Een vijand van de oestercultuur VALDA „Jacob yan Heemskerk" te Vlissingen gearriveerd CONCURRENTIE LEIDDE TOT TWEE LANGDURIGE DEBATTEN Nieuw koelhuis te Kapelle-Biezelinge REGERINGSTAAK TEN OPZICHTE VAN 0. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vlissingse ploeg naar Scarborough. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1951 EEN LASTIGE BORSTEL-WORM! Advertentie Twee polydora-soorten dreigen gevaarlijk te worden Als supplement bij het tydsclirl.lt Vi8ser|jnlemvs verscheen een brochure „Polydora als vyand van de oestercultuur"; Schrijver van deze brochure Is de bioloog bjj het rijksinstituut voor Vis. serijonderzoek dr. P. Korringa.. In deze brochure merkt dr. Korringa op, dat de teleurstellende groei van de oesters in 1950 op bepaalde percelen vermoedelijk is toe te schrijven aan twee van de vele soorten borstehvorm (Polydora). Deze worm huist in een woonbuisje en hjj zoekt voor dat buisje soms een plek op èen oesterschelp. Is de worm nog jong, dan zijn de spleten en nissen van een oester- schelp voldoende voor de bescher ming van de polydora, maar als het dier ouder wordt, moet de schuil plaats dieper worden en dan wordt de oesterschelp aangeboord. ONTSIEREND. Het kan gebeuren, dat de polydora zelfs de schelp geheel doorboort. De oesters zegelen deze perforatie wel weer af, maar zijn de polydora's tal rijk, dan vergt dat heel wat van de oesters en het belemmert de normale groei. Ook zijn de geelgroene plakka ten, die dan aan de binnenzijde de oesterschelp ontstaan, niet erg sier lijk. Nu is er naast de Zeeuwse polydo- ra-soort (polydora-ciliata), die de oesters aantast, ook nog met de Franse zaaïoesters een Franse poly- dora-soort (polydora hoplura) in de Oosterschelde terecht gekomen. Deze soort nestelt zich binnen de schelp, maar kop en staart blijven naar buiten steken. De oester pro beert ook zo'n Frans gevalletje in te kapselen met het gevolg, dat er een groot groen plakkaat binnen zijn schelp ontstaat. Deze polydora houdt er van vrij veel slib in de schelp te brengen en het gevolg is, dat de oester, wanneer de strijd tegen de indringer wordt gewonnen toch met een afgekapselde kamer vol slib blijft zitten. DE OVERLAST. Tot voor kort was de overlast van de Zeeuwse polydora niet groot. Er waren slechts enkele pei-celen bekend bij Dreischor waar de polydora jaar op jaar de oesters belaagde. In hét jaar 1950 evenwel is de po lydora vrij sterk opgetreden in de kom van de Oosterschelde. Het nadeel van de polydora-activi- teit is: het bros worden van de schel pen, de ontsierende groene plakka ten, de geremde groei van de oester, het niet-vet-worden van de oester bij zware aantasting, de verminderde weerstand tegen andere ziekten. Uit het onderzoek van dr. Korrin ga Is intussen gebleken, dat de aan tasting met Franse polydora het sterkst is op oosterpercelen, waar Franse zaaioesters zijn uitgezet. Het merkwaardige is, dat in het hartje van dit gebied ook de aantasting met Zeeuwse polydora die meestal heel matig is tot een alarmerende graad was gestegen. BRAAKMAN- INPOLDERING (Vervolg van pag. L). Daarvoor is nodig een verbreding van de afwateringskanalen, speciaal ook van üeigisch geoied, omciat van die 15.200 ha land die op de Braak man het water lozen, 11.500 ha in België liggen. Wanneer nu die afwa tering is geregeld zal er een dijk ge legd woruen van Paradijs tot aan de Paulinapolder te Biervliet, ter hoogte van de uitwateringssluis. Een dijk, ter lengte van 26oU m. Wanneer de inpoldering een feit zal zijn, zal een lang gekoesterde wens, n.l. de één wording van Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen, in vervulling zijn ge gaan. DE WEGEN. Deze ontsluiting brengt de verbin dingsweg tussen Oost en West in het miadelpunt van de belangstelling, omdat door deze inpoldering de ai> stand tussen bijv. Terneuzen—Bres- kens, of