PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie neemt deel aan besprekingen te Parijs ONTWERP NATIONAAL MONUMENT GOEDGEKEURD INFORMATEUR R0MME ZET HAAST ACHTER ZIJN WERK EEN BURGEMEESTERSGESLACHT OP DUIVELAND D£ BILT Kantlijn Pleven weigert, Bidault aan de benrt. Vandaag 194e Jaargang - No. 52 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. f 4.55 p kw.; fr. p. p. 1 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Maart 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. p«T mm. Minimum p. advertentie f 3. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 5860. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg, Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102; Terneuren: Brouwerjjstr. 2; Zierikzee. N. Bogardstr C 160. tel. 26. RUSSISCH ANTWOORD OVERHANDIGD. Voorbereiding Viermogendheden- conferentie Plaatsvervangers van Grote Vier komen Maandag bijeen De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, zullen ter voorbe reiding van een Viermogendhedenconferentie der ministers Maandag 5 Maart te Parijs bijeenkomen. Dit werd gisteravond laat medegedeeld door de Ame rikaanse regering, nadat de Sowjetrussische vice-voorzitter van Buitenlandse Zaken, Adrei Gromyko, eerder op de dag aan de ambassadeurs van de Wes terse Grote Drie te Moskou het Sowjetrussische antwoord op de Westerse nota's van 19 Februari jl. had overhandigd. Gromyko ontving achtereenvolgens sir David Kelly, de Britse ambassa deur, admiraal Alan Kirk (V.S.) en Yeves Chataigneau (Frankrijk) op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In een onderhoud dat Gromyko met de ambassadeurs had, deelde hij hel besluit van zijn regering mede, aan de voorbereidende besprekingen in Parijs deel te nemen. De Sowjet-Unie heeft hiervoor reeds een delegatie van 17 man benoemd, die hun visa inmiddels hebben aangevraagd. Tot degenen, die een visa hebben verzocht behoort ook Andrei Gro myko. De Amerikaanse delegatie, onder leiding van de reizende ambassadeur Philip Jessup, vertrekt Vrijdag te mid dernacht per vliegtuig uit New York naar Parijs. Het antwoord van Rusland is inmid dels door de regeringen van de Ver enigde Staten. Engeland en Frankrijk in studie genomen. De Westerse mens een dwaas? Er zijn Chinese wegeren, die al zeer lang tot deze conclusie zijn gekomen. De Westerse mens wil te veel, hij heeft te veel energie, hij is veel te actief, weet niet welk een ge not er kan liggen in het zorgeloze luieren. „De Nieuwe Eeuw" (r.k.) deelt blijkbaar dit gevoelen en wijst op de overspanning in de activiteit van de Westerling, op zijn overschatting van de daad. van efficiency, succes en re cords, op zijn niet-kunnen-luieren, op zijn verering van het pragmatisme: „Meer verborgen is de kwaal, wan neer dezelfde ongebreidelde energie wordt aangewend ten bate van een vals, min of meer humanistisch ide aal van eigen volmaaktheid. Er zijn veel mensen die zich uitsloven voor de goede zaak en niet merken dat zij een ontzaglijke hoeveelheid energie verkwisten, en door hun ijverig stre ven zelfs stukken maken, huismoe ders die verblind zijn door een huise lijk ideaal van onberispelijkheid, reli gieuzen die een overdreven voorstel ling hebben van geestelijke volko menheid. Zoals er mensen zrjn die door angst alle kiemen van leven in hun eigen gemoed trachten te doden, omdat zij overal zonden zien, zo ztfn er ook by wie de energie de boven toon voert, en die zelfs angst en droefheid met geweld onderdrukken om een stoïcijns ideaal van onlrjdelijk- heid te bereiken. Wanneer deze men sen tyd genoeg hebben om hun ruï neus werk aan zichzelf te voltrekken dan ontstaat het ziektebeeld der „energie-neurose", een van de ziekten waarbij geen duidelijke lichamelijke afwijking is aan te wijzen, maar die de gezondheid, zowel geestelijk als lichamelijk, toch grondig ondermij nen". Inderdaad zou het misschien niet eens zo gek zijn, als de Westerse