Grondstoffenmarkt ontwricht door de oorlogsvoorbereidingen Nieuws uit Zeeland r IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf GEEN BRITS VICE-CONSULAAT IN VLISSINGEN Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1951 REDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Advertentie !<a*l van leituwen! Mijnhard» /.enuwtabletreo helpen (I et overheen Uitvoerig overzicht van het economische leven op de Zeeuwse eilanden De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad, heeft gisteren tijdens de vergadering dezer Kamer, dlo te Goes werd gehouden, een uitvoerige rede uitgesproken, waarin hij oen overzicht gaf van de gang van zaken in het Zeeuwse be drijfsleven. IIU wees hiorbU op de ontwrichting van de grondstoffenmark- ten door de alles verslindende oorlogsvoorbereidingen en op de prUs- stUgingen van essentiële goederen, die in alle landen spanningen tussen lonen en prijzen hebben teweeggebracht. De heer Kammeraad sprak er zyn teleurstelling over uit, dat het Benelux-verdrag per 1 Januari j.I. nog niet kon worden getekend. Voor alle partyen is het te wensen, dat spoe dig de bezwaren, die deze ondertekening In do weg staan, opgelost kunnen worden. Het overzicht over het afgelopen jaar bij verschillende bedrijven in Zeeland, begon de heer Kammeraad met de Kon. My. „De Schelde". Deze maat3chappy had eind December 1950 3901 werklieden en ambtenaren in dienst en betaalde over 1950 ruim 10 millioen gulden aan salarissen. Spreker gaf een opsomming van de schepen, die In 1950 door „de Schel de" afgeleverd waren en die thans nog onderhanden zyn. Uitvoerig ging spreker in op de re sultaten van de N.V. Haven van Vlissingen en van het bunkerstation der S.H.V. Uit deze resultaten, die wij reeds eerder publiceerden, bleek, dat de bedryvlgheid ln de Vlissingse haven het afgelopen jaar toenam. Voor de N.V. „De Vltrite Fabriek" te Middelburg, zyn de vooruitzichten voor 1951 wat betreft orders, zeer gunstig, aldus de heer Kammeraad, doch gevreesd moet worden, dat ma- teriaalmoeiiykheden niet uitblövên zullen. De afzet n 1950 was belang rijk groter dan in 1949 en bedroeg meer dan het dubbele van de gemid delde voor-oorlogBe afzet. Leveringen hadden plaats naar Nederland, Ar gentinië. Australië, België, Denemar ken, Duitsland, Engeland, Finland, Griekenland, Indonesië, Syrië, Zwe den en Zwitserland. De totale perso neelssterkte aan het eind van het jaar bedroeg 489. Bij de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn Co., bestond in 1950 veel bedryvlgheid, dank zy de nog steeds grote behoefte aan hout voor de bouwnyverheid, niettegenstaande zich in de 'Ze helft van het Jaar een prysstyging voltrok. De fa. J. Goedbloed Zonen expor teerde de helft van haar productie (aardappelkratten, uienkratten, enz.). Over het algemeen konden de resultaten in dit bedryf bevredigend genoemd worden. Wat de vooruit zichten voor 1951 zyn, is niet met zekerheid te zeggen. Een en ander zal afhangen van de aardappelen- en uienexport en ook van de behoefte der veilingen. De N.V. Zeeuwse Confectiefabrie ken bereikte het afgelopen jaar be drijfsresultaten, die alleszins reden tot tevredenheid gaven. Dank zij be langrijke investeringen kon met suc ces de buitenlandse concurrentie het hoofd worden geboden. Een moeiiy'k- heid bleef nog steeds het aantrekken van vrouwelijke arbeidskrachten. Of in het nieuwe jaar op volle capaciteit zal kunnen worden geproduceex'd zal in hoge mate afhangen van de aan voer van grondstoffen. Bij de fa. Boddaert Co. Ijzer gieterij te Middelburg, waren de moeilijkheden in dit bedryf steeds stygend. De winstmarges