TemeuzenOostburg, zeker voor de helft wordt bekort. Er zijn nu twee partijen. De één en daar toe behoort het college van Ged. Sta ten is voorstander van de Noor delijke verbinding, d.w.z., de weg via Hoofdplaat naar Breskens; de andere partij verkiest de middenweg, d.w.z., een hoofdverbinding via IJzendyke. Waterlandkerkje, Oostburg. Speciaal in West Zeeuwsch-Vlaanderen is de meerderheid voor de middenweg en deze partij heeft ook steun van velen uit Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, met name. uit Terneuzen en het industrie gebied langs de kanaalzone. Zeker, de Noordelijke weg geeft een snellere verbinding tussen Terneuzen met Vlissingen en Middelburg. Maar loopt hierdoor de veerdienst Terneu zenHoedekenskerke geen gevaar? De middenweg daarentegen is een streek belang, een verkorting van de verbinding tussen de grootste ge meenten van West Zeeuwsch-Vlaan deren met het industriegebied langs het kanaal. Dus een besparing van tijd, minder verbruik van benzine, minder slijtage aan auto's, enz. Voor de Noordweg zal men onge veer 20 km nieuwe weg moeten aan leggen en voor de middenweg onge veer 10 km. Gelet op de hoge kosten van wegenaanleg is de middenweg dus voordeliger. Komt de middenweg er niet, dan zullen er toch enige se cundaire wegen moeten komen en daarin moeten de gemeenten 25 betalen. Hoe zullen de gemeenten daarop reageren? Bij de voorstanders V£Ul de midden weg is een ontstemming waar te ne men over de houding van Ged. Sta ten, ómdat dit college geen voeling heeft gehouden met deze voorstan ders en ook geen of weinig voorlich ting verstrekt. De gemeentebesturen willen weten waar zij aan toe zijn, mede in verband met de plannen tot verbetering van dc bestaande wegen. In 1950 werd ontsmetting van de Franse zaaioesters gepropageerd om de Polydora-verspreiding tegen te gaan, maar toen waren al polydo ra's van de in 1949 en daarvoor uit gezette Franse oesters in het Schel- aewater aanwezig. Bij het contróleren van de groei der ontsmette oesters en niet ont smette oesters, bleek inderdaad de groei van de ontsmette oesters beter. In het najaar 1950 zijn dan ook ook vele oesterkwekers begonnen hun Zeeuwse zaaioesters polydoravrij te maken en dr. Kon-inga legt er in zijn brochure de nadruk op, dat dit ontsmetten krachtig en op grote schaal voortgezet dient te worden. De ontsmetting tegen polydora waarvoor een afdoend middel be staat, woi-dt in hoofdzaak toegepast op zaaioesters van 30 kg. en zwaar der. IMPORTVERBOD Dr. Korringa is thans bezig vast te stellen in hoeverre de Franse polydo ra door de winterkoude in de Ooster schelde afdoende is uitgeroeid. Mocht dé polydora de winterkoude in ruime mate overleefd hebben, dan is het een algemeen belang om overal waar dit dier voorkomt op ruime wjjze de zaaioesters te ontsmetten. Overigens is dr. Korringa geen voorstander van een algeheel verbod voor import van Franse zaaioesters, maar wel zal aan de importeurs een verplichting tot ontsmetting opge legd moeten worden. Mutaties Rijkswaterstaat Met ingang van 1 Apiil 1950 (dus .met terugwerkende kracht) zjjn be noemd tot chef-monteur bij de Rijks waterstaat, de machinist A, A. C. de Feyter te Temeuzen, tot monteur B, de machinist A, M. Potter te Vlissin gen. Met ingang van 1 Maart 1951 is de brugknecht A. P. Jobse te Wemel- dinge benoemd tot brugknecht' in vaste dienst. Neem een doos echte F>AS TILLES KEELPIJN Inzameling te Middelburg werd een groot succes ;ehou- kte* ipeelgoedr enz. ten behoeve van de vluchtelingen in West-Duitse kam- Ëen, is een groot succes geworden. >e dames van de U.V.V., de dames en heren van het Leger des Heils en de andere personen, die bjj deze in zameling waren betrokken, ondervon den zeer veel medewerking en moch ten een grote partij goederen in ont vangst nemen. Behalve talrijke kledingstukken de meeste keurig