PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fractie-leiders van de vier partijen zegden medewerking toe Bezwaren van de landbouw tegen Streekplan Walcheren 0E BILT Kantlijn SPAANSE REGERING HERSTELDE RUST IN BARCELONA Vandaag MGR. BERAN VOOR LEVENSLANG UIT PRAAG VERBANNEN VOORSPELT: T94e Jaargang - No. 62 Dagbtaa ajtgave van dt firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Veifle en F B deD Boer Adj W de Pagter Hootdred Baliintxjn PI verv.; W. beertouwei en A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. i 4.55 p kw ft pp >4.60 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw Losse nummers 10 cent Woensdag 14 Maart '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels van 1—5 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur Vlisstngen Walstr 58- «0. tel 2355 i UJnen (b.g.g 2861 of 21601 M'burg Lonaense Kaai 29. tel. 2077 en 2024; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Ziertkzee N. Bogardstr C 160^J Prof. Romme toch geslaagd Vandaag een nieuw kabinet Informateur werd althans formateur Na zeven weken ziet het er eindelek naar uit, dat de kabinetscrisis tot een oplossing is gebracht. Uit een Dinsdagavond door een woordvoerder van de „informateur", prof. mr. C. P. M. Romme, verstrekt communiqué bleek, dat de vier partyen (K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D.) accoord gtian met de vorming van een kabinet op een basis, zoals deze door prof. Romme aan de fractieleiders was voorgelegd. En in aansluiting op dit communiqué kwamen in de loop van de avond twee mededelingen van hel Kabinet van de Koningin, volgens welke prof. Romme H.M. te'Soestdyk bad bezocht, door haar was ontheven van zijn opdracht als „informateur" en tenslotte was belast met de opdracht tot het vormen van een kabinet. De mededeling, dat prof. Romme deze opdracht in beraad heeft ge houden, deed even na half twaalf vermoeden, dat de officiële minis tcrlyst nog niet terstond zou worden gepubliceerd. Inderdaad was deze op het moment van het afsluiten van deze editie dan ook nog niet verschenen. Deze gang van zaken wera umsuag- middag eigenlijk nog niet direct ver wacht. Vooral niet, toen bekend werd, dat de bijeenkomst, welke prof. Rom me had belegd met de fractieleideis van de vier partijen, onderbroken moest worden „ter nadere overwe ging va» de mededelingen van de in formateur". De bespreking werd la ter voortgezet en daaruit resulteerde tenslotte het hiervoor reeds aange haalde communiqué, waarvan wij hieronder de volledige tekst laten volgen. „De informateur, professor' mr. C. P. M. Romme, heeft heden van de voorzitters, resp. waarnemend- voorzitters van de Tweede Kamer fracties van de K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D. de mededeling ontvangen, dat zij instemmend be antwoorden de hun door de in formateur voorgelegde vraag om hun medewerking tot de bevorde ring van de totstandkoming van een kabinet van de politieke sa menstelling als hun door de infor mateur was uiteengezet en op de Het Nederlandse volk heeft zich in 1950 als men het woord „ham steren" met zijn onaangename bijklank liever wil verwijden, in ieder geval behoorlijk voor de toekomst ge dekt. En het doet dit. voor zover het daartoe in staat is, nog steeds. Ieder een weet dat, er is geen statistiek no dig om het te bewijzen. Niettemin hebben wij deze maand met bizondere belangstelling uitgeke ken naar de omzetcijfers van de de tailhandel, omdat wij benieuwd waren naar het antwoord op de