Kenau Hasselaar was ontvangster der belastingen te Arnemuiden WEK DE GAL IN UW LEVER OP „SPORTPALEIZEN" WERKEN BIJNA STEEDS MET VERLIES. Perscommentaren op de Kabinetsvorming BELGEN ZIJN GRAAG GEZIENE GASTEN OP T0URN00IEN VRIJDAG 16 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Belastingmuseum in Rotterdam Geen mens is ooit aan de fiscus ontkomen (Van onze sepciale verslaggever.) ROTTERDAM, Maart Nederland is rijk aan musea, waar de gebruiks voorwerpen en de kunstschatten uit alle delen der wereld en van vele eeuwen te bewonderen zijn, maar het merkwaardigste museum vinden wij wel het belastingmuseum in Rotterdam, dat onlangs heropend werd. Het is geen pompeus gebouw, waarin het belastingmuseum, dat in 1940 bij het grote bombardement geheel vernietigd werd, nu gevestigd is. Het is een eenvoudig, maar ruim herenhuis. Van brede marmeren trappen en een indrukwekkend massieve poort is geen sprake. Dat deed ons bescheiden belastingbetalers goed, maar wat ons minder aanstond, was het onverklaar bare gevoel, dat ons bij het binnentreden, achter de directeur, prof. J. van der Poel, bekroop. Onze verbeelding moet ons parten gespeeld hebben, maar het was, of wij het knersen der tanden en het steunen van ontelbare ge slachten belastingbetalers in vele hoeken en op de trappen van het huls kon den horen. Het begon al in de hal, waar wij schrokken van een vitrine waarin een uniformjas met veel goud bestikt en een degen met een verguld gevest, het gala-uniform van een vroegere minister van Financiën was tentoon gesteld. Wij vroegen ons af. of die de gen wel eens gebruikt was om wan betalers te dwingen hun geldkistje te openen. Bij onze wandeling door de vele vertrekken, waar talloze 'documenten, stempels, zegels, prenten, schilderijen van vroegere grootheden in het be- lastingbedrijf, uniformen, brandkasten en door de douane in de loop der ja ren buitgemaakte smokkelattributen, zijn geëxposeerd, geraakten wij er steeds meer van overtuigd, dat ieder mens, in welk tijdperk hij ook leefde, in de een of andere vorm belasting moest betalen. 2000 VOOR CHRISTUS..™.. Wij zagen een afbeelding van een Egyptisch aanslagbiljet van 2000 jaar voor Christus; het bleek ons, dat de Perzische koningen uit de tijd der Griekse beschaving ware specialisten waren op het gebied van belasting innen. We herinnerden ons weer uit onze vaderlandse geschiedenis, dat* de Germanen een hekel hadden aan de Romeinen, onder andere omdat de zen royaal waren met het opleggen van schattingen. En dan Alva's, be ruchte tiende penning. Wat een in druk maakte dat niet op ons, toen on ze geschiedenisonderwijzer ons ervan vertelde. Documenten en geschriften hierover vindt men in het belasting museum. Er wachtte ons ook een paar teleurstellingen. Kenau Simons Haseslaar, die dap pere vrouw, was ook ontvangster der belastingen in Arnemuiden. De dich ter van het onsterfelijke lied, dat we zo vaak gezongen hebben: „Jantje zag eens pruimen hangen",- Hieronymus van Alpen, was thesaurier-generaal, opperbelastinginner. Wij vinden het lied nu niet zo aardig meer.... TOCH VEEL VERBETERD. Maar we zien ook dingen, die ons een beetje met het huidige systeem van belastingheffen verzoenen. Er lig gen in het museum paperassen, die spreken van het verpachten van