PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Consumptie in ons land zal met tot 5 procent moeten dalen 3 Een natuurreservaat Europa geen tweede zoals kent? D£ BILT Ka nil ij n TWEE HILVERSUMMERS DEDEN INVAL INSPEELCLUB Majoor Eebhout commandant Ned. detachement V.N. WAS EEN BRITSE ADMIRAAL NIET BEKWAAM GENOEG VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 46 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F; B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn. PI. verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. I 4.55 p. kw.; fr. p. p. 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adr« Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160). M burg. Londense Kaai aoTtel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b-g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Ziedkzee^L^ogards^^mijfL^' Advies Sociaal Economische Raad Er moet een bedrag van 1100 millioen gevonden worden De Sociaal Economische Raad is van mening, dat in ons land het ver bruik met 3 a 5% beperkt dient te worden en dat de investeringen met 10 k 20% zullen moeten dalen. De Raad pielt voor een beheerste loonpolitiek en een stelsel van algemeen toezicht op de prijzen met incidenteel ingrijpen waar dit nodig blijkt. Een algemene verlenging van de wettelijke arbeidstijd van 48 uur wordt niet aanbevelenswaardig geacht. De arbeidswet 1922 biedt voldoende mogelijkheden om aan verscljjllende wensen ten aanzien van de arbeidstijd tegemoet te komen. Bovenstaande is de kern van een ad vies over de loon- en prijspolitiek, dat de ministers van Economische en So ciale Zaken hebben gevraagd aan de S.E.R. Samengevat is de betoogtrant van dit advies aldus: De loon- en prijspolitiek vormt een onderdeel der algemene economische politiek en dient daarom afgestemd te zijn op de doeleinden dezer alge mene politiek. Het concrete beleid dient daarbij gebaseerd te ziin op de feitelijke situatie der volkshuishou ding. Een analyse van deze situatie doet zien, dat onder de algemene doelstellingen in het bijzonder het evenwicht in de betalingsbalans ge vaar loopt Onder handhaving van de overige doelstellingen zeer kort geformu- leeid: een zo groot mogelijke produc tie en een zo juist mogelijke verde ling zullen daarom de verschillen de instrumenten van economische po litiek in de eerste plaats moeten wor den aangewend tot herstel van dit evenwicht, tevens moet plaats ge maakt worden voor het defensiepro- De strijd op Korea duurt onver minderd voort en zo langza merhand is de zekerheid ont staan, dat de Chinezen er niet ge makkelijk in zullen slagen, de troe pen der Verenigde Naties van het schiereiland te verdringen. Bovendien is komen vast te staan, dat de 38ste breedtegraad niet op nieuw zal worden overschreden zon der voorafgaand overleg. Dit laatste is zonder twijfel gerust stellend, met name voor die Europea nen en dat zijn er heel wat die beducht zijn voor onberaden Ameri kaanse stappen, waarvan de gevolgen door Amerika desnoods aanvaard zullen worden, maar die Europa niet meer dragen kan. Hoe staan intussen de kansen op een oorlog' De optimisten, dat wil zeggen de genen, die niet aan onmiddellijk drei gend oorlogsgevaar geloven, blijven in de meerderheid. Zij baseren zich met hun optimisme op de realiteitszin en de voorzichtigheid van de Russen. Weliswaar lijdt het geen twijfel, dat de Russen in enkele weken tijds West- Europa onder de voet zouden kunnen lopen, maar met een bliksemoorlog is men er niet- Hitier heeft dat tot zijn schade ondervonden. Men moet ook economisch de baas zijn om het op de lange duur vol te kunnen hou den en dat kan Rusland nog altijd niet. Rusland heeft meer landbouwers en veel minder industrie-arbeiders dan zy'n tegenstanders. Terwijl nu bijvoorbeeld Amerika zijn tekort aan landarbeiders opheffen kan en inder daad opheft door mechanisatie, kan Moskou zijn tekort aan gespecialiseer de arbeiders niet opheffen door meer machines in te zetten. Met name de Amerikaanse oorlogindustrie is dooi de Russen niet te kloppen. Daar komt nog bij, dat de grondstoffen waarover Moskou en de satellietstaten in Azië en Europa beschikken, niet bijster in drukwekkend zijn vergeleken met die van de Westerse machten. Alleen als Rusland West-Europa niet alleen onder de voet