Het leven in Indonesië kent geen ontspanning meer VREEMDE Toch enige aarzelende pogingen tot verbetering AUSTRALISCHE ZEEPOK MAAKT VORDERINGEN IN ZEELAND Nog zes Amerikaanse divisies naar Europa? Van Vrouw toi Vrouw VRUDAG 16 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE CO&RANT 8 DE TIJDEN VERANDERDEN (Van onze correspondent) Djacarta, Maart. Terwijl onze landgenoten in Nederland uit de be richtgeving misschien wel eens de indruk krygen, dat het ons hier in het vulkanische Azië, en speciaal ook in Indonesië, aan sensatie en opwinding met ontbreekt, vinden \vy het leven op deze eilanden tegenwoordig in hoofdzaak vervelend. Men begrüpe ons wel: x'oor de belangstellende waar nemer valt er genoeg interessants te bestuderen, zowel op politiek als op maatschappelijk gebied, waar zich immers reusachtige veranderingen aan het voltrekken zyn. Maar waar het volkomen aan ontbreekt, en wat een mens toch op zijn tijd nodig heeft, is: behoorlijke ontspanning, een vleugje culturele achtergrond, beschaafd amusement, in het algemeen de nodige verfrissing en het kunstvermaak voor de geest. Vóór de oorlog zorgden de mach tige Indische Kunstkringen er voor, dat het den Westerling in de tropen daaraan niet ontbrak. Regelmatig kwamen hier beroemde musici op tournée, hele toneelgezelschappen, complete schilderyen-tentoonstellln- Sen en wat dies meer zy. Zelfs het illettanten-wezen; er waren in ver schillende centra uitstekende mu ziekgezelschappen, o.a. te Medan een vrij groot orkest onder leiding van André Spoor Jr., toenmaals resident, een zoon van de bekende muziekpae- dagoog van dien naam en een stief broer van de latere Legercomman dant. Verder kende iedere Indische plaats zijn Soos als centrum van gezelligheid, waar dansen en brid ge of biljart aan de orde van de avond waren. En bovendien werd er zeer veel aan allerlei sport gedaan, waaronder in Midden-Java en in Dell aan de paardensport; er waren prachtige racebanen en er werd op gewekt gegokt. DE TIJDEN VERANDERD. De tyden zijn veranderd. De Kunst kringen bestaan nog wel, maar lij den een kwijnend bestaan: in de eerste plaats doordat het aantal le den na de oorlog sterk is afgenp- men, maar ook omdat zy degeen die gebleven zijn, toch niets meer kun nen brengen: de deviezen-verhou ding met het buitenland heeft het laten uitkomen van Nederlandse of andere artisten volledig onbetaal baar en dus onmogelijk gemaakt. Hier en daar worden door dillettan- ten-gezelschappen pogingen gedaan om het kunst- of amusementsbe drijf wat leven in te blazen, maar de ware liefhebberij ontbreekt door gebrek aan allerlei middelen, en vooral door gebrek aan voldoende talentvolle krachten. De keuze is zo beperkt, sinds iedere boot weer tallozen naar het Vaderland terug voert De Soosmen kan er wel met een kanon doorheen schieten, behal ve misschien op Zaterdagavond. De daar gezochte gezelligheid is velen te kostbaar geworden, sinds een borrel anderhalve gulden kost, een whiskey-soda drie gulden, etc. Van de paardensport is niet veel meer over dan een verwaarloosd gras veld; „daar liep vroeger een race baan." De beroepsorkesten vielen uiteen en verdwenen als gevolg van deviezen-moeilijkheden, de dllletan- ten-orkesten door gebrek aan vol doende krachten of instrumenten. TH LTS. Men moet gezelligheid dus maar thuis zoeken, gij weet wel: in een Soekamo pleit voor harder werken. President Soekarno heeft in een re de wederom de lage arbeidsproducti viteit in Indonesië aangeroerd. Hij legde er op een bijeenkomst van in genieurs de nadruk op, dat geen en kel volk groot geworden is zonder hard en ingespannen te werken. VERHALEN _l De uitgever van een Zwitsers week blad te Zürich drukte op het Nieuw jaarsnummer een reproductie af van Winston Churchills schilderij „Winter in Chartwéll" en kwam na het ver zenden van de 200.000 exemplaren tot de ontdekking, dat hij hiermee de re productierechten had overtreden. Hij zond een brief met excuses aan Chur chill en sloot een cheque van twee pond sterling