liepen te rug, terwyi de kosten hoger werden. Ook de grondstoffenvoorziening werd steeds moeilijker. De modernisering van het bedrhf is thans in eerste phase afgesloten en men is gereed óm een hogere productie te conti nueren. De productie en de stroominkoop van de N.V. Prov. Zeeuwse Electricï- teits Mij. bedroeg in 1950 74.370.000 Kwh tegen 65.354.000 Kwh in 1949. Het ex- en importbedrijf van de fa. M. L. Polak en Zn. heeft zich be houdens een kleine uitzondering, ge heel volgens plan kunnen ontwikke len. zodat het personeel, ongeacht eventuele conjunctuurveranderingen, toch minstens 2 jaar aan het werk lean worden gehouden. Voor de „Zeelandia" H. J. Doeleman N.V. te ZIerikzee, was de gang van zaken in 1950 bevredigend en ook de Advertentie. wy laten MISS PEGGY die Jarenlang verbonden was aan het EngelBe hof, de nieuw ste creaties van de wereldbe roemde COLD WAVE ln onze salons lanceren. Deze SPECIALISTE genoot het voorrecht, de unieke Cold Wave-ontwikkkeiing in de grootste en meest bekende schoonheidssalons in Engeland, Amerika (Hollywood), Austra lië, enz., mede te maken. De voordelen van de Cold Wave zyn: 1. geen nadelige gevolgen voor het haar. 2. geen gebruik van electri- sche apparaten. 3. geen zware ën warme wik kels. 4. een natuuriyke, zachte haargolving. 5. nooit kroezen. SPECIAAL TAKIEF VOOR JONGE MEISJES. verwachtingen voor 1951 zyn niet ongunstig. DE SPOORWEGEN. Het relzigersvervoer by de N.V. Ned. Spoorwegen nam toe. By de goederendienst viel echter op, dat veel producten van Zeeuwse bodem steeds meer per vrachtauto worden vervoerd. Op de duur zal dat moeten leiden tot inkrimping van Spoorweg- vervoersgelegenheid. Wanneer men in aanmerking neemt, wat er in de Lang straat ls gebeurd,.zal men zich dienen te beraden, aldus de heer Kammeraad, waarmede de belangen van handel en industrie het meest en onder alle weersomstandigheden, ge diend zullen zyn. By de fa. D. de Jager Jr..Groot- handel in Ijzerwaren en Gereed schappen te Middelburg, deed de Korea-oorlog zich gevoelen, o.a. door prijsverhogingen. De verkoop heeft zich in 1950 gunstig ontwik keld, mede door de woningbouw, die in Zeeland behooriyke afmetingen had aangenomen. Bij de N.V. vJi. Gebr. Polak, handel in Ijzerwaren en Industriële beno digdheden kenmerkte het jaar 1950 zich door een sterke afname van de bedrijfsdrukte in het begin van het jaar, doch in Mei trad een herstel in. ZAADHAXDEL. De export van zaaizaad door de fa. D. J. v. d. Have te Kapelle bleef op een hoog peil in 1950. De binnen landse omzet liep nog iets op. ter- wyi de omzet van boomkwekers- producten terugliep, zowel in prijs als in eenheden. De pr-yzen stegen in 1950 aanmerkelijk, de importen zelfs dikwijls met 100 De N.V. Zaad- handel en Boomkwekeryen Wed. P. de Jongh te Goes had eveneens een vrij gunstig verlopende zaad- en graanhandel, met uitzondering van de op contract geteelde producten. De opbrengsten waren gemiddeld 100 boven normaal, waardoor een groot surplus ontstond, dat voor een belangrijk deel onder de kostprgs moet worden geruimd. Door het fa len van de fruitpryzen in 1949 was de lust om te planten zeer vermin derd. Door de grote vraag in voor afgaande jaren was de productie daarentegen belongrgk opgevoerd, waardoor goede producten tegen te lage prijzen werden verkocht. De firma T. Dijkslag te Tholen rapporteerde, dat 1950 voor de bouwmaterialenhandel geen on gunstig jaar was. Door het steeds meer uitgeven van bouwvergunmn- §en nam de vraag naar bouwstoffen elangryk toe, zodat de fabrieken niet in staat waren in de behoefte te voorzien. Wat de beton-industrie be treft, waren er