zou lopen, maar tevens tot spontane grootscheepse productie zou kunnen dwingen, zou er een zeker evenwicht ontstaan. Er zal echter wel niemand zy'n, die dat mogelijk acht. Daarom staan in een lange oorlog de kansen van Moskou niet al te best en dit zal er vermoedelijk toe leiden, dat Rusland geen risico neemt. Het heeft geen haast. Het kan wach ten op gunstiger tijden. Daarin ligt voorlopig Europa's goede kans. Nieuwe moeilykheden wachten de gerepatrieerden. Op 1 April zullen zij 13e hotels en vele pensions moeten verlaten, die zich dan gereed gaan maken voor het zomerseizoen. Waar zij gehuisvest zullen worden, schijnt nu nog een raadsel. Vermoedelijk zal tot gedwongen samenwoning over moeten worden gegaan, met alle daar aan verbonden ellende. In dit ver band zouden wij erop willen wijzen, dat de datum 1 April rijkelijk vroeg gekozen is voor de seizoenplaatsen. Het zomerseizoen begint langs de kust eigenlijk pas begin Juli. Wij ver moeden zo, dat verscheidene hotel- en pensionhouders er geen overwegend bezwaar tegen zouden hebben om de gerepatrieerden tot half Juni te huis vesten. Dit zou het in ieder geval mo gelijk maken, dat er meer tijd blijft voor het zoeken naar ander onderdak voor de zomermaanden voor degenen, die door dc moeilijkheden het meest gedupeerd worden: de gerepatrieer den. gram. Daarbij zullen de monetaire en fiscale politiek de hoofdnadruk moeten hebben, terwijl ook aan be- Eaaide selectieve vormen van distri- utie kan worden gedacht. Deze maatregelen dienen het zo veel mogelijk vermijden van geldcrea- tie tot doel te hebben, zowel geldcrea- tie ten behoeve van het bedrijfsleven als van de overheid. Bij de verdeling dezer beperkingen over de verschillende lagen der be volking dient-rekening te worden ge houden met de sinds 1949 opgetre den verschuivingen in de inkomsten verdeling. Bedoelde maatregelen zul len in het algemeen direct op de ge noemde doelstellingen gericht kunnen worden. De betekenis van de loon- en prijs politiek is daarbij dat deze een vol doende export mogelijk moet maken, dus dat de exportprijzen voldoende laag moeten zijn. Tot looncorrectie bestaat geen aan leiding bij stijging van invoerprijzen en van doelbewust opgelegde fiscale lasten, daarentegen wel bij stijging van de exportprijzen. Tot prijscorrectie bestaat geen aan leiding bij prijsverhoging van een met het buitenland concurrerend product of bij herstel van te laag geachte ondernemersinkomens In zijn schets van het globale beeld van de huidige economische situatie ln ons land zegt de Raad te menen, dat het bedrag aan reële middelen, dat beschikbaar zal dienen te komen teneinde zowel het betalingsbalans tekort als de extra militaire inspan ningen te overbruggen, zeker onge veer 1100 millioen zal bedragen. De regering dient, naar de mening van de Raad, alle aandacht aan het vraagstuk van de verhoging van de arbeidsproductiviteit te blijven ge ven, omdat vooral het verkrijgen van resultaat op dit punt een com pensatie kan bieden voor de gevolgen van het toepassen van andere veel minder aantrekkelijke wegen. Russen willen hun schulden niet betalen OUDE TRANSACTIES UIT DE LEEN- EN PACHTWET. In Washington zijn besprekingen gaande tussen Russische en Ameri kaanse afgevaardigden over het afwik kelen van transacties uit de tweede wereldoorlog in het kader van dc leen- en pachtwet. Het gaat om in totaal 672 schepen, die de Ver. Staten tijdelijk ter be schikking van dc Russen stelden en om betaling van 10.800 millioen dol lar uit hoofde van leveranties. De Russen hebben aangeboden de schepen te mogen kopen, maar de Amerikanen hebben meegedeeld, dat deze niet te koop zijn en onverwijld aan de Ver. Staten teruggegeven moe ten worden. De Russen willen verder slechts 24 millioen dollar van hun schuld beta len. De Amerikanen zijn in hun eis gezakt tot 800 millioen dollar. „Er is by de besprekingen op geen enkel punt overeenstemming bereikt", aldus luidde het commentaar van een Amerikaans functionaris. dementis loch in Russische handen? Vladimir Clementis, de gewezen Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, over wiens verbly'f men reeds geruime tfld in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berichten van anti-communistische refugé's in Russische handen geval len by een