Planologen houden te weinig rekening met landbouw-belangen 777 DE KLOKKEN VAN MIDDELBURG OP PLAATS VAN BESTEMMING OFFERS MOETEN GELIJKELIJK VERDEELD WORDEN Probleem voor Dienst -ESDERS middelburg Werk aan Rijksweg op Schouwen wordt voortgezet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1951 STREEKPLAN WALCHEREN EN DE BOEREN Reservering om kostbare onteigening te voorkomen? Zoals bekend, heeft de Stichting voor de Landbouw in Zeeland zich rncfc een rapport tot Ged. Staten gewend, waarin een aantal bezwaren zijn op gesomd tegen het ontwerp-Streekplan Walcheren en enige wijzigingen worden voorgesteld. In een ouderhoud met do Commissie Grondgebruik van de Stichting voor do Landbouw werden ons tal van bezwaren nader toegelicht en aan de hand van enkele voorbeelden betoogd, dat de planologen, overigens on getwijfeld met de beste bedoelingen bezield, op verschillende punten te weinig rekening houden met de belangen van de landbouw. Het hoofdbezwaar van de Stichting tegen het plan ligt in het feit, dat de gehele regeling van de ruimtelijke or dening voor een groot deel te veel buiten de landbouw om geschiedt. Daar uitvoering van het plan tot ge volg zou hebben, dat zeer respectabe le oppervlakten grond aan de land bouw worden onttrokken, is het toch geenszins onbegrijpelijk, dat de land bouworganisaties en instanties hier in wensen te worden gekend. Daarnaast wordt: de vrees gekoes terd, dat de vrijheid in werkzaamheid van diverse landbouwinstanties, die thans tal van zaken behartigen, door dit plan doorkruist worden. PRACTISCHE BEZWAREN Voorts zijn er tal van practische bezwaren. Zo is byv. in het plan aan Huis ter Duin onder Oostkapelle de bestemmrng van buitenplaats gege ven, terwijl deze in wezen reeds 200 jaar boerderij is. Ook buitenplaatsen als Tér Hooge, Der Boede en Iepen oord, zouden als zodanig gehand haafd moeten blijven. By de inundatie gingen daar de bomen veelal verlo ren en volgens het plan zouden dc buitenplaatsen nu tot de zelfde opper vlakten bebouwd moeten worden met bos. park of tuin. Do Stichting is echter van mening, dat dit niet dient tc geschieden, wanneer de landbouw kundige betekenis groter is dan de recreatieve. De eigenaar moet dan zelf aan de grond de bestemming kun nen geven, welke hij wenst. Is de re creatieve betekenis het grootst, dan dient deze de voorrang te hebben. BUITENPLAATSEN Er zijn ook buitenplaatsen, als bijv. Molenwijk onder Oostkapelle, die na de inundatie met fruitbomen beplant zijn. Volgens het plan zou hier echter weer beplanting met bos, park of tuin moeten komen. Ook dat acht men onjuist, evenals het plan om bij Valkenisse een gebied tot recrea-. tie te bestemmen; Er is daar reeds een kleine aanplant van fruitbomen, die beschut achter de hoge duinen, bijzonder goed gedijen. De Stichting acht het daarom wen selijker, dat deze streek tot agrarisch gebied bestemd wordt. Er is nog meer. De grond ten Oos ten van de Duinweg te Oostkapelle, welke van goede kwaliteit is, wordt thans gebruikt door een bloemisterij en een tuinder ij. Volgens het plan zouden hier echter landhuisjes moe ten komen. De stichting zou deze grond voor zyn huidige bestemming willen behouden, waarvoor als com pensatie een terrein aan de overzijde van de Duinweg wordt aangegeven. De grond is daar van mindere kwali teit en bovendien staan daar reeds enkele landhuisjes. GEEN KIPPEN In de zelfde contreien liggen aan de duinrand kippenfokkerijen. Het vroongebied zou voor