis hoort. Dit kunnen wij in 't al gemeen onderschrijven, want de ca mera kan zo gemakkelijk naar de vulgariteit zwenken. Maar men mag er dankbaar voor zijn, dat in deze kiese en opbouwende film de bekro ning van het huwelijksgeluk niet ach terwege is gelaten, omdat deze laat ste, korte, sobere scène even zuiver en ontroerend is als de gehele rol prent en zonder enige twijfel iedere toeschouwer met deemoed en eerbied voor de schepping, voor het wonder van de geboorte zal vervullen. „Zo begint het leven" kan o.i. een wezen lijke bijdrage tot verbetering der geestelijke volksgezondheid leveren en geeft bovendien nuttige voorlich ting, die haar soms méér tot een do cumentaire dan tot 'n speelfilm stem pelt. (Electro, Middelburg, Alham- bra. Vlissingen, Grand-theater Goes), Toontje heeft een paard getekend (Tony draws a horse) van John Pad dy Carstairs. De geestige comedie van Lesley Storm over Toontje, die een paard tekende en daardoor een crisis ver oorzaakte in het huwelijk van zijn ouders, is verfilmd, waardoor thans ieder gelegenheid krijgt zich uitste kend te vermaken met dit joch en zijn kordate moeder, die weliswaar psychiater is, maar uiteindelijk toch de waarde van een stevig pak slaag op de broek van haar zoontje, leert begrijpen. Prima lichte kost. Cecil Parker, Anne Crawford, Mervyn Johns (Schouwburg. Middelburg). De schat der Conianchen (Coman che Territory). Een kleurige Indianengeschiedenis, waarin een felle strijd wordt gevoerd om een verdrag met de Comanche- stam over het winnen van zilver door de blanken. De actie-liefhebbers kunnen hun hart ophalen aan enige fikse vechtpartijen. Maureen O'Hara, MacDonald Carey. (Luxor, Vlissin gen). ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer G. J. M. de Greef, ?,l'ts te Vlissingen, Koudekerkse weg W. lo, tel. 2121. Te Middelburg is te bereiken mevr. G. Pel—Meilink, arts Middelburg, tijd. Singelstraat 29. tel 2821. Te Zoutelande, Westkapelle en Koudekerke is te bereiken de heer M. Huygens. arts te Westkapelle „de Wiezei tel. K 1188—316. Te Vèere Serooskerke en Oostlcapelle is te be reiken de heer P. j. Bom. arts te Oostkapelle, tel. K 118S276. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek v. Ockenburg, Walstraat 54. tel. 2010; Middelburg: apotheek v. d. Harst, Kort© Delft 12 tel. 278», kozen. De heren Limonard, Cor- vriend, v. d. Vate en de Meurichy werden bij acclamatie herkozen. De avond werd door de heer Limonard gesloten. GESLAAGb. Aan de De Ruyterschool te Vlissin gen slaagde voor het diploma A scheepswerktuigkunde (met lof) de heer P. Gilde, en voor het certificaat radiotelegrafist 2de kl., de heer C. Th. C. Willems. Middelburg VOORLICHTING SUIKERZIEKTEN. Op Woensdag 21 Maart wordt in Middelburg door het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad en de Ned. Vereniging van Suikerzieken een voorlichtingsavond voor suiker zieken belegd. Dr. L. J. H. Brongers, geneesheer-directeur en internist van het Gasthuis. szal spreken over het onderwerp „Wat is suikerziekte en welke behandeling verlangt ze in de practijk". mej. D. J. ten Haaf, diëtis te van het Voorlichtingsbureau v. d. Voedingsraad, over „Wat kunnen en mogen suikerzieken eten" en drs. P. Theune, lid van het hoofdbestuur der N.V.S., over het werk van deze vereniging. Er is een commissie van aanbeve ling gevormd waarin zitting hebben mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, dr. L. J. H. Bron gers, dr. I. D. Fransen van der Putte, schoolarts, dokter P. C. J. van der Slikke, gemeentearts, H. P. Veening, internist te Vlissingen en dokter M. J. van der Vooren, kinderarts. DE INVLOED VAN DE VOEDING OP HET MENSELIJK LICHAAM. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg hield prof. dr. B. C. P. Jansen uit Amsterdam in de Con- frèriezaal van het Schuttershof een lezing over de invloed van de voeding op het menselijk lichaam. Prof. Jan sen begon met er op te wijzen, dat de voedingsleer, zoals die ih de 19e eeuw gold, door analyse van de voe dingsstoffen volkomen veranderd is. De aanwezigheid in de voeding van een voldoende kwantiteit vitaminen in een juiste verhouding bleek nood zakelijk. Zo werd, ook weer proefon dervindelijk, vastgesteld, dat b.v. melk een zeer nuttig en voedzaam bestanddeel van de voeding is. Spr. illustreerde met enkele inte ressante voorbeelden, dat de voeding ook een grote invloed heeft op het gebit en dat goede voeding een flin ke weerstand geeft tegen infectie ziekten. EXAMEN. Aan de Vrije Üniversiteit te Amsterdam slaagde voor het propaedeutisch examen theologie, de heer W. van der Zwaan te Middelburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND In de week van 4 tot en met 10 Maart kwamen in de provincie Zee land 2 gevallen van besmettelijke ziekte voor en wel 1 geval van para- typhus B in IJzendijke en 1 geval van meningitis in Kortgene. BANK VOOR ZEELAND. Naar wij vernemen zal aan de al gemene vergadering van aandeelhou ders der Bank van Zeeland N.V. te Goes worden voorgesteld over het af- felopen boekjaar een dividend van uit te keren (vorig jaar even eens 8 GENODIGDEN ZAGEN „ZO BEGINT HET LEVEN". Een groot aantal verpleegsters uit het Gasthuis te Middelburg en vele andere genodigden onder wie dokto ren, predikanten, de leiding van het Gasthuis, journalisten en vroedvrou wen woonden Vrijdagmiddag in de Electro-bioscoop te Middelburg een besloten voorstelling bij van de Deen se film ,,Zo begint het leven". Deze rolprent, welke elders in dit blad be sproken wordt, maakte een diepe in druk. EXAMENS. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het propadeutisch examen theologie, de heven H. van der Zwaan te Middel burg en A. Ykema te Amsterdam. O. en W.-Souburg JAARVERGADERING CMJV. De CMJV te Souburg hield haar jaarvergadering. De heer Joziasse deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental stijgende is. De jaar verslagen getuigden van een opge wekt verenigingsleven. De penning meester kon een klein batig saldo melden. De vereniging hield vorige week een feestavond, waarbij een to neelstuk „De tijd staat niet stil" en een humoristische schets werden op gevoerd. Een mondorgel-octet bracht enkele aardige nummertjes ten geho re. JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND. In „De Zwaan" te Souburg hield de Chr. Besturenbond zijn jaai-verga- dering. De vooi'zitter, de heer P. v. d. Putte opende de vergadering met gebed en schriftlezing. Het jaarver slag werd uitgebracht door de secre taris, de heer A. Arendse. Het leden tal steeg van 423 tot 476. De collec te D.E.L. bracht 197,40 op. Aan twee leden werd uit dit fonds onder steuning verleend. Het verslag van de penningmeester vermeldde een klein nadelig saldo. De heer Grashof, districtbestuurder uit Rotterdam wees vervolgens op het grote gevaav dat West-Europa bedreigt. De grond toon van ons leven moet zijn: „God is een toevlucht, ik zal niet vrezen". Spr. wees er op, dat wij soberder moeten leven, waardoor West-Euro pa zich" kon bewapenen tegen duis tere