mislukte poging om zich over de Tjechoslowaakse grens te begeven. Uit allerlei veiligheidsmaatregelen rondom de Praagse Burcht, de resi dentie van president Clement Gott- wald, maakt men op, dat te Praag een vergadering wordt gehouden van de centrale bestuurscommissie van de Tsjechoslowaakse communistische partij. De commissie is het hoogste bestuursorgaan van de partij. Zij heeft tussen 50 en 100 leden. Tegen lunchtijd zag men honderd of meer mannen en vrouwen uit de burcht naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gaan. In de omgeving van de Burcht wa ren bijzondere veiligheidsmaatregelen getroffen en sommige binnenpleinen, die gewoonlijk voor het publiek geo pend zijn, waren afgezet. Eigen rechters kw amen in politiecel Twee jonge inwoners van Hilversum hebben Donderdagavond op eigen houtje een „inval" gedaan in een speelclub aan de Amstelstraat te Amster. dam. Zjj zitten nu met bloedende neuzen in een cel van het politiebureau aan de SingeL De aanstaande schoonvader van een van de beide jongemannen had enke le malen deze speelclub bezocht en was daar ruim drie duizend gulden kwijtgeraakt. De man had hier veel spyt van en had niet nagelaten er met zyn familie over te spreken. Zijn toekomstige schoonzoon meende dit geld wel te kunnen gaan terugha len en samen met een vriend is hy de club binnengestapt. De roulette stond op tafel en er waren reeds twee be zoekers. De invallers zeiden, dat zy van de politie kwamen en „dat het nu maar eens uit moest zijn met dat spelen". De vriend nam beide bezoekers mee naar de keuken en de aanstaande schoonzoon deed een greep naar de portefeuille van de eigenaar. Deze was leeg. De vrouw van de eigenaar, die ook in de kamer was, riep hem toe: „Jy bent niet van de politie, want zo iets doet de politie niet". Zij greep de te lefoon en toen de jongeman haar dit belette ontstond binnen enkele ogen blikken een wilde vechtpartij, die de kamer in een ruïne herschiep. Er vlo- fen meubelen door de ramen en spoe- ig schoten buren en agenten van de radio-autodienst te hulp. Het gehele gezelschap werd naar het politiebu reau overgebracht. Hier zijn de beide jongemannen, die voor eigen rechter wilden spelen, opgesloten. Kabinetsformateur heeft zijn programma gereed De formateur, mr. M. P. L. Steen- berghe, heeft Donderdag de fractie voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. uitgenodigd met hem te confereren over het in middels door hem ontworpen rege ringsprogram. De formateur heeft Donderdag een bezoek gebracht aan minister Stik ker, teneinde zich door deze te laten voorlichten over de internationale si tuatie. In het Olympisch Stadion te Amsterdam speelde Woensdagmiddag het voor lopig Nederlands elftal tegen een club uit Middlesbrough, welke strjjd door de Nederlanders met 41 werd gewonnen. Het vierde doelpunt van de Nederlanders: Liggend de Engelse doelverdediger Ugolini; daarachter links Whitaker, rechts Lenstra. Algemene spoorwegstaking dreigt in Engeland Onderhandelingen over de loongeschillen a.gebroken De onderhandelingen tussen het be stuur van de Britse genationaliseerde spoorwegen en de vakbondleiders van het spoorwegpersoneel zy» na drie dagen afgebroken. Er dreigt thans een staking in het gehele land. Tiendulz spoorwegmannen in een tra in het gehele land zyn reeds een langzaam-aan-actie begonnen. Stakin gen in vrijwel alle belangrijke spoor wegcentra gedurende het weekeinde schijnen thans vrijwel zeker te zijn. Spoorweglieden in bijna elk vitaal spoorwegcentrum in het land hadden reeds voor het afbreken der onder handelingen besloten om Vrijdag te middernacht in staking te gaan, indien zij niet tevreden zouden zijn over het resultaat der besprekingen. Tienduizend spoorweglieden te Man chester hebben besloten het werk he dennacht neer te leggen. Volgens een verklaring van de spoorwegdirectie zijn loonsverhogin gen ten bedrage van 9.250.000 pond sterling per jaar aangeboden. De vakbonden hadden 12.000.000 pond ge- eist. De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft bij deurwaardersexploit de Staat der Nederlanden aangezegd de ..Tjerk Hiddes" voorlopig niet aan de Indonesische regering over te dragen. Naar de Legervoorlichtingsdienst meldt, is tot commandant van het Nederlands detachement Verenigde Naties benoemd