veeteelt mogen worden gebruikt, doch volgens de Stichting is het hiervoor niet ge schikt. Wèl voor de pluimveeteelt, maar dat mag weer niet, omdat de kippenhok ken het landschap zouden ontsieren. De bestaande hokken kunnen blijven, maar uitbreiding van de betrokken bedrijven zou niet meer mogelijk zijn. Wanneer de hokken bijv. door brand verloren gaan of vernieuwd moeten worden, zouden de bestaande bedrij ven zelfs niet verder kunnen werken. Tussen Oranjezon en Vrouwenpol der ligt een niet-geïnundeerd land bouwgebied. In liet plan staat dit ook als werkgebied aangegeven, doch hierbij is de beperking opgelegd, dat alleen plat-glas gebruikt mag worden, dus bijv. geen warenhuizen. De Stichting acht net niet juist, dat door planologen wordt aangegeven hoe agrarisch gebied geexploiteerd moet worden. KREKENGEBIED Het kreekgebied onder Vrouwen polder zou men willen bestemmen tot bijzonder natuurgebied. Deze gron den mag men wel voor de landbouw blijven gebruiken, doch er zouden geen gebouwen of bedrijven geplaatst mogen worden. Wel een boswachters woning of een hotel. Het gaat hier echter om grond, die de laatste honderd jaar de groot ste opbrengst van Walcheren gaf. Na de inundatie Is deze grond weer zodanig verbeterd, flat goede oogst- resultaten werden verkregen. Ligt daar niet een weg, die de veelzeggen de naam „Rijkebuurtweg" draagt? Op liet ogenblik staan er nog ver schillende boerderijen, doch bij door voering van het plan zou het prac- tisch niet mogelijk meer zijn om een bestaande boerderij met een eenvou dige voedersilo uit te breiden. En ook hier zou na een brand een boer- dexij wellicht niet meer herbouwd kunnen worden. De Stichting wil daarom dit gebied voor de agrarische sector behouden. Dat rónd 'dé kreken en hét zand win- gebied een beplanting wordt aange bracht, ondervindt natuurlijk bij de boeren geen enkel bezwaar. Het zelfde is het geval met het kreekgebied bij Westkapelle. Een ge deelte is reeds beplant, doch men zou nog verder willen gaan en ook de grond, die thans door kleine boeren wordt bewerkt, tot bijzonder na tuurgebied willen bestemmen. De Stichting wil ook hier de huidige toe stand handhaven. Aan de Zuidzijde van de weg tus sen Domburg en Westkapelle zou foed weiland voor kampeerterrein estemd moeten worden. De Stich ting vindt het echter beter, dat het voor andere doeleinden ongeschikte vroongebied aan de Noordzijde yan deze weg hiervoor zal worden ge bruikt. VOORZICHTIG ZIJN! Deze en tal van andere in het rap port genoemde bezwaren doen de Stichting tot de conclusie komen, dat men met het uitvaardigen van be lemmerende bepalingen voorzichtig moet zijn. Van al deze beperkingen lijden de boeren de financiële nadelen. Het zou de schijn kunnen wekken, dat de mogelijkheid om andere be stemming aan de gronden te geven in feite dus een honorering, waar voor geen honorering plaats vindt gebruikt wordt om kostbare ont eigeningen in de toekomst te voorko men. Groots feest te Drelschor. TER ERE VAN DE 100-JARIGE JAN KIP. Maandag a.s. zal de honderdste jaardag van de heer Jan Kip te Dreischor luisterrijk worden gevierd. Het feest begint reeds 's morgens om kwart voor tien met een rondrit van de oudste inwoner der gemeente door Duiveland naar Zierikzee en Schuddebeurs. Deze rondrit, waaraan door 54 ouden van dagen wordt deel genomen, is aangeboden door de au tobezitters in de gemeente. Om 12 uur komt men in Dreischor terug, waar dan het muziekgezel schap „Crescendo" gereed zal