PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Tholen als werkloosheidsgebied Mr. Steenberghe is er niet in geslaagd een kabinet te vormen oe BILT Kantlijn .70 NODIG ZULLEN BASES IN CHINA WORDEN GEBOMBARDEERD CLEMENTIS NAM DEEL AAN EEN SAMENZWERING TEGEN DE PARTIJ RUSLAND BEREID OM MET ENGELAND TE ONDERHANDELEN Laffe roofovervallen in Rotterdam en Nijmegen. Helgoland oonleuw ..bezet" VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 48 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred G. BallintJJn PI verv.; W. Leertouwer en U A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. I 4.55 p kw.; fr. p. p. 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur Vllssingen Walstr 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g-g 2861 of 2160). M'burg, Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. MauritsBtr. 12, lel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogardstr C 160. tel. Ook de vierde poging mislukt Prof. Romme: Wij voelen er niets voor de P.v.d.A. in de oppositie te dringen. Het Kabinet der Koningin deelde Zondag mede H. j\L de-Koningin heeft Zaterdagavond mr. Steenberghe in het paleis Soestdyk ontvangen. De heer Steenberghe heeft H. M. verzocht van de op dracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten, te worden ontheven. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. In de loop van Zondagmiddag heeft H. RL de Koningin op het paleis Soestdyk de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. De formateur had de onderscheide ne fracties verzocht hem vóór Zater dagmiddag twaalf uur hun antwoord te geven op het door hem ontworpen concept-programma. Tevoren had hii een persoonlijk beroep gedaan op dr Drees, in een nieuw kabinet het vice- premierschap of de portefeuille vai, Sociale Zaken op zich te nemen. Hel antwoord van de farctieleidersis blijk baar onbevredigend geweest, vermoe delijk in het bijzonder van de P v d. A.-fractie. Uit een rede die prol Romme Zaterdag heeft gehouden op het congres van de K.V.P. in Utrecht blijkt, dat de K.V.P. een kabinet op brede basis voorstaat, en de P.v.dA niet in de oppositie wil. Prof. Romme zette in zijn rede uit een. dat na de motie-Oud deze crisis moest komen. Nu de crisis er een maal is, bestaat slechts één doel: te komen tot het best mogeliike kabi net. Alle drie eerste pogingen lie pen vast op een kabinet met de K.v P en de P v.d.A. Dit kwam hef dui- 'ukst uit bil de informatie-Stikker Want mr Stikker brak zijn poging af na zijn stranding bij dé P.v.d.A. De Kabinetscrisis duurt voort. Er blijken vele moeilijkheden te moeten worden opgelost. De genen. die verwachtten, dat de heer Steenberghe zou slagen, zijn althans bedrogen uitgekomen. De heer Steen berghe wilde een kabinet op zo breed mogelijke basis en dat willen niet alle partijen, tenzij aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Tegen het program van de formateur had den de A.R. en de P.v.d.A. bezwaren naar het schijnt. En dan rezen er van Katholieke zijde tenslotte bezwaren- tegen 5 portefeuilles voor de „derde macht"! De crisis duurt voort. En andere bladen vallen ons bij in ons betoog van enkele dagen geleden, dat mo menteel het partijbelang weer hoogst bedenkeliik de voorrang heeft boven het landsbelang. Het landsbelang eist een snelle op lossing van de crisis en een kabinet van de bekwaamste personen, die be schikbaar zijn. Het partijbelang eist de handhaving van de eigen positie en zo veel mogelijk reclame voor de verkiezingen van 1952. dus vasthou den aan eigen standpunt en verzet teg°n stijgende invloed van anderen. Helaas, het beeld, dat wij te aan schouwen krijgen, is niet bemoedi gend. Toegegeven, dat mr. Steen berghe het zeer moeilijk had om de diepe tegenstellingen die in onze po litieke wereld zijn ontstaan te over bruggen. Toegegeven, dat de P.v.d. A. terecht wenst te voorkomen, dat de bewapening door de arbeiders wordt betaald. En toegegeven, dat