PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ministerlijst bekend gemaakt M BILT Na 50 dagen een oplossing Staatssecretarissen blijvenbehalve van Economische Zaken Kantlijn Militaire waarnemers zijn klaar in Indonesië. Regering ontsteld over onveiligheid in Indonesië. Bon 489 voor koffie DUITSE INV0ERST0P ZAL TOT JUNI BLIJVEN GELDEN SEOEL WEER IN BEZIT VAN DE VERBONDEN TROEPEN DRIE DAGEN PLOETEREN EN SJOUWEN OP DE VELUWE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 63 Oagbiao uitgave van ae tinna Provinciale Zeeuwse courant Directie F van de Veide en P B den Boei AdJ W de Pagter Hoofdred G BallintUn PI ver».: W Ceertouwei en H A Bosstiardt, ABONNEMENTSPRIJS 37 cl per week «Jp kw ti p p 4.80 per tcw uosse nummer» 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Maart '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13.—, lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max,8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vtlssingen Walstr 58 «0 tel 2355 lijnen ib.g.g 2861 of 2160) M"burg Lonaense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (bgg 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. teL 102; Terneuxen: Brouwerljstr. 2; Zterlkzee N. Bogardstr C 160. tel 26 Minister Albregts belast zich vooral met productie, middenstand, P.B.O. en kartelpolitiek Officieel wordt medegedeeld: Het nieuwe kabinet is samengesteld als volgt: Minister-president: Dr. W. Drees. Minister zonder portefeuille, tevens optredend als vice-minister- president: Mr. F. G. C. J. M. Teulings. Buitenlandse zaken: Mr. D. U. Stikker. Justitie: Mr. H. Mulderije. Binnenlandse zaken: Mr. J. H. van Maarseveen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Prof. dr. F. J. Th. Rutten. Financiën: Prof. mr. P. Lieftinck. Oorlog: ir. C. Staf. Marine: ir. C. Staf. Wederopbouw en volkshuisvesting: Mr. dr. J. in't Veld. Verkeer en waterstaat: H. H. Wemmers. Economische zaken: Prof. dr. J. R. M. van den Brink. Landbouw, visserij en voedselvoorziening: S. L. Mansholt. Sociale zaken: Mr. A. M. Joekes. Uniezaken en overzeese rijksdelen: ir. L. A. H. Peters. Minister zonder portefeuille: Prof. dr. A. H. M. Albregts. Het ligt in de bedoeling dat de be noeming van ir. L. A. H. Peters tot minister van uniezaken en overzeese rnksdelen zal ingaan gelijktijdig met zijn ontslag als Gouverneur van de Nederlandse Antillen. De heer Peters zal rond Pasen zijn ministeriële func tie kunnen gaan uitoefenen. Tot zo lang zal het bewind over minuor worden waargenomen door dr. W Drees. De minister zonder portefeuille, tevens vice-president, mr. F. G. C. J. Het nieuwe kabinet is er, na ze ven lange crisisweken. Wie ken nis neemt van de (op het ogen blik. waarop wij dit schrijven altijd nog voorlopige) ministerlijst, zal zich vergeefs afvragen, waarom voor de samenstelling van dit kabinet zeven weken nodig zijn geweest, die fnui kend waren voor ons internationaal prestige. Het buitenland zal er niets van snappen, dat terwijl het uitbreken van de crisis gepaard ging met het conflict tussen regering en chef van de generale staf na het bezoek van Eisenhower, de portefeuille van oor log en marine in handen gegeven wordt van eenlandbouwexpert, evenals de gehandhaafde portefeuil le van Uniezaken en Overzeese ge biedsdelen. Het buitenland zal met verwondering zien, dat er in wezen bitter weinig veranderd is. Onveran derd is het aantal P. v. d. A. por tefeuilles, onveranderd Is de grote invloed, die de K.V.P. behoudt Slechts zijn er twee echte Christe lijk Histcrischcn bijgekomen en geen tweede V.V.D.