de majoor W. D. H. Eekhout, die na het overlijden van de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden belast was met de waarne ming van dit commando. Majoor Eekhout wordt met ingang van 1 Maart a.s. bevorderd tot tijde lijk luitenant-kolonel. Luitenant-kolonel Eekhout werd geboren te Batavia op 6 Juni 1917. Hy begon zijn militaire loopbaan op 20 Augustus 1936 als cadet bij de Koninklijke Militaire academie te Breda. Op 30 Juli 1939 werd hy beëdigd als tweede luitenant van het voormalige K.N.I.Leger en vertrok hij naar In donesië en op 20 October 1941 werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Hij nam deel aan de stry'd in Indo nesië en verbleef daarna in krijgsge vangenschap. Na de bevrijding kreeg hij de rang van kapitein. Op 16 October 1950 werd hij bevor derd tot majoor. Minder publiciteit voor Prinses Margaret In de Londense pers wordt bericht, dat prinses Margaret, thans twintig jaar oud, sedert enkele maanden niet meer in clubs of restaurants gezien is ofschoon zij tevoren dergelijke gele genheden veelvuldig placht te bezoe ken. Koning George zou zijn jongste dochter alleen nog' maar op besloten partijen willen laten verschijnen. Per soneel van het Buckingham Palace gaf geen rechtstreeks commentaar doch wel een opsomming van een hele serie officiële plichten, die de prinses thans zou moeten waarnemen. In hofkringen heeft men vorig jaar ergernis doen blijken over de soort va npubliciteit, welke prinses Marga ret ten deel viel en in het bijzonder over een bericht, volgens hetwelk zij op een partij in de Amerikaanse am bassade de can-can gedanst zou heb ben. CHURCHILL IN HET LAGERHUIS Amerikaan wordt opperbevelhebber Atlantische Vloot Premier Attlee heeft Donderdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaans admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt binnenkort verwacht. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen Britse admiraal kun dig genoeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid. van de Atlantische organisa tie het alleenrecht heeft een benoe ming te dicteren. Toen de conservatieven hierover vragen bleven stellen, zei de premier, dat men algemeen van oordeel is, dat dit de beste benoeming is. Het is on mogelijk, aldus Attlee, dat één land aan zyn recht op een bepaalde poat kan vasthouden. IN EEN RUK OVER DE OCEAAN 3400 km in 4 uur en 40 minuten Drie Engelse piloten zyn er ln ge slaagd met de eerste straalbömmen- werper de tweemotorige „Canber- ra" in een ruk van Noord-Ierland naar New Foundiand te vliegen. Zy braken alle transatlantische records door in 4 uur en 40 minuten de af stand van Aidergrove naar Gander 3400 kilometer af te leggen. Rustig stapten ze in hun reddings- kledij en zuurstof-vesten uit het slan ke toestel en de eerste vraag gold een kop koffie. Als de „Canberra" 40 mi- niten vlugger geweest was, zou zij de wedstrijd met de zon gewonnen hebben. Het tijdsverschil tussen Ier land en New Foundiand bedraagt on geveer 3% uur. Ontstemming in Oosterland Vogelbescherming afgewogen tegen juist gebruik van landbouwgrond Onverdeeld enthousiast z\jn de boeren van Oosterland niet over de plannen van de heer F. A. L. Baron Schimmelpenninck v. d. OUe, die ambachtsheer van Oosterland, Oosterstein en Sirjansland is. En omgekeerd is de heer Schimmelpenninck niet onverdeeld enthousiast over de boeren. De heef Schimmelpenninck is bezig vele hectaren grond te bestemmen tot een uniek natuurreservaat voor vogels en waterwild. Het moet een reservaat worden zoals er geen tweede in Europa is. Do boeren ktyken met kennelijk misnoegen naar het grote oppervlak aan cultuurgrond, dat voor dit reservaat nodig is en omdat er allerwege in Ne derland cultuurgrond tekort is zitten we niet met dure inpolderingen om moeizaam nog wat grond te winnen?? - spreken ze daarover duidelijk hun afkeuring uit. Er zijn reeds door een Tweede Kamerlid vragen gesteld aan de regering. Men wil weten of dat, wat daar bü Oosterland gebeurt, nu zo maar mag. De heer Schimmelpenninck is een ornitholoog een deskundige op vo- gelgebied die al jaren heeft geij verd voor bescherming en uitbreiding van de vogelstand op zijn landgoed. Hy bracht vogels uit andere Euro pese landen over naar Duiveland, om dat ze vroeger in deze streken had den