MILITAIR TEHUIS VLISSINGEN WORDT MAANDAG GEOPEND VRIJ EVANGELISCHE GEM. BATH HEEFT EEN NIEUWE KERK y m§§?/ Houdt dat in de gaten.... 't Is voor onze soldaten! GEHUURDE FIETS VOOR APPEL EN EI VERKOCHT ZUIVERINGSINSTALLATIE TE WESTKAPELLE IN GEBRUIK Ouden van dagen leefden boven 100 kg. springstof 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1951. Exploitatie zal hoge kosten met zich meebrengen. Maandagavond om 8 uur zal te Vlisslngen het Chr. Militair Tehuis aan het Bellamypark worden heropend in tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten. Aanwezig zullen o.a. z|jn de Commandant Mari tieme Middelen Zeeland, de kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaft en de burgemeester van Vlisslngen, mr. B. Kolft. Deze heropening betekent voor de plaatseiyko afdeling van de Ned. Militaire Bond, die het tehuis beheert, een grote voldoening, temeer omdat de Bond in 1949 besloot het tehuis te verkopen, daar men van departementale z|j<le te kennen had ge geven, dat de marine toch niet naar Vlisslngen zou terugkeren. Met hand en tand heeft de Vlissingse afd. zich tegen deze plannen verzet en niet te vergeefs. Daardoor is het mogelijk het gebouw, nu de marine in Vlis- singen terugkeert, zijn oorspronkelijke bestemming te hergeven. De laatste jaren heeft het tehuis een bewogen geschiedenis achter de rug. Toen in Mei 1940 Nederland in de oorlog werd betrokken, was men juist enigszins gereedgekomen met de restauratie en vernieuwing van het gebouw. In de Meidagen werd 't- tehuis beschadigd, doch het werd di rect hersteld, omdat het bestuur het beter achtte de aanwezige kasgelden Advertentie Kindje verkouden? Dan rug. keel of borstje inwrijven met Dodelijk ongeval bij landbouwarbeid. In de Zandstraat te Koewacht reed de landbouwerzoon R. A. met paard en kar. Op de kar stond een gierton. Het voertuig kwam in de sloot te recht en daarbij stortte de zware gierton op de twintigjarige bestuur der, die op slag werd gedood. Rechtbank Middelburg. UITSPRAKEN. De Middelburgse Rechtbank ver oordeelde J. te B., die onder invloed van alcohol een auto had bestuurd, tot 200 of 2 maanden en intrekking rijbewijs voor de tijd van 4 maanden. In de volgende hoger beroepzaken werd eveneens uitspraak gedaan: I. A. de V. te B., wegens openbare dron kenschap, gepleegd bij tweede herha ling binnen één jaar, 14 dagen hech tenis en 6 maanden R.W.I. (beroepen vonnis bevestigd)J. F. de B. te M., die een auto-ongeluk had veroor zaakt, 25 of 10 dagen; A. de J. te B. wegens overtreding van de We genverkeerswet, 10 of 5 dagen (be roepen vonnissen bevestigd). De Bel gische fabrikant G. R. J. B., die te Sas van Gent zonder vergunning ver anderingen en vernieuwingen aan zijn fabriek had laten aanbrengen, werd vrijgesproken en het vonnis van de Kantonrechter te Terneuzen. waar- tégen de ambtenaar van het O.M. ho ger beroep had aangetekend, werd bevestigd. Exploitatievorm Scheldeveren vervolg van blz. t) Toch, al waren de aanlegplaatsen voor de nieuwe vaartuigen voldoen de, dan nog zou het grote bezwaar blijven bestaan van een te nauwe haven van Breskens, die onder on gunstige omstandigheden voor de ge zagvoerders der nieuwe schepen een nachtmerrie moet zijn. Maar goed, wè hebben nu eenmaal de grote veer boten, die de Provincie blijkbaar de meest geschikte acht. En wil men met deze boten blijven varen tussen Vlisslngen en Breskens. dan zullen enkele ingrijpende en kostbare maat regelen nodig zijn. De aanlegfuiken te Vlissingen en Breskens zullen ge heel moeten worden vernieuwd, met diepere ligplaats in de fuik. Voorts, en dat zal bloed kosten, moet de ha ven van Bx-eskens grondig worden verbeterd, voornamelijk een flinke verbreding van de havenmond. Wat zal Financiën daarvan