PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington spreekt geruchten over „vrede in Korea" tegen BILT Meisje in Amsterdam doodgestoken Kantlijn Vandaag staking van Metro en taxi's in Parijs In Barcelona is het weer rustig Regeringsverklaring door de radio. Vier Nederlandse runners omgekomen. LICHTING 1949 II SLAAGDE VOOR EXAMEN-CRESCENDO Oud-minister Götzen wordt Staatssecretaris KELLNERS OVER HUN FOOIEN 194e Jaargang - No. 64 Dmoho n««v. van a. tlrm. Provincial* Zeeuwse courant Directie F van ae Velde en F. B. den Boer aal w de Paper Boordreo O Balünllln Pl «ere.i m Lr^ftouwei en H A Boss Hardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. i P - - - per kw Losse oammer» 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Maart 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regel») van 1-S regela f 1.— Iedere regel meer 30 cent. „Brieven of adrei Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P-Z.C.. Middelburg. Ontspanning, schrijft Le Monde, maar S„. vucingcn Walati ui a» 1 IHncn IB.,, 88M o1 >1801 MDur, Lonncnaa Knal SS. tel. vm en ZK<; Goaa L. Voralalr M. lat «7» lb,-, cai: Ooatbur» Pr. Maurltaalr n. taL lm; Tcmauaan Dader trachtte zelfmoord te plegen. Donderdagavond omstreek» 10 uur ia op het Oosteinde te Amsterdam een meisje doodgestoken. De dader trachtte daarna zelfmoord te plegen door zich eveneens met het mes ver wondingen toe te brengen. Vervol gens sprong hy ln het water van de AmsteL Men wist hem echter te red den. De man weigerde enige inlichtingen te verschaffen en kon ook niet ver hoord worden. Papieren had hy niet bij zich, zodat het de politie nog niet gelukt is zijn identiteit vast te stel len. Westerling in het Atlas-gebergte. Volgens het persbureau A.F.P., verblijft de oud-kapitein Westerling thans onder een schuilnaam in het Atlasgebergte in Frans Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken met bestemming Spaans Marokko was men zijn spoor btfster. Strenge cènsuur op de frontberichten Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten tegengesproken, dat binnen enkele dagen de BtrUd ln Korea geëindigd zon zyn. De communistische troepen schijnen nog vastbesloten te zyn de troepen van d e Ver. Naties uit Korea te verdrijven, aldus de woordvoerder. De verbonden troepen ontmoetten Donderdag by bun langzame opmars tn centraal Korea toenemende tegenstand. Zij ruk ten Hongtsjon binnen, ongeveer 30 km ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Op berichten, afkomstig van oor logscorrespondenten en van de geal lieerde hoofdkwartieren in Korea, zal voortaan twee maal censuur wor den uitgeoefend, namelijk een maal door het achtste Amerikaanse leger en een tweede keer te Tokio. Deze nieuwe maatregel is voorlopig als proef bedoeld, zij is genomen om de taak der censoren van het achtste leger te verlichten. Uit Den Haag werd Donderdag het volgende gemeld over de activiteit van de „Evertsen". Tezamen met Amerikaanse torpe- dobootjagers heeft Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" kort geleden voor Wonsan beschietingen uitge voerd. Vervolgens heeft het schip te zamen met de Amerikaanse kruiser „Manchester" en een aantal jagers op 8 Maart j.l. Singjin gebombar deerd, waarna wederom naar Won san werd teruggestoomd ter uitvoe ring van een bombardement aldaar. Het nieuwe Kabinet-Drees geniet niet bepaald een daverende ont vangst, Natuurlijk zijn de mees te bladen dankbaar, dat ons land na zeven lange weken eindelijk weer ge regeerd zal worden, maar iedereen vraagt zich toch af, waarom deze weinig verandering brengende crisis oplossing zeven weken op zich moest laten wachten. Partybelang domineerde boven landsbelang. Niet de bekwaamheid der candidaten voor de bezetting der ministerszetels was beslissend, maai de vraag van welke partij men lid was. Er zijn zelfs bladen, die menen, dat als de Kabinetscrisis ons geen vele millioenen guldens gekost had, de partijen doodleuk nog wat langer waren blyven delibereren. Om die millioenen heeft men ten slotte dit Kabinet in elkaar getimmerd. Het land moest nu eenmaal weer gere geerd worden Wie de gehele crisis nog eens aan een beschouwing onder werpt, zal overigens tot de conclusie komen, dat de tegenwoor dige politieke constellatie in Neder land Tn rem is om tot een duidelijk regelingsbeleid te komen en dat het antwoord op de vraag, hoe Ne derland geregeerd zal worden, eigen lijk uitsluitend afhankelijk is van de K.V.P. De K.V.P. is hoe langer hoe duide lijker een typische middenpartij aan het worden. Niet links en niet rechts. Want de hoogste wijsheid voor de K.V.P.