de K.V.P. wellicht geen ongelijk heeft, als zij de „derde macht" tot beschei denheid maant. (Men zie de rede van prof. Romme!) Maar. tenslotte mag in tijden als deze een kabinetscrisis niet ontaar den in een steeds verwarder touwtjes trekken. En daar lijkt het nu aller- bedenkelijkst op! De overheid geeft en neemt Aldus luidt de titel van een brochure, welke dezer dagen het licht heeft gezien en waarvan de minister van financiën, mr. Lieftinck, de auteur is. Het is een geschrift, dat op hoog niveau staat en weliswaar niets nieuws vertelt, maar oude be kende waarheden herhaalt, waarvan ons volk en menige politicus nog altijd niet voldoende doordrongen zijn. Minister Lieftinck wijst erop, dat als de Marshallhulp eerstdaags ein digt, er een ernstige inflatie dreigt, als het huidige investerings-volume gehandhaafd wordt. (Laat ons ho pen, dat de minister met name op de overheidsinvesteringen het oog heeft, want met bedrijven, diedn de toekomst noodlijdend worden door onvoldoende investering, komt ons volk ook niet ver!) Tekorten in de schatkist moeten vermeden worden, zegt de minister en wy zijn het daarmede hartgron dig eens. De productie moet worden opgevoerd en ook daarmede zyn wij het eens. Jammer alleen, dat de pro ductie dreigt te stagneren, omdat de legering niet voor voldoende grond stoffen heeft gezorgd. De arbeids productiviteit moet omhoog, zegt de heer Lieftinck en wederom beamen wij dit. En tenslotte moeten wtf min der consumeren,... en daarover plaat sten wy Zaterdag reeds een opmer king. De Sociaal Economische Raad wil namelijk, dat vooral de midden klasse soberder gaat leven. En wij betoogden, dat de middenklasse nog maar zeer kort geleden zó zwaar be last was, dat ontlasting hoog nodig was. Laat de regering dit niet ver- fetea! Dit moet aan de geestverwanten van deze informateur iets zeggen. Prof. Romme voelt er niets voor voet te geven aan pogingen, om de P.v.d.A. in de oppositie te dringen. Doet deze aan het vormen der rege ring niet mee. dan mag dit niet zyn door opzet of schuld onzerzyds aldus prof. Romme. Er zijn lieden, die beweren, dat aan het potverteren nu maar eens een eind moet worden gemaakt. Laat deze lieden zo zegt spr. - maar eens nagaan wat er onder het demissionnaire kabinet op econo misch gebied is verricht. Een nieuw kabinet met onze medewerking kan zich niet distanciëren van het kabinet Drees— Van Sc.haik. Waar ziet men ons voor aan zo riep spr. uit. Zou mr. Steenberghe willen streven naar een kabinet zonder prof. v. d. Brink en prof. Lieftinck Spr. zeide go- niegd te zijn „neen" te zeggen. En zouden die beiden willen ingaan op een ander financieel program als door hen zelf werd voorbereid GEEN FRANJE. Prof. Romme wees er dan op. dat in de laatste tijd de legende mode is geworden, dat de kleine partijen slechts franje zouden zyn in een ka binet. Dit is de grootste onzin die in verband met de crisis te berde is ge bracht. Buitenlandse zaken franje 9 Oorlog en marine: franje Onzin in groteske gedaante. Prof. Romme ver klaarde zich fervent voorstander van een brede basis, maar dat zou een doorgeprikte ballon zijn, als de mi nisters. ook tegenover elkaar, niet als volstrekt volwaardig zouden gel- den. Spreker kwam dan op de kwestie Nieuw-Guinea. Daarover staan ae meningen fel tegenover elkaar. Deze meningen zijn in een brede basis niet op te vangen, als men elkaar niet vindt. Anders zou Nederland onbe stuurbaar worden of het parlement zou zichzelf uitschakelen. Door het klapperpistool van mr Oud (dat woord ligt in de sfeer van de kwajongen aldus spr.) is de crisis naar aanleiding van Nieuw-Guinea ontstaan. Maar mr. Van Maarseveen. sprekend ook namens dr. Drees, was geen voorstander van de overdr&cht van Nieuw-Guinea aan Indones» Daardoor zou beider terugkeer, op welke olaats dan ook. temeer welkom zijn. Mr. Steenberghe zou in een ka binet op brede basis .vuur en water" moeten verenigen. Prof. Romme vond dan zelfbeheersing nodig en dan meer van de >-eehtse oppositie dan van ons of de P.v.d.A. Overigent: i,s momenteel voor geen enkel standpunt de 2/3 meerderheid t.e bere'ken door de houding van de heer Scheps van de P.v.d.A. Verklaring van generaal Collins. Toestemming van de bondgenoten niet vereist. „Rlnnclsjoerye en China zullen door de Amerikanen intensief worden ge bombardeerd, als de communisten belangryke zee- en luchtaanvallen uit voeren tegen de V. 