zeggen IN EEN HAND. Wat nu betreft de bestaande figuur van de veerdiensten, de aanlegplaat- Jen in handen van de Rijkswater staat en de vaartuigen in dienst bij de Provincie, ieder voelt dat bij een dergelijk omvangrijk en lastig bedrijf dit niet de meest aangewezen vorm is. Zowel de aanlegplaatsen als het varend materiaal dienen in één hand te zijn. Het is slechts de vraag, vvellc overheidslichaam de enige exploitan- te van het geheel zal dienen te zijn. Het Rijk mag de tekorten op de veerdiensten bijpassen en beheert in hoofdzaak de aanlegplaatsen en de toegangswegen naar de vei'en, waar bij het ook sjorgt voor voldoende vaardiepte. Wat, zo zeggen sommi gen, is nu logischer, dan dat ook de eigenlijke veerdienst rechtstreeks door het Rijk wordt verzorgd. Inderdaad is daarvoor veel te zeg gen, maar acht Zeeland zijn belangen niet beter behartigd door het eigen bestuur? Den Haag is zo ver weg en in Zeeland is men niet ovei'tuigd van voldoende medeleven van regerings zijde. Het. is ovexigens niet zeker dat de Staat, die als regel vrije verkeers verbindingen heeft en niet zo gemak kelijk tot het heffen van veergelden kan overgaan als de Provincie, erg gebrand is op deze veren. Maar hoe dan ook de exploitatie vorm moge zjjn, in ieder geval zullen de moeilijkheden radicaal moeten worden opgelost. Een beetje bagger- werk brengt geen soulaas, evenmin als de op zichzelf wenselijke Invoe ring van 10-rittenboekjes voor auto's of wering van onnodig verkeer door algehele doorvoering van het veertae lief. zo snel mogelijk te doen vei-dwijnen. In September 1940 werd !n de boven zaal huisvesting verleend aan de openbare leeszaal, die er nog steeds gastvryheid geniet. Toen kwam de zomer van 1941. De Nedexiandse Militaire Bond werd door de Duitsers ontbonden verklaard en dus ook de afdeling Vlissingen. Er wex-d 'n N.S.B.-beheerder aangesteld, die echter weinig te behex-en kreeg. Een der bestuursleden had er name lijk lucht van gekregen, dat ontbin ding en beheer aanstaande wax*en en had de avond tevoren zijn maatrege len genomen. De nog aanwezige gel den werden 's# avonds laat gebruikt om bij de Vlissingse boekhandelax-en boeken te kopen, die ten geschenke werden gegeven aan de hulpbrand- wéerbrigades, het biljard, de schiet baan, de piano en enkele stoelen ver dwenen en zo kwam de beheex-der voor een lege kas en een leeg gebouw te staan. De gemachtigde van de lei der in Zeeland, Jan Dekker, werd ko per van het tehuis, voor een prjjs, die zelfs nog beneden de restauratiekos ten van 1940 lag. Daarna werd het gebouw door de leden der N.S.B. ge bruikt. In November 1944 kreeg de afd. Vlissingen van de Ned. Militaire Bond het beheer over het gebouw te rug, Achtereenvolgens werd huisves ting verleend aan de distributiedienst en een school, het werd gebniikt als opslagplaats voor goederen, die ten geschenke waren ontvangen uit Zwit- Jehova's Getuigen in Middelburg bijeen. Vrijdagavond werd in een stamp volle Schuttershofzaal de driedaagse theocratische zonevergadering van 'Jehova's Getuigen te Middelburg ge opend. Naar schatting achthonderd personen ixit de Zuidelijke provincies luisterden naar het openxngswoord van de voorzitter, de heer W. C. Reijntjes, die allen een welkom toe riep en vervolgens wees op de roe ping, die men heeft ontvaxxgen om te getuigen van de komst van het Ko- ninkryk Gods, Om half acht begon een „dienst- vergadex-ing", waarna instructie en oefenlezingen volgden. Morgen wordt, de zonevergadering voortgezet en verwacht wordt, dat dan circa dui zend Jehova's Getuigen verenigd zullen zijn. De Zaterdagmiddag is gew|jd aan publiciteitswerk. Advertentie seriand, en later werd de can tine voor wederopbouwarbeiders in de be nedenzaal ondergebracht en tenslotte