NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN Van Benthem en Jutting te Middelburg jubileert WALCHEREN WEENSE RECHTERS AAN DE LIPPEN VAN EEN AVONTURIER C. A. VAN W0ELDEREN HERDACHT Classificatie van gemeenten rechtvaardig geacht ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 PROVINCIALE 2EEUWSE COURANT Boekhandel 150 jaar in Zeeuwse hoofdstad gevestigd Een goede boekenzaak, waarvan het personeel een volledig begrip heeft van zijn taak, kan juist in een pro vincieplaats, een niet te onderschat ten bijdrage leveren tot de ontwikke ling van het culturele leven in stad en omgeving. Zo'n zaak is de boek handel Van Benthem en Jutting te Middelburg, welke firma haar devies „Onvermoeide arbeid komt alles te boven" waar heeft gemaakt: op 1 Maart a.s. zal zij haar 150-jarig jubi leum vieren. De zaak werd gesticht door zekere Salomon van Benthem, voordien een winkelbediende, die door zijn ijver en nauwgezetheid al spoedig naam kreeg als boekverkoper én als uit gever. Zijn opvolger werd een Zeeuwsch-Vlaamse predikantenzoon, Ghristiaan Jutting, die in 1829 toe stemming kreeg om de naam Van Benthem bij de zijne te voegen. Christiaan's zoon en later diens kleinkinderen de heer J. W. van Benthem Jutting is nog in leven en geniet thans van een welverdiende rust hebben de zaak verder uitge bouwd. Bij de ramp van 17 Mei 1940 gingen de prachtige boekwinkel aan de Lange Burg en het rijke archief van de firma helaas in vlammen op, maar men zat niet bij de pakken neer en reeds op 1 Augustus 1940 vestig de men zich aan de Dam. Op 11 Maart 1948 werd het fraaie nieuwe pand Lange Delft 64 betrokken. Op de bovenverdieping daarvan bevindt zich een aardig expositiezaaltje, waarin reeds menige kunsttentoon stelling is gehouden. Ook organiseert de firma van tgd tot tgd literaire bij eenkomsten. Het spreekt vanzelf dat men dit in de zakenwereld zo zelden voorko mend, jubileum nietonopgemerkt voorbij laat gaan. Er is een commis sie gevormd waarin zitting hebben mevr. Ina van der Beugel en de he ren Th. Heyblom en H. Pieters, die een voortreffelijk uitgevoerd herden- kingsgeschrift hebben samengesteld. Hierin zijn bijdragen opgenomen van de voorzitters der Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels, van de Ned. Uitgeversbond, van de Ned. Boekverkopers Bond en van de raad van commissarissen der firma, alsmede een historisch over zicht, een „literatuurbeschrgving" 18011951 in dichtvorm en enige an dere stukjes. Tevens is de commissie verantwoor delijk voor een tentoonstelling .Hoog tepunten uit de wereld van het boek 1801—1951', die op 1 Maart offi cieel wordt geopend. Die dag wordt tevens een receptie gehouden. Boven dien biedt de directie van de firma op 19 Maart des middags aan de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen en des avonds aan de clientèle een voorstelling aan in het Schuttershof. Albert Vogel zal „Ik en mgn Speelman" van Aart van der Leeuw voordragen. Middelburg JAARVERGADERING PARTIJ v. d. ARBEID. In de door de afdeling Middelburg van de P. v. d. A. gehouden jaarver gadering in het Schuttershof, herdacht de voorzitter, de heer W. L. Schenk, in zijn inleidend woord het 5-jarig be staan der partij en van de afdeling Middelburg. Spr. meende te mogen zeggen, dat „de doorbraak" ook in Middelburg geslaagd mag heten. Hoe wel federatief opgebouwd naar de ver schillende groepen, welke in de partij zijn saamgebundeld, vormen deze geen verschillende groeperingen meer, maar is in deze vijf jaren een eenheid gegroeid in goede samenwerking. Moeilijkheden van buiten zijn som mige groepen hierbij niet