Hospitaalcrisis in Engeland VREEMDE r "V. Nederlanders in Duitsland in sloo van ellende? Ons land had eind 1950 102.888 werklozen Van Vrouw fof Vrouw Behoed uw herinnering NEDERLANDSE DAMES-S00S WENST GEEN .I00DSE LEDEN Anne de Vries de meest gelezen auteur WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 S f> fr f< Itr Niet alles rozengeur., Ook daar een schreeuwend tekort aan verpleegsters Nationale Gezondheidsdienst verslindt geld. (Van onze correspondent) Londen, Februari. Te weinig verpleegsters, een tekort aan bedden, schaarste van nieuwe gebouwen en eindeloos lange wachtlijstenDit zijn de voornaamste oorzaken van de zich steeds uitbreidende hospitaalcrisis in bijna alle Engelse steden. Met de noodkreet „Help ons schrijnende tekort aan bedden" wordt geens zins bedoeld, dat de Engelse hospitalen een gebrek aan raatrassen of bed dengoed hebben, maar aan volledig door verpleegsters „bemande" bedden. Sinds net in werking treden van het Nationale Gezondheidsplan in 1948 verniezen de meeste zieken „gratis" opname in een ziekenhuis boven een behandeling thuis, in te genstelling met vroeger, toen een hospitaal door het publiek als een soort „laatste redmiddel" werd be schouwd Zonder twijfel is deze nieu we mentaliteit beïnvloed door de ge makkelijke redenering dat operatie- en alle andere hospitaalkosten volle dig gedekt worden door de „gezond- heidszegel'' van 4 shillings en 11 pen ce (ongeveer een rijksdaalder) die el ke Brit wettelijk verplicht is weke lijks te betalen. Voor de patiënt is dit bedrag inder daad allesomvattend, van de meest kostbare operaties af tot het verkrij gen van gratis" gebitten, staats- pruiken, kunstledematen, aspirines en hoestdrankjes. Voor 's lands finan ciën ziet de zaak er echter minder rooskleurig uit. In totaal kost de Na tionale Gezondheidsdienst met in- Bijna alle Engelse ziekenhui zen kampen met een tekort aan verpleegsters en bedden. In Londen hebben 22 grote hos pitalen wachtlijsten van ruim 20.000 patiënten, die wegens plaatsgebrek niet kunnen wor den opgenomen. Veertienhon derd Londense kinderen die op de wachtlijst staan voor het knippen van amandelen zullen dit jaar niet eens aan de beurt komen Het grote King's College Hospital in Londen, kan slechts één tiende van het aantal wach tende operatie-patiënten opne men. begrip dei salarissen van de 90.000 genationaliseerde doctoren, d.i. ne gentig procent van alle doctoren 460 millioen pond sterling per jaar. Stelt men hier tegenover, dat alle verplichte weekcontributies slechts 40 millioen pond per jaar opleveren, dan blijkt wel, dat het populaire be grip der „gratis" gezondheidsdien sten zéér betrekkelijk is, daar het verschil uiteindelijk immers weer door andere belastingen moet wor den bijgepast uit dezelfde zakken der reeds zegelplakkende belastingbeta lers! IN LONDEN. Het zwaartepunt van de hospitaal crisis, die een groot sociaal probleem begint te vormen, ligt in Londen, waar het grote tekort aan bedden nog ten dele een andere oorzaak heeft, n.l. de grote schade die tijdens de oorlog aan vele Londense hospita len werd toegebracht door de Duitse bombardementen. KERNPROBLEEM. Het kernprobleem blyft echter het schreeuwende tekort aan verpleeg sters. Hoewel meer meisjes zich VERHALEN thans ais leerllngverplecgster opge ven dan voor de oorlog, geeft een veel groter aantal het weer voor het einde van de trainingsperiode op. Re denen hiervoor z(jn hoofdzakelijk de zeer strenge discipline in de hospita len, de geringe vrije tyd en de nog steeds lage