staan voor een muzikale hulde, 's Middags om kwart over twee wordt de heer Kip van zijn woning afgehaald, waar na met de muziek en de .schooljeugd een rondgang wordt gemaakt, die eindigt in cafe .Centrum". Hier wordt tot 3 uur een receptie gehouden. Van 3i uur brengt de jeugd een zanghulde. Hierna volgt een ballon- wedstryd. Van 4 tot 4.30 uur brengt het Kerkkoor een zanghulde aan ae honderdjarige, die daarna om half zes met muziek weer naar zijn wo ning wordt gebracht. Van half negen tot kwart over negen is er dan ten slotte een fakkel- en lampion-op tocht en een serenade aan de heer Kip. TUSSEN HEMEL EN AARDE Over twee jaar zingen zij hun bronzen lied. De Lange Jan te Middelburg heeft sedert gisteren weer klokken! Wel iswaar staan zij thans nog bjj de voet van Walcheren's trouwe wachter, maar over twee jaar, wanneer hopelyk de restauratie van de toren haar beslag heeft gekregen, zullen zij omh oog gehesen worden en zullen hun bronzen stemmen zich verenigen in het biyde en sehone carillongezang. De Middelburgers herinneren zich roet weemoed dat gezang uit de jaren vóór '40, omdat het mede het karakter, de intimiteit van hun oude stad bepaalde, maar zjj zullen straks ln hu n nieuwe beiaard de verloren ge- gane terugvinden. Want de omvangrijke luidklok, die zovele jaren hoog in de hemel haar metalen mond heeft geroerd en die in de bezettingstijd op handige wyze voor het spiedend oog van de vijand is verborgen geweest, is volledig hersteld teruggekeerd en Ln de acht en veertig nieuwe klokken is voor een gedeelte het metAal van de verwoeste voorgangsters verwerkt. tor etyoy, om State SxpleAJ jami£y, (XPRESS 20 for fl. 1."" Advertentie Jaarvergadering Veiling Zuid-Hollandse eilanden. In hotel Bom te Haamstede hield de onderafdeling van de Coöp. Vei ling Zuid-Hollandse eilanden haar jaarvergadering. De voorzitter de heer H. van Toledo, verwelkomde in zijn openingswoord het dagelijks be stuur en de beide directeuren der veiling, de heren Hogeweg. De voor zitter memoreerde voorts dat het jaar 1950 voor de fruittelers niet was tegencevalien. De prijzen van het zomergoed waren goed. Spr. was echter van mening dat er een moei lijke tijd voor de deur staat, omdat maar weinig geëxporteerd zal kun nen worden. Willen wH van deze ex port profijt trekken, dan zullen wy moeten kunnen concurreren met het buitenland en dat zal alleen mogelijk zijn, wanneer wij een prima product leveren en onze afzet beter organi seren, aldus spr. Ook de binnen landse markt mag niet ver waarloosd worden. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat de nieuwe veiling 30 Mei fees telijk geopend zal worden. Naar aanleiding van do notulen, deelde de voorzitter mede. dat de plannen voor de bouw van een coö peratieve fruitbewaarplaats niet doorgaan, omdat er te weinig be langstelling is en de bouwprijzen sterk zijn gestegen. De rekening sloot met een nadelig saldo van 46,27, maar werd goedgekeurd. De bestuursleden, de heren I. C. Boot en A. W. Braai, werden herko zen. Na de pauze bracht de heer J. van Sluijs een uitvoerig verslag van de centrale sortering en verpakking. Bij de sortering werd 507.219 kg. fruit verwerkt, waarvan 28.290 kg. werd verpakt. Vervolgens besprak do heer Hogeweg Jr. enkele veiling problemen, waarbij hij er op wees, dat de voorschriften goed ln acht moeten worden genomen. Na de rondvraag voerde de voor zitter van de veiling de heer Van Driel. het woord. Hij deelde o.m mede, dat de oude veiling