mens leerde om zijn zorgen eens op zij te zetten. p \j weten allen hoe bitter wei nig er terecht is gekomen van alle in bezettingstijd ge koesterde idealen en hoe anders wij na vijf jaar staan tegenover de din gen van toen. Soms wordt ons dit alles pijnlijk be wust. In „De Groene Amsterdammer" (links-rad.) bijvoorbeeld noemt dr. C. J. Dippel de verschijning van het meermalen ook in onze kolommen aangekondigde grootse geschiedwerk „Onderdrukking en Verzet" ironisch 'n anachronisme, omdat wij vóóruit kijken, niet achteruit, en de storm band van onze helmen vaster om de kin trekken; „De sfeer is immers sinds 1945 veranderd: Opengaande gevangenis sen, gratieverleningen, Franco-gevrij. De Kadt-hysterie, Westerling-roman- tiek, Illegaliteit in oneer. Rechtsher stel een vervelende overbodigheid van nazanikers. Smeekbeden aan de Duit sers om asjeblieft hun vechtcapaci- teiten ter beschikking te stellen. Toe nemend besef van de uitzonderlijke bruikbaarheid van de leiders van on ze vroegere vijanden. Gewenning aan de gedachte, dat ieder in een oorlog wel een steek laat vallen en dat te genover de vijand geen onrecht be staat. Erkenning van „bevel is bevel". Opvoeding tot hardheid. Krupp in rechten hersteld. En last but not least Haagse geheime politie op de stoep bij kerkelijke ambtsdragers om vertrouwelijke inlichtingen uit ver trouwelijke zielszorgelijke gesprek ken, onder de animerende mededeling aan altijd weifelende Hervormden, dat roomse en gereformeerde ambtsdra gers van harte meewerken. Vijf jaar na Hitler! In Nederland!" Volgens welingelichte kringen te Moskou wordt in het Sowjet-antwoord verklaard, dat de Westelijke nota's van 19 Februari, een ongegronde verwer ping bevatten van in de Sowjet-nota van 5 Februari genoemde feiten. Ernest Davis zal de leider zijn van de Engelse delegatie. Hij zal onder an deren worden vergezeld van Ivo Mal let, vertegenwoordiger van Engeland op. de conferentie der plaatsvervan gers over Oostenrijk, en Jeffry Harri son, deskundige in Sowjetrussische aangelegenheden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit welingelichte Engelse bron wordt vernomen, dat in tegenstelling met anders luidende geruchten de Sowjet- Unie in haar antwoord geen gewag maakt van een eventueel onderzoek van aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Volgens McDermott, de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, werd het be sluit tot het bijeenroepen van de con ferentie genomen na overleg tussen de drie Westelijke regeringen, toen de Sowjet-nota ontvangen was. Naar verluidt handhaaft de Sowjet- Unie in de nota haar verklaring, die in de nota van 5 Februari vervat was, dat de Westelijke mogendheden de overeenkomst van Potsdam hebben geschonden door West-Duitsland te willen herbewapenen. McDermott deelde op een haastig bijeengeroepen persconferentie mee. dat de Sowjet-nota niet op een werke lijke wijziging in de houding van Mos kou duidt, die de hoop zou kunnen aanwakkeren op een gunstig resultaat van een bijeenkomst der vier minis ters. De Franse démissionnaire minister president René Pleven, heeft de op dracht om een nieuwe regering samen te stellen van de hand gewezen. Pre sident Auriol zal thans Georges Bi dault verzoeken een opdracht te aan vaarden. De Franse radicalen hebben Don derdagavond medegedeeld, dat zy al leen aan een regering zullen deelne men, die bereid is een kiesstelsel met twee' stemronden te steunen. Dit is een voorwaarde, welke ex- prémier Georges Bidault, die opdracht heeft .gekregen een nieuwe regering te vormen, niet kan aanvaarden, omoat zijn partij, de volksrepublikei ner. (katholieken), sterk gekant is tegen een dergelijk stelsel. Zij wenst één stemronde. wordt Paus Pius XII 75 jaar. W' EEN AANWINST VOOR DE DAM. Een zuil van twintig meter hoog. Het ministerie van O., K, en W. heeft zyn goedkeuring gehecht aan het ingezonden ontwerp van een op de Dam te