be lastingen. De pachter hiervan betaal de een vast bedrag en wat hij meer uit de belastingbetalers wist te per sen, stak hij in eigen zak. Die pach- TAFELTENN6 De Zeeuwse kampioenschappen. In de grote ha.l van het Middel burgse Veilingsgebouw, organiseerde de afdeling Zeeland van de Neder landse Tafeltennis Bond Zeeuwse kampioenschappen. Er werden zes ronden gespeeld. Bij de dames be stond elke partij uit drie; bij de he ren uit vijf games. Na de eerste ronde kregen de nummers twee van de vijf pools in een halve competi tie de gelegenheid, zich eveneens in de volgende ronde te plaatsen. Het waren A. J. van Sluys (Sla Raak), v. Mourlk (COAK), de Smaale (CO A-K), Jansen (COAK) en Kralowski (Wilno). Hiervan wisten de laatste drie zich in de volgende ronde te plaatsen, doch zij werden later de finitief uitgeschakeld. De uitslagen waren: Heren 2e klasse A: finale Haw- rylkiewtez (Schelde)—Kolijn (SOS). Hawrylkiewicz veroverde ook nu weer de titel. Heren 2e klasse B: Van Deurse (Schelde)—D. Hannewijk (Be Fair). Van Deurse kampioen. Heren 3e klasse: Klop'meyer (Schel de)—Provoost (Schelde). Klopmey- er kampioen. Heren 4e klasse: Van Witzenburg (Goes)—Poppe (Sla Raak). Van Witzenburg kampioen. Heren dubbelspel: Grundelman— Heren COA KSmallegange Wieten (Goes). SmallegangeWie ten kampioen. Dames: Mevr. KimmelBiondina (Sorry)—T. Hoorweg (Cadzand). Mej. T. Hoorweg kampioene. Alle kampioenen ontvingen het diploma van de N.T.T.B. Voor de herenkampioenen in de 2e klasse A en B was er een wisselbeker beschik baar; de overige kampioenen ont vingen een beker of medaille. Voor ae tweede prijswinnaars was even eens een bekertje of een medaille beschikbaar. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de afdeling Zee- land van de N.T.T.B., de heef P. C. -v.*^y «dien, die aan de or- ganisatie van deze kampioenschap. ÏH'T' hadden medegewerkt dank bracht. Namens de deelnemers bracht de heer Boumans uit Vlissingen het bestuur hulde voor de perfecte orga- msatie. b HET PROGRAMMA. Het competitieprogramma luidt: 2e klasse: SorryWilno- finpq VSV; PZEMSchelde. G°eS 3e klasse: COAK 2—Wihio 2- Rni- rlt 2 PZEM 2; VSV Scheldek. j I Wasse: Goes 3—Arm '50; PZEM aschelde 3, ters waren ware terroristen voor de burgers van die dagen. Gelukkig is na 1747 het verpachten aan particu lieren van de belastingen opgehou den. Er is ook een kamer, waarin de buit van douane-ambtenaren van vele ja ren wachtkloppen aan de grens ligt tentoongesteld. Daar liggen knotten wol, die geen knotten wol zijn, maar kogels waarin tabak of geld de grens overgesmókkeld kon worden; daar ligt een accordeon voor hetzelfde doel. Er staat een compleet kamerorgel, ook al gebruikt om te smokkelen en dan hangen er vele smokkelvesten en -har nassen. Wie wil weten, hoe men in vroeger eeuwen belasting betaalde, directe of indirecte, op de in- of uitvoer, hij richte zijn schreden naar het museum in Rotterdam. Het enige, wat men daar niet vindt, is een oplossing voor zijn tegenwoordige belastingproble men. Incidenten aan de zónegrens. In een Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat tenminste twee politiemannen uit de Oost-Duitse zone gedood werden bij een vuur gevecht en met Amerikaanse solda ten aan de zónegrens. Een incident aan de zónegrens in