PLANNEN VOOR INTERNAAT ZIJN UITGEWERKT SLANKER... BonKora Houdt dat in de gaten Begin bouw nieuwe vleugel Middelburgs Raadhuis NEGENTIG JAAR ZONDAGSSCHOOL IN VLISSINGEN De zagende pijnen „VREEMDE" SOLDATEN IN DE MIDDELBURGSE STRATEN Kou op 4e borst DAMPO IN DE TOEKOMST OP SCHOUWEN MINDER BROEDGELEGENHEID? Stierenkeuringen op Walcheren. PROV I NCI ALE ZEEUWSE LOU KAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 JAARVERSLAG „DE RUYTERSCHOOL". Op 31 December telde de „De Ruyterschool" 396 leerlingen en de M.T.S. 107 leerlingen. Bouw van een machine" laboratorium. Verschenen Is het jaarverslag van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Dit verslag maakt melding van de aanbesteding en de bouw van de nieuwe zeevaartschool aan de Boule vard. Voor de practykafdellng werd van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen toestem ming verleend tot aanschaffing van een aantal nieuwe draaibanken en andere werktuigen. Hiervan werd reeds een gedeelte geleverd, de rest zal nog worden opgesteld. De in richting van de werkplaatsen zal dan aanzienlijk verbeterd zijn. Een ma chine-laboratorium zal verrijzen aan de achterzijde der werkplaats. De palen hiervoor zijn reeds geheid, doch het definitieve plan voor het gebouw is nog niet gereed. De architect on dervindt grote moeilijkheden met het maken van het definitieve ontwerp, aangezien op last van de minister van Onderwas, Kunsten en Weten schappen, de kosten tot een naar de mening van het bestuur te gering be drag zijn gelimiteerd. De lessen werden in 1950 gegeven in het voormalig Burger Weeshuis, de overgebleven lokalen van het schoolgebouw Boulevard Bankert, de R.H.B.S., enkele gymnastieklokalen en in de practijkafdeling der school. GEEN INTERNAAT Met het begin van de cursus 1950/ 1951 konden geen leerlingen in het internaat „De Ophir" worden ge huisvest, omdat de Stichting „Zee- vaartschoolbelangen" zich ge dwongen zag „I>e Ophlr" te slui ten. Het moet van groot belang Êeacht worden, dat een aantrek- eiyk internaat voor een groot aantal leerlingen aan de school wordt verbonden. Plannen hier voor zjjn uitgewerkt en voor de uitvoering zal in de eerste plaats nog een financiële regeling moe ten worden getroffen. uzoudt het eucces van de avorv b. het ow dikte, die o altijd en overal in de weg ill? U kont ow jeugdige lijn en ehar» L® DUBBELE WERKING Het cente, wat BonKora voor a doet, is het verhinderen van nieuwe vetvorming. Dit ia direct merkbaar. De werkelijke oorzaak van zwaarlijvigheid wordt bestreden door een proces van dehydratic, dat de schadelijke, giftige stoffen uit het lichaam verjaagt Bo vendien lost BonKora het reeds iu de weefsels Opgehoopte vet geleidelijk op. GEEN HONGERKUUR GEEN GYM- NAST1SCHE MARTr LINGlN - GEEN GEVAARLIJKE BESTANDDELEN Een speciaal diiet is niet nodig. BonKora bevat geen gevaarlijke stoffen, thyreoïde of kUereuraetenhet is absoluat veilig. Ber vandaan nog met BonKora. U suit bemerk dat a slch prettigtr, jeugdiger en opgewek gevoelt naarmate ow hinderlijke dikte rr smelt. maakt u slank SK Handelsonderneming PHACOS, Voorborg ZM. 