vraag, of het Nederlandse volk al dan niet vrijwil lig versobert. De Januaricijfers zijn er nu. Verge lijkt men hen met die van December 1950 dan ziet de zaak er zo op het eer ste gezicht hoopvol uit. De banketbak kers bijvoorbeeld zagen hun omzet van December op Januari dalen met niet minder dan 39 pet., de chöcolate- rie-zaken met 37 pet. Voor deze zaken evenwel levert De cember geen goede vergelijkingsmoge lijkheid. In December immers vallen Sint Nicolaas, de Kerstdagen en Oudejaar, dagen waarop men de tong in bijzondere mate pleegt te strelen. Beter is het daarom om een verge lijking te maken met de Januarimaand van 1950. En dan zien we. dat de om zetten der banketbakkers stegen met 6 pet., die der drankzaken met 10 pet., die der parfumeriën met 5 pet., alles op basis van de gemiddelde maandom- zet van 1949. Van vrijwillige versobering valt dus nog niet zo heel veel te bespeuren. Niettemin zijn de omzetten in de detailhandel in Januari verge leken bij December zo sterk ge daald, dat men er verbaasd van op kijkt. Dat de banketbakkers 39 pet. min der omzetten, vermeldden wij reeds, maar de slagers zetten 28 pet. mindex' om, de groenten- en fx-uitzaken 7 pet., de kruideniers 24 pet., de zuivelwin- kels 8 pet., de tabakszaken 21 pet., de parfumeriezaken 54 pet Dit zijn cijfers, waarvan men staat te kijken. En die wellicht tóch op ver sobering wijzen. Er waren maar drie branches, waar in de omzet steeg. De schoenenzaken zetten 1 pet. meer om dan in December, maar 48 pet. meer dan in Januari 1950. Dé textiel zaken 28 pet. meer dan in December erx 35 pet. meer dan in Januari 1950. De meubelzaken zagen' in Januari ver geleken bij December hun omzet stij gen met 30 pet en vergeleken bij Ja nuari 1950 met 28 pet. Schoeisel, textiel en meubelen wor- dpi dus door het Nederlandse volk op dit moment het meest gekocht en men laat er andere aankopen voor achter wege. Blijkbaar beheerst de oegrijpeiyke vrees voor nieuwe prijsstijgingen de mensen nog steeds en koopt men bij voorkeur dingen, die schaars kunnen worden. Dat de vrees voor prijsstij gingen niet misplaatst is, moge blij ken uit het feit, dat de gemiddelde prijs van een paar schoenen, die in Januari 1950 f 12.35 bedroeg, in Janu ari 1951 gestegen was tot f 17.78! In dit verband is ook begrijpelijk, dat er veel stoffen voor heren grondslag van het hun door de in formateur voorgelegde en door hun aanvaarde ontwei-p-program. De vraag, welke de informateur aan de genoemde fractievoox-zit- ters, resp. waamemend-fractie- voox-zitters heeft voorgelegd, be helsde of deze bex-eid zouden zijn aan een partijgenoot, die wordt uitgenodigd deel uit te maken van een kabinet als voren bedoeld, te adviseren, aan zulk een uitnodi ging gevolg te geven". Hoewel nog geen nieuwe minister- lijst is bekend gemaakt, wordt thans in Den Haag toch algemeen aange nomen, dat tien van de oude minis- tex-s zullen terugkeren, geheel over eenkomstig de reeds in onze vorige editie afgedrukte lijst. Nieuwe leden van het kabinet zou den wox-den, gelijk wij eveneens reeds meldden, de heren ir. C. Staf en mr. H. Mulderije (beide C.H.), Wemmers, die men reeds een „exponent" van de derde macht heeft genoemd, maar die in V.V.D.