NILLMIJ ZAAIZAAD EN P00TG0ED VAN DE BESTE KWALITEIT Vergadering Kamer van Koophandel. G0ESENAAR BLEEF DIEFSTAL VAN TEXTIEL ONTKENNEN Voorzitter ?an Vissers- vereniging trad af. Vreedzame oplossing voor arbeidsconflict? DE ZEEWERING TE BRESKENS WORDT VERSTERKT KRACHTIGE POGINGEN OM TOCH TONEEL TE BRENGEN Het spareo in Zeeland. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1951 „zeeland let op uw saeck» Vergadering van de Keuringsdienst. Rij aflevering- vau zaaizaad en pootgocd moeten de telers dezelfde maat staf aanleggen als voor hun eigen aankopen wensen. Strenge eisen moe ten worden gesteld en wie hieraan niet kan of wil voldoen, laat deze er dan liever mee ophouden. En de goedwillende: laat deze ervoor zorgen dat er minder voorschriften en controle behoeven te zijn. Met dit klemmend be roep op de deelnemers aan de keuringen, opende de voorzitter van de Keu ringsdienst Zeeland van de NAR., de heer J. A. Stols, Vrijdagmiddag de drukbezochte vergadering van deze dienst In „De Prins van Oranje" te Goes. voor stamseiectie werd opgesteld. Bepaalde rassenbeperkingon werden opgelegd. Vorig jaar is men tot de beslissing gekomen, dat de potereelt als funaament stamseiectie moet hebben. In 1954 zal van alle rassen Deze bijeenkomst met de deelne mer-s aan de keuringen stond in net teken van de stamseiectie in de pootgoedteelt. De voorzitter mérkte nog op dat het aanal stamselecteurs in Zeeland van 180 tot 115 is terug gelopen. Dit is wellicht te wijten aan de vele mislukkingen hierbij opge daan, doordat men teveel aan zijn lot werd overgelaten. Dit moet en kan echter veranderen. Het ligt in de bedoeling dt jaar met de stam selecteurs een bezoek te brengen aan de selectievelden in de N.O.-pol- der. Aan de hand van enkele cijfers toonde de heer Stols aan dat in Zee land op dit gebied nog veel te doen is. Voorts deelde hij mede, dat de plombering in 1950 bevredigende re sultaten heeft gegeven. Tot en met Januari 1950 werden plm. 3 mil- lioen kg. aardappelen en 7 milloen kg. granen geplombeerd. Bij de aan ga te van granen, oogst 1951,- U655 h.a.) is een grote verschuiving merkbaar van het ras Alba naar Minister. In België geeft de Alba daarentegen een uitbreaing te zien ten koste van Minister. Het is dus wellicht gewenst in deze voorzich- heid te berachten. STAMSELECTIE Na dit openingswoord kreeg ir. J. H. Brust, hootu afdelng aardappe len van de N.A.K. te Wageningen t woord voor een inleiding over het onderwerp „Stamseiectie als basis voor onze pootgoedteelt". Hij bepaal de zich tot de keuze van het uit gangsmateriaal. Na de oorlog is een vervlakking merkbaar geworden, waarbij dc pootgoedteelt is genivel leerd. Het aantal stamselecteurs is verminderd. De gevolgen van de ver vlakking zijn niet uitgebleven. De ziekten welke met voor het rooien kunnen worden bestreden, breidden zich onrustbarend uit en uit het bui tenland kwamen de klachten. De uniformiteit van de nagewassen liet bijv. te wensen over. Men heeft zich erover beraden hoe kwaliteit in ons pootgoed kan worden gebracht, waarbij men tot de conclusie is ge komen, dat meer nadruk dient te worden gelegd op de stamseiectie- methoden. In '45-'47 begon men weer iets meer aan stamselectiemethoden te doen, waarbij, om meer uniforme richtlijnen te krijgen, een reglement al.