Keuringsdiensten maakten een eind aan geknoei met levensmiddelen Parade Mild DE LANDBOUWMECHANISATIE BIEDT VELE VOORDELEN Het nadeel van de gemeente-klassen •liqd MIDDELBURGSE BEJAARDEN HEBBEN EIGEN SOCIËTEIT Hoqere premies voor vrijwillig verzekerden MOSSELVISSERS HEBBEN NOG VERTOUWEN IN DE TOEKOMST t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1001 Dr. P. POST VERTELT ZIJN ERVARINGEN Ook op het gebied van de hygiëne is veel verbeterd Wat zou U denkon van een verjaarstaart met een garnering van zeer fftne koperschilfertjes in allerlei mooie aantrekkelijke kleurtjes en glas in poedervorm? Of een portie in mootjes gesneden jonge haaien als een aan trekkelijk hapje paling in gelei? Toch liever een potje honing? Of-te-wel glucosestroop met een dode bjj er in, als bewijs van echtheid van dit ho- nlngprodnct Laten we de lezer geruststellen, deze „lekkernijen" zjjn thans niet meer te verkrijgen. Daar hebben de Keuringsdiensten van Waren voor gezorgd! Deze kleine opsomming was maar een greep uit de bevindingen van deze diensten, ons verteld door dr. P. Post, directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes, die per 1 Maart a.s. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie zal neerleggen. Dr. Post kan veel vertellen over het werk van de Keuringsdiensten, waar van hij de ontwikkeling, practisch van het begin af van zeer nabij heeft gevolgd. De laatste kwart eeuw als resp. adj. directeur en directeur van de dienst tc Goes. Als zoon van een apotheker kon hij na beëindiging van zijn studie direct in de apotheek van zjjn vader stappen, doch hfl prefe reerde het werk aan de Keurings diensten. Hier was pioniersarbeid te ver richten. Voordat de Warenwet in 1918 kwam, werd er ontzettend ge- knoeid met levensmiddelen. Fabri kanten brachten allerlei onnutte en vaak voor de gezondheid gevaarlijke artikelen in de handel en vele melk boeren „wasten" de melk dat ze er blauw van zag. Dr. Post begon in 1914 zijn loopbaan aan de keuxings- dienst te Nijmegen. Men maakte daar een eind aan de practijken van een limonadefabiïkant, die limonade ver kocht bestaande uit water met een mengsel van sacharine, een kleui-stof en een middeltje om het te doen schuimen. De man ging echter over tot de bereiding van twee soorten limonade. De goede kwaliteit werd in Nijmegen geleverd en de rommel bleef hij naar de buitengemeenten zenden. Daartegen was niets te doen! De Warenwet maakte aan deze wantoestanden een eind. Het land werd in keuringsgebieden verdeeld en zo kwam in 1921 de Keui-ings- dienst Goes tot stand. Het admini stratieve gedeelte wordt door de Centrumgemeente geregeld, terwijl de dienst Goes als ambtsgebied, de gehele provincie Zeeland en W. N. Brabant kreeg toegewezen. NIET ALLEMAAL BRAVE BROEDERS. Ook in deze omgeving waren het toentertijd niet allemaal brave broe ders. Het is hier ook wel voorgeko men dat de keunneesters met hun melkmonsters op het laboratorium, kwamen, waax-bij dan bleek dat er niet één monster onvervalst was. Het was toen onmogelyk in alle gevallen proces-verbaal op te maken, zodat dan maar de bepaling wei-d uitge vaardigd dat de boer slechts een ver- Advertentie NATUURRESERVAAT BIJ OOSTERLAND (vervolg van bis. IJ Op deze wijze hoopt de organisator niet alleen de duizenden vogels, die thans reeds in het natuurreservaat veitoeven, te beschermen, maar hij vex-wacht ook, dat allerlei zeldzame vogels zich onder de daar bestaande ideale omstandigheden in het reser vaat zullen vermenigvuldigen. De goede gronden, die binnen het poldertje liggen, worden voor beweiding geschikt gemaakt, maar die beweiding zal