-kringen als zodanig toch maar heel moeilijk schijnt te kunnen worden aanvaard, prof. dr. A. H. Mi Albregts (K.V.P.) en als zesde Ka tholieke minister de gisteren nog niet bij name genoemde ir. L. A. H. Pe ters. die Gouverneur van Curaqao is en thans de portefeuille van Unieza ken en Overzeese Rijksdelen te behe ren zou krijgen. Ook is mogelijk, dat de Unie-aangelegenheden naar Bui tenlandse Zaken overgaan. De ministex-s Van Schaik, Stray eken, s' Jacob, Spitzen en Götzen zouden dus niet in het nieuwe kabinet terug keren. ZATERDAG VERKLARING VAN DE NIEUWE REGERING? De voorzitter van de Tweede Ka mer is voornemens om de leden van de Kamer voor Zaterdag a.s. bijeen te x-oepen, indien alsdan een nieuw kabinet zal zijn gevormd, aldus meldt het A.N.P. De vex-gadex-ing is gesteld op 12 uur. De voorzitter zal dan voox-stellen de rege; heid te geven een leggen. Voorts zal hij de beraadslagingen over de rege- i-ingsverklax-ing op Maandag d.a.v. om 13 uur aan te vangen. In verband met de „kleine blokkade" worden aan de Charlottenburgor- sluis, in de Britse sector van Berlijn, uit de Sowjetzöne komende schepen nauwkeurig gecontroleerd. De „kleine blokkade" van Berlijn UITNODIGING VOOR EEN BESPREKING. De Westelijke geallieerde autoritei ten hebben de vei-tegenwoordiger van de Sowjet-Russische contx-ólecommis- gie Le Berlijn Dinsdagavond uitgeno digd tot het houden van een ronde tafelconferentie ter beëindiging van de „kleine blokkade" van West-Duit se schuiten in de Sowjet-zóne en Oost-Duitse schuiten in West-Bcrlljn. De uitnodiging werd gedaan, in ant woord op een protest van de Sow- jet-vertegenwoordiger tegen het op houden van Oost-Duitse schuiten. Voor de sluizen van Rothensee lig- fen thans 200 schuiten voor Berlijn, ij de West-Bex-lqnse sluizen 9 sleep boten en 53 schuiten. De Oost-Duitse autoxiteiten heb ben verklaard, dat zij regelingen zul len treffen voor het ovexiaden van steenkool in vrachtauto's. Kabinet Queuille kreeg vertrouwen ven de Kanier Het nieuwe Fianse kabinet Queuille heeft in de Nationale Vergadering zijn eerste overwinning behaald. Een communistische motie, waarin werd voorgesteld een debat te houden over de vorming van het kabinet, werd met 328 tegen 180 stemmen verwor pen. MACHTSVERTOON IN HAVEN Maar 150.000 arbeiders zetten staking tegen de duurte voort Spaanse kruiser „Mendcs Nurn ez" en drie torpedojagers stoomden gisteren de haven binnen van Barcelona, waar slechts 150.000 van de 300.000 stakende arbeiders na de ongeregeldheden van Maandag en de maatregelen van de regering, het werk hadden hervat. Ook arriveerde gisteren een speciale trein met politie uit Madrid om de plaatselijke politie macht te versterken. Het bezoek van de kruiser wordt in Barcelona uitgelegd als een herin nering, dat de x-egering drastische maatregelen zou willen nemen, in dien de ongeregeldheden zouden voortduren. Hoewel vele arbeiders de Maandag begonnen staking tegen de hoge kos ten van levensondex-houd voox-tzetten l'unctionneei'den de openbare diensten gistel-middag weer nox-maai. Tegen de middag waren alle taxi's weer in dienst. De autoriteiten hadden de taxi-chauffeiu's gewaarschuwd, dat zij zich aan zware stx-affen en even tueel het inbeslagnemen van hun wa- fens bloot stelden, Indien zij hun ienst niet zouden hervatten. Winkels en markten waren weer opengesteld. GEEN COM3IUNISTISCH GEWROET De Spaanse kranten publiceerden gisteimorgen een communiqué van het miixisterie van Binnenlandse Za ken en een door de censuur vrjjge- is het 60 jaar geleden, dat de Russische tx-oonopvolger Ni colas Alexandrowitsch een be zoek bracht aan Batavia, ter gelegenheid waax-van het Ba- taviaansch Nieuwsblad in een speciale, in het Frans gestelde editie van zijde verscheen; wordt de bekende Neder landse ornitholoog