-een A-materiaal mogen worden af- afkomstig is van S- en E-pootgoed. Aan de bint- geleverd dat vpcorctur zttuv— tm rcarcp van cc tttuwi Advertentie f GEZON DE SLAAP:] pullman tf7latraóóen l Vervolg van pag. 1). DE RONDVRAAG. D heer T. Dijkslag wees bij de ronc.. aag op het ontbreken van de verlichting op de Thoolse brug, als gevolg van een meningsverschil tus sen Rijkswaterstaat en de gemeente Tholen. De Voorzitter antwoordde, dat de Kamer zal nagaan, of er iets aan te doen is. De heer J. H. Bal had in het jaar overzicht bijzonderheden gemist over de Zeeuwse visserij. De Voorzitter antwoordde, dat dit een gevolg is van het feit, dat de Stichting Visse- rijbelangen geen antwoord had gege ven op een verzoek om inlichtingen. DE VEERDIENSTEN. De heer J. Roose zeide dat ver scheidene zakenlieden op Noord-Be veland zich beklagen over de ver bindingen met Zuid Beveland en Walcheren. De tarieven zijn te hoog en de service ls te gering. Kan men geen onderzoek intstellen naar het beleid van de directie der Provin ciale Stoombootdiensten. De heer Steutel sloot zich bij deze critiek aan. Speciaal de tarieven zijn te hoog. De heer A. N. Rtfke klaagde, er eveneens over. Het bedrijisleven van Schouwen en Dulveland brengt kapitalen op voor de stoombpot- diensten. Alleen de Zeelandiafabrielt betaalt aan veergelden 7000 p. jaar 'n klein bedrijf uit Rentsse 2200. Spreker 1 zal eerlang met cijfers komen waar van men rilt. Men getaalt zich ongeluk kig. Schouwen en Duiveland wordt zeer onbillijk behandeld. De heer A. R. Zuideweg Burger beklaagde zich over de nadelige po sitie, waarin de vrije veehandel ver keert bij de aflevering van tb c.- vee aan de Prov. Gezondheidsdienst. De coöperaties worden bevoorrecht, omdat alleen bij aflevering via hen subsidie wordt gegeven. Spr. vroeg verder een medaille voor de toon- dagen te Goes. Dit laatste werd toe gezegd. Ten aanzien van het eerste zal nagezien worden wat het bestuür kan doen. De heer J. Germtnk juichte het toe, dat de voorzitter een Nieuw jaarsrede had gehouden, maar had daarin het verzekeringswezen ge mist. De voorzitter meende, dat ook van deze zijde geen inlichtingen wa ren ontvangen. De Voorzitter sloot hierna de ver gadering. jes zal in 1953 reeds de eis gesteld worden, dat het materiaal van S. en E. afkomstg moet zijn, om A-poot- goed te kunnen verbouwen. Een uit stel zal niet worden verleend. GRAFIEKEN Utvoerlg besprak spreker de erva ringen op de stamselectievelden en toonde aan de hand van grafieken I den. Indien onze informaties juist ARRESTATIE IN ZIERIKZEE. WERD KEESJE SCHREURS TOCH VERMOORD? Sedert enige tijd deden te Bergen op Zoom allerlei geruchten de ronde over de geheimzinnige verdwijning van de 81-jarige Keesje Schreurs, die in 1946 niet werd teruggezien, nadat hij het Catharinagesticht te Bergen op Zoom had verlaten. Wijlen de heer Schreurs was een oorlogsevacué van Zuid-Beveland. Hij liep altijd in Zeeuwse dracht en was daai'door algemeen bekend in Ber gen op Zoom. Zijn veelvuldige bezoeken aan een pand in de Lievevrouwestraat te Ber gen op Zoom hadden de aandacht ge trokken én toen enkele weken gele den de bewoonster van dat pand ver huisde, werd door de politie in haar woning een grondig onderzoek inge steld. Naar wij thans vernemen heeft de politie Donderdagochtend vroeg deze vrouw van haar bed laten lichten to Zierikzee, waar zij verblijf hield. Z(j werd