Millionnair-archeoloog ontdekte eeuwenoude schatten w REGERINGSSUBSIDIES STIJGEN HELFT VAN DE LUISTERAARS BIJ RADIOVERENIGING AANGESLOTEN ANDERHALVE EEUW BOEK EN ILLUSTRATIE ZATERDAG 3 MAART 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 WAT DE SPADE AAN HET LICHT BRACHT (l) Populair-wetenschappelijk werk over oudheidkunde AVONTUURLIJK EN ROMANTISCH. Er is pas in Nederlandse vertaling een werk verschenen, dat in Duitsland een geweldige opgang gemaakt heeft en de naam van de schrijver in één slag bekend maakte en dat hi er by ons ook zeker door duizenden ge lezen zal worden» Het is een populair-wetenschappelijk werk, over oudheid, kunde nota bene, nuchter en zakeljjk ge9ohreven, maar boeiender dan de boeiendste roman. Uit honderden vakpublicaties van knappe geleerden heeft deze schrijver C. W. Ceram, de geschiedenis van het bodemonderzoek zelf blootgelegd. Zyn verhaal, zonder enige fantasie of romantisch kleurtje opgesteld, ls zo avontuurlijk en mysterieus, dat men zyn nachtrust gaarne opoffert, als men eens aan het lezen geraakt. ie hoorde niet eens van Pom- peji en Herculaneum, wie herinnert zich nog niet uit zijn jeugdjaren iets van de lectuur van Bulwer Lytton's roman „De laatste dagen van Pompeji"? Een door een plotselinge, vulcanische asregen verduurzaamde of in diepvries ge brachte stad, een gehele bloeiende streek, die niet stierf door natuurlijk verval, maar die een ogenblik met de toverstaf des doods werd aangeraakt en zie, de wet van ontstaan en ver gaan had haar geldigheid verloren. Op 24 Augustus van het jaar 79 na Chr. gebeurde het. Een ongekende na tuurramp die de aarde over een om trek van achttien kilometer onder as en puimsteen bedolf, de mensen en dieren door hitte en zwaveldamp doodde. Twee etmalen, en twee rijke steden waren onvindbaar onder net uitbraaksel van de Vesuvius verdwe nen. Tót in het midden der 18e eeuw de opgravingen begonnen en meter voor meter het ene drama na het andere ontdekt werd. Twee vluchtende meis jes. die bij de drempel hun kostbaar heden nog even gecontroleerd had den en daar verrast waren; zeven kin deren. bij hun spel in de kamer, zo maar versteend: een Hercules van een man, die zijn vrouw en dochter in veiligheid wilde brengen, maar die met de beide vrouwen bezweek; een gestruikelde slaaf, zijn handen nog begerig uitgestrekt naar de goud stukken die hem ontglipt waren.... Heinrich Schliemann, een wonder lijk-begaafde Duitser, werd vie ontdekker van Troje. Zijn le ven is avontuurlijker dan dat van Ro binson Crusoë en Gulliver tezamen. Kruideniersbediende, scheepsjongen, schipbreukeling, kantoorklerk in Am sterdam, op Homerus verzot talenge nie die alle talen leerde, behalve het Grieks en die straatarme domi neeszoon van afkomst schatrijk werd, in Sint Petersburg woonde, maar de laatste tientallen jaren van zijn leven aan zijn ene, grote droom gaf. ACHT BEDOLVEN STEDEN. Een milllonnair die op z*n 46ste jaar archeoloog wordt; de grootste der dilettanten, die meer bereikte dan de knapste der academici. Hij trouwde een jonge Griekse vrouw Sophia En- gastromenos, en nooit had hij toege- wijtier hulp. Uitgetrokken om het Homerische Troje te vinden, vond hij het ook, maar daarbij, in dezelfde heu vel, nóg acht bedolven steden, de ene steeds weer op de andere gebouwd. En toen hij daar genoeg gevonden had, stootte hij, één dag voor het voorgenomen ein'de der opgravingen op een drieduizend jaar oude kostbare goudschat. Maar de schatten, die hij vond oij het zoeken van het graf van Aga memnon, dat in Mycene bij de land engte van Corinthe verondersteld werd te liggen, waren nog geweldiger. Het bedoelde graf ontdekte hij niet, alleen maar een van nog vier eeuwen ouder, maar wat kwam er niet aan gouden diademen, lauwerbladen, kro nen. kruisen, sieraden, scepters, ze gelringen, maskers en borstschilden wat niet al te voorschijn! K raadselen genoemd. Ook hier wou Schliemann aan het graven, maar de dood overviel hem. Zijn taak werd overgenomen door de En gelsman Arthur Evans, die de spade in de Kretenzische grond zette en daar paleizen en schatten uitgroef en een niet eindigende reeks van wonde ren blootlegde. Talloze inscripties werden gevon den; 2000 plankjes met tekens van een lineair schriftsysteem. Meer dan een halve eeuw al zoeken de geleer den maar nog nooit is dit schrift ont