gewassen en ge- naald werden ook honderden pa ren schoenen, waaronder zelfs nieu we. drie wiegen, enige matrassen, een hoeveelheid speelgoed en vele andere nuttige zaken ontvangen. Al le goederen werden voorlopig opge slagen in het lokaal van het Leger des Heils aan de Hoogstraat. Hoewel vier vrachtauto's waren in geschakeld en men zich zeer veel moeite heeft getroost, kon niet de gehele stad worden afgewerkt. Don derdagmorgen komen de Seisweg en omgeving, de buurt van Vlissingse straat en Achtersingel en het Park De Griffioen nog aan de beurt. Ook de „Mecklenburg" liep de haven binnen Gistermiddag is Hr, Ms. luchtver dedigingskruiser „Jacob van Heems kerk" die twee weken bij „De Schel de" in het dok gaat en daarna te Vlissingen dienst zal doen als matro zen-opleidingsschip, op de Vlissingse reede gearriveerd. Later is de krui ser de haven binnengebracht. Gistermiddag iiep de „Mecklen burg" van de Stoomvaart Mij. Zee land de Vlissingse haven binnen. De „Mecklenburg" is het eerste schip van de maatschappij „Zeeland", dat in de nieuwe werkplaatsen te Vlis singen wordt gereviseerd. Zeeuwse oesters naar Frankrijk Volgens van het „cdrijfschap voor de Visserijproducten bij de Vebo binnengekomen berichten, is vanaf 17 Maart e.lc. de mogelijkheid open gesteld om consumptieoesters naar Frankrijk te exporteren. Aanvragen aan de desbetreffende Franse in stanties moeten, vergezeld van pro- forma-facturen worden ingediend, en worden in volgorde van binnenko men, behandeld. Het is jammer, dat dit bericht wat laat in het seizoen komt, omdat er niet vele verzenders meer zullen zijn, die nog grote kwantums oes- I ters voor export naar Frankrijk in reserve hebben. Daar echter geen j tijdsduur wordt genoemd, is het misschien mogelijk, dat hier voor uitzichten liggen voor het a.s. sei zoen. Gemeenteraad Middelburg Hoofdambtenaar uit Dordrecht stelt onderzoek In naar organisatie Dienst Gemeentewerken De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijn gistermiddag gelioudew vergadering z.h.s. besloten een gedeelte van het terrein voor „groot* industrie", gelegen naby de voormalige meelfabriek, te verkopen aan de N.V. Houthandel Alberts, die er in September a.s. de beschikking over krygt voor vestiging van haar bedrijf. De voorzitter .burgemeester, mr. N. Bolkestein, herinnerde in deze ver gadering aan het verzoek nit de Raad om een onderzoek te laten instellen naar organisatie en efficiëncy van de Dienst voor Gemeentewerken. Hij deelde mede, dat de gemeente Dordecht een hoofdambtenaar in dienst heeft, die speciaal belast is met de co tróle van de gemeentelijke diensten en dat men deze functionaris kan „lenen" tegen betaling van diens gebrui kelijke salaris en de reis- en verblyf kosten. De raadsleden stemden daar mee in en verleenden een voorlopig crediet van 3000. Advertentie GOLDEN VIRGINIA Het dreigend arbeidsconflict in Zeeuwsch-Vlaanderen NIEUWE BESPREKINGEN Van de bedrijfsgroep Chemische Industrie is by de bestuurders van de drie grote arbeidersbonden te Terneuzen een brief ontvangen, waarin bericht werd, dat op 9 Maart onder voorzitterschap van de voor zitter van het College van Ryksbc- middelaars in Den Haag een bespre king is gehouden over liet dreigende conflict in de grote industrieën langs het kanaal TerneuzenGent. Gp deze bespreking waren aanwe zig alle betrokken werkgevers, de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, vertegenwoordigers van de werkgeversvereniging en de be sturen van de drie arbeidersorganisa ties. De op deze vergadering ge voerde discussies gaven aanleiding tot het vaststellen van een vervolg- bespreking, die op Woensdag 14 Maart wordt gehouden. Intussen hebben ook de arbeiders organisaties nog een algemene ver gadering uitgeschreven op Zaterdag 17 Maart a.s. in het centrum te Axel. Smokkelaars weer op pad KOEIEN EN BOTER