Thüringen werd uitgelokt door de Oost-Duitse poli tie, aldus de verklaring. Bij een ander vuurgevecht in Ober- suhl (Amer. zóne) werd een Ame rikaans militair dodelijk geraakt. Een ander poogde zwaar gewond te ontvluchten, maar later vond men zijn lijk in de Amerikaanse zóne. In de nacht van Dinsdag op Woensdag woedde een grote brand In de N.V. Asbest- en Kurkwerkfabriek H. Geerdink te Beekbergen (Gem. Apeldoorn). De brand ontstond in een der magazijnen, waar kurkisolatieplaten opgesla gen waren. Deze platen bevatten teer en zijn ook zeer brandbaar. De scha de hoewel nog niet b(j benadering te bepalen is zeer aanzienlijk. Gecalcineerde soda en natronloog distributiegoed geworden. Gecalcineerde soda en natronloog (vast en vloeibaar) zijn met ingang van 15 Maart 1951 tot distributie- goed verklaard. Tot deze maatregel werd besloten in verband met de wereldschaarste aan deze basis- frondstoffen voor de chemische In- ustrie. Advertentie D zult 's morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moei uw lever een liter gal t» nw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, bet bederft. U rankt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel, gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's T^verpilletjes Arabische Liga bemoeit zich met Marokko. De Arabische Liga zal namens de aangesloten Arabische landen er bit} de Franse regering op aandringen een aanvaardbare regeling te treffen van de Marokkaanse kwestie. Indien haar pogingen niet slagen, zal de Liga de gehele Marokkaanse kwestie op de komende algemene ver gadering hij de Ver. Naties aanhan gig maken. Advertentie. GEEN GOUDMIJNTJE Weinig ikans op een Amsterdams paleis (Van onze sportmedewerker.) Op regelmatige tjjden, zo eens per half jaar, prjjkt er in een Nederlandse krant een bericht, dat binnenkort piet de bouw van het Amsterdamse Sportpaleis begonnen zal worden, waarna men er verder niets meer van hoort. Een half jaar later komt een andere krant op zyn beurt met de ver rassende primeur, dat het Amsterdamse Sportpaleis zeer binnenkort tot stand zal komen, waarna men ook verder niets meer verneemt. Zo ging het al vóór de oorlog, toen het financiële succes van de eerste zesdaagse wielerwedstrijd in Amster dam (18-24 November 1932) aanlei ding had gegeven tot de eerste Sportpaleisplannen. Het R.A.I.-ge- bouw was volkomen ongeschikt voor wielerwedstrijden; er moest wat be ters komen, maar het kwam niet, om dat zg, die het geld zouden moeten fourneren voor de bouw er van, geen vertrouwen hadden In een Sportpa- leis-droompaleis. Wèl hebbenwe in de loop der jaren vele persconferen ties bijgewoond, waar optimistische organisatoren ons bouwplannen voor toverden, maar dat was dan ook al les. Zelfs de N.V. Nederlands Sport park, die het Olympisch Stadion ex ploiteert, zag er geen heil in, toen de gelegenheid om aandelen te nemen in zo'n Sportpaleis een fiasco opleverde. De bouw van een Sportpaleis zou momenteel een financiële debacle worden, want de voornaamste Sport paleizen annex winterbanen in het buitenland (Parijs, Zürich, Antwer- KORFBAL Indeling der competities. De indeling der Zeeuwse Korfbal competities, welke Zaterdag na Pa sen een aanvang neemt, is als volgt. Ie KLASSE B.K.C.Breskens; Scampolo I Zaamslag; Seolto's Heer Arends- kerke; S.S.S.Colijnsplaat; Swift I- Middelburg; Tjoba I's Heer Hen drikskinderen; Togo IGoes; Vios Krabbendijke. 