-ieiding is niet een iinksbeleid of een rechtsbeleid, maai* de instand houding van de confessionele een heid der rooms-katholieken op staat kundig gebied. Deze doelstelling maakt nu eens een meer links, dan weer een meer rechts beleid noodza kelijk. Direct na de oorlog was het meer links, daarna kenterde het weer naar meer rechts De K.V.P. neemt daardoor in ons politieke leven eenzelfde positie in als de vroegere Centrumspartij in Duitsland. Met alle gevolgen van dien. Niet alleen voor de partij zelf, maar voor de gehele politieke situa tie van het land. In de huidige situatie wil de K.V. P. niet zonder de P.v.d.A. regeren, maar ook niet alléén met de P.v.d.A. Als men dat .aanvaardt, is er natuur lijk geen andere oplossing meer dan een of andere vorm van brede basis. En daar hebben allerlei vernuftige geesten dan ook weken lang aan zit ten dokteren. Men krijgt soms de in druk, dat een duidelijke keuze, ofwel voor een smalle basis, ofwel voor het herstel der oude rechtse coalitie be ter zou zyn dan dit eeuwige gema noeuvreer in het midden. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de K.V.P. haar politiek zal wijzigen. Zij bevindt zich wat haar politieke en staatkundige in vloed aangaat bij de tegenwoordige Situatie uitstekend. Even, maar ook slechts een ogen blik, heeft het er gedurende de nu opgeloste crisis naar uitgezien, dat de P.v.d.A. in de oppositie zou gaan. De K.V.P., die voorzag, dat zulks tot sociale onrust zou kunnen leiden, wenste dat niet en de verklaring van de heer Romme, dat men er niet aan dacht om de P.v.d.A. in de oppositie te jagen, liet aan duidelijkheid niets te wensen. Met dat al heeft deze crisis op wel zeer opvallende wijze gedemon streerd, hoe groot de K.V.P.-invloed in Nederland is. Tegenover het hechte blok der Roomskatholieke bundeling staat de versnippering der andere partijen. Het ziet er niet naar uit, dat de situatie spoedig veranderen zal, na het tot stand komen van de bredere basis zelfs niet bij de verkiezingen van 1952, President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat het besluit of de verbonden troe pen de 38ste breedtegraad in Korea zullen overschrijden er een van tac tische aard was, dat genomen diende te worden door de bevelhebber te velde en niet door de opperbevelheb ber, die 7000 mijl van Korea verwij derd was. ONTSPANNING In verband met geruchten over „vrede in Korea" is in het Parijse blad „Le Monde" een opmerkelijk ar tikel verschenen. Er begint zich in de openbare mening steeds meer een atmosfeer van ontspanning kenbaar te maken, aldus dit blad. Men begint weer plannen te maken voor de toekomst. Duizenden Fransen hebben reeds aan zee of in de bergen gehuurd. De man in de straat is er van overtuigd, dat er dit jaar geen oorlog zal komen, iets waarvan hy Kerstmis 1950 niet had durven dro men. Wat is er gebeurd, om deze wijzi ging in de openbare mening te recht vaardigen Het belangrijkste feit, als men het zo mag zeggen, is zonder twijfel, dat er juist niets ls gebeurd. In plaats van zich uit te breiden, tot een wereldoorlog, is de oorlog in Ko rea ln een Impasse geraakt. Het front schijnt in zekere mate gestabi liseerd te zijn. Op diplomatiek terrein is Engeland er met meesterhand in geslaagd het debat over de „Chinese agressie" op de lange baan te schuiven en gene raal Eisénhower heeft na zijn Euro pese tournée het vraagstuk der Duit se herbewapening tot zijn ware pro porties teruggebracht. Ten slotte waren er de rapporten van de Amerikaanse ambassadeurs achter het yzeren gordijn, dat niets er op wees, dat de Sowjet-Unie en haar satellieten gereed waren een aanval op Joegoslavië te lanceren. Europa, aldus de „Monde" heeft uit dit alles de conclusie getrokken, dat noch Amerika, noch Rusland de bom wil doen barsten. Donderdagmorgen heeft H.M. Koningin Juliana ten Paleize Noordelnde in Den Haag vier nieuwe