IN BESLAG GENOMEN. Douane-ambtenaren uit Sas van Gent constateerden, dat enkele perso nen poogden goederen frauduleus de grens over te brengen, naar België. Zij wilden de onbekenden aanhouden, doch deze lieten hun pakken vallen en wisten in het duister te ontkomen. De douaniers vonden honderd kilo gram roomboter. Bij verdere terrein- contröle ontdekten zij onder een af dak nog 175 kg. boter. De eigenaar van het open schuurtje wist niets van de zaak at Ook deze boter verviel aan het Rijk. De ambtenaren bespeurden voorts, dat voor de woning van een Sassenaar, welk huis gelegen is tussen de Ne derlandse douanepost en de grens, goederen werden gelost, die met paard en wagen waren aangevoerd. Bij visi tatie werd 300 kg. boter aangetroffen, bestemd om naar België te worden gesmokkeld. De boter werd in beslag genomen en tegen de inwoner van Sas van Gent werd proces-verbaal op gemaakt. De douaniers namen dus in totaal 575 kg. boter met een waarde van f 2300 in beslag. Ook te Clinge waren de smokke laars weer op pad, doch ook hier werd ingegrepen. Drie koeien met een totale waarde van f 2000 werden in beslag genomen, terwijl twee perso nen uit Clinge werden gearresteerd. Dertien granaten In Westkapelle opgegraven Toen een inwoner van Westkapelle bü z|jn noodwoning aan het graven was, stootte hij op een Duitse gra naat. De plaatselijke afdeling van de Marine-Opruimingsdienst stelde een nader onderzoek in, dat tot resultaat had, dat nóg twaalf granaten aan het daglicht werden gebracht. LENTEVERRASSING Een stamboekgeit van de heer S. van Keulen te Meliskerke heeft het leven geschonken aan vijf bokjes en een geitje. De zesllng verkeert in blakende gezondheid en heeft het voorrecht, dat hun moeder een uit stekende melkgift (zes liter per dag) heeft. Capaciteit zal 500.000 kg bedragen De jaarvergadering van de veilings vereniging. „Kapelle-Biezelinge en Omgeving", die in het gebouw „Obad- ja" werd gehouden, werd o.a. bezocht door de Rijkstuinbouwconsulent. voor Zeeland en West-Brabant, ir. W. van Soest en door burgemeester Van Suy- lekom. De voorzitter, de heer P. J. J. Dek ker zei o.a. in zijn openingswoord, dat de handel met de diverse landen niet vlotte, zoals verwacht werd. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. L. de Jager, bleek, dat in 1950 een omzet was behaald van ruim vier millioen gulden. Verder, dat het koelhuis en pakstation perfect hadden gewerkt. Eén van de belangrijkste punten van deze vergadering was de statutenwij ziging, waardoor de leden verplicht worden al hun producten via de vei ling te verkopen. Nadat de voorzitter deze veilplicht had toegelicht en ver dedigd, werd tot stemming overge gaan. Met een grote meerderheid -werd het voorstel aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. J. de Visser, A, J. van Liere en H. Zuid weg allen her kozen. De capaciteit van het bestaande koelhuis is nog steeds te klein, om aan de vraag voor koelruimte te kun nen voldoen. De vergadering machtig de het bestuur om plannen te ont werpen voor dc bouw van een koel huis met een capaciteit van 500.000 kg. Het is de bedoeling om boven op het reeds bestaande koelhuis een ver dieping te plaatsen. Met de bouw beeft men destyds met deze mogelijk heid rekening gehouden. Het bestuur kwam verder met een voorstel om een hangar te bouwen voor het bewaren van fust. Hierin moeten ruim 100.000 kisten opgebor gen kunnen worden. De vergadering machtigde het bestuur om deze bouw voor te bereiden. In het koelhuis bevinden zich thans nog grote hoeveelheden fruit. De laatste weken worden er echter be langrijke hoeveelheden verkocht, doch tegen lage prijzen. Dit is een gevolg van de zeer geringe export-mogelijk heden. De kwaliteit van het fruit uit het koelhuis is zeer goed. Ook het fruit in de gascel is bijzonder goed van kwaliteit. De bramenteelt was in 1950 