machten. Westkapelle RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Westkapelle komt Maandag a.s. om 2 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school. KIEZERSLIJST. De kiezerslijst van Westkapelle be vat de namen van 1402 personen. Arnemuiden RAADSVERGADERING De raad der gemeente Arnemuiden zal Maandag a.s. in openbare verga dering bijeenkomen. Op de agenda Staat o.m. benoeming van een onder wijzer aan de O.L. School en een ver zoek om een garantieverlening ten behoeve van de Stichting Rusthuizen Walcheren. Geslaagd voor het examen 3e stuur man Grote Handelsvaart, de heer M. G. Felius, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. SCHEEPVAART VLISSINGEN Vlissingen aangekomen: 15 Maart: Ros- sum van Sluiskil; Sotteville van Gent; Ruja van Hansweert. Gepasseerd naar Antwerpen: 15 Maart: Soemba van Zee; Lïndekerk van Rotter dam; Meike van Rotterdam; Peter Swen den van Rotterdam; Mary van Londen; Twente van Londen; 16 Maart: Banka van zee naar Gent. Vlissingen vertrokken: 15 Maart: Texel naar Londen; Da Costa naar Calais; Ba- jamar naar Duinkerken; Westerdok naar Copenhagen: Thomas naar Rostock; Hans naar Kolding: Noordkaap naar Copenha gen; Este naar Middelfart; Rossum naar Ostende; 16 Maart Sotteville naar Livor- no. Gepasseerd van Antwerpen: 15 Maart Quirina naar zee van Gent; Westland naar Middlesborough van Gent; Albireo naar Rotterdam; Deo Gloria naar zee; Mizar naar Yarmouth: Glashaven naar Copenhagen; 16 Maart: Tuko naar Svendsborg: Lekkerkerk naar Rotterdam. ASTHMALIJDERS Maak een einde aan Uw martelingen. Elke asthmalijder kent het verstik kende gevoel dat een asthma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten bren gen binnen de 3G seconden verlich ting en bedwingen de felste aanval in 515 minuten. Om geheel gerust te zijn, nemen vele lijders aan asthma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef Haal vandaag nog de Adozo-tabletten bij Uw apo theker of drogist. HANDBAI PROGRAMMA. Voor de Districts le klasse Zuid komen a.s. Zondag te Goes het eerste dames- en heren elftal van Hellas uit tegen E.H.V. uit Eindhoven. Willen de Hellas-dames de kans op het kam pioenschap behouden, dan dienen ze deze wedstrijd te winnen. Ons inziens zijn ze hiertoe ook. wel in staat. Ook de heren van Hellas geven we een kleine overwinning. Jaarverslag over het afgelopen boekjaar 1949-1950 verschenen. Nonchalance bij de veehouders. De Stichting „Provinciale Gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland" heeft ook het afgelopen boekjaar vor deringen gemaakt, aldus het jaarver slag dezer Stichting. Het feit, dat op het gebied van de tuberculosebestrij ding deze vorderingen nog niet in cij fers zijn uit te drukken, houdt niet in, dat er in werkelijkheid geen re sultaten zijn bereikt. Een aezer re sultaten is bijvoorbeeld, dat de Zeeuwse veehouders veel meer „be strijders" geworden zijn dan in het voorafgaande boekjaar het geval was. Ook op het gebied van de bestrijding van andere ziekten bij het vee dan de t.b.c. was er een stijgende belangstel ling merkbaar. Het aantal laborato rium-onderzoekingen wees uit dat deze instelling in een behoefte gaat voorzien. Tevredenheid over de gang van za ken mag er echter nog allerminst be. staan. De opgaven, waarvoor de Ge zondheidsdienst zich geplaatst ziet, zyn ook te groot dan dat men na 4 jaar al gewonnen zou kunnen hebben. De moderne ziektenbestrijding, de praeventieve ziektenbestr^ding, eist de volledige, vrijwillige medewerking van de veehouders. Dit hondt natuur lijk in. dat de veehouder vrijwillig be paalde dingen /.al doen, maar ook be paalde dingen zal nalaten, ais het al gemene belang dit eist. Het is niet te verwachten, dat die gedachte zich in een enkel jaar in brede kringen zal verbreiden; het is echter een noodzaak, dat hieraan de grootst mogelijke aandacht wordt besteed. Over de t.b.c.