gespaard. De heer Schenk stond tenslotte nog even stil bij de kabinetscrisis. Het bestuurslid, de heer Schuitema, las vervolgens de notulen voor van de oprichtingsvergadering der afdeling op 8 Maart 1946. Na de voorlezing van dit „geboorte-document", werden jaarverslagen uitgebracht door de secretaris, de heer Helm, door de Prot. Chr. werkgemeenschap, door de Vrou wenbond en door de penningmeester, de heer Bouman. Namens de controle commissie, bestaande uit de heren van Hiel, de Klerk en Breel bracht laatst genoemde het financieel verslag uit. Het bestuur werd op voorstel van de heer Sulkers bij acclamatie herkozen. De heer A. J. Berenpas bracht ten slotte verslag uit namens de raads fractie, waarop een levendige discus sie volgde. FEESTELIJKE BIJEENKOMST GEREF. JEUGDCLUBS. Vrijdagavond werd in de grote zaal van het Schuttershof, die tot de laat ste plaats bezet was, de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst gehouden van de zeven Gereformeerde Jeugdclubs (voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar) te Middelburg. De avond werd geopend door de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Goedbloed, die vervolgens de leiding overdroeg aan de heer Chr. de Bruin. De jongens en meisjes ver zorgden daarna een aantrekkelijk pro gramma van muziek z.ang, voordrach ten en sketches, dat bij het publiek, waaronder talrijke ouders, zeer in de smaak viel. Het was reeds laat, toen deze bijeenkomst met dank aan God werd gesloten. Om misverstand te voorkomen, zij vermeld, dat de gearresteerde Middel burger V., die een drietal inbraken r.eeft gepleegd, niet De Vries uit de Bellink- siraat is. Vlissingen OECUMENISCHE VRAGEN. Vrijdagavond sprak in het Jan van Bovenhuis te Vlissingen, op uitnodi ging van de Oecumenische Jeugdraad, afd. Vlissingen, de secretaresse van de Oecumenische Jeugdraad in Neder land, C. M. Baronesse van Heemstra, over: „Oecumenische vragen". Nadat staande Gezang 112 1 was gezongen, opende ds. W. M. Maas, voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad, afd. Vlissingen, de avond met een welkomstwoord. Baronesse van Heemstra, die kort geleden terugkeerde van een reis door Amerika, behandelde allereerst het begrip „oecumene", waarna zij vertel de over de oecumenische gedachte, welke zo goed tot uiting is gekomen, tijdens de oprichting van de Wereld raad der Kerken te Amsterdam in 1948. Toch zijn ook daar aan het slot, met name tijdens het Avondmaal, de verschillen weer aan de dag getreden. Baronesse van Heemstra wees o.m. op de pijlers, waarop het oecumenische werk steunt, zoals de zending, het jeugdwerk en het werk in de praclijk. Na de pauze werden door spr. drie vragen gesteld, welke bij de bespre king een levendige discussie teweeg brachten. In dit verband werd er door Baronesse van Heemstra op aange drongen. dat de leden van de ver schillende kerken steeds begrip zullen tonen voor eikaars overtuiging. Koudekerke BENOEMIN. In verband met de vacature, ont staan door het a.s. vertrek van de heer Visser, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Herv. school te Koudekerke. d. heer P. Klaassens. thans onderwijzer te Rijswijk (Z.-H.). ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor spoedgèvallen zal te Middel burg te bereiken zgn de heer A. W. Boerwinkel, arts, Loskade 11, tele foon 2460. Te Vliïjingen, de heer J. Vader, arts, Badhuisstraat 88. tel. 2472; te Zoutelande, Westkapelle en Koude kerke de heer H. Frima, arts te Zou telande, Duinweg 59, tel. K 1186-282. te Veere, Serooskerke en Oostkapel- le de heer P. J. Bom, arts te Oostka- pelle, tel. K 1188-276. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek van der Harst, Korte Delft 12. tel, 2789. Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Badhuisstraat 22, tel. 2066. WALCHERE Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. v. Winters wijk; Biggekerke; 10 ds. Witte- veen, 2 ds. Mulder; Domburg: 10 en 7 dienst; Gapinge: 2 ds. de Boer; Grijpskerke: 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Theunissen. Kleverskerke: 2 ds. Otte; Koudekerke: 10 ds. En- ker, 7 ds. Maas (Jeugdd.), 10 Jeugdk.; 't Zandt: 10 ds. v. Dijl, 101o Jeugdk., 7 ds. Enker; Melis- kerke: 10 en 2.30 dhr. Barnard; Middelburg: Oostkerk: 10 ds. Smits, 7 ds. v. Woerden, Concertzaal: 10 ds. Don (Jeugddienst)Barak We- deropbouwkamp: 10 ds. v. Voorst Vader; Nieuw- en St. Jbosland: 10 en 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; O.- en W.-Souburg: 9.30 en 7 ds. Spijker boer; 11 ds. Maas; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem: 10 ds. Muller, 7 ds. Witteveen (Jeugdd.); Serooskerke: 10 ds. v. Willens- waard, 2.30 ds. v. d. Wind; St. Lau rens: 10 en 2.30 ds. Keyzer; Veere: 10 ds. Otte; Vlissingen St. Ja- cobskerk 10 ds. Kloosterman (H.D.), 5 ds. Hartjes; Engelse kerk 9.30 voor jongeren; Havendorp: 10 ds. Hartjes; Noorderkapel: 9.30 en 10.45 ds. Sickesz; VrouwepoLder: 10 ds. de Boer; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande: 9.30 en" 7 ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg: 11 dans 1' Eglise Anglaise Monsieur le Pasteur J. Risseeuw. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Domburg 10 2.30 ds. Pontier; Gapinge 9.30 en 2 cand. v. Raalte; Grijpskerke 10 en 2.30 cand. Kersten; Koudekerke 9.30 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Hofplein 10 ds. v. Til, 2.30 dr. Oussoren; Noor- derkerk 10 dr. Oussoren, 5.30 ds. v. Til; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 drs. v d. Berg; Oostkapelle 10 en 2.30 cand. de Nood; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 2 en 6.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Schaaf; Vrouwenpolder 9.30 en 2 ds. Verschoor; Westkapelle 10 ds. Pontier, 2.30 leesd. Gerei. Kerk (Art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Verhey; Vlissingen 4.45 ds. Verhey. Geref. Gem.' Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissin gen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westka pelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 leesd.; Vlissingen 9.30 en 5 leesd. Ver. Vrijz. Hervormden. Middelburg 10.15 ds. Metz; Vlissingen 7 ds. Blom. Evang. Luth. Gem. Middelburg 6 ds. Johannes; Vlissingen 10 ds. Jo hannes. Doopsgez. Gem. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. dienst, 3 openl. samenk., 7.30 Verloss. samenk. Alles o.l.v. cadetten William Booth Kweekschool; Vlissingen 10 Heil.dienst, 3.30 openl. samenk.. 7.30 Verloss. samenk., o.l.v. Kap. Ranse laar. FILMS VAN DE WEEK Het leven gaat verder. Het leven gaat verder (No sad songs for me) van Rudolph Maté. Na jaren is Margaret Sullivan, die begaafde actrice uit „Drie kamera den", terug op het doek en geeft van een ongeneeslijk zieke vrouw in deze wat sentimentele, maar toch alleszins aanvaardbare rolprent een gevoelige en vaak sterk ontroerende typering. Het was geen gemakkelijke rol, maar in de door haar gespeelde moed en opofferingsgezindheid kan men toch onvoorwaardelijk geloven. Overigens kunnen wij wel voorspellen, dat deze week heel wat dameszakdoeken in het Grand-theater te Goes en Alham- bra te Vlissingen gehanteerd zullen worden. Margaret Sullivan, Wendell Corey, Viveca Lindfors. Voordeliger per dozijn (Cheaper by the Dozen) van Walter Lang. De filmbewerking van het kostelij ke boek (waarvan er geen twaalf in 't dozijn gaan!) over de merkwaardi ge familie Gilbreth met 12 spruiten, een pa, die weet hoe hij ze moet op voeden en een ma, wier moederlijke wijsheid oen tegenwicht vormt voor de excentriciteiten van haar man. De aardigste anecdotes uit de roman worden in feestelijke kleuren opge dist en worden nog gezelliger doordat die droogkomiek Clifton Webb (de babysitter mr. Belvedere!) de vader rol vervult. Clifton Webb, Myrna Loy, Jeanne Crain. (Schouwburg, Middelburg). Robin Hood Junior (Rogues of Sherwood Forest) van Gordon Dou glas. Ditmaal is de zoon van Robin Hood de held van een kleurenfilm, waarin druk geschoten wordt met pgl en boog en ruw gevochten, waarin de zwaarden kletteren en de paarden hoeven dreunen en waarin ook een charmante jongedame gered moet worden. Costumes en decors zijn at tractief en aan actie en romantiek bestaat geen gebrek. John Derek, Diana Lynn, George Macready, Allan Hale. (Luxor, Vlissingen). „Assepoester" (Electro, Middel burg) bespraken wij reeds in ons blad van Donderdag j'.l. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. Rode kool 8—16; savoye kool 9—26; groene kool 820; spruiten 12—68; andij vie 28—33: prei 8—23; kroten 413; wit lof 1540; uien 4; peen 4—6; herfstrapen 2—10; snijsla 1.65—1.98; koolrapen 49; veldsla 1—1.65: schorseneren 47—59; gouci- relnetten 1440; Jonathan 25—48: Sint Re- my 2113; aardappels Bevelanders 10.20 per 100 kg. HANDBAL BEIDE HELLAS-PLOEGEN WONNEN. De Hellas-dames, die Zondag j.l. met een gehavend elftal naar Swift op bezoek gingen, presteerden het om met 3 invallers 'spelend ook Swift aan hun zegekar te binden. Ze gaan nu fier aan de kop en het lijkt er op, dat Zeeland binnenkort zijn eerste Zuidelijke handbal kam pioen kan gaan begroeten. De Hel las-dames wonnen met 21. Ook de Hellas-heren kwamen met invallers uit tegen de drager van de rode lantaarn, Volt uit Tilburg. Het liep echter goed en de uitslag 72 voor Hellas is zelfs wel wat aan de lage kant, want Hellas was overwegend sterker. LEZERS SCHRIJVEN... SPORT VERBROEDERT! Zij die enige belangstelling hebben voor voetbal en de organisatie daar van weten dat van de zijde der K.N. V.B. de wedstrijdprogramma's zoda nig worden samengesteld, dat de clubs elkaar zo weinig mogelijk con currentie aandoen in hun pogingen om betalende bezoekers te trekken. A.s. Zondag krggt de Vlissingse 4e klasser E.M.M. in haar laatste thuiswedstrijd de kans om wat bezoe kers te trekken, daar geen andere wedstrijd in Vlissingen en Souburg plaats vindt, een feit, dat zich het ge hele seizoen nog niet heeft voorge daan. Wat echter doet nu de V.C. Vlis singen? Zij stelt de vriendschappelij- ke< wedstrijd VlissingenMiddelburg vast, n.b. op het aangrenzende ter rein, zodoende alle belangstelling naar zich toetrekkend. Zelfs de illussie dat hier uit onwe tendheid was gehandeld, werd ons door het bestuur der V.C. „Vlissin gen" ontnomen, daar men ons ver zekerde zeer goed op de hoogte te zijn geweest van het programma, doch het belang om hun spelers in de „running" te houden en daarbij te vens de kaspositie te versterken, zwaarder woog dan de belangen van E.M.M. Hoewel van „Middelburg"- zijde verklaard werd, dat zij nimmer een vriendschappelijke wedstrijd zou spelen, als haar zustervereniging „Zeelandia", een competitiewedstrijd moest spelen voelt men zich daar toch wel enigszins bezwaard, daar een bestuurslid een voorstel heeft ge daan ons met een bepaald bedrag schadeloos te stellen. De goede be doelingen waarderende, hebben wij echter gemeend dit aanbod te moe ten afwijzen. De bespreking, welke vorig jaar November in Middelburg is gehouden door de Walcherse K.N.V.B.