voor nader verhoor aangehou- aan, dat er grote verschillen in op brengst zijn van stammen en dat productieverhoging ontstaat door ge bruik van betere typen. Mede in ver band met de vraag van de consump tieaardappeltelers zal het gewenst zijn dat de pootgoedteler meet tot type 4 overgaat, hetgeen ook 'n be tere kans op een grotere opbrengst geeft dan de typen 2 en 3. Na een levendige gedachtewisse ling, vroeg de heer S. K. Phaff van de Plantenziektekundige dienst nog de aandacht voor .het probleem van de aardappelmoeheid. Met een interessant filmpje werd duidelijk de rigoureuse werking van de cysten de aardappelwortels aangetoond. zijn, dan zouden in het bewuste pand te Bergen op Zoom bij het leeghalen van de beerput menselijke resten zijn gevonden, welke ernstige vermoedens hebben doen rijzen in verband met de verdwijning van de heer Schreurs in 1946. De „Mecklenburg" naar VHssiitgen. VOOR RIVISIE Naar wij vernemen komt het s.s. „Mecklenburg" van de Stoomvaart- Mij „Zeeland" voor een rivisie naar Vhssingen. De revisie zal worden uit gevoerd bij de eigen werkplaats der Tenslotte werd nog een film over de Maatschappij aan de Vlssingse bui- pootaardappelteelt in Nederland ge- tenhaven. Waarschijnlijk arriveert draaid, j de „Mecklenburg" op 12 Maart. BEEPS ELF VEROORDELINGEN. Niettemin werd voor Middelburgse Rechtbank 1 jaar en 3 maanden geëist. Een 30-jarige Goesenaar, die reeds elf veroordelingen achter de rug heeft, bleef gisteren voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg ook na her haalde'ondervraging hardnekkig ontkennen op 13 November van vorig jaar "te Goes uit een kleine vrachtwagen van een firma te Wcmeldinge een koffer met textielgoederen te hebben gestolen. De Officier van Justitie meende echter, dat de man werkelijk niet geacht kon worden te goeder trouw te zijn en vroee een gevangenisstraf van 1 jaar en 5 maanden met aftrek van voorarrest. Na aangifte van de diefstal uit de auto, had de politie ontdekt, dat een opkoper te Rotterdam in het bezit was van een gedeelte van de koffer- inhoud, waarvan kwam vast te staan dat de K. uit Goes, een goede beken de van de justitie, deze goederen had verkocht. Ter zitting verklaarde De K. ech ter pertinent, de koffer niet te heb ben gestolen. Hij zou de goederen in opdracht van een persoon uit Ter- neuzen hebben verkocht. Deze man kende hij niet van naam, maar wel wist hij te verhalen, dat de onbeken de een textielhandel zou hebben ge dreven. Omdat deze niet erg goed liep, zou de man er mee zijn opge houden en De K. zou op zich hebben genomen de restanten te Rotterdam waar hij goed bekend was, te verko pen. De verdediger, mr. W. F. F. Kurtz, vond, dat de zaak niet zo duidelijk was. als de Officier deed voorkomen en achtte hier hoogstens sprake van schuldheling, daar de opzet niet is bewezen. Mr. Kurtz vroeg daarom subs, een lagere gevangenisstraf dan was geëist. RICHTINGAANWIJZER WAS VOL Een Belgsche vrachtrijder uit Meerdonck, die op de Hulsterweg te Hontenisse een verkeersongeval had veroorzaakt, doordat de richtings aanwijzer van zijn vrachtauto met modder was bedekt, hoorde in hoger beroep bevestiging eisen van net door de Kantonrechter te Terneuzen uitgesproken vonnis van 25 of 10 dagen. Deze rechter had een autobbs- stuurder uit Biervlet, die had ge poogd tussen een bakfiets en een dorsmachine door