't Is voor onze soldaten. De Walcherse gemeenten Seroosker- ke spant de kroon! Er is daar een actie ontketend, die het schitterende resul taat opleverde van f 537.55, hetgeen de stand met een reuzenzwaai op f 400J .44 bracht. Het was de heer W. Joziasse te Se- rooskerke, die in de J.V. het plan op perde om uit de kas een bijdrage te schenken voor het Chr. Militair Tehuis te Middelburg. Men besloot in plaats daarvan een interkerkelijke actie te voeren. Burgemeester P. Dregmans en de predikanten Van de Wind en Van Wouwe waren hiervan warme voor standers; tezamen met de heer C. de Visser vormden zij een comité van aanbeveling. Alles werd in ijltempo voor elkaar gebracht en 14 jongeren, behorende tot de Herv. Kerk, de Ger Kerk, de Ger. Kerk art 31 en de Ger. Gemeente trokken er op uit Niet min der dan 16 intekenlijsten liggen thans voor ons. Opnieuw is het bewijs gele verd, dat een dergelijke actie een ge weldig succes heeft. Van Aagtekerxe begon de victorie, Serooskerke volgde op schitterende wijze. Welke gemeen te is nummer 3? Jongeren van alle kerken, de handen uit de mouwen en spant u, in samenwerking met auto riteiten en predikanten, in voor deze goede zaak! En hier volgen dan nog enige ver antwoordingen: De Herv. Kerk te Ril land Bath zond ons f 25, terwijl wij van de Ger. Kerk te Veere f 10 ont vingen. De Chr. Middenstandsvereni ging te Middelburg hield haar jaar vergadering en collecteerde f 17.50 terwijl op de jaarvergadering van de Chr. Ger. Bijbelstudiekring „Reho- both" in Middelburg f 10 bijeen werd gebracht. Tijdens het jaarfeest van de Zangver. „Looft den Heer" en de C.M. V. „Dorcas" te Westkapelle werd f 28.44 ingezameld. Voorts ontvingen wij van N-N. te M. i 10 en van een oud-militair f 2J>0. En thans: op naar de f 5000! Het gironummer is 359300 ten name van Prov. Zeeuwse Courant, Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland te Mid delburg. Aan het begin van het jaar waren er totaal 110 leerlingen voor de 2-jarige cursus voor het getuigschrift B. S. en A. S. Hiervan namen er 51 deel aan het Rijkseindexamen, waarvan 43 slaagden. In September begon de cur sus met 102 leerlingen. Het aantal leerlingen van de Stuurliedencursus sen bedroeg op 31 December 53, het aantal leerlingen radio-telegrafist op 31 December 1950 22. Van de tweejarige cursus voor het getuigschrift B. M. namen 75 candi- daten deel aan het Rijkseindexamen, waarvan 57 slaagden. Aan het einde van het jaar telde deze cursus 186 leerlingen. Het aantal leerlingen van de cursussen voor Scheepswerktuig- kundigen bedroeg op 31 December 33. In totaal werd de sesool in 1950 bezocht door 671 leerlingen, te we ten 277 stuurlieden, 348 scheepswerk- tuigkundigen en 46 radio-telegrafis ten. Het grootste getal der leerlingen dat tegelijkertijd de school bezocht, was 404. Op 31 December bedroeg het aantal leerlingen 396, n.l. 155 stuurlieden, 219 seheepswerktuig- kundigen en 22 radio-telegrafisten. De M.T.S. telde op het einde van het jaar 107 leerlingen, voornamelijk afkomstig uit Zeeland. Middelburg en Vlissingen leverden elk 22 leerlingen. Werklieden zjjn begonnen met het graven van de funderingssleuven en de kelderruimte van een der nieuwe vleugels van het Middelburgse Raad huis. In deze vleugel, die aan de zflde van de Helm is gelegen, zal t.z-t. het bureau van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg wor den gehuisvest. In de kelder komt 'n grote rijwlelbergplaats voor het se- cretariepersonee! en het personeel van Maatschappelijke Zorg. Lange Jan te Middelburg kreeg tijdelijk balustrade. De bekende Middelburgse toren, de Lange Jan, bood gisteren een bijzon dere aanblik. Om enige indruk te krijgen hoe de balustrade, die op de stenen onderbouw zal worden ge plaatst, het in werkelijkheid