het gehele jaar goede orders, vooral de leveringen aan ge meenten en waterschappen namen belangryk toe. De concurrentie was echter scherp. In het schilders- en behangersbe- dryf was er gedurende de zomer maanden voldoende werk aanwezig, voornamelijk nieuwbouw en buiten werk. In het najaar echter trad even wel werkloosheid in. De onderlinge concurrentie heeft in dit bedryf vor men aangenomen, die vaak niet te verantwoorden zyn. Voor de Horecabedryven was 1950 niet onbevredigend. De omzetten in de cafébedrijven en de restaurants liepen enigszins terug, de hotel- en seizoenbedrijVen hadden behooriyke resultaten, doch de algemene prys- stggingen oefenden een ongunstige invloed uit op de exploitatie-rekenin gen. De heer Kammeraad stond hierna j stil bij de voor Zeeland zo belang- i ryke agrarische sector, waarby hy o.a. gewaagde van de moeilykheden, 1 die zich hier voordeden. Slechte tyden maken de graan- maalderij, de veevoederbranche en de broodbakkerijbedryven door. De mengvoeders bleven nog steeds ge distribueerd en nog minder dan een jaar tevoren ziet het er naar uit, dat hieraan spoedig een einde zal komen. De ontvangsten in het bakkersbe drijf gaan achteruit door kleiner ver bruik. Bovendien is de prys van het volksbrood nagenoeg beneden de kostprijs. Met dit uitvoerig overzicht her stelde de heer Kammeraad een oude traditie der Kamer, die in de laatste jaren echter in de verdrukking was geraakt. TUCHTRECHTER PRIJSO VERTREDINGEN. De tuchtrechter te Middelburg behan delde de zaak contra M. J. te Goes. J. was de verkoop ten laste gelegd van rij wielbuitenbanden tegen te hoge prijzen Boete f 25.—. H. P. A. te Kapelle had wol te duur verkocht. Boete 20--*. J. M. had rijwielbanden te 'duur ver kocht. Boete f 15. P. B. te 's-Heerenhoek was de verkoop ten laste gelegd van Kina-druppels tegen te hoge pi'jjzen. Boete f 30.—. ONTVANGEN UITGAVEN Voorlichtingsblad P.Z.E.M. De N.V. Prov. Zeeuwsch Electrici- teitsmaatschappy te Middelburg zond ons het laatst verschenen exemplaar van haar voorlichtings blad „De Schakel", een keurig uit gevoerd orgaan, dat al naar behoef te drie A vyfmaal per jaar het licht ziet. Het doei van het blad is het publiek op smakelijke wijze voor lichting te geven over de economi sche en technische kanten van de toepassing van electriciteit. Daar in Zeeland 54 van het totale elec- triciteitsverbruik op de huishoudelij- ke sector valt, vormen de huishou delijke toepassingen steeds de hoofd schotel. Dit houdt niet in, dat ook niet andere facetten onder de aan dacht van het publiek worden ge bracht: in dit verband signaleren wy het voor vele Zeeuwse scholen be- hartenswaardige artikel over doel matige verlichting van schoolloka len in het Novembernummer van 1950. Voorts tracht men een indruk te geven van de werken, die by de P. Z. E. M. onderhanden zyn voor uit breiding en verbetering der electri- citeitsvoorziening om zodoende het publiek te doen meeleven met Se ont wikkeling, de resutaten en de pro blemen van het bedryf. Juist in deze tijd van beperkende maatregelen acht men voorlichting broodnodig: voorlichting omtrent de doelmatige en economische toepas sing van stroom, omtrent de juiste keuze van toestellen, omtrent de manier, waarom gebruik van eleetri- schs apparaten bezuiniging of af schaffing van anaere kosten, hulp krachten of grondstoffen kan bete kenen, voorlichting ook omtrent de van hogerhand voorgeschreven be- perkin gsplichten. In het Maartnummer 1951 wor den o m. „stofzuiger-wenken" gege ven, komen een „lcookpraatje" en een artikel over heet water voor en wordt in woord en Leeld iets ver teld over