zeer lo nend. De prijzen van dit product wa ren uitzonderlijk hoog en de opbreng sten waren ook goed. EEN VICIEUZE CIRKEL Commissie Spoorwegbelangen wendt zich tot Tweede Kamerlid baron Van der Feltz Naar aanleiding: van de Zaterdag' in Terneuzen gehouden bespreking over de spoorwegen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en het kraanbedrijf in Terneuzen, kwam Maandagmiddag in hotel „Rotterdam" aldaar de „Com missie ter behartiging van de spoorwegbelari'gen in O. Zeeuwsch-Vlaande ren" b|jeen onder voorzitterscliap van ir, A. H. Bel, directeur-generaal van do Spiegelglasfabrick te Sas van Gent. Deze vergadering werd tevens bij gewoond door vertegenwoordigers van de vereniging „Havenbelangen" te Terneuzen (voorzitter burgemees ter Teilegen). Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat een herstel van het kraanbedrijf een taak is van de rege ring, maar nu èn de regering èn de N.S. in gebreke blijven, verloopt het getij. Men draait hier in een vicieuze cirkel rond. Enerzijds kan de haven van Terneuzen geen schepen aan trekken omdat er onvoldoende mate riaal is, anderzijds krijgt men te ho ren, dat het onverantwoordelijk zou zijn gelden voor herstel te fourneren terwijl er geen schepen komen. Het is daarom van het grootste be lang, dat de zaak gaat draaien. De interesse zal daarna vanzelf komen. De benodigde gelden voor herstel zijn betrekkelijk gering en daarom zal de Ver. „Havenbelangen" pogingen aan wenden om belanghebbenden voor dit herstel te interesseren, echter onder voorbehoud van alle rechten. In die geest zal een brief gezonden worden aan de N.S. Uitgangspunt van alles moet echter zijn, dat de belangen van de haven en van de streek veilig moeten worden gesteld. Bij de overname van de spoorlijn MechelenTemeuzen door de N.S. heeft de regering uitdrukkelijk op dracht gegeven om do zaak op do oude voet voort te zetten en te ex ploiteren. Nu de N.S. weigert de be nodigde gelden voor het herstel van de kranen beschikbaar te stellen, om dat dit kraanbedrijf niet lonend zou zijn, dient men zich tot de opdracht geefster, dus tot de regering te wen den. Men ging er tenslotte mee accoord, dat de „Commissie Spoorwegbelan gen" zich in verbinding zal stellen met het Zeeuwse Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, met het verzeek de belangen van de. Terpeuzense haven en van de streek b|j dé regering te willen verdedigen. PROV. VERBAND A.R. STUDIECLUBS. In een Zaterdag te Goes gehouden en matig bezochte vergadering van het Prov. Verband van A.R. Jongerenstu- dieclubs,. voerde een tweetal sprekers het woord. Mr. C. J. Verplanke uit Haarlem wees op de waarde van een sterke jeugdorganisatie, terwijl de heer H. A. Diepenhorst uit Strijen de politiek besprak o.m. de houding van de A.R. bij de kabinetsformatie. De voorzitter, de heer Boucherie uit Krabbendijke sprak een openings woord, terwijl dr. C. Stam uit Goes de vergadering sloot. B. W. hadden voorgesteld, de Alg. Politieverordening zodanig te wijzi gen, dat ook degenen, die daarcoe door Maatchappelijke Zorg zijn aan gewezen, afvaastofien mogen inzame len. Het college had op het nippertje een adres ontvangen van de Onder- vakgroep Oude Metalen en Afvalstof fen, afd. Z. W. Zeeland, waarin werd verklaard, dat de opkopers, die o.m. ooit oud papier ophalen, zich door 't optreden van Maatsch. Zorg bedreigd gevoelen en waarin werd verzocht om, hetzij geen wijziging in de veror dening aan te brengen, hetzij een regeling te treffen, die voor de leden van de ondervakgroep niet schadelijk is. De reacties van de raadsleden op dit adres waar by een bijlage ging, ondertekend door 16 opkopers, die verklaarden, de inkomsten, verkre gen door het ophalen van oud papier niet te kunnen missen waren zeer verschillend. De heer J. S. Hoek A R), vond, dat de gemeente zich be ter terug kan trekken, wanneer