-bestrijding zelf zegt het verslag: Zeer teleurstellend is het, dat het aantal reactiedieren on evenredig met de toename van dieren is gestegen. Wanneer de veehouders hun aangekochte vee t.b.c. vrij had den gekocht en wanneer zij door iso latie de uitbreiding van hun bedrijf waren tegengegaan, dan was ér geen WALCHEREN ZONDAG 18 MAAKT. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunissen (voorber. H.A.), 2.30 ds. v. Winterswyk; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Korevaar; Biggekerke 10 ds. Witteveen (bev. lidm.), 2 ds. Maas (voorb. H.A.); Domburg 10 (openb. bel. des Geloofs) en 7 ds. v. WillenswaardGapinge 10 ds. de Boer; Grijpskerke 10 ds. v. Winters wijk, 2.30 ds. Theunissen; Klevers- kerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. v. Dijl (bev. lidm.), 2.30 ds. Enker; 't Zandt 10 ds. Enker (bev. Lidm), 7 ds. v. Dijl; Meliskerke 10 dhr. Bar nard, 2.30 ds. Witteveen en dhr. Bar nard (bev. lidm.); Middelburg Oost- kerk 10 ds. v. Voorst Vader (bed. H. A.), 7 ds. Don (Dankz. H.A.); Con certzaal 10 ds. Smits; Barak weder- opbouwkamp 10 ds. v. Woerden; En gelse kerk 9.45 ds. Don Jeugdkerk) Nieuw- en St. Joosland 10 ds. Pijn- acker Hordijk (bev. lidm.), 2.30 ds. Muller; Oost- en West-Souburg 9.30 ds. d. Stoppelaar, 11 en 7 ds. Spijker boer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Ri chard; Ritthem 10 ds. Muller, 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 (bev. lidm.) en 7 (Jeugddienst) ds. Keijzer; Veere 2 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Sickesz en ds. Maas (bev. lidmaten), 5 ds. Klooster man (H.A.); Havendorp 10 ds. Kloosterman; Noorderkapel 9.30 ds. Hartjes, 10.45 geen dienst; Engelse kerk geen kerk voor jongeren; Vrou wenpolder 2 ds. de Boer (bev. lidm.); Westkapelle 2.30 ds. Oosthoek; Zou telande 9.30 ds. Wagener (bev. lid maten), 2.30 ds. Wagener. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Domburg 10 leesd.. 2.30 ds. Pontier; Gapinge 9.30 en 2 ds. Kreijt; Grijpskerke 10 en 2.30 cand. v. Leeuwen; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Hofplein 9.30 ds. v. Til, 2.30 ds. Ver schoor; Noorderkerk 9.30 dr. Ousso- ren, 5 dr. Oussoren, Radio-lcerk- dienst; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 drs. v. d. Berg (bed. H.A. en Dankz.)Oostkapelle 10 en 2.30 cand. Minnema; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; Sf. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere (Ned. Herv. Kerk) 9.30 en 4 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder 11 ds. Streefkerk. 4 ds. Boon: West kapelle 9.30 ds. Pontier, 2.30 leesd. Geref. Kerk (Art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Bos; Vlissingen 4.45 ds. Bos. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissin gen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westka pelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. v. Ravenswaaij; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Gruppen. Ver. Vrijz. Herv. Middelburg 10.15 ds. Metz; Vlissingen geen dienst. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds. Jo hannes. Doopsgcz. Gem. Middelburg 7.30 n.m. mej. dr. Bakker (Avondmaal); Vlissingen 10 ds. de Boer (Doop- dienst). Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen Concordia 10 en 5 dienst, voorganger F. Schoonheim. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. dienst, 4 openl. samenk., 7.30 Verloss. samenk.; Vlissingen 10 Heil. dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 Ver- loss. samenk., o.l.v. Kapt. Ranselaar. Het Kruisleger. 10 Wijdingsdienst, n.m. 7.30 Evangelisatiesamenkomst, o.l.v. Stafkapt. Bakker, VOETBAL De kaartverdeling voor NederlandBelgië. STEEDS MEER LIEFHEBBERS Naar wij vernemen heeft het be stuur van de K.N.V.B. besloten ook voor de 1 andenwedstrijd tussen Ne derland en België, welke 15 April te Amsterdam wordt gespeeld, geen kaarten voor particulieren, zijnde niet-bondsleden, beschikbaar te stel len. Men schat het aantal aanvragen voor deze ontmoeting op ongeveer 250.000 en deze zyn uitsluitend af komstig van de voetbalclubs. Er zijn in het Olympisch Stadion 64.235 plaatsen beschikbaar. Voor de Belgen worden contractueel 8500 toegangs bewijzen gereserveerd en indien men de kaarten voor de aandeelhouders van het olympisch stadion en die voor de pers aftrekt, houdt men een aantal van 49.093 plaatsen over, waarin de jongenskaarten zijn be> grepen. De toewyzing voor de clubs is door de groei in de K.N.V.B. in vergelij king met het vorig jaar verlaagd moeten worden. Voor de verenigin gen, die in de K.N.V.B. uitkomen, ontvangt men voor de wedstryd 2,5 plaatsbewijs per spelend elftal, voor de clubs, die in de afdelingen van de bond spelen 1,5. VLISSINGENK.C.D. De V.C. Vlissingen zal morgen een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen R.C.D. uit Dordrecht. OM DE LAUWERTAK Te Middelburg wordt op drie ach tereenvolgende Zaterdagen een klein voetbal-tournooi gehouden om een lauwertak. Zaterdag a.s. om 3 uur speelt de Sportvereniging 't Zand te gen de Vitrite, om half vijf komt de ploeg van Boele en Van Eesteren uit tegen Focus. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND GOES Vrijdag 16 Maart 1951 Groenten: Witlof A 3234; idem B 2430; idem stek 11—23; Spinazie 7477; Sprui ten 51—66: Prei 8—9.50; Witte Kool 8: lotten 4.50—9, in gld. per 100 kg. Knol selderij f 10 per 100 stuks. VEILING MIDDELBURG 16 Maart. Andijvie 7688. rode kool 7— 23, savoye kool 1022, boerekool 4—12, gele kool 15. witlof 1945, peen 46, prei 816. rabarber 5161. spruiten 12—85, spinazie 67—83. snijsla 341,82, koolrapen 216. sla p. st. 1026, uien geen afzet, goudreinetten 18—40, jonathan 11—52, St. Remy 45—47. VEILING ST'. ANNALAND 16 Maart 1951 Gewone uien 55—©.25. Bonken 4.02; Drie lingen 3: Picklers 12.11. Aanvoer 55 ton. VEILING SCHERPENISSE 16 Maart 1951 Ge\v. uien 3.28, Bonken 3.79. Aanvoer 8 ton. COÖP. VEILING ROTTERDAM 15 Maart 1951 Groenten: kroten 10.10—14.70; Waspeen 0.17— 0.26; Grote peen 3.70—5.70; Prei 0.13 —0.18; Selderij 2.60—4; Knolselderij 8.90 •15.20; Sla 0.14 ;Spinazie 0.42—0.82; Spruiten 0.29—0.79; Uien 3.10—5.90; Wit lof 0.20—0.39 Fruit: Golden Delicious 30.50; Goudrei- nette 2843; Jonathan 3061; Brederode 31—41; St. Remy 36—41. VISMIJN VEERE 16 Maart Exportgarnalcn 1296, 17—188; Schar 16— 16; Bot 237, 16; Tong 2Yz, 106—120; Rog 3, 19. Alles per kg. SCHAKEN Bronstein speelde Hollands. De eerste partij in de match tussen Botwinnik, wereldkampioen en Bron stein, de uitdager, is VTydag na 29 zetten in remise geëindigd. De tweede party wordt morgen ge speeld. Er bestond voor deze eerste in Mos kou gespeelde partij