zal „doen", had men daar, waar deze omheining zal worden gemaakt, een houten balustrade van dezelfde vorm geving aangebracht. De stenen balustrade komt, zoals gemeld, in de plaats van het ijzeren hekie. dat vóór de brand van 17 Mei 1940 de omloop van de toren sierde. Op elk van de hoeken komt een soort pinakel, die deze balustrade als het ware opvangt. Vice-consul Yan Denemarken. De heer B. J. Schreuder, directeur van de Rotterdamse Bankvereniging te Vlissingen, ls benoemd tot vice- consul van Denemarken. BEGONNEN IN „DE IJZEREN BRUG" In 1861: 85 kinderen, in 1951: 900 leerlingen Negentig jaar geleden kwamen enkele jongelui uit lllssingen bijeen met het doel een Christelijke Jongelingsvereniging op te richten, waaraan in die tijï, toen er nog weinig viel te bespeuren van verenigingen op Christelijke grondslag, behoefte werd gevoeld. Tevoren hadden zR de jon ge predikant, de heer P. K. Dommissen toen nog candidaat gepolst over hun plannen en deze verklaarde zich er dadelijk mee accoord, mits ook stapnen zouden worden genomen om te geraken tot de oprichting van een Zondagsschool. De jongelui gingen enthousiast aan het werk en op 16 Augustus 1859 werd (1e eerste Christelijke Jongelingsvereniging te Vlissingen opgericht. Twee jaar later. In 1861, volgde de oprichting van de Zondagsschool, die de naam kreeg „Gelyk aan het Mosterdzaad". In verband met het 90-jarig bestaan van deze school wordt Zondag a.s., des middags 5 uur in de Grote Kerk te Vlissingen een herdenkingsdienst ge houden met als spreker ds. J. W. van Kooten uit Amsterdam, voorzitter der Ned. Zondagsschool Vereniging. Het mosterdzaad, dat door de jongeren werd uitgestrooid, heeft in die negent;"- iaren veelvoudige vrucht voortgebracht. Begonnen met 85 leerlingen, tellen de Ned. Herv. Zondagsscholen thans een kleine 900 kinderen. De eerste Zon dagsschool was gevest'gd in lo kaal „De IJzeren Brug". Vele ja ren lang hebben de dames Terwoerd een narticui'°re Zo"da°'Pc'''hool te Vlissingen gehouden. In 1929 is deze school overgeheveld naar de Herv. Zondagsscholen. Uit een overzicht van de latere jaren bliikt, dat ds. R. Torenbeek voorzitter van de Herv. Zondagsscholen is geweest tot 1909. Zy'n onvolger was dr. Talma (1909—1922). die na een korte on derbreking in October 1923 opnieuw met het voorzittersambt werd be kleed tot 1925. Achtereenvolgens waren nog voorzitter: ds. A. de Voogd (1925—1930) en ds. L. J. C. Visbeek. thans predikant van „Zon negloren". De huidige voorzitter is ds J. C. Slckesz. in de Zondags scholen wordt onderwezen in clas sicaal verband (het svsteem van de Ned. Zondagsschool Vereniging) en volgens de Westhill-methode. Met dit laatste werd begonnen in 1930. Zondagsscholen worden gegeven in de Nieuwe Kerk, Grote Kerk, school Coosje Buskenstraat. school Bouwen Ewoutstraat. Fröbelschool Glacisstraat, Oranjeschool. Engelse kerk en school Bonedijkestraat. Ook in Havendorp ls een afdeling van de Herv. Zondagsscholen, welke in 1946 werd opgericht. Tijdens de oorlogsjaren heeft de Zonöagsschoolarbeid stilgestaan om in November 1944. direct na de be vrijding. weer voortgezet te worden. Met Kerstmis in dat jaar waren er weer 300 leerlingen. Voor de heer W. de Ridder en mei. M. Kwekkeboom. die resp. 40 en '30 jaar als onderwijzer en onder wijzeres aan de Herv. Zondagsscho len verbonden zijn geweest, zal het ongetwijfeld tot grote vreugde stem men het 90-jarig bestaan van de Melkafzet