PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Stabilisatie langs 38e breedtegraad zou grote overwinning voor V.N. zijn Braakman-inpoldering opent gunstige perspectieven DE BILT Kantlijn Generaal Eisenhower niet tegen gebruik atoombom WOEDENDE MENIGTE WILDE RAADHUIS IN BRAND STEKEN Vandaag Gromyko deed een kleine concessie PROF. R0MME KLOPTE AAN BIJ DE ..DERDE MACHT" VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 61 DagDiaa uitgave van ae firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Panter Hoofdred G Balllntan Pi verv.i \V. Leertouwer en B A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. t 4.55 p kw p p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Maart 1951 ADVEBTEWT1KHRUS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—, ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max 8 regels) van 1-5 regels t.— Iedere regel incer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bui Vllsslngen Wals» 38--60. lel 2355 I Utara lb.».g 8861 et 31601 M'burt lonoens. Kaal 2». tel. 2077 en 2924: Goes L. Vorstslr S3, tel. 2415 (b.g-g 222EI; Oostburg Pr. Maurllsalr. 12. tel. 102; Temeigcii: Brouwen),Ir. 1: Generaal Ridgtvay meent: VERLIEZEN VERHOUDEN ZICH ALS 60 1 Als de oorlog in Korea by de 38ste breedtegraad eindigt, kan dat be schouwd worden als een „geweldige overwinning voor de Ver. Naties", aldus verklaarde Maandag generaal Ridgway, bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, op een persconferentie. Het communistische leger in Korea is niet meer in staat een verrassend tegenoffensief to lanceren, wy hebben het initiatief en alle pogingen om het ons to ontnemen ztfn mislukt- De generaal schatte de verhouding tussen de communistische verliezen en die van de verbondenen als zestig staat tot één. Belangrijk ook is het veroveren van veel Noordelijk oorlogsmateriaal. Al beschikt de tegenstander over een^ onbeperkt reservoir aan mensen, al-" dus generaal Ridgway, het moest toch wel zeer moeilijk zijn om de verloren gegane wapens te vervan gen. Het was een grote nederlaag voor de Chinezen, dat zij er niet in ge slaagd zon de troepen der V.N. in zee te drijven. Sommige lieden zouden het „remi se" noemen indien de Ver. Naties er niet in zouden slagen „de Chinese massa's met ons handjevol te ver slaan". De Ver. Naties hadden zich er echter niet toe gezet China te ver overen. Wö bestreden het commu nisme in Korea, de enige plaats waar geschoten wordt. De mate waarin aan China militaire verliezen werden toe gebracht, zou het denken van millioe- nen in Azië beïnvloeden. Over de stryd in Korea werd Maan dag gemeld: Voor Zeeland is het vandaag een grote dag: de Marine keert te rug: Niet een klein schip met een handjevol mensen, maai- met een compleet garnizoen en een deel van de opleiding. De vlaggen wapperen in de stad van de Ruyter. En terecht, want naar dit moment heeft Zeeland, van oudsher marineland, reikhalzend uitgekeken. Het gerucht wil„ dat het marine- garnizoen in Vlissingen aanzienlek groter zal worden in nabije toekomst. Was er aanvankelijk sprak van een dikke 300 man. de kans is niet denk beeldig, dat het er een kleine duizend zullen worden. Voor de Vlissingse middenstand is dat een buitenkansje. Maar niet daarom in hoofdzaak juichen wij de terugkeer van de ma rine toe. Dat doen wij omdat de jongste oorlog duidelijk heeft aange toond hoe groot de strategische bete kenis van Walcheren is. Zulk een be langrijk strategisch punt onverde digd en ongebruikt laten, staat gelijk met het verwaarlozen van hoge troe ven. En zou dus fout zyn. Dat heeft blijkbaar ook de marine leiding ingezien. In ieder geval: de marine