lonen, hoewel er wat dit laatste betreft reeds een grote verbe tering tot stand is gebracht. Wat het schrijnende tekort aan ge diplomeerde verpleegsters betreft, verlaten honderden thans o.a. de hos pitalen om te gaan werken in de nieuwe medische afdelingen der grote industrieën, die hogere salarissen aanbieden en meer vrye tijd voor ont spanning. Het ministerie van Arbeid tracht thans meer en meer buitenlandse meisjes te recruteren. Reeds zijn er 1900 verplaatste personen, hoofdza kelijk meisjes uit de Baltische landen, als leerlingverpleegster werkzaam in de Engelse hospitalen, enkele duizen den uit Zuid-Ierland, terwijl er in het afgelopen jaar zelfs enige honderd tallen negerverpleegstertjes uit Brits- West-Afrika gerecruteerd zijn. Uit Nederland zijn er nauwelijks twee dozijn leerlingverpleegsters hier werkzaam, hoewel er ettelijke duizen den geplaatst zouden kunnen worden. De burgemeester van Weinsberg is een oubollig man. Met groots ver- loon zo gaat het nu edhmdal in Duitsland zou het nieuwe zwem bad worden geopend. De burgemees ter, joviaal en gezellig dik, hield een sierlijke openingsspeech. Aan het slot vertelde hij, twintig jaar geleden, ook het oude ztoembad le hebben ge opend. Dat geschiedde een beetje zon derling, want de eerste burger 'van de stad, nam in rok en hoge hoed zo maar een duik in het water. ,J)at heb ik toen gedaan", vertelde hij de lachende menigte en hij voegde er aan toe„Ook thans wil ik niet van de gebruikelijke ceremonie afwijken' Ploempde burgervader spartelde als twintig jaar geleden in alle offi cieelheid in het water. Het iverd nog mooier, want het hele gemeentebe stuur vond, dat het niet achter kon blijven. Ploemp, ploemp, ploemp. En toen namen de directeuren ook maar een duik, de badmeesters en badjuf frouwen en daarna ook een groot deel van de toeschouwers (voor zover niet op z"n Paasbest), totdat er geen plaatsje meer vrij was in het bad. Inderdaad, het was daar een neel ge zellige boel in Weinsberg. Minder gezellig was het vorige week in het Italiaanse stadje Palese. Er was daar een voetbalwedstrijd ge speeld en hoe gaat datde vurige Italianen raakten een tikkeltje verhit. Als steeds moest de arme scheids rechter het ontgelden. Dat komt zelfs in Breskens voor. Maar zo erg als in Palese is het daar destijds toch niet geweest. Scheidsrechter Cavotta werd zeven uur lang. in de kleedkamer van het terrein, waar de ivedstryd was ge speeld, belegerd. Toen gelukte het hem eindelijk in een auto te komen Onderweg naar de stad werd de wa gen door een boze menigte met ste nen bekogeld. De baloorigsten hadden wegversperringen opgeworpen. Pas een dag later kwam Cavotta in Bari aan, voorafgegaan door een vracht wagen met carabinieri. Geen voorschotten op te vergoeden oorlogsschade. Een sedert 1910 in Duitsland verblijf houdende Nederlander, de heer J. G. H. Waanders. heeft, een adres aan de Staten-Generaal gezonden, waarin hij zich beklaagd over het ..schrijnend onrecht", dat de Nederlanders in Duitsland wordt aangedaan en dat er volgens hem toe heeft geleid, dat de oorlogsslachtoffers zijn weggezakt in een slop van ellende, waarvan men in Nederland geen voorstelling heeft. Sedert de tweede wereldoorlog kun nen de Duitsers in hun land credit» ten krijgen op de aan hen te vergoe den oorlogsschade, aldus de heer Waanders. doch deze maatregel wordt aan de Nederlanders aldaar onthou den. De Duitsers kunnen in bepaalde gevallen hun in Nederland vastgelegd geld- en kerkbezit gedeblokkeerd krijgen; aan de Nederlanders in Duits land