-clubs om tot een betere verstandhouding te komen, heeft blijkbaar nog niet tot de gewenste resultaten geleid. Het bestuur der v.v. E.M.M. Vlissingen. MODERNE CASAN OVA-OPL1CHTER Verhaal van gebroken vrouwenharten, oplichterijen en spion nage. Mijnheer van Hattum, graaf van Bever, dr. Otto Wagner, graaf Marticano, Günter Martiken, dat zijn de namen waaronder een internationaal oplichter van formaat, die thans voor de Weense rechtbank terecht staat, In de loop der jaren heeft geopereerd. Martiken schijnt de juiste naam te zijn. Toen deze wonderlijke seigneur zijn levensverhaal vertelde, hingen zelfs de statige rechters aan zijn lippen. Men vergat zo nu en dan zelfs, dat Martiken terecht stond wegens oplichting. De man is opgevoed in Tsjecho- Slowakije en thans midden dertig. In 1937 werd hij wegens een ongeoor loofde liefdeshistorie gegrepen en in net gevang gezet. Een jaar later diende hij bij de S.S. Maar, vertelt Martiken, ik was daar in opdracht van de verzetsbeweging als spion. Hoe het ook zij, in 1943 had men hem in een Duits concentratiekamp kunnen aantreffen. Volgens zgn eigen verhaal was hij ter dood veroordeeld, omdat hij een stuk van een Duitse vesting in de lucht had laten vliegen. „Een jaar later", aldus Martiken, „ontsnapte ik uit het kamp, ging naar Frankrijk en werkte daar en in België met de verzetsbeweging sa men". Hij ontkent, dat hij in 1945 te Wenen opdook en daar als Russische „volkscommisaris" grote hoeveelhe den goud en juwelen „vorderde". Wel beweert hij in die tijd te Brussel te zijn geweest en-daar door Paul Henri Spaak te zijn geïntroduceerd bij een zekere graaf van Bever, die hem als zoon zou hebben geadopteerd. Hier door kreeg deze slanke, zwartharige nieuwbakken aristocraat, die vrien delijk lacht onder zijn zwarte, elegan te snorretje, connecties met de beste Belgische families. „Een zeer rijke dame werd verliefd op mij", aldus de ze moderne Casanova, wiens levens pad volgens eigen verhaal met gebro ken vrouwenharten bezaaid schijnt te zijn. „Deze dame gaf mij een prach tige luxe auto en veel gouden dollars. Ik was echter verliefd op haar zeven tienjarige dochter Monika en ben met haar,' de dollars en een deel der fami liejuwelen in mijn auto naar Wenen gevlucht. Ik heb het meisje ge trouwd. Zij is te Wenen onder de naam „prinses de Montigny" aan ty phus gestorven en ik ben erfgenaam van de Belgische millioenen van haar vader". Te Wenen werd Martiken in 1946 wegens afpersing en smaad tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nauwelijks was hij uit de gevange nis of hij vatte zijn oude „bezigheden" GEMEENTERAAD VLISSINGEN Plan Breewaterstraat in uitvoering De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, heeft voor de aanvang van de Vrijdag gehouden raadszitting een gedachtenisrede uilgesproken ter herdenking van wijlen C. A. van Woelderen, oud-burgemeester van Vlissingen en overleden te Wassenaar op 80 Januari j.l. Op de publieke tribune waren de leidende figuren van de gemeente-administratie en be drijven met een aantal gepensionneerden en een groep oud-raadsleden aan wezig. Burgemeester Kolff voerde zijn hoorders in gedachten terug naar het jaar 1919 toen de heer van Woelde ren werd benoemd tot burgemeester van Vlissingen. Hij verdiepte zich al dadelijk in de geschiedenis van Vlis singen, analyseerde hoe Vlissingen in het begin van de negentiende eeuw vrijwel tot een dode stad werd en zocht naar weger om de stad tot