is terug. Vlissingen en Zeeland kunnen juichen! Merkwaardig genoeg valt deze terugkeer samen met een toe nemende critiek op de Neder landse marine, die verband houdt met de kabinetsformatie. Beweerd wordt, dat formateur Ronime in zijn programma accoord is gegaan met een door de rechter zijde gewenste, zeer kostbare, uit breiding van de vloot. Honderden millioenen guldens zouden daardoor onttrokken worden aan de opbouw van landmacht en luchtmacht, ter- wille van kruisers en vliegdeksche pen. Nu is het zo, dat wij warme voor standers zijn van een Nederlandse marine, waarmede ons volk voor den dag kan komen. Maar kruisers en vliegdekschepen hebben Amerika en Engeland in overvloed en zij kunnen die beter betalen, dan Nederland. Men kan zich een goede marine ook indenken, samengesteld uit klei nere en veel goedkopere schepen, waarvan de bouw geld overlaat voor de luchtmacht en de landmacht. De marine stèüt zo op kruisers en vliegdekschepen op grond van de tra ditie, beweert men. Als dat zo is, vragen wij ons af of traditie de voorrang behoort te heb ben boven maritieme en militaire noodzaak. Het antwoord dient dan ontken nend te luiden. In onze tijd is weloverwogen be roepskeuze een der leuzen van de dag. Maar niet iedereen loopt er even hoog mee weg. „Paraat" (P.v.d.A.) betuigt in een humoristisch stukje niet te geloven in de beslissende waarde van be roepskeuze en psychotechniek en wenst bovendien geen wereld, waar de rechte man met alle geweld op de rechte plaats gezet zal worden: „Gaat u nou maar eens in uw eigen omgeving na. Er zijn verscheidene mensen, die in twee geheel verschil lende beroepen een uitstekend figuur slaan. Er ziin goede kleermakers, die goede vakbondsbestuurders werden, letterzetters, die handelsreizigers, handelsreizigers, die stuntvliegers, stuntvliegers, die sigarenwinkeliers, sigarenwinkeliers, die circusreizigers, circusreizigers die onderwijzers en ondenvijzers, die van alles worden. Maar er zijn nog veel meer mensen, die niet geworden zijn, wat zij graag wilden, om de eenvoudige reden, dat alle stoelen in hun gewenste beroep reeds bezet waren. Zodat ik maar «eggen wil: die beroepskeuze is goed, Eenheden van het tiende korps der Ver. Naties hebben hun opmars aan de Oostelijke flank van het centrale front versneld. De ondervonden te genstand beperkte zich hoofdzakelijk tot licht machinegeweervuur en on derminde wegversperringen. Dit Generaal Eisenhower heeft voor de Senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat hö in ge val van oorlog „onmiddeliyk" de atoombom zou gebruiken, „als dit de afloop van de slag ten goede zou ko men". Het gebruik van de atoombom zou moreel verantwoord zijn „daar Ame rika geen oorlog zal beginnen". „Het domste ding", dat het Kremlin zou kunnen doen was een uitputtings oorlog tegen de Verenigde Staten te beginnen, aldus de generaal. duidt er op, aldus Reuter, dat de Noordelijke hoofdmacht zich terug trekt achter een dim „troepengor dijn". Amerikaanse mariniers ruitten ten Noorden van Hoengsong 12 km op. Voorhoeden bereikten de Zuidelijke oever van de rivier de Hongtsjon. Een patrouille stak de rivier over. Ten Noorden en Westen van Ami- dong trokken gedimde Noordkore- aanse formaties zich snel terug. De plaats Hongtsjon neemt in de huidige campagne een sleutelpositie in. EEN TWEEDE FRONT De Amerikaanse journalist Robert Allen, die als de officieuze woord voerder van generaal MacArthur wordt beschouwd, heeft in een Ja pans blad een artikel geschreven, waarin uitbreiding van de strijd te gen communistisch China tot het Chinese vasteland wordt aangekon digd. De nationalistisch-Chinese troe pen op Formosa zouden gebruikt worden om met behulp van de Ame rikaanse vloot een „tweede front" te vestigen. Er zouden voorbereidingen getrof fen worden voor het organiseren van een aanvoerlijn over water voor het overbrengen van een strijdmacht van 300.000 man. Engeland, Frankrijk en enkele andere landen zouden van deze plannen op de hoogte gebracht zijn. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen tüdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari j.L zijn ge sneuveld de kornoraal P. G. Kruyt 'it 's Gravenhage de adjudant-onderoffi cierinstructeur M. Schuringa uit Eind hoven. RELLETJES IN BARCELONA Op de grote verkeersweg van Ber gen op Zoom naar Steenbergen werd een solexberijder, de heer Roelands uit Steen bergen. door een auto, bestuurd door de heer M. uit Bergen op Zoom. aangereden. De heer R. bekwam zeer ernstige ver wondingen en werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij Zondagavond is over leden. viert de Nederlandse let terkundige en journalist Jan H. de Groot te Arnhem zijn 50e verjaardag: is het 25 jaar geleden, dat in Turkije een nieuw burgerlijk wetboek werd ingevoerd. vallen. Maar in de practijk is zij hui veringwekkend. De gedachte alleen al! Onze arme kinderen zullen bij het voortschrijden van wetenschap en techniek voor een commissie worden gedaagd. Zij zullen worden gekne pen en geprikt, men zal hun in de ogen spiegelen, bloed aftappen en te gen de knieën slaan; volwassen man nen zullen kladden maken waaruit de kinders verhalen moeten aflezen en aan het einde worden de kleinen naar huis gestuurd met een brief, waarin staat, dat zij slechts als gla zenwassers hun zielegaven geheel kunnen ontplooien, of dat zij aajunc- commies aan het kadaster of tolk bij de Verenigde Naties moeten worden. is best. In theorie en in sommige ge- Is het niet triest?" Protest tegen hoge kosten van het levensonderhoud In Barcelona1 zijn Maandag grote onlusten uitgebroken. Ongeveer 300.000 arbeiders legden het werk neer uit protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Een woedende menigte wierp in benzine gedrenkte bran dende lappen naar het raadhuis van Barcelona, terwijl de raad in vergade ring byeen was. Trams en taxi's werden door de stakers bestormd. Voor het raadhuis werd een ambu lance-auto in brand gestoken en be lette brandweerlieden het vuur te blussen. Ook het raadhuis liep brand schade op. Het plein voor het gebouw werd later door de politie ontruimd. De staking begon in de fabrieken doch sloeg spoedig over tot bijna alle takken van het bedryf. Bij alle fa brieken werden posters geplaatst. De kosten van het levensonderhoud zijn de laatste tijd met sprongen omhoog gegaan. De autoriteiten te Barcelona schrijven de relletjes aan communis tische invloeden toe, maar waarne mers zijn van mening, dat de gehele bevolking achter het oproer staat. Ook in enkele andere steden in de provincie Barcelona is Maandag niet gewerkt. De politie te Barcelona is Maandagmiddag met eenheden te voet en te paard van de civiele garde ver sterkt. Maandagmiddag verbeterde de alge mene toestand te Barcelona, Sommige winkels waren weer open. Gewonde Korea-vrijwilligers per vliegtuig naar huis In verband met de aankomst van de eerste groepen zieke en gewonde militairen van het Ned. detachement Ver. Naties in Nederland wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat in de toekomst meermalen kleine groepen zieke en gewonde militairen van het Ned. detachement Ver Naties per vliegtuig naar Nederland zullen wor den overgebracht Moderne twee-motorige straaljagers van het type Gloster Meteor wor den in grote getale in Nederland gebouwd als