Amsterdam op te richten nationaal monument oorlog en verzet 19401945. Het monument is ontworpen door de beeldhouwer John Raedecker en de architect J. J. P. Oud. De kei'n van het op te richten monu ment is een grote, in doorsnede ellips vormige zuil, die meer dan twintig meter hoog zal zijn. De zuil zal worden aangebracht op een verhoogd plateau, dat het mid delpunt is van cirkelvormige, zeer brede treden, die er geleidelijk heen leiden. De „urnengalerij", welke de elf pro vinciale urnen zal moeten bevatten alsmede de urn uit Indonesië, maakt de beweging van de treden mede en is een sector van een der cirkels. De ze „urnengalerij" is opgevat als een eenvoudige, dikke muur, waarin bergplaatsen voor de urnen. Teneinde deze rij van urnen zo aesthetisch mogelijk in het geheel op te nemen, zullen de urnen door fraaie sluitstukken met wapens en inscrip ties worden afgeschermd. De wand van de „urnengalerij" zal ingehakte opschriften krygen. De zuil, die het middelpunt van het monument vormt, zal worden ver vaardigd van veredeld beton, waar door een nobele en strakke vorm kan worden benaderd. Twee k drie meter vanaf de grondslag komen de beelden, die in kalksteen waarschynlyk „vaurion" uitge voerd zullen worden. Waarschynlyk zal ook de voet van de zuil In „vau rion" worden uitgevoerd, evenals de „urnengalerij". Links en rechts komen de beelden, die het verzet symboliseren. In het midden wordt de ellende van de oor log uitgebeeld. Boven deze beelden zal een vrouwen-figuur de overwin ning symboliseren. De beeldgroep lost naar boven op in een vlucht duiven. Voor de cirkelvormige verhogingen staat links en rechts een massief ba sement. waarop een leeuw. De kosten van het vervaardigen van het hierboven geschetste monu ment, voor de fundatie en het in orde brengen van het middenvak van het Dam-terrein, worden begroot op 385.000.—. De nationale monumenten-commis sie voor oorlogsgedenktekens, heeft aan het werkcomité voorlopig een bedrag van 150.000.in het voor uitzicht gesteld. Prins Bernhard is Donderdag per vliegtuig in Londen aangekomen voor een particulier bezoek. KABINET-DE GASPERI IN GEVAAR. Het Italiaanse kabinet wordt met c n crisis bedreigd. Bij de ste: -ming over een we- tet vergroting van de regelingsbevoegd heid op economisch gebiect hoeft na melijk een groot deel der 305 christe- lijk-democratische afgevaardigden in de Kanier, die 574 leden telt. met de communist~n en u terst linkse socia listen tegen de regering gestemd. De regering behaalde slechts een meer derheid van zestien stemmen. Onmiddellijk na de stemming riep De Casperi een kabinets-vergadering bijeen. Men meent te weten, dat ver scheidene ministers voorstander zijn van onmiddellijk aftreden Meer beschuldigingen aan het adres van Soekarno. NIET DE PRESIDENT, MAAR PROCUREUR-GENERAAL DIENDE KLACHT IN. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat het onjuist is, dat president Soe karno een aanklacht heeft Ingediend tegen „Indonesia Raya". De klacht werd ingediend door de procureur- generaal. ambtshalve en op eigen initiatief. Intussen is bekend geworden, dat de politie te Djakarta Zaterdag ruim 9000 exemplaren van het in China uit komende blad „Ta Kung Pao", dat be stemd is voor abonné's in Indonesië, in beslag heeft genomen. Soekarno en Hatta zouden er in dit blad van be- .schuldigd worden bij de Madioen-af- faire massamoorden te hebben uitge lokt. Von Balluseck tijdelijk voorzitter Veiligheidsraad. Men verwacht te Lake Success dat sir Benegal Rau van India aan de Ne derlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck zal verzoeken het voorzit terschap op zich te nemen van de Maart-zitting van de Veiligheidsraad. Sir Benegal is voorzitter voor Maart, maar het is een voorzitter toe gestaan zijn functie aan de volgende voorzitter over te dragen als er een kwestie wordt besproken, waarbij zijn land nauw betrokken is. De raad zal het debat over Kasjmir hervatter.. Laatste Nederlandse soldaat uit Indonesië. Majoor Mochtar Loebis, woordvoer der van het Indonesische ministerie van defensie, heeft medegedeeld, dat volgens schema op 2 April de laatste Nederlandse soldaat Indonesië zal ver laten en er slechts een Nederlandse militaire missie van 2000 man zal blijven. Op 2 Maart zullen volgens schema 900 Nederlandse militairen en Ambon- nezen met tijdelijke K.L.