enorme belang stelling. Tegen verwachting in paste Bron stein de Hollandse verdediging toe. Hij wist al spoedig het initiatief te nemen en ernstige dreigingen in het centrum te scheppen. Botwinnik moest zich zeer nauwkeurig; en met beleid verdedigen om niet in moei lijkheden te geraken. Botwinnik vond echter steeds de beste voortzetting en zag kans alle dreigingen welke zyn tegenstander had opgeroepen, te weerleggen. In de beslissende phase was Bronstein, die in tijdnood verkeerde, gedwon gen remise te accepteren wegens herhaling van zetten. Zal Middelburg in de hoofdklasse blijven? ZONDAG DE BESLISSENDE WEDSTRIJD Zondagmiddag zal in het Schutters hof te Middelburg het eerste tiental van de schaakvereniging Middelburg zijn laatste wedstrijd spelen in de hoofdklasse-competitie Zuid en wel tegen De Pion uit Eindhoven. Middelburg zal deze wedstrijd moe ten winnen om aan degradatie te kunnen ontsnappen. De stand is thans: 1. Kralingen-# 6 6 0 0 12 2. D.D. II 6 5 0 4 10 3. H. Chr. S. V. 6 4 0 2 8 4. N.R.S.V. 5 3 0 2 6 5. Philips 5 2 0 3 4 6. Heerlen 6 114 3 7. Middelburg 6 10 5 2 S. De Pion 6 0 15 1 De twee laatste clubs zullen automa tisch degraderen. Vandaag speelt Heerlen tegen de Haagse Chr. S. V. Aangenomen mag worden, dat Heer len zal verliezen. Wint Middelburg, dan wordt Heerlen met één punt voorbijgestreefd. Bij gelyk spel heeft Heerlen een beter bordgemiddelde en zal degrada tie een feit zyn. Het eerste tiental van Middelburg heeft echter bewezen op beslissende ogenblikken enthousiasme en volhar ding te kunnen opbrengen. HOCKEY PROGRA313LA 2E KLASSE A ZUID Door de grote achterstand, die de Middelburgse Mixed Hockeyclub heeft gekregen, door het veelvuldige afkeu ren van het Nadorstveld, is een ver zoek gericht tot de K.N.H.B. voor het spelen van twee wedstrijden in één week. Dit verzoek is ingewilligd. Zaterdagmiddag komen de Cadet ten uit Breda, en de aanstaande of ficieren zullen alles op alles zetten om hun tweede plaats op de ranglijst te behouden. Een spannende en spor tieve strijd staat te wachten. Zondagmiddag komt Push II op bezoek en ook dit kan een goede wea- stryd worden. De drie teams zijn van gelijke sterkte en de uitslag van deze wedstrijden zal bepalen wie de 2e, 3e en 4e plaats zullen bezetten op de ranglijst. Voor Middelburg blijft dan nog één wedstryd te spelen en wel tegen Liberty uit Dongen. stijging van het reactie-percentage opgetreden. Nu kwamen er door deze nonchalance niet minder dan 1800 reageerders. Aangezien alle reactie dieren op de duur weg moeten, zullen deze 1800 weer moeten worden opge ruimd. Er werden in 19491950 66.949 runderen onderzocht, waarvan 7951 reageerders. d.w.z. 11,9 ter wijl er 421 open lijders waren. Het reactie-percentage in Walche ren bedroeg 2. Dit eiland begint lang zamerhand tot de practisch t-b.c.- vrije streken van Nederland te be horen. DE K.I. Het verslag vermeldt verder tal van gegevens over de kunstmatige inseminatie bij het rundvee. In het afgelopen jaar breidde de K.I. zich in Zeeland belangrijk uit. Niet alleen was er dit voorjaar een belangrijke toename per vereniging, maar bovendien zijn weer twee ge bieden met de K.I. begonnen. Het eiland Schouwen-Duiveland begon dit voorjaar met de K.I.. terwijl het wes telijk deel van Oost Zeeuwsch Vlaan deren. met als centrum Hoek, even eens een aanvang maakte. Het is in de loop van het verslag jaar wel duidelijk geworden, dat de samenwerking van de verschillende verenigingen in de coöperatie „Het centraal stierenstation" zeker geen overbodige luxe is. Er werden voor de runderhorzel- bestrnding 2934 dieren behandeld, over het algemeen met goed succes. Verder werden er onderzoekingen ge daan inzake K.I. bij paarden en gei ten en naar de oorzaak van veulen- ziekten. In Boedapest ls de melkrantsoenerlng weer ingevoerd. Kinderen beneden één jaar zullen een liter per dag ontvangen. Dit is het hoogste rantsoen. 