bijdrage in de verdediging van Europa- Een aantal Gloster Meteors staan klaar voor een proefvlucht l>y de Fokkerfabrieken te Amsterdam. Straaljager maakte noodlanding Piloot iicht gewond Gisteren is er opnieuw een ongeval gebeurd met een Gloster „Meteor" van de Nederlandse luchtmacht. De straaljager moest gistermiddag om streeks 4 uur een noodlanding ma ken by Hardegaryp en werd ernstig beschadigd. De piloot werd slechts licht gewond. Het toestel kwam terecht op een weiland tussen Hardegaryp en Ber- gum. Bij de aanraking met de grond zijn verscheidene delen van de straal jager gebroken. De piloot had. naar bq onderzoek door dokters is geble ken, slechts een hoofdwond. Vragen over de bouwstop De heer Tjalnia, lid van de Eerste Kamer, heeft de minister van weder opbouw en volkshuisvesting schrifte lijk vragen gesteld over de bouwstop. De heer Tjalma wijst hierbij op de noodzaak uit Indonesië afkomstige ex- Knil-militairen onder te brengen. Sleepbootbemanningen in Antwerpen staken In Antwerpen en de Scheldemond begonnen gisteren de bemanningen van sleepboten een staking voor ho ger loon. Vandaag zullen de schippers in de haven en op de binnenwateren beslissen of zij zich bij hen zullen aan sluiten. In Henegouwen duurde vandaag de staking van het trampersoneel, die 12 dagen geleden begon, voort en ligt het tramverkeer lam. Plaatsvervangers begonnen tweede conferentie-week De plaatsvervangers in Parys be gonnen Maandag hun tweede week van besprekingen. Gromyko heeft het tweede punt van zyn agenda veranderd om, zoals een Russische woordvoerder tegen over de buiten wachtende journalisten verklaarde „tegemoet te komen aan de Westerse bezwaren. Het gewij zigde agendapunt luidt: „Bespreking van het herstel der Duitse eenheid en het sluiten van een vredesver drag met Duitsland", terwyl het oor spronkelijk was: „Bespreking van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voort vloeiende terugtrekking der bezet tingstroepen". Een woordvoerder van de Franse delegatie merkte na afloop van de besprekingen op: „Het lykt er op dat de Russen op het tweede punt van hun agenda een concessie hebben ge daan, om de twee andere punten met meer kracht naar voren te kunnen brengen". Gromyko noemde Maandag het nieuwe Westerse' voorstel voor het eerste punt van de agenda „nog slechter dan het oude". De Britse ge delegeerde Davies heeft het afgelo pen weekeinde in Londen nieuwe in structies gekregen. Het schynt, dat de Britse regering alles in het werk wil stellen om mislukken van de conferentie te voorkomen. „ALS" ALLES GOED GAAT Twee C.H.-ministers en „anderhalve" V.V.D.-er (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, Maart Wanneer 2lch geen nieuwe complicaties voordoen, begint het erop te geiyken, dat prof. Romme zijn kaartenhuis, waaraan hü nu al enige weken met een bewonderenswaardige volharding en met een voorbeeldig geduld heeft gearbeid, afgebouwd krUgt. Het geringste politie ke zuchtje kan het echter weer in elkaar doen storten, maar als de infor mateur kans ziet het daartegen te beschermen, dan zal Nederland binnen- niet te lange tyd weer een echte regering rUk zijn. Zover zijn we nog niet. De moei lijkheid zit nog altijd in de bezetting van de vier zetels, die oorspronkelijk aan de zogenaamde derde macht wa ren toegedacht. Nu de anti-revolutionnairen niet meer voor twee daarvan in aanmer king komen, schijnt prof. Romme ze te willen bestemmen voor de C.H.U. en de V.V.D. en wel twee voor de C. H.U. en twee voor de V.V.D. Van de C.H.U.leden, ir. C. Staf. die voor Oorlog en Marine in aanmerking komt en Mr. H. Mulderije, die voor bestemd is voor Justitie, heeft