voor 410.000 was verkocht, waarmee de bouw van de nieuwe velling op een stevige basis is komen te staan. Ook behandelde hij nog de frultver- koop, waarna de afdelingsvoorzitter tenslotte do vergadering sloot Middenstand verwelkomde Belgische loodsenfamilie. Dezer dagen heeft een deputatie van de Vlissingse Middenstandscen- trale de familie A. Aspeslagh. die als eerste Belgische loodsenfamilie na de oorlog in Vlissingen is komen wonen, in haar woning aan de Boulevard Bankert (flatgebouw) verwelkomd. Onder het uitspreken van de. wens, dat nog vele Belgische families zul len volgen, werden een fraaie asbak met inscriptie en bloemen aangebo den. Een aardige geste, die het uitzicht opent, dat de betrekkingen tussen de Vlissingse middenstand en de Belgi sche Vlissingers sDoedig weer „als van ouds" zullen zijn. GEEN ARBEIDSCONFLICT IN 0. Z. VLAANDEREN. Op alle essentiële punten overeenstemming bereikt Naar wij vernemen is tijdens de Woensdag te 's-Gravenhage gehouden conferentie tussen werkgevers uit de Kanaalzone van Oost Zeeuwsch-Vlaan deren en de Bedrijfsunie een volledig accoord bereikt voor wat betreft het afsluiten van een collectieve arbeids overeenkomst. De conferentie werd gehouden onder leiding van een rijks- bemiddelaar. Enkele detailpunten moeten nog in onderling overleg ge regeld worden, doch wat de essentiële bepalingen betreft, zijn er geen me ningsverschillen meer. De Bedrijfsunie zal Zaterdag te Axel een personeelsvergadering beleggen, waarin mededeling van de bereikte re sultaten zal worden gedaan. EXTRA-WINSTEN VOOR DE GEMEENSCHAP Verklaring van Centrale Werkgeversorganisaties. De centrale werkgeversorganisaties hebben naar aanleiding van de eco nomische situatie van ons land een verklaring afgelegd: De zich toespitsende internationale tegenstellingen hebben ons land voor de zware taak geplaatst om als deelnemer aan het Noord-AtlanÜBch Pact een bijdrage te leveren voor de opbouw van een gezamenlijke verdediging, aldus lezen wU ln deze verklaring. Van de gehele Nederlandse samenleving zal daarvoor een uiterste inspanning worden gevergd. Met de hiermee sa- menhangende problemen hebben de vier verbonden van werkgevers, te weten het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het R.K. Verbond van Werkgevers-vakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland zich in de afgelo pen weken diepgaand bezig gehouden. Een ernstig probleem, waarvoor fers worden gebracht om onze bo ons volk zich in de laatste jaren ziet festeld, Is het tekort op de betalings- alans, dat mogelijk nog groter zal worden. Desondanks zal een sluiten de betalingsbalans moeten worden bereikt om een catastrophale dali van het levenspeil en een omvai ke werkloosheid in de naaste komst te voorkomen. Hiervoor zal bij voortduring naar een verdere opvoe ring van de productiviteit moeten worden gestreefd. In de gegeven omstandigheden is dit echter onvoldoende om de moei lijkheden te boven te komen. Het mid del, dat op korte termijn in belang rijke mate daartoe kan bijdragen, is een algemene consumptiebeperking. Daarnaast mag worden aangenomen, dat de investeringen zich, door de zich wijzigende omstandigheden, eveneens op een lager niveau zullen bewegen, hoezeer dit met het o< de toekomstige vverkgelegenheii betreuren. Ongetwijfeld zal een consumptiebe perking, veroorzaakt door een stij ging van de prijzen, en een daarbij achterblijven van de inkomens, span ningen te weeg brengen, die alleen kunnen