zijn bij de z.g. „Geldabwertung" de laatste spaarpenningen ontnomen. De heer Waanders doet een beroep op de Kamerleden vergoeding van oorlogsschade door Duitsland aan de Nederlanders aldaar te bevorderen en te voorkomen, dat de staat van oor log met dat land wordt beëindigd, ter wijl de Nederlanders als vijanden be handeld worden en als rechtelozen in de jammerlijkste omstandigheden blij ven verkeren. Excecutie oorlogsmisdadigers „onbeperkt" uitgesteld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gelast, dat dc executie van de zeven ter dood veroordeelden van Landsberg „onbe perkt" wordt uitgesteld „hangende de behandeling van het bij het Ame rikaanse oppergerechtshof ingediende beroepen". Veel lastige condities zijn er niet aan verbonden. Een schriftelijk aan te vragen werkvergunning van het Britse Ministry of Labour (Londen S.W.) die voor hospitaalwerk grif verstrekt wordt is voldoende. De nieuwe, verbeterde salariërings- isis voor leerlingverpleegsters is 200 pond (ongeveer 2000.gedu rende het eerste laar, 210 pond in het tweede jaar, 225 pond in het derde. Vrijwel alle verpleegsters en leer lingverpleegsters verkiezen inwoning (niet verplicht) in het hospitaal of in de aangrenzende en tegenwoordig zeer geriefelijk^ clubgebouwen voor verpleegsters. Voor hun volledi ge kost en inwoning, vrije was en uniformen, wordt 100 pond per jaar afgehouden (ongeveer 20.— per week), zodat de leerlingverpleegster nog een dito twintig gulden zakgeld per week overhoudt. Ook de jaarlijk se vacanties zijn nu verlengd, tot een totaal van 28 dagen, die meestal in tweemaal veertien dagen genomen moeten worden. Het aantal werkuren bedraagt 96 uren per veertien dagen één lange en één korte week met wekelijks één vrije dag. (Nadruk verboden) Gevolg van winterseizoen Het was te verwachten, dat de werkloosheidscijfers in het vierde kwartaal van 1950 ten gevolge van het winterseizoen zonden oplopen. Het aantal werkloze mannen steeg van 49.122 aan het eind van het 3e kwar taal tot 102.888 op 31 December 1950. Deze vermeerdering was aanmerke lijk groter dan in 1949, omdat toen het grootste aantal personen pas na De cember als werkloos werd ingeschre ven. Nu trad de vorst reeds aan het einde van het vierde kwartaal op Deze seizoenwerk loosheid liet zich het sterkst gevoelen voor de landar beiders, de bouwvakarbeiders, de losse arbeiders, de veenarbeiders en de ar beiders uit de aardewerk- en steen industrie. Inmiddels is de top van de seizoen werkloosheid in Januari bereikt en zijn de cijfers gestegen tot 110.905. In de loop van Februari kan een lichte daling worden verwacht. De aardewerkindustrie in het Zui den des lands heeft nog steeds behoef te aan vrouwelijk personeel. Een be drijf aldaar stelt pogingen in het werk om hierin te voorzien door Italiaanse meisjes aan te trekken. Dc werkzaamheden voor de verbreding van het Noordzeekanaal tussen IJmuiden en Velsen, zjjn In het eindstadium gekomen. Thans Is men er bezig met. het laatste gedeelte, n.l. dat naby de Velserpont. Het kanaal wordt hier 80 meter breder gemaakt. Op de foto Is duidelijk te zien, hoe groot dit nieuwe stuk vaarwater zal worden. Er is werkelijk eens een tijd geweest u kunt het geloven of niet dat de film nog geen praten geleerd had, de radio zich door de kinderziekten ploeterde en de televisie nog he lemaal in de kool zat. In die achterlijke tijd was ik zo gelukkig om jong te zijn, 'n klein en tenger ding met twee vlechten op de rug, die elke dag een lange reis maakte naar school en weer terug