te rijden en bfl die Nederlandse Maatschappij wan da N.V LevensverzekeringMij van 1859 Levensverzekeringen, lijfrenten-, studie' en uiizetverzekeringen, enz. WttMtaH It M>ddtiUr« G DE 100ZE 57 TtWoo* 2710 (X 1180) (MfKctev it Got» CHI KAttlSf Tolpitiwt 8 TeJelooo 7957 (K 1100) manoeuvre de bakfiets beschadigde, veroordeeld tot 10 of 5 dagen. De Officier wilde daarvan in hoger be roep niets afdoen. Een Bressiaan, die er op betrapt was een auto te neb ben bestuurd nadat hij enige biertjes had gedronken, hoorde 200 of 2 n.aanden en intrekking van het rij- bewijs voor de tijd van 4 maanden tegen zich eisen. Een plaatsgenoot, die te Oostburg veroordeeld was lót 14 dagen hechtenis en 6 maanden R. W. I. wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij tweede herhaling bin nen het jaar, was in hoger beroep ge gaan, maar de Officier vroeg beves tiging van het eerste vonnis. In ai'e zaken wordt op 16 Maart uitspnuuc gedaan. Huldiging van burgemeester A. C. v. d. Have. In verband met het 25-jarig burge meesterschap van burgemeester A. C. v. d Have, is te Oosteriand uit de burgerij een huldigingscomité opge richt. Er zal getracht worden door een intekenlijst gelden voor de huldi ging bijeen te brengen. Opposanten verlieten vergadering In een vrij rumoerige vergadering van de Vissersvereniging Yersekc meende de voorzitter, de heer C. Pc- kaar, zijn functie te moeten neerleg gen in de hoop, dat deze geste er toe zou bijdragen de eendracht in de mos- selvisserswereld te herstellen. Ook de heer J. v. Oost bedankte als bestuurs lid. Beide heren werden echter bij een hierop volgende verkiezing herkozen, doch verklaarden de benoeming in be raad te willen houden. Het belangrijkste punt van de agen da was het aftreden van het bestuur, naar aanleiding waarvan een heftige discussie ontstond. De groep van op posanten stond er op. dat het gehele bestuur zou aftreden; men achtte het niet voldoende, wanneer alleen de voorzitter en de heer Van Oost hun functies zouden neerleggen. Men kwam niet tot een overeenstemming met het gevolg, dat de opposanten de vergadering verlieten. Aan de ordé kwam voorts een ver zoek van de Stichting Zeeuwse Vis- serijbelangen om iemand voor te dra gen als secretaris van deze stichting in de plaats van de heer J. L. van Leeu wen. Men besloot de heer F. Stobbe laar candidaat te stellen. Sommige aanwezigen" waren van oordeel, dat de Stichting eerst eens haar nut moet bewijzen,, hetgeen vol gens één der sprekers mogelijk zou zijn door de import van Franse zaai- oesters tegen te gaan. Bemiddeling van de voorzitter van College van Rüksbemiddelaars. De Kring van Werkgevers in de Kanaallndustrie van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen heeft overleg gepleegd me haar adviseurs, waarna 'n onder houd me de voorzitter van 't College van Rijksbemddelaars. Mr. Berger gunstige perspectieven heeft geopend voor een oplossing inzake enkele punten, waarover nog verschil van mening bestaat tussen werkgevers en werknemers-organisaties- Alle werkgevers hebben zich be reid verklaard aan het verzoek van de voorzitter van het College van Rtiksbemiddelaars gevolg te geven, om onder zijn leiding een bijeen komst te houden met de vertegen woordigers van de werknemers. Naar wfj vernemen, zal deze bijeen komst waarschijnlijk in de loop van de volgende week plaats