geleefd, maar hy ondervond, dat de nesten van die vogels niet onge schonden bleven. Men waardeerde zijn arbeid niet. Toen kwam hij op het denkbeeld een aaneengesloten reeks van gronden te reserveren voor zijn vogel-experimenten en die gron den af te sluiten. Daartoe koos hij een gebied, dat vroeger de bodem vormde van de historische Maire- vliet Deze gronden zijn grotendeels van twijfelachtige kwaliteit. Door aan koop, door grondruil enz. kreeg hij een aaneengesloten complex van tien tallen gemeten en tenslotte was hij zover, dat hij van de Maire-gronden een eigen poldertje kon maken met een waterstand, die door hem zelf ge regeld kon worden. AFSLUITDIJK. Binnenkort zal een circa 5,5 meter hoge dyk gereed zijn, die om het na tuurreservaat is gelegd. Er loopt ook een breed water omheen met daar binnen een weg. De afsluiting van het natuurreservaat zal dus volkomen zyn. Over het terrein lopen watergangen van tien meter breedte. Men is reeds enkele jaren bezig op de meest ge schikte plekken bosplantsoen te planten en tot ontwikkeling te bren gen. Er zijn al gedeelten, waar men kan zien hoe het reservaat ingedeeld is. Daar staan duizenden elzen, jonge eiken, esdoorns enz. DUIZENDEN VOGELS. Het gebied is reeds sterk in trek bij watervogels. Er vertoeven vele duizenden van deze vogels en men heeft er in de afgelopen zomer 150 kluten tegelijk gesignaleerd, hetgeen een respectabel aantal is. Met deze speciale inpoldering en bebossing heeft de heer Schimmel penninck een bijzondere bedoeling. Hy wil de waterstanden in het na tuurreservaat beheersen, opdat ze steeds het gunstigst voor de vogels zullen zijn. De aanplant geschiedt ook al weer met oog op de vogels. Er worden struiken enz. gekozen, die door bepaalde vogelsoorten worden geprefereerd voor broedgelegenheid. Binnen het poldertje zullen verschil len in waterstand zijn, want de ene vogel wil hoog en de andere wil laag water. vervolg op bis. t) Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang geleden moge lijk dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, vergeleken met 174 door de Ver. Staten". Terwijl hy ging staan, voegde hij hieraan toe: „niemand kan zeggen dat ik de Ver. Staten vijandig gezind ben, xnaar ik geloof niet, dat ons land zo diej) had behoeven te zinken op het gebied van nederigheid". Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de premier de Ver. Staten zou ver zoeken de kwestie „in alle vriend schap" nog eens te bezien, antwoord de Attlee, dat de kwestie ongetwij feld zijn aandacht had. Desgevraagd zei Attlee, dat Enge land over de benoeming is geraad pleegd. De premier gaf ondanks aan dringen door de oppositie geen ant woord op de vraag van een labour-af- gevaardigde of er ook een Britse ad miraal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel be noemd is, staat wel vast dat William Fechteler voor de functie is uitgeko zen. Hy is op het ogenblik bevelheb ber van de Amerikaanse Atlantische vloot. Nieuw geallieerd offensief in Korea Nederlanders tijdelijk uit de frontlijn genomen In de centrale sector in Korea zyn de verbonden troepen tot een nieuw offensief overgegaan. Aan het offensief nemen Britse, Ca nadese, Australische, Nieuw Zeeland- se, Franse, Griekse, Zuidkoreaanse en Amerikaanse eenheden deeL In de eerste uren van het offensief werd weinig of geen tegenstand ont moet van de Chinezen, die naar ver luidt nog steeds bezig zijn zich op nieuwe stellingen ten Noorden van Hongtsjon. 45 km. ten Noorden van vVondjoe terug te trekken. Patrouilles der V.N. trojtken aan het centrale front ver voor de hoofd macht uit, doch stuitten op geen te- fenstand. Het laat zich aanzien, dat e Noordelijken de Han-linie willen verdedigen. Het Nederlandse-detachement is de zer dagen weer naar de defensielijn verplaatst. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie by Hoengson op 12 Februari j.l. de vol gende militairen zyn gesneuveld: Serg. L. M. J. M. Grasso, afk. uit Utrecht; sold. J. F. Kétting-Oüvier, afk. uit Markelo; Serg. W. B. F. Son- nemans, afk. uit Schiedam; korp. J. J. Zwart afk. uit Den Briel; sold. H. M. Wagenaar, afk. uit Schaesberg. ZELFDE WEERTYPE. Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Meest matige Westelijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1