elk jaar pas na 1 Juni aanvangen, om de broedsels volledig te beschermen. Uiteraard brengt de aanleg van dit natuurreservaat grote kosten met zich mee. De heer Schimmelpenninck getroost zich die kosten en hij heeft bovendien door concessies aan de ge meente Oosterland de nadelen weg genomen, die voor deze gemeente konden voortvloeien uit ztfn plannen. TWEEËRLEI STANDPUNT. De vraag is nu maar hoe men te genover het denkbeeld van deze orni tholoog staat. Hij heeft voor zjjn plannen de be williging van de bevoegde overheids instanties gekregen. Maar de boeren zjjn het niet eens met het gebruik van de gronden. Zy zouden ze nuttiger besteed willen zien. Daartegenover staat, dat door de verbeterde ontwatering van vele Zeeuwse polders, de watervogels overal In het gedrang komen en er dus zeker iets voor te zeggen is om reservaten te scheppen, waar deze vogels onbedreigd kunnen bestaan. Blyft tenslotte de vraag of het ge bied by Oosterland daarvoor het meest aangewezene was. Een ant woord daarop is moeilyk te geven, maar wanneer inderdaad dit vogelre servaat in de toekomst een zo uniek geval zou worden als sommige des kundigen thans verwachten, dan zou het op natuurvrienden een grote aan trekkingskracht uitoefenen en bevor derlijk kunnen zyn voor het toeris tenbezoek aan Duiveland. Intussen wordt nog gewacht op het antwoord, dat de regering zal geven op de vragen, die door het Tweede Kamerlid worden gesteld. baal kreeg, wanneer er méér dan 10 water in de melk zat. Veel is er ook geknoeid met saf fraan, dat in Zeeland druk gebi-uikt werd voor de soep. Saffraan is de ge droogde bloemstempel van een cro cus en werd uit Spanje geïmporteerd. Omdat het nogal duur was, werd het veel met borax verzwaard. Het grootste gedeelte was echter ver valst en bestond uit bloempjes van de saffloer. een soort paardebloem, die dan werden gekleurd om precies op saffi-aan te gelijken. Massa's hier- van werden door de keuringsdienst te Goes in beslag genomen. De gros- sier die dit zaakje impoi'teerde, was te goeder trouw en ging daarom voortaan slechts tot aankoop over op voorwaarde dat de partij eerst door de keuringsdienst goedgekeurd moest worden. ZEER VEEL VERBETERD. Hoe is de toestand nu? Een der eerste doelstellingen van Advertentie de Wai-enwet: het bevorderen van de eerlijkheid in de handel, kan men vol gens dr. Post thans wel volkomen ge lukt noemen voor zover betreft het niet vervalsen van levensmiddelen. Knoeiers zullen er altijd blnven be staan, doch door de regelmatige con- tróle zijn hun winstkansen miniem. Door de samenwerking tussen de verschillende diensten over het gehe le land. kan een ongewenst verschijn sel ook direct landelijk de kop in 'worden gedxukt. Nog niet zo lang geleden deed zich bij een Bergen op Zoomse kapper kwikdampvergiftiging voor. De man gebruikte voor een zgn. cold wave twee chemische middelen die warmte ontwikkelden, doch tegelijk kwik dampen afscheidden, welke door de kapper werden ingeademd. Direct is overal aan het gebruik hiervan een eind gemaakt. Hoewel de keuiingsdienst in wezen eigenlijk een politieapparaat is, waai-van intussen een goede preven tieve werking voor de "knoeiers uit gaat, is er thans in de kringen van de bonafide zakenmensen een grote waardeiing voor het werk van deze dienst. Er bestaat een goede samen werking. Alle besluiten, als Melkbe- sluit. Consumptieijsbesluit, Jambe- sluit e.d. worden in overleg met de belanghebbenden samengesteld. EISEN VAN HYGIËNE. Ook het tweede doel: bevordering van de hygiëne is reeds een goed eind naar het ideaal gevoerd, alhoe wel hier nog een groot arbeidsterrein voor de toekomst ligt. Het komt ech ter niet meer voor, zoals dr. Post als voorbeeld noemde, dat in een huiska mertje met t.b.c.