op Zuid-Beveland. Dinsdagmiddag werd in inje" te Go* „De Prins van Oranje" te Goes een vergadering belegd met de Zuid-Bevelandse melk veehouders van de C.B.T.B. ter be spreking van de plannen tot vorming van een melkafzetorganisatie in Zuid Beveland. Ditmaal was het de heer G Kwaak procuratiehouder van de C. M. C. uit Den Haag die de noodzaak en het nut van de melkorganisatles uiteen zette. terwijl de heer C. Zee uit Mid delburg. administrateur van de Zeeuwse Melkfederatie de practlsche organisatie schetste, zoals men die zich voor Zuiö-Beveland heeft ge dacht. Evenals op vorigé soortgelijke ver gaderingen bleek men over het alge meen niet afwijzend te staan tegen over de plannen. Nieuwe betonweg Breskens. Op 1 April a s. zal een begin wor den gemaakt met de aanleg van de nieuwe betonweg te Breskens. Op 15 Juli a.s. moet het werk voltooid zijn. Het verkeer naar de haven zal worden omgelegd langs het Molen water. Ph. van Kleefstraat en Wil- helminastraat. Bij de haven zal nog een parkeerterrein worden aangewe zen. scholen mee te kunnen maken. Tenslotte zij nog vermeld, dat het tegenwoordige bestuur als volgt ls samengestelde ds. J. C. Sickesz, voorzitter, H. dè Groot. 2e voorzit ter; N. Veldhuis, penningmeester; J. C. Kasse, secretaris; C. Dronkers en m'ej. W. Broeksma. van rneumatiek, spit, ischias, nooid- en zenuwpijnen worden snel en at doende verdreven door Fogii. Ei is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen talen. Togai zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bjj apoth. en drog. f 0.83. f 2.08. f 7.94. VERBRUIKSBE PER KING ELECTRISCHE ENERGIE De P.Z.E.M. schrijft ons: De heer Witkam te Goes heeft de zer dagen in een ingezonden stuk twee kwesties doorééngeroerd, die los van elkaar staan. Ie Het tekort aan vermogen van centrales en netten heeft gedurende bepaalde uren in de afgelopen win ter (z.g. piekuren) beperkingen no dig gemaakt. Thans is het 't algeme ne kolentekort dat tot daling van het verbruik noopt. In beide gevallen zijn van overheidswege bepaalde beper kingsmaatregelen opgelegd, die o.m. voor winkelbedrijven een dringend karakter dragen; voor het huishou delijk verbruik is volstaan met ver zoek tot beperking. De overheid heeft de uitvoering van sancties in de vorm van afsnijdingen opgedragen aan de electriciteitsbedryven. De P. Z.E.M.-ambtenaar kwam derhalve bij de in overtreding zrjnde winkelier op last van de overheid Dat een bedrijf, dat zich de stroomlevering ten doel stelt, tot dergelijke sancties zeer on gaarne overgaat, zal een ieder be grijpen. 2e. Om electrificatie van ver van de netten liggende percelen mogelijk te maken wordt steeds een (te garande ren) verbruik vastgesteld, waaruit 'n deel der aansluitingskosten wordt op gebracht. Deze verbruiksgarantie wordt vrijwillig aangegaan en is be paald op grond van normaal verbruik voor het betreffende perceel. „Wij rooien het best!" Geen tijd om naar tl e meisjes te knipogen. Vele Middelburgers waanden zich weer In de oorlogsjaren, toen zjj gister middag in de straten van hun stad militairen in krygstenue verkenningen zagen uitvoeren. De jongens waren gehuld in camouflage-jasjes en waren gewapend met kijkers, stafkaarten en andere onmisbare attributen. Advertentie Redders van jongetje te Veere onderscheiden. Op 11 September jl. geraakte bij het Zuiderhoofd te Veere het zoontje van de heer L. van de Broeke te wa ter en werd door de ebstroom meege