cijferd. Een aardbeving zal een plot seling en definitief einde aan deze cultuur gemaakt hebben. Al driedui zend jaar is de sleutel tot dit schrift verborgen. Wat. als dit beeldschrift ook eens gelezen zal kunnen worden, als de hiëroglyphen? Napoleons expeditie naar Egypte doet een aparte wetenschap ge worden: de egyptologie. Een ra re Franse baron uit zijn gevolg geeft een oudheidkundige beschrijving met tekeningen en de Westerse wereld stond verbaasd. In de schaduwloze woestijn, het „exercitieterrein van de zon", rezen de geweldige graftomben der Koningen op. Eén alleen bestaat uit twee en een half millioen blokken steen, door meer dan honderdduizend staven in de loop van twintig jaar bU elkaar gebracht. Daar waren ook de sfinxen, de obelisken, de holentem- pels en poortgebouwen, daar waren de ontelbare en onleesbare hiëro- glyphische inscripties. DE SLEUTEL IX HANDEN. Onleesbaar? Conan Doyle, Wallace of Havank hebben spannende speur dersgeschiedenissen geschreven, maar niet een had ons ooit te pakken als het hoofdstuk dat Ceram schrijft over Champollion en de drietalige steen van Rosette. Champollion vonden de koningsnamen Ptolemaeus en Cleopa tra en toen had hij de sleutel tot alle gesloten poorten van Egypte in han den. Velen kwamen na hem, alleh door de brand der wetenschappelijke harts tocht aangestoken:. Van de getallenmystiek wil Ceram niets weten. ,,De stenen spreken", ja, maar niet zoals sommigen graag wil len. Mysteries hangen er genoeg rond om de pyramiden; de journalisten be hoeven er niet meer bij te' maken, zo als na de ontdekking van het graf van Toet-Anch-Amon herhaaldelijk en systematisch is gebeurd. Wat trou wens deze Carter met Lord Carnar von daar in het ..Dal der Koningen" sedert 1922 gevonden heeft, is zó op zienbarend, dat sprookjesverhalen als de vloek van de Pharao en de kiem- kracht van de veertig eeuwen oude tarwekorrel aan het belang daarvan alleen maar af en niets toe kunnen doen. Het hoofdstuk „De Gouden Muur" overtreft bijna de stoutste Atlantis-fantasie! (Slot volgt). Uitvoer van niet strategische goederen aan banden. Amerika heeft de export van niet strategische goederen naar de Sow- jet-Unie en de landen van het Sowjet- blok onder contróle gesteld. Er werd reeds enige tijd controle uitgeoefend op de export van strategische goe deren naar die landen. Het besluit treedt vandaag in werking. 150 MILLIOEN VOOR VEEVOEDER En het demissionnaire kabinet staat machteloos. (Van onze parlementaire redacteur) Het kan uiteraard voor onze staatshuishoudl.ig niet zonder invloed blij ven» dat de regering-DreesVan Schaik deinisaionnafr is, dat wil zeggen: in feite afgetreden, maar door H. M. de Koningin belast met de afdoening van de lopende zaken, totdat een nieuw kabinet gevormd zal zijn. Er wor den geen belangryke principiële beslissingen meer genomen, ook niet, wan neer dat redeiyk gesproken noodzakelijk zou zijn. Niet op alle gebieden van het bestuur is der* invloed even sterk. Er zijn departementen, die rustig doorwerken, zonder dat men er veel hinJcr van de abnormale situatie ondervindt. Doch op andere ministeries komt men voor problemen te staan, die doordat ze niet worden opgelost, ons land geld gaan kosten. Een frappant voorbeeld daarvan le vert de subsidiëring van de artikelen, waarvoor de overheid nog altijd uit de staatskas bijpast. Enkele jaren ge leden gaf ons land voor dit doel nog 600 millioen gulden uit. Daarna zyn de subsidies geleidelijk verminderd, totdat op de begroting voor 1951 nog een bedrag van 200 millioen gulden werd aangevraagd. Van deze 200 mil lioen is globaal 40 millioen bestemd voor subsidie op brood en kaakjes, 32 millioen voor melk, 67 millioen voor margarine en vetten en uitheemse oliën en vetten, 30 millioen voor vee voeder, terwyl nog een post van 30 millioen is opgenomen voor onvoor ziene subsidies. De begroting voor 1951 werd ech ter reeds ingediend op de derde Dins dag van September 1950, zodat zij reeds vóór die datum opgesteld ge weest moet zyn. Veilig mag worden aangenomen, dat de bedragen zijn Fyrami get ildc van bai.Kara, door duizenden sla-,en omstreeks «v> voor Chris- gebouwd, zonder de technische middelen zoals wy die kennen, bestemd voor het overschot va n Koning Zoser. gebaseerd op de toestand in Augus tus van het vorige jaar. In Korea was de strijd toen