2e KLASSE. EendrachtTholen; Madjoe I Vlissingen; Olympia I—Wilhelmina- dorp; Stormvogels IWestkapelle; Swift 2Middelburg; Togo 2Goes; VolhardingYerseke; Zeelandia Se KLASSE. DiosDriewegen; EltoKapelle- Biezelinge; O.D.S.Baarland; De Poel's Heer Abtskerke; Scampolo 2Zaamslag; Scampolo 3Zaam slag; VopoBorsele. 8de KLASSE B. Madjoe 2Vlissingen; Olympia 2 WilhelminadorpSwift 3—Middel burg; Tjoba 2—'s Heer Hendrikskin deren; T.O.P.Arnemuiden; Vitesse- Wolfaartsdijk; V.K.V.—Veere. 3de KLASSE C. A.K.C.Aardenburg; AtlasRit- them; FortunaOostburg; Stormvo- fels 2Westkapelle; K.VJL.Koude- erke; S.V.G.—Groede; Swift 4-Mid- delburg. ADSPIRANTEN A. De Poel's Heer Abtskerke; Scam poloZaamslag; S.S.S.-Colgnsplaat; Swift AMiddelburg; Tjoba 's H. Hendrikskinderen; TogoGoes; Vo poBorsele; ZeelandiaHansweert, pen, e.a-) leveren enorme exploitatie kosten op en daar heeft men tenmin ste nog een al jarenlang bestaand gebouw, waarop men alleen mét een jaarlijkse afschrijving moet rekenen; in Nederland is het gebouw er nog niet eens. Het jongste en modernste Sportpa leis is dat in Zürich, dat 's winters elk weekeind een wielerwedstrijd geeft aan zesdaagse doet men daar niet en 's zomers als een vluchtbasin dient, indien de wieler wedstrijden op de er vlak by gelegen open wielerbaan door een regenbui dreigen te mislukken. Men houdt er ook gymnastiekuitvoeringen, maar van de 365 dagen per jaar is het mis schien het tiende gedeelte in gebruik en dat is te weinig voor een normale' exploitatie. TEKORTEN Het Antwerpse Sportpaleis moet het hebben van de zesdaagse in de camavalsweclc. Met een gemiddelde van 20.000 bezoekers per dag tegen hoge entreeprijzen maakt men dan een deel goed van het tekort, dat de overige wielerwedstrijden opleveren bij gebrek aan variërende program ma's. Men kan niet een nele win ter dezelfde sprinters, stayers en kop pelrijders brengen, terwijl gemengde programma's met ijshockey, rol schaatsen en boksen enz. niet vol doende zijn. Het Sportpaleis in Brussel organi seert naast wielerwedstrijden vooral boksmatches, waarbij b.v. Robinson- Luc van Dam 17.000 toeschouwers trok. De Brusselse zesdaagse is min der in trek dan de Antwerpse. Belde Belgische Sportpaleizen kunnen hun kosten lang niet goed maken, waarbij men niet moet vergeten, dat het ge bouw alleen gedurende de winter maanden geëxploiteerd kan worden. Met 't Parijse Sportpaleis, dat in de wandeling de „Vel' d' Hiv." heet als afkorting van Velodrome d' Hi- ver of Winterwielerbaan, is het al niet anders. Als Parijs met driemaal zoveel in woners als Amsterdam een bestaand Sportpaleis niet eens rendabel kan maken, moet men wel heel optimis tisch zijn om ln onze hoofdstad iets anders dan een financiële debacle te verwachten van een nog te bouwen Sportpaleis! (Nadruk verboden) Het Alg. Handelsblad schrjjft o.m.: „Vergelijkt men het oude met het nieuwe te formeren Kabinet, dan blij ken inderdaad enkele zwakke plek ken versterkt te zijn. Zo verlaat mi nister Van Maarseveen thans Over zeese Gebiedsdelen en keert hij terug op het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar zijn beleid niet de weer standen heeft