vinden. Ernstige bezwaren teqen streekplan Walcheren. VAN DE GEORGANISEERDE LANDBOUW Donderdag heeft het Prov. bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland te Goes vergaderd en uit voerig gesproken over het Streekplan; Walcheren. Bij de georganiseerde landbouw zijn op bepaalde punten zeer ernstige be zwaren tegen dit plan. Met de betrok ken autoriteiten zal hierover in nader overleg worden getreden. Met de vertegenwoordigers van de bonden van postduivenhouders is overeenstemming bereikt over het vrijwillig ophokken van duiven tij dens en direct na de zaaiperiode. Diepten in vaarwaters in Noord-Zeeland. Bij de laatst gehouden peilingen ble ken de diepten middenvaarwaters en a3n de spitse- en stompetonskant te zijn voor: Hals (Z-drempel) resp. 28 dm, 17 dm en 28 dm; voor Krammer (N.drempel) resp. 37 dm. 32 dm en 37 dm; Kram mer (Z.drempel) 44 dm, 25 dm en 45 dm; Nieuwe vaarwater (Zinloop) 20 dm, 20 dm, en 18 dm; Vlije v. d. Vliet- platen 5 dm, 3 dm, en 5 dm; Zuid-Vlije 50 dm, 40 dm en 23 dm; Overloop Steenbergse Vliet 1 dm, rest droog vallend; Noord-Volkerak 37 dm. 34 dm en 29 dm; West Helle gat 10-dm. 5 dm en 5 dm; Oost Hellegat 42 dm. 32 dm en 37 dm en Midden Hellegat 42 dm. 32 dm en 37 dm. Deze diepten zijn gepeild bij gem L.L.W.W. Nieuwe glooiing over een afstand van 600 meter. In de duinen van Breskens, ter hoogte van het vroegere fort Frederlk Hendrik, waar geheel vernielde zware bunkers herinneren aan de feUe ge vechten, daar geleverd tijdens de laatste dagen van dq bevrijding, heerst sinds enige tijd grote bedrijvigheid. Op de anders zo stille weg tussen Bres kens en Nieuwesluis, rijden nu vrachtauto's af en aan. Aan de voet van het duin, aan de landzijde, ontdekt men massa's be tonblokken, in de vorm van grote dobbelstenen. Naar de top van het duin is een geïmproviseerde oprit ge maakt, waarover de vrachtauto's naar boven rijden. Op het duin staat een werkkeet, terwijl het bovenstuk i van een kraan boven het duin uit steekt. Het is duidelijk dat hier wer- ken worden uitgevoerd aan de zeewe ring, herstellingen, die zeer kostbaar rijn. De hevige storm van Maart 1949 en kleinere stormen daarna, hebben ook hier duinafslag veroorzaakt en deze afslag is van dien aard gebleken, dat het bestuur van het calamiteuze waterschap „Oud en Jong Breskens", afdoende maatregelen besloten te ne men ter oeveiliging^an de zeewering. Daarom wordt er nu, over een af stand van 600 meter een glooiing ge maakt van betonblokken. Aan de voet van het duin, aan de zeezijde, zijn duizenden M3 zand af gegraven en voor de voet van de nieuwe glooing in grote bergen opge worpen. Daar laat men het zand lig gen, waardoor dus reeds een bescher ming is verkregen, wanneer de zee bij storm zal worden opgezweept. Op het afgegraven ondervlak wordt een flinke laag klei gestampt, waarop de betonblokken worden gelegd, die hermetisch in elkaar passen en zo vormt zich een nieuwe glooing, die de duinen voor afslag moet behoeden. De betonblokken z(jn vervaardigd volgens het systeem-Streefkerk, een uitvinding van de technisch Hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat, vroeger te Breskens. Het werk maakt goede vordering en men verwacht dat het nog voor de zomer gereed zal zijn. Het planologisch wer!