in. Churchill eiste echter via zijn advocaat honderd pond scha devergoeding. De uitgever vond echter een andere oplossing, die Churchill aanvaardde: de uitgever betaalt tweehonderd pond onder deze voorwaarde, dat het geld gebruikt wordt om zwakke Engelse kinderen een vacantie in Zwitserland te laten doorbrengen, die hun ouders anders niet zouden kunnen bekosti gen. In Amerika werd Earl Browder, een vooraanstaand communist, vervolgd omdat hij geweigerd had te antwoor den op een vraag van een congres commissie. Browder had daardoor het - Congres „geminacht", zo zeide de of ficier van justtitie. Hij moest worden vrijgesproken, omdat bij het onder zoek bleek, dat de voorzitter der com missie verzuimd had hem er op te wijzen, dat hij verplicht was een ant woord te geven Enige tijd geleden kwam uit Baarn het bericht, dat een paar heren uit dit Utrechts dorp er in geslaagd waren 'n vervangingsmiddel voor koffie samen te stellen. De aroma en de smaak van het „bakje troost" worden door dit nieuwe middel zo zeer benaderd, dat er bijna geen verschil is te proeven. De gasten van een groot pension in Baarn hebben een maand lang zonder dat zij het wisten dit koffiesurrogaat gedronken. Zij hadden zelfs niet ver moed, dat hun koffie niets met bonen had uit te staan hoekske met een boekske. Maar weet ge, lezer wat zulk een boeks ke momenteel kost in dit goede land? Vier maal de prijs, die gij er voor in Uw boekhandel betaalt. Het is geen verschrijving: vier maal. Uw romannetje van een gulden of zeven komt ons hier dus op 28 roepiahs. En wat dat hoekske aangaatIn dit warme land vraagt de gezellig heid licht, lucht en ruimte. En van de benauwde „hoekskens", die in Nederland zo gezellig kunnen zijn, moeten we hier weinig hebben. He laas, aan die hoekskens ontbreekt het ons tegenwoordig in Indonesië nu juist niet: als gevolg van het enorme gebrek aan huisvesting het Indonesische leger en een vloed van nieuwe Indonesische ambtena ren!...... worden de Europese gezin nen steeds verder „op elkaar ge schoven". Dit schept toestanden en verhoudingen, die speciaal ln een tropisch land vrywel onhoudbaar zyn. AARZELEND BEGIN. Is er dus in het geheel geen amu sement of cultureel leven in het huidige Indonesië? We hebben na tuurlijk nog de bioscoop, waar ove rigens de Wild-West-film tegenwoor dig troef is. En dan zyn er enkele kleine, hoopvolle tekenen van een aarzelend, beginnend werkelijk natjo- naal-cultureel leven. Het valt in hoofdzaak nog slechts te ontdekkto in enkele Indonesische tijdschriften die weinig in Nederlandse handen komen. Maar er is ook een voortref--, felijk Nederlands letterkundig en critisch periodiek, dat te Djakarta verschijnt, en waardoor men 'van dit eigen Indonesische culturele leven enigszins op de hoogte kan raken. Het heet „Oriëntatie", en zoals met alle goede dingen gaat het natuurlijk financieel slecht. Maar het leeft en het verschijnt nog steeds. En verder is aangekondigd, dat de volgende maand het eerste nummer van een bibliografisch tijdschrift in Indonesië verschynt, een novum voor dit land: „Buku Baru, Het Nieuwe Boek". Het wordt tweetalig, zal vooral echter aandacht voor de Nederlandse uitga ven vragen en een wegwyzer voor de Indonesische intellectueel zyn. Zo zijn er hier en daar toch wel kleine, hoopvolle tekenen van enige culturele activiteit tussen West en Oost. Maar veel is het niet. En zo is het tegenwoordige leven in Indo nesië, temidden van golven ener nog steeds voortbruisende revolutie, voor de meeste Europeanen dus o vreemde tegenstelling ln hoofd zaak toch wel een beetje verve lend o. Balanus balanoldes; b. Elmlnius modestus. ribhen geven de pok (van boven ge zien) enige gelijkenis met een ridder kruis. Daar zowel slippers als pokken op de gekalkte pannen plaatsen bezet ten, waarop zich oestertjes hadden kunnen vestigen, is het niet onmoge- lyk, dat de indringersfin de toekomst schade zullen aanrichten. Immigran ten, dit weten we van onze slippers en coloradokevers (ook van de ko nijnen in