opgewekt, die culmi neerden in de zwenking omtrent Nieuw-Guinea. Ir. Staf zal een ver sterking van het Kabinet betekenen tegenover de demissionnaire minister s' Jacob, die gedurende zijn kort ver blijf op Oorlog niet heeft getoond bh alle noodzakelijke bemoeiingen met strategie en tactiek tevens te be schikken aan een overmaat van tact". Uit „Het Parool" citeren wij: „Eén winstpunt is onmiskenbaar: het optreden van de nieuwelingen ir. Peters en de heer Wemmers. Zij heb ben beiden een grote kennis van in ternationale verhoudingen; de eerste door een langjarig verblijf in Noord en Midden-Amerika, de tweede door zijn functie bij de Staatsmijnen, die hem onder meer deel deed uitmaken van de Nederlandse onderhandelings delegatie voor het Schuman-plan. Hun inzicht zal een waardevolle aan vulling zijn van de activiteit van de minister van Buitenlandse Zaken. Een tweede winstpunt zou kunnen zijn, dat mr. Romme's geduldige, sy stematische en ingenieuze vervulling van de informatie-opdracht de CHU en de WD in de komende moeilijke maanden tot een meer positieve hou ding in het parlement heeft ver plicht. De „roer-moet-om"-taal der libera le própaganda-oz-ganen en de di-ieste demagogie van mr. Schmall en zijn volgelingen, ware tot de volgende verkiezingscampagne beter op te schorten". De Nieuwe Rotterdamse Courant constateez-t, dat het in'de nu geëin digde periode ons volk te zeer van leiding verstoken is geweest. Het blad schrijft dan: „Hoe funest dit uit een oogpunt van politieke psychologie is geweest, kon reeds blijken uit de reacties op de maatregelen welke de regering moest nemen mèt het oog op de noodzakelijkevermindering van de Het ligt op it ieders t0ü§ King's Cross is meer waard dan ze kost!" "still making friends",. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Partij van R. Verstraeten uit Kemzeke. De S.V. Temeuzen organiseerde ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een tournooi, waaraan 92 schakers deelnamen. Het ziet er naar uit, dat voorlopig elk jaar een derge lijk tournooi onder auspiciën van. de Zeeuwse Schaakbond in onze provin cie zal worden georganiseerd. Vlis singen en Middelburg hebben hier voor plannen in petto. Voor de ont wikkeling van 't spelpeil is dit van groot belang. Ten eerste wordt er uitwisseling van spelers bereikt, zo dat men zijn spel eens confronteert met dat van vreemden. Voorts komt dit hierop neer, dat de schakers „en retaite" zich met volledige concentra tie aan het spel kunnen geven. Ten slotte kan ieder aan zulke wedstrij den deelnemen, daar zij worden ge houden gedurende week-ends, dus buiten de werkweek om; en weinig kosten met zich meebrengen, door de mogelijkheid van inkwartiering. Weliswaar schaakt men men prac- tisch Zaterdagavond en Zondagmor gen en -middag (in groepen van vier dus spelende 3 partijen) aan één stuk door, maar kan dan ook alle zor gen om het bestaan een ogenblik vergeten en gaat Maandag weer aan het werk alsof men korte vacantia heeft genoten. In Terneuzen waren vele Belgen te gast. Zo geleidelijk aan zijn zij on ze vaste vrienden geworden. Hun ge moedelijke en spontane aanwezigheid zouden wjj niet meer willen missen. Waarom zouden wij dan ook niet eens een Belg in onze rubriek in actie laten zien. In groep A van de eerste klas (de hoofdklasse gaat hieraan vooraf) speelde dhr. R. Verstraeten uit Kemzeke mee. Hy deelde de eer ste prijs met 1 gewonnen en 2 remi- 'it: H. J. Kraak (Middelburg). Zwart: R. Verstraeten (Kemzeke) Siciliaans. 