kwam er een kleutex-school. Deze kleuterschool zal voorlopig in het gebouw blijven, zodat overdag 't gebouw niet als militair tehuis kan worden gebruikt. UITGAVEN Vanzelfsprekend gaat de exploitatie van het tehuis gepaard met grote uitgaven, die allereerst bestreden zul len worden uit de nog aanwezige kas gelden. Deze zyn amper genoeg voor een half jaar. De Militaire Bond krygt van het Departement van Oor log subsidie voor de tehuizen, waar van Vlissingen maar een zeer gering deel krijgt. Voor de oorlog kreeg men echter nog een rechtstreekse subsidie van Marine. Men stelt thans pogin gen in het werk om opnieuw een rechtstreekse bijdrage van de marine te ontvangen. "Voorts zal men te zij ner tijd een beroep moeten doen op de ingezetenen van Vlissingen, ten einde het tehuis aantrekkelijk te hou den. zodat de marinemensen er zich werkelyk „thuis" zullen voelen. Het behoeft geen betoog, dat dit van groot belang is. Het bestuur heeft reeds contact ge had met de vlootpredikant, die te Vlissingen omstreeks half April zal Worden gestationeei-d. Deze predi kant ds. Sneller, zal alleen dienst doen te Vlissingen. Voor de oorlog was er voor Vlissingen en Den Hel der slechts één vlootpredikant. Advertentie MET WAARDEBON VOOR GOAL VOETBALFOTO Gisteren werd de iniei dingsdienst gehouden. Zondagmorgen zullen in het stille dorpje Bath weer de tonen van het klokje over de nederige, huisjes klinken om de inwoners op te roepen naar het nieuwe bedehuis van de Vr|j Evangelische Gemeente. Na zes jaar in vol vertrouwen de vele moeilijkheden te hebben overwonnen, kon deze kleine schare van gelovigen Vrijdagavond voor de eerste maal haar nieuwe kerkgebouwtje betreden. Voordat de inleidingsdienst plaats vond, verzamelden kerkeraad, ge meenteleden en tal van genodigden o.w. B. en W. en afgevaardigden van andere kerken uit Rilland Bath en vertegenwoordigers van Zeeuwse zustei'gemeenten, zich nogmaals in bouwvallige voormalige herbexg, die verscheidene jaren als plaats van samenkomst diende. De consulent, ds. J. Karelse ixit Goes, sprak hier een gevoelvol afscheidswoord. Hoewel blijde afscheid genomen wordt van dit bouwval, moet er toch ook dank baarheid zijn voor de gezegende ogenblikken, welke men hier heeft gehad. Na Psalm 121 te hebben ge lezen zong men daarop Psalm 121 1 en 4. Hierna begaf men zich naar het nieuwe kerkgebouwtje, dat zowel wat exterieur en interieur betreft, in zijn eenvoud toch een zeer smaakvol geheel vormt. Voordat het kerkje werd betreden droeg de architect, de heer J. C. v. d. Hout uit Goes, met een korte toespraak het gebouw aan de kerkeraad over. Hij maakte hierbij een vergelijking met de tempelbouw van koning Salo mo, waarbij hij er op wees, dat hoe wel dit tempeltje minder groots en rijk is, de bouw toch even lang heeft moeten duren. Dat het nog zover gekomen is, is zeker te danken aan 't doorzettings vermogen van de kerkeraad, in het bijzonder van de penningmeester, de heer Dronkers, die steeds optimis tisch bleef bij alle moeilijkheden. De heer v. d. Hout ovei'handigde hierop de sleutels aan de ouderling L. v, d. Maas. Terwijl de regen In stro men neexwiel zochten allen zich hier op een veilige beschutting binnen de muren van dit intieme kerkje. Ds Karelse leidde de inwjjdings- dienst. Lofzangen weerklonken en nadat de voorganger Psalm 132 vers 1 tot 13 had gelezen, en de kansel bijbel had neergelegd als symbool, dat alles wat hier geschiede, in overeenstemming moet zjjn met dit Woord, wees hy- de gemeente op de betekenis van deze bijjde dag. Het zal in dit nieuwe kerkgebouw steeds moeten gaan om het ene ware, de verkondiging van het Woord van Jezus Christus. Ds. Karelse dankte architect, aannemer en kerkeraad, voor het vele wat zij deden om dit