ministers beëdigd. Na de beëdiging verlaten de vier ministers het Paleis. V.Ln.r. de ministers H. H. Wemmers; prof. dr. A. H. M. Albregts; mr. H. Mulderye; ir. C. Staf. Westelijke plaatsvervangers deden nieuwe concessie. De Westelijke gedelegeerden op de conferentie van plaatsvervangers te Parijs hebben een nieuwe formule ring van het eerste punt van de ont- werp-agenda voorgesteld. Davies, de Britse vertegenwoordi ger zei. dat de nieuwe tekst belang rijke concessies aan het Russische standpunt inhield. Gromyko critiseerde de nieuwe tekst, maar behield zich zijn stand punt voor. Hij verklaarde, dat de woorden „ontwapening van Duits land" weliswaar in de nieuwe formu lering voorkwamen, maar dat het ontwerp de belangrijkste en branden de kwestie in een moeras van alge meenheden verdronk. Zowel de communistische als de niet-communistische vakverenigin gen hebben bevolen, met ingang van vandaag een algehele staking te be ginnen bij de Paryse autobusdiensten en de ondergrondse. De staking, waarvan de duur niet is bepaald, moet de eisen voor een al gemene loonsverhoging van 6000 francs per maand kracht by zetten. Donderdag was de toestand te Bar celona weer vrijwel normaal. Ook de arbeiders van Manresa en andere steden in de provincie Barcelona werkten Donderdagochtend weer. Slechts te Pueblonuevo deed zich een incident voor. Hier werden enige mannen, die poogden fabrieksarbei ders tot staking te overreden, aange houden. Er bevonden zich Donderdag slechts weinig politiemannen in de straten van Barcelona. Van officiële zyde wordt verklaard, dat ongeveer vier honderd personen te Barcelona zijn gearresteerd. De Madrileense dagbladen hebben Donderdag veel plaatsruimte inge ruimd aan reacties uit het buitenland op de te Barcelona gehouden staking. Waarnemers zijn van mening dat de Spaanse regering wil voorkomen, dat het volk buitenlandse bronnen aan boort om ingelicht te worden over het verloop der gebeurtenissen, Michael Rowson (Howard) in Engeland gearresteerd. Michael Rowson, alias Howard, die kort geleden uit Nederland uitgewe zen werd, is in Londen gearresteerd. In 1949 had hij reeds in Engeland terecht moeten staan wegens het in bezit hebben en uitgeven van valse Amerikaanse 100-dollarbiljetten. Hr. Ms. „Jacob van Heemsker ck" wordt de haven van Vlissingen binnengebracht. Voorlopige uitslag van Surinaamse verkiezingen. De voorlopige uitslag van de alge mene verkiezingen, welke Donderdag te Suriname werden gehouden, luidt als volgt: Nationale Partij, 12 zetels; Ver. Hindoestaanse Party, 6 zetels; Kaum Tani Persatoean Indonesia, 2 zetels. Het is nog niet bekend, naar welke partij de resterende zetel zal gaan. De regeringsverklaring, die de mi nister-president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer /.al afleg gen, zal per radio worden uitgezon den over beide zenders, in de pro gramma's van K.R.O. en V.A.R.A. Volgende week zal ook een deel der beraadslagingen over deze verklaring worden uitgezonden. In de storm voor de Spaanse kust. Dinsdag is het Italiaanse stoom schip „Ulster Dulce", dat door de sleepboot „Hudson" van L. Smit en Co. internationale sleepdienst te Rot terdam van Engeland naar Italië werd gesleept, gezonken. Ter hoogte van de Noord-Spaanse kust werd het transport door een hevige storm overvallen en Dinsdagmorgen vroeg brak de sleeptros. Ondanks de hoge zee slaagde men er in opnieuw vast te maken. Toen het transport de baai van Corcubion bereikt had brak de sleep trosverbinding opnieuw en de „Ul ster Duke" werd door de Wester storm op de rotsen geslagen waarbij het schip zo ernstig beschadigd werd, dat het zonk. Er bevonden zich zes mensen aan boord, vyf Nederlandse runners en een Italiaanse kapitein. De chef-rimner Stolk is in vrij ern stige toestand in het hospitaal te Corcubion opgenomen. Drie andere runners, van wie de namen nog niet bekend zyn, zijn levenloos aange spoeld. Een Nederlandse runner en de Italiaanse kapitein worden nog vermist. BOTER BIJ DE VIS Onvergeeflijke vergissing oorzaak van ongeval, dat toch nog goed afliep. D© lichting 1949 II heeft het examen, dat de oefening „Crescendo" ln feite was, met goed gevolg ondergaan. Generaal-majoor A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrachten te velde, verklaarde Donderdagavond, dat hij tevreden was. De generaal, die met de thans „afgestudeerde" lichting 1949 H (onge veer 7000 man) de eerste basis heeft gelegd voor zjjn toekomstig drie- divisies leger, zeide veel fouten geconstateerd te hebben, voornamelijk ten gevolge van de bijzondere moeilykheden bjj de opleiding rond deze lichting. Een zeer verheugend resultaat van de oefening vond de generaal de geest van de troepen. „Met een dergelijke geest overwinnen wij de moeilijkheden en kunnen wij een goed leger opbouwen". diep in de zak behoeven te tasten, want er is slechts weinig schade ge meld. Tijdens de oefening zyn Donderdag twee ongelukken gebeurd. In de om- SCHADE WERD VERGOED Bij de oefening „Crescendo" was voor hot eerst 'n schadevergoedings commissie ingedeeld, die schade be neden 300, veroorzaakt door het optreden der troepen, onmiddellijk ter plaatse uitbetaalde. Vóór 1940 wachtte men in dergelijke gevallen een half jaar of langer. Mr. Coops, hoofd van de juridische afdeling van het mnisterie van Oorlog, verklaar de, dat de nieuwe regeling goed heeft voldaan De mensen waren, zeer ver baasd, zo zeide hij, dat de staat op eens zo vlot van betaling was ge worden. De commissie heeft echter niet Van „Minuor,\ Naar wy vernemen zal de gewezen minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, optreden als staatsseere. taris van het ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen (Ml- nuor). De heer Götzen zal vandaag door H. M. de Koningin worden be ëdigd. Even afrekenen De „charme" van hun beroep. In de wereid van de kellners spookt en bruist het, sedert een gloednieuwe regeling zich indringerig met het fooienstelsel ls gaan bemoeien. De ge dienstige geest in zijn keurige rokcostuum, de handdoek over de arm, be waakt zijn „tips" als een wolvenmoeder haar jong. En dat is alleszins te begrijpen, want juist de fooien verlenen aan het - meestal avondlijke werk van de man in rokcostuum een zekere charme. Het is lang niet altijd, zo deelden zij ons mede, slechts om het feit, dat de salarissen van de keil. ners op de gebruikelijke extraatjes zjjn afgestemd. Daarover vertelden ons verschillende obers ln enkele restaurants en café's, die wjj naar him opinie hierover vroegen. De eerste, die onderwijl met vlotte hand koffie serve rend zijn mening ten beste gaf, was de kellner van een knus etablisse ment, dat men in de volksmond aanduidt met „stelletjes-tent". Die naam dankt het restaurant aan het feit, dat minnende paartjes hier bezoeken afleggen. „Die nieuwe regeling", zo begon de kellner van deze gelegenheid, „doet niet alleen een aanval op ons reken kundige vermogens, maar ze is in de grond waanzinnig. Kijk, dat iemand een ober, die hem netjes bediend heeft, een fooi geeft is een bijzonder blijk van waardering voor het werk, dat die kellner voor hem verricht heeft. Dat heeft met het salaris, dat de kellner ontvangt nog niets te ma ken. Immers, de knecht van een bloe menmagazijn, van een banketbakker, van de fietsenmaker, kortom van wie dan ook, geeft men ook een fooi, als extraatje voor de dienstbaarheid, die hij iemand bewezen heeft. In het sa laris van een fietsenjongen is geen ruimte gelaten, die door fooien moet worden aangevuld. Verder weet tach tig procent van de café- en restau rantbezoekers niet, dat het salaris van een kellner rekening houdt met de extraatjes. De fooi op zich staat helemaal apart van het idee „salaris" en moet dat blyven doen. Als u mij een fooi geeft, is dat voor mij een be wijs, dat u uit zuiver menselijke overwegingen een bewezen dienst waardeert. Ik neem natuurlijk aan, dat u die fooi niet geeft „omaat-dat- nu-eenmaal-zo-hoort", of „omdat de kellner anders zo lelijk kijkt". Want dan boeken wij een winstje uit de lafheid van de bezeokers. Als we het ruim zouden willen zien, zouden we iedereen, die ons een dienst bewijst kunnen belonen met een fooi. Maar het is nu eenmaal ongebruikelijk een winkelbediende, die erg voorkomend was, extra te belonen. JE ZIET WEL EENS WAT Een andere kellner, in een iets duurdere gelegenheid vond de fooien juist een bijkomstigheid, die het le ven van „opzitten en pootjes geven" draaglyk en...... avontuurlijk maakt. „Als Ik 's avonds van huis