'N.-strijdkrachten in Korea", zo lieèft generaal tuvton Collins, stafchef van de Amerikaanse landstrydkr achten, op een persconfe rentie verklaard. „Wy zullen hun aanvallen beantwoorden en hun land- en zeebases bombarderen als daarvan gebruik wordt gemaakt om ons aan te vallen". „In dat geval zou de oorlog in een geheel nieuwe fase komen en nieuwe maatregelen onzerzijds vereisen", al dus generaal Collins. Daar het groot ste deel der troepen in Korea Ameri kaans is, acht generaal Collins het gerechtvaardigd, dat de V. S. op eigen gezag communistische bases zouden aanvallen. Hij vertrouwde er echter op, dat de andere bondgenoten een dergelyk optreden zouden goed keuren als een defensie maatregel om hun eigen manschappen te be schermen. Het vertrouwen in de toestand in Korea was te Washington snel toe genomen in de afgelopen maand. „Wij hebben de tegenstander zware slagen toegebracht. Wij hebben een verbijsterend aantal eersterangssol daten gedood. Geen land kan derge lijke verliezen aan geoefende man schappen lang volhouden en het kan mij niet schelen, hoeveel man zij hebben". Naar Collins mening heeft het achtste leger het zwaarste reeds doorstaan. „Zij kunnen ons niet veel zwaarder aanvallen dan zij reeds ge daan hebben. Ons leger heeft in Ko rea al heel wat geleerd over de strijd tegen deze mensen". GROTER TEGENSTAND. De opmars der verbonden legers op het 96 km. brede front in Midden- Korea is Zondag op grotere tegen stand gestuit. Volgens het laatste communiqué van MacArthur blijven lucht-, vloot- en grondstrijdkrachten der V. N. de President Gottwald „onthuld" Tsjecho-Slowakije geen Yoego-SIavlë, President Gottwald van Tsjecho-Slowakjje heeft voor het eerst de affaire Clementls in het openbaar aangesneden. In een lange verklaring heet het dat dementis, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, met andere functionarissen heeft samengezworen tegen de party met het doel haar politiek te wijzigen. Gottwald sprak over „verraders en samenzweerders", maar niet over de verblijfplaats van Clementis, die 26 Januari te Praag is verdwenen. Hy zeide alleen, dat over het geheel genomen de samenzwering was ontmaskerd en uiteengeslagen. Op 27 Februari a.s. hoopt de Direc teur van de Vaticaanse sterrenwacht, dr. J. W. J. A. Stein SJ, zijn tachtig ste verjaardag te vieren. Dr. Stein Is Nederlander van geboorte. Hij is reeds van 1930 af aan de Vaticaanse sterrenwacht verbonden. Vele astro nomische werken van zijn hand za gen het licht. Behalve Clementis noemde Gott wald Otto Sling, secretaris van de partij-afdeling te Brno en mevrouw Maria Svermova, assistent-secreta resse van de partij en weduwe van een Tsjechisch verzetsman uit de tweede wereldoorlog. Gottwald legde zijn verklaringen af in een toespraak te Praag. De tekst van de toespraak is Zondag ge publiceerd. op de dag dat in Tsjecho Slowakije het feit werd herdacht, dat de communisten drie jaar geleden aan de macht kwamen. De „samenzweerders" beoogden WEER ANTWOORD UIT MOSKOU. Alle beschuldigingen van de hand gewezen. De Russische regering heeft zich in een nieuwe nota bereid verklaard onderhandelingen te openen met Engeland over de hangende geschillen. Engeland wordt er weliswaar van beschuldigd alle pogingen tot samen werking te hebben opgegeven, maar toch zal Moskou elk initiatief, dat verbetering van de betrekkingen beoogt, „gunstig ontvangen". De Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko, heeft de Engelse ambassadeur 'te Moskou, sir