-status met de „Roma" uit Priok vertrekken; op 20 Maart vertrekt 850 man met de „Castel Bianco", op 26 Maart 500 met de „Dorsetshire", op 2 April 1642 met de „New-Austraüa" en voorts 1000 met de „Showburn" uit Soerabaja. Na 2 April zullen volgens schema 1J500 Ambonnezen nog op afvloeiing wachten. Donderdagochtend heeft Schout bU Nacht C. W. Slot aan boord van Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heamskerck" in de haven te Nleuwe- diep, het commando" over de zeemacht in Nederland overgenomen van Vice- Admiraal J. J. L. Willinge. Deze overdracht werd door een groot aantal civiele en militaire autori teiten bijgewoond. Na ije overdracht van het commando schudden de schei dende commandant Vice Admiraal J. J. L. Willinge en diens opvolger Schout bij Nacht C. W. Slot, elkaar de hand. Drie Delftse broers, een machine bankwerker, een timmerman, en een kos ter. zijn in Delft op dezelfde dag In on dertrouw gegaan. Fractie-voorzitters gezamenlijk ontvangen. ONTWERP-PROGRAMMA GEREED. (Van onze parlementaire redacteur). Dat prof. Romme spoed maakt met de uitvoering van zjjn opdracht om de mogelijkheid van de samenstelling van een Kabinet te onderzoeken, blijkt uit het feit, dat hij, na Woensdagavond van acht tot twaalf uur met de minis ters Drees, Lieftlnck, Van der Brink en Mansholt gesproken té hebben, de nacht van Woensdag op Donderdag besteed heeft om aan een pro gram te werken, dat hij reeds Donderdagmiddag om twaalf uur ter kennis van de verschillende fractievoorzitters heeft gebracht. Hij ontving deze fractie-voorzitters, Mag. dr. J. G. Stokman, waarnemend voor de K.V.P., mr. J. A. W. Burger, waarnemend voor de P.v.d.A., dr. J. Schouten van de A.R.P., H. W. Tilanus van de C.H.U. en mr. P. J. Oud van de V.V.D.. gelijktijdig. Een dergelijke gezamenlijke bespreking hadden de niet-geslaagde formateurs nog niet ge organiseerd. Er blijkt uit, dat het prof. Romme ernst is om tot een oplossing te komen. Wellicht kan nergens beter dan in een bijeenkomst van de fractie leiders het begin van onderlinge over eenstemming gevonden worden. Er blijkt tevens uit, dat prof. Rom me, die de partijen tot elkaar hoopt te brengen en de geschillen te over bruggen, duidelijk streeft naar een re gering op brede basis. In de gezamenlijke conferentie heeft de heer Romme een toelichting op zijn program gegeven. Een beslissing over al of niet aanvaarding ervan kon uiteraard niet genomen worden. De fractieleiders moeten namelijk eerst nog overleg plegen met hun fracties. Het lijdt geen twijfel, dat zij tot enige haast zijn aangespoord. Dezer dagen zullen stellig een grote bedrijvigheid van de fracteis te zien geven. Wanneer prof. Romme erin slaagt een program samen te stellen, waarop hij de partijen, die hij in het Kabinet vertegenwoordigd wil zien, kan mee krijgen, dan zal nog de moeilijkheid van de verdeling der portefeuilles en van de aanwijzing der personen over wonnen moeten worden. Aangenomen mag worden, dat prof. Romme. wat dc verdeling betreft, de verhouding dus van het aantal voor de K.V.P.. de P. v.d.A. en de zogenaamde derde macht bestemde zetels, op de bijeenkomst van de fractieleiders zijn voelhorens heeft uitgestoken. Het aanzoeken van de personen ligt niet in de omschrij ving van zijn informatieve taak beslo ten .Wanneer hij echter half over de brug komt. dan zal hij er ook geheel overheen willen komen en de afwik keling van de crisis wellicht zover wil len voorbereiden, dat de definitief aan te wijzen formateur niet veel meer te doen heeft dan de door prof. Romme gepolste personen officieel te verzoe ken in het Kabinet zitting te nemen. Koningin naar Z.