nieuw leven te brengen. Spr. schets te Van Woelderen's werk voor de verbeterde exploitatie van de haven, en voor de bloei van de badplaats. Dc oorlog kwam en op 9 November 1944 keerde Van Woelderen terug in een verwoest Vlissingen. Ogenblikke lijk bezon hij zich op het herstel van de stad en hij bracht nieuwe plan nen voor verbetering en uitbreiding naar voren. Spr. herdacht tenslotte de heer Van Woelderen als een man, die 26 jaar lang zijn beste krachten en niet geringe begaafdheden aan Vlissin gen had gegeven en voor de stad veel had bereikt. Op uitnodiging van de heer Kolff namen alle aanwezigen enkele minu ten stilte in acht. Daarna werd tot behandeling van de agenda overgegaan. De raad be sloot de naam van de Sportlaan te veranderen in Burgemeester van Woelderenlaanis Bij de ingekomen stukken bevond zich het jaarverslag 1950 van de commissie tot wering van school verzuim. De heer J. P. Ventevogel (C. H.) wees er op, dat er scholen zijn die geen enkel ongeoorloofd ver zuim I-apporteerden. Dat is z.i. on juist. Wethouder W. Poppe (A R.) schreef dit verschijnsel toe aan het verschil van opvatting tussen de schoolhoof den. Bij het exploitatie-overzicht van de gezinsverzorging informeerde de lieer J. P. Ventevogel naar de moge lijkheid van een verhoogde bijdrage door de Mij „De Schelde" en het ver krijgen van Rijkssubsidie voor het ge meentelijke werk der gezinszorg op dezelfde basis als confessionele ver enigingen subsidie krijgen. Hg gaf in overweging de gemeentelijke Gezins zorg, indien de gemeente geen Rijks subsidie zou krijgen, over te dragen aan Humanitas. Wethouder L. P. van Oorschot (P. v.d.A.) verwachtte, dat de Mij „De Schelde" bereid zou zgn boven de thans door haar gestelde limiet te gaan voor haar bijdrage. Spr. deel de mede, dat de oprichting van een overkoepelend orgaan voor verenigin gen, die aan gezinszorg doen, in over weging is. Gewacht wordt op de be slissing van het Departement over de vraag, of ook de gemeentelijke ge-1 zinszorg voor subsidiëring in aan merking komt. Eerst daarna zou spr. de mogelijkheid van inschakeling der vereniging Humanitas willen overwe gen. WONXNGPOHTIEK Het rapport, dat het hoofd van de gemeentelijke woningdienst uitbracht over de woningpolitiek van de Ver eniging voor de Volkshuisvesting gaf aanleiding tot critiek. De heer J. Post (P.v.d.A.) bleef bezwaar heb ben tegen de dwang, die op huurders van Volkshuisvesting wordt uitge oefend om hun huis te verlaten als ze niet meer bij een bepaald bedrijf in dienst zijn. Spr. noemde gevallen van mensen, die door deze politiek ernstig gedu peerd zijn. Ook de heer J. Marijs (A. R.) noemde zo'n geval. Wethouder M. A. van Poelje (P.v. d.A.) zegde toe, dat B. en W„ die uiteindelijk kunnen beslissen wie in een huis mag wonen, tegen het be gaan van onbillijkheden zullen wa ken. Aan de heer B. H. Ligteringen werd eervol ontslag verleend als leraar aan de gemeentelijke middel bare handelsavondschool. De raad ging accoord met het standpunt van B. en W. inzake het handhaven van personen boven de 70 jaar in bepaalde commissies bij wijze van uitzondering. Een voorstel De .Wit (A.R.) om commissieleden bij 'het bereiken van de 70-jarige leeftijd hun functie te laten neerleggen, werd verworpen met 9 tegen 8 stemmen. PLAN BREEWATERSTRAAT Een crediet van 174.000 werd toe gestaan voor bestratings- en riole ringswerk in het plan Breewater straat e.o. Gelden werden toegestaan voor de beplanting van de plantsoenstrook aan de Westzijde van de Joost de Moorstraat. Aan een aantal straten op het Eiland werden namen gegeven, nadat de heer Ventevogel er