Australië) vermenigvuldi gen zich in korte tyd vaak zo sterk, dat hun kleine aantal aangroeit tot Weer treinongeval in de V. S. Bij Trenton zijn vijf wagens van een personentrein van de rails gelo pen en gekanteld. Er zyn tussen drie doden en ongeveer dertig gewonden. De trein was op weg van Detroit naar Cincinnati. een phenomenale hoeveelheid. We zullen maar hopen, dat deze nieuwe zeepok niet de kans krijgt een nieuwe slag toe te brengen aan de mossel- en oesterteelt in Yerseke. BAREND ZWERPMANS. Gegevens over de geschiedenis van Elminius ontleend aan: „Natura" 46e Jg. no. 1 Jan. 1949. Kunnen ze schade veroorzaken? In 1945 werd in Engeland voor het eerst een zeepok gevonden, die ver schilde van de in dat land bekende soorten. Het bleek een Zuidaustralische soort te zyn, waarschyniyk binnengeko men met een schip, dat op Australië voer. Het dier werd tenminste op de w-nd van zulk een schip aangetroffen by een inspectie in 1946. In hetzelfde jaar kwam ook reeds zo'n pok voor op de romp van een schip, dat tussen Harwich en Hoek van Holland voer, zodat vestiging van het diertje in Holland niet tot de onmogeiykheden behoorde. In 1948 achtte men deze pok in Engeland reeds een mogelijke bedreiging van de oesterteelt, zo zeer was ze in aantal toegenomen. Tot dit jaar was de zeepok slechts by ons bekend van aangespoelde vocfrwerpen. In 1948 trof men echter de nieuwe Eok aan op vaste bodem en wel bij cheveningen, Kykdüin en op de Zuiddyk van Schouwen. Daarmee was ze tot onze fauna gaan behoren, zoals eertijds de beruchte „slippers" en had ze ook in Zeeland haar intre de gedaan. Natuurlijk was herkenning van de indringer slechts voor ingewijden mogelijk. Intussen verscheen voor belangstellende amateurs een tabel ter determinering van de in ons land voorkomende soorten, waarin een zeer goede foto van Elminius modes tus (zo heet de nieuwe indringer) was opgenomen. Ook werden de oesterkwekers ge waarschuwd eens uit te zien naar de onwelkome gast. Werd eerst spora disch een ex. gesignaleerd, thans heeft de kruisvormige zeepok zich reeds zo ingeburgerd, dat een oester kweker in Yerseke my zulk een zee pok kon laten zien op bijna elke pan van de stapel, waarvan hij bezig was zijn jonge oestertjes af te steken. De ze pannen waren uitgezet in de om geving van het Goese Sas. Nog zijn ze wat kleiner van stuk dan de andere en komen ze niet in grote hoeveelheden voor, maa onge twijfeld voelen ze zich in de Ooster- Schelde thuis en kan men zeggen, dat ze hier voorgoed hun tenten heb ben opgeslagen. Immers hebben ze de vorstperiode van deze winter goed doorstaan. Voor wie kennis vil maken met de ze ongewenste immigrant, heb ik op bijgaand schetsje een gewone zeepok (Balanus balanoides) en een Austra lische (Elminius modestus) afge beeld, beide naar levende exempla ren. De Balanus heeft een ring van 6 schelnstukken, de Elminius heeft er slechts 4. Bovendien dragen de schelpstukken bij deze pok elk twee opvallend sterke ribben; deze acht Voor de bouw van de nieuwe sluis te Vllssingen ls men bezig met het aan brengen van de kistbedammlng. Als deze gereed ls, kan de put droogge. pompt worden en kunnen de eigeniyke werkzaamheden voor de sluis begin nen. Rapport van Senaatscommissies. De commissies van de Amerikaanse Senaat voor de buitenlandse betrek kingen en voor de strijdkz-achten ge ven in een rapport als haar mening te kennen, dat zo snel mogelyk zes Amerikaanse divisies gezonden moe ten worden ter aanvulling van het leger van het Atlantisch Pact ter voorkoming van agressie. Nu de Sowjet-Unie over de atoom bom beschikt, zal het vermoedelijk slechts een kwestie van tyd zijn, wanneer het ogenblik zal aanbreken, dat haar voorraad groot genoeg is om het Westen bij verrassing een beslissende stoot toe te dienen, aldus het rapport. Het rapport zegt verder, dat de commissies volledig bekend zijn met het belang van een Duitse deelne ming aan de defensie van West- Europa en het dringt er bij de pre sident op aan besprekingen te be spoedigen. welke tot een dergelyke deelneming leiden. Zes weken gevangenisstraf voor verdediger van v. d. Waals. De 37-jarige advocaat en procu reur J. E. van der S. uit Rotterdam, die destijds optrad als verdediger van Van. der Waals, werd door de Rotterdamse rechtbank wegens smaad veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken. In 1949 was van zijn hand een bro chure verschenen, getiteld „Demas qué der V-mannen", waarin hij had geschreven, dat zjjn cliënt (Van dei- Waals) door een hoofdagent was mis handeld. Amerikaanse atoomgeleerde gearresteerd. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft de arrestatie bekend gemaakt van William Perl, een 32-jarige ge leerde. Gedurende het atoom-spion- nage proces van de vorige zomer had Perl verklaard de beide beklaagden, Rosenberg en Sobel, niet te kennen. Rosenberg en Sobel werden ervan be schuldigd geholpen te hebben bij het overbrengen van atoomgeheimen naar Rusland. De inlichtingendienst zou nu zeker heid hebben dat Perl toen niet de waarheid gesproken heeftA Is Mao tse Toeng ziek? In officiële nationalische Chinese klingen te Talpeh (Formosa) ver klaart men, dat de communistische leider Mao Tse Toeng ernstig ziek is en dat hg de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Peking geroepen zou hebben. In deze kringen, die zich beroepen op het nationalistische persbureau, is men van oordeel, dat Mao's ziekte een toeneming van de macht van Li Li San zou betekenen. Li Li San is in Frankrijk opgevoed. Hij verbleef 17 jaar in Moskou. Deze gang van zaken zou weer een toeneming van de in vloed van de Kominform ten gevolge hebben, zo meent men. Politieagent gooide bom ln menigte. Met de bedoeling een grote menig te, die bij het politiebureau te Man- dalay (Birma) verzameld was, te verspreiden, gooide een politieagent naar hij meende, een niet geladen bom tussen de mensen; vier personen werden gedood en zes gewond toen de bom wél geladen bleek te zijn. Niet dat ik my hier publieke lijk in de vingers wil snijden: maar mannen zijn soms (let op dat soms) verstandiger dan vrouwen. Wij kunnen dat hier onder ons wel zeggen; al be staat de kans, dat ze hun neus ook om dit hoekje steken en gemelde neus dan onbetamelijk gaat krullen. Laat ik hun dan meteen het topje van hun eigenwaan af snijden, als bij een hardgekookt ei: wanneer zij eens een keertje verstandiger zijn dan wij, is dat doorgaans op een gebied waarin heel weinig zoden aan de dijk gezet worden. Al vraag tk mij soms in gemoede af, of al dat koortsachtig sjouwen met die zoden eigenlijk wel de moeite loont, achteraf beschouwd. Maar goed: als ti het manvolk xocikelijk eens op zijn verstan digst zien wilt, gaat u dan de eerste de beste zonnige dag eens een uurtje uit kuieren. Ja ik bedoel kuieren, zomaar kuieren, zonder doel, zonder haast, zonder gedachte aan: He den heden, wat loop ik hier mijn tijd te verprutsen, ik had toch veel beter dat versleten la ken kunnen verstellen en de wasketel moet zo nódig op het gas Onzin. Dat laken ligt er mor gen ook nog en die wasketel loopt evenmin weg. Kalm het jasje aan, handschoenen, zak doek, huissleutel mooi. Het is nog voor drieën, totdat de school uitgaat hebt u een héél verrukkelijk uur de tijd. Niet denken, niet piekeren, laat alle boeren maar dorsen, ploegen mag ook; dat nieuwe kabinet zal er zonder u ook wel komen en Korea, Formosa, Nevada en verdere rumoerige contreien zijn voorlopig nog ver weg. Maar de lente is dicht bij: ruikt u het wel? Had u ooit ge dacht dat de knoppen van de ribes al zo ver waren, en dat de weiden werkelijk at iets groens en glanzend over zich krijgen? Goed zo: laat maar los al die zorgen, denk aan Iets moois, een schilderij of een me lodie of zomaar een gedicht, dat u eens gehoord hebt en dat u sindsdien niet meer uit de ge dachten wil. „Wie onbekom merd werd, wordt uitverkoren. Hi) wandelt in het morgenlicht, en leeft". Is dit eigenlijk niet het enige dat de moeite waard is? Leven, zo maar onbekommerd leven, met alle vijf