-patiënten, het con sumptieijs wordt bereid. De grote verandering welke in de jjsbereiding is gebracht, door het stellen van eisen aan lokaliteiten en de kwaliteit van het ijs, heeft volgens hem ook zeker geleid tot de opkomst van de ijsbereiders. De scheidende directeur geniet nog een goede gezondheid en beschikt over een flinke werklust. Stil zitten zou hem daarom moeilijk vallen, zo dat hij besloten heeft zich nog enkele iaren als provisor in de apotheek La Porte te Goes dienstbaar te maken aan de Goese gemeenschap. TREKKER VERDRINGT PAARD Ver. voor Bedrijfsvoorlichting, afd. Walcheren, vergaderde te Middelburg Zo'n stoer Zeeuws paard, zwoegend op de vette Zeeuwse klei, levert een prachtige aanblik op, een aanblik, die echter zeldzamer wordt naarmate de prozaïsche trekker terrein wint. De mechanisatie van onze landbouw is niet tegen te houden, dat bleek gistermorgen weer eens treffend uit de feiten, welke ir. Bakker Arkema verwerkt had in de causerie, die hy in het Schut tershof te Middelburg voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting uitsprak. Als voordelen voor de landbouwme chanisatie noemde hij werkbesparing, grotere prestaties per uur, verminde ring van onaangename arbeid (b.v. het strooien van mest) en het verho gen van de bedryfsrentabiliteit. Voor de kleine bedrijven noemde hij de to tale mechanisatie echter een vraag stuk, dat door de boer zelf opgelost moet worden. Zeker is het, dat de grens van het rendabele gebruik der trekker in verband met het groter geworden assortiment sterk naar be neden is gegaan. Alvorens de boer tot bepaalde mechanisatie overgaat, dient hjj zich wegens de hoge kosten te beraden op de mogelijkheden van de machines voor zjjn bedrijf. Voor het gebruik van de betrekkelijk inge wikkelde werktuigen moet hij enige aanleg bezitten; ambitie en een zeke re tecnnische kennis zijn onontbeer lijk, al moet het ook weer niet zo zijn, dat de landbouwer monteur wordt. De spreker verklaaxde verder na drukkelijk, dat kleine bedrijven even rendabel kunnen zijn als grote, wan neer er een juist gebruik van werk- tuigen wordt gemaakt. De gemiddelde uurkosten van een paard zijn berekend op 70 cent. Daar bij komt de beloning van de arbeider, zodat gerekend mag worden op totale kosten van 1.25 voor één en van een rijksdaalder voor twee iaarden met bediening. De gemiddelde uurkosten van een trekker van 20 P.K. (het meest voorkomende type) met bedie ning bedragen 3.50, maar daar staat tegenover, dat de prestaties veel en veel groter zijn. Spreker waarschuwde tegen aanschaffing van diesel-trekkers, aangezien de onder delen daarvan moeilijk zjjn te verkrij gen. Men moet ook steeds een reser- Lonen der straatmal^ers het laagst In Zeeland In de Staatscourant van 21 Febru ari is opgenomen de regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden in het straatmakersbedrjjf. Bij de ge meentelijke klasse-indeling voor deze lonen werd het eiland Walcheren ge plaatst In de vierde klasse en het overige Zeeland in de vijfde klasse. Dit is het enige geval van plaat sing in de vjjfde klasse. Overal el ders ln Nederland zijn de gemeenten ingedeeld in de klassen I tot IV. De straatmakers van Zeeland zijn dus de minstbetaalde van Nederland, ve-pomp in bezit hebben, anders is de kans groot, dat het paard er toch weer aan te pas moet komen. SILO EN MAISCLUB. De vergadering der afd. Walcheren van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting stond onder voorzitterschap van de heer Jac. Wisse, die bij de opening mededeelde, dat de praatavonden in de dorpen goed zijn geslaagd en dat men er vele nieuwe leden mee ge wonnen heeft. Tijdens deze bijeen komsten gaven 23 personen zich op voor deelname aan de groenvoedersx- lo en 22 landbouwers voor het lid maatschap van de Maisclub. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten 5828 hebben be dragen en de uitgaven 5167, zodat er een batig saldo was van 661. In de plaats van de aftredende bestuurs leden A~ Klujjfhout en S. de Visser, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen ae heren B. Janse uit Arne- muiden en A. Wondergem uit Vrou wenpolder. Aan het einde van deze drukbezochte bijeenkomst kreeg ir. Bakker Arkema nog enige vragen te beantwoorden. Advertentie. prima I Aanbestedingen RIOLERING TE GOES Ten kantore van gemeentewerken te Goes werd Woensdag namens het gemeentebestuur aanbesteed de aan leg van riolering en bestrating in de Karei Doormanstraat. Inschrijvers waren: J. van Vossen, St Annaland f 17.200; J. Moerland, St. Arm aland, f 16.785; M. W. Knuist, Goes, f 16.750; F. Duynhouwer, Goes, f 16.472; Fa. F. Duynhouwer Sr., Goes, f 16.400; Aann. Bevr. Zeeland, Middel burg, f 14.050. RIOLERING TE BIERVLIET. Donderdagmiddag werd door het Ingenieursbureau Van Hasselt en de Koning te Nijmegen ten gemeentehui ze van Biervliet aanbesteed het ma ken van riolering, bestrating en zui veringsinstallatie voor deze gemeente. Het resultaat van deze inschrijving was: Perceel A. (riolering en bestrating): laagste H. Bunschoten en Zn. te Noordwijk, met f 111.349.—, hoogste: J. Moerland. St. Annaland, met f 148.000.—. Perceel B. (zuiveringsinstallatie): laagste P. Hamelinck, Hoek. met f 32.000.hoogste H. Bunschoten en Zn.. Noordwijk, met f 38.000.—. Massa: laagste J. en K. Th. de Oude. Biervliet, met f 146.675.hoogste: L, v. d. Klip- pe en Legasse, Vlissingen, f 161.000. De begroting bedroeg voor perceel A: f 117.445, pei'ceel B: f 29.865, massa: f 147.310. De gunning werd aangehouden. Advertentie Thans ook Lov* Parad* 10 75 verkrijgbaar Gold Parad* 11.20 LANDBOUWSCIIUUR TE MIDDELBURG Door de architect, de heer K. Boot te Middelburg, werd in het openbaar aanbesteed de bouw van een land- bouwschuur en de vei'bouwing van de bestaande woning en van de bestaan de noodstalling met daarbjj behoren de werken voor rekening van de heer A. Bakker te Middelburg. Er werd als volgt ingeschreven: L. de Rijk, Middelbui-g, 20.595; A. Geense, Middelburg, 20.150; A. Boo gaard en Zn, Grijpskerke, 19.497; fa. C. Joziasse en Zn, Middelburg" 21.480; P. J. de Buck, Middelburg 18.747 (laagste inschrijver); fa. A. J. Stoppels en Zn., Middelburg 19.980. J. Adi-iaanse, St. Laurens 20.500; fa. Iz. Franse en Zn., Mid delburg 20.490; gebr. Boogaard, Grjjpskerke 19.200; fa. J. van Wie- ringen, Alphen a. d. Rijn 20.785; g8br. Jansen, Nisse 21.500; J. M. Goedemondt, Vlissingen 20.333; P. Engelse, Heinkenszand 19.500; J. Ge'schiere Middelburg 19.290. Door oorlogsschade getroffen onroerende goederen. FINANCIERING HERSTEL EN' HERBOUW. Van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting vernemen wjj het volgende: Ter bevordering van het herstel en de herbouw van door oorlogsschade getroffen onroerende goederen zijn voor 24 Februari 1950, ae datum van inwerkingtreding der wet op de ma teriële oorlogsschaden, van rijkswege credieten resp. rentevergoedingen toegekend. Volgens art. 72, sub 4 van genoemde wet worden deze door een aanvullende bydrage vervangen (de zgn. afkoop), wanneer belanghebben den daartoe binnen een jaar na bo venaangehaalde datum een aanvraag indienen. In