-er, maar een figuur, die zich beschouwt als een exponent van de derde macht. Moest de crisis voor deze veran deringen zeven weken duren? Van de nieuwe figuren, minister Mulderye (C.H.), Staf (C.H.), Wemmers (Partijloos), Albregts (K.V.P.) en Peters (K-V.P.) Is al leen de heer Staf voor het grote pu bliek geen onbekende. Dat de nieu we figuren het karakter van het kabinet zullen beïnvloeden, Inkt dan ook weinig waarschijnlijk. In ieder geval zijn zij niet de grote, tot de verbeelding der mas sa sprekende gestalten, waaraan ons land behoefte heeft. Verdwenen zijn de ministers Struy- cken en Spitzen, s' Jacob en Van Schaik. Het korte ministerschap van de heer s' Jacob is geen succes geweest. Hij trof natuurlijk de erfe nis van de zwakke minister Schok king, maar of het rumoer, dat de heer s' Jacob liet ontstaan ons volk tot dankbaarheid aan hem verplicht, is ten zeerste de vraag. De heer Spitzen, wiens aftreden reeds lang werd verwacht, had zelf al genoeg van zijn ministeriële werk. Dat de heer Struycken verdwijnt zullen ve len betreuren. De heer Van Schaik is heengegaan om lid van de Raad van State te worden. Voor het overige hebben de heren Van den Brink en Rutten hun plaat sen behouden. De andere Katholie ken hebben nieuwe portefeuilles ge kregen. De P. v. d. A.-ministers be houden alle hun functie. Wat de figuren betreft dus ook: weinig nieuw perspectief. Dit nieuwe khbinet-Drees zal, be schikkende over een royale'par- lementaire meerderheid, een jaar lang ons land regeren Het heeft een zware taaie op de schouders ge nomen. Het zal moeten zorgen voor een sluitende begroting, voor even- M. Teulings. zal naast de uitoefe ning van zijn lidmaatschap van de raad voor economische aangelegenhe den, waarin hy, gelijk in de andere uit de raad van ministers gevormde vaste colleges, als vice-minister-pre- sident zitting zal hebben in het byzonder nog tot taak hebben de zorg voor de burgeriyke verdediging en de binnenlandse veiligheidsdienst, zulks in nauw overleg met de minister van binnenlandse zaken. -Deze regeling is getroffen, opdat do nieuwe minister van binnenlandse zaken, mr. J. H. van Maarseveen, voldoende gelegen, held zal kunnen vinden, zich ook aan de departementale en parlementaire behandeling van de in voorbereiding zijnde omvangryke grondwetswijzi- fing te wyden. Reeds in het vorige abinet had mr. van Maarseveen als vice-voorzitter van de Staatscommis sie tot herziening der Grondwet met de op handen zijnde grondwetswyzi- fing bemoeienis. Mr. J. R. H. van chaik, die voorzitter is van de ge noemde commissie, heeft zich bereid verklaard dit voorzitterschap voort te zetten. Het ligt in de bedoeling, dat mr. van Schaik en mr. van Maar seveen, als voorzitters van de grond wetscommissie zullen fungeren. De minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal in nauw overleg met de minister van economische za ken, in het byzonder zijn belast met: a. de bevordering van de productivi teit in het gehele Nederlandse be- dryfsleven; b. de coördinatie van het beleid met betrekking tot de pu bliekrechtelijke bedryfsorganisatie, in nauw overleg mede met de minister van sociale zaken: c. de behartiging der middenstandsaangelegenheden; d. de kartelpolitiek. By de uitvoering van de onder a. genoemde taak. die een uitgesproken interdepartemen taal karakter draagt, zal prof. Al bregts voortdurend nauw contact on derhouden met alle ministeries, die in het algemeen of in bepaalde sec toren het productiviteitsvraagstuk raken. STAATSSECRETARISSEN. De functie van staatssecretaris van economische zaken komt te ver vallen. De vraag van al dan niet handhaving van staatssecretarissen en de vervulling daarvan lag buiten het terrein van werkzaamheden van de formateur. Intussen kan worden medegedeeld, dat (behoudens het ge stelde omtrent het staatssecretariaat by economische zaken) door de leden van het nieuwe kabinet zal worden bevorderd, dat in de bestaande staats secretariaten en hun vervulling geen wyzJging komt. Tenslotte kan worden meegedeeld, dat te verwachten is de benoeming van mr. J. R. H. van Schaik tot mi nister van staat. Deze officiële mededelingen werden gedaan tydens een persconferentie, welke de formateur, prof. mr. C. P. M- Romme, had belegd nadat hij Woensdagmiddag nog een bespreking had gehad met ae leden van ae nieu we regering en daarna een bezoek had gebracht aan ELM. de Koningin, 's Morgens was dr. W. Drees reeds door de Koningin