de opkopers er zorg voor kunnen dra gen, dat geen afvalmateriaal verloren gaat, maar de heer H. Flierman (Arb) wees op 't sociaal belang, dat door de ophaaldienst van Maatsch. Zorg wordt gediend. Enige mensen, die jarenlang steun hebben getrok ken, zijn nu weer in het arbeidspro ces ingeschakeld en hebben een le- vensviiïling gekregen. Ook de wet houder van Sociale Zaken, de heer A. J. Berenpas, achtte de rehabili tatie van deze werkkrachten van grote betekenis. Hij meende voorts, dat de opkopers het brood niet uit de mond gestoten wordt, gezien de sterk gestegen prijzen van oude metalen en andere afvalstoffen, zoals lompen, waarmede Maatsch. Zorg zich niet bemoeit. Het voorstel van B. en W, werd hierna zonder stemming aange nomen. EEN TAAK VOOR DE GEMEENTE Langdurig werd ook gediscussi eerd over een voorstel om het lossen .en laden van schépen alleen toe te staan aan degenen, die daartoe een vergunning hebben gekregen. Men wenste aan de* vestiging van trans portondernemingen de eis te verbin den, dat zij gelijke arbeidsvoorwaar den hebben als de bestaande onderne ming om deze tegen oneerlijke con currentie te beschermen. De meerderheid van de Commissie van Strafverordening vond deze be scherming overbodig en ongewenst. De heer F. Meliefste (AR) meende, dat het niet tot de taak van de ge meente behoort om de bestaande on derneming te beschermen, temeer, daar het College van Rijksbemidde laars de wachtgeldregeling, die hier in het geding is, niet heeft voorge schreven. „Het voorstel is strijdig met de vrije maatschappij", aldus deze spreker, maar de heerFlierman riposteerde: „Hoe vrijer de maat schappij, hoe meer de arbeider de dupe", en betoogde, dat het slechts gaat om beunhazerij uit te bannen. De heer B. Hesselink (WD) was het met de AR-spreker eens, dat de ge meente ten aanzien van de arbeids voorwaarden geen partij kan en mag kiezen en de heer M. Wattel (AR) voerde aan, dat zich geen buiten staanders op het los- en laadwerk werpen en dat de bestaande onderne ming niet eens een wachtgeldrege ling heeft. De voorzitter sprak er zijn verba zing over uit, critiek op het voorstel te hebben gehoord van raadsleden, die de arbeidersbelangen voor staan. Immers: liet gaat hier om een belang van de werknemers in de betrokken onderneming en het verzoek tot het treffen van een regeling, is dan ook Belgisch motorschip in beslag genomen Het Belgische motorschip „Rolla" dat op 2 Februari jl. in de Wielingen in aanvaring is geweest mét het Ne derlandse ms. „Quo Vadis" en dat thans op weg was van" zee naar Ant werpen, is op de Schelde in beslag genomen en de Vlissingse haven binnen gesleept. Er wordt één cautie gevraagd van 42.000. Van 25 Augustus lot 6 September. Te Vlissingen is wederom een ver gadering gehouden van de Sportcon- Eacteommissle, ditmaal onder leiding van de heer L. P. van Oorschot. Me degedeeld werd, dat de trip naar Scarborough thans definitief is be- Saald op 25 Augustus tot 6 Septem- er. De reis zal via Rotterdam—Hul] worden -gemaakt. In totaal hebben zich uit verschillende takken van sport 80 longelui voor deelname aan de vijfde ontmoeting Vlissingen Scarborough opgegeven; bovendien is er gelgenlieicf voor 25 toeristen om de reis mede te maken. Er is echter eigenlijk -maar plaats voor 75. Vertegenwoordigd zouden zijn de voetbalsport (met een senior- en een juniorteam), athletiek, zwemmen, tennis en tafeltennis. van lien en van de directeur van het Arbeidsbureau uitgegaan. Er is geen sprake van, dat men het bestaanae bedrijf een monopolie-po sitie wil verschaffen. De voorzitter antwoordde de heer Wattel, dat de wachtgeldregeling die de arbeiders op een hoger maatschappelijk niveau brengt weer van kracht wordt, zo dra het bedrijf zich gevrijwaard weet tegen oneerlijke concurrentie, welke in het verleden inderdaad is aange daan. Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht en met 12 tegen 6 stemmen (die van de heren Flipse, Wattel, Hesselink, Schot, Van Empel en Meliefste) aan genomen. ONTHEFFING WINKELSLUITING Op verzoek van „Handelsbelang" werd besloten de zaken op 28 Juli ter gelegenheid van de Benelux-ron- de ontheffing van de winkelsluitings wet te verlenen tot 23 uur. Mr. Th. Portheine werd met 17 van de 18 stemmen benoemd tot voorzitter van het college van Curatoren over het. gymnasium. Voorts werd besloten 't Gothische stadhuis op Donderdag- en Zaterdagmiddagen voor bezichtiging open te stellen. Op voorstel van de heer L. J. Breel (Arb.), zullen des zo mers op Donderdagen ook tussen de middag rondleidingen worden gehou den. De entréeprijs werd voor vol wassenen op een kwartje en voor kinderen beneden 16 jaar, die onder geleide zijn, op een dubbeltje vastge steld. Advertentie SPROETEN-*— komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL Ongewenst bezoek aan zomerhuisje te Renesse De Rijkspolitie te Renesse arrest teerde zekere G. B., wonende té Haamstede, die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van koper en lood. Daartoe had h|j zich door mid del van inklimming toegang ver schaft tot een zomerhuisje te Renes se, toebehorende aan dr. G. te New York. Het lood had hij van het dak weggehaald. Men vermoedt, dat an deren hem daarbij behulpzaam zijn geweest. Het koper en lood werd te Zierikzee b|j diverse opkopers in be slag genomen. Solistenconcours ditmaal in Kortgene. Zaterdag a.s. organiseert de Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in Zeeland zijn jaarlijks solisten-concours, dat ditmaal gehou den wordt in Kortgene. Het aantal deelnemers is weer byzonder groot: het programma vermeldt niet min der dan 83 nummers, als volgt Ver deeld: derde afdeling solisten 21; derde afdeling duetten 1; derde afde ling trio's 1; derde afdeling kwartet ten 5; tweede afdeling solisten 19; tweede afdeling duetten 2; tweede afdeling kwartetten 2; eerste afde ling solisten 8; eerste afdeling duet ten 2; eerste afdeling kwartetten 1; afdeling uitmuntendheid solisten 9; afdeling uitmuntendheid duetten 1; afdeling uitmuntendheid kwartetten 1; ere-afdeling solisten 3; hoogste ere-afdeling solisten 6. De beoordeling geschiedt met toe passing van het 10-puntenstelsel in acht rubrieken, t.w. zuiverheid, tem po, nuancering, voordracht, opvat ting en phrasering, rhythmiek, klankgehalte (stemming), techniek (en samenspel voor ensembles) en keuze van het nummer. Het hoogste aantal te behalen punten bedraagt 80. Een derde prijs wordt behaald met minstens 48, een tweede met minstens 56, een eerste met minstens 64, een eerste met lof met minstens 72 en een eerste met onderscheiding met 80 punten. De Bond heeft als ju rylid geëngageerd de Rotterdamse musicus P. van Mever. De prijzen bestaan uit diploma's. Voorts zijn drie medailles beschik baar gesteld, namelijk door de Com missaris der Koningin in de prov. Zeeland, de burgemeester van Kort gene en de Provinciale Zeeuwse Cou rant, terwijl de bond tevens een gift in geld heeft ontvangen. De heer A. van Os f DESTIJDS BEKEND MUSICUS IN MIDDELBURG, Op 82-jarige leeftyd overleed in Den Haag, de heer A. van Os, ja ren geleden een bekende musicus in Middelburg. Hij was organist in de Nieuwe Kerk en gaf tevens orgel- en pianolessen. Bij voorkomende ge legenheden, zoals H&ndel-concerten en Passie-uitvoeringen, bespeelde hij het orgel van de Concertzaal. )e heer V Os was de opvolger van de heer Morks als stadsbeiaar- dier en heeft ook enige tijd een'man ninkoor in Vlissingen geleid. Voorts componeerde hij een aantal koraal voorspelen en enige liederen, welke hij aan de Prov. Bibliotheek schonk, doch helaas by de brand van 1940 vrloren gingen. In 1927 is de heer Van Os naar Den Haag vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2