met een botsend, rammelend stoomtram- metje. Nu zijn er stoomtramme- tjes en stoomtrammetjes maar dit was er een van het naargeestigste en ongezelligste soort. Zo een met twee lange gladgesloten banken tegenover elkaar over de gehele lengte van de wagen. Met deuren die het vertikten om te schuiven, tochtende ramen en de melan- choliekste verlichting die men zich denken kan. Bovendien repte het zich amechtig en ze nuwachtig bellend voort langs een lange, rechte, troosteloze weg naast een eeuwig grijs en triest kanaal. Maar evenwel hoe huise lijk, hoe warm, hoe innig gezel lig is in mijn herinnering dat lang ter ziele zijnde trammetje gebleven. Want bij iedere rit, tweemaal per dag, vergezelde mij een bonkige boekentas, en zodra ik mij behaaglijk in mijn stamgastenhoekje had genesteld, dolf ik uit die tas tussen aller hande nuttige en stomvervelen de leerboeken hèt boek van de week op. Mijn boek, in een saai onver- nielbaar zwart omslag, elke Za terdagmiddag voor één dubbel tje van mijn karig zakgeld ver overd in de Openbare Leeszaal. Gedrukt meestal met een ouder wetse kriebelige letter, soms nog in twee kolommen voor de zuinigheid. Gestoken in een doodnuchtere band van gemar merd boekbinderspapier, en doorgaans volkomen gespeend van alles wat in de verste verte op verluchting geleek. Wat deed het er toe? Boeken zijn er allereerst om gelezen te worden, ademloos, overgege ven, zonder enige eis van luxe of luchtigheid: vooral als men nauwelijks zestien lentes telt en de uren van de dag, als een ouderwetse chiffonnière, even zovele schuifladen zijn, boorde vol onvermijdelijke plichten van eten, haasten, opletten, op schrijven, onthouden en instam pen. Behalve die gezegende pa radijselijke drie kwartier respijt in het jakkerig koffiemolentje. Dan mag het geplaagde school- ezelinnetje even haar pak af werpen en met grote schrokke rige hótppen genieten van haar enige luxe: lezen. Lezen met een bijna woeste toewijding als nimmer daarvoor of daarna in haar leven. Wat doet dan het uiterlijk van een boek daartoe? Zal een uitgehongerd mens een geurige soep weigeren, omdat 't bord maar doodgewoon grof aardewerk blijft? Blijft een landschap niet even schoon, of men het aanschouwt door een kristallijnen kasteelvenster of door het galmgat van een toren- ruine? Ik las, en ontvlood op een tovertapijt in gloeiende kleuren de drabbige alledaags heid. Ik reisde om de wereld in tachtig dagen, ik voer met een zeilschip naar Treasure Island ik was te gast in Te old curios ity shop en Uncle Tom's Cabin, ik verkeerde op de meest vriendschappelijke voet met de Drie Musketiers en de Vier Heemskinderen, ik beleefde ademloos de laatste dagen van Pompeji, David Copperfield en Saartje Burgerhart, de Rode Pimpernel en de Roos van De- kema waren mijn dagelijks ge zelschap nii-im Helaas, helaas, helaas, waar is mijn heil gevaren? De wereld is ouder geworden, en véél ver nuftiger. De radio en de film zijn om het hardst gaan praten, en er is geen ontkomen meer aan hun opdringerige betwete rij. Waar is de tijd gebleven, dat ik Jane Eyre ontdekte, een on ooglijk ouderwets boekje in de alleruiterste hoek van een stof fige boekenplank? Het dagstem pel, dat de leeszaal-assistente op het ingeplakte blaadje drukte, was het allereerste, en is dat vermoedelijk jarenlang geble ven. Jane Eyre: een hopeloos ouder wets, melodramatisch verhaal uit de oude doos, verdronken in de stroom van modeboeken. Niemand die het las, niemand die het ook maar in het minst interesseerde, behalve mis schien een