E£vid Kelly, Zaterdag dit antwoord van de Sowjet-Unie op de\jongste nota van Engeland overhandigd. De uitwisseling van nota's begon 20 Januari, toen de Sowjet-Unie Enge land beschuldigde van schending van het verdrag van Potsdam en het En gelsSowjetrussisch verdrag van 1942. De'"Sowjet-Unie verklaart in haar antwoord, dat de besluiten van de Engelse regering over de vormjng van de Westduitse regering te Bonn zon der overleg met de Sowjet-Unie wer den genomen. Engeland is. begonnen West-Duitsland tot een basis voor een aanval te maken in plaats van het te demilitariseren, aldus de nota. „En in plaats van in West-Duits tegenstander zware verliezen toe brengen. Zuidkoreaanse mariniers hebben met steun van een bombarde ment door de vloot aan-^ie Oostkust twee eilanden in de baai van Wonsan bezet. Aan de Westkust heeft de zware kruiser „Saint Paul" gebruik gemaakt van zijn lange-afstandska- nonnen om de verbonden legers in het gebied van Seoel te helpen. Vooruitgeschoven Amerikaanse pa trouilles zijn na een offensief van vier dagen Hoengsong binnengetrok ken. EIGEN ACTIVITEIT IS NODIG Er móeten arbeidsintensieve bedrijven opgericht worden Tholen is een ernstig werkloosheidsgebied. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dat kort geleden gezegd in een brief aan de Staten over het Ontwikkelingsplan Zeeland en nadien is in deze winter gebleken, dat de werkloosheid nog toeneemt. In verband met de werkloosheid is reeds enkele jaren gepraat over de mogeiykheid om op Tholen industrie te vesti gen. Veel is op dat gebied intussen niet bereikt en wellicht om die reden heeft burgemeester L. A* Verburg van Stavenlsse in een byeenkomst van de A.R. Kiesvereniging te Poortvliet het probleenf van de industrialisatie aan een uitvoerige beschouwing onderworpen, wy maakten daarvan reeds kort melding. Men wacht op het eiland Tholen met enig ongeduld op het industri alisatierapport, da' het E.T.I. zou uitbrengen. Burgemeester Verburg kon mede delen, dat het rapport binnenkort gereed zal zyn en hy hoopte, dat het wegen en middelen zou geven om arbeid te verschaffen aan degenen, die thans werkloos zyn. De toekomst ziet er namelijk voor de bevmking van Tholen niet roos kleurig uit. Het eiland was altyd een landbouwgebied by uitstek en toen er nog geen landbouwmachines bestonden kwam men vaak handen te kort. In een vrij kort tijdsbestek heb ben de machines' echter de mens ten dele verdrongen en nog schrydt de mechanisatie voort. Zo waren er byvoorbceld op 28 Maart 1949 totaal 67 trekkers op het eiland en op 28 November 1950 waren er niet minder dan 113! Deze snelle mechanisatie ls voor sommi gen de oorzaak van werkloosheid ge worden. Daarnaast is er de natuurlyke aanwas van de bevolking. Die aan was is zodanig, dat ook daardoor het aantal permanente werklozen moet stijgen. Op het ogenblik worden vele werk lozen opgevangen door de DUW. maar dat is een nood-oplossing, waaraan het gebrek kleeft, dat ae mannen elders tewerk worden ge steld en hun gezin voor langere tyd moeten verlaten. Er moet dus met alle middelen ge tracht worden voor de permanent werklozen andere arbeid te vinden. AGRARISCHE BEDRIJVEN. Burgemeester Verburg verwachtte in de eerste plaats heil van agrari sche bedryven, waar arbeidsintensief wordt gearbeid, zoals de zaadtelen het telen van aardbeien, van gladio len, champignons enz. Men kan daarby met weinig grond en meer arbeidskrachten toch een redelijk resultaat verwachten. Op langere termijn zal men in zulk soort be dryven ongetwyfeld een aantal men sen onder dak kunnen brengen. Daar naast zal vestiging van kleinere in nen blijken. Die industrieën zullen zoveel mogelijk aan de streek en aan de landbouw aangepast dienen te zyn. WAT DOET THOLEN? Burgemeester Verburg roerde ouk de vraag aan wat de bevolking van Tholen hierbij zelf zal moeten doen. Het gemakkelijkst zou het zijn, wanneer er inwoners waren, die be staande kleine bedrijfjes wat