prof. Romme nog geen afwijzend antwoord ontvangen, doch deze heren hebben Met auto èn textiel er vandoor. Een textielhandelaar te Bussum, die geregeld diverse markten in ons land bezocht, had de gewoonte zijn auto volgeladen met textielgoederen 's avonds in zijn garage te zetten. Zondagnacht hebben inbrekers deze gewoonte benut om hun slag te slaan. Via een zijdeur wisten zij in de ga rage te komen, waarna zy met de volle auto verdwenen. De schade aan textiel wordt op 9 k 10 duizend gul den geschat. De auto was zo goed als nieuw. Deze was verzekerd, maar de goederen niet. EEN HOBBY VAN VADER CATS Behalve cultuurgronden ook recreatiegebied Wanneer Jacob Cats nog leefde, zou hy ongetw-yfeld grote belangstelling koesteren voor de plannen toé inpoldering van de Braakman, Want onze beroemde dichter, die een groot vriend was van Zeeuwsch-Vlaanderen, ver vulde in zyn tyd een belanryke rol by de inpoldering van de Braakman, waarmede men toen van Hollandse zyde was begonnen. Trouwens, reeds omstreeks 1400, ten tyde van de Vlaamse Heren, werd met de inpoldering van de Braakman, toen nog een grote kreek en belangrijk grensgebied, begonnen. In 1371 weru veel werk teniet gedaan door een grote overstro ming, die het water bracht tot in de kerk van Biervliet en tot de poorten van Gent. Ook tydens de Geuzentijd werd het Ingepolderde land weer onder water gezet. De „"Brakman" heeft in de krygs- geschiedenis steeds een belangrijke rol vervuld. Zo was het een veelom streden grensgebied tussen de Duit se keizer en de Franse koning. Mau- rits en Frederik Hendrik hebben van uit de Braakman hun veroveringen geleid. Prins Maurits landde er in 1600 voor zyn beroemde slag om Duinkerken en iedere Vlissingse en vermoedelijk ook iedere Zeeuwse jon gen weet u te vertellen, hoe Jacob Hobein hier, onder het lood van ko gels, de vlag redde van een afgedre ven schuit. De Braakman is in de krygsgeschiedenis altijd bekend ge weest, tot zelfs in de laatste moderne oorlog. Ook in 1944 vormde de Braak man een moeilyk te ovenvinnen hin dernis voor de bevryding van West- Zeeuwsch-Vlaanderen en eerst nadat de geallieerden een geslaagde landing hadden verricht ter hoogte van Bier vliet, kon de Isabelle-Sluis worden veroverd. Vanaf 1200 is de inpoldering gelei delijk voortgezet, maar de Angelina- en de Stellapolder zijn nog lang ei landjes gebleven. Oudere mensen kunnen zich dat zelfs nog wel her inneren. 830 HA SCHOR. Thans bestaat de Braakman nóg uit 830 ha begroeide schorren met kleine kreken, ongeveer 520 ha zand platen met kleine kreken en ongeveer 180 ha water. Zullen de plannen tot inpoldering van dit gebied worden uitgevoerd, dun zal daardoor worden verkregen 1530 ha polderland, een waardevolle aanwinst voor onze land- en tuin bouw, waardevol, omdat er zo'n drin gend gebrek is aan cultuurgrond. Vanzelfsprekend is hierbij in de eerste plaats gedacht aan het vesti gen van akkerbouwbedrijven, maar daarnaast opent deze inpoldering by- zonder gunstige perspectieven voor de Zeeuwsch-Vlaamse fruitteelt en wellicht ook voor de groenteteelt. De fruitteelt is in Zeeuwsch-Vlaanderen in opkomst, er zijn en worden prach tige resultaten bereikt, maar ook hier is het grootste bezwaar een ge brek aan grond. Voor fruitteelt is weinig grond no dig; met enkele ha kan men reeds veel bereiken, waarby nog komt dat fruitteelt heel wat meer arbeids krachten vraagt. Ook kan wellicht voor groenteteelt wat grond beschik baar worden gesteld. Op deze wyze zou ook het kleinbedrijf ten zeerste gebaat zyn. RECREATIE-GEBIED Het is nog weinig bekend dat ge deelten van de Braakman, speciaal in de omgeving van Philippine, 's