op had aange drongen ook de naam Karei Doorman te gebruiken. De burgemeester zegde toe, dat deze naam gebruikt zal wor den voor een nieuwe laan bij de Prins Hendrikweg. Een aantal kleinere voorstellen en grondtransacties werden zonder dis cussie goedgekeurd. Aan de Kath. Gezinszorg werd over 1951 subsidie verleend. De gemeen telijke industrie- en huishoudschool zal 100 voor een bibliotheek krijgen en er zal centrale verwarming ko men. De huidige gasverwarming gaat naar de nieuw te bouwen kleuter- i school. Wethouder M. A. van Poelje (P.v. d.A.) deelde mede, dat men ver-1 wacht half Mei met de bouw van deze kleuterschool te beginnen. Aan de heer J. L. van Leeuwen werd eervol ontslag verleend als di recteur van de Vismijn. Er zal 20.500 besteed worden aan het ver wijderen van de funderingen beho rend bij het verwoeste, oude stations gebouw. Het grondlichaam in een gedeelte van het Nollebos zal her steid worden. Voor beplanting van de Nieuwendijk werd 330,toege staan en 6100,zal besteed wor den aan de verlichting van de Boule vard Evertsen en een deel van de Boulevard Bankert. Bij dit laatste punt bepleitte de heer G. Geldof (P.v.d.A.) het maken van twee rijbanen en het doorvoeren van een inhaalverbod nu er lantarens ko men op vluchtheuvels in het midden van de Boulevards. De burgemeester zegde bestude ring hiervan toe. Voor een sintelbaan bij het sport veldencomplex op het voormalige vliegveld werd 2000 uitgetrokken, voor vernieuwing van de electrische installatie in het gebouw der gem. reiniging 4200,— en voor mate riaal ten behoeve van de sociale werkvoorziening 521, weer op. Hg wist in kringen van filmsterren, filmproducenten en rijke zakenlieden binnen te dringen en vol gens de dagvaarding heeft hg vooral de laatsten voor grote bedragen be zwendeld. HONORARIUM. Met zijn lijzige, geaffecteerde stem vertelde Martiken, dat hy vier maal officieel getrouwd is geweest. Terwijl de rechters ernstig piekerden over hetgeen zij nu van zijn verhaal moes ten geloven of niet, keerde Martiken zich tot de perstribune eh vroeg aan de daar aanwezige journalisten om honorarium, omdat hij hen zo'n „bij zonder interessant verhaal had opge leverd". Of Martiken ook in Neder land aan het werk is geweest wordt onderzocht. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Lemelen: P. Klap cand. te Vlissingen; te Naarden: J. A. Mul der te Oosterwolde; te Paramaribo: J. H. v. d. Linden te Zeist; te Beer- da: J. Wiersma, res. legerpredikant te Groningen; te Valburg (toez.) H. Jongebreur te Mastenbroek. Aangenomen naar Heinkenszand: Dr. A. F. J. Klijn, cand. te Doorn. Schacht naar Brazilië Schacht, Hitiers voormalige finan ciële expert is van plan zich naar Bra zilië te begeven. Hij bevindt zich vol gens een mededeling van het Franse ministerie thans in Parijs in afwach ting van een visum. De communistische pers in Frank rijk protesteert krachtig tegen de aanwezigheid van de „oorlogsmisdadi ger Schacht". Pleyèn stelt vertrouwenskwestie De Franse premier, René Plevèn, heeft aan dc stemming over het re geringsvoorstel voor de kieshervor- ming het vertrouwensvotum verbon den. De stemming zal Dinsdagmiddag gehouden worden. Koningin woonde opening van de Boekenweek bij In tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin is Vrijdagavond in de Stads schouwburg te Amsterdam de Boe kenweek 1951 geopend. De secretaris generaal van O. K. en W., mr. H. J. Reinink, hield een rede, waarna Wim Sonneveld's gezelschap een cabaret programma onder de titel „Een bloem lezing in prachtband" ten tonele bracht. Tenslotte volgde het „schrij- versbal". In de