de 10.000e kookklant in Zeeland. NOORD-BEVELAND Wissekerke CHR. LAND ARBEIDERSBOND De Ned. Chr. Landarbeidersbond, afd. Wissekerke, hield haar jaarverga dering onder leiding van de voorzit ter, de heer C. J. de Smit in het gym nastieklokaal te Wissekerke. De voorzitter sprak een welkomst woord. Na het zingen van het Bonds lied, werd de avond gevuld met sa menzang, voordracht, zang. door een dameskoortje en een film over Cana da en de visvangst. Het hoofdbe stuurslid, de heer v. d. Linden sprak een opwekkend woord over: „De strijd duurt voort"., Verder werd een taart, verlootWaarvan de opbrengst, ten bedrage van 16,80, bestemd was voor het T.B.C.-fonds. Ds. Boonstra sloot de vergadering met dankgebed. WALCHEREN Vlissingse schooljeugd spijbelt minder. Het spijbelen van de Vlissingse schooljeugd is belangryk minder ge worden. In 1950 maakte dit slechts van het schoolverzuim uit, te gen 20% in 1949. In het afgelopen jaar kwamen 2 gevallen van abso luut schoolverzuim voor en 73 geval len van relatief schoolverzuim. In 1949 bedroeg dit aantal 59. Deze cij fers Worden medegedeeld door de commissie tot Wering Van schoolver zuim in haar verslag over 1950. Zo als men weèt, heft het gemeente raadslid. de heer J. P. /ente vogel er op gewezen, dat er schoolhoofden zijn die het ongeoorloofd verzuim niet op geven. Er werd 29 maal als reden „ziek geweest" opgegeven, waarvan 23 maal kwam voor rekening van één meisje, waarvan de commissie de overtuiging heeft, dat de ziekte ge simuleerd werd om de wet te ont duiken, Overeenkomstig art. 19 der Leerplichtwet werden ae ouders op hun verplichtingen gewezen en voor de gevolgen gewaarschuwd. Het aan tal opgeroepen personen bedroeg 32 (ln 1949: 28). Van de 73 verzuimen behoorden er 5 tot tot de R.K. Jongensschool, 3 tot de R.K. Meisjesschool, 16 tot de Pr. Willcmschool, 3 tot <ïe Gerefor meerde school, 21 tot de Frans Naere- boutschool en 25 tot de openbare ULO-schcol. NED. VER. VOOR CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Woensdagavond hield de afd. Vlis singen van de Ned. Vereniging van Ghr. Kantoor- cn Handelsbedienden haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer C. Poppe. Na een korte bespreking van het jaarverslag, waarin gewezen werd op de stijgende lijn in het ledental en het belangrijke feit werd gememo reerd van de tot standkoming van de C.A.O. voor het Bank bedryf en de Metaalindustrie, werd dit alsmede het financieel verslag goedgekeurd. De Bondsvoorzitter, de heer H. J. Vermeulen uit Amsterdam, hield een toespraak over „Rustig te midden der golven". Vervolgens werd aan de heren A. J. Heyliger, M. J. C. Huyssoon en J. P. van Noorden het gouden insigne uitgereikt voor het 25-jarig lidmaat schap der Chr. Vakbeweging. Ook de heer H. Blanken verkreeg dit insig ne. Na dit meer officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen, waarby de opvoering van het toneelspel „De truc van Tienus", veel by val ver wierf. Een muziekclubje van vijf vro- lyke meisjes zorgde voor een gezelli ge afwisseling. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL VOORZIET IN GROTE BEHOEFTE Het jaarverslag van de Commissie van Toezicht op het Nijverheidson- derwys voor meisjes, dat thans ver schenen is heeft slechts betrekking op het tijdvak van 1 September tot en met 31 December '50. Onofficieel opende de gemeentelyke industrie- en huishoudschool te Vlissingen op 1 September 1950 haar poorten voor de leerlingen van de eerste klasse der primaire opleiding. Op 18 Octo ber 1950 werd de school officieel in gebruik genomen. De cursus werd aangevangen met 74 leerlingen, zo dat drie parallel klassen gevormd moesten worden. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal leerlingen 75, waarvan 73 uit VliB- slngen en 2 Uit 0.>en W. Souburg. Bijzondere werkeaamheden werden nog niet door de Commissie verricht, gèzien de nog korte tijd van haar be staan. De commissie spreekt als haar mening uit, dat de school haar reden van bestaan reeds bewezen heeft en in een grote behoefte voorziet. DE KILIMA HAWAIÏANS HADDEN WEER SUCCES. Voor een vry goed bezette zaal van het Vlissingse Concertgebouw, heb ben de van de radio alom bekende Kilima Hawaiïans Donderdag hun meest populaire nummers gebracht. En naar vanzelf spreekt, met groot succes. Er waren meeslepende melo dietjes van Hawaii en Ambon, maar ook het allernieuwste uit deze, con treien de HawaiianSamba. Verder traden op Willy Vervoort, de Vlaamse komiek, die met een liedje en een praatje de aanwezigen bezig hield, de accordeon-virtuoos Ted Valerio en verder Tony Bou cher, die zelfs wat kussen in de zaal kwam uitdelen. De talryke aanwezi gen hadden een prettige en vroiyke avond EXAMEN. De heer W. van Poelje, afkomstig uit Vlissingen, slaagde aan dc Eco nomische Hogeschool te Rotterdam voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. THOLEN Scherpenisse VERKOPING Dinsdag 27 Februari werd te Scherpenisse ln het openbaar ver kocht het woonhuis met schuur aan de Kleine Loo van de fam. Hartog. Het geheel werd gekocht door de Vei lingsvereniging voor de som van 14.050terwyi het woonhuis door de Velllngsvereniging later af zonderlijk weru verkocht aan de heer C. Rystenbll te St. Maartensdijk. Door de aankoop van de schuur en bybehorend terrein wil de Veilings vereniging haar gebouw en terrein vergroten, zodat mettertyd de wa gens voor lossen en laden door het veilingsgebouw kunnen ryden. Oud-Vossemeer SONNEHEERDT-AVOND. Dezer dagen werd ln de School met de Bijbei te Oud-Vossemeer een blin- denavond gehouden, uitgaande van blindeninstituut „Sonneheerdt" in Utrecht. Medewerking verleende O.a. het Ned. Herv. Kerkkoor, Na opening door de burgemeester, J. J. Versluijs, hield deze een toe spraak, waarop het kerkkoor enige stukjes ten gehore bracht, die zeer in dé smaak vielen. Vertoond werd een film over het leven van de blinden op Sonneheerdt, men zag o.a. de blinden aan het werk in de wevery en vlech- tery. Een en ander werd toegelicht door de vertegenwoordiger van de stichting, die daarna ook het braille schrift toonde. De samenkomst werd met een op wekkend woord gesloten door ds. v. Putten, Ned. Herv. predikant. HOME-TRAININGSWEDSTRIJD. De wielersupportersclub „Vosmeer Wil Vooruit" organiseerde in de zaal van de heer Lagaaij grote home-trai- ningswedstryden vóór amateurs en nieuwelingen. Voor deze wedstryd bestond grote belangstelling. De jury, bestaande uit de heren J. Smallegange, T. M. Hage en A. C. P. Timmermans, maakte na afloop de uitslag bekend. Deze luidde: Amateurs: 1. M. van Poortvliet, Oud-Vossemeer 5 punten; 2. Vla- mings, Steenbergen 6 pnt.; 3. Vree- sen, Steenbergen 7 pnt. Nieuwelingen: 1. De Baat, Steen bergen 5 punten; 2. Boogaart, Oud- Vossemeer 9 pnt.; 3. Dam, Steenber gen 10 pnt.; 4. Ligtendag, Steenber gen 12 pnt.; 5. A. van Dyke, Oud- Vossemeer, 12 pnt.; 6. Van wegen, Steenbergen 15 pnt. De wisselbekers kwamen dus aan M. van Poortvliet en De Baat uit Steenbergen, Jaarverslag van de Kamer van Koophandel. Aan de Britse Ambassade werd door de Kamer van Koophandel verzocht een vice-consulaat te Vlissingen te openen ten behoeve van het steeds toe nemende verkeer, doch hierop werd afwijzend beschikt, aldus deelde de heer C. A. Kammeraad mede tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel te Goes. BU het ministerie van marine werd aangedrongen op een gunstiger berekening van de loodsgelden bij het aanlopen van de Haven van Vlissingen, doch de minister deelde mede, dat de tarieven Internationaal geregeld zijn en dat hierin zonder meer geen wijziging kan worden ge bracht. De heer Kammeraad gaf voorts een verslag van de werkzaamheden der Kamer in het afgelopen jaar. Met ae Rijkswaterstaat werd overleg ge pleegd over de draaitijden van de Keersluis te Vlissingen in verband met de vertrekuren der veerboten Eveneens werd overleg gepleegd met de N.S. over vertraging bij de aan voer van verse vis per spoor. Er weró met medewerking van de A.N.W.B. een actie gevoerd voor het verkrijgen van toestemming tot de bouw van een modern busstation aan de veerweg te Kruiningen, welke actie met succes werd bekroond. Op verzoek van een aantal inwoners van Dreischor werd met de P.T.T.-autoriteiten overleg ge pleegd voor het verkrijgen van een tweede postbestelling in een deel de zer gemeente. „Ik heb geen cent", verklaarde de huisvader van het Chr. Militair Te huis te Middelburg, toen Wy hem op belden om te vragen of hy soms nog iets had voor deze verantwoording. Zijn stem klonk 'n beetje triest, maar dat is spoedig te verhelpen. Wie zal de eerste zijn, die naar de Nieuw- straat stapt om de huisvader een gift voor de actie ter hand te stellen, zo dat hij voor de volgende verantwoor ding weer wél wat heeft? De girore kening deed ons weer goed. Meer dan 90.—, kunnen wy vandaag weer ver antwoorden. De eerste kerkcollecte kwam binnen van de Ned. Herv. Ge meente te Noordgouwe. Ze geven daar op Schouwen en Duiveland een pracht voorbeeld, want er kwam nog meer van dit eiland, 28.60 was de opbrengst van de kerkcollecte en 22.50 leverde een Inzameling op ty- dens de jaarvergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel afd. Schouwen-Oost. De Herv. 'Kerk te "s Heer Abtskerke zönd*ms een bydrage van 10.terwijl de Ge- ref. Kerk te Breskens en de Ger. Kerk art. 31 K.O. te Hoek, ieder 5.— zon den. N.N. te Wemeldinge verraste ons met 21.gecollecteerd tijdens een verjaardag Tenslotte zond N.N. te W. ons 1.'—. Hartelijk dank voor al deze. giften, waardoor de stand op 4094.29 kwam. En verder weet U het: Giro 359300 Ln.v. Prov. Zeeuwse Courant Middel burg „Actie Bouw 'Militaire Tehuizen Zeeland". Middelburg rekent op een stroom giften. Na afsluiting van deze verantwoor ding kwamen nog de volgende giften binnen. De buurtvereniging „Over de Seisbrug" spande de kroon met 37, samengebracht tijdens een feest avond. Dan volgt de collecte op een jaar-vergadering der M.V. en J.V. te Nieuwdorp, die 14.50 opleverde en een collecte op een jaarvergadering van de Ger. Mannenver. te Wol- faartsdijk, die ons 12 dichter bij het doel bracht, terwyl de Chr. Me taalbewerkers uit Arnemuiden voor een bedrag van 9.31 zorgden. Prachtige resultaten en een aanspo ring vcor anderen! De fam. G. te V. •rond ons niet minder dan 13, de op brengst van een collecte tydens een huwelijksfeest. K. J. te M. zond 2.50 en ook zonden vier kerken bijdragen, n.1. de Ned. Herv. Kerk te Wilhelmi- nadorp 15, de Ger. kerk te Zonne- maire 5, de Ger. kerk te Zoutespui f 5 en de Ger. gemeente te Terneuzen ƒ5.. De stand kwam hierdoor op 4212.60. 