< In Zeeland. De kring Zeeland der Ned. Fruit telers Organisatie komt Donderuag 29 Maart a.s. e Goes in jaarvergade ring bijeen. Na afhandeling van de jaarstukken zal ir. M- A. de Vink een lezing houden over „Het planologisch werk in Zeeland". Z.V.U.-TONEEL KAMPT MET TEGENSPOED. In Maart vermoedelijk „De Vrek" van Molière. De Zeeuwse Vollcsuniversiteit heeft dit seizoen op toneelgebied speciaal te Middelburg, wel met een ongekende tegenslag te kampen. Viel de voor Februari Vastgestelde toneeluitvoering reeds uit doordat het Amsterdams Toneelgezelschap op de overeengekomen dagen niet kon komen, thans is gebleken, dat door een plotselinge ziekte van Myra Ward bet gezelschap Comedla zyn verplichting voor Maart niet na lean komen! Er heeft ons daarover scherpe critiek bereikt, die zich met name tegen de Z.V.U. richtte en deze is voor ons aanleiding geweest tot een interview met de voorzitter dezer instelling, mr. F. W. Adriaansc. Ik kan mij de teleurstelling der toneelliefhebbers volkomen begrijpen, verklaarde deze, maar men richt zich met zijn critiek tot het verkeerde adres. De Z.V.U. staat machteloos te genover een reeks van noodlottige te genslagen. Dat Mary Dresselhuys ziek zou worden enkele uren voor de eerste der reeds gecontracteerde op voeringen van „Bakersprookje", kon niemand voorzien. De beslissing over een ander stuk moest binnen 15 mi nuten worden genomen. Ank van der Moer viel in met „Nina". Eerlijk ge zegd wisten wij ook niet, dat zij haar rol de eerste avonden vrijwel geheel zou lezen. Hoe bewonderenswaardig zij dit ook deed, het was begrijpelijk, dat er teleurstelling was. In Novem ber kreeg men Ruth Draper. Geen toneel! zeggen de verstokte toneel liefhebbers, maar het was een cul turele gebeurtenis van de allereerste rang, dat Ruth Draper in Zeeland op trad. In December had de Z.V.U. geen voorstellingen vastgesteld in De Vlissingse Nutsspaarbank kan, evënals de zusterinstelling te Middel- ourg, tevreden zijn over de spaarzin van de Zeeuwen: de laatste maand cijfers (over Februari) bewijzen, dat het tegoed van de spaarders opmeuw is gestegen. Bij het begin van de maand Dedroeg dit tegoeu 7.751.411 (1950 i 7.407.dll), op het einde van Februari 7.823.112 (1950 7.460.863). Ingelegd werd 31 v.607 214.745), terugoetaald 245.906 160.893). Het aantal rekeningen steeg van 15.737 (14.661) tot 15.891 (14.777). Wat het schoolsparen betreft, kun nen de volgende cijfers worden gege ven: Ingelegd werd j 2035 1371), terwijl het aantal rekeningen steeg van 1743 (1201) tot 1837 (1273). Het aantal ledigingen van spaarbusjes be droeg 191 (219) en de inleg 2303 2643). Tenslotte nog enige cijfers voor hoofd- en bijkantoren. Op het hoofd kantoor werd ingelegd 215.976 144.588) en terugbetaald 184.753 114.811), waardoor het tegoed steeg van 5.806.974 tót 5838.198. Wat de afhaaldienst be treft bedroeg de inleg 2201 ƒ,1608) éi» de terugoetaling1909 (ƒ.949), waardoor het tegoed, steeg van 8161 tot 8543. BIJKANTOREN. Souburg: Tegoed begin Februari 458.96S; inleg 12.522; terugbeta ling 15.740; tegoed eind Feoruari 455.750. Goes; tegoed begin Fcbr. 977.647; inleg 49.320; terugbeta- dng 37.311; tegoed eind Feoruari 1009.657. Wolphaartsdijk: Tegoed oegin Febr. 274.757; inleg 8317; terugbetaling 2272; tegoed eind Febr. 280.802. Terneuzen: Tegoed begin Febr. 143.789; inleg 2443; terugbetaling 755; tegoed eind Febr. 145.477; afhaaldienst inlej terugbetaling 