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, d7-d6; 3 Lfl-e2, Pg8-f6; 4 d2-d3, Pb8-c6; 5. 0-0, e7-e5. Nu wit met zijn vierde zet de gesloten opstelling heeft gekozen, sluit ook zwart de stelling af. Daar zwart by deze opzet weinig heeft te vrezen is ook g6 en Lg7, of e6 en Le7 met in beide gevallen 'n spoedig d5 sterk 6. Pbl-c3, Lf8-e7; 7. Lcl-g5, 0-0; 8. a2-a3. Wit heeft geen plan voor ogen. Goed en logisch ware bv. Lf6, Pd5. c3 en d4; 8. Pc6-d4; 9. Pf3x d4, c5xd4. 10. Pc5-bl; Lc8-e6; 11, C2-c4, h7-h6; 12. Lg5-h4, Pf6-h7IS. Lh4xe7,Dd8x e7. Zwart heeft thans de goede lo per, die hjj met f5 gaat activeren. 14. Pbl-d2, f7-f5; 15. b2-b4, b7-b6. 16. Tfl-el, Ph7-g5; 17. f2-f3. Beter ware f4 om wat ruimte te krggen. Na ef4:, ef5: moet zwart nL de open. e-lgn in acht nemen. 17. De7-f6: Be ter is f4 om na Ph7-f6 op g5-g4 en eventueel h5 te spelen. 18. e4-f5; Le6xf5; 19. Pd2-e4, Df6-g6 20. Pe4xg5, Dg6xg5; 21. Kgl-hl, Lf5- e6: 22. Tel-gl, Tf8-f7; 23. g2-g4 Tf7-f4. 24. Tgl-g3, Ta8-f8; 25. Khl-g2, Le6- d7; 26. b4-b5, Ld7-c8; 27. Ddl-b3, Kg8-h8; 28. Db3-dl. De mogelijkheid h4, Dh4, g5 (dreigt Thl), Dh5, Thl verdiende al eerder overweging. 28... Lc8-b729. h2-h3, Dg5-f6; 30. a3-a4, Df6-h4. Zwart manoeuvreert doel loos. 31. a4-a5, Dh4-d8; 32. a5xb6, a7xb6; 33. Tal-a7, Dd8-c7; 34. Ta7- al, Dc7-d735. Tal-bl, Dd7-c7; 36. Tbl-cl, Dc7-c5; 37. Tcl-bl. Thans speelt wit zonder plan, zich niet be wust van de op f2 dreigende kort sluiting. 37... d6-d5; 38. Tbl-cl, d5xc4; 39. d3xc4. Beter Tc4:, daar nu mogeiyk wordt 39... e5-e4! 40. f3xe4 (wat an ders), Tf4-f2 f Zwart wint nu, b.v. 41. Kgl, d3; 42. Ld3, Td2t. Tarzon-bom had succes in Korea. De Amerikaanse luchtmacht heeft met succes een beperkt aantal be stuurbare „Tarzon"-bommen ge bruikt. De 8 m. lange bom weegt ongeveer 6 ton en werd o.m. gewor pen op grote bruggen. Al deze brug gen werden vernield. subsidies op het levensmiddelenpak ket: de aflevering van suiker, meel en margarine moest aan banden worden gelegd; de verhoging van de suikerprijs kón niet worden uitge steld. Deze maatregelen, die in het kader van een afgerond noodpro- gram verklaring en begrip hadden kunnen vinden, zijn nu óf geheel ver keerd opgevat óf ten onrechte alleen op hun eigen merites beoordeeld. Wanneer de democratie, juist in moeiiyke omstandigheden, haar on schatbare waarde wil blijven tonen, dan zullen de politici bij de bepaling van htm beleid meer dan ooit aan de politieke psychologie aandacht moe ten schenken. Politiek kan, vooral bij ons volk, alleen begrip bij de grote massa vinden, indien zy een duideiyk verstaanbaar karakter draagt." Het met „De Telegraaf" die zelf nog geen commentaar leverde ge lieerde „Nieuws van de Dag" consta teert, dat mr. Romme een principiële •overwinning heeft behaald. „Hg is er in geslaagd twee partgen volledig in de rooms-rode coalitie te betrekken. Tot aan de verkiezingen zullen wij worden geregeerd door een blok, dat over een grote meerderheid beschikt. De oppositie kan volkomen in een hoek worden gedreven. Men behoeft niet anders dan