-Hollandse eilanden. H.M. de Koningin zal op 26 April in verband met het officieel in wer king stellen van de sluizen te Spijke- nisse en het bezichtigen van de dam tussen de gemeenten Oostvoome en Rozenburg, tevens een kort bezoek brengen aan de bij deze werken be trokken gemeenten Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg. pnrc L-7\ zelfs dreigt in onze hoogge roemde democratie zowaar na zisme De militaire medewerker van „Vrij heid en Democratie" (V.V.D.) is het eens met degenen, die vrezen dat de huidige militarisering van de Euro pese jeugd haar heel dicht zal bren gen by de idealen die de Duitse nazi's en de Italiaanse fascisten te dezen opzichte koesterden; hij ducht groot gevaar van het toenemend militaris me, juist bjj de geestelijk arme en magere jeugd van heden: _,De legerleiders en de regering in dezo democratische gemeenschap moeten scherp voor ogen houden, dat een veel langere diensttijd (twee jaar), een intensieve opleiding, een toenemende wereldbewapening,'t pri mair stellen van de defensie, het ge vaar meebrengen van een verering, niet van hét plichtsgetrouw en zo goed mogelijk militair zijn, maar wel van het militarisme, zoals dit bijvoor beeld in Duitsland bestond. Het vin den van de juiste middenweg is uiterst moeilijk. Want het militaire werk is en laat dit nu ronduit ge zegd zijn een werk van vernieling en vernietiging, van het moedwillig veroorzaken van dood en verminking, van het toepassen van geweld in zjjn verschrikkelijkste vormen. Laat ons daarom in deze tijd van het helaas noodzakelijke gewéld, goed en dage lijks voor ogen houden: het militair- zijn is voor onze jeugd een noodzake lijk vak geworden, dat zo goed mo gelijk geleerd en beoefend moet wor den. Maar het blijft als zodanig 'n noodzakelijk kwaad, dat nooit mag uitgroeien tot verering van het mili tarisme door brede lagen van ons volk". EINDE VAN EEN TRADITIE Burgemeester A. C. van der Have treedt af. üp 1 Juni a.s. zal In het Duivelandse dorp Oosterland met een tradi tie van bijna een eeuw gebroken moeten worden. Acht en negentig jaar lang is deze gemeente door drie leden van het geslacht Van der Have bestuurd, doch thans zal de huidige burgemeester de heer A. C. van der Have, die dezer dagen 25 jaar dit ambt bekleedde, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid moeten nemen. Gaarne liad burgemeester Van der Have de eeuw volgemaakt, doch dit blijkt niet mogelijk te zyn. „Jammer, want Ik heb het werk altyd met plezier gedaan, ik ben nog gezond en voel me nog helemaal geen vijf en zestig", zo vertelde de jubilaris ons. Met het zilveren jubileum is het eigenlijk wel een beetje mis gelopen. In de gemeente rekende men met de datum van beëdiging, welke in Maart viel. De benoeming vond ech ter op 25 Febr. 1926 plaats zodat de burgemeester deze datum aanhield- Nu het afscheid toch aanstaande is, laat men de jubileumviering maar achterwege, behalve dan het borrel tje dat de jubilaris de verraste raadsleden In de jongste vergadering aanbood. In een prettig onderhoud vertel de burgemeester Van der Have ons over de bestuursperiode van het ge slacht Van der Have en in het bij zonder over de laatste kwarteeuw Zijn grootvader opende de rij. Twee en veertig jaar lang heeft deze Oos terland geleid. Daarna kwam een oom van de huidige functionaris, die dertig jaar dit burgemeesters ambt bekleedde om het hierna ln 1926 over te dragen aan de heer A. C. van der Have. die destijds land bouwer en wethouder ln Ouwerkerk was. Zoals in de meeste plattelandsge meenten, kabbelde voor de tweede wereldoorlog het leven in Oosterland rustig voort. Bijzondere moeilijkhe den deden zich niet voor. Met de meer dan tweeduizend Inwoners, die voornamelijk hun bestaan in de landbouw vonden, was