paar romantische buitenbenen, onder wie uw dienstwillige Saskia, die het met rode oren en brandende ogen versl07id. Totdat de film en de radio beide de bedeesde kleine gou vernante ontdekten en haar triomfantelijk in het licht van de schijnwerpers en voor de mi crofoon sleurden. Toen werd zij opeens, zomaar, wereldberoemd en dits interessant. Zij werd op gedoft en bijgewerkt, zij ver scheen in een nieuw jurkje op de boekenmarkt en iedereen stortte zich met brandende be langstelling op het relaas van haar lotgevallen. En ik maak m(j sterk, dat menigeen het boek teleurgesteld ter zijde leg de omdat het „niet half zo mooi was als de film. ini-ini Wat ik u bidden mag, lezers van den bloede die deze kolom onder de ogen krijgt in de Boe kenweek: wees verstandig en bescherm met hand en tand uw levenslange gezellen. Wat er ook in deze haastige, slordige, luidruchtige, lawaaierige we reld van vandaag bedorven wordt laat het niet de schone vreugden om de boeken van uw eerste liefde zijn. Weersta ook de verleiding om te gaan kijken, met bittere te leurstelling naderhand, naar de vrijpostige filmversie van uw beminde Forsyte Saga, naar Anna Karenina in technicolor. Laat u niet verleiden door ho ningzoete foldertjes ovar det onvolprezen boek uwer jonge, argeloze jaren: Onder Moeders vleugels, thans geheel gemoder niseerd, bevattende bijna 300 bladzijden, geïllustreerd met foto's uit de gelijknamige film met vier sprankelende sterren in de hoofdrollen. Geen geblon deerde en opgemaakte sterren kunnen halen bij de guitige, springlevende gezusters uwer verbeelding. Koop een boek, koop er tien. zo gij kunt, maar laten het tiw eigen dierbare boeken zijn, niet aangevreten door de suikerzoete oppervlak kigheid van onze leeghoofdige tijd. SASKIA. HITLER HERLE EFT IN LONDEN Alleen toegankelijk voor dames van Arische afkomst (Van onze correspondent.) Londen, Februari. Ruim vijf en een half jaar na het elude van Hitler's rassenoorlog heeft het Nazimonster zijn kop weer opgestoken. Het toneel Is Londen. Het tijdstip Februari 1951. De hoofdfigurentot onze nationale schande zyn Nederlanders. Geen heren, maar dames. Vooraanstaande dames wel te verstaan, wier echtgenoten behoren tot de kopstukken der Nederlandse kolonie, met namen die klinken als klokken. Jarenlang reeds bestaat er in Londen een soort exclusieve Nederlandse damessoos, genaamd „Nederlandse Vrouwenvereniging". De dames van I het bestuur van deze vereniging zijn, wat „standing" betreft het neusje van de Nederlandse zalm. wy willen nog geen namen noemen, tenville van hun echtgenoten, die er buiten staan. De harde feiten, die wij thans mel- den, vormen echter de zwartste blad- I zyden in de geschiedenis van de Ne derlandse kolonie in Londen. Op 5 Februari j.l. kwam dit da- mesoestuur bijeen. Aan de orde was de behandeling van nieuwe lid- maatschapsaanvragen. Het enige Joodse bestuurslid, mevr. Swaab, droeg de introductie voor van een andere Joodse dame, als nieuw lid van de Vereniging. Tot de verbazing van mevrouw Swaab, weigerde de rest van het bestuur om de door haar voorgestelde Nederlandse dame als lid van de Nederlandse Vrouwenver eniging toe te laten. (De naam van deze dame houden wij op haar ver zoek achterwege) „Waarom dan vroeg mevrouw Swaab logischer wijze. „Wij willen het peil van de Ver eniging hoog houden", was het ant woord van de rest van het bestuur. Nu wilde het geval, dat de door mevrouw Swaab geïntroduceerde da me de echtgenote is van de manager van een wereldbekend Nederlands margarine-concern