zinnen open in de natuur. Staat er niet ergens in de evangeliën hetzelfde, die zachte ironische aanmaning om zomaar zonder zorgen de dag van heden te genieten, en acht te geven op de bloemen des velds en de vogelen des hemels? Doe het dan gerust en gelukkig, kijk eens hoe blauw de hemel is en hoe het water in de sloten dat zachte blauw met zilver doorrimpelt.... En let dan ook eens, zo tus sen uw tevreden mijmeringen door, op de mensen die u tegen komt. Mensen? Er zijn laatdun kende talen, zoals het Frans en het Engels, die voor „mens" en „man" hetzelfde woord hebben. Op zo'n vroege lentewandeling bemerkt u, dat daar soms reden voor is. Vfant de menselijke wezens, die u al kuierend en dromend ontmoet, zijn vrijwel uitsluitend mannen. Eerst valt u dat misschien niet zo op. U ziet een tuinman even op zijn schop leunen om zijn pijp aan te steken. U passeert een boerenknecht, die fluitend op weg is naar de melkplaats. Dat laat zich alles nog verkla ren, mannen in blauwe boeze roens en pilobroeken, de pet achterover geschoven, zijn on misbare stofferingen van het landschap. Maar dan voert uw weg u over een brug, en in uw brein begint een klein vraagteken te groeien. Dat u daar hoog boven het glinsterende water een manspersoon met een uniform pet signaleert is nog tot daaraan toe. Bruggen schijnen nu een maal altijd bewaakt te moeten worden, en zonder pet en fclom- je-aan-een-hengel lijkt daar geen aardigheid aan te zyn. Maar het komt u toch vreemd voor, dat deze stoere dienaar der gemeenschap dat werk al- leen niet af kan, en beslist ge assisteerd moet worden door 'n oude heer in een ietwat ver schoten regenjas en met een wonderlijk soort deukhoed op. Die oude heer kijkt u in het voorbijgaan ietwat schuldbe wust aan, en u vat het onmid dellijk: Hij is er wederrechtelijk tussenuit gepiept. Hij had hout jes moeten hakken of ergens 'n spijker moeten inslaan of ko len moeten scheppen of het lampje in de kelder repareren. Maar hy is gedeserteerd, zo maar, terwijl zijn bedrijvige ega een tukje deed na den eten. Ge deserteerd in zijn oudste regen jas die hem zo lekker zit en met zijn vieste hoed op dat hem veel beter past dan dat stijve nieuwe monster. Hij weet dat er wat zwaaien zal als hij thuiskomt, want die jas en dat hoedje waren allang voor de voddenkoopman bestemd maar dat mag de pret niet hin deren. Hij staat boven op een brug zomaar naar een breed en rimpelend water te kijken, waardoor een kittig sleepbootje ploegt met een hele sleep lege zandschuiten achter zich aan. En naast hem staan een jon geman in plusfours die op dit uur op een gymnasiale school bank behoorde te zitten, en een mijnheer met een fiets aan de hand en de hoed ver achterover van wie iedereen veronderstelt dat hy zich bij voortduring be zig houdt met de behartiging van de belangen des boekhan dels. Mocht u op de terugweg ate brugleuning nog eens passeren, laat het u dan niet verwonde ren als u 't gezelschap ziet uit gebreid met een gemeentewerk man, die een sjekje rolt, een welgekleed personage die aan het hoofd van een atelier voor betere herenkleding heet te staan, een bovenmeester die te gen zijn eerste onderwijzer heeft gezegd dat hij even naar het stadhuis moest om de wet houder te spreken en een rus tend hereboer die alles doet behalve rusten Glimlach er eens om en ga naar huis, wijzer dan toen ge vertrok. Want alle wroeten en sloven en haasten en blokken en geldverdienen wordt bela chelijk en kinderachtig als u boven op een brug staat, ver buiten de domme stad, met de lentezon koesterend op uw rug en beneden u het lachende wa ter. SASKIA. Hel wereldgebeuren Wat Berlijn er van denkt. In Berlijn heeft men met meer dan gewone belangstelling het verloop ge volgd der viermogendhedenbespre- kingen, die op 5 Maart j.l. in het Pa lais Rose te Parijs begonnen, aldus onze correspondent in Berlijn- Reeds weken tevoren werd men hier over stroomd met reeksen, voor 't groot ste gedeelte oncontroleerbare geruch ten, met vermoedens en beweringen. Er werd