Oosterland een welvarende gemeente. Op de secretarie had men geen hoofdbre kens over een ni et-sluitende begro ting. De zaak marcheerde goed. EVACUATIE EN BOMBAR DEMENTEN. Met de jongste wereldoorlog is er echter een ongunstige wending ge komen. Oosterland kwam terecht in de rh van gemeenten die met te korten hadden te worstelen. En te gelijk met deze oorlogsjaren brak ook de moeilijkste periode voor bur- meester A. C. van der Have aan. Evacuatie en bombardementen Vijf en zestig woningen werden ver woest. Wanneer burgemeester Van der Have over deze donkere periode uit de geschiedenis van Oosterland begint, Is hij niet spoedig uitverteld. In Februari 1944 kwam het Duitse bevel: Schouwen-Duiveland moet worden geëvacueerd. Naar alle delen van het land zwermden de bewoners van Oosterland uit. Driehonderd man nen moesten achterblijven, terwijl het zoute water de kostbare lande rijen ging overstromen. Vele maat regelen moesten worden genomen Op het nog droog gebleven deel van het dorp drongen de mannen samen om een „vnjgezellen"-bestaan te gaan lelden. Een centrale keuken werd in het leven geroepen, doch by elke avond maaltijd kwamen minder mannen op het appèl. Geleidelijk trokken allen hun gezinnen achteraan, totdat er uiteindelijk zeven overbleven. De ge meente werd toen maar opgeheven, en ook burgemeester Van der Have vertrok om zich met zijn secretarie in Nisse te vestigen. DE CHAOS. In Juni '45 keerde men terug in een chaotische boel. De kerktoren vernield, kerk zwaar beschadigd, het oude gemeentehuis met gem. vere nigingsgebouw getroffen en 65 wo ningen weggebombardeerd. Een mas sa werk wachtte en vooral in de eerste tijd zonder verbindingen, te lefoon en drinkwater moest er veel geïmproviseerd worden. De gemeen tesecretarie trok in de %-roegere bur gemeesterswoning. welke thans de finitief eigendom van de gemeente is geworden. De toren en kerk wer den gerestaureerd, aan het vereni gingsgebouw is men nu druk bezig, doch de woonruimteDat is nog een van de puzzles waarmee het ge meentebestuur zit. Door gemeente en particulieren werd een vhfender- tigtal woningen gebouwd, dus net de helft van wat werd verwoest. Er zijn nog vele samenwoningen, ver schillende herbouwplichtigen zou den nog liever vandaag dan morgen beginnen en talrijke trouwlustigen wachten om hun nestje te kunnen bouwen. Onlangs kwam echter de nieuwe bouwvolume-toewijzing los: Oosterland krijgt drie woningen in drie jaar! Hiermee Is weinig uit te richten. MINDER INWONERS. Het inwonertal is tot beneden de 1800 teruggelopen. Zolang de huis vesting met beter wordt kan dit aantal ook niet stijgen. En zo tobt men voort, om van de schade aan de grond door het zoute water nog maar niet te spreken. Vooral na een langdurige regenperiode als thans, blijkt dat de structuur van de grond nog niet geheel normaal is. Neen, de laatste jaren van de ambtsperiode van burgemeester Van der Have zijn niet de gemakkelijkste geweest. Doch men heeft niet bij de pakken neergezeten en men is dit ook in de toekomst niet van plan. De tyden zijn er echter niet gemak kelijker op geworden. Er ligt nog een grote portefeuille met wensen bij het gemeentebestuur. Gaarne zou men bijv. de villa, waarin de secretarie thans zetelt, tot een naar de eisen des tijds ingericht gemeen tehuis willen verbouwen. De kosten hiervan zouden echter 25.000,— k f 30.000 bedragen, doch dit kan het .gemeentepaard" van Oosterland niet trekker- De oorlogsschade e.d. heeft bur gemeester Van der Have veel extra werk' gegeven, verschillende reisjes naar Den Haag en Middelburg moes ten worden gemaakt, maar toch en hij herhaalde het ons nog eens „Jammer dat ik er thans uit moet." VOORSPELT: WEINIG WIND. De Bilt voorspelt: Zwaar tot half bewolkt, overwe gend droog weer met weinig wind. In de ochtend plaatselijk nevel of mist en minder koud dan gisteren. Overigens weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1