PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen protesteert bij de Perzen tegen „olie-nationalisatie" Deugt de exploitatievorm van de Scheldeveren DE BILT Deze week Sneltrein Doncaster-Londen ontspoord Attlee ter observatie naar het ziekenhuis NOORDELIJKE TEGENSTAND IN KOREA NEEMT THANS TOE MR. OUD ZIET WINSTPUNTEN IN HET NIEUWE KABINET Steekt de „Stahlhelm" de kop weer op? Lichting 1949II op 22 Maart met groot verlof 194e Jaargang - No. 65 Dagbiao uitgave van ae (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den öoei Adj W de Pagter Hootdred G Baiiintun PI verv.: W. Leertou wei en A Bosshardt. ABON N EMENTSPRIJ S 37 ct per week. i 4.55 p kw tr p p f 4.60 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Maart 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per mm. Minimum p. advertentie 13.—. lng. mededelingen drlemaai tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels t 1.— tedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrej Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur VUssingen VValsti 58- 60 tei 2355 t UJnen ib.g.g 2861 of 2160) M'burg Lonaense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuren: Brouwerij»tr. 2; Zierlkzee N. Bogardstr C 160. tel. 26. Een phase in de koude oorlog Voorstel om de opbrengst voortaan fifty-fifty te verdelen De Britse regering heeft geprotesteerd tegen de nationalisatie van de Brits-Iraanse oliemaatschappij, waartoe het Perzische parlement heeft besloten. De werkzaamheid van de oliemaatschappij kan niet wettig wor den beëindigd door „een daad als nationalisatie", aldus de nota. De olie maatschappij is bereid onderhandelingen te overwegen over een nieuwe overeenkomst op een basis van „Fifty-fifty" winstverdeling met de Per- zische regering. De Britse regering, aldus de nota, kan niet onverschillig blijven ten aanzien van de aangelegenheden van de Brits-Iraanse oliemaatschappij. Verder wordt er in de nota op ge wezen, dat volgens de overeenkomst tussen de maatschappij en de Perzi sche regering beide partijen zich on der bepaalde omstandigheden tot het Internationaal Gerechtshof kunnen wenden „wanneer zich meningsver schillen zouden voordoen". In een hoofdartikel schreef Vrydag de New York Times, dat er meer De publicatie van de namen der nieuwe Nederlandse ministers viel deze week samen met een aantal aardschokken in West Europa. Er zal tussen beide gebeurtenissen wel geen oorzakelijk verband hebben be staan. Meer zullen wij er op deze plaats maar niet meer van zeggen. Wij zijn alleen benieuwd of het voor lezen van de regeringsverklaring eveneens van aardschokken verge zeld zal gaan. Dan zou er toch ver band bestaan Generaal Kruis heeft de medede lingen van de al weer verdwenen mi nister van oorlog s' Jacob niet zon der meer over zyn kant laten gaan. Hij protesteert in een aantal kantte keningen tegen de zijns inziens ten dentieuze kijk. die de ex-minister op deze cause célèbre geeft. Of deze „rechtzetting" enig resultaat zal heb ben, staat te bezien. Moeilijk kan jr. Staf beginnen met het ontslaan van de tegenwoordige stafchefToch heeft de en dat is wel de eindin druk, die men overhoudt van het staf chefincident ook de heer s'Jacob, wetende dat het Kabinet op het punt van aftreden stond, een niet bepaald elegant gebruik van zijn bevoegd heden gemaakt. Hij had als er een stafchef-wisseling moest komen deze beter aan zijn opvolger over kunnen laten. De Nederlandse regering heeft haar ongerustheid uitgesproken over de moorden in Indonesië. De heer Roem heeft zijn verontschuldigingen al aangeboden. Soekamo heeft de Indonesische arbeiders weer eens veeg uit de pan gegeven, een andere Indonesische minister heeft een pluim op