nog nauwelijks ont brand. PRIJZEN STEGEN. Het uit het buitenland betrokken veevoeder steeg e^iorm in prys. In het binnenland konden de prijzen echter niet verhoogd worden. Het ge volg daarvan was, dat het Ryk de prtfsstyging in de vorm van subsidie moest gaan financieren. Dit is Neder land op een geweldige schadepost ko men te staan. De subsidie op veevoe der moest namelyk tot op dit ogen blik verhoogd worden van 30 millioen op 150 millioen. Alleen dit artikel bracht dus al een meerdere uitgy/ve voor de staat mee van 120 millioen. Omtrent de verhogingen voor broodgraan en margarine, oliën en vetten, kon men ons geen bedragen verstrekken. Deze cijfers berusten nog in de portefeuille van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Wanneer veevoeder al een zo sterke subsidieverhoging vergt, dan spreekt het echter wel van zelf. dat 's lands penningmeester, prof. Lieftinck, ook voor deze artike len diep in de staatskas zal moeten tasten. Wij twijfelen er niet aan, of deze onrustbarende ontwikkeling is door het demissionnaire kabinet degelijk onder het oog gezien. Bij de opstelling van een financieel en economisch pro gram voor de naaste toekomst zal er Nu de lente weer In aantocht is, hebben de grote mode ontwerpers van Parijs hun schat van nieuwe modellen aan de wereld geopenbaard. Uit de grote collectie tonen wij vijf modellen Links boven een bruidstoilet van Madeleine Vramant; negen wijde plooien van witte, ge borduurde organdie, welke over elkaar vallen, vormen de rok, terwijl ook 't cape-je op dezelfde manier en van dezelfde stof is vervaardigd. Later kan deze japon, zonder veranderd te worden, dienst doen als zomer avondjapon. Rechts boven: Schiaparelli maakte het mantelpakje links, van donkergrijs flanel met ongewoon grote borst zakken. De sluiting van het jasje geschiedt door grote hoornen knopen. Rechts een zandkleurige swagger; langs de zomen in banen gestikt, evenals de zomen en zakken van de jurk. Deze laatste heeft over de gehele lengte een klein ster-motiefje. Links onder een avondjapon van rode taft, ontworpen door Castillo, en „Amerikaanse Roos" genaamd; de rok is vanonderen sterk geplooid als een „harlekyns- kraag". Op de linkerschouder is een diamanten clip be vestigd, welke is ontworpen door de beroemde, Perzi sche juwelier Fringhian. Midden onder een middagmantel van zachte, witte wollen stof, gedragen over een eenvoudig zwart pakje. De ontwerper van deze mantel, Jaques Griffshows, werd geïnspireerd door het model van de jassen, welke door de „dandy's" in de 90er jaren werden gedragen. Kleine stalen knoopjes vormen de diagonale slui ting. Een strooien hoedje, met een band van zwart fluweelhaar, het model van de Derbv-hoed, bekroont het geheel. Rechts onder eeD zeer gedistingeerde avondjurk var Pierre Balmain, waarbij een bruin tulen sluier met grote noppen wordt gedragen. bovendien wel rekening mede gehou den z^n. Maar maatregelen om aan de snelle stijging van de staatsuitgaven be stemd voor het op een redelijk ni veau houden van de prijzen van enige consumptiegoederen paal en perk te stellen, heeft de demissionnaire re gering niet kunnen nemen. Was zij niet afgetreden, dan zou ongetwyfeld de kwestie van de verla ging van de subsidies aan de orde ge komen zyn en zou men een oplossing gezocht hebben voor de consequen ties, die hieruit voor de burgery voortvloeien. Onder de demissionnai re regering, die geen mondeling con tact meer heeft met de Staten-Gene- raal, blijft elk optreden achterwege en moet lijdzaam aanvaard worden, dat de financiële moeilijkheden voor ons land zich opstapelen. Ledentallen ontlopen elkaar weinig. Byna twee millioen Nederlanders hebben radio of distribntie en betalen radio-belasting. Zy betalen de P.T.T. samen meer dan f 20 millioen per jaar. Ongeveer de helft betaalt bovendien contributie of een programmablad- abonnement van een der vtff omroeporganisaties. In de laatste radio-enquête (Janu ari 1951) van het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie werden 12 pet. Vara-leden (ca. 250.000 luister gezinnen). 12 pet. K.R.O.-leden, 12 pet. N.C.R.V.-leden, 11 pet. Avro-leden (ca. 225.000 luistergezinnen) en 3 pet. V.P.R.O.