gebouw tot stand te brengen. Na het kerkje tot zijn bestemming te hebben ingewijd las ds. Karelse nog Psalm 84 voor. Als. uiting van dankbaarheid werd daarop gezang 273 vers 1 en 3 (nieu we bundel) gezongen. GELUKWENSEN Verscheidene sprekers kwamen hierop de gemeente hun gelukweixsen aanbieden. Ds J. Verboom uit 's Graveixhage opende de rij namens het comité van de Bond van Vrij Evangelische Ge meenten in Nederland. Hij riep ook tal van persoonlijke herinneringen op uit de tijd, dat zijn vader als lerend ouderling in het tijdens de oorlog verwoeste kerkje de gemeente mocht dienen. Burgemeester J. A. de Goffau, die de gelukwensen van zijn gemeentebe stuur overbracht, noemde dit kerk gebouw een sieraad voor Bath. Ds C. den Engelse sprak namens de Ned. Herv. Gemeente. Vervolgens voerde nog het woord de heer M. Nieuwdorp, namens de kerkeraad der Geref. Kerk, de heer Geene, die als afgevaardigde van de Goese zuster- gemeente een gift aanbood, ds. Tim merman, namens de Vr|j Evangeli sche Gem. te Yerseke, ds. de Goede uit Wemeldinge en ds. Praas voor de Chr. Ev. Gem. te Nieuwvliet en ds C. Segirius uit Dordrecht en tot slot de heer W. Dronkers uit Yerseke als oud-gemeentelid. Van de Geref. Gem. tc Rilland was een schriftelijke ge lukwens ontvangen. Ds. Karelse dankte de sprekers, waarna gezon gen werd gezang 94 (nieuwe bundel). Ds. Verboom ging tenslotte voor in dankgebed. Bouw Chr. Fröbelschool te Vlissingen, Naar wij vernemen is thans toe stemming vei-leend voor de bouw van de Chr. Fi-öbelschool aan de Hóge- weg achter „Bethesda" té Vlissingen. Over enkele weken hoopt men tot aanbesteding over te gaan. Zoals be kend, wordt het een drieklassige school met vier lokalen. BOUW BOERDERIJ AANBESTEED Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland te Mid delburg, werd in het openbaar aanbe steed de bouw van een boerderij voor de heer J. Gideonse te Middelburg. Er werd als volgt ingeschreven: J. Walraven, St. Laurens, 38.200; Fa. de Rijk en Van Belzen, Middelburg, 39.000; A. Geense, Middelburg, 39.050; Fa. J. v. Wieringen, Alphen a. d. R|jn, 39.375; L. de R|jk, Mid delburg, 39.475; Fa. Iz. Fxanse en Zn., Middelburg, 39.990; J. M. Goe- demondt, Vlissingen, 40.222; N. Th. v. Doom, St. Laurens, 40.508; Ge- brs. Jansen, Nisse, 41.000; Fa. A. J. Stoppels Zn.. Middelburg, 41.250; D. van der Poel, Oudelande, 4L492, ^GEZONDE SLAAP: DIT Q. /zastinc^St^i OJW WAARBORG. Vermeldde de laatste verantwoor ding een stand, die nog juist bene den de 5000 bleef, thans zijn er weer zoveel giften binnengekomen, dat de stand al is opgelopen tot 5262,45. Een prachtig resultaat in enkele dagen tijds! Doch w|j zijn er nog niet en hopen van hai'te, dat deze stroom zal blijven aanhouden. Het kan ons niet te hard gaanDe Zondag j.l. in de Herv. Kei-ken van Middelburg gehouden collecte, heeft inclusief enkele nagekomen giften, die oxxs via de predikanten bereikten, 175,65 opgebracht. Van de Hei-v. Gemeente te Waarde werd 25 ont vangen en van de Herv. Gem. te W. 10, ter-wijl de Geref. Kerk te Heinkenszand 5 zond. De verschei denheid in de giften is ditmaal uit zonderlijk groot. Kerkcollectes, bij- dx-agen van kerken en ook collecten op verenigingsavond en door parti culieren georganiseerd. De C.J.B.T.B. afd. Middelburg, droeg 11 af als op brengst van een collecte, de Gei-. J.V. te Souburg 12 PO. De opbrengst van een bruiloft Maljaars-Melse te bedroeg 6,35, terwijl kapitein F. te St. L. tijdens een vei-jaardag 3,50 ophaalde. U ziet, er zijn mogelijkhe den genoeg. Voorts te verantwoorden een nagekomen gift van de inzame ling van Serooskerke 1,/zr. E. de B. te U. 8. fam. M. te A. 5.50, F. v. D. te A. 2,50 en fam. B. te M. 2. Een x-espectabele lijst, die we graag in de komende week zullen continueren, indien U zorgt, dat op giro 359300 t.n.v. Provinciale Zeeuw se Courant, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Middelburg, de giften regelmatig blijven binnenko men. Zeeuwse C.J.M.V. bondsdag te Goes. De traditie getrouw houden de Zeeuwse C.J.M.V.