1843; tegoed eind Febr. 47.757. Axel: Tegoed begin Febr. 23.673; inleg 10.174; terug betaling 425; tegoed eind Februari f 33.423. De liquiditeitspositie gaf eind Fe bruari een totaal te zien van 981.679,70 tegen 1.185.937,04 vo rig jaar. Kept. Flinterman komt naar Middelburg. Res. Kapt. -vlieger J. L. Flinter- man, de houder van het Nederlands snelheids- en hoogterecord straal vliegtuigen, zal Donderdag a.s. op een door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart te Middelburg te houden luchtvaartavond spreken over het onderwerp „Een carrière in de lucht." In zeven Nederlandse steden wor den in Maart dergelijke luchtvaart- avonden georganiseerd met de be doeling de bevolking nader te bren gen tot de voor ons land zo belang rijke vliegerij en speciaal om de jongelui te bewegen, een luchtvaart- camère te kiezen. Behalve kapt. Flinterman, spreken ook 3 heer J. K. Hoekstra, houder van het Nederlands duurrecord zweefvliegen en de K.L.M -stewar dess mej. F. Mulder. Zn zullen, ieder igen terrein, vertellen welke mogelijkheden de luchtvaart aan jong Nederland kan bieden. Aan deze avond zijn talrijke at tracties verbonden, waarbij o.a. gra tis vluchten als priizen worden uit geloofd. Voorts worden vier films vertoond. Verlichting Hellegat. Omstreeks 2 Maart zal de vaarwa ter-verlichting van het Oost Hellegat naar het Middel Hellegat worden verplaatst. In verband hiermede worden de vol gende wijzigingen in de betonning aangebracht: het opnemen van de ro de lichtboei met wit licht OHG 2, hiervoor komt dan in de plaats een rode spitse ton OHO 2; op plm. 125 meter West van de rode spitse ton no. 1 van het MHG komt een gelijk ge kleurde en genummerde lichtboei met wit licht, terwijl de rode spitse ton MHG 1 wordt opgenomen; de zwarte lichtboei met rood licht no. 4 OHG wordt plm. 300 meter om de Zuid- West ten Zuiden verlegd en vernum merd in MHG 3, terwijl spitse ton MHG 2 plm. 75 meter om de Noord- Oost wordt verlaad verband met de snel op elkaar vol gende feestdagen, het optreden der dilettantenverenigingen en de concer ten in die maand en Januari bracht Goldoni's „Knecht van twee mees ters". Had nu de opvoering van „Zij kre gen wat zij wilden" maar door kun nen gaan, dan zou de teleurstelling snel vergeten zijn, maar Saalborn kon niet in verband met doubluremoeilijk- heden. Het i3 nu eenmaal zo, dat in deze tijd de grote gezelschappen alle met twee troepen moeten spelen en dat groot gemonteerde stukken in het algemeen niet in de provincie kunnen worden gespeeld. Saalborn komt nu in Mei met hetzelfde stuk; laat, zullen velen zeggen, maar het komt tenminste. Tot overmaat is nu Myra Ward ziek geworden Het gezelschap Comedia, dat een belangrijk deel van zijn pro gramma rond Myra Ward heeft op gebouwd, moet daardoor verstek la ten gaan en daarmede stond de Z.V. U. voor de vraag: „Wat nu?" DE VREK? Er worden, zo verklaarde de heer Adriaans?, krachtige pogingen in liet werk gesteld om in ieder geval in Maart zowel in Middelburg als in Goes op of omstreeks de vastgestelde data nog een goede toneeluitvoering te brengen. Vermoedelijk zal hot een opvoering worden van „De Vrek" vau Molière, met Ko Arnoldi in de hoofd rol, door het Rotterdams Toneel. In April komt dit gezelschap dan waar schijnlijk in RGddelburg met „Les cn- fants d' Edouard" of „Pygmalion" en In Mei volgt