verband met het naderen van de INITIATIEF VAN DE U.V.V. Ontspanningsloikaal voor ouden van dagen ln het Kerkcentrum in gebruik genomen Sommigen wat schroomvallig, anderen zelfverzekerd, doch allen ten zeer ste ingenomen met deze nieuwe aanwinst, betraden de Middelburgse ouden van dagen gistermiddag voor de eerste maal hun eigen sociëteit, die zjj aan de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te danken hebben. Keken de dames nog even de kat uit de boom (slechts enkelen waren verschenen) de belang stelling van de heren liet niets te wensen over en zo waren naar schatting zesduizend jaren verenigd ln het zaaltje, dat voortaan Iedere Donderdag middag een haven voor de bejaarden zal zjjn. Anders gezegd: het gezellige lokaal van het Kerkcentrum, dat als socië teit zal fungeren, was propvol, toen de ere-vooi-zitster van de U.V.V., mevr. S. C. de Casembroot-bsse Van der Feltz, haar openingsspeech uit sprak. Want behalve de talrijke oud jes en de dames van de afdeling Mid delburg der U.V.V., was nog een aantal genodigden aanwezig, onder wie de echtgenote van de burgemees ter, mevr. Bolkestein (wier dochter tje een grappig-prille indruk maakte temidden van al die grote mensen op de leeftijd der wijzen), de heer L. M. Helder, kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk en afgevaardigden van andere vrouwenorganisaties en van de U.V.V. te Vlissingen, welke laatsten ook een cadeau offreerden. Mevr. De Casembroot onthulde, dat de U.V.V. al jaren een plan koesterde tot stichting van een sociëteit voor ouden van dagen. Twee factoren heb ben er toe bijgedragen, dat dit sym pathieke idee uitgevoerd kon worden: de medewerking der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk, die het lokaal in haar Kerkcentrum éénmaal per week beschikbaar wilde stellen en een gift van het hoofdbestuur der U V.V. Besluit ziekenfondsraad Met ingang; van 4 Maart aanstaande znlien de premies der vrijwillige ver zekering, die tot dusverre in het ge hele land gelijk waren, in vele geval len worden verhoogd, zodat ln de on derscheidene gedeelten des lands ver schillende premies zullen worden ge heven al naar gelang van de kosten der genoemde verzekering. Donderdag heeft de ziekenfondsraad dit besluit genomen met betrekking tot de hoogte van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering in het jaar 1951. Bepaald is, dat het bedrag, dat aan rijkssubsidie zal worden uitgekeerd, aan de algemene ziekenfondsen zal worden toegekend in de vorm van een uniform bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrijwillig-verze- kerde en dat de fondsen een premie reductie van f 0.30 per week zullen verlenen aan bepaalde groepen vrij- willig-vei-zekerden van 65 jaar en ouder. sluitingsdatum van genoemde ter mijn, wordt medegedeeld, dat een wetswijziging in voorbereiding is ter verlenging van die termijn. Derhalve behoeft met het indienen van de in de eerste alinea bedoelde aanvraag geen haast te worden ge maakt. Het verdient zelfs aanbeve ling hiermede voorlopig te wachten. Er zal nog nader worden bekend ge maakt voor welke datum een aan vraag ingediend moet zijn. Vertrek van de heer J. L. van Leeuwen wordt betreurd Vergadering te Bruinisse Woensdagavond kwamen de mossel kwekers, georganiseera in de vereni ging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse in „Het Veerhuis" Dijeen, onder leiding van de heer A. C. Ver spoor. Deze gaf in een inleidend woord een kort overzicht van wat se dert de jaarvergadexing in December was gebeurd. Hoewel ae gehele mos selkwekers-wereld reikhalzend uit ziet naar overheidsmaatregelen, om