pauze onderhield H.M. zich met de optredenden. Tegen Wim Son- neveld zeide H.M.: ..Ik vond het erg leuk, ook al omdat ik nog nooit in de gelegenheid was echt Nederlands ca baret te zien. Dat is een van de be zwaren van het buiten wonen", zo voegde de Koningin hieraan lachend toe. KOSTSCHOOL IN F~° EN ROER Nachtelijke bestorming van slaapzaal. Voor het gerechtshof te Gray (Ooft Frankrijk) werd dezer dagen het „drama" gereconstrueerd, dat plaats vond, toen 13 opgeschoten bengels om 2 uur 's nachts de slaapzaal van een meisjesinternaat poogden te be stormen, zodat de directrice en de uit haar rust opgeschrikte meisjes zich achter matrassen en bedden moesten verschansen. De 13 knapen, aldus De Telegraaf, zouden die dag in militaire dienst treden en vierden op deze wijze de „laatste dag van vrijheid". Zij klom men in het nachtelijk duister over de muur en zetten koers naar de slaap zaal van de meisjes. Gealarmeerd door het gegil en geschreew van haar onthutste pupillen kwam de di rectrice in nachtgewaad, toegelopen. Dwars door de slaapzaal heen, werd onder haar leiding, in allerijl een barricade van matrassen en bed den opgeworpen en de verwoede aan vallen van de belagers werden beant woord met een regen van kussens en dekens. Het eind van het liedje was, dat de politie verscheen, die de vrij- heidsvierders in de kraag pakte en de rust in de kostschool deed weer keren. Volgens de openbare aanklager neemt het ministerie van Justitie het geval zeer ernstig op en heeft het de rechtbank verzocht, hoge boeten op te leggen. Over veertien dagen valt het vonnis. Westduitse politie wil bij agressie niet veebten. De 90.000 leden van de Westduitse politie zullen niet vechten, indien West-Duitsland wordt aangevallen, aldus meldt „Polizeidienst" het blad van de politievakverenigingen. Ver leden week nam het parlement een wet aan voor het vormen van een po litie ter bescherming van de grenzen. „De taak van de politie is uitsluitend het handhaven van recht en orde. Het is niet onze taak op te treden tegen een vijand van buiten of een buiten landse verstoorder van de vrede", al dus het blad, dat er aan herinnert, dat de politie in de nationaal-socialis- tische tijd ook reeds misbruikt is en dientengevolge bij het publick in discrediet gekomen was. Deze week heeft de commissie- Kruijt haar rapport uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken over de gemeente-classificatie. De belangrijkste conclusie in dit rapport is, dat totale nivellering van de regionale lonen en daarmee totale afschaffing van de classificatie on rechtvaardig zou zijn. De commissie kwam tot deze con clusie na uitvoerige onderzoekingen van de regionale verschillen in de kosten van levensonderhoud. Kort samengevat komen de resul taten van dit onderzoek hierop neer, dat het platteland goedkoper is wat betreft de primaire uitgaven, de uit gaven voor levensmiddelen, huren enz. In de stad echter zijn de secundaire uitgaven hoger, de uitgaven voor ont spanning e.d. Bij lage inkomens over wegen de primaire en bij hogere in komens de secundaire uitgaven. Daar om beveelt de commissie het beginsel aan van een loonaftrek, die geringer is naarmate het inkomen hoger is. De commissie adviseert geen con crete indeling van alle gemeenten in de verschillende klassen. Nagekomen advertentie. Heden overleed tot onze diepe droefheid te mijnen huize, na een kortstondig lijden, onze beste Vader, Behuwd- vader, Grootvader en Zwager, CORNELIS ROELANDS, Weduwnaar van MARIA STROOSNLTDER. Uit aller naam, G. ROELANDS. Vrederust 46, Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7