in Londen. Er zijn lagere peilen. „Ik geloof niet, dat er ook maar iets op deze dame valt aan te mer ken", zei mevrouw Swaab. „En toch laten we haar geen lid worden van de Vereniging", ant woordde de voorzitster van het be stuur. „Is het dan misschien, omdat zy Joods is vroeg mevrouw Swaab. Aarzelend kwam het hoge woord eruit. „Wel, nu ja mevrouw, daar komt het feitelijk op neer. We willen geen Joodse leden hebben in onze Vereniging. De diep gekwetste mevrouw Swaab, jarenlang een bestuurslid van de ver eniging, legde op slag haar functie neer en bedankte tevens als gewoon lid. De enige andere Joodse dame in de Vereniging, een gewoon lid, be dankte prompt de volgende dag voor haar lidmaatschap. Het bestuur kan trots zyn. Hitler ook. De Nederlandse Vrouwenver eniging in Londen biyft voortaan uitsluitend toegankelijk voor „voor aanstaande" dames van Arische af komst (Nadruk vertjoden.) Amerikaanse president slechts één keer herkiesbaar. Zes en dertig staten hebben het 22ste amendement op de Ameri kaanse grondwet bekrachtigd, zo dat dit nu kracht van wet verkrijgt. Volgens het amendement zal de president van de Ver. Staten slechts eenmaal herkiesbsar zijn. Krachtens een bijzondere bepa ling slaat deze maatregel niet op president Truman. De nationale feestdag. In de jongste bestuursvergadering van het Christelijk Nationaal Vak verbond is medegedeeld, dat in de Stichting van de Arbeid waarschijn lijk overeenstemming is bereikt over de nationale feestdag op basis van een halve vrije dag. Indien een arbei der op deze dag moet werken, zal dit op de basis van een feestdag worden vergoed. Minister St'kker voert besprekingen. Minister Stikker is Maandag in zyn hoedanigheid van coördinator van ae landen der organisatie voor Europe se economische samenwerking infor mele besprekingen begonnen met Amerikaanse functionarissen ov?r de plannen betreffende de toewijzing van schaarse grondstoffen. Hij zul trachten een zekere samenwerking tot stand te brengen van de interna tionale commissies voor de schaarse grondstoffen en de O.E.E.S. Onderzoek naar populariteit van twaalf schrijvers. Ter gelegenheid van de boeken week heeft het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie over het gehele land een onderzoek ver richt naar de populariteit van twaalf Nederlandse schryvers en schrijfsters, wier namen op een ïystje waren gezet. De eerste vraag was: „Zyn er schrijvers of schryfsters b(j van wie U wel eens een boek gelezen hebt?" De uitslag was: 40% der volwassen Nederlanders heeft één of meer boeken van An ne de Vries, de schryver van Bar- tje" gelezen; 35% heeft A. M.' de Jong (auteur van Meryntje Grj- zen' gelezen; 35% Jan de Hartog; 28% Ina Boudier-Bakker; 25% Plet Bakker; 16% A. den Doolaard; 14% Antoon Coolen; 10% Leonard Huizinga; 8% Arthur van Schen- del; 4% Anna Blaman; 3% S. Vestdyk en 2% F. Bordewijk. Hst wereldgebeuren Traumerei van Schuman Impressie van een simpele ziel, met deze ontlening aan Annie M. G. Schmidt, kan een ingezonden brief fekenschetst worden van een Franse uisvrouw aan de redactie van de „New York Herald Tribune". Ik ben maar een eenvoudige vrouw, schrijft zy, en veel verstand van politiek heb ik niet. Er is me echter iets eigenaardigs opgevallen by wat ik las over het plan Schuman. De Franse communisten hebben zich te- fen verklaard bij monde van Duclos, e Duitse socialisten bij monde van Kurt Schumacher, de Franse en Duitse industriëlen zyn tegen het plan by monde van mischien wel Al fred Krupp, de Britten namen een afzijdige