ontvangen. Vanmorgen om negen uur zou de Koningin vier nieuwe ministers ten paleize Noordeinde beëdigen. Minis ter Petera vertoeft nog in de Antil- len en zal Jater beëdigd worden. Zoals bekend, ligt het in de bedoe- ling, dat Zaterdag in de Tweede Ka- l mer namens de nieuwe regering een verklaring zal worden afgelegd, waarover dan Maandag het debat kan beginnen. (Voor een korte levensbeschrijving van de nieuwe ministers, verwijzen wij naar pagina 3). Herbert Morrison, de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal vandaag naar ParUs vertrekken om de bijeenkomst van het comité van ministers van de Raad van Euro pa by te wonen. Dit wordt zyn eerste optreden naar bulten als opvolger van Be vin. Eerste schip met Ambonnezen. De „Kota Inten", het eerste schip Jat met Ambonnezen naar Nederland komt, wordt Donderdag 22 dezer in de morgenuren te Rotterdam ver wacht. Het aantal Ambonnezen, dat die dag aan de Lloydkade zal ont schepen, bedraagt 956. De UNCI heeft medegedeeld, dat Woensdag tijdens een byeenkomst werd besloten, dat, gezien de bevre digende stand van de uitvoering der voorzieningen voor het terugtrekken der Nederlandse troepen uit Indone sië, de dienst van de militaire waar nemers met ingang van 6 April niet langer vereist zyn. In zeer welingelichte kringen in Den Haag heerst ontsteltenis over de toenemende algemene onveiligheid in Indonesië, die zich de laatste maan den gemanifesteerd heeft in tal van moorden. Men realiseert zich in re geringskringen, dat deze moorden niet gezien Kunnen worden als anti- Nederlandse actie, aangezien mensen van velerlei landaard getroffen wer den. De Nederlandse regering overweegt ernstig om haar diepe teleurstelling over deze situatie binnenkort open- lijk kenbaar te maken. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, wenste men zich nog niet uit te laten, doch men wees er op, dat de Nederlandse regering enerzijds slechts bemoeienis heeft met de ongunstige gevolgen van de toenemende onveiligheid, voorzover deze de Nederlandse, ge meenschap treffen, maar dat an derzijds bjj een eventuele officiële stap de onveiligheid der Nederlanders zal bezien worden tegen i?e achter grond der algemene onveiligheid. Dit zijn de leden van het nieuwe kabinet: Bovenste ry v.l.n.r.: prof. mr. C. P. M. Romme, de formateur, die zelf geen zitting in het kabinet zal hebben; dr. W. Drees, mr. F. C. G. J. M. Teulings. mr. D. U. Stikker, mr. J. H. v. Maarseveen, prof. dr. P. Lieftinck, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, prof. dr. F. J. T. Rutten, onderste rij v.l. n.r.: prof. dr. A. H. M. Al bregts, mr. H. H. Mulderye, S. L. Mansholt, mr. A. M. Joekes, H. H. Wemmers, ir. C. Staf, mr. J. In 't Veld, ir. L. A. H. Petera. Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten heeft bon 489 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 497 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 16 Maart worden gebruikt en blyven geldig voor het kopen van koffie by de detaillist tot en met 31 Maart a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon- aanwyzing eerst op 26 April a.s. zal geschieden. OPHELDERING GEWENST Verontrusting in Nederlandse tuinbouwkringen. De Westduitse regering is van plan do invoerstop, die op 20 Februari werd ingesteld, pas op 1 Juni a.s. weer in te trekken. In een memorandum over de betalingspositie, dat is voorgelegd aan de Europese Betalingsunie, heeft de Bondsregering medegedeeld, dat maan delijks voor niet meer dan 140 millioen dollar kan worden ingevoerd uit landen, aangesloten by de E.B.U. Zodra de Europese betalingsunie haar standpunt ten opzichte van het Duitse memorandum zal hebben bepaald, zal begonnen worden met het uitschreven van nieuwe invoervergunningen, die echter niet voor 1 Juni a.s. geldig zullen worden. De Duitse invoer zal voor rond 60 uit geliberaliseerde invoer en voor 40 uit gecontingenteerde in voer bestaan. Dit betekent, dat de waarde van de invoer uit de landen van de Europese Betalingsunie met 45 ten