ga, zegt mjju vrouw al in de gang: „Ik hoop» dat je succes hebt". „En dan nog iets", aldus deze gerokte heer: „Ons werk is nu eenmaal niet aan vastge stelde tijden gebonden. We kunnen nog lang na het sluitingsuur bezig blijven met een lastige bezoeker de deur uit te werken. Dat nemen we op de koop toe, omdat het leven ons af wisselend gunstig en ongunstig be handelt. Een dag daarna geeft een andere bezoeker misschien een fooi, die me weer een hele avond opgewekt maakt. Bovendien: hoeveel malen moeten we niet diensten, bewijzen, die men aan niemand anders dan een kellner durft vragen. We schijnen on danks alles toch een zekere degelijk heid uit te stralen. Je ziet dan ook weieens wat, meneer EEN INDRINGER. De ober van een vrij alledaags ca fé hield een lange tirade, waarin hij, vooral te kennen gaf. dat men een fooi niet als een „aalmoes" moet be schouwen. „Wie als bedelaar staat, en alleen maar te bang is om het ronduit te zeggen, dat is de man, die bij de bioscoop een kaartje voor u neemt. Want niemand, die een bio scoop bezoekt, mankeert iets aan zi' handen. De nette meneer, die zi_ hand ophoudt in ruil voor een „twee balcon, juffrouw", heeft zichzelf er •ewoon „tussengeschoven". Niemand ieeft zijn diensten nodig, maar hij parasiteert op de zwakheid van het publiek, dat iemand met een uniform en een dienstbaar gezicht nu een maal fooien geeft, „omdat het anders van Putten werd een soldaat :g a wond. Aanvankelijk liet deze ver geving bij 'n s schermutseling aan de rug ge wonding zich ernstig aanzien, maar 's avonds was het levensgevaar ge weken. Het tweede ongeluk gebeurde na bij Voorthuizen. Wat daar precies is voorgevallen, is niet bekend, doch er bestaat een sterk vermoeden, dat de overigens lichte verwonding, die een soldaat der blauwen heeft opge lopen; is veroorzaakt door een echte geweerkogel. De chef-staf van de commandant strijdkrachten te velde, kolonel le Fe- vre de Montigny, verklaarde gister avond, dat de militaire leiding dit be treurenswaardig voorval zeer hoog opneemt. Generaal-majoor Toet, de hoofdhulplelder by de oefening, en marechaussée's stellen een nauwkeu rig onderzoek in. Mocht iemand zich vergeten hebben in de opwinding van het gevechtdan zal er zeer streng worden opgetreden, aldus de kolonel. Het is natuurlijk mogelijk, zo zeide hy, dat iemand per vergis sing een echt© geweerkogel voor een „losse flodder" heeft aangezien, maar dat ls een vergissing, die nooit is goed te maken. Ook Russisch bij Crescendo. By de oefening Crescendo, die vannacht eindigde, is bij elk ba taljon een iniichtingenofficier ingedeeld, die ia getraind om door ondervraging van krijgs gevangenen gegevens over de vijand los te krijgen. By de verovering van Putten ge schiedde de ondervraging van een gevangen genomen rode in- lichtingenploeg in het Russisch. Zowel de officier van de rode als van de blauwe inlichtingen dienst bleek ook deze taal te beheersen. gierig lijkt". Over df Over de nieuwe berekening van de fooien zei deze man: „Zet geen zoden aan de dijk, meneer! Niemand zal ons een fooitje weigeren, ook al weet hij, dat we een hoger salaris krijgen als de prijzen van de verschillende dingen omhoog gaan". Zo gaven verschillende bedienden van verscheidene gelegenheden hun mening ten beste. Niemand hunner ook van hun andere collega's, die we ondervroegen is content met de toekomst zonder fooien. Zo dat al niet uit hun woorden bleek, dan wel uit hun hoopvolle gezicht, toen we riepen: „Afrekenen!" Staking bij Belgische binnenvaart. Het personeel van de Antwerpse binnenvaartbedrijven is Donderdag ochtend in staking gegaan. Het per soneel meent dat de voorstellen van de paritaire commissie om de lonen met 5 pet te verhogen met terugwer kende kracht tot 1 Januari, ontoerei kend zijn. De reeds begonnen reizen werden onderbroken; het personeel waakt evenwel voor de veiligheid van la ding en schepen. Ondertussen duurt de staking van het personeel der sleepboten voort. DE VOORSPELT: WEINIG WIND Weersverwachting, geldig tot he denavond. Meest zwakke wind, aanvankelijk uit Westelijke, later uit Zuidelijke richtingen. In de loop van de dag toe nemende bewolking, maar overwe gend droog weer. Iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1