worden gedragen, indien in alle lagen van de bevolking het besef leeft, dat er inderdaad, door allen of- staansmogelijkheid te handhaven. In dit verband behoort naar de mening van de verbonden een consumptiebe perking mede in te houden een ster ke verlaging van dèt verbruik, dat in de huidige omstandigheden als weel de moet worden beschouwd. De on dernemerswereld is bereid een uiter ste inspanning te leveren om aan de verhoogde eisen, die aan de productie worden gesteld, te voldoen. Het is naar de mening der verbon den zeker vereist, dat eventuele ex tra winsten, die als gevolg van deze vergrote inspanning in sommige de len van het bedrijfsleven mochten worden behaald, voor zover zulke winsten reëel zijn, aan de gemeen schap ten goede komen. De Nederlandse ondernemerswe reld heeft er bij haar bespreking van bovengenoemde problemen naar ge streefd zich ernstig te realiseren, aat de offers, die het Nederlandse volk zich in de huidige noodtoestand dient te getroosten, gelijkelijk verdeeld moeten worden over de verschillende lagen der bevolking. Zij is er zich van bewust, dat het Nederlandse bedrijfs leven ten volle zyn deel zal hebben te dragen in de verhoogde lasten, die op oos volk zullen drukken". Chr. Militair Tehuis te Vlissingen Maandag in gebruik. Maandag a.s. om 8 uur des avonds zaJ in tegenwoordigheid van militai re-, burgerlijke- en kerkelijke autori teiten het Chr. Militair Tehuis aan 't Bellamypark te Vlissingen in ge bruik worden genomen. Het tehuis heeft de naam „De Meerpaal" ont vangen. Geen ondernemingsbelasting voor mosselvissers. De raad van beroep voor de Direc te Belastingen te Middelburg heeft de bezwaren, die de Stichting voor de Zeeuwse Visserybelangen indiende tegen de heffing van onderne mingsbelasting voor mosselbedrijven gegrond verklaard. Het ging hlerbtt om de vraag of de mosselvisserij beschouwd moest worden als kustvisserij. Deze vraag werd ontkennend beantwoord en daarmee verviel de aanslag In de on dernemingsbelasting. Aanvankelijk leefde men in de ver onderstelling, dat de klokken tussen 7 en 8 uur in de ochtend zouden ar riveren en om die tijd stond dan ook reeds een formidabele rydende bok van de firma Polak gereed om hen van de vrachtauto's te lichten. Deze waren Woensdagavond om 10 uur uit Heiligerlee vertrokken, maar wan neer men ongeveer 30.000 kilo metaal heeft te vervoeren, kan men geen speedway-stunts vertonen. De rit ging dan ook piano aan en zo kwam het, dat pas tegen half twaalf de drie trucks (waarvan één met aanhang wagen) onder de toren stopten. De Middelburgers, die van deze aan komst getuige waren, zagen op dat moment voor het eerst de klokken van hun nieuwe carillon: de grote en kleine meesterwerken uit de ateliers van de fa. Van Bergen, de bekende klokkengieterij in Heiligerlee. Nog voor de middag werden de kleinste klokken afgeladen, klokken met een middellijn van 18 tot 25 cen timeter, die meer weg hadden van kloeke tafelbellen en klokken, die door vier man moesten worden ge dragen. Zij zullen een plaatsje kragen in de kelder van de nieuwe consisto rie. GEEN EENVOUDIG KARWEI Ongeveer negen maanden is aan I de klokken gewerkt. „Het is geen eenvoudig karwei geweest", verze kerde men ons. „Wij hebben inder daad schroot van de oude klokken verwerkt, maar, eerlijk gezegd, het materiaal is ons niet meegevallen. WU ontvingen destijds 11.000 kg, maar een hoeveelheid oud Ijzer (kle pelogen, etc.), droeg tot dit gewicht by. Bovendien was er een