opzichte van de huidige in voer zal worden verminderd. De Westduitse mededelingen, neer gelegd in bovengenoemd memoran dum heeft in Nederlandse kringen van handel, industrie, land- en tuin bouw verontrusting zowel als verba zing gewekt. Men vraagt zich af, of de regering te Bonn werkelijk van zins is de op 28 Februari aangekondigde import stop tot 1 Juni te handhaven. wicht tussen invoer en uitvoer, voor versobering en productieverhoging. Kortom het zal al datgene moeten volbrengen, wat het verdwenen ka binet met deed. En dat met groten deels dezelfde mensen! Wy spreken de hoop uit, dat het daarin zal slagen. Men moet een ka binet beoordelen naar zijn daden en zeker niet reeds by voorbaat veroor delen. Als het verjongde oude kabinet, dat thans zyn werk opneemt, kans ziet om in een jaar tyd een vrucht bare arbeidsbasis te scheppen voor het kabinet, dat in 1952 uit de stem bus zal komen, dan is er al veel ge wonnen. Dit zou voor het NederlaMs-Duitse handelsverkeer wel eens funeste ge volgen kunnen hebben. Verwacht wordt, dat van Nederlandse zyde, wellicht eerst Informeel, opheldering over deze kwestie zal worden ge vraagd. Voorts vraagt men zich in Neder land af of luxe- en andere niet-essen- tiële goederen geheel van de import- lyst geschrapt zullen worden. Vooral voor Nederlandse tuinbouw producten klemmen deze vragen zeer. De export van fruit naar West- Duitsland staat reeds lang stop en de importvergunningen voor groen ten naar dat land lopen aan het ein de van deze maand af. Zou het wer kelijk de bedoeling van de regering te Bonn zijn om tussen 1 April en 1 Juni by voorbeeld geen Nederlandse tuinbouwproducten te importeren? In vooraanstaande Nederlandse tuinbouwkringen kan men zulks moeilijk geloven. Indien dit voorne men juist zou zyn, dan zou zulks op nieuw een zware slag voor de tuin- Douw betekenen. In die maanden Im mers komt op de Nederlandse veilin gen grote aanvoer van verse, jonge groenten. De kwekers hebben by de aanplant rekening gehouden met uit voer. Zou het Westduitse afzetgebied voor twee maanden wegvallen, dan is de ellende nog niet te overzien. Men wyst er echter op, dat het me morandum in algemene termen is ge steld en dat een uiteindeiyke beslis sing nog niet is gevallen. GR0MYK0 AANVAARDDE WESTERSE FORMULERING Eerste resultaat in Parijs. De plaatsvervangers in Parijs zUn volgens Reuter, op weg enige resul taat te bereiken. Gromyko zou bereid zijn de door de Westerse onder-minis ters voorgestelde formulering van het agendapunt betreffende Duitsland te aanvaarden. Volgens A.F.P. heeft de Russische delegatie zich in de loop van de by eenkomst van Woensdag verenigd met de volgende lezing van het agen dapunt over het vredesverdrag met Duitsland „Het vraagstuk met betrekking tot het opnieuw vestigen van de een heid van Duitsland en de voorberei ding van het vredesverdrag met Duitsland". De Amerikaan Jessup zeide, dat Gromyko nog steeds niet zijn instem ming had betuigd met: 1. maatrege len om de vrees van agressie weg te nemen; 2. het nakomen van de ver plichtingen van de bestaande verdra gen en 3. een onderzoek van het hui dige bewapeningspeil. Volgens Radlo-Vaticaan zijn in Alba nië 40 R.K. priesters zonder voorafgaand proces terechtgesteld. EEN GETEISTERDE STAD Noordelijke troepen trekken terug op de 38ste breedtegraad. Seoel, de Zuld-Koreaanse hoofdstad is weer in bezit van de geallieerde troepen. Woensdagavond verlieten de laatste Noordelijke troepen de ge havende stad. Kort daarop trokken Amerikaanse patrouilles Seoel binnen. In de afgelopen negen maanden is Seoel vier maal van eigenaar verwis seld. Het achtste Amerikaanse leger rukt onbelemmerd over het gehele 250 kilometer brede Koreaanse front op. Men meent dat de Chinese en Noordkoreaanse legers veertig kilo meter zijn teruggetrokken en dat zij nieuwe stellingen hebben betrokken, aan of onmiddellijk ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De Chinese en Noordkoreaanse troepen trokken irt Midden-Korea zo snel terug, dat de patrouilles der ver bondenen geen contact met hen kon den krijgen. Men meent dat de hoofd macht der communisten aaneenge sloten en in goede orde is terugge- OEFENING CRESCENDO KLAAR De mannen waren doodop. (Van onze speciale verslaggever te velde). 