houding aan, de Amerika nen geven weinig daadwerkeiyke steun en hoe Stalin over het plan denkt, is bekend. Wat ik nu vragen wil is ditWie is er eigenlijk vóór het plan-Schu- man behalve minister Schuman zelf De vraag is zeer verstandig gesteld en er is geen positief ant woord op mogelyk. Toen Schuman vorig jaar zijn plan aan de open baarheid pry's gaf, bleven loftuitingen niet achterwege. De wereldpers spen deerde veel ruimte aan het Franse initiatief, de nadruk werd gelegd op de .stoutmoedigheid" ervan en de aanhangers van de Europese bewe ging juichten, dat eindeiyk hun reeds lang gepropageerde ideeën hun levensvatbaarheid bewezen. De betrokken regeringen de Britse uitgezonderd legden desge vraagd officiële verklaringen af, waarin Schuman alle eer werd bewe zen. Maar deze sympathiebetuigin gen hadden betrekking op het plan in theorie, op het beginsel, in dc practijk wordt het anders. De kern van het plan is immers, dat de zwa re industrie in West-Europa welis waar niet wordt samengesmolten, maar dan toch onder een gezamen lijk gezagsorgaan komt te staan, dat regelingen zal ontwerpen voor de productie ,de verdeling, de pryzen enz. In de eerste plaats vereist dat, dat kleinere nationale belangen wor den ondergeschikt gemaakt aan het algemeen Europees belang, in de tweede plaats moeten de deelnemen de regeringen zich onderwerpen aan een „hogere" autoriteit. Dat laatste betekent afstand doen van een klein deeltje, der zo dierbaar gekoesterde (formele) souvereiniteit, het vol strekt baas zyn in eigen land en daartoe is geen enkele regering grif genegen, in weerwil van alle theo rieën. Het was dus te voorzien, dat de vorig jaar in Parijs begonnen confe rentie over het plan-Schuman, een conferentie van deskundigen, moei zaam zou ver lopen. Maanden aan een zyn de gedelegeerden bezig ge weest aan het opstellen van een concept-overeenkomst en nog steeds zijn geen concrete resultaten be reikt. Telkens als het leek, dat over eenstemming in zich was, kwamen er nieuwe bezwaren. Eerst van de Bel gische delegatie, die oog vroeg voor de aparte positie van de Belgische mijnindustrie, vervolgens van de Duitse delegatie die een onvolwaar dige positie van Duitsland als bezet land onverenigbaar vond met vol waardige deelneming aan het plan. Over wat de Nederlandse delegatie, ter berde bracht, is weinig bekend Den Haag hult zLch hierover in stil zwijgen. Daarenboven schijnt er ach ter de schermen obstructie te wor den gepleegd van de zijde der groot industrie, die er weinig voor voelt zeggenschap af te staan aan een in ternationaal „gezagsorgaan". Het Franse blad „Le Monde" klaagde on langs over deze stille obstructie. Het schijnt, dat de Franse gedelegeerden thans ongeduldig zijn geworden en onder het motto „er is nu genoeg gepraat" op een spoedige beslissing aandringen. Mocht er een concept verdrag uit de bus komen, dan is daarmee nog geen eind gekomen aan de lydensgeschiedenis van het plan. Op een plechtige bijeenkomst van de ministers zal het getekend moeten worden en vervolgens door de parle menten bekrachtigd. Zover is het nog lang niet en het blijft de vraag, of het de eerste Jaren zover zal komen. Twee mijnwerkers onder kolen bedolven en gestikt. In het ondergrondse bedryt" van de Dominiale mijn te Kerkrade ge raakten gisteren 2 mijnwerkers uit Bleyerheide onder een grote partij kolen bedolven en stierven de ver stikkingsdood. Beide slachtoffers wa ren gehuwd en laten respectievelijk één en twee kinderen achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5