sleurd De dekknecht van de Prov. Stoombootdienst, dhr H. Minneboo, die Arnemuldse visser J. Schroevers en de Thoolse visser C. Schot spron gen direct gekleed te water en wisten het knaapje van een verdrinkings dood te redden. Voor deze moedige daad is hun door het Carnegie-Heldenfonds de ere-modaille in brons met inscriptie toegekend. De burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael, reikte per soonlijk de medaille aan de heer Min neboo .uit Aan de her.en Schroevers, die momenteel ziek ligt en Schot, die van Scheveningen uit vist, zal deze nog worden aangeboden. Deze soldaten infanteristen uit de legerplaats Harskamp op de Ve- luwe waren, zoals zij zelf zeiden, „ergens in Nederland gedropt". Nu moet men dat „dropperr' niet al te letterlijk nemen. Het betekende aller minst, dat zij per parachute uit een vliegtuig waren gesprongen; de term werd slechts gebruikt om de operatie wat „echter" te doen lijken. Want daar ging het in de eerste plaats om: de oefening diende geheel in stijl te zijn, opdat haar practische waarde zo groot mogelijk zou wezen. Ergens tussen de Harskamp en Walcheren werden de knapen door een truck afgezet en daarna moesten zij him eigen peultjes maar zien te doppen. Hun groep, bestaande uit on geveer twintig man. splitste zich in aparte groepjes, die het nodige initia tief en de nodige pit moesten opbren gen, om het reisdoel Middelburg zo spoedig mogelijk en dat zonder gebruik te maken van de comforta bele diesel te bereiken. Welnu, een Nederlandse soldaat kan men zoiets wel toevertrouwen en het duur- de dan ook niet lang of het „com mando" betrad Walcheren, voor de jongens „terre inconnue". ZIJ REDDEN ZICHZELF. Direct zetten zij zich aan de ver vulling van hun opdrachten, die voor JAARVERSLAG VOGELWACHT SCHOUWEN. Gevolg van ontwateringsplannen ,,He4 is te verwachten, dat door de ontwateringsplannen op Schouwen do broedgelegenheid zal afnemen", aldus lezen wy in het jaarverslag over 1950 van de Vogelbeschermlngswacht 1950. „Het is daarom toe te juichen, dat enkele grondbezitters van laaggelegen terreinen uitgebreide maatregelen hebben genomen tot bescherming dezer gronden, waardoor mogeljjk het wegtrekken van weidevogels wordt tegengegaan." Aan het verslag ls verder het vol-dit terrein wordt bewaakt. Een hou- gende ontleend: In de voorjaarsmaanden ging de activiteit voornamelyk uit naar het examen voor Controleur-Vogelwet 1936, waarvoor zich een 13-tal leden had opgegeven. Goed was de samen werking hiervoor met het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en met de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. Het vermenigvuldigen van het studiema teriaal nam het gemeentebestuur van Haamstede op zich, terwyl de Groepscommandant van de Rijkspo litie aldaar vaak de lessen met de deelnemers heeft doorgenomen. Negen leden slaagden. Over het meeuwenvraagstuk werd contact opgenomen met Jiet Mini sterie van O., K. en Wc, afd. na tuurbescherming. Tot dusver reikte deze afdeling leder jaar slechts 1 of 2 raapvergunningen uit voor eieren van zilvermeeuwen. Daar deze „alleseters" enorm zyn toege nomen, vooral in de laatste jaren, was het -hoog tijd dat de kolonie van ruim 6000 paar behoorlijk on der contróle kwam. Dit ls natuur lijk niet mogelijk in één jaar. Een speciale commissie, ingesteld door het Staatsbosbeheer is al van 1938 bezig om de verschillende kolonies in ons land te regelen. In overleg met de