de mosselcultuur te saneren, kon van alle doelstellingen nog niets worden bereikt. Dat wil echter niet zeggen, dat er niets is gedaan. Naast anaere oorzaken, werkt ook de kabinetscri sis remmend. Minister Mansholt heeft voor de wensen der kwekers wel een open oor, aldus spr. De heer A. de Koning Az., verte genwoordiger voor Bruinisse van de Stichting voor de Zeeuwse Vfeserijbe- langen. gaf verslag van het werk der Stichting over het jaar 1950. Aanvan kelijk beperkte zich dat werk tot het behartigen van de belangen van de getroffen kwekers in de Zandkreek, waar het eerst de mosselparasiet op traden de loop van dat jaar echter uitgebreid tot geheel Zeeland oindat in het najaar van 1950 bleek, dat de gehele mosselcultuur door een ramp was getroffen. Ook in het jaar 1951 zetten zich de bemoeiingen van de Stichting voort, zodat na Nieuwjaar b.v. reeds confe renties werden gehouden met de he ren v. d. Beke Callenfels (voorzitter Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen, van Erp, inspecteur der vis serijen In het 2e, 3e en 5e district (over ae Waddenzee). Dr. Korringa bioloog voor Zeeland van het Instituut voor Visserjjonder- zoek, en de heren Drs. van Dijk en Heimerikx, resp. voorzitter van het Bedrijfschap en directeur van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mos selen te Bergen op Zoom. De voorzitter zeide het zeer te be treuren, dat de secretaris der Stich ting, de heer J. L. van Leeuwen, Zee land gaat verlaten. Voor de Zeeuwse visserij betekent dit heengaan een on- herstelbaar verlies. De manier, waarop de heer van Leeuwen altijd belangeloos voor de Zeeuwse visserij op de bres heeft gestaan, is boven al le lof verheven. Verschillende aanwe zigen sloten zich by deze woorden van de voorzitter aan. CONTRIBUTIEREGELING. Een der consequenties van de om vangrijke arbeid, die de Stichting nog wacht, is dat jaarlijks 'n belangrijk hogere contributie aan de Stichting verschuldigd zal zijn. De Stichting stelt zich voor een zeker bedrag het zij per vaartuig, hetzij per bedirjf. te heffen. Dit zal nog wel nader worden uitgewerkt. De plaatselijke verenigin gen dienen echter garant te zijn, voor het totale bedrag. De grote moeilijk heid achtte de voorzitter, hoe deze contributie van de leden moet worden geind. Het is in de visserjjwereld im mers gebruikelijk, dat de contributie wordt betaald uit een zeker percenta ge van de besomming. De mosselkwe kers hebben nu geen inkomsten zo dat deze methode hier niet kan wor den gevolgd. Na uitvoerige discussies werd met algemene stemmen een regeling aan- fenomen. üie rekening houdt met de ï'aagkv/cht der betrokkenen. Alle kwekers u' aken van het nuttige werk der Stichting ten volle overtuigd. Men sprak de hoop uit, dat een goede samenwerking met het Bedrijf schap spoedig tot resultaten zal lei den en dat het naaste doel, schoonvis- sen van de percelen en opnieuw uit zetten van mosselzaad, op korte ter mijn zullen worden bereikt. De ere-vooi-zitster dankte voor de ze gestes en uitte ook haar erkente lijkheid voor de hulp van het kosters echtpaar Jobse. Zy stipte in haar toe spraak ook nog even aan, dat na de oorlog veel meer voor onze medebur- gers-op-leeftyd wordt gedaan, dan voordien het geval was en noemde dit een gelukkig feit, dat wel in schrille tegenstelling is met de minachting van de bezettets voor de ouderdom. Het U.V.V.