Jan P. Stry- bos, ook in Zeeland geen onbe kende, 60 jaar; worden in Suxiname sta tenverkiezingen gehouden. costumes werden verkocht De omzet steeg ten opzichte van December met 121 pet, ten opzichte van Januari 1950 met 64 pet In de wolwinkels daalde de omzet. Zijn de mensen in wol „gedekt"? Da prijsstijgingen wekken onder het publiek een ernstige onrust. Zij zijn te sterk. Zij komen te plot seling. Zij komen op een ongunstig ogenblik. De regering verlaagt de subsidies op de noodzakelijke levensbehoeften of schaft deze subsidies af. Na de loonsverhogingen was het klimaat daarvoor gunstiger. Maar die zijn vergeten. Nu zou een geleidelijke verhoging verreweg de voorkeur verdienen bo ven een plotselinge. Als men tenminste sociale onrust vermijden wil. geven kort verslag over de gebeurte nissen in Barcelona. De socialistische px-esident van het Spaanse pai-lement in ballingschap, Moret, ontkende, dat de onlusten door de communisten zijn ingege ven. Gistei-avond heeft de regering me degedeeld, dat de 98 arbeiders, die in verband met de staking zijn gear resteerd, onmiddellijk ontslagen moe ten worden en dat tegen alle werk gevers, die hun arbeidei's voor de tijd gedurende de staking betalen, stren ge maatregelen genomen zullen wor den. Geen tegenstand in Korea De verbonden troepen in Korea zet ten Dinsdag de opmars naar de 38ste breedtegraad voort zonder op noe menswaardige tegenstand te stuiten. Aan de Oostkust zijn patrouilles tot op II km. de breedtegraad genaderd. Tegen ex-bankdirecteur 2i/2 jaar geëist „Een fatale vergissing", riep de ver dediger van G. A. A., oud-directeur van het bijkantoor Scheveningen der Rotterdamse Bankvei-eniging. ..Hij is ontmaskerd als een groot zwende laar", aldus de Officier van Justitie in Den Haag, die tegen A. wegens oplichting 2Vi jaar gevangenisstraf eiste. A. heeft naar zijn zeggen ais px-ivé-persoon raadgevingen voor beleggingen gegeven, waardoor bij na vier ton in Tater mislukte onder nemingen werden belegd. Een dame, verspeelde hierdoor een kapitaal van 68.500,Naar gebleken is, heeft A. geen voordelen van de txansac- ties genoten. Het is voorts uitgeko men, dat hij borg heeft gestaan voor schuldbekentenissen tot bedragen, waarvan hij nog geen kwart deel be zat. jpe Officier van Justititie ver zocht 'de rechtbank bij uitspx-aak tot onmiddellijke gevangenneming over te gaan. Deze uitspraak is bepaald op 22 Maai-t. Israëlisch memorandum over oorlogsmisdadigers. REGERING PIJNLIJK GETROFFEN DOOR STRAFVERMINDERING. De Israëlische minister van buiten landse zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Tel Aviv een memo. randum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de vermindering der straffen, opgelegd aan Duitse oor logsmisdadigers, net grote werk van de Neurenbergse processen in grote mate teniet heeft gedaan. Hij verklaarde, dat de Israëlische regeling en het Israëlische volk zeer pijnlijk waren getroffen door de maatregelen van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, EERSTE OFFICIEEL COMMENTAAR Hij weigerde eed van trouw af te leggen Het Praagse blad „Lidova demokracie" heeft het eerste officiële com mentaar over de kwestie van mgr. Beran gegeven. Mgr. Beran, aldus het olad. werd van het Praagse aartsbisdom verbannen en naar een andere woonplaats verwezen en tevens tot een boete veroordeeld. Het publiek zou volgens het commentaar strenger straffen venvacht hebben kei er op, dat Bex-an verzocht zou Dr. Beran, zo gaat het blad verder, dx-aagt