konden uitbreiden of op bescheiden wyze fa bricates tei hand konden nemen. Oprichting van industrieën door vreemde ondernemers is minder &e- zich by voorkeur in streken waar ge makkelijk. Industriëlen vestigen industriële klimaat goed is. Zij willen bouwrijp industrieter rein en een goed verkeersnet, waar bij ligging aan groot vaarwater en spoorlijn dikwijls belangrijk 1s. Daarnaast is het van belang of de openbare nutsbedryven goed functionneren. of er technisch onder- wys is voor het personeel en of de nodige woonruimte beschikbaar is. Nu aan Tholen voor de komende drie jaar zo bitter weinig bouwvo lume is toegewezen, dringt zich als direct de conclusie op, dat men blijkbaar de industrievestiging op het eiland niet wil stimuleren. EIGEN KAPITAAL. Van betekenis voor industrievesti- fing achtte de heer Verburg het, dat le landbouw zich voor de industrie zou gaan interesseren en zelf daar in kapitaal zou gaan steken, opdat landbouw en industrie hand in hand gaan. Vervolgens sneed de heer Verburg het vraagstuk van het bevolkings overschot aan. Kan Tholen een vol doend aantal industriearbeiders le veren Het E T.I.-raDDort zal daar- land de democratie in te voeren wordt het fascisme bevorderd en wor den voormalige Duitse generaals be gunstigd". Dat de Sowjet-Unie zich in de bin nenlandse aangelegenheden van Bul garije. Roemenië en Hongarye ge mengd zou hebben, noemt de nota een belacheiyke beschuldiging. De Sow jet-Unie verantwoordelijk stellen voor de bevrijdingsbeweging in Ma- la kka en andere delen van de wereld „is even dwaas als haar de schuld ge ven van aardbevingen". De gewapen de macht van de V. S.. Engeland en Frankrijk is tweemaal zo groot als die van de Sowjet-Unie, die dezelfde omvang heeft als voor de tweede we reldoorlog. zo wordt in de nota ver klaard. dustrieën wenselijk zijn en wat voor over uitsluitsel moeten gever, industrieën dat dan moeten zijn zal Wel is het bekend, dat sedert 1880 mogeiyk uit het E.T.I.-rapport kun-1 het aantal eilandbewoners vry con- Twee keer een man met voorwerp neergeslagen. Zaterdagavond omstreeks half acht we I'd de 72-jarige. schoenma ker J. O. in zijn huis aan het Frede- rikspad te Rotterdam door tot nu toe onbekend gebleven mannen neer geslagen. De man kreeg een ernsti ge hoofdwond. O. die alleen woont, was in zyn werkplaats bezig, toen nvee jonge mannen binnenkwamen door de nog geopende deur. De twee jongeman nen verlieten het huis en zeiden te gen de bovenbuurman: „Ga maar naar binnen er is iets aan de hand". Binnen vond de buurman de oude man op de grond liggen met een ga pende hoofdwond. De daders zijn nog voortvluchtig. Het is nog niet bekend, wat het motief voor de daad is, maar r.et vermoeden bestaat dat er geld ge stolen is uit de porLoJeuille. die Je orde fcatis in zijn zak lad. Zaterdagavond omstreeks half ne gen is de winkelier Bernard, die een zaak heeft ln een der buitenwijken van Nymegen, plotseling overvallen door twee gemaskerde mannen, die van hem het in zijn bezit zynde geld eisten. B. weigerde en ging aan het worstelen met de tv.*ee gemaskerde aanvallers. Zyn vrouw, die toevallig bij hem was. riep onmiddellyk buren te hulp. Ondertussen sloeg een van de kerels de winkelier met een zwaar voorwerp op het hoofd, waar door een diepe wonde ontstond. De winkelier viel en op dat ogenblik rukte de andere aanvaller hem de zak met geld waarin ongeveer 3000 gulden zat uit zijn broekzak. Over de identiteit van de beide aanvallers verkeert men nog in het onzekere. het heft in de party in handen te ne men en terug te keren tot de weg van net kapitalisme, een weg, die leidt tot een verbond met het kamp der imperialisten. „Tsjecho-Slowakije moet geen tweede Joego-Slavië worden", zo verklaarde Gottwald, die de politiek voor de partij voor het jaar 1951 als volgt omschreef „Stryd voor vrede, succesrijke uitvoering van het vyfj'a- renplan, dat thans zyn derde jaar in gaat. overwinnen van de