-ers op 2e Paasdag hun provinciale Bondsdag. De hon derden jongeren woi-den ditmaal in Goes verwacht. De dag wordt om 9 uur begonnen xnet een wijdingssa menkomst in de Grote Kerk, waarin voorgaat ds. H. M. Strating. In verband met het groot aantal deélnemers zullen de bondsdagbezoe- kers(stex-s) vei-volgens over twee za len, het Schuttershof en de Prins van Oranje, worden verdeeld, waar •des morgens en 's middags een pro gramma van volksdansen, voordracht en muziek, i-esp. het lekenspel „Ik zal hen-ijzen" wordt opgevoei-d. Na een massale mars met de Zeeuw se pijperskorpsen door de stad van kwart over vier tot kwart over vijf, komt men wederom tezamen in de Grote Kerk, waar het bondsonder- werp ..Weex-baarheid" wordt behan deld. Van tien over zes tot half ze ven zal daai-op op de Grote Markt de slotsamenkomst met taptoe wor den gehouden. Ds. W. de Goede uit Wemeldinge spreekt daar over: „En tochvooruit". 3 Belgische schepen aan de TWEE „ZWIJNTJESJAGERS" Arrondissementsrechtbank te Middelburg behandeld» hoger beroep-zaken. grond. Vrijdagmorgen omstreeks half ne gen zijn de Belgische motorschepen Amelie. Zarhger en Yvonne, elk gi-oot ca. 300 ton en geladen met steenkool op weg van Dordrecht naar Antwerpen nabij Bath op de plaat van Saeftinge door de mist bij hoog water aan de grond gelopen. De sleepboten Schelde, Holland en Willem van Müller uit Terneuzen wisten in de loop van de avond de Zarhger en de Yvonne vlot te trek- kexx. Een 28-jarige betonvlechter uit Oost- kapelle, die reeds b|jna vyf maan den ln voorarrest verblijft, stond Vr|jdag voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg terecht, omdat h|j een fiets, die hjj in October van vorig jaar b|j de stationsfietsen stalling aldaar voor twee dagen had gehuurd, niet op het afgesproken tydstip had teruggebracht, doch aan een ander had verkocht. De man, zekere P. J. M., vertelde, dat hij het gehuui'de rijwiel aan een kermis had verkocht voor de kapitale som van 25. Hy had er bovendien een schriftelijke vei*klaring bijgege ven, dat de fiets niet van diefstal af komstig was. Tot zijn „verontschuldi ging" voex-de hij aan, dat hij maar weinig vei-diende en door geldnood tot zijn daad was gekomen. De Officier van Justitie noemde M. een man met een zwakke wil, die al het verdiende geld aan drank uitgaf en dikwijls dx-onken thuis kwam. Hy is al vaker achteloos met gehuurde fietsen omgegaan. De Officier eiste zes maanden gevangenisstraf on- voorw. en zes maanden voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd. De verdedi- gei-, mr. J. F. C. Deinse, bracht de moeilijke levensomstandigheden van M. naar voren en bepleitte clemen tie. De Vlissingse steriliseerder A. S. v. d. H. heeft zich in 't afgelopen jaar driemaal aan ..zwyntjesjagen" schuldig gemaakt. Hij bekende de diefstallen en verklaarde, dat hij in geldnood zat, voor zijn huwelijk meu belen kocht en daardoor, schulden maakte. Thans heeft hy vast werk en met de verdiensten van overwei-k be taalt hy zijn schuld aan de eigenaars van de fietsen af. De Officier eiste één jaar voox-waardelyk met een proeftyd van 2 jaar en onder toe- zichtstelling. AUTOBOTSING VEROORZAAKT De expediteur A. Th. B. uit Ber gen (N.H.), bestuurde in de nacht van 14 op 15 September j.l. op de N. Vlissingse weg te Middelburg zyn vrachtauto nadat hy teveel had ge dronken en veroorzaakte een aanrij ding met een personenauto, welke evenals zijn eigen wagen, zwaar werd beschadigd. B. was hiervoor door de kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 14 dagen hechtenis en 1 jaar intrekking rijbewijs, alsmede 25 of 10 dagen. In hoger beroep ontkende de expe diteur dronken te z|jn geweest, maar het bloedonderzoek had anders xxit- gewezen. Ook is gebleken, dat hij op de linkenvcghelft heeft gereden. De Officier achtte hem dan ook schuldig en eiste bevestiging van het beroepen vonnis. Dit deed hij ook in de hoger beroepzaak tegen de controleuur J. Advertentie. Grote schoonmaak WEER EEN STAP VOORUIT Burgemeester mr. M. Tydeman stelde haar gisteren in werking. „Een kunstwerk", noemde burge meester mr. M. Tydeman de nieuwe rioolwater-zuiveringsinstallatie, wel ke Vrijdagmorgen te Westkapelle door hem in werking werd gesteld. Voor deze gebeurtenis was een aan tal mensen, die aan de totstandko ming van de Installatie hebben mee gewerkt, naar Westkapelle gekomen. Burgemeester Tydeman vei-wel- komde hen en memoreerde, dat, na dat by de voorbereiding vele moeilijk heden en tegenslagen werden onder vonden, de bouw van de installatie vlot verlopen is. H|j richtte zich spe ciaal tot de architect, de heer H. Minderhoud, die de plannen heeft ontworpen en in tekening gebracht en voorts steeds zijn volledige mede werking aan de bouw van het object heeft gegeven. De burgemeester dankte tevens de uitvoerder, de heer J. Huibregtse. De architect, die vervolgens het woord voerde., Wees er op, dat juist 12^3 jaar geleden de eerste instal latie van westkapelle in gebruik werd genomen. In de oorlog werd de ze echter verwoest en verzwolgen door het water. Op 2 October 1945 werd de eei-ste bespreking gevoerd over de bouw van een nieuwe instal latie en in Augustus van het volgen. de jaar werd in de woestenij, die Westkapelle toen was, de eerste spa de in de grond gestoken. VOORREINIGINGS- INSTALLATIE. Het plan was om te komen tot een biologische zuivering, d.w.z. een zui vering met een nabezinking. Hiervan moest echter om financiële redenen worden afgezien. De installatie, die nu is gebouwd, is een z.g. vóóxreini- ging-installatie. Zjj heeft twee pom pen. Bij de „droog weer-afvoer* be hoeft er slechts één in werking te worden gesteld. Zodra er overbelas ting komt, schakelt de tweede pomp automatisch in. Zo kan 150 tot 180 m3 per uur verwerkt worden. Na deze technische uiteenzetting, begaf het gezelschap zich naar het terrein, waar de burgemeester de in stallatie in werking stelde. Daar het rioolwater de voorgaande nacht geen uitweg had gehad, stroomde het thans met volle kracht, zodat de in stallatie direct op volle toeren draaide. De aanwezigen kregen hierdoor een goede indruk van de werking. Met het gereedkomen van deze installatie is Westkapelle wederom een belang rijke stap vooruit naar algeheel her stel. Dit stemt temeer tot voldoening, omdat aan de verontreiniging van de kreek, waarop het idool loosde, nu een eind is gekomen. v. S. uit Goes, die door de Kanton rechter was veroordeeld tot 15 of 10 dagen, omdat hij op 11 Juli 1940 te Goes een verkeersongeluk had vei-- oorzaakt, waarbij een wachtmeester der Rijkspolitie werd gewond en diens motor werd beschadigd. EEN VISSER OP PAD Dc schipper A. Ph. P. uit Yerseke werd door de Kantonrechter vrijge sproken van de beschuldiging, dat h|j het Alg. Visserijreglement voor de Binnenwateren had overtreden, door zich met een kruisnet bij een binnen water op te houden. P. had aanneme lijk gemaakt, dat hij op weg was naar een zg. vrij viswater, maar de ambtenaar v. h. O. M. had hoger be roep aangetekend. De Officier eiste Vrijdag 15 of 10 dagen. De verde diger, mr. Vlaming, betoogde, dat zijn cliënt niet schuldig is, aangezien hij op het moment van de aanhouding xüet met het kruisnet aan het vissen was. De manufacturier E. C. de R. te Wis- sekerke werd door de Kantonrechter veroordeeld tot 6 of 3 dagen omdat hy te Middelburg een parkeerverbod had overtreden. De man was in hoger beroep gekomen, daar een neergela ten zonnescherm het zicht op het verkeersbord zou hebben benomen, maar de Officier wees er op, dat er twee borden stonden en vroeg beves tiging van het vonnis. Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitinlseerde wol en wotgoed Zilveren jubileum van „Het Middelburgs Dilettanten Toneel". „Het Middelburgs Dilettanten To neel" zal op 18, 19 en 20 April zijn 25-jarig bestaan vieren. Dit gezel schap neemt een belangrijke plaats in onder de Zeeuwse toneelverenigin gen en de opvoexüngen van „H.M.D. T." staan steeds op een hoog niveau. Er heeft zich thans een huldigings commissie gevormd, welke zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om de jubilerende vei'eniging een passend huldeblijk aan te bieden. Over de aard van dit geschenk heeft deze commissie zich verstaan met de zilveren vereniging, waarbij kwam vast te staan, dat zowel een sch|)n- wexpeiinstallatie als een installatie voor het weergeven van geluiden, bijzonder geschikt zouden zijn. Mede van de binnenkomende gelden zal af hangen, op welk geschenk de keuze valt. In de huldigingscommissie heb ben de volgende heren zitting geno men: mr. N. Bolkestein, ere-voorzit- ter; mr. A. J. van der Weel, voor zitter; G. Ballintyn, secretaris; D. F. P. Hoegen, penningmeester; mr. F. W. Adriaanse; F. B. den Boer; mr. J. Moolenburgh; mr. J. A. E. Rink, allen te Middelbui'g en J. L. Verha gen, Vlissingen. Technische ambtenaren te Middelburg bijeen. Ir. A. Volker hield te Middelburg voor leden en genodigden der Tech nische Contactkring Zeeland van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren een lezing over de betekenis van het IJsselmeer in de strijd tegen de verzilting en de voortzetting der Zuiderzeewerken. Na een geschiedkundig overzicht van het ontstaan der Zuiderzee, de afdamming en de droogmaking te hebben gegeven, behandelde de spre ker de problemen die de toenemende verzilting aan de land- en water bouwkundigen stelt. Hij toonde aan. dat de afdamming en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee niet alleen een groot voordeel biedt door de landaanwinning, maar dat daar tevens grote land- en tuinbouwbelan- gen mede gemoeid zijn. Immers, het vormen van een zoetwaterbasin schept de mogelijkheid van het inla ten van zoet water in de polders in tijden van grote droogte en de ver betering van de z.g. diepe kwel. Verder behandelde ir. Volker de moeilijkheden van het in cultuur brengen van de gewonnen grond en de kwestie van het verkavelen en indelen. Vooral het bepalen van de plaat sen der toekomstige nederzettingen bleek van veel belang voor de toe komstige provincie. Een tweetal prachtige films gaf een uitstekend beeld van de inpolde ring en het in cultuur brengen. De voorzitter, de heer J. A. A, Mol, maakte zich tot tolk van de aanwe zigen door de inleider hartelijk dank te zeggen voor het gebodene. Ontdekf bij het sloopwerk. De ouden van dagen, die voordat het rusthuis Irma te Domburg door brand werd verwoest, daar onderdak hadden, hebben bijna 5 jaar lang ge leefd boven een kist met springstof. Bij het slopen van de ruïne, werd door werklieden in een kelderafde ling een kist aangetroffen, die bij on derzoek 100 ker. soringstof bleek te bevatten. Onmiddellijk werd de mijn- opruimingsdienst van de Kon. Mari ne gewaarschuwd, die het gevaarlijke goedje heeft opgeruimd. Het mag een groot geluk genoemd worden, dat de springstof destyds bil de brand niet tot ontploffing is gekomen, daar er dan zeker slachtoffers bij gevallen zouden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2