7*1*0 pKVElAMD NED. CHRISTELIJKE BOL vVVAKAKBBiUKltS. Donderdagavond werd in de Prins van Oranje te Goes de 32ste jaarver gadering gehouden van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, afdeling Goes. De avond werd geopend cioor de voorzitter, de heer A. den Hol lander, die inzonderheid een woord van welkom sprak tot de Bondsvoor zitter, de heer Van Eybergen uit Utrecht en de heer Meyooom als af gevaardigde van de Besturenbond. Vóórts memoreerde spreker in net kort de werkzaamheden der afdeling in het afgelopen boekjaar en sprak de hoop uit, dat de leus voor het ko mende jaar „Op naar dc 100 leden", geen holle leus zal mogen zijn. De vereniging telt thans 87 leden. In het afgelopen jaar waren 19 nieuwe leden geboekt, zodat er geen reden tot klagen was. Tenslotte stond spr. een ogenblik stil bij het verlies dat de afdeling het afgelopen jaar had geleden, door het plotselinge ver scheiden van haar voorzitter, de heer Blommaert, die door een noodlottig ongeval om het leven was gekomen. Aan de heren Kriekaart, Slager en De Dreü werd door de bondsvoorzit ter het gouden insigne uitgereikt wegens 25-jarig lidmaatschap, ter wyl de heer Sinke een byzondere onderscheiding ten deel vlei, wegen 't feit, dat deze reeds 30 Jaar achter een secretaris was van de afd. Goes. Na de pauze hield de Bondsvoor zitter een leerzame causerie over het onderwerp: „N.C.B. en Gezin". Spr. ging hierbij terug tot aan de Franse Revolutie en schetste vervolgens ln grote trekken de verdere ontwikke ling van de N.C.B.om tenslotte een oproep te richten tot de aanwezige vrouwen, om toch vooral hun mannen daadwerkelyk te biyven steunen in het grootse werk dat zy kunnen en moeten verrichten in hun Chrlsteiyke vakorganisatie. „Stryd voor onze vakorganisatie, maarStrijd de goede stryd des geloofs". Met deze bede besloot de heer Van Eybergen deze propagandistische rede. Op 1 Januari 1950 stonden 6.946 za ken in het Handelsregister ingeschre ven. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal inschrijvingen 7.538. Door- naamloze vennootschappen en Coöpe ratieve verenigingen werden 118 jaar stukken gedeponeerd en er werden 886 handelsadviezen verstrekt en aan vragen om adressen verwerkt. Aan het ministerie van Economische Zaken werden 448 adviezen uitgebracht op aanvragen tot het verkrijgen van mi nisteriële verklaringen i vestigings wet). In 1950 waren 173 vestigingsaan- vragen in behandeling. Verschillende gemeenten werd advies verleend over de plaatselijke verordening op de ha- ven-, lig- en kadegelden. Tenslotte sprak de heer Kammeraad woorden van hulde tot de secretaris, de heer A. S. de Jonge, die dit jaar zijn zilveren jubileum herdacht. „Gedachtig aan het devies „Luctor et Emergo" wens ik U allen toe, dat U de krachten worden geschonken U met energie te kunnen wijden aan de taak om U door de verschillende pro blemen heen te werken", aldus be sloot de heer Kammeraad zijn rede. Advertentie 0ere DAMESJAPON in bedrukte dupion zijde, kreukherstellend 43.75 Deze zuiver wollen DAMES- MANTEL zeer mooie kwaliteit, lichtgrijze visgraat 57.75 ZOMERMANTELS rijke sortering kleuren en modellen, in zuiver wol vanaf 57.75 Geheel wollen DAMES TOPPERS zeer aparte modellen vanaf 37.95 DAMESJAPONNEN in uni en bedrukte zijde, uit gelezen collectie modellen en tinten vanaf 12.75 REGENMANTELS Egyptisch katoen, geheel dubbel vanaf 49.95 In zuiver kamgaren gabardine vanaf 107.75 MEISJESMANTELS zuiver wol, bijzonder geschikt om in de winter door te dragen, leeftijd 6 jaar vanaf 38.75 Alleraardigste MEISJESJURKEN in katoen, zijde en bedrukte zijde, leeftijd 6 jaar vanaf 9.95 Het honen bij ESDERS biedt de volgende voordelen i eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm en degelijke afirerking prettige en vakkundige bediening door tijdige inkoop nog oude ige prijzen middelburg LANGE NOORDSTR.10-12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8