7000 man defileerden op de Leusderheide. Als besluit van de oefening „Cres cendo" heeft de 44ste regimentsge- vechtsgroep met enige anaere onder delen van het leger en de luchtmacht (tezamen ruim 7000 man) Vrijdag middag op de Leusderheide tussen Amersfoort en Woudenberg gedefi leerd voor Koningin Juliana en Prins Bernhard. Deze parade was de groot ste, die na de oorlog door de K. L. is gehouden. Zij duurde anderhalf uur. De lengte van de stoet bedroeg 8.8 km. Honderden burgers waren voor de ze gelegenheid naar de Leusderheide gekomen. In dikke rijen stonden zij langs de marsweg. Het défilé werd bijgewoond door een groot aantal hoge burgerlijke en militaire autoriteiten o.a. de minis ter-president dr. W. Drees, de minis ters van Justitie .Onderwijs, Finan ciën en Economische Zaken, de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, de gezanten van Portugal en Denemarken, vele bui tenlandse militaire attaché's, ver scheidene staatssecretarissen enz. Moeder en kind kwamen om het leven. Vrijdagavond om ongeveer half ze ven is te Rotterdam een auto met drie inzittenden in de Delfshavense Schie gereden. Twee hunner, de 31- jarige mevrouw E. de G. uit Schiedam en haar vijfjarig zoontje kwamen daarbij om het leven. De levensgees ten van de bestuurster van de auto, de 33-jarige mevrouw P. uit Rotter dam. konden nog tijdig worden opge wekt. De auto kwam uit de lichting Den Haag en reed op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam, toen door onverklaarbare oorzaak de wagen plotseling naar rechts zwenkte en het water in reed. De auto zonk bin nen enkele ogenblikken. Voorbijgan gers en automobilisten snelden toe en stelden nog pogingen in het werk om de inzittenden te redden, maar zij slaagden er niet in de portierdeuren van de wagen te openen. Ijlings werd de brandweer gerequireerd en deze heeft met behulp van een staal draad de auto zover boven de water spiegel gebracht, dat de beide vrou wen en het jongetje eruit konden worden gehaald. De bestuurster bleek nog in leven te zijn en kwam spoe dig bij kennis. Haar zuster en het kind gaven echter geen teken van leven meer. West-Duilsland vroeg en verkreeg gegarandeerde veiligheid. De Westelijke geallieerden hebben de nota van de bezettingskosten voor het komende belastingjaar aan geboden. Het totaal bedrag van de nota beloopt 6.6 milliard mark, d.i. 1.13 milliard mark meer dan het lo pende jaar. Het nieuwe bedrag vormt 6.3 pro cent van het nationale Dnitse inko men en van dit bedrag ls ruim l/2 milliard mark uitgetrokken voor nieuwe gebouwen voor meer gealli eerde troepen. Dit als direct gevolg van de in Sep tember j.L te New York door de dne ministers van buitenlandse zaken ge nomen besluiten om de veiligheid van de federale republiek en West-Ber- lijn verzekeren. Deze verzekering werd gegeven op uitdrukkelijk ver zoek van de West-Duitse regering. Conform deze wens zijn reeds gealli eerde versterkingen in West-Duits- land aangekomen. Deze versterking zal in de naaste toekomst sterk ver sneld worden, aldus deze nota.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7