de grootste vei-antwoordelijk- heid voor de „anti-nationale campag ne, welke in de recente px-ocessen aan de kaak werd gesteld". Bij deze processen werden zware vonnissen over een aantal geestelij ken uitgespi-oken. Naar Reuter mêent duidt het arti- Kleine Vier spraken lang, maar schoten niets op De Dinsdag gehouden achtste bij eenkomst van de paatsvex-vangers der Grote Vier is de langste vergade ring tot dusver geweest; zij duurde 4 uur. Deze bijeenkomst van Dinsdag heeft geen nieuwe voox-stellen ge bracht; er weid ook geen overeen stemming bereikt over enig voorge steld agendapunt. Dames In Egypte schreven petitie met haar bloed Dinsdag is aan koning Faroek een petitie overhandigd, geschreven met bloed van vier vrouwelijke studen ten, waarin gelijke ï'echten voor vrouwen geëist wordt. De petitie werd aangeboden door 300 leden van de Egyptische nationale vrouwenpar- tif. VLIEGVELD OP WALCHEREN OVERBODIG Het agrarisch gebied is in de eerste plaats werkgebied zijn de eed van loyaliteit af te leggen. Hy moet dit echter geweigerd hebben en de bisschoppen aangeraden heb ben eveneens te weigeren. Maandag legden echter vier bisschoppen en een apostolisch administx-ateur de eed af en beloofden volledig met het bu reau voor kerkzaken samen te wer ken en de wetten op de kerken te eerbiedigen, zulks geheel in tegen stelling met hun 18 maanden lang ingenomen standpunt. Het blad citeert verder het geval van dr. JCordac, die door de Paus als aartsbisschop van Px-aag werd afge zet en die de rest van zijn leven op een landgoed doorbracht. Dit, aldus Reuter, duidt er kennelgk op, dat de vex-banning van mgr. Beran bedoeld is als levenslang te zijn. Bouw bedrijfswoningen mag niet worden gekoppeld aan bedrijfsgrootte of minimum-inhoud De belangen van de landbouw by de ruimteiyke ordening zyn buitenge woon groot. Immers, wanneer een niet-agrarische bestemming aan de grond wordt gegeven, betekent dit doorgaans een onttrekking van cultuur grond aan het agrarisch areaal, terwyi de velerlei bepalingen voor het agrarisch werkgebied gemakkelijk tot belemmering van de landbouw kun nen leiden. In dit licht bezien, is het begrypeiyk, dat de Stichting voor de Landbouw in Zeeland een aantal bezwaren heeft tegen het ontwerp— Streekplan Walcheren. Zy heeft thans een rapport opgesteld, waarin deze bezwaren zijn geformuleerd en wijzigingen in het concept-streekplan wor den voorgesteld en dit rapport gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Voorop wordt gesteld, dat het agrarisch gebied in hoofdzaak moet wox-den opgevat als werkgebied en dat de bewoning voornamelijk ge richt dient te zijn op de hulsvesting van de boeren en tuinders en in min- dere mate op die van de arbeiders. De recreatie moet hoofdzakelijk ge zocht worden in de/als zodanig aan gewezen ontspannlngsgebieden. Hoe wel men het behoud der schoonheid van het platteland zeker gewenst acht, staat men op het standpunt, dat deze schoonheid niet gehand haafd of bevorderd kan worden door dwingende ruimtekundige voorschrif ten. Men is dan ook van oordeel, dat de voorschriften voor het agrarisch gebied uitsluitend betrekking mogen hebben op de „woon-functxe". Het wordt onaanvaardbaar geacht, dat er belemmeringen voor de ontwikkeling van de landbouwbedrijven uit kunnen ontstaan. Dit geschiedt o.a. door de bouw van bedrijfswoningen te koppe len aan een zekere bedrijfsgrootte of minimum-inhoud. In de voorschriften ware uitslui tend te vermelden, dat voor ieder agrarisch