smeltver- lies van 7% k 8%, zodat uiteindelijk circa 10 ton oud materiaal resteerde. Het bleek nodig tin bij te voegen. BIJ DE TORENVOET 's Middags om half 3 kwam on der levendige belangstelling van jong en oud de bok m actie. De oude luidklok, die gelast en bUgestemd is, kreeg als eerste de stalen strop rond I MK 1 er voor, dat hierna de ene klok na de andere statig tussen hemel en aarde zweefde en behouden op haar plaats van bestemming houten balken by de torenvoet terecht kwam. Het laatste vrachtje was tevens de groot ste van de 48 nieuwe klokken en de enige met een randschrift: „17 Mei 1940 tot zwijgen gebracht, Verhef ik in 1953 mijn stem weer met kracht B. en W.". Op alle grote klokken prijkt het wapen van Middelburg. In een uurtje was de zaak beke ken. „Ziezo, dat is ook weer voor elkaar", mompelde de kraandrijver, toen hij uit zy'n glazen huisje stapte. Een blik naar boven, naar de houten jas van Lange Jan, leerde echter,dat het nog niet heleméél voor elkaar is, maar in ieder geval werd gisteren toch weer een flinke stap in de goede richting gezet. Het carillon-arsenaal van klokken en klepels is thans com pleet: de Middelburgers beiden met ongeduld de dag, dat het klokkenspel zijn klanken over de stad en het Zeeuwse land zal uitstrooien! de nek gelegd. Leverde het transport door de lucht nog enige moeilijkhe den op, de kraandrijver had spoedig alle mogelijkheden gezien en zorgde voor onberispelijke superieure maatkleding Een uitgelezen collectie Engelse wollen en kamgaren stoffen in grote verscheiden heid van de nieuwste dessins Voor de Herent COLBERTCOSTUUM naar maat, ln xulver - wollan cheviot, 2-delig 143.7 9 ln xuivar wollan kamgaren 182.50 DEMI-SAISONS grote keuta uit prachtiga stoffen naar maat 123.75 MANTEL COSTUUMS naar maat, In xuWar wollan saxony 155.50 ln tulvar wollan kamgaran 181.50 ZOMERMANTELS na.r m»,l. Ir, prlm. woll.r» v.lour. 152.50 LANGE NOORDSTR.10-12 Remmlngswerk In sluis te Temeuzen stuk gevaren. Het Spaanse ss „Candina". 2597 bruto ton metende en komende van Gent, op weg naar Antwerpen, voer bij het binnenkomen van de zeeslui zen te Terneuzen, het remmlngswerk kapot. Rijkswaterstaat schatte de schade op 21.000,Het schip werd vastgehouden, totdat een borg stelling beschikbaar was. Dit was des avonds om half elf het geval. VERKEER MET BELGIE Uitbreiding busdiensten. Tijdens een conferentie van Belgi sche en Nederlandse vervoersmaat schappijen te Brussel is de verbetering van het autobus- en spoorwegverkeer besproken voorzover betreft de grens overschrijdende diensten. Dit jaar zal de mogelijkheid onder t oog gezien worden, op de lijn Bres- kensMaldeghem meer bussen in te leggen, waarbij echter de spoorlijn Maldeghem-Brugge in hoofdzaak het verkeer tussen Maldeghem-Brugge zou moeten bedienen. Een plan om een autobusdienst Ant- i werpen-Roosendaal ln te leggen kon geen genade vinden, nu bij de komen de zomerdienstregeling voor de spoor wegen het aantal rechtstreekse ver bindingen Amsterdam-Antwerpen met 8 wordt opgevoerd. Men zag ook een mogelijkheid om de verbinding van Zeeuwsch-Vlaan- deren met Gent te verbeteren door uitbreiding van de busdienst IJzen- dijke-Watervliet Radiouibending over Rusthuizen Walcheren. Naar wij vernemen zal Maandag a.s. in de „Radiokrant" van de N.C. R.V., welke uitgezonden wordt tus sen 19.40 en 20 uur, een vraagge sprek worden opgenomen over het in aanbouw zijnde pension-rusthuis „Ter Mantelinge" van de Stichting Rusthuizen Walcheren