Dienst der Domeinen werd bereikt, dat 20 ver gunningen tot het rapen van zilver- meeuweieren (kol ei eren) werden af gegeven. Ruim 20.000 eieren werden dit laar geraapt, de meeste in de handel gebracht. De grootste moeite geven de meeuwen, die in de Jonge dennenaanplantingen broeden en lastig te vinden zijn. Getracht zal worden de kolonie te beperken; een terrein van 30 H.A. zal als kern dienst doen. Het is de bedoeling, dat ten keetje is met medewerking van Domeinen hier geplaatst De vogels moeten zich voor alles rustig we ten, de overige gebieden van enige honderden ha. kunnen dan door houders van raapvergunningen wor den afgezocht. Zeer veel last ondervond (le ko lonie ook dit jaar van de schootkin deren. Bekend ls dat in 1949 meer dan 2000 eieren op deze klandestiene manier zijn verdwenen en verhan deld. Het spreekt vanzelf, dat het rapen alleen door bevoegden ter hand kan genomen worden, de jeugd rooft in de regel ook de nesten van alle andere vogels. Verschillende bekeuringen zijn door de Contróleurs V. W. opge maakt. De meeste keren kwamen de boosdoeners er met berispingen af. Daarom werd contact met net O. M. te Middelburg opgenomen, omdat de practljk helaas heeft ge leerd, dat de jongens zich hier bit ter weinig van aantrekken. Het O M. zegde gaarne medewerking toe, en stelde zonodig tuchtschoolstraf in het vooruitzicht. Enkele overtre ders hebben een uurtje strafregels moeten pennen. Bij de toren van Koudekerke woont een gezin, dat bijzonder veel ver richt voor de weidevogels by hun woning. Vlak achter dit huls broe den vele kluten, die altyd belaagd i. De onder- worden door eierdieven. vindingen van het echtpaar zijn van 'Vele families trachten allerlei aard. het broedterrein. dat vlak by de grote weg ligt, onveilig te maken Hier gebeurt het vaak, dat kinderen de jonge kluten in hun zak trach ten te steken om ze mee naar huis te nemen. De Vogelbeschermings- wacht heeft gezorgd voor verschil lende bordjes „verboden toegang." Coöp. Aankoopverenigingen In Zeeland. De Ring Zeeland van Coöp. Aan koopverenigingen kwam Maandag in hotel Centraal te Goes in bijzondere algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J, F. Brooijmans uit St. Annaland. Op deze bijeenkomst werd een tweetal lezingen gehouden. De heer P. J. Bom uit Colijnsplaat, voorzitter van de Coöp. silovereniging Kortge- ne sprak over de betekenis van de doelmatige graanopslag voor de boer. terwyl de heer J. H Blank, inspec teur van het Centraal Bureau een inleiding hield over graanopslag en -afzet. Op deze zeer leerzame inlei dingen volgde een levendige gedach- tenwisseling. Op d°ze vergadering was tevens aanwezig de heer J. G. B:ssem uit Rijswijk, tot voor kort directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam. Wegens zijn verdienste voor de land bouwcoöperaties en in het bijzonder voor die uit Zeeland, werd hem na mens de Ring Zeeland het erelid- maatschap aangeboden. Dit geschied- de door overhandiging van een oor konde. De vergadering werd besloten met een gezamenlijke maaitijd, waar bij nog verschillende sprekers het woord voerden. CONFERENTIE OP HEDENESSE. Gedurende het afgelopen weekend werd op het jeugdvormingscentrum „Hedenesse" een conferentie georga niseerd, waaraan door ruim 50 perso nen werd deelgenomen. De opening geschiedde door de directeur van het centrum wika M. van Vliet. Dr. H. van der Linde, secretaris van de Oecumenische raad van Ker ken