bedrijf één ééngezinswo ning mag worden opgericht. Men stelt voor, de bouw van de bedrijfs woningen in het landbouwgebied te onderwerpen aan de goedkeuring van de colleges van burgemeester en wet houders, gehoord een speciale com missie van drie leden, €w. vertegen woordigers van het Prov. Bestuur, van het ministerie van Landbouw en van de Stichting. Het Prov. Bestuur zal dan van de bouwplannen op de hoogte zijn, vóórdat met de bouw wordt begonnen. Bovendien laten de thans geldende bepalingen op zeer eenvoudige wijze ontduiking toe. „AGRARISCH BEDRIJF". Bij de beoordeling van het begiip „agrarisch bedryf" zou de commissie moeten uitgaan van de gedachte, dat de hoofdinkomsten verkregen moeten worden uit de voortbrenging, ver meerdering of veredeling, het sorte ren of bewaren van agrarische pro ducten. Tevens is het denkbaar, dat bepaalde bedrijven door hun aard en functie thuis behoren in het land bouwgebied. Ontheffing van het voor schrift zou verleend kunnen worden voor sommige zeer grote bedrijven, waarvoor méér bedrijfswoningen noodzakelijk kunnen zijn. Er bestaat nog een practisch be zwaar tegen het bepalen van mini- mum-bedrijfsgroottes, aangezien al lerlei overgangsvormen mogelijk zijn tusen bijv. gemengde- en tuinbouw bedrijven. Voorshands zou boeren en tuinders l een grote mate van vrijheid in het I bouwen van landarbeiderswoningen gegeven moeten worden. Een té veel vuldige bouw hiervan, anders dan in de dorpskernen, is echter ongewenst en daarom stelt men voor de mini- mum-bedi'ijfsgrootte van een landar beiderswoning voor een akkerbouw- of veeteeltbedrijf, een fruitteelt- en tuinbouwbedrijf te stellen op resp. 10.5 en 2 ha. De maximum-inhoud ad 275 m2 acht men te gering en voorts zou men de mogelijkheid tot bouw van een schuurtje open willen laten. fvervolg op blz 1 y2 jaar voor overvallers van Haagse speelcluh. Twee der vier mannen, die in April 1950 gewapend en gemaskerd de speelgelegenheid „Jockeyclub" in Den Haag overvielen, werden door de Haagse rechtbank tot anderhalf jaar - .--•ngenisstraf met aftrek veroordeeld. Nederlandse kustvaarder zit in het ijs vast De Groningse kustvaarder „Frater- nité" ligt sinds Maandag vast in het ijs bij Abo, de enige ijsvrije haven van Finland, die echter is dichtge- vx-oren, daar de bemanningen van de ijsbrekers in staking zijn. De „Fra- ternité" was met hout onderweg van Abo naar Amstex-dam. Fietser door trein gegrepen. Op dc onbewaakte overweg tus sen Lottum en Horst is een ernstig ongeluk gebeurd waarvan de heer T. Pirlo uit Lottum het slachtoffer is geworden. Hg wex-d door een goe- dei-entx-ein gegrepen en is later in een ziekenhuis te Vcnlo overleden. Wethoudersverkiezing ongeldig verklaard Raadslid werd voor de stemming bedreigd. Bij K. B. Besluit is de verkiezing van de heer G. H. J. Vincken tot wethouder van Valkenswaard on geldig verklaard. Een van de raadsleden heeft ver klaard, dat hij op de heer Vincken stemde, omdat hem een anonieme dreigbi-ief werd toegezonden. Hem zou geweld aangedaan woi'den in dien hij zijn stem niet op deze can- didaat zou uitbrengen. In het Kon. Besluit wordt overwogen, dat mede gezien de plaatselijke verhoudingen in Valkenswaard moet wox-den aan- fenomen, dat het raadslid inderdaad oor bedreiging met geweld werd beïnvloed. VEEL WIND Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige en langs de kust tydelyk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder zacht dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1