-leden (c.a. 75.000) aangetrof fen. Iets meer dan de helft der gezin nen met radio of distributie bleek géén lid van een omroep te zijn. De ledentallen der vier grote om roepverenigingen bleken elkaar dus niet veel te ontlopen. De belangstelling voor de omroep programma's loopt wel uiteen. Het Nipo vroeg: .Naar de program ma's van welke omroepvereniging luistert U het meest?" Van de radio-luisteraars (van 23 jaar en ouder) antwoorden: 31 pet. de Avro 26 pet. de Var^ 24 pet. de K.R. O., 20 pet. de N.C.R.V., 3 pet de V.P.R.O., 26 pet. naar allen even vaak. (130 pet. totaal, een aantal luisteraars luistert het meest naar twee omroep programma's). Ook informeerde de opinie-onder zoekers: „Voor welke omroepvereni ging voelt U het meest?" Drie-en-twintig pet. der luisteraars antwoordde: „Ik voel het meest voor de Avro". Eveneens 23 pet. prefereert de KRQ, De Vara krijgt 21 pet. der stemmen en de N.C.R.V. 20 pet. Twee procent voelt het meest voor de V.P.R.O. en 11 pet. maakt geen keuze. Veel luisteren naar een bepaalde omroep gaat samen met het meeste voelen voor die omroepvereniging. UNIEKE COLLECTIE DORÉ'S BIJEEN Belangwekkende jubileum-expositie van de firma Benthem en jutting. Het „mooie" boek, niet mooi naar de inhoud, maar naar druk en band, heeft in Nederland weinig' vrienden. Juist daarom is een expositie van „mooie boeken" voor de liefhebbers een belevenis en voor de onverschillige een zeldzame gelegenheid om eens te zien, wat illustrators, drukkers en boekbinders soms weten te bereiken» Het was daarom van de fa. Bent hem en Jutting te Middelburg een goede gedachte om ter gelegenheid van het honderdvyftig jarig bestaan van deze boekhandel een tentoonstel ling te arrangeren van het kunstzin nig uitgegeven boek, van boeken dus, die of om hun illustraties, of om hun druk. en bindwerk belangryk zijn. Zy kon daarbij beschikken over het belangrijke legaat, dat het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen des- tyds ontving van mr. van Eek en dat in de Provinciale Bibliotheek berust. Mr. van Eek was een bewonderaar van het Franse geïllustreerde boek in de 19de eeuw en nad een collectie van door Gustave Doré geïllustreerde boe ken, die ongetwyfeld de fraaiste en volledigste in Nederland was. Uit zyn legaat aan het Zeeuwsch Genootschap is een prachtige keuze gemaakt. Men vindt op deze tentoonstelling bijvoor-beeld een prachtige uitgave van Chateaubriands Atala en van De la Littérature van Madame de Staël, die beide m 1801 verschenen, in het zelfde jaar dus als waarin de jubile rende boekhandel werd opgericht. Men treft er verder geïllustreerde boeken aan uit het begin van de 19de eeuw, boeken over de mode ook, die gelegenheid geven de sfeer van die tijd te benaderen. Er zyn verder belangryke werken op het gebied der Franse illustratie kunst uit het midden van de 19de eeuw met een unieke collectie Doré's. een gedicht van Tennyson. Al deze proefdrukken dragen de handtekenin gen zowel van de illustrator als van de auteur! Verder zyn er typisch Ne derlandse geïllustreerde boeken uit deze periode, o.a. komische illustra ties van Alexander VerhuelL Bijzonder belangwekkend zyn de kostbare boekwerken, die laten zien, wat er op het gebied der illustratie van kunstgeschiedenissen gepresteerd werd. Zo zyn er exemplaren van met de hand gekleurde boeken over costu mes en gebruiksvoorwerpen, een ver zameling als aquarel behandelde re producties van fresco's van FraAn- gelico én het prachtige standaard werk La miniature hoflandaise. Als afsluiting van de tentoonstelling vindt men dan een aantal typisch ge- illustreerde boeken van ronu 1900 en in het zaaltje een kostelyke expo sitie van de 19de eeuwse kinderboe ken. Omiyst wordt deze expositie door schilderyen uit de laatste anderhalve eeuw, afgestaan door het Kunstmu seum en door een collectie bekende boeken uit die periode en biografieën van beroemde figuren. Attractief is ook een handgekleurd exemplaar van het boek van Frederikse en de Man over de Zeeuwse Klederdrachten. De tentoonstelling werd ingericht door de heren H. Pieters, A. G. Wagens- veld en B. P. Carrière, die er een zeer verdienstelyk werk mede verrichtten. Immers: deze tentoonstelling is cul- Zeer merkwaardig zyn de proefdruk- tureel waardevol en zal voor haar ken, welke Doré zelf vervaardigde sluiting op 24 Maart zonder twyfel in van de II us tra ties by de uitgave van'brede kring de aandacht trekken»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7