in Nederland, sprak over het on derwerp „Wat is de wereldraad van kerken". Hy wees op de belangrijke taak, die dit lichaam onder de huidi ge omstandigheden heeft. Tot laat in de avond werd over dit onderwerp gediscussieerd. De dag sluiting werd verricht door mevr. J. Schopenhauer-van Elten. Zona"gmoroen finnen de b°7oeke»-s ter kerke te Zuidzande. Na de kerk dienst werd de vragenbus geopend en werden door dr. van der Linde de talrijke vragen beantwoord, waarby o.a. zyn reis naar Spanje samen met een R.K. geestelijke ter sprake kwam. Zondagmiddag werd door wika van Vliet een causerie gehouden toege licht met een filmstrook over de ge schiedenis van de Generale Synode der N. H. Kerk. Verder werd een film gedraaid over de wereldraad van ker ken, die in 1948 In Amsterdam ls ge houden. De besprekingen werden afgewis seld met zang en volksdans. Het weekend werd bygewoond door mej. E. Oskamp, secretaresse van de Synodale Commissie der Hervormde Jeugdraad en een zevental Belgische protestanten. De conferentie werd gesloten door wika D. Hlensoh. Gisteren werden wederom in een aantal Walcherse gemeenten verplich te fokstieren-keuringen gehouden door de Prov. Commissie voor de bevorde ring van rijkswege van de veeefok kerij in Zeeland. Het betrof hier uit sluitend fokstieren, die niet in het stamboek staan ingeschreven. De vol gende dieren werden goedgekeurd. St Laurens: Frans v a. Fruitberg van J. Koole Dnz.; Manis Eduard van J. Willemse Dnz.; afgekeurd: één. Se rooskerke: Sam van P. de Buck; Lei dia's Producent van P de Buck; Aal- tje's Frans van K. Kluyfhout, Draga's Adema 4 van K. Kluyfhout; afge keurd: 2. Grijpskerke: Jan van Iz. de Buck; Margriet's Adema van Iz. de Buck; Dirk van Landzicht van I. J Cevaal; Caesar van I. J. Cevaal; Frits van A Geerse; Lina's Adema van L. Louwerse; Bernard van K. Poppe; af gekeurd: 4. Oostkapelle: Aangevoerd en afgekeurd: 4. Vrouwenpolder: Ru- fius van A Maljaars; Ida's Jaap van Andries de Visser; Hans van S. de Bruin; afgekeurd: 2. Veere: Julius van J. de Buck. Gapinge: Willem van J Aarnoudse; Brutus, van B. Arendse; Frans van Jac. Wattel. een belangrijk deel uit verkennings oefeningen bestonden. De stafkaarten zorgden er voor, dat de leden van het „commando" zich niet helemaal als katten in een vreemd pakhuis voel den. Zo groot was de yver, waarmede zy zich aan hun taak wydden, dat zy zich zelfs geen tyd gunden om naar de aardige meisjes in de Lange Delft te knipogen. Anderen, die in de legerplaats Hars kamp opgeleid worden voor de in lichtingendienst, moesten waar re cherche-werk verrichten om opdrach ten te kunnen vervullen, zoals het schrijven van een rapportje over de strategie van de geallieerde legeron derdelen by de bevrijding van Wal cheren in 1944. De jongens, die inmiddels alweer naar een andere plaats in ons land vertrokken de oefening duurt een gehele week moesten zelf maar- zien aan him natje, hun droogje en een legerstede te komen, „zy moeten zich zelf maar leren behelpen, want in oorlogstyd vinden de commando's bij het uitvoeren van een opdracht hun bedje ook niet gespreid en hun tafeltje gedekt", vertelde ons de ba taljonscommandant in Harskamp. Zijn mannen in Middelburg zagen er niet naar uit, dat zij er over tobden. „Wy rooien het best!" verklaarden zy en staken him duimen omhoog. SOUBURGS BEGROTING SLUIT B. en W. van Souburg hebben de raad medegedeeld, dat zij de begro ting voor 1951 sluitend hebben gekre gen. Wel moesten verschillende pos ten aanmerkelijk worden verlaagd, doch het co^ege meende, gelet on het geen de laatste jaren onder die pos ten werd uitgegeven, dat een lagere raming zeer wel mogelyk was. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 855.627, de kapitaaldicnst met f 2.939.518. De kapitaalsuitgaven, waarvoor B. en W. speciaal de aandacht vragen, zijn de bijdrage van de gemeente in het herstel en de verbetering van de Ritthemsestraat en de verbetering van het Marnixn'eiri. De voorbereidende werkzaamheden voor eerstgenoemde verbetering zijn nagenoeg vo'tooid, zodat aan dit werk binnenkort kan worden begonnen. Doch ook de ver betering van het Marnixplein is zeer urgent. De belastingopbrengsten zlin onge veer gelijk geraamd aan die voor '50. Ter vervan ging van de ondétnemings- belasting is een uitkering van het Rijk geraamd op f 28.000, gelijk aan vorig jaar. De a'gemene uUke"'"" "*t het Gem.fonds is begroot op f 51.328 (vorig ja3r f avorsv de vi~mdr-e uitkering op f 179.250 (f 172.080). By beide uitkeringen is het basisbedrag verhoogd met 25% (vorig jaar met 20%). Het resultaat van de begroting is, dat een bedrag van f 557.60 naar de kaoitaaldienst kan worden overge bracht ter dekking van oude tekor ten. De begroting laat niet toe om het gehele bedrag, waarmede de bïiz. uitkering wordt verhoogd door de gunstige belastingopbrengst f 35.850) ;er dekking van oude tekorten te be stemmen. Nieuw kerkgebouw Vrij Evang. Gem. te Bath. Naar wij vernemen zal Vrijdag avond 16 Maart a.s het nieuwe kerk gebouw van de Vry Evangelische Gemeente te Bath in gebruik worden genomen in een byzondere dierst, 'ke zal worden door ds. Ka- relse uit Goes. Opnieuw wlelercriterium te Middelburg. DITMAAL OP „KERMIS- ZATERDAG". Naar wy vernemen organiseert de Kon. Ver. .Uit het Volk-Voor het Volk" te Middelburg op Zaterdag 4 Augustus a.s., de laatste dag van de jaarlijkse kermis, een wielercriterium. Deze vereniging zorgde er de vo rige zomer ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Zeeland, voor, dat Middelburg voor het eerst na ja ren weer een dergelijk wielerevene- ment kreeg. Het succes daarvan was zó groot, dat de organiserende vereni ging direct besloot een poging te wa- en om van dit criterium een tradl- ie te maken. Evenals vorig jaar zal de wedstryd rond het Molenwater worden gehou den. Daardoor is het mogelijk, dat een zeer talryk publiek het verloop van het criterium goed kan volgen. Jongens-binnendag. Uit alle afdelingen van de ring Walcheren van het Jongenswerk, wa ren de jongens met hun leiders ver enigd in de cantine te Westkapelle, waar de Jongens-binnendag werd ge houden. Er waren 230 jongens aan wezig, toen devoorzitter, de heer Wytman de byeenkomst opende, Hierna volgde samenzang onder lei ding van de heer Gordeau, districts secretaris van de C.J.M.V. in Zeeland. Voorts was er een voordrachtenwed- stryd. De mondharmonicacl. Krekels verzorgde het muzikale gedeelte. Na de pauze vertelde de heer Gordeau over het kampwerk in Leusden, wel ke lezing verduidelijkt werd met lan taarnplaatjes. Hy wekte de jongens op om te sparen, om zodoende a.s. zomer een kampweek mede te kun nen maken. Nadat de heer Vergers uit Koudekerke een verhaal had ver teld. werd besloten de Jongens-bui tendag te houden op het strand te Zoutelande. Met zang en dankgebed werd de geslaagde middag besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2