de hoed gestoken van de Neder landse planters, die nog in Indonesië werken. Wat kan van een souvereini- teitsoverdracht de nasmaak toch bit ter zfln. Meer dan al deze „feiten van de dag" ztjn evenwel in Nederland de komende prijsstijgingen het onder werp van gesprek geweest. Zij wek ken onrust, omdat zij er nog al in hakken en omdat de regering het aan de juiste voorlichting laat ont breken. De reactie, die tot dusver viel waar te nemen, heeft intussen duidelijk aangetoond, dat men er goed aan zal doen de wegen der ge leidelijkheid te bewandelen. Versobè- ren gaat niet ineens. De werkgeversbonden beseffen dit terdege. Vandaar hun mededeling, dat zy hunnerzijds de uit de versobe ring wellicht voortvloeiende voorde len aan de gehele gemeenschap ten goede zullen laten komen ente verstaan geven, dat de regering wel heel erg haar best zal moeten doen om de versoberingsgedachte gemeen goed te maken! In het buitenland vallen natuurlijk ook weer belangwekkende feiten te noteren. Zo is de olie in Perzië al genationaliseerd. De koersverande- ïing is na de moord op de premier wel zeer snel gekomenDe En gelsen proberen van him Anglo-Per- sian-concessie, die nog tientallen ja- ï-en loopt, te redden wat er nog te redden valt. In Spanje is zowaar gestaakt! En dat in een fascistische heilstaat! Franco had er zowaar troepen voor nodig om de stakers weer aan het werk te brengen. Het feit is niet be langrijk. Wel kenmerkend. In Duitsland zal de invoerstop ver moedelijk tot 1 Juni duren. Voor Ne derland is dit een strop zonder weer ga- y.°°r een deel mag men de om standigheid, dat juist wij in zo hevige mate van deze Duitse maatregel de weerslag voelen, aan minister Stik ker wyten. Nu hij weer vaster in het zadel zit, kan hij er misschien wat aan veranderen. 5? nam de man, die se dert 1945 de buitenlandse politiek heeft geleid, Ernest Bevin, afscheid. Zwakke gezondheid, de leeftijd. Het zware leven, dat in Engeland een minister van buitenlandse zaken is beschoren„Herbert Morrison volgt hem op. Hij is als minister van buitenlandse zaken een onbeschreven Wad. Moge hij de wijsheid en de kracht bezitten om een goede invloed uit te oefenen op de internationale samenleving. Nog altiid geldt de kracht der persoonlijkheid. Moge Morrison een figuur van formaat blaken. achter de Perzische nationalisatie van de Anglo-Iraanse olie maatschap- pö schuilt dan de wens van Perzische nationalisten om het land van bui tenlandse belangen en invloeden te bevryden. „Het is tevens een phase in de koude oorlog", aldus het blad. Buiten Amerika levert Perzië op het ogenblik de meeste olie aan de Westelijke mogendheden en reeds lange tijd waren deze mogendheden bevreesd, dat Rusland het onverde digde Perzië zou kunnen binnenval len om de olievelden in bezit te ne men. „Maar waarom een oorlog ris keren door Perzië binnen te vallen als het doel met andere middelen be reikt kan worden?" „Het zal niet lang duren voor een nieuwe overeenkomst met Moskou wordt gesloten op de voet van het onlangs gesloten handelsverdrag en Rusland daardoor toegang tot de Perzische olie krijgt zonder de nood zaak de regering over te nemen. Als deze overwinning komt zal dat voor een groot deel te wijten zyn aan het tekortschieten van het Westen: En geland wachtte te lang om de helft van zijn winsten in de Perzische olie industrie aan Perzië over te dragen en Amerika schoot te kort in het ge ven van practische steun aan die ele menten in het land, die voor onaf hankelijkheid en hervorming werkten ondanks druk, traagheid en Russi sche propaganda". Tot dusver 14 doden. Bjj Doncaster in het Engelse graaf schap Yorkshire is Donderdag de sneltrein DoncasterLonden uit de rails