en over het werk van deze Stichting in het alge meen. MIJNGAS VOOR BERGEN OP ZOOM. Op Maandag 2 April zal de ge meente Bergen op Zoom officieel op het mtjngasnet worden aangesloten. Burgemeester ir. H. Witte zal de aansluiting ln gebruik stellen door het opendraaien van een kraan. Te grote animo voor plaatsing in N.O. Polder. Naar wy vernemen hebben Wal- cherse landbouwers van de laatste gelegenheid welke er voor hen be stond om zich op te geven voor plaatsing op een bedrijf In de Noord- Oost Polder, druk gebruik gemaakt. Meer dan zestig gegadigden hebben zich aangemeld, hetgeen de Herver kavelingscommissie Walcheren te Middelburg, die gerekend had op on geveer veertig liefhebbers, voor grote moeilijkheden stelt Het is namelijk in verbond met de problemen van de boerderjjenbouw lang niet zeker, dat al deze candida- ten inderdaad volgend jaar geplaatst kunnen worden. Wanneer dit onmo gelijk blijkt te zijn, komt de Herver- kavelingsdienst in moeilijkheden met de uitvoering van de saneringsplan nen en de toedeling van de percelen. Men kan de betrokken boeren, die eventueel nog niet In het voorjaar van 1952 naar de N.O.-Polder kunnen vertrekken, bezwaarlijk van hun gx-ond verjagen. De sanering van deze grond zou dan ook moeten wachten. „Dit is niet het eex'ste probleem, waarvoor de Herverkavelingsdienst zich geplaatst ziet. De vorige heb ben wy kunnen oplossen en wy ver trouwen, dat dit ook nü mogelijk zal zijn", zo verklaarde men ons echter gisteren te Middelburg. Om te begin nen zal de leiding van de dienst een bespreking hebben met de directie van de Wieringermeer (N.O. Polder) teneinde de mogeiykheid onder ogen te zien, dat alle candidaten in het voorjaar van '52 geplaatst worden en dat niet een deel behoeft te wachten tot de lente van 1953. Belangrijk landbouwgebied krfjgt nieuwe afvoerweg. De herziening van de rijksweg Zy- peZierikzee wordt voortgezet, zo meldt de A.N.W.B. Thans zal de ver betering van het „benauwde" wegge deelte bij de veerpont te Zfpe ter hand worden genomen. De aanbeste ding zal binnenkort worden gehou den. De gevaax'lijke doorsnydlng van de Oude Dyk zal dan komen te ver vallen. De weg zal een breedte van zes meter krijgen en voorzien wor den van een rijwielpad van drie meter breed. Deze werkzaamheden maken deel uit van een omvangrijk programma van verbeteringen aan deze Ry'ksweg, die tot voor kort met een rijbaan- breedte van 3Mt m. terecht de slechtste ryksweg van ons land kon worden genoemd en in feite als een polderweg kon worden betiteld. Reeds enige jaren geleden had de A.N.W.B. op het onhoudbare van de ze toestand op Schouwen gewezen, te meer. waar dit sterk ontwikkelde en modern-gemechaniseerde land bouwgebied over geen enkele andere afvoerweg beschikte. Medio 1950 heeft Rykswaterstaat een aanvang gemaakt met de herzieningswerk zaamheden van het gedeelte tussen de Rampartse Dyk en de „Blauwe Keet", die later voortgezet zijn tot de Oude Dijk. dichtby Zype, welke de weg met een gevaarlijke S-bocht doorsnydt. Met de hei'ziening van het resterende gedeelte in de richting Zijpe zal dus thans een begin worden gemaakt. Inmiddels zyn door de Rijkswaterstaat langs de reeds be staande omleggingen om Oosterland en Nieuwex'kerk rijwielpaden aange legd. Het is voor het drukke verkeer op Sohouwen van groot belang, dat eer lang ook het nog zeer slechte ge deelte tussen Nieuwerkerk en Zierik zee zal worden verbeterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2