-bestuur mocht vervolgens een gift van mevr. De Casembroot in ontvangst nemen. Na de thee sprak de afdelingsvoor zitter van de Bond van Ouden van Dagen, de heer J. L. Wigard, namens de oejaarden dankwoorden. Hij ver zekerde, dat ook zij een steentje vil len bijdragen voor dit mooie werk en verzocht, de dames te willen overwe gen, of de bijeenkomsten niet op een andere dag dan op Donderdag ge houden kunnen worden. De oudjes houden er namelijk van een ky'kje te nemen op de weekmarkt. De blikken van de meeste aanwezi gen waren inmiddels al eens naar de op de tafeltjes uitgestalde denkspelen gedwaald en de pijpjes werden ge stopt, want, vond men, er was nu genoeg gepraat. Een weinig later waande men zich dan ook in een ech te sociëteit, waar de sfeer minstens even gezellig was als in de deftige „Witte" in Den Haag. Alleen die be naming „sociëteit" beviel de gasten slecht: „Da's véél te deftig", zeiden zij. Advertentie AAN DE KETTING GELEGD. Het Nedex-landse motorschip „Zee land" is te Hansweert door een deur waarder aan de ketting gelegd. OVERPLAATSING. De wachtmeester der Koninklijke Marechaussee Verwijs uit Breskens is overgeplaatst naar Oostburg. SPORTLEEDERSEXAMEN. Aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportliefhebbers te Overveen slaagde voor het examen Algemeen Sportleider, de heer M. A. C. Akkerdaas te Noordgouwe. Paasveemarht te Oostburg En een weekmarkt met attracties. Op 7 Maart a.s. zal te Oostburg de eexste voorjaarsmarkt gehouden wor den van vet, vee, handelsvee, varkens en schapen. Zoals bekend werd reeds jaren lang in het najaar een dergelij ke markt en tentoonstelling gehou den, welke georganiseerd werd door een regelingscommissie, waarin zit ting hebben de vei-tegenwoordigers van diverse belanghebbende organi saties. Daarnaast echter bestaat van oudsher in Oostburg op iedere Woensdag een erkende veemarkt. Thans is besloten de wekelykse vee markt van 7 Maart a.s. een byzonder karakter te geven als Paasveemarkt, tevens handelsmarkt. Reeds is door de eerder genoemde regelïngscom- missie een fraaie beker beschikbaar gesteld voor de kampioen, terwijl daarnaast een aantal geldpryzen, ereprijzen en eervolle veimeldingen worden uitgeloofd in de verschillende aan te voeren klassen. Deze voor jaarsmarkt zal een aanvang nemen om elf uur; de keurixxg zal geschie den door de aan iedere veefokker en veehandelaar bekende heren Zuidweg, Noordhoek en Bi-ujjnzeel, die op dit terrein hun sporen reeds meer dan verdiend hebben. Reeds zyn vele toezeggingen ont vangen, zodat de verwachting be staat, dat deze eex-ste, bijzondere voorjaarsmarkt een succes zal wor den, evenals dit ieder jaar opnieuw het geval is bjj de najaarsmarkt. Op 7 Maart zal de gewone weke lykse markt ook een bijzonder karak ter dragen. De verenigde marktkoop lieden hebben besloten om op 7 Maart a.s. hun kramen feestelijk te versie ren, terwijl daarnaast enige attrac ties aan de weekmarkt verbonden zullen worden, o.a. een verloting, waarbt) als eerste prijs een heren- óf damesrljwiel en voorts vele andere kleinere prijzen beschikbaar zijn. Het aardige van deze verloting is, dat de loten niets kosten en dat iedere markt-bezoeker, ook al koopt hij of zij niets, één of meer loten kan krij gen. geheel gratis. Mooier kan dit dus wel niet. Hoe deze attractie mogelijk is, dat is het geheim van de kooplieden, maar het zijn nog al handige jongens en we kunnen het dus gerust aan hen over laten. Het is te voorzien dat èn door de veemarkt èn door de feestelijke weekmarkt 7 Maart een drukke dag voor Oostburg zal worden. SURSEANCE VAN BETALING By beschikking van de rechtbank te Haarlem is voorlopige sux*séance van betaling verleend aan de N.V. De Gerulschlooze Weg te Heemstede. Deze aannemingsmaatschappij voer de ook diverse werken uit op Wal cheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2