gesproken over de mogelijk heid, dat de Sowjet-Unie bereid zou zyn het ganse communistisch be wind in Oost-Duitsland op te offe ren in ruil voor een ontwapend en geneutraliseerd Duitsland. Moskou zou in Europa een status quo in het leven willen roepen om zijn handen vry te houden in Azië. Dit zou dan weer het gevolg zijn van ernstige meningsverschillen tussen het Krem lin en Peking. Eerst zouden de Sow- jets in Azië schoon schip willen ma ken om zich daarna met verdubbel de kracht tegen Europa te richten. In al deze geruchten kon men de volgende tendens beluisteren: de Sowjets zijn tot zeer grote conces sies bereid en het Westen behoede zich ervoor deze enige kans om met Moskou tot een vergelijk te komen van de hand te wijzen. Het Kremlin heeft de eerlijke bedoeling de Weste lijke geallieerden inzake Duitsland in sterke'mate tegemoet te komen. In geallieerde kringen worden al deze mogelijkheden niet strikt van de hand gewezen, doch men blijft toch uiterst pessimistisch. Men gaat van het ongetwijfeld juiste stand punt uit, dat reeds te veel vruchte loze conferenties gehouden werden. Daarom acht men hier van veel gro ter belang, de vraag, of het Krem lin, wat Europa en ook wat Azië be treft, zijn politiek program grondig heeft herzien. Dit is volgens doorgaans goed In gelichte kringen te Berlijn niet het geval. Gromyko werd volgens hen met de concrete opdracht naar Pa- rys gezonden, zo nodig theoretische concessies te doen, waarvan de con crete inhoud echter volledig in het duister bleef gehuld. Hij mocht het voorstel vrije verkiezingen-in Duits land te houden, ondersteunen, maar er niet aan toevoegen, dat deze ver kiezingen dan onder Duits toezicht, met uitsluiting der bezettende mo gendheden dus, moesten plaats vin den. Evenmin mocht hy duidelijk laten blijken, dat de wens van het Kremlin om een viermogendhedenconferentie tot stand te brengen, mede werd in gegeven door het verlangen der Sow jets ook een vyfmogendhedenconfe- rentie bijeen te roepen, waaraan uiteraard niet Tsjang-Kai-Sjek, maar Mao-Tse-Toeng zou deelnemen. Het zelfde geldt voor het vredespact tus sen de Verenigde Staten, Engeland, Frankryk, de Sowjet-Unie en rood China. Een ongunstig teken voor een toe nadering tussen Oost en West ziet men hier ook in het feit, dat de Sowjet-Russische regering op 7 Maart j.l. besloot een wet tot be scherming van de vrede af te kondi gen. Een dergelijke wet werd in de overige volksdemocratieën reeds eni ge tijd geleden van kracht. Zij vormt een scherp wapen in handen der be trokken regeringen om ieder achter slot en grendel te brengen, die het met de volksdemocratische inzichten over het handhaven van de vrede niet eens is. Naar de letter van deze wet is ieder een oorlogsmisdadiger, die de Sowjet-Unie niet als de grootste vredelievende mogendheid der we reld erkent en weigert de Verenigde Staten als oorlogszuchtige imperia listen te brandmerken. Het afkondi gen van deze wet op het ogenblik, dat Gromyko te Parijs met de verte genwoordigers der Westelyke mo gendheden onderhandelde, acht men bedenkelyk. Generaal Rldgeway, onder wiens be vel de verbonden troepen thans de Chinezen over de S8ste breedtegraad terugjagen. Visser overboord geslagen en verdronken. In de haven van Den Helder is binnengelopen de Urk 126 van schip per Tokke Baaren met aan boord 't stoffelyk overschot van de 57-jarige Tromp Bakker. Tydens de hevige Zuid-Wester storm is Bakker 30 myi Noord-West van Terschelling over boord geslagen en verdronken. Hy sloeg onder het schip door en werd enige tyd later bewusteloos op gehaald. Bijna 2 uur is men bezig ge weest met het toepassen van kunst matige ademhaling. De overledene, afkomstig uit Urk was gehuwd en vader van 8 kinderen. Bij Koninklijk Besluit van 12 dezer ls met ingang van 15 April a.s. benoemd tot gezaghebber van het eiland Curacao (Ned. Antillen) de heer M. P. Gorsirs, thans vertegenwoordiger van de Ned. An tillen bö de Nederlandse regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5