uit vriende lijkheid naar haar te luisteren. De verantwoordelgkheid en de verant woording, die men vreesde, worden thans gedeeld. Welk een weldaad zou het zgn, indien wij thans een Kabinet van mannen hadden gekregen. Echt wagenschot. Doch dit Kabinet-in-wording Igkt reeds zo oud. Het zal zyn alsof er niets veranderd is. En zo sukkelt ons karretje op de zandweg verder ver van de krachten, die de wereld bewegen. Wat zijn wg provinciaal ge worden". „De Maaitede" constateert al even min grote veranderingen, maar ziet deze kwestie toch in een heel ander licht: Zo ziet Nederland dan na zeven weken kabinetscrisis 'n regering, welke voor het grootste deel uit ou de figuren bestaat. Dit is van het be gin af ook bg de pogingen van Stik ker, Drees en Van Schaik en Steen- berghe de bedoeling geweest. Er kon geen ander kabinet komen met ande re mensen, die de moeilijkheden, die komen gaan en er al zgn, niet van te voren hadden overzien en de oplos sing ervan niet hadden voorbereid. Ook prof. Romme hield zich daaraan en dat was buitengewoon reëel. Alles was klaar voor de nieuwe en zeer moeilgke start en de kern van het oude kabinet Lieftinck, Van den Brink en Mansholt die deze start had voorbereid, moest dus wel in het nieuwe kabinet terugkeren". „Het Vrge Volk" is maar ten dele gerustgesteld: „Het is ongetwgfeld een geruststel ling, dat het aandeel van de P.v.d.A. in het kabinet niet gewgzigd is en dat met name dr. Drees wederom de minister-president zal zgn. Daar naast zijn er echter zekere verschui vingen te zien, die tot reserve nopen. Om niet geheel duidelijke redenen is de vice-minister-president mr. Van Schaik vervangen door zgn partgge- noot mr. Teulings, hetgeen wg geen verbetering achten. In hoeverre de financiële en economische opvattin gen van de heer Teulings als vice- minister-president 'n rol zullen gaan spelen in de Raad voor Economische aangelegenheden uit de ministerraad, moet worden afgewacht. Wg achten het verder een gevaar- lgk experiment, dat mr. s' Jacob, die pas enkele maanden minister van Oorlog en Marine was, thans reeds, als niet-wasechte c.h.-figuur, uit de koets heeft moeten stappen. De veel vuldige wisselingen in deze sfeer zul len de voortgang van het werk moei- lgk kunnen bevorderen. Ook de ver vanging van mr. Spitzen, die als mi nister van Verkeer en Waterstaat op dreef begon te komen, schijnt ons weinig noodzakelijk te zijn geweest". En tenslotte de krant van de infor mateur-formateur, prof. Romme zelf, de Volkskracht; dit blad schrgft o.m.: „De loop van zaken heeft ertoe geleid, dat een parlementariër het nieuwe Kabinet bg elkaar heeft geïn formeerd en het vervolgens heeft ge formeerd. De zuiverheid der politieke verhoudingen eist, dat de informa teur-formateur, nu hg zgn taak heeft volbracht, van het vaderschap van het Kabinet volledig afstand doet Dit betekent niet een afschuiving van verantwoordelgkheden, welke de in formateur-formateur op zich heeft geladen het betekent wel zijn her nieuwde aanvaarding van zfc'n volle verantwoordelgkheid als lid der Volksvertegenwoordiging, die onbe vangen met 's lands Regering heeft samen te werken en de daden van het Kabinet met objectiviteit heeft te controleren en te beoordelen",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 11