15 Maart De oefening, de bekroning van de opleiding van de lichting 1949 II is afgelopen. Vanavond gaat de 44ste reglments-gcvechtsgroep, voorstellende de le divisie van het blauwe leger, rondom Nykerk in bivak. De rode troepen zyn eveneens in die omgeving gelegerd. De blauwe aanval, die gistermor gen ingezet werd aan weerszyden van de grote weg Zwolle-Amersfoort in de richting PuttenNykerk en in de namiddag, dank zy de hardnekki ge tegenstand van rood tussen Erme- lo en Putten bleef steken, werd van morgen hervat. Onder dekking van artillerievuur en rookgordynen en ge steund door Meteoor straaljagers rukte de nu op volle gevechtssterkte gekomen gevechtsgroep op naar Put ten en Garderen. Beide plaatsen wa ren omstreeks 1 uur vanmiddag be zet. Het blauwe verkennings-eska- dron constateerde vervolgens, dat de roden verder naar het Westen terug trokken. De opmars werd dus voort gezet, om tegen de avond, ditmaal voor goed, tot staan te komen. 's Morgens om zeven uur was de inspecteur-generaal van de Konink- iyke Landmacht, Z.K.H. Prins Bern- hard al op het operatieterrein aanwe zig, om de verrichtingen van de troe pen gade te slaan. Zo is dan de eerste grootscheepse manoeuvre na de oorlog van Neder landse troepen voorbij. Rode en blau we tegenstanders zyn weer soldaten geworden van één strijdmacht, het Nederlandse leger. De mannen, dat geven zn ronduit toe, zyn doodop. Zy hebben dne lange dagen in weer en wind bijna onafgebroken met af en toe een uurtje slaap moeten sjouwen en ploeteren. Morgen na een nacht van welverdiende rust zullen zy ech ter met gerechtvaardigde voldoening en trots voor de Koningin en Prins kunnen defileren. De rust is op de Vale Ouwe terug gekeerd maar niet voor lang, want over enkele weken zal een regiments gevechtsgroep van de weer tydelyk opgeroepen Indonesië-veteranen, het weer eens dunnetjes overdoen. In to taal zullen nog vyf van soortgely'ke oefeningen als Crescendo deze zomer worden gehouden trokken op nieuwe verdedigingsstel lingen. In gewooniyk welingelichte krin gen te Lake Success werd Woensdag verklaard, dat er tussen Engeland en de Ver. Staten besprekingen gaande zyn over de strategie der verDondc- nen, indien hun strijdkrachten in Korea de 38ste breedtegraad berei ken. Het Britse standpunt zou nog steeds zyn. dat de 38ste breedtegraad aks uitgangspunt voor onderhandelin gen zou kunnen dienen. „VR EDESGERUCHTEN". Volgens A.F.P. zyn de laatste da gen in de Londense City vele „vre- desgeruchten" in omloop. De Londense zakenlieden ontvan gen van hun relaties te New York telegrammen. waarin gesproken wordt van een ontspanning in de in ternationale politieke situatie, en waarin gemaand wondt tot voorzich tigheid voor wat betreft het specu leren a la hausse. De waarschuwing tegen hausse-speculaties schynt ge baseerd te zijn op de overtuiging, aat er een einde is gekomen aan de prijs stijgingen op de grondstoffenmarkt, behalve voor de producten, die door hun schaarste een hausse rechtvaar digen. Men ziet te Londen in. aldus A.F. P., dat deze nieuwe ontwikkeling voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de Amerikaanse han delspolitiek, zoals b.v. de scherpe prysdaling van tin In de afgelopen week werd veroorzaakt door net dc- sluit van de Amerikaanse regering om de tinaankopen voor de strategi sche voorraadvorming te beëindigen. Men Is verder thans in gewooniyk welingelichte Britse kringen van oor deel, dat Amerika definitief sehijnt te hebben afgezien van een verzoek aan de Ver. Naties om economische sancties tegen communistisch China toe te passen. VRIJ ZONNIG. Geldig tot Donderdagavond. Meest matige wind tussen West en Zuid. Wisselend bewolkt en overwe gend droog weer. Zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1