moeilykhc- den in de meel- en broodvoorziening, vergroting der waakzaamheid door onafgebroken zuivering in de partij, de nationale veiligheidsdiensten, het leger en de openbare diensten en ten slotte met de grootst mogeliike zorg het verbond en de vriendschap van Tsjecho-Slowakije met de Sowjet- Unie handhaven en eeuwig trouw aan de grote Stalin te blijven". GELOOF IN DE PARTIJ. Gottwald sprak verder over de Britse geheime dienst. Er waren mensen, die zich afgevraagd hadden, hoe het mogeiyk was dat Sling vijf jaar in functie kon blijven, zonder ontdekt te zijn. Men d»ende te besef fen. dat een geheime dienst en in het byzonder de Britse geheime dienst, met plannen op lange termijn werkte Aan agenten van deze dienst werd niet opgedragen meteen maar een fa briek op te blazen of een moordaan slag te plegen. Er waren er uit het eenvoudige volk. die zich afgevraagd hadden, wie zij geloven moesten. Hieron ant woordde Qottwald: „Geloof in de partij". In de partij konden Slings en con sorten" well'eht korte of lange tiid pen belangrijke rol stielen, aldus Gottwald doch tenslotte zou het abces" doorreken. ..omdat leiding van de nartü >n de kern trmrw is aan de zaak van de werkende klasse". ARRESTATIES Volgen* de „Xeue Wiener Tage«- zeitung", een blad dat gewoonlijk goed is ingelicht over Ts'echoslo- vvaaks? aangelegenheden, zijn vjjf functionarissen, onder wie een minis ter. gearresteerd in verband met het verdwijnen van Clementis. De gearresteerden zyn Josef Soltes, minister van industrie Karol Smid- ke. voormalig voorzitter van het par lement. Gustav Husak. voormalig voorzitter van de Nationale Raad, Ladislaus Novemesky. voormalig pre sident van de Tsjechoslowaakse aca demie en Ladislaus Holdos ambte naar voor kerkelijke aangelegenhe den. Het blad voegt hieraan toe, dat TsjecliCislowaaksê verzetslieden, naar verluidt ten getale van minstens drie ciuizend. kortgeleden in het Tp,tra-ge bergte talrijke aanvallen hebben ge daan op de spoorweg van Zilina naar Poprad en een belangryke spoorbrug hebben opgeblazen. stant is gebleven. eHt steeg van 71.000 in 1880 tot 81.000 in 1920, nam daarna iets af en het was ten gevolge van de oorlogsevacuatie in 1945 nog slechts 67.441. Er zal, zo eindigde de heer Ver burg, nog veel gedaan moeten worden wil men de werkloosheid op Tholen door middel van industrialisatie op lossen Alles moet in het werk ge steld worden om een gunstig indus trieel klimaat te verkrijgen. Doet men dat niet, dan zal wellicht na verloop van enkele jaren het eiland Tholen sterk ontvolkt worden. De beste arbeidskrachten zullen weg trekken en dat zou voor de streek ernstige gevolgen hebben. Met na me de gemeentebesturen zullen er aan moeten meewerken, dat er werkgelegenheid komt voor diege nen, die in de landbouw geen be staan meer kunnen vinden. Dit keer door communisten. Zaterdag is opnieuw een greep jonge Duitsers te Helgoland aan land gegaan om dit eiland symbo lisch te bezetten, uit protest tegen de geallieerde oefenbomb ar Jem- riten. Het betreft dit keer leden van do •'.Vryo Duitse Jeugd" een commu nistische organisatie. Frankrijk wil thans beslissing over plan- Schuman. ER VALT NIETS MEER TE PRATEN. De Franse delegatie bij de onder handelingen over het plan-Schuman wil nu eindelijk een definitieve be slissing. Aan de delegaties der vijf andere landen zyn de herziene tek sten toegezonden van de clausules in het ontwerp-verdrag, waarover men het nog niet eens is kunnen worden. Een zegsman van de Franse dele gatie zeide: „Deze clausules kunnen slechts worden verworpen oi aan- vaare. Er valt nu niets meer te be spreken. Er is geen reden meer de ondertekening van het Schuman-ver- dvag uit te stellen". VRIJ VEEL BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot heden avond. Over het algemeen vrij veel bewol king en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en West. Iets lagere middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1