zo mers geregeld bezocht wordt door dagjesmensen, vooral uit de omge ving van Bouchaute en Assenede. Zeeuwsch-Vlaanderen is arm aan recreatiegebied, dat zich practisch uitsluitend beperkt tot Cadzand en omgeving. Welnu, hier openen zich gunstige perspectieven voor het vormen van een prachtig recreatiegebied, gunstig gelegen voor de bewoners van een' groot deel van Oost Zeeuwsch-Vlaan deren, maar speciaal ook voor de Bel gische grensbewoners. AFWATERING. Wanneer men thans een kijkje gaat nemen aan de Braakman, is er van een inpoldering nog weinig of niets te bespeuren. Op de dyk van de Nieuw Neuzenpolder, ter hoogte van Paradys, staat een werkhut en liggen wat materialen. Vermoedelijk zal van hieruit de inpoldering worden begon nen. Eerst moet aldaar een nieuwe sluis worden gemaakt, die het water van 15.200 ha land kan verwerken. vervolg op blz. 9) ook nog niet definitief een portefeuil le aanvaard. Wanneer zij toestemmen en Mr. Stikker verklaart zich bereid weer leiding aan Buitenlandse Zaken te geven, dan blijft de bezetting van Verkeer en Waterstaat nog over. Het zal wel voor deze functie zyn, dat de informateur Maandagmorgen de heer H. H. Wemmers, tot 1 Januari 1949 di recteur van het Rijkskolenbureau en op het ogenblik één van de directeu ren van de Staatsmijnen, gepolst heeft. De heer Wemmers is party loos eii beschouwt zich als een exponent van de gedachte van de derde macht. Ook de heer Wemmers heeft nog niet medegedeeld, of hij een ministers- portefeuille accepteert. Stelt men zich voor een zeker opti misme open, dan zou men zich het kabinet, dat prof. Romme blijkbaar voor ogen zweeft, als volgt kunnen voorstellen: zes K.V.P m.inisters, na melijk: Teulings, zonder portefeuille en vice-minister-president; v. d. Brink. Economische Zaken; Van Maarseveen, Binnenlandse Zaken; Rutten, Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen; Al- bregts, Productie: een nog aan te wij zen R. K. bewindsman voor het sterk in betekenis afgenomen departement voor Uniezaken en Overzeese Rijksde len; vijf ministers van de P.v.d.A., na melijk Drees. Algemene Zaken en mi nister-president; Joekes, Sociale Za ken; Lieftinck, Financiën; Mansholt. Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening; In "t Veld, Wederopbouw en Volkshuisvesting; twee bewindslieden van de C.H.U.. namelijk Staf, Oorlog en Marine; Mulderije, Justitie; één vol waardige V.V.D.-er. namelijk Stikker, Buitenlandse Zaken en één aan de V. V.D. verwante minister, namelijk Wemmers, Verkeer en Waterstaat. Doch dit alles, als de aangezochte personen zich bereid verklaren achter de regeringstafel plaats te nemen; als de verschillende fracties zich kunnen verenigen met deze figuren en rnet de plaatsen, die zij zullen gaan inne men en als voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen een geschikte en aan vaardbare man gevonden kan wor den Deze „alsen" vormen de problemen, waarmede prof. Romme in deze dagen worstelt. Wanneer zij niet in vervul ling gaan, welnu, dan kan hij opnieuw aan zyn wankel kaartenhuisje begin nen Honden- en kattenbakken in Amsterdamse polltiebureaux Op initiatief van de vereniging Die renvrienden. te Amsterdam, zullen binnenkort op de voornaamste Amster damse politiebureaux. honden- en kat- tenhokken worden geplaatst. Loslo pende of verdwaalde honden en kat ten kunnen op de politiebureaux wor den afgegeven en zullen daar aan een onderkomen vinden om later door de vereniging Dierenvrienden te worden afgehaald en aan de eigenaars te wor den terugbezorgd, eventueel van een tehuis te worden voorzien. WISSELEND WEER. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1