tenslotte „Zij kregen wat zij wilden" met Saalborn. Als er dus geen nieuwe stagnatie komt, aldus besloot de heer Adriaan- se, zal er dus in ieder geval voor de zomer in het land is, in Middelburg een reeks van vijf toneelavonden en het optreden van Ruth Draper te ge nieten zijn geweest. Moeite zal het echter ter dege gekost hebben! Mr. E. Hazelhoff Roelfsema zal spreken te Goes. Op 13 Maait a.s. zal mr. E. Ha zelhoff Roelfsema op uitnodiging van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Goes spreken over de Ambonkwestle. Zoals men Weet bracht dé hser Roelfsema per spbrt- vliegtuig een bezoek aan Ambon toen de strijd voor Ambonese onaf hankelijkheid In volle gang was. Erik Hazelhoff is een bekende fi guur uit het verzet in Nederland geweest. In Juli 1941 wist hij Enge land te bereiken en om contacten tussen bezet Nederland en de geal lieerde legerleiding te leggen, vol bracht hij dertien landingen 'op de Nederlandse kust. In 1942 werd hij vlieger bij de R.A.F. Hij nam d:cl aan 67 luchtaanvallen op Duitsland. By het einde van de oorlog was hü adjudant van H.M Koningin Wilhelmina en hij vergezelde HM. bij haar terugkeer naar Nederland. In November- 1945 vertrok hij naar U.S.A. om het Amerikaanse volk voor te lichten over het Indonesi sche vraagstuk. Omdat hij critiek op het voor lichtingsbeleid van de Ned. regering uitoefende, moest hij zijn functie neerleggen. KUNST Eduard en Marinus Flipse In Kortgene. „Humor in de muziek" een ou de i-werp, waarover de musicoloog Casper Höweler bij tijd en wijle op nutsavondan in den ïande spréékt, ..Humor in de muziek' had het motto kunnen zijn van dc nutsavond, die gistel en ui Kortgene werd gehouden er. waar de gebr. Eduard en Ma rinus Fljpss optraden. Eduard zorgde In zyn toelichting voor de humor -• waaioij men.ge i.er.nneruig was aan zijn jeugd op Noord Beveland en Marinus als vermaard pianist voor de muziek. Bciuen ueden hun werk en zo voor treffelijk, dat deze nutsavond voor Noord-Bevelana een cultureel hoog tepunt is gewüjuêu. Löb,c KUllrteuaa.3 hebben zich er niet om een woord van Eduard Flipse te gebruiken op „zn Jan-boe.e-iiu.tjes" van af gemaakt, maar aan dit optreden de zelfde zorg besteed, als die zij plegen t? geven aan elk groot concert. Daar om was dit recital sympathiek en vooral goed! Een kunstenaar als Marinus Flipse heeft eigeniyx wei nig woorden ter introductie nodig; hy zet zich aan de vleugel en speelt Tijdens zyn spel realiseert men z':«;h opeens, waarom deze pianist in Europa en in Amerika zo'n groot succes had. Omdat Flipse een kun stenaar is met 'n eigen stijl, gepaard aan een brillante techniek en een bij zondere begaafdheid voor het intru- ment. Uitzonuerlljk speelde hij bij voorbeeld gisteravond Debussy a „5 ei' d'artifice" en de „Danse ntuel- le du feu" van de Falla. Mede door de uitstekende toelichting van zjn broer, de dirigent van het Rotter dams Philharmoni8ch Orkest, wetd deze nutsavond een bijeenkomst met een bijzonder cachet, vooral ook door de ongedwongen en hartelijke sfeer. Een instructieve en kunstzinnige avond! De voorzitter van het NuU- óepartement, burgemeester A. A. Schuit, sprak woorden van welkom en bood na afloop de beide musici ieder een groot vers-gebakken kren tenbrood aan. Applaus onderstreepte dit originele geschenk. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2