gelopen. De eerste vier rijtuigen liepen uit de rails, waarvan twee dwars kwa men te staan. Passagiers werden door de coupé ramen geslingerd, waardoor velen werden gewond door glassplinters. Tot dusver zijn veertien doden ge teld. Het zoeken naar passagiers, aie zich nog onder de wrakstukken kon den bevinden, werd tot laat in de nacht voortgezet. Het ongeluk ge beurde kort na vertrek van de trein. Ambulances en artsen waren spoedig ter plaatse. Geen reden voor ongerustheid. De Britse premier Attlee zal Woensdag ter observatie in het zie kenhuis opgenomen worden. Attlee zal onderzocht moeten wor den in verband met klachten over een zweer aan de twaalfvingerige darm en wegens de vermoeiende werkzaamheden van de laatste maanden. Er schijnt geen reden tot ongerustheid te bestaan. In verband met de kolenschaarste zal de veerdienst NumansdorpWiliems- stad op de Zondagen gestaakt worden, vermoedelijk, tot het ingaan van de zo merdienstregeling op 20 Mei. NA EEN ORDELIJ KE TERUGTOCHT Zuid-Koreaanse regering voorlopig niet naar Seoel. De tegenstand van de Noordelijken in Korea neemt toe. Op ongeveer 80 km. van de 38-ste breedtegraad bereikten de geallieerden Vrydag over een breedte van 150 km. de rand van de nieuwe communistische verdedigings linies. Ingegraven op hoogten en heuvelruggen, die de voornaamste op marswegen van de geallieerden beheersen, bestookten de communisten de voorhoeden van de geallieerde troepen met hevig mortier- en machinege weervuur. Margarine wordt veel duurder. „De Kruidenier" meldt, dat de prijs van de margarine in 3 étappes om hoog zal gaan. In eerste instantie zal een prijsverhoging van f 0.12 per kg. worden ingevoerd. Na de derde ver hoging zal de margarine 0.65 per half pond kosten. C.N.V. beraad zich over loon- en prijspolitiek. Naar het A.N.P. verneemt, zal het volledige bestuur van het C.N.V. zich a.s. Maandag beraden over de loon- en prijspolitiek, in het bijzonder naar aanleiding van de recente styging van de kosten va levensonderhoud. Hongaarse handelsattaché vroeg asyl. De handelsattaché der Hongaarse legatie te 's-Gravenhage, die naar Boedapest was ontboden, heeft aan de Nederlandse regering asyl ge vraagd. Zijn verzoek is nog in behan deling. De aankomst van de klokken voor de Lange Jan te Middelburg. CONGRES V.V.D. TE UTRECHT „Behoorlijk tegenwicht in regering met socialisten". Mr. P. J. Oud, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Partjj voor Vrijheid en Democratie, heeft gisteravond te Utrecht de tweedaagse Alge mene Vergadering geopend. In een uitvoerige rede besprak mr. Oud de Kabinetsformatie en somde de winstpunten op die hij zag in de samen stelling van het nieuwe Kabinet, „Nu een nieuw Kabinet is ingetreden, bestaat aan het gedane aanbod om de souvereiniteit op te dragen aan de X. I. Unie zelfs geen morele gebondenheid meer. De hele kwestie zal nu wel, zoals men het genoemd heeft, in de ijskast gaan. Mocht zjj er onder het bewind van het nieuwe Kabinet toch nog uit moeten komen, dan zal zjj zeker niet worden beslist, zonder dat de Kamer in de gelegenheid zal wor den gesteld daarover haar oordeel te kennen te geven", aldus mr. Oud. Vrijdag is in Washington een ver gadering begonnen van vertegen woordigers der geallieerde landen, die troepen naar Korea hebben ge zonden. Op deze vergadering wordt de vraag besproken of de 38ste breedtegraad zal worden overschre den. Minister Acheson heeft Vrijdag op een persconferentie medegedeeld, dat de commissie van goede diensten der Ver. Naties tot dusverre nog geen enkel antwoord heeft gekregen van de regering te Peking op verschei dene brieven die aanbevelingen be vatten om tot een vreedzame rege ling van het Koreaanse geschil te komen. Generaal MacArthur heeft de Zuid- Koreaanse president dr. Syngman Rhee gewaarschuwd, dat een onmid dellijke terugkeer naar de zetel van zijn regering te Seoel „niet verstan dig" zou zyn. Dit keer hebben de communisten „geen beslissende nederlaag geleden" en zich in goede orde teruggetrokken, aldus MacArthur. „Terwyl de bevrij ding van Seoel de grootste psycholo gische betekenis heeft, is het van mi- „Om het kwaad in Duitsland onder de knie te krijgen". Oi „I derflg leden van de „oude garde" der i een geheime bijeenkomst van „stahlhelm" op 24 Februari jl. werd dezo organisatie van Duitso gewe zen soldaten, die Hitier in 1984 by zjjn S. A. inlyfde, officieel weer op gericht, meldt de Neue Zeitung. De nieuwe Stahlhelm zou een „uit gekozen verzameling van vroegere soldaten en officieren willen vormen om In kameraadschappelijke samen werking het huidige kwaad in Duits land onder de knie te krijgen". Een oud-officier zou verklaard heb ben, dat de West-Duitse minister van binnenlandse zaken „welwillend" te- enover de heroprichting van de tahlhelm stond en dat ook de Chris ten-Democraten, Sociaal-Democraten, Vrije Democraten en de rechtse Duit se Partij een goedgunstige houding zouden hebben aangenomen. Woordvoerders van de Christen- Democraten en de Sociaal-Democra ten te Bonn ontkenden, dat zjj een welwillende houding ten opzichte van de wedergeboorte van de Stahlhelm zouden hebben aangenomen. litair standpunt bezien slechts een episode in de actie, waarvan liet ver band met de hoofdlijn der strategie slechts indirect is". Op de muren, die in Seoel nog over eind staan, waren door de communis ten affiches aangebracht, waarop „de dood van de Amerikaanse indrin gers" werd geëist. Andere klaarblij kelijk voor de geallieerde soldaten be doelde affiches luidden: „Als U uw leven wilt redden, geef dan alle te genstand op en leg de wapens neer. De affiches waren in het Koreaans en het Engels gesteld. Als winstpunten noemde spr., dat thans in het kabinet naast drie aan gesloten leden van de derde macht- partyen maar één partijloze is, die nog bovendien zijn symphatie voor de derde macht niet onder stoelen of banken steekt. Voorts het vervan gen van de partijloze heer s' Jacob door ir. Staf en de samenwerking van de drie Katholieke bewindslieden Van den Brink, Albregts en Teulings die aan het Kabinet op econo misch gebied een gans andere inslag kunnen geven. Van niet minder groot fewicht achtte spr. de wijziging der ezetting van het ministerie van Uniezaken en Overzeese rijksdelen. De in Mei 1950 door onze fractie, aldus spr. ingediende motie, die ten doel had de heer Van Maarseveen van dat departement te verwyderen, wordt thans feitelijk uitgevoerd. In het eerste deel van zijn rede sprak de heer Oud over de problemen rond de souvereiniteitsoveraracht aan Indonesië en de rumoer-makende uit spraak van de V.V.D. over de con stitutionele kwestie. Er moeten in deze (yd, aldus mr. Oud, zeer ernstige maatregelen wor den genomen. Als het mogelyk Is, dat dit geschiedt met medewerking der mogelijk zijn. En het is niet mogelyk, geschiedt zonder hen. Maar het moet socialisten, is het beter dan dat het als de socialisten zodanige eisen stel len, dat het welslagen van het sane- ringswerk, dat moet worden verricht, er door in gevaar komt. TEGENWICHT. In een regering met socialisten be hoort daarom een behoorlijk tegen wicht aanwezig te zijn. De K.V.P. al leen kan dit zeker niet in voldoende mate leveren. Dat de A.R. er, ondanks hun in stemming met het program, niet toe hebben kimnen medewerken, betreur de mr. Oud en hij geloofde, dat zij hier een fout hebben gemaakt. Spr. had allerminst de indruk, dat de be slissing der leiding in hun kring al gemeen wordt gewaardeerd. Daar de P.v.d.A. geen tweede VVD- er in het kabinet wenste, kwam prof. Romme er toe. voor zijn vierde plaats een buitenstaander te vragen. „Moesten wij nu bij voorbaat zeg gen: op deze basis doen wij beslist niet mede? Het ware een onwijze po litiek geweest. Het was immers van het grootste belang te weten, hoe het kabinet in zijn geheel er uiteindelijk zou uitzien. Ook al zou dit kabinet niet in alle opzichten voldoen aan on ze wensen, het zou toch wel eens kun nen blijken, dat het een heel wat sterkere combinatie zou zyn dan zyn voorganger", aldus spreker. In het slot van zrjn rede, gaf mr. Oud zyn visie over de buitenlandse politiek. Algemene Vergadering der V. N. naar Parijs. De Franse nationale vergadering heeft in een motie de regering ver zocht „alle nodige stappen" te doen, teneinde de komende algemene ver gadering der Verenigde Naties in Parijs te doen houden. De uiteindelij ke beslissing moet door de minister raad genomen worden. Boel en wrakhout deden scheepsramp vrezen. Bij lichtboei I.M. 5, een paar mijl be zuiden IJmuiden. werd Vrijdag wrak hout en een reddingboei gesignaleerd, afkomstig van de 900 ton metende Noorse tanker „Amithy". De motorredclingboten „Neeltje Ja- coba" en „Arthur* voeren uit om een onderzoek in te stellen en uit Val kenburg steeg een vliegtuig op. Het bleek later, dat de „Amithy" Donderdag Saint Catherine Point was gepasseerd en alles wel was aan boord. Boei en wrakhout zijn ver moedelijk met een overslaande gQlf van boord gespoeld. „Als blijk van waardering". Als blyk van waardering voor de by de oefening „Crescendo" getoon de toewyding en yver zal de lichting 1949 II op 22 Maart met groot ver lof gaan in plaats van op 1 April, al dus in een dagorder van gen. majoor A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrachten te velde. Staking bij Belgische binnenvaart ten einde. Het stakingscomité van het perso neel van de binnenscheepvaartonder nemingen heeft Vrijdagochtend de nieuwe voorstellen van de werkge vers. welke Donderdagavond op een bemiddelingsbyeenkomst onder voor zitterschap van de gouverneur van Antwerpen waren geaaan, aanvaard. KNECHT MET TWEE MEESTERS. Baggeren te Breskens zal geen soulaas brengen De veerdiensten over de Westerschelde genieten de laatste tjjd wel zeer de algemene belangstelling en scherp e venvyten worden gericht aan de by die diensten betrokken lichamen. Dat een paar ongunstige omstandighe den, lage gierstromen en harde Oosteiyke winden, op een ongelukkige wij ze samenvielen en aldus de directe oorzaken werden van de stagnaties, moge een verklaring zyn, als een voldoende verontschuldiging wordt dit echter niet aanvaard. Het moderne verkeer eist nu eenmaal onder alle om standigheden een bevredigende service. Ook dat veerdiensten, elders, zo als die naar de Waddeneilanden, geiy ktydlg stagneerden, is slechts een zwakke troost. Dat daarbij twee openbare diensten elkaar over en weer de schuld ge ven, doet niet prettig aan en het grote publiek krygt daarby slechts het gevoel de dupe te zijn van een minder soepele samenwerking tussen twee overheidsinstanties. En nu moet direct de vraag worden gesteld of het juist was de belangrijk grotere vaartuigen Juliana en Bern- hard, hoe mooi ook, in de vaart te brengen by haveninstallaties, die daarop niet zyn ingesteld. Het is toch logisch, dat by het bouwen van sche pen wordt uitgegaan van omstandig heden, zoals die zjjn of in de naaste toekomst zullen worden. En ieder kon en kan op zyn vingers nareke nen, dat de aanlegplaatsen en vooral de haven van Breskens, maar niet zo De klachten betreffen voorname lijk de veerdienst Vlissingen-Bres- kens en dan nog wel het meest de haven van Breskens. Wat Is nu wel de directe oorzaak van alle misère? In het kort komt het hierop neer, dat de grote boten worden gebruikt by aanlegplaatsen en In de Breskensehaven, die op klei nere vaartuigen zyn berekend. Voor de oorlog, toen gevaren werd met de ferryboten Wllhelmina en Hen drik, liep de zaak geregeld vry goed. direct zouden worden aangepast aan de trotse veerboten. KLEINERE BOTEN Nu kan men beweren, dat het ver keer grote boten eist en de havens zich dan maar hebben aan te passen. Dit gaat in zijn algemeenheid niet op en in ieder geval had men zich dit dan toch reeds bij het ontwerpen van de nieuwe veerboten dienen te reali seren. Het is bovendien zeer de vraag of het verkeer niet meer zou zyn ge baat met meer boten van de Wilhel- minagrootte, inplaats van met de twee grote schepen. De kleinere sche pen manoeuvreren gemakkelyker, zijn vlugger geladen en gelost en wanneer op tijden van verkeersdruk te een pendeldienst werd onderhou den, zou het verkeer waarschynlyk onder alle omstandigheden beter zyn te verwerken. Bovendien zou de op eenhoping van wachtende voertuigen niet die afmetingen aannemen als thans. En in tijden van slapte, zoals 's morgens en 's avonds, heeft men niet het geval dat zeer grote vaartui gen met slechts een paar auto's heen en weer trekken. DE DIEPTE. In de aanlegplaatsen wordt reeds grotere diepte onderhouden dan toe laatbaar is, doch het ligt voor de hand. dat waar kleinere boten vol doende bewegingsvrijheid hebben, de grotere spoedig in de knel raken. .(Vervolg op pag. 2), KORTE PREDICATIE En terstond Mare. 15:1. Dat is één van de lievelingswoorden van den Evangelist Marcus. En ter stond^Geen enkele Nieuw Testa- mentische schrijver gebruikt het zo dikwijls als hy. Lees b.v. 'maar eens hoof distuk I waar dat woordje: „en terstond", wel achtmaal voorkomt. We zouden dat kunnen noemen: de haast van Jezus. Marcus laat ons zien dat Jezus haast heeft. Precies als ie mand, die zich ergens heen moet spoe den. Jezus heeft haast: En terstond en terstondvan het ene haast hy zich voort in het andere. En waarheen Jezus zo haastig gaat, blijkt uit Mar cus 151 waar dat woordje: „en ter stond" voor het laatst voorkomt. Daar houden de overpriesters teza men raad om Jezus te doden. Jezus wordt overgegeven aan het kruis. Met andere woorden: Jezus haast zich naar het kruis. Hij heeft haast om zich over te geven voor de mensen in den dood aan 't kruis. En nu dat ogenblik is aangebroken, nu het eigenlijke kruislijden begint, nu is de haast voor bij. Jezus heeft zijn grote levensdoel bereikt. En die laatste week wil Hij intens beleven tot het laatste toe, om dat grote levensdoel, dat grote le venswerk volmaakt te volbrengen. Ziet ge wel, hoe lief Jezus zondaars heeftZo lief had hij ze, dat Hij zich haastte om voor hen te sterven aan het kruis. Zijn gehele leven jaagt Hij voort om dat kruishout te bereiken. Onze schuld wil Hy bedekken voor God. O, laten wij ons dan haasten dien Heiland aan te nemen. Heden, nu gij Zijn stemme hoort. Laat het waar zijn voor ons: En terstond hebben zij in Hem geloofd. En alles verlatende volgden zij Hem. Zouden wij niet haastig kiezen. Hem niet volgen, die ons wenkt? Wie, wie wil het heil verliezen, dat de trouwe Herder schenkt? Laat U door zijn hand geleiden Ziet, wat schenkt zijn liefd' V veel. Hij zal zegen U bereiden: Kiest, o kiest het beste deel. V/emeldinge